Television Listings For Canada's Eastern Maritime Provinces: 1983 to 1984



Written by Kevin McCorry

The television stations that eventually formed the ATV television system were CKCW, CJCB, CJCH, and CKLT, with CKCD acting as a relay for northern New Brunswick offering some ATV fare mixed with CBC-TV programming. CKCD went totally ATV in 1976. ATV was the Atlantic Provinces' division of the CTV television network and toward the end of the 1990s dropped its ATV name and became known as CTV Atlantic.

CBC-TV programming distributed in the eastern Maritime provinces originated off of CBHT in Halifax. CBHT was/is owned and operated by the CBC, as was/is CBCT of Charlottetown, Prince Edward Island, and CBIT of Sydney, Nova Scotia. CBCT diverged occasionally from CBHT by offering syndicated repeats of vintage television series such as The Honeymooners or Bewitched and one or two of its own, locally-produced TV series.

New Brunswick was the one province in Canada to lack an owned-and-operated, English-language CBC television channel in the 1970s and 1980s. CBHT's signal was received by CBC-affiliated CHSJ-TV in Saint John and by CKCD in northern New Brunswick, but only a fraction of CBHT's programming was simultaneously transmitted by CHSJ-TV as fully presented. Some of it was videotape-delayed with local, CHSJ commercials inserted, and a sizable amount of it went un-shown. CKCD offered most of the full-network CBC-TV programming but no more than that; however, all CBC-TV programming on CKCD was shown simultaneous to presentation on CBC-TV (CBHT), commercials and all. When CKCD went fully ATV in 1976, CHSJ expanded its broadcast area with a newly installed transmitter near Newcastle. And from then until the CBC finally bought CHSJ-TV in 1994 and turned it into CBAT, New Brunswickers had to depend on CHSJ-TV for access to CBC-TV programming. CBHT and CBCT could only be received via home antennas in those parts of New Brunswick closest to Nova Scotia or the Northumberland Strait- and only when atmospheric conditions were favorable. If CHSJ-TV opted not to air a particular episode of a television series, unless there was a plan by CHSJ to videotape-delay that episode, it would not be seen until its repeat (if any) on the CBC sometime later.

Other than the northernmost parts of New Brunswick, where CJBR from Rimouski or CHAU from Carleton were receivable via home antenna or by cable television, CBAFT was (and still is) the only means in New Brunswick, Nova Scotia, and Prince Edward Island, of accessing CBC French television programming. CBAFT produced some of its own television programs and would sometimes videotape-delay or preempt the scheduled CBC French network programming to give prime airtime to its own productions.

American television stations from Maine were only available in Canada's eastern Maritime provinces by way of cable television. Cable television became available in urban centres in the early 1970s but did not reach a state of widespread in-home penetration until the latter half of the decade. WAGM-TV from Presque Isle, Maine was primarily, but not fully, a relay for CBS television programming. Most of its daytime schedule was composed of CBS programming, while its evening offerings were often those of ABC or NBC. Only the more popular- or potentially popular- prime-time CBS fare was given airtime on WAGM. Some videotape-delaying of programming on all three of the U.S. television networks, was also done by WAGM. WAGM was not provided by cable television in eastern New Brunswick (i.e. Moncton, Newcastle/Douglastown/Chatham, Bathurst). It was available with cable television in Fredericton and in places along the Saint John River valley. WABI-TV, a full CBS affiliate from Bangor, was available only via cable television in the southernmost urban areas or townships. WLBZ-TV, a Bangor NBC affiliate, and WVII-TV, an ABC affiliate from Bangor, were widely available on cable television throughout the eastern Maritime provinces. Maine Public Television (MPBN) television stations WMEM and WMED eventually became available via cable television everywhere but in the Miramichi region and northeastern New Brunswick.

Sources: Bangor Daily News, Charlottetown Evening Patriot, Le Devoir, L'Evangeline, Fredericton's Daily Gleaner, Halifax Chronicle-Herald, Moncton Daily Times, Summerside Journal-Pioneer, Saint John's Telegraph Journal, TV Guide, and author's personal memories.

All listings are in Atlantic Standard Time.

SUNDAY, NOVEMBER 27, 1983

CKCW Channel 2 Moncton, Channel 8 Charlottetown / CJCB Channel 4 Sydney / CJCH Channel 5 Halifax / 
CKLT Channel 9 Saint John (CTV)
7:00 Mighty Hercules
7:30 Oopsy Daisy
8:00 Super Space Theatre - Thunderbirds in Outer Space (1981)
9:45 Mighty Hercules
10:00 World of Travel
10:30 Rex Humbard
11:00 Oral Roberts
11:30 World Tomorrow
12:00 World Alive
12:30 Sunday Mass
1:00 It is Written
1:30 Revival Hour
2:00 Genesis Two
2:30 Wild World
3:00 Canada in View
3:30 Untamed World
4:00 Super Loto
4:30 Question Period
5:00 Grey Cup Special
6:30 Grey Cup
10:00 Movie - Fort Apache, the Bronx (1981; Paul Newman, Edward Asner, Ken Wahl)
12:00 CTV News
12:20 ATV News
12:30 Ray St. Germain
1:00 Six Million Dollar Man

CBHT Channel 3 Halifax / CBIT Channel 5 Sydney / CBCT Channel 13 Charlottetown (CBC)
8:00 Cartoons
8:30 Switchback
10:00 Gunsmoke
11:00 Space: 1999 - "Journey to Where"
12:00 Meeting Place
1:00 Country Canada
1:30 Movie - The Tomorrow Man (1980; Don Francks, Stephen Markle)
3:00 Day We Beat the Russians
4:00 Walt Disney
5:00 Grey Cup Pre-Game
6:30 Grey Cup
10:00 Grey Cup Post-Game
10:30 Man Alive
11:00 CBC News
11:15 Nation's Business
11:20 News
11:30 Lou Grant

CJBR Channel 3 Rimouski, Quebec (SRC)
8:30 Misha la boule
9:00 Tom et Jerry
9:30 Passe-Partout
10:00 Les Contes de la foret verte
10:30 Klimbo/Si tous les gens du monde
11:00 Le Jour du Seigneur
12:00 La Semaine a l'Assemblee Nationale
1:00 La Semaine Verte
2:00 L'Aventure de la vie
3:00 Second Regard
4:00 Science-realite
4:30 Le Sens des affaires
5:00 L.C.F. 1983
6:30 La Coupe Grey
10:00 Telejournal
10:20 Les Beaux Dimanches - "Viens nous voir"
11:20 Sport Dimanche
11:35 La Politique Provinciale
11:50 Cinema - La Bataille du rail (1946; Marcel Barnault, Jean Clarieux, Jean Daurand)

CHSJ (CBAT) Channel 4 Saint John / Channel 6 Newcastle / Channel 7 Moncton (CBC)
7:30 Jimmy Swaggart
8:30 Switchback
10:00 Rex Humbard
10:30 Day of Discovery
11:00 Old-Time Gospel Hour
12:00 World Tomorrow
12:30 Country Canada
1:00 Outpouring
1:30 Movie - The Tomorrow Man (1980; Don Francks, Stephen Markle)
3:00 Day We Beat the Russians
4:00 Walt Disney
5:00 Grey Cup Pre-Game
6:30 Grey Cup
10:00 Grey Cup Post-Game
10:30 Man Alive
11:00 CBC News
11:15 Nation's Business
11:20 News
11:30 Benny Hill
12:00 100 Huntley Street

CBAFT Channel 11 Moncton (SRC)
8:30 Misha la boule
9:00 Tom et Jerry
9:30 Passe-Partout
10:00 Les Contes de la foret verte
10:30 Klimbo/Si tous les gens du monde
11:00 Le Jour du Seigneur
12:00 La Revue
1:00 A Communiquer
1:30 Hockey - Tournoi de Hockey Polyvalent
4:00 Science-realite
4:30 Le Sens des affaires
5:00 L.C.F. 1983
6:30 La Coupe Grey
10:00 Telejournal
10:20 Les Beaux Dimanches - "Viens nous voir"
11:20 Sport Dimanche
11:35 Nouvelles
11:50 Cinema - La Bataille du rail (1946; Marcel Barnault, Jean Clarieux, Jean Daurand)

WLBZ Channel 2 Bangor (NBC)
8:00 This is the Life
8:30 Big Valley
9:30 Taking Advantage
10:00 Movie - Operation: Pacific (1951; John Wayne, Patricia Neal, Ward Bond)
12:00 Entertainment This Week
1:00 News
1:30 NFL '83
2:00 NFL Football - New England @ New York Jets
5:00 Marty Robbins
5:30 Movie - But I Don't Want to Get Married (1970; Herschel Bernardi, Shirley Jones, Brandon Cruz)
7:00 News
7:30 NBC News
8:00 First Camera
9:00 Knight Rider - "Soul Survivor"
10:00 Movie - Fort Apache, the Bronx (1981; Paul Newman, Edward Asner, Ken Wahl)
12:00 News
12:30 Movie - Sweet, Sweet Rachel (1971; Alex Dreier, Pat Hingle, Louise Latham)

WVII Channel 7 Bangor (ABC)
7:00 Great Space Coaster
7:30 Bullwinkle
8:00 Underdog
8:30 It's Your Business
9:00 Soul's Harbor
10:00 Jack Van Impe
10:30 Ernest Angley
11:30 World Tomorrow
12:00 Profiles
12:30 This Week With David Brinkley
1:30 Movie - Silk Stockings (1957; Fred Astaire, Cyd Charisse, Janis Paige)
4:00 Movie - The Oregon Trail (1956; Fred MacMurray, William Bishop, Nina Shipman)
6:00 Hardy Boys/Nancy Drew Mysteries
7:00 ABC News
7:30 Happy Days
8:00 Ripley's Believe it or Not
9:00 Hardcastle and McCormick - "Hotshoes"
10:00 Movie - Stripes (1981; Bill Murray, Harold Ramis, Warren Oates)
12:15 ABC News
12:30 Jim Bakker

WAGM Channel 8 Presque Isle (CBS, NBC, ABC)
7:00 Captain Kangaroo
8:00 Meatballs and Spaghetti
8:30 Jack Van Impe
9:00 Jimmy Swaggart
10:00 Day of Discovery
10:30 Oral Roberts
11:00 Sunday Mass
11:30 Sunday Morning
1:00 It's Your Business
1:30 NFL Today
2:00 NFL Football - Minnesota @ New Orleans
5:00 NFL Football - New York Giants @ Los Angeles Raiders
8:00 60 Minutes
9:00 Movie - Memorial Day (1983; Mike Farrell, Shelley Fabares, Keith Michell)
11:00 Trapper John, M.D. - "Mother Load"
12:00 CBS News
12:15 Falcon Crest - "Chameleon Charades"

WMEM Channel 10 Presque Isle / WMED Channel 13 Calais (PBS)
9:00 Sesame Street
10:00 Mister Rogers
10:30 3-2-1 Contact
11:00 Newton's Apple
11:30 Wild America
12:00 Nature
1:00 Nova - "A Normal Face: The Wonders of Plastic Surgery"
2:00 Washington Week in Review
2:30 Wall $treet Week - "Still More Deliberations"
3:00 Movie - The Big Broadcast of 1938 (1939; W.C. Fields, Dorothy Lamour, Bob Hope)
5:00 International Edition
5:30 Victory Garden
6:00 Magic of Oil Painting
6:30 Magic of Decorative Painting
7:00 Firing Line - "Are All Young Europeans Suicidal?"
8:00 Conversations Remembered
8:30 Dinner at Julia's
9:00 Nature - "The Flight of the Condor: Pt. 2"
10:00 Masterpiece Theatre - "The Citadel: Pt. 2"
11:00 Chemical People - "Community Answers"
11:30 Soundings - "The Music of Ralph Shapey"
12:00 Austin City Limits

ASN - Atlantic Satellite Network Cable TV only, Various Channels
2:00 100 Huntley Street
3:00 Robert Schuller
4:00 Professor Moffett
4:30 Foufouli
5:00 World Outdoors
5:30 Challenging Sea
6:00 Peter Appleyard
6:30 Showbiz
7:00 Fighting Words
7:30 Fanfare
8:00 Movie - Operation: Thunderbolt (1977; Assi Dayan, Klaus Kinski, Sybil Danning)
10:00 Schulman File - "Truth About Heroes"
11:30 Music 'Til Midnight

MONDAY, NOVEMBER 28, 1983

CKCW Channel 2 Moncton, Channel 8 Charlottetown / CJCB Channel 4 Sydney / CJCH Channel 5 Halifax / 
CKLT Channel 9 Saint John (CTV)
7:00 Mighty Hercules
7:30 Canada A.M.
10:00 Romper Room
10:30 What's Cooking?
11:00 Guess What?
11:30 20 Minute Workout
12:00 Flintstones
12:30 Smurfs
1:00 Definition
1:30 City Lights
2:00 Don Harron
3:00 Another World
4:00 General Hospital
5:00 ATV News
6:30 M*A*S*H
7:00 One Day at a Time 
7:30 That's Incredible!
8:30 Up Home Tonight
9:00 Snow Job
9:00 Drinking Drivers: The First National Attitude Test
10:00 The Gambler: The Adventure Continues: Pt. 1
12:00 CTV News
12:20 ATV News
1:00 Bionic Woman - "Rodeo"

CBHT Channel 3 Halifax / CBIT Channel 5 Sydney / CBCT Channel 13 Charlottetown (CBC)
9:15 Friendly Giant
9:30 Nova Scotia Schools
10:30 Mr. Dressup
11:00 Sesame Street
12:00 Feeling Good
12:30 Wok With Yan
1:00 Tales of the Unexpected
1:30 Spice of Life
2:00 All My Children
3:00 Take 30
3:30 Coronation Street
4:00 Do it For Yourself
4:30 Just Down the Street
5:00 Coming Attractions
5:30 Three's Company
6:00 First Edition (CBHT, CBIT only)
6:00 Compass (CBCT only)
7:00 Heritage 
7:30 Land and Sea
8:00 Hangin' in - "The Actress and the Bishops"
8:30 Bay City Blues - "Rocky IV-Eyes"
9:30 Newhart
10:00 National
10:20 Journal
11:00 National News Update
11:05 Maritimes Tonight
11:25 Barney Miller
11:55 Movie - Four Daughters (1938; Claude Rains, John Garfield, Jeffrey Lynn)

CJBR Channel 3 Rimouski, Quebec (SRC)
10:05 Fariboles
10:30 En Mouvement
10:45 Sur le bout de la langue
11:00 Passe-Partout
11:30 Felix et Ciboulette
12:00 Rien que pour vous
12:30 Star Trek
1:00 Nouvelles
1:30 Allo Bou-Bou
2:30 Au jour le jour
3:30 Cinema - Les Super Vips (1968; dessins-animes)
5:00 Bobino
5:30 Les Schtroumpfs
6:00 Le Grand frere
7:00 Ce Soir
7:30 Nouvelles
8:00 Drole de vie
8:30 Terre humaine
9:00 Poivre et sel
9:30 La Bonne Aventure
10:00 Quincy
11:00 Telejournal et sports
12:15 Science-realite
12:45 Histoire du chevalier des Grieux et de Manon Lescault

CHSJ (CBAT) Channel 4 Saint John / Channel 6 Newcastle / Channel 7 Moncton (CBC)
8:00 100 Huntley Street
9:00 Sesame Street
10:00 Kids and Things
10:15 Friendly Giant
10:30 Mr. Dressup
11:00 Wok With Yan
11:30 Let's Shape Up
12:00 Mid-Day
1:00 Price is Right
2:00 All My Children
3:00 Take 30
3:30 Do it For Yourself
4:00 Rocket Robin Hood
4:30 Popeye
5:00 Laverne and Shirley
5:30 CBC News For New Brunswick
6:30 Three's Company
7:00 Fame - "Hail to the Chief"
8:00 Hangin' in - "The Actress and the Bishops"
8:30 Bay City Blues - "Rocky IV-Eyes"
9:30 Newhart
10:00 National
10:20 Journal
11:00 TV's Censored Bloopers - Sixth Edition
12:00 News
12:30 Hawaii Five-O - "Flash of Color, Flash of Death"

CBAFT Channel 11 Moncton (SRC)
10:05 Fariboles
10:30 En Mouvement
10:45 Sur le bout de la langue
11:00 Passe-Partout
11:30 Felix et Ciboulette
12:00 Rien que pour vous
12:30 Star Trek
1:00 Nouvelles
1:30 Allo Bou-Bou
2:30 Au jour le jour
3:30 Cinema - Les Super Vips (1968; dessins-animes)
5:00 Bobino
5:30 Les Schtroumpfs
6:00 Coup d'oeil
6:30 Ce Soir Atlantique
7:30 Avis de recherche
8:00 Drole de vie
8:30 Terre humaine
9:00 Poivre et sel
9:30 La Bonne Aventure
10:00 Quincy
11:00 Telejournal et sports
12:15 Science-realite
12:45 Histoire du chevalier des Grieux et de Manon Lescault

WLBZ Channel 2 Bangor (NBC)
7:30 News
8:00 Today
10:00 Donahue - "Selling Human Organs: Pro and Con"
11:00 Diff'rent Strokes
11:30 Sale of the Century
12:00 Wheel of Fortune
12:30 Dream House
1:00 News
1:30 Search For Tomorrow
2:00 Days of Our Lives
3:00 Another World
4:00 Muppet Show
4:30 I Dream of Jeannie
5:00 Movie - Excuse My Dust (1951; Red Skelton, Sally Forrest, Macdonald Carey)
6:30 Entertainment Tonight
7:00 News
7:30 NBC News
8:00 M*A*S*H
8:30 WKRP in Cincinnati - "Straight From the Heart"
9:00 Johnny Carson's Greatest Practical Jokes
10:00 Movie - Girls of the White Orchid (1983; Jennifer Jason Leigh, Ann Jillian, Thomas Byrd)
12:00 News
12:30 Tonight Show (with host Joan Rivers and guests Margot Kidder and Peter Ustinov)
1:30 David Letterman

WVII Channel 7 Bangor (ABC)
7:00 Jim Bakker
8:00 Good Morning America
10:00 20 Minute Workout
10:30 Edge of Night
11:00 Hour Magazine
12:00 Benson
12:30 Loving
1:00 Family Feud
1:30 Ryan's Hope
2:00 All My Children
3:00 One Life to Live
4:00 General Hospital
5:00 CHiPs
6:00 Star Trek - "Errand of Mercy"
7:00 News
7:30 ABC News
8:00 Barney Miller
8:30 Family Feud
9:00 That's Incredible!
10:00 NFL Football - Cincinnati @ Miami
1:00 News
1:30 ABC News Nightline

WAGM Channel 8 Presque Isle (CBS, NBC, ABC)
7:15 Rural Report
7:30 ABC News
8:00 Good Morning America
10:00 Donahue - "Selling Human Organs: Pro and Con"
11:00 New $25,000 Pyramid
11:30 Press Your Luck
12:00 Price is Right
1:00 Family Feud
1:30 Young and the Restless
2:30 As the World Turns
3:30 Capitol
4:00 Guiding Light
5:00 Gilligan's Island
5:30 Merv Griffin (with guests Vic Damone, Dwayne Hickman, and Deborah Allen)
6:30 M*A*S*H
7:00 News
7:30 CBS News
8:00 Three's Company
8:30 We Got it Made - "Am I Blue?"
9:00 Scarecrow and Mrs. King - "Saved by the Bells"
10:00 The Gambler: The Adventure Continues: Pt. 1
12:00 News
12:30 Hart to Hart - "Solid Gold Murder"
12:40 Columbo - "A Stitch in Crime"

WMEM Channel 10 Presque Isle / WMED Channel 13 Calais (PBS)
9:15 A.M. Weather
9:30 Mister Rogers
10:00 Personal Time Management
10:30 Oceanus
11:00 Educational Programming
1:00 Sesame Street
2:00 Educational Programming
3:30 Hooked On Aerobics
4:00 Contemporary Health Issues
4:30 American Story
5:00 Sesame Street
6:00 Mister Rogers
6:30 3-2-1 Contact
7:00 American Story
7:30 Oceanus
8:00 MacNeil-Lehrer News Hour
9:00 Making of Mankind
10:00 Great Performances
11:30 Spaulding Avenue
12:00 Inside Business Today - "The King of the Bs Tells His Story"
12:30 Late Night America

ASN - Atlantic Satellite Network Cable TV only, Various Channels
9:00 Polka Dot Door
9:30 Size Small
10:00 Just Like Mom
10:30 Bits and Bytes
11:00 University of the Air
12:00 Scooby-Doo
12:30 Little Rascals
1:00 Educational Programming
2:30 Atlantic Afternoon
3:00 Micro Magic
3:30 You're Beautiful
4:00 Guiding Light
5:00 Pitfall
5:30 New Candid Camera
6:00 People's Court
6:30 That's Life
7:00 Atlantic Pulse
7:30 WKRP in Cincinnati
8:00 Movie - Sunshine Run (1972; Chris Robinson, Ted Cassidy, Robert Leslie)
10:00 Spotlight
10:30 Showbiz
11:00 Atlantic Pulse

TUESDAY, NOVEMBER 29, 1983

CKCW Channel 2 Moncton, Channel 8 Charlottetown / CJCB Channel 4 Sydney / CJCH Channel 5 Halifax / 
CKLT Channel 9 Saint John (CTV)
7:00 Mighty Hercules
7:30 Canada A.M.
10:00 Romper Room
10:30 What's Cooking?
11:00 Guess What?
11:30 20 Minute Workout
12:00 Flintstones
12:30 Smurfs
1:00 Definition
1:30 City Lights
2:00 Don Harron
3:00 Another World
4:00 General Hospital
5:00 ATV News
6:30 M*A*S*H - "A Holy Mess"
7:00 Happy Days
7:30 To Be Announced
8:30 Lorne Greene's New Wilderness
9:00 Mississippi - "G.I. Blues"
10:00 The Gambler: The Adventure Continues: Pt. 2
12:00 CTV News
12:20 ATV News
1:00 Six Million Dollar Man - "The Peeping Blonde"

CBHT Channel 3 Halifax / CBIT Channel 5 Sydney / CBCT Channel 13 Charlottetown (CBC)
9:15 Friendly Giant
9:30 Nova Scotia Schools
10:00 Canadian Schools
10:30 Mr. Dressup
11:00 Sesame Street
12:00 Wild Kingdom
12:30 Wok With Yan
1:00 Monte Carlo Show
2:00 All My Children
3:00 Take 30
3:30 Coronation Street
4:00 Do it For Yourself
4:30 Mr. Microchip
5:00 Happy Days
5:30 Three's Company
6:00 First Edition (CBHT, CBIT only)
6:00 Compass (CBCT only)
7:00 Remington Steele - "Steele Threads"
8:00 Fifth Estate
9:00 Three's Company - "Like Father, Like Son"
9:30 Oh, Madeline - "Madeline Acts Forward at the Retreat"
10:00 National
10:20 Journal
11:00 National News Update
11:05 Maritimes Tonight
11:25 Barney Miller - "The Indian"
11:55 Movie - Castle On the Hudson (1940; John Garfield, Ann Sheridan, Pat O'Brien)

CJBR Channel 3 Rimouski, Quebec (SRC)
10:10 Fariboles
10:30 En Mouvement
10:45 Les 100 tours de Centour
11:00 Passe-Partout
11:30 Felix et Ciboulette
12:00 De bien belles choses
12:30 Les Aventures de Virulysse
1:00 Nouvelles
1:30 Allo Bou-Bou
2:30 Au jour le jour
3:30 Cinema - On a retrouve la septieme compagnie (1975; Jean Lefebvre, Pierre Mondy, Henri Guybet)
5:00 Bobino
5:30 Les Nouvelles aventures de Popeye
6:00 L'Incroyable Hulk
7:00 Ce Soir
7:30 Nouvelles
8:00 Le Vagabond
8:30 Monsieur le Ministre
9:00 Cinema - Garde a vue (1981; Lino Ventura, Michel Serrault, Romy Schneider)
11:00 Telejournal et sports
12:15 Rencontres
12:45 L'Habitation - "Le Logement social"
1:15 Cinema - La Mort amoureuse (1977; Françoise Lugagne, Guy Marchand, Marcel Dalio)

CHSJ (CBAT) Channel 4 Saint John / Channel 6 Newcastle / Channel 7 Moncton (CBC)
8:00 100 Huntley Street
9:00 Sesame Street
10:00 Kids and Things
10:15 Friendly Giant
10:30 Mr. Dressup
11:00 Wok With Yan
11:30 Let's Shape Up
12:00 Mid-Day
1:00 Price is Right
2:00 All My Children
3:00 Take 30
3:30 Do it For Yourself
4:00 Rocket Robin Hood
4:30 Popeye
5:00 Laverne and Shirley
5:30 CBC News For New Brunswick
6:30 Three's Company
7:00 Remington Steele - "Steele Threads"
8:00 Fifth Estate
9:00 Three's Company - "Like Father, Like Son"
9:30 Oh, Madeline - "Madeline Acts Forward at the Retreat"
10:00 National
10:20 Journal
11:00 Tommy Hunter (with guests Tanya Tucker, Laura Vinson, Wilf Carter, and Len Henry)
12:00 News
12:30 Hawaii Five-O

CBAFT Channel 11 Moncton (SRC)
10:10 Fariboles
10:30 En Mouvement
10:45 Les 100 tours de Centour
11:00 Passe-Partout
11:30 Felix et Ciboulette
12:00 De bien belles choses
12:30 Les Aventures de Virulysse
1:00 Nouvelles
1:30 Allo Bou-Bou
2:30 Au jour le jour
3:30 Cinema - On a retrouve la septieme compagnie (1975; Jean Lefebvre, Pierre Mondy, Henri Guybet)
5:00 Bobino
5:30 Les Nouvelles aventures de Popeye
6:00 Coup d'oeil
6:30 Ce Soir Atlantique
7:30 Avis de recherche
8:00 Le Vagabond
8:30 Monsieur le Ministre
9:00 Cinema - Garde a vue (1981; Lino Ventura, Michel Serrault, Romy Schneider)
11:00 Telejournal et sports
12:15 Rencontres
12:45 L'Habitation - "Le Logement social"
1:15 Cinema - La Mort amoureuse (1977; Françoise Lugagne, Guy Marchand, Marcel Dalio)

WLBZ Channel 2 Bangor (NBC)
7:30 News
8:00 Today
10:00 Donahue - "Flirting and Courtship in the '80s"
11:00 Diff'rent Strokes
11:30 Sale of the Century
12:00 Wheel of Fortune
12:30 Dream House
1:00 News
1:30 Search For Tomorrow
2:00 Days of Our Lives
3:00 Another World
4:00 Muppet Show
4:30 I Dream of Jeannie
5:00 Movie - The Adventures of Huckleberry Finn (1960; Tony Randall, Archie Moore, Eddie Hodges)
6:30 Entertainment Tonight (with Peter Strauss talking about his television movie, Heart of Steel)
7:00 News
7:30 NBC News
8:00 M*A*S*H - "The Nurses"
8:30 WKRP in Cincinnati - "Who's On First?"
9:00 A-Team - "Steel"
10:00 A-Team - "Diamonds 'n' Dust"
11:00 Remington Steele - "Steele Knuckles and Glass Jaws"
12:00 News
12:30 Tonight Show (with host Joan Rivers and guests Linda Gray and Vincent Price)
1:30 David Letterman

WVII Channel 7 Bangor (ABC)
7:00 Jim Bakker
8:00 Good Morning America
10:00 20 Minute Workout
10:30 Edge of Night
11:00 Hour Magazine
12:00 Benson
12:30 Loving
1:00 Family Feud
1:30 Ryan's Hope
2:00 All My Children
3:00 One Life to Live
4:00 General Hospital
5:00 CHiPs
6:00 Star Trek - "The City On the Edge of Forever"
7:00 News
7:30 ABC News
8:00 Barney Miller
8:30 Family Feud
9:00 Rodney Dangerfield: I Just Can't Take it Anymore
10:00 Three's Company - "Like Father, Like Son"
10:30 Oh, Madeline - "Madeline Acts Forward at the Retreat"
11:00 Hart to Hart - "Highland Fling"
12:00 News
12:30 ABC News Nightline 
1:30 Lie Detector

WAGM Channel 8 Presque Isle (CBS, NBC, ABC)
7:15 Rural Report
7:30 ABC News
8:00 Good Morning America
10:00 Donahue - "Flirting and Courtship in the '80s"
11:00 New $25,000 Pyramid
11:30 Press Your Luck
12:00 Price is Right
1:00 Family Feud
1:30 Young and the Restless
2:30 As the World Turns
3:30 Capitol
4:00 Guiding Light
5:00 Gilligan's Island
5:30 Merv Griffin (with guest Walter Cronkite)
6:30 M*A*S*H
7:00 News
7:30 CBS News
8:00 Three's Company
8:30 Cheers - "Manager Coach"
9:00 A-Team - "Steel"
10:00 The Gambler: The Adventure Continues: Pt. 2
12:00 News
12:30 Magnum, P.I. - "Adelaide"
12:40 McCloud - "T'was the Fight Before Christmas..."

WMEM Channel 10 Presque Isle / WMED Channel 13 Calais (PBS)
9:15 A.M. Weather
9:30 Mister Rogers
10:00 College Preview
10:30 Understanding Space and Time
11:00 Educational Programming
1:00 Sesame Street
2:00 Educational Programming
3:30 Hooked On Aerobics
4:00 Introduction to Teaching the Gifted
4:30 Introduction to Teaching the Gifted
5:00 Sesame Street
6:00 Mister Rogers
6:30 3-2-1 Contact
7:00 It's Everybody's Business
7:30 Focus On Society
8:00 MacNeil-Lehrer News Hour
9:00 Nova - "Captives of Care"
10:00 Vietnam: A Television History - "Peace is at Hand (1968-1973)"
11:00 The Great Spirit Within the Hole
12:00 Wildlife Woodcarving
12:30 Late Night America

ASN - Atlantic Satellite Network Cable TV only, Various Channels
9:00 Polka Dot Door
9:30 Size Small
10:00 Just Like Mom
10:30 Gerontology
12:00 Scooby-Doo
12:30 Gary Coleman Show
1:00 Educational Programming
2:30 Atlantic Afternoon
3:00 Micro Magic
3:30 You're Beautiful
4:00 Guiding Light
5:00 Pitfall
5:30 New Candid Camera
6:00 People's Court
6:30 That's Life
7:00 Atlantic Pulse
7:30 WKRP in Cincinnati
8:00 Movie - Luther (1974; Stacy Keach, Patrick Magee, Hugh Griffith)
10:00 Trapper John, M.D. 
11:00 Atlantic Pulse

WEDNESDAY, NOVEMBER 30, 1983

CKCW Channel 2 Moncton, Channel 8 Charlottetown / CJCB Channel 4 Sydney / CJCH Channel 5 Halifax / 
CKLT Channel 9 Saint John (CTV)
7:00 Mighty Hercules
7:30 Canada A.M.
10:00 Romper Room
10:30 What's Cooking?
11:00 Guess What?
11:30 20 Minute Workout
12:00 Flintstones
12:30 Smurfs
1:00 Definition
1:30 City Lights
2:00 Don Harron
3:00 Another World
4:00 General Hospital
5:00 ATV News
6:30 M*A*S*H - "The Tooth Shall Set You Free"
7:00 Jeffersons
7:30 Atlantic Loto
8:00 Dynasty - "Peter De Vilbis"
9:00 Fall Guy - "Hollywood Shorties"
10:00 St. Elsewhere - "Under Pressure"
11:00 Hotel - "Deceptions"
12:00 CTV News
12:20 ATV News
1:00 Bionic Woman - "African Connection"

CBHT Channel 3 Halifax / CBIT Channel 5 Sydney / CBCT Channel 13 Charlottetown (CBC)
9:15 Friendly Giant
9:30 Nova Scotia Schools
10:30 Mr. Dressup
11:00 Sesame Street
12:00 Feeling Good
12:30 Wok With Yan
1:00 Minder
2:00 All My Children
3:00 Take 30
3:30 Coronation Street
4:00 Do it For Yourself
4:30 Going Great
5:00 Coming Attractions
5:30 Three's Company
6:00 First Edition (CBHT, CBIT only)
6:00 Compass (CBCT only)
7:00 Happy Days
7:30 Inquiry
8:00 Nature of Things - "The Leslie St. Spit, a Wildlife Sanctuary in Toronto" 
9:00 Marketplace
9:30 Front Page Challenge
10:00 National
10:20 Journal
11:00 National News Update
11:05 Maritimes Tonight
11:25 Barney Miller
11:55 Movie - Out of the Fog (1941; Ida Lupino, John Garfield, Thomas Mitchell)

CJBR Channel 3 Rimouski, Quebec (SRC)
10:05 Fariboles
10:30 En Mouvement
10:45 Les 100 tours de Centour
11:00 Passe-Partout
11:30 Felix et Ciboulette
12:00 Zig Zag
12:30 Un animal, des animaux
1:00 Nouvelles
1:30 Allo Bou-Bou
2:30 Au jour le jour
3:30 Le Temps de vivre
5:00 Bobino
5:30 Au Jeu
6:00 Grizzly Adams
7:00 Ce Soir
7:30 Nouvelles
8:00 Du Tac au Tac
8:30 Le Temps d'une paix
9:00 Coup d'oeil
9:30 Vivre a trois
10:00 La Taupe: 2e partie
11:00 Telejournal et sports
12:15 Les Ha! Ha!
1:15 Cinema - Le Bonheur (1934; Gaby Morlay, Charles Boyer, Michel Simon)

CHSJ (CBAT) Channel 4 Saint John / Channel 6 Newcastle / Channel 7 Moncton (CBC)
8:00 100 Huntley Street
9:00 Sesame Street
10:00 Kids and Things
10:15 Friendly Giant
10:30 Mr. Dressup
11:00 Wok With Yan
11:30 Let's Shape Up
12:00 Mid-Day
1:00 Price is Right
2:00 All My Children
3:00 Take 30
3:30 Do it For Yourself
4:00 Rocket Robin Hood
4:30 Popeye
5:00 Laverne and Shirley
5:30 CBC News For New Brunswick
6:30 Three's Company
7:00 Diff'rent Strokes
7:30 Newscope
8:00 Nature of Things - "The Leslie St. Spit, a Wildlife Sanctuary in Toronto" 
9:00 Marketplace
9:30 Front Page Challenge
10:00 National
10:20 Journal
11:00 I Love Men
12:00 News
12:30 Hawaii Five-O

CBAFT Channel 11 Moncton (SRC)
10:05 Fariboles
10:30 En Mouvement
10:45 Les 100 tours de Centour
11:00 Passe-Partout
11:30 Felix et Ciboulette
12:00 Zig Zag
12:30 Un animal, des animaux
1:00 Nouvelles
1:30 Allo Bou-Bou
2:30 Au jour le jour
3:30 Le Temps de vivre
5:00 Bobino
5:30 Au Jeu
6:00 Coup d'oeil
6:30 Ce Soir Atlantique
7:30 Avis de recherche
8:00 Du Tac au Tac
8:30 Le Temps d'une paix
9:00 Coup d'oeil
9:30 Vivre a trois
10:00 La Taupe: 2e partie
11:00 Telejournal et sports
12:15 Les Ha! Ha!
1:15 Cinema - Le Bonheur (1934; Gaby Morlay, Charles Boyer, Michel Simon)

WLBZ Channel 2 Bangor (NBC)
7:30 News
8:00 Today
10:00 Donahue
11:00 Diff'rent Strokes
11:30 Sale of the Century
12:00 Wheel of Fortune
12:30 Dream House
1:00 News
1:30 Search For Tomorrow
2:00 Days of Our Lives
3:00 Another World
4:00 Muppet Show
4:30 I Dream of Jeannie
5:00 Movie - Clarence, the Cross-Eyed Lion (1965; Marshall Thompson, Betsy Drake, Richard Haydn)
6:30 Entertainment Tonight (with Christopher Atkins talking about his Dallas role and movie career)
7:00 News
7:30 NBC News
8:00 M*A*S*H - "Dear Sigmund"
8:30 WKRP in Cincinnati - "Three Days of the Condo"
9:00 Real People - "A Salute to Women"
10:00 Facts of Life - "Store Games"
10:30 Family Ties - "Batter Up"
11:00 St. Elsewhere - "Under Pressure"
12:00 News
12:30 Tonight Show (with host Joan Rivers and guests Rita Moreno and Joan Collins)
1:30 David Letterman

WVII Channel 7 Bangor (ABC)
7:00 Jim Bakker
8:00 Good Morning America
10:00 20 Minute Workout
10:30 Edge of Night
11:00 Hour Magazine
12:00 Benson
12:30 Loving
1:00 Family Feud
1:30 Ryan's Hope
2:00 All My Children
3:00 One Life to Live
4:00 General Hospital
5:00 CHiPs
6:00 Star Trek - "Operation: Annihilate!"
7:00 News
7:30 ABC News
8:00 Barney Miller
8:30 Family Feud
9:00 Fall Guy - "Hollywood Shorties"
10:00 Dynasty - "Peter De Vilbis"
11:00 Hotel - "Deceptions"
12:00 News
12:30 ABC News Nightline
1:30 Lie Detector

WAGM Channel 8 Presque Isle (CBS, NBC, ABC)
7:15 Rural Report
7:30 ABC News
8:00 Good Morning America
10:00 Donahue
11:00 New $25,000 Pyramid
11:30 Press Your Luck
12:00 Price is Right
1:00 Family Feud
1:30 Young and the Restless
2:30 As the World Turns
3:30 Capitol
4:00 Guiding Light
5:00 Gilligan's Island
5:30 Merv Griffin
6:30 M*A*S*H
7:00 News
7:30 CBS News
8:00 Rotary Club Auction
9:00 Real People - "A Salute to Women"
10:00 Movie - An Uncommon Love (1983; Barry Bostwick, Kathryn Harrold, Lynda Aldon)
12:00 News
12:30 Police Story
12:40 Movie - Project: Kill (1976; Leslie Nielsen, Gary Lockwood, Nancy Kwan)

WMEM Channel 10 Presque Isle / WMED Channel 13 Calais (PBS)
9:15 A.M. Weather
9:30 Mister Rogers
10:00 Personal Time Management
10:30 Oceanus
11:00 Educational Programming
1:00 Sesame Street
2:00 Educational Programming
3:30 Hooked On Aerobics
4:00 Focus On Society
4:30 It's Everybody's Business
5:00 Sesame Street
6:00 Mister Rogers
6:30 3-2-1 Contact
7:00 American Story
7:30 Oceanus
8:00 MacNeil-Lehrer News Hour
9:00 Survival - "The Amazing World of Spiders"
10:00 High Schools in America
11:00 International Violin Competition of Indianapolis
12:00 Working Women
12:30 Late Night America

ASN - Atlantic Satellite Network Cable TV only, Various Channels
9:00 Polka Dot Door
9:30 Size Small
10:00 Just Like Mom
10:30 Fast Forward
11:00 Educational Programming
11:30 Bits and Bytes
12:00 Scooby-Doo
12:30 Shirt Tales
1:00 Gerontology
2:30 Atlantic Afternoon
3:00 Micro Magic
3:30 You're Beautiful
4:00 Guiding Light
5:00 Pitfall
5:30 New Candid Camera
6:00 People's Court
6:30 That's Life
7:00 Atlantic Pulse
7:30 WKRP in Cincinnati
8:00 Real People - "A Salute to Women"
9:00 Vista
10:00 New Music Magazine
11:00 Atlantic Pulse

THURSDAY, DECEMBER 1, 1983

CKCW Channel 2 Moncton, Channel 8 Charlottetown / CJCB Channel 4 Sydney / CJCH Channel 5 Halifax / 
CKLT Channel 9 Saint John (CTV)
7:00 Mighty Hercules
7:30 Canada A.M.
10:00 Romper Room
10:30 What's Cooking?
11:00 Guess What?
11:30 20 Minute Workout
12:00 Flintstones
12:30 Smurfs
1:00 Definition
1:30 City Lights
2:00 Don Harron
3:00 Another World
4:00 General Hospital
5:00 ATV News
6:30 M*A*S*H - "Pressure Points"
7:00 Benson - "Unlisted Love"
7:30 Hill Street Blues - "Midway to What?"
8:30 Littlest Hobo - "Sartech: Pt. 2"
9:00 Magnum, P.I. - "A Sense of Debt"
10:00 Live it Up
10:30 Bizarre
11:00 Sun Country
11:30 City Lights
12:00 CTV News
12:20 ATV News
1:00 Movie - Days of Heaven (1978; Richard Gere, Brooke Adams, Sam Shepard)

CBHT Channel 3 Halifax / CBIT Channel 5 Sydney / CBCT Channel 13 Charlottetown (CBC)
9:15 Friendly Giant
9:30 Nova Scotia Schools
10:00 Canadian Schools
10:30 Mr. Dressup
11:00 Sesame Street
12:00 Land and Sea (CBHT, CBIT only)
12:00 Heritage (CBCT only)
12:30 All in the Family
1:00 All Creatures Great and Small
2:00 All My Children
3:00 Take 30
3:30 Coronation Street
4:00 Do it For Yourself
4:30 What's New?
5:00 Happy Days
5:30 Three's Company
6:00 First Edition (CBHT, CBIT only)
6:00 Compass (CBCT only)
7:00 Fame
8:00 Backstretch
9:00 From the Centre
10:00 National
10:20 Journal
11:00 National News Update
11:05 Maritimes Tonight
11:25 Barney Miller
11:55 Movie - Humoresque (1946; Joan Crawford, John Garfield, Oscar Levant)

CJBR Channel 3 Rimouski, Quebec (SRC)
10:05 Fariboles
10:30 En Mouvement
10:45 Les 100 tours de Centour
11:00 Passe-Partout
11:30 Felix et Ciboulette
12:00 Le Droit au feminin
12:30 Daniel Bertolino, l'exploration et vous
1:00 Nouvelles
1:30 Allo Bou-Bou
2:30 Au jour le jour
3:30 Cinema - La Course a l'echalote (1975; Pierre Richard, Jane Birkin, Michel Aumont)
5:00 Bobino
5:30 Traboulidon
6:00 Robinson Suisse
6:30 La Vie secrete des animaux
7:00 Ce Soir
7:30 Nouvelles
8:00 Genies en Herbe
8:30 La Vie promise
9:00 Cinema - Un chant de Noel Americain (1979; Henry Winkler, Susan Hogan, R.H. Thomson)
11:00 Telejournal et sports
12:15 A premiere vue
12:45 Cinema - Un nuage entre les dents (1974; Philippe Noiret, Pierre Richard and Claude Pieplu)

CHSJ (CBAT) Channel 4 Saint John / Channel 6 Newcastle / Channel 7 Moncton (CBC)
8:00 100 Huntley Street
9:00 Sesame Street
10:00 Kids and Things
10:15 Friendly Giant
10:30 Mr. Dressup
11:00 Wok With Yan
11:30 Let's Shape Up
12:00 Mid-Day
1:00 Price is Right
2:00 All My Children
3:00 Take 30
3:30 Do it For Yourself
4:00 Rocket Robin Hood
4:30 Popeye
5:00 Laverne and Shirley
5:30 CBC News For New Brunswick
6:30 Three's Company
7:00 Motown 25: Yesterday, Today, Forever
9:00 After M*A*S*H
9:30 CHSJ Variety
10:00 National
10:20 Journal
11:00 Knots Landing - "Homecoming"
12:00 News
12:30 Hawaii Five-O

CBAFT Channel 11 Moncton (SRC)
10:05 Fariboles
10:30 En Mouvement
10:45 Les 100 tours de Centour
11:00 Passe-Partout
11:30 Felix et Ciboulette
12:00 Le Droit au feminin
12:30 Daniel Bertolino, l'exploration et vous
1:00 Nouvelles
1:30 Allo Bou-Bou
2:30 Au jour le jour
3:30 Cinema - La Course a l'echalote (1975; Pierre Richard, Jane Birkin, Michel Aumont)
5:00 Bobino
5:30 Traboulidon
6:00 Coup d'oeil
6:30 Ce Soir Atlantique
7:30 Avis de recherche
8:00 Genies en Herbe
8:30 La Vie promise
9:00 Cinema - Un chant de Noel Americain (1979; Henry Winkler, Susan Hogan, R.H. Thomson)
11:00 Telejournal et sports
12:15 A premiere vue
12:45 Cinema - Un nuage entre les dents (1974; Philippe Noiret, Pierre Richard and Claude Pieplu)

WLBZ Channel 2 Bangor (NBC)
7:30 News
8:00 Today
10:00 Donahue - "Happy People"
11:00 Diff'rent Strokes
11:30 Sale of the Century
12:00 Wheel of Fortune
12:30 Dream House
1:00 News
1:30 Search For Tomorrow
2:00 Days of Our Lives
3:00 Another World
4:00 Muppet Show
4:30 I Dream of Jeannie
5:00 Movie - So, This is Paris (1955; Tony Curtis, Gloria DeHaven, Gene Nelson)
6:30 Entertainment Tonight (with guest John Lithgow)
7:00 News
7:30 NBC News
8:00 M*A*S*H
8:30 WKRP in Cincinnati - "Jennifer and the Will"
9:00 Gimme a Break! - "Nell's Friend"
9:30 Mama's Family - "Gert Rides Again"
11:00 Hill Street Blues - "Midway to What?"
12:00 News
12:30 Tonight Show
1:30 David Letterman

WVII Channel 7 Bangor (ABC)
7:00 Jim Bakker
8:00 Good Morning America
10:00 20 Minute Workout
10:30 Edge of Night
11:00 Hour Magazine
12:00 Benson
12:30 Loving
1:00 Family Feud
1:30 Ryan's Hope
2:00 All My Children
3:00 One Life to Live
4:00 General Hospital
5:00 CHiPs
6:00 Star Trek - "Catspaw"
7:00 News
7:30 ABC News
8:00 Barney Miller
8:30 Family Feud
9:00 20/20
10:00 NFL Football - Los Angeles Raiders @ San Diego
1:00 News
1:30 ABC News Nightline
2:30 Lie Detector

WAGM Channel 8 Presque Isle (CBS, NBC, ABC)
7:15 Rural Report
7:30 ABC News
8:00 Good Morning America
10:00 Donahue - "Happy People"
11:00 New $25,000 Pyramid
11:30 Press Your Luck
12:00 Price is Right
1:00 Family Feud
1:30 Young and the Restless
2:30 As the World Turns
3:30 Capitol
4:00 Guiding Light
5:00 Gilligan's Island
5:30 Merv Griffin
6:30 M*A*S*H
7:00 News
7:30 CBS News
8:00 Rotary Club Auction
9:00 Magnum, P.I. - "A Sense of Debt"
10:00 Simon & Simon - "Too Much of a Good Thing"
11:00 Knots Landing - "Homecoming"
12:00 News
12:30 Trapper John, M.D. - "Danny"
12:40 Movie - Love For Ransom (1977; John Davidson, Richard Lynch, Barry Primus)

WMEM Channel 10 Presque Isle / WMED Channel 13 Calais (PBS)
9:15 A.M. Weather
9:30 Mister Rogers
10:00 Sesame Street
11:00 Educational Programming
1:00 Sesame Street
2:00 Educational Programming
3:30 Hooked On Aerobics
4:00 Contemporary Health Issues
4:30 American Story
5:00 Sesame Street
6:00 Mister Rogers
6:30 3-2-1 Contact
7:00 It's Everybody's Business
7:30 Focus On Society
8:00 MacNeil-Lehrer News Hour
9:00 State Wide
9:30 Wild America - "The Man Who Loved Bears: Pt. 1"
10:00 Sneak Previews
10:30 All-New This Old House
11:00 A Doomsday Scenario: Banking at the Brink
11:30 New Tech Times
12:00 Lawmakers
12:30 Late Night America

ASN - Atlantic Satellite Network Cable TV only, Various Channels
9:00 Polka Dot Door
9:30 Size Small
10:00 Just Like Mom
10:30 Gerontology
12:00 Scooby-Doo
12:30 Drak Pack
1:00 Educational Programming
2:00 Canada: The Great Experiment
2:30 Atlantic Afternoon
3:00 Micro Magic
3:30 You're Beautiful
4:00 Guiding Light
5:00 Pitfall
5:30 New Candid Camera
6:00 People's Court
6:30 That's Life
7:00 Atlantic Pulse
7:30 WKRP in Cincinnati
8:00 Movie - To Be Announced
10:00 New Faces
10:30 We Got it Made
11:00 Atlantic Pulse

FRIDAY, DECEMBER 2, 1983

CKCW Channel 2 Moncton, Channel 8 Charlottetown / CJCB Channel 4 Sydney / CJCH Channel 5 Halifax / 
CKLT Channel 9 Saint John (CTV)
7:00 Mighty Hercules
7:30 Canada A.M.
10:00 Romper Room
10:30 What's Cooking?
11:00 Guess What?
11:30 20 Minute Workout
12:00 Flintstones
12:30 Smurfs
1:00 Definition
1:30 City Lights
2:00 Don Harron
3:00 Another World
4:00 General Hospital
5:00 ATV News
6:30 M*A*S*H - "Where There's a Will, There's a War"
7:00 Goodnight, Beantown
7:30 Love Boat
8:30 Circus
9:00 Dukes of Hazzard - "Enos' Last Chance"
10:00 Falcon Crest - "The Double Dealing"
11:00 Matt Houston - "The Outsider"
12:00 CTV News
12:20 ATV News
1:00 Movie - Make Me an Offer (1980; Susan Blakely, Patrick O'Neal, John Rubinstein)

CBHT Channel 3 Halifax / CBIT Channel 5 Sydney / CBCT Channel 13 Charlottetown (CBC)
9:15 Friendly Giant
9:30 Nova Scotia Schools
10:00 Canadian Schools
10:30 Mr. Dressup
11:00 Sesame Street
12:00 Feeling Good
12:30 Wok With Yan
1:00 Cities
2:00 All My Children
3:00 Take 30
3:30 Coronation Street
4:00 Do it For Yourself
4:30 Amateur Naturalist
5:00 Coming Attractions
5:30 Three's Company
6:00 First Edition (CBHT, CBIT only)
6:00 Compass (CBCT only)
7:00 Muppet Show (with guest Bernadette Peters) (CBHT, CBIT only)
7:00 Sounds of the Island (CBCT only)
7:30 Barney Miller
8:00 Tommy Hunter
9:00 Dallas - "The Buck Stops Here"
10:00 National
10:20 Journal
11:00 National News Update
11:05 Maritimes Tonight
11:25 SCTV

CJBR Channel 3 Rimouski, Quebec (SRC)
10:05 Fariboles
10:30 En Mouvement
10:45 Les 100 tours de Centour
11:00 Passe-Partout
11:30 Felix et Ciboulette
12:00 Reflets
12:30 Mordicus
1:00 Nouvelles
1:30 Allo Bou-Bou
2:30 Au jour le jour
3:30 La Chasse aux Tresors
4:30 Les Heritiers
5:00 Bobino
5:30 Legendes Indiennes
6:00 Sur la route de l'amitie
6:30 Cle de bois
7:00 Ce Soir
7:30 Nouvelles
8:00 Par les chemins d'Ambroise
8:30 Grand-Papa
9:00 Deja 20 ans
10:00 Shogune
11:00 Telejournal et sports
12:15 Vivre en forme
12:20 Cinema - Un homme nomme cheval (1970; Richard Harris, Judith Anderson, Jean Gascon)
2:55 Cinema - La Miracle des loups (1961; Jean Marais, Rosanna Schiaffino, Roger Hanin)

CHSJ (CBAT) Channel 4 Saint John / Channel 6 Newcastle / Channel 7 Moncton (CBC)
8:00 100 Huntley Street
9:00 Sesame Street
10:00 Kids and Things
10:15 Friendly Giant
10:30 Canadian Schools
11:00 Wok With Yan
11:30 Let's Shape Up
12:00 Mid-Day
1:00 Price is Right
2:00 All My Children
3:00 Take 30
3:30 Do it For Yourself
4:00 Rocket Robin Hood
4:30 Popeye
5:00 Laverne and Shirley
5:30 CBC News For New Brunswick
6:30 Three's Company
7:00 Movie - The Defection of Simas Kudirka (1978; Alan Arkin, Richard Jordan, Donald Pleasence)
9:00 Dallas - "The Buck Stops Here"
10:00 National
10:20 Journal
11:00 T.J. Hooker
12:00 News
12:30 Hawaii Five-O - "Try to Die On Time"

CBAFT Channel 11 Moncton (SRC)
10:05 Fariboles
10:30 En Mouvement
10:45 Les 100 tours de Centour
11:00 Passe-Partout
11:30 Felix et Ciboulette
12:00 Reflets
12:30 Mordicus
1:00 Nouvelles
1:30 Allo Bou-Bou
2:30 Au jour le jour
3:30 La Chasse aux Tresors
4:30 Les Heritiers
5:00 Bobino
5:30 Legendes Indiennes
6:00 Coup d'oeil
6:30 Ce Soir Atlantique
7:30 Avis de recherche
8:00 Par les chemins d'Ambroise
8:30 Grand-Papa
9:00 Deja 20 ans
10:00 Shogune
11:00 Telejournal et sports
12:15 Vivre en forme
12:20 Cinema - Un homme nomme cheval (1970; Richard Harris, Judith Anderson, Jean Gascon)

WLBZ Channel 2 Bangor (NBC)
7:30 News
8:00 Today
10:00 Donahue - "Whistleblowers"
11:00 Diff'rent Strokes
11:30 Sale of the Century
12:00 Wheel of Fortune
12:30 Dream House
1:00 News
1:30 Search For Tomorrow
2:00 Days of Our Lives
3:00 Another World
4:00 Muppet Show
4:30 I Dream of Jeannie
5:00 Movie - Pardon My Sarong (1942; Bud Abbott, Lou Costello, Virginia Bruce)
6:30 Entertainment Tonight
7:00 News
7:30 NBC News
8:00 M*A*S*H - "Mulcahy's War"
8:30 WKRP in Cincinnati - "The Consultant"
9:00 Mr. Smith - "Mr. Smith Makes a Commercial"
9:30 Jennifer Slept Here - "Trading Faces"
10:00 Movie - Looker (1981; Albert Finney, James Coburn, Susan Dey)
12:00 News
12:30 Tonight Show
1:30 Friday Night Videos

WVII Channel 7 Bangor (ABC)
7:00 Jim Bakker
8:00 Good Morning America
10:00 20 Minute Workout
10:30 Edge of Night
11:00 Hour Magazine
12:00 Benson
12:30 Loving
1:00 Family Feud
1:30 Ryan's Hope
2:00 All My Children
3:00 One Life to Live
4:00 General Hospital
5:00 CHiPs
6:00 Star Trek - "Amok Time"
7:00 News
7:30 ABC News
8:00 Barney Miller
8:30 Family Feud
9:00 Benson - "Unlisted Love"
9:30 Webster - "Teddy Bear Scare"
10:00 Lottery! - "Boston-- False Illusion"
11:00 Matt Houston - "The Outsider"
12:00 News
12:30 ABC News Nightline
1:30 All Hit Videos

WAGM Channel 8 Presque Isle (CBS, NBC, ABC)
7:15 Rural Report
7:30 ABC News
8:00 Good Morning America
10:00 Donahue - "Whistleblowers"
11:00 New $25,000 Pyramid
11:30 Press Your Luck
12:00 Price is Right
1:00 Family Feud
1:30 Young and the Restless
2:30 As the World Turns
3:30 Capitol
4:00 Guiding Light
5:00 Healthbeat
5:30 Merv Griffin (with guest Loretta Swit)
6:30 M*A*S*H
7:00 News
7:30 CBS News
8:00 Rotary Club Auction
10:00 Dallas - "The Buck Stops Here"
11:00 Matt Houston - "The Outsider"
12:00 News
12:30 Movie - Embryo (1976; Rock Hudson, Barbara Carrera, Diane Ladd)

WMEM Channel 10 Presque Isle / WMED Channel 13 Calais (PBS)
9:15 A.M. Weather
9:30 Mister Rogers
10:00 Case Studies in Small Business
10:30 American Story
11:00 Educational Programming
1:00 Sesame Street
2:00 Educational Programming
3:30 Hooked On Aerobics
4:00 Focus On Society
4:30 It's Everybody's Business
5:00 Sesame Street
6:00 Mister Rogers
6:30 3-2-1 Contact
7:00 Case Studies in Small Business
7:30 Understanding Space and Time
8:00 MacNeil-Lehrer News Hour
9:00 Washington Week in Review
9:30 Wall $treet Week - "Your Capital Man"
10:00 Maine Reporter's Notebook
10:30 Monty Python's Flying Circus
11:00 To the Manor Born
11:30 Butterflies
12:00 Doctor in the House
12:30 Late Night America

ASN - Atlantic Satellite Network Cable TV only, Various Channels
9:00 Polka Dot Door
9:30 Size Small
10:00 Just Like Mom
10:30 Educational Programming
11:00 Canada: The Great Experiment
11:30 Bits and Bytes
12:00 Scooby-Doo
12:30 Scooby-Doo
1:00 Gerontology
2:30 Atlantic Afternoon
3:00 Micro Magic
3:30 You're Beautiful
4:00 Guiding Light
5:00 Pitfall
5:30 New Candid Camera
6:00 People's Court
6:30 That's Life
7:00 Atlantic Pulse
7:30 WKRP in Cincinnati
8:00 Movie - Death Ray 2000 (1981; Robert Logan, Dan O'Herlihy, Penelope Windust)
10:00 Lottery! - "Houston-- Duffy's Choice"
11:00 Atlantic Pulse

SATURDAY, DECEMBER 3, 1983

CKCW Channel 2 Moncton, Channel 8 Charlottetown / CJCB Channel 4 Sydney / CJCH Channel 5 Halifax / 
CKLT Channel 9 Saint John (CTV)
7:00 Pac-Man
7:30 Smurfs
9:00 Storytime
10:00 Let's Go!
10:30 Swiss Family Robinson
11:00 Mighty Hercules
11:30 Harrigan
12:00 Shantytown
1:00 Tree House
1:30 Willie and Floyd
2:00 Adventure Outdoors
2:30 What Will They Think of Next!
3:00 Family Brown
3:30 Red Fisher
4:00 Wrestling
5:00 CFL All-Star Game
8:00 Andy Winters
8:30 Just Kidding
9:00 Movie - Seems Like Old Times (1980; Goldie Hawn, Chevy Chase, Charles Grodin)
11:00 New Music Magazine
12:00 CTV News
12:20 ATV News
12:30 Lively Specials - "Disco"
1:00 Movie - The White Dawn (1974; Warren Oates, Timothy Bottoms, Louis Gossett Jr.)

CBHT Channel 3 Halifax / CBIT Channel 5 Sydney / CBCT Channel 13 Charlottetown (CBC)
9:30 Rock and Roll Video
10:00 Sesame Street
11:00 Maja the Bee
11:30 Spread Your Wings - "Yohiko the Paper Maker"
12:00 Performance
12:30 Reach For the Top
1:00 Star Trek - "The Man Trap"
2:00 Movie - Royal Hunt of the Sun (1969; Robert Shaw, Christopher Plummer, Nigel Davenport)
4:00 CBC Sportsweekend
7:00 CBC News
7:30 This Week in Parliament
8:00 Country East
8:30 Fame Game
9:00 NHL Hockey - Calgary @ Montreal
12:00 National
12:15 News
12:30 Movie - Machine Gun McCain (1969; John Cassavetes, Britt Ekland, Peter Falk)

CJBR Channel 3 Rimouski, Quebec (SRC)
8:30 Calimero/Merci, Monsieur Noe
9:00 Nils Holgersson
9:30 Passe-Partout
10:00 Remi
10:30 Candy
11:00 Ulysse 31
11:30 La Vallee secrete
12:00 Heros du samedi
1:00 La Semaine Parlementaire
2:00 D'hier a demain
3:00 Cine-Famille - "Prune des bois"
5:00 Bagatelle
6:00 La Course autour du monde
7:00 Impacts
8:00 Monde merveilleux de Disney
9:00 LNH Hockey - Calgary @ Montreal
11:30 Telejournal et sports
12:05 La Politique Federale
12:15 Cinema - L'Enfer mecanique (1977; James Brolin, John Rubinstein, Kim Richards)
2:10 Cinema - L'Homme au chapeau rond (1946; Raimu, Aime Clariond, Gisele Casadesus)

CHSJ (CBAT) Channel 4 Saint John / Channel 6 Newcastle / Channel 7 Moncton (CBC)
8:00 100 Huntley Street
9:00 Circle Square
9:30 Charlie Brown and Snoopy Show
10:00 Terrytoons
10:30 Mighty Mouse
11:00 Heckle and Jeckle
11:30 Rupert's Circus
12:00 Empty Stocking Fund
8:00 Country Girl
9:00 NHL Hockey - Calgary @ Montreal
12:00 National
12:15 News
12:25 Movie - Devil Goddess (1955; Johnny Weissmuller, Angela Stevens, Selmar Jackson)

CBAFT Channel 11 Moncton (SRC)
8:30 Calimero/Merci, Monsieur Noe
9:00 Nils Holgersson
9:30 Passe-Partout
10:00 Remi
10:30 Candy
11:00 Ulysse 31
11:30 La Vallee secrete
12:00 Heros du samedi
1:00 La Semaine Parlementaire
2:00 Sport-Mag
2:30 Cle de bois
3:00 Cine-Famille - "Prune des bois"
5:00 Bagatelle
6:00 La Course autour du monde
7:00 Impacts
8:00 Monde merveilleux de Disney
9:00 LNH Hockey - Calgary @ Montreal
11:30 Telejournal et sports
12:05 La Politique Federale
12:15 Cinema - L'Enfer mecanique (1977; James Brolin, John Rubinstein, Kim Richards)

WLBZ Channel 2 Bangor (NBC)
8:00 Muppet Show
8:30 Woody Woodpecker
9:00 Flintstone Funnies
9:30 Shirt Tales
10:00 Smurfs
11:30 Alvin and the Chipmunks
12:00 Mister T
12:30 Wild Kingdom
1:00 Six Million Dollar Man - "Sharks: Pt. 1"
2:00 Six Million Dollar Man - "Sharks: Pt. 2"
3:00 Movie - Sleuth (1972; Laurence Olivier, Michael Caine, Alec Cawthorne)
5:00 Music City, U.S.A.
5:30 Austin City Limits Encore
6:00 Nashville Music
6:30 This Week in Country Music
7:00 News
7:30 NBC News
8:00 Fame
9:00 Diff'rent Strokes - "Coming of Age"
9:30 Silver Spoons - "Menudo Madness"
10:00 Manimal - "Scrimshaw"
11:00 Big John
12:00 News
12:30 Saturday Night Live

WVII Channel 7 Bangor (ABC)
7:00 New Zoo Revue
7:30 Great Space Coaster
8:00 Sport Billy
8:30 Jetsons
9:00 Bullwinkle
9:30 Monchhichis/Little Rascals/Richie Rich
10:30 Pac-Man/Rubik the Amazing Cube/Menudo
11:30 Littles
12:00 Scooby & Scrappy-Doo/Puppy Hour
1:00 ABC Weekend Specials - "The Secret World of Og: Pt. 1"
1:30 American Bandstand
2:30 Hardy Boys/Nancy Drew Mysteries
3:30 Greatest Sports Legends of Football
4:00 Sports Beat
4:30 College Football - Auburn @ Alabama
7:30 ABC News
8:00 Hee-Haw
9:00 T.J. Hooker - "Blue Murder"
10:00 Love Boat
11:00 Fantasy Island
12:00 Stacey's Country Jamboree

WAGM Channel 8 Presque Isle (CBS, NBC, ABC)
7:30 New Zoo Revue
8:00 Captain Kangaroo
9:00 Bisketts
9:30 Shirt Tales
10:00 Smurfs
11:30 Charlie Brown and Snoopy Show - "It's That Team Spirit, Charlie Brown"/"Vulture"/"Rainy Day"
12:00 Benji, Zax, and Alien Prince
12:30 Bugs Bunny/Road Runner Show
1:00 NCAA Today
1:30 College Football - Florida State @ Florida
5:00 College Basketball - Indiana @ Kentucky
7:00 Music City, U.S.A.
7:30 CBS News
8:00 Star Search
9:00 Rudolph the Red-Nosed Reindeer
10:00 Movie - Quarterback Princess (1983; Don Murray, Barbara Babcock, Dana Elcar)
12:00 Solid Gold
1:00 Movie - Flower Drum Song (1961; Nancy Kwan, Jack Soo, James Hong)

WMEM Channel 10 Presque Isle / WMED Channel 13 Calais (PBS)
9:00 American Story
9:30 Personal Time Management
10:00 Bradshaw On the Eight Stages of Man
10:30 New Tech Times
11:00 Wildlife Woodcarving
11:30 Woodwright's Workshop
12:00 Dinner at Julia's
12:30 Housewarming With Charlie Wing
1:00 Murder Most English
1:50 Box 86
2:00 Masterpiece Theatre - "The Citadel: Pt. 2"
3:00 Movie - Going My Way (1944; Bing Crosby, Barry Fitzgerald, Gene Lockhart)
5:30 Living Life Fully With Leo Buscaglia
7:00 Matinee at the Bijou - The Adventures of Sherlock Holmes (1939; Basil Rathbone, Nigel Bruce, Ida Lupino)
8:30 Agronsky and Company
9:00 Survival
10:00 From Star Wars to Jedi: The Making of a Saga
11:30 Movie - I'm All Right, Jack (1959; Peter Sellers, Richard Attenborough, Terry-Thomas)

ASN - Atlantic Satellite Network Cable TV only, Various Channels
2:30 Buckshot
3:00 Bits and Bytes
3:30 Memorial University Programme
4:00 Fabulous Talking Time Machine
4:30 Kidsworld
5:00 Friends of Man
5:30 Nashville Swing
6:00 Original Six Hockey Heroes
7:00 Don Cherry's Grapevine
7:30 This Week in Hockey
8:00 Movie - The Man in the Glass Booth (1975; Maximilian Schell, Lois Nettleton, Lawrence Pressman)
10:00 Atlantic Canada's Choice

SUNDAY, DECEMBER 4, 1983

CKCW Channel 2 Moncton, Channel 8 Charlottetown / CJCB Channel 4 Sydney / CJCH Channel 5 Halifax / 
CKLT Channel 9 Saint John (CTV)
7:00 Oopsy Daisy
7:30 Super Space Theatre - Countdown to Disaster (1981)
9:15 Mighty Hercules
9:30 Revival Hour
10:00 Sunday Mass
10:30 It is Written
11:00 Oral Roberts
11:30 World Tomorrow
12:00 Christmas Daddies
6:00 Untamed World
6:30 Question Period
7:00 News
7:30 Windows
8:00 Big John
9:00 Knight Rider - "Ring of Fire"
10:00 Here's Television Entertainment
12:00 CTV News
12:20 ATV News
12:30 Ray St. Germain
1:00 Six Million Dollar Man

CBHT Channel 3 Halifax / CBIT Channel 5 Sydney / CBCT Channel 13 Charlottetown (CBC)
8:00 Cartoons
8:30 Switchback
10:00 Gunsmoke
11:00 Space: 1999 - "The Seance Spectre"
12:00 Meeting Place
1:00 Country Canada
1:30 Hymn Sing
2:00 Movie - International Velvet (1978; Tatum O'Neal, Christopher Plummer, Anthony Hopkins)
4:00 Walt Disney - "Strange Companions: Pt. 1"
5:00 Skiing - World Cup
6:00 CBC News
6:30 Little Drummer Boy
7:00 Charlie Brown Christmas
7:30 Beachcombers - "Napoleon of Crime"
8:00 Islands in the Sun
9:00 Ma!
10:30 Man Alive
11:00 CBC News
11:15 Nation's Business
11:20 News
11:30 Lou Grant

CJBR Channel 3 Rimouski, Quebec (SRC)
8:30 Misha la boule
9:00 Tom et Jerry
9:30 Passe-Partout
10:00 Les Contes de la foret verte
10:30 Klimbo/Si tous les gens du monde
11:00 Le Jour du Seigneur
12:00 La Semaine a l'Assemblee Nationale
1:00 La Semaine Verte
2:00 Football Americain - Cincinnati @ Pittsburgh
5:00 Traits de memoire
5:30 Le Cauchemar climatise
6:00 Second Regard
7:00 Science-realite
7:30 Le Sens des affaires
8:00 Court-circuit
8:30 Les Beaux Dimanches - "Gala du merite sportif"
9:30 Telejournal
9:50 Les Beaux Dimanches - "Pavlova"
11:20 La Petite nuit
11:45 Sport Dimanche
12:00 La Politique Provinciale
12:15 Cinema - Valpone (1941; Harry Baur, Louis Jouvet, Charles Dullin)

CHSJ (CBAT) Channel 4 Saint John / Channel 6 Newcastle / Channel 7 Moncton (CBC)
7:30 Jimmy Swaggart
8:30 Switchback
10:00 Rex Humbard
10:30 Day of Discovery
11:00 Old-Time Gospel Hour
12:00 World Tomorrow
12:30 Country Canada
1:00 Outpouring
1:30 Hymn Sing
2:00 Movie - International Velvet (1978; Tatum O'Neal, Christopher Plummer, Anthony Hopkins)
4:00 Walt Disney - "Strange Companions: Pt. 1"
5:00 Skiing - World Cup
6:00 CBC News
6:30 Little Drummer Boy
7:00 Charlie Brown Christmas
7:30 Beachcombers - "Napoleon of Crime"
8:00 Islands in the Sun
9:00 Ma!
10:30 Man Alive
11:00 CBC News
11:15 Nation's Business
11:20 News
11:30 Benny Hill
12:00 100 Huntley Street

CBAFT Channel 11 Moncton (SRC)
8:30 Misha la boule
9:00 Tom et Jerry
9:30 Passe-Partout
10:00 Les Contes de la foret verte
10:30 Klimbo/Si tous les gens du monde
11:00 Le Jour du Seigneur
12:00 La Revue
1:00 La Semaine Verte
2:00 Football Americain - Cincinnati @ Pittsburgh
5:00 Traits de memoire
5:30 Le Cauchemar climatise
6:00 Second Regard
7:00 Science-realite
7:30 Le Sens des affaires
8:00 Court-circuit
8:30 Les Beaux Dimanches - "Gala du merite sportif"
9:30 Telejournal
9:50 Les Beaux Dimanches - "Pavlova"
11:20 La Petite nuit
11:45 Sport Dimanche
12:00 Nouvelles
12:15 Cinema - Valpone (1941; Harry Baur, Louis Jouvet, Charles Dullin)

WLBZ Channel 2 Bangor (NBC)
8:00 This is the Life
8:30 Big Valley
9:30 Taking Advantage
10:00 Movie - The Return of the Pink Panther (1974; Peter Sellers, Christopher Plummer, Catherine Schell)
12:00 Entertainment This Week
1:00 News
1:30 NFL '83
2:00 NFL Football - Buffalo @ Kansas City
5:00 NFL Football - New York Jets @ Baltimore
8:00 First Camera
9:00 Knight Rider - "Ring of Fire"
10:00 Here's Television Entertainment
12:00 News
12:30 Movie - Cruise Into Terror (1978; Ray Milland, Dirk Benedict, John Forsythe)

WVII Channel 7 Bangor (ABC)
7:00 Great Space Coaster
7:30 Bullwinkle
8:00 Underdog
8:30 It's Your Business
9:00 Soul's Harbor
10:00 Jack Van Impe
10:30 Ernest Angley
11:30 World Tomorrow
12:00 Profiles
12:30 This Week With David Brinkley
1:30 Hardy Boys/Nancy Drew Mysteries
2:30 Movie - The Optimists (1973; Peter Sellers, Marjorie Yates, David Daker)
4:30 To Be Announced
7:00 ABC News
7:30 Happy Days
8:00 Ripley's Believe it or Not
9:00 Hardcastle and McCormick - "Flying Down to Rio"
10:00 Movie - Heart of Steel (1983; Peter Strauss, Pamela Reed, John Doucette)
12:00 ABC News
12:15 Jim Bakker

WAGM Channel 8 Presque Isle (CBS, NBC, ABC)
7:00 Captain Kangaroo
8:00 Meatballs and Spaghetti
8:30 Jack Van Impe
9:00 Jimmy Swaggart
10:00 Day of Discovery
10:30 Oral Roberts
11:00 Sunday Mass
11:30 Sunday Morning
1:00 It's Your Business
1:30 NFL Today
2:00 NFL Football - St. Louis @ New York Giants
5:00 To Be Announced
5:30 Movie - The Optimists (1973; Peter Sellers, Marjorie Yates, David Daker)
7:30 CBS News
8:00 60 Minutes
9:00 Knight Rider - "Ring of Fire"
10:00 Jeffersons - "Who's the Fairest?"
10:30 Goodnight, Beantown - "Valerie's Fan"
11:00 Trapper John, M.D. - "Fat Chance"
12:00 CBS News
12:15 Falcon Crest - "The Double Dealing"

WMEM Channel 10 Presque Isle / WMED Channel 13 Calais (PBS)
9:00 Sesame Street
10:00 Mister Rogers
10:30 3-2-1 Contact
11:00 Newton's Apple
11:30 Wild America - "The Man Who Loved Bears: Pt. 1"
12:00 Nature
1:00 Nova - "Captives of Care"
2:00 Movie - Cyrano De Bergerac (1950; Jose Ferrer, Mala Powers, William Prince)
4:45 Movie - Summertime (1955; Katharine Hepburn, Rossano Brazzi, Isa Miranda)
6:45 Man Who Loved Bears
8:15 Dinner at Julia's
8:45 Pledge Break
9:00 Nature - "The Flight of the Condor: Pt. 3"
10:00 Masterpiece Theatre - "The Citadel: Pt. 3"
11:00 Pledge Break
11:15 Evening With Mark Twain

ASN - Atlantic Satellite Network Cable TV only, Various Channels
2:00 100 Huntley Street
3:00 Robert Schuller
4:00 Professor Moffett
4:30 Foufouli
5:00 World Outdoors
5:30 Challenging Sea
6:00 Peter Appleyard
6:30 Showbiz
7:00 Fighting Words
7:30 Fanfare
8:00 Movie - Tora! Tora! Tora! (first part) (1970; Martin Balsam, Joseph Cotten, E.G. Marshall)
10:00 Schulman File
11:30 Music 'Til Midnight

MONDAY, DECEMBER 5, 1983

CKCW Channel 2 Moncton, Channel 8 Charlottetown / CJCB Channel 4 Sydney / CJCH Channel 5 Halifax / 
CKLT Channel 9 Saint John (CTV)
7:00 Mighty Hercules
7:30 Canada A.M.
10:00 Romper Room
10:30 What's Cooking?
11:00 Guess What?
11:30 20 Minute Workout
12:00 Flintstones
12:30 Smurfs
1:00 Definition
1:30 City Lights
2:00 Don Harron
3:00 Another World
4:00 General Hospital
5:00 ATV News
6:30 M*A*S*H
7:00 One Day at a Time 
7:30 Best Christmas Pageant Ever
8:30 Movie - The Sound of Music (1965; Julie Andrews, Christopher Plummer, Richard Haydn)
12:00 CTV News
12:20 ATV News
1:00 Bionic Woman

CBHT Channel 3 Halifax / CBIT Channel 5 Sydney / CBCT Channel 13 Charlottetown (CBC)
9:15 Friendly Giant
9:30 Nova Scotia Schools
10:30 Mr. Dressup
11:00 Sesame Street
12:00 Feeling Good
12:30 Happy Days
1:00 Tales of the Unexpected
1:30 Spice of Life
2:00 All My Children
3:00 Take 30
3:30 Coronation Street
4:00 Do it For Yourself
4:30 Just Down the Street
5:00 Coming Attractions
5:30 Three's Company
6:00 First Edition (CBHT, CBIT only)
6:00 Compass (CBCT only)
7:00 Heritage (CBHT, CBIT only)
7:00 Window On Resources (CBCT only)
7:30 Land and Sea
8:00 Hangin' in - "The Love Program"
8:30 Buffalo Bill - "Pilot"
9:00 Too Close For Comfort - "The Enemy Above"
9:30 Newhart - "Lady and the Tramps"
10:00 National
10:20 Journal
11:00 National News Update
11:05 Maritimes Tonight
11:25 Barney Miller - "Wojo's Girl: Pt. 1"
11:55 Movie - Mildred Pierce (1945; Joan Crawford, Jack Carson, Zachary Scott)

CJBR Channel 3 Rimouski, Quebec (SRC)
10:05 Fariboles
10:30 En Mouvement
10:45 Sur le bout de la langue
11:00 Passe-Partout
11:30 Felix et Ciboulette
12:00 Rien que pour vous
12:30 Star Trek
1:00 Nouvelles
1:30 Allo Bou-Bou
2:30 Au jour le jour
3:30 Cinema - Le Ciel sur la tete (1965; Andre Smagghe, Marcel Bozzuffi, Henri Piegay)
5:00 Bobino
5:30 Les Schtroumpfs
6:00 Le Grand frere
7:00 Ce Soir
7:30 Nouvelles
8:00 Drole de vie
8:30 Terre humaine
9:00 Poivre et sel
9:30 La Bonne Aventure
10:00 Quincy
11:00 Telejournal et sports
12:15 Katie

CHSJ (CBAT) Channel 4 Saint John / Channel 6 Newcastle / Channel 7 Moncton (CBC)
8:00 100 Huntley Street
9:00 Sesame Street
10:00 Kids and Things
10:15 Friendly Giant
10:30 Mr. Dressup
11:00 Happy Days
11:30 Let's Shape Up
12:00 Mid-Day
1:00 Price is Right
2:00 All My Children
3:00 Take 30
3:30 Do it For Yourself
4:00 Rocket Robin Hood
4:30 Popeye
5:00 Laverne and Shirley
5:30 CBC News For New Brunswick
6:30 Three's Company
7:00 Fame - "Break Dance"
8:00 Hangin' in - "The Love Program"
8:30 Buffalo Bill - "Pilot"
9:00 Too Close For Comfort - "The Enemy Above"
9:30 Newhart - "Lady and the Tramps"
10:00 National
10:20 Journal
11:00 Emerald Point N.A.S.
12:00 News
12:30 Hawaii Five-O

CBAFT Channel 11 Moncton (SRC)
10:05 Fariboles
10:30 En Mouvement
10:45 Sur le bout de la langue
11:00 Passe-Partout
11:30 Felix et Ciboulette
12:00 Rien que pour vous
12:30 Star Trek
1:00 Nouvelles
1:30 Allo Bou-Bou
2:30 Au jour le jour
3:30 Cinema - Le Ciel sur la tete (1965; Andre Smagghe, Marcel Bozzuffi, Henri Piegay)
5:00 Bobino
5:30 Les Schtroumpfs
6:00 Coup d'oeil
6:30 Ce Soir Atlantique
7:30 Avis de recherche
8:00 Drole de vie
8:30 Terre humaine
9:00 Poivre et sel
9:30 La Bonne Aventure
10:00 Quincy
11:00 Telejournal et sports
12:15 Katie

WLBZ Channel 2 Bangor (NBC)
7:30 News
8:00 Today
10:00 Donahue - "The Granada Invasion: Pro and Con"
11:00 Diff'rent Strokes
11:30 Sale of the Century
12:00 Wheel of Fortune
12:30 Dream House
1:00 News
1:30 Search For Tomorrow
2:00 Days of Our Lives
3:00 Another World
4:00 Muppet Show
4:30 I Dream of Jeannie
5:00 Movie - Gable and Lombard (first part) (1976; James Brolin, Jill Clayburgh, Allen Garfield)
6:30 Entertainment Tonight
7:00 News
7:30 NBC News
8:00 M*A*S*H
8:30 WKRP in Cincinnati
9:00 Boone - "The Auction"
10:00 Movie - Choices of the Heart (1983; Melissa Gilbert, Peter Horton, Helen Hunt)
12:00 News
12:30 Tonight Show
1:30 David Letterman

WVII Channel 7 Bangor (ABC)
7:00 Jim Bakker
8:00 Good Morning America
10:00 20 Minute Workout
10:30 Edge of Night
11:00 Hour Magazine
12:00 Benson
12:30 Loving
1:00 Family Feud
1:30 Ryan's Hope
2:00 All My Children
3:00 One Life to Live
4:00 General Hospital
5:00 CHiPs
6:00 Star Trek - "The Squire of Gothos"
7:00 News
7:30 ABC News
8:00 Barney Miller
8:30 Family Feud
9:00 Best Christmas Pageant Ever
10:00 NFL Football - Minnesota @ Detroit
1:00 News
1:30 ABC News Nightline
2:00 Lie Detector

WAGM Channel 8 Presque Isle (CBS, NBC, ABC)
7:15 Rural Report
7:30 ABC News
8:00 Good Morning America
10:00 Donahue - "The Granada Invasion: Pro and Con"
11:00 New $25,000 Pyramid
11:30 Press Your Luck
12:00 Price is Right
1:00 Family Feud
1:30 Young and the Restless
2:30 As the World Turns
3:30 Capitol
4:00 Guiding Light
5:00 Gilligan's Island
5:30 Merv Griffin
6:30 M*A*S*H
7:00 News
7:30 CBS News
8:00 Three's Company
8:30 Spotlight
9:00 Scarecrow and Mrs. King - "Sudden Death"
10:00 After M*A*S*H - "Fallout"
10:30 Newhart - "Lady and the Tramps"
11:00 Emerald Point N.A.S.
12:00 News
12:30 Hart to Hart - "The Murder of Jonathan Hart"
12:40 Columbo - "Playback"

WMEM Channel 10 Presque Isle / WMED Channel 13 Calais (PBS)
9:30 Mister Rogers
10:00 Sesame Street
11:00 Educational Programming
1:00 Sesame Street
2:00 Educational Programming
3:30 Hooked On Aerobics
4:00 Contemporary Health Issues
4:30 American Story
5:00 Sesame Street
6:00 Mister Rogers
6:30 3-2-1 Contact
7:00 Hooked On Aerobics
7:30 Inside Business Today - "Turning Around a Troubled Playboy Empire"
8:00 MacNeil-Lehrer News Hour
9:00 Making of Mankind
10:00 Pledge Break
10:10 Great Performances - "Placido Domingo Celebrates Seville"
11:20 Glory of the Garden
12:15 Inside Business Today 
12:45 Late Night America

ASN - Atlantic Satellite Network Cable TV only, Various Channels
9:00 Polka Dot Door
9:30 Size Small
10:00 Just Like Mom
10:30 Bits and Bytes
11:00 University of the Air
12:00 Scooby-Doo
12:30 Little Rascals
1:00 Educational Programming
2:30 Atlantic Afternoon
3:00 Micro Magic
3:30 You're Beautiful
4:00 Guiding Light
5:00 Pitfall
5:30 New Candid Camera
6:00 People's Court
6:30 That's Life
7:00 Atlantic Pulse
7:30 WKRP in Cincinnati
8:00 Movie - Capone (1975; Ben Gazzara, Susan Blakely, Harry Guardino)
10:00 Spotlight
10:30 Showbiz
11:00 Atlantic Pulse

TUESDAY, DECEMBER 6, 1983

CKCW Channel 2 Moncton, Channel 8 Charlottetown / CJCB Channel 4 Sydney / CJCH Channel 5 Halifax / 
CKLT Channel 9 Saint John (CTV)
7:00 Mighty Hercules
7:30 Canada A.M.
10:00 Romper Room
10:30 What's Cooking?
11:00 Guess What?
11:30 20 Minute Workout
12:00 Flintstones
12:30 Smurfs
1:00 Definition
1:30 City Lights
2:00 Don Harron
3:00 Another World
4:00 General Hospital
5:00 ATV News
6:30 M*A*S*H - "Heroes"
7:00 Happy Days
7:30 Billy Graham Crusade
8:30 Lorne Greene's New Wilderness
9:00 Mississippi
10:00 Matt Houston
11:00 Hart to Hart
12:00 CTV News
12:20 ATV News
1:00 Six Million Dollar Man

CBHT Channel 3 Halifax / CBIT Channel 5 Sydney / CBCT Channel 13 Charlottetown (CBC)
9:15 Friendly Giant
9:30 Nova Scotia Schools
10:00 Canadian Schools
10:30 Mr. Dressup
11:00 Sesame Street
12:00 Wild Kingdom
12:30 All in the Family
1:00 Monte Carlo Show
2:00 All My Children
3:00 Take 30
3:30 Coronation Street
4:00 Do it For Yourself
4:30 Mr. Microchip
5:00 Happy Days
5:30 Three's Company
6:00 First Edition (CBHT, CBIT only)
6:00 Compass (CBCT only)
7:00 Remington Steele - "My Fair Steele"
8:00 Fifth Estate
9:00 Three's Company - "The Odd Couples"
9:30 Oh, Madeline - "The Write Stuff"
10:00 National
10:20 Journal
11:00 National News Update
11:05 Maritimes Tonight
11:25 Barney Miller - "Wojo's Girl: Pt. 2"
11:55 Movie - They Drive By Night (1940; George Raft, Humphrey Bogart, Ann Sheridan)

CJBR Channel 3 Rimouski, Quebec (SRC)
10:05 Fariboles
10:30 En Mouvement
10:45 Les 100 tours de Centour
11:00 Passe-Partout
11:30 Felix et Ciboulette
12:00 De bien belles choses
12:30 Les Aventures de Virulysse
1:00 Nouvelles
1:30 Allo Bou-Bou
2:30 Au jour le jour
3:30 Cinema - Les Trois voleurs (1954; Toto, Jean-Claude Pascal, Simone Simon)
5:00 Bobino
5:30 Les Nouvelles aventures de Popeye
6:00 L'Incroyable Hulk
7:00 Ce Soir
7:30 Nouvelles
8:00 Le Vagabond
8:30 Monsieur le Ministre
9:00 Cinema - L'ABC de la vie (1981; Johnny Cash, Brenda Vaccaro, Eli Wallach)
11:00 Telejournal et sports
12:15 Rencontres
12:45 L'Habitation
1:15 Cinema - L'Or (1974; Roger Moore, Susannah York, Ray Milland)

CHSJ (CBAT) Channel 4 Saint John / Channel 6 Newcastle / Channel 7 Moncton (CBC)
8:00 100 Huntley Street
9:00 Sesame Street
10:00 Kids and Things
10:15 Friendly Giant
10:30 Mr. Dressup
11:00 All in the Family
11:30 Let's Shape Up
12:00 Mid-Day
1:00 Price is Right
2:00 All My Children
3:00 Take 30
3:30 Do it For Yourself
4:00 Rocket Robin Hood
4:30 Popeye
5:00 Laverne and Shirley
5:30 CBC News For New Brunswick
6:30 Three's Company
7:00 Remington Steele - "My Fair Steele"
8:00 Fifth Estate
9:00 Three's Company - "The Odd Couples"
9:30 Oh, Madeline - "The Write Stuff"
10:00 National
10:20 Journal
11:00 Tommy Hunter
12:00 News
12:30 Hawaii Five-O

CBAFT Channel 11 Moncton (SRC)
10:05 Fariboles
10:30 En Mouvement
10:45 Les 100 tours de Centour
11:00 Passe-Partout
11:30 Felix et Ciboulette
12:00 De bien belles choses
12:30 Les Aventures de Virulysse
1:00 Nouvelles
1:30 Allo Bou-Bou
2:30 Au jour le jour
3:30 Cinema - Les Trois voleurs (1954; Toto, Jean-Claude Pascal, Simone Simon)
5:00 Bobino
5:30 Les Nouvelles aventures de Popeye
6:00 Coup d'oeil
6:30 Ce Soir Atlantique
7:30 Avis de recherche
8:00 Le Vagabond
8:30 Monsieur le Ministre
9:00 Cinema - L'ABC de la vie (1981; Johnny Cash, Brenda Vaccaro, Eli Wallach)
11:00 Telejournal et sports
12:15 Rencontres
12:45 L'Habitation
1:15 Cinema - L'Or (1974; Roger Moore, Susannah York, Ray Milland)

WLBZ Channel 2 Bangor (NBC)
7:30 News
8:00 Today
10:00 Donahue
11:00 Diff'rent Strokes
11:30 Sale of the Century
12:00 Wheel of Fortune
12:30 Dream House
1:00 News
1:30 Search For Tomorrow
2:00 Days of Our Lives
3:00 Another World
4:00 Muppet Show
4:30 I Dream of Jeannie
5:00 Movie - Gable and Lombard (second part) (1976; James Brolin, Jill Clayburgh, Allen Garfield)
6:30 Entertainment Tonight
7:00 News
7:30 NBC News
8:00 M*A*S*H - "The Korean Surgeon"
8:30 WKRP in Cincinnati - "You Can't Go Out of Town Again"
9:00 A-Team - "The White Ballot"
10:00 Remington Steele - "My Fair Steele"
11:00 For Love and Honor
12:00 News
12:30 Tonight Show
1:30 David Letterman

WVII Channel 7 Bangor (ABC)
7:00 Jim Bakker
8:00 Good Morning America
10:00 20 Minute Workout
10:30 Edge of Night
11:00 Hour Magazine
12:00 Benson
12:30 Loving
1:00 Family Feud
1:30 Ryan's Hope
2:00 All My Children
3:00 One Life to Live
4:00 General Hospital
5:00 CHiPs
6:00 Star Trek - "Arena"
7:00 News
7:30 ABC News
8:00 Barney Miller
8:30 Family Feud
9:00 Just Our Luck - "Wedding Bell Shablues"
9:30 Happy Days - "Arthur, Arthur"
10:00 Three's Company - "The Odd Couples"
10:30 Oh, Madeline - "The Write Stuff"
11:00 Barbara Walters Special
12:00 News
12:30 ABC News Nightline
1:30 Lie Detector

WAGM Channel 8 Presque Isle (CBS, NBC, ABC)
7:15 Rural Report
7:30 ABC News
8:00 Good Morning America
10:00 Donahue
11:00 New $25,000 Pyramid
11:30 Press Your Luck
12:00 Price is Right
1:00 Family Feud
1:30 Young and the Restless
2:30 As the World Turns
3:30 Capitol
4:00 Guiding Light
5:00 Gilligan's Island
5:30 CBS Library - "The Wrong-Way Kid"
6:30 M*A*S*H
7:00 News
7:30 CBS News
8:00 Billy Graham Crusade
9:00 A-Team - "The White Ballot"
10:00 Hallmark Hall of Fame - "John Steinbeck's The Winter of Our Discontent"
12:00 News
12:30 Magnum, P.I. - "Don't Say Good-Bye"
12:40 McCloud - "Somebody's Out to Get Jennie"

WMEM Channel 10 Presque Isle / WMED Channel 13 Calais (PBS)
9:15 A.M. Weather
9:30 Mister Rogers
10:00 Sesame Street
11:00 Educational Programming
1:00 Sesame Street
2:00 Educational Programming
3:30 Hooked On Aerobics
4:00 Introduction to Teaching the Gifted
4:30 Introduction to Teaching the Gifted
5:00 Sesame Street
6:00 Mister Rogers
6:30 3-2-1 Contact
7:00 Hooked On Aerobics
7:30 Wildlife Woodcarving
8:00 MacNeil-Lehrer News Hour
9:00 Nova - "25 Years in Space"
10:00 Pledge Break
10:10 Vietnam: A Television History - "Homefront U.S.A."
11:10 Pledge Break
11:20 Mirage
12:45 Late Night America

ASN - Atlantic Satellite Network Cable TV only, Various Channels
9:00 Polka Dot Door
9:30 Size Small
10:00 Just Like Mom
10:30 Gerontology
12:00 Scooby-Doo
12:30 Gary Coleman Show
1:00 Educational Programming
2:30 Atlantic Afternoon
3:00 Micro Magic
3:30 You're Beautiful
4:00 Guiding Light
5:00 Pitfall
5:30 New Candid Camera
6:00 People's Court
6:30 That's Life
7:00 Atlantic Pulse
7:30 WKRP in Cincinnati
8:00 Movie - Conrack (1974; Jon Voight, Paul Winfield, Tina Andrews)
10:00 Trapper John, M.D.
11:00 Atlantic Pulse

WEDNESDAY, DECEMBER 7, 1983

CKCW Channel 2 Moncton, Channel 8 Charlottetown / CJCB Channel 4 Sydney / CJCH Channel 5 Halifax / 
CKLT Channel 9 Saint John (CTV)
7:00 Mighty Hercules
7:30 Canada A.M.
10:00 Romper Room
10:30 What's Cooking?
11:00 Guess What?
11:30 20 Minute Workout
12:00 Flintstones
12:30 Smurfs
1:00 Definition
1:30 City Lights
2:00 Don Harron
3:00 Another World
4:00 General Hospital
5:00 ATV News
6:30 M*A*S*H - "Sons and Bowlers" 
7:00 Jeffersons
7:30 Atlantic Loto
8:00 Dynasty
9:00 Billy Graham Crusade
10:00 St. Elsewhere - "Entrapment"
11:00 Hotel - "The Offer"
12:00 CTV News
12:20 ATV News
1:00 Bionic Woman

CBHT Channel 3 Halifax / CBIT Channel 5 Sydney / CBCT Channel 13 Charlottetown (CBC)
9:15 Friendly Giant
9:30 Nova Scotia Schools
10:30 Mr. Dressup
11:00 Sesame Street
12:00 Feeling Good
12:30 Happy Days
1:00 Minder
2:00 All My Children
3:00 Take 30 - "The Drug-Addicted Elderly of New Brunswick"
3:30 Coronation Street
4:00 Do it For Yourself
4:30 Going Great
5:00 Coming Attractions
5:30 Three's Company
6:00 First Edition (CBHT, CBIT only)
6:00 Compass (CBCT only)
7:00 Happy Days - "Nose For News"
7:30 Inquiry
8:00 Nature of Things
9:00 Marketplace - "High-Interest Mortgages"/"Mobile Home Buyers"
9:30 Front Page Challenge
10:00 National
10:20 Journal
11:00 National News Update
11:05 Maritimes Tonight
11:25 Barney Miller
11:55 Movie - The Great Lie (1941; Bette Davis, George Brent, Mary Astor)

CJBR Channel 3 Rimouski, Quebec (SRC)
10:05 Fariboles
10:30 En Mouvement
10:45 Les 100 tours de Centour
11:00 Passe-Partout
11:30 Felix et Ciboulette
12:00 Zig Zag
12:30 Un animal, des animaux
1:00 Nouvelles
1:30 Allo Bou-Bou
2:30 Au jour le jour
3:30 Le Temps de vivre
5:00 Bobino
5:30 Au Jeu
6:00 Grizzly Adams
7:00 Ce Soir
7:30 Nouvelles
8:00 Du Tac au Tac - "Les Ambassedeurs"
8:30 Le Temps d'une paix
9:00 Coup d'oeil
9:30 Vivre a trois
10:00 La Taupe: 3e partie
11:00 Telejournal et sports
12:15 Reflets d'un pays - "Les Bardassaux d'Acadie"
1:15 Cinema - La Millieme fenetre (1960; Pierre Fresnay, Jean-Louis Trintignant, Barbara Lass)

CHSJ (CBAT) Channel 4 Saint John / Channel 6 Newcastle / Channel 7 Moncton (CBC)
8:00 100 Huntley Street
9:00 Sesame Street
10:00 Kids and Things
10:15 Friendly Giant
10:30 Mr. Dressup
11:00 Happy Days
11:30 Let's Shape Up
12:00 Mid-Day
1:00 Price is Right
2:00 All My Children
3:00 Take 30 - "The Drug-Addicted Elderly of New Brunswick"
3:30 Do it For Yourself
4:00 Rocket Robin Hood
4:30 Popeye
5:00 Laverne and Shirley
5:30 CBC News For New Brunswick
6:30 Three's Company
7:00 Jack Frost
8:00 Nature of Things
9:00 Marketplace - "High-Interest Mortgages"/"Mobile Home Buyers"
9:30 Front Page Challenge
10:00 National
10:20 Journal
11:00 Olivia Newton-John
12:00 News
12:30 Hawaii Five-O

CBAFT Channel 11 Moncton (SRC)
10:05 Fariboles
10:30 En Mouvement
10:45 Les 100 tours de Centour
11:00 Passe-Partout
11:30 Felix et Ciboulette
12:00 Zig Zag
12:30 Un animal, des animaux
1:00 Nouvelles
1:30 Allo Bou-Bou
2:30 Au jour le jour
3:30 Le Temps de vivre
5:00 Bobino
5:30 Au Jeu
6:00 Coup d'oeil
6:30 Ce Soir Atlantique
7:30 Avis de recherche
8:00 Du Tac au Tac - "Les Ambassedeurs"
8:30 Le Temps d'une paix
9:00 Coup d'oeil
9:30 Vivre a trois
10:00 La Taupe: 3e partie
11:00 Telejournal et sports
12:15 Reflets d'un pays - "Les Bardassaux d'Acadie"
1:15 Cinema - La Millieme fenetre (1960; Pierre Fresnay, Jean-Louis Trintignant, Barbara Lass)

WLBZ Channel 2 Bangor (NBC)
7:30 News
8:00 Today
10:00 Donahue - "Equal Pay For Women"
11:00 Diff'rent Strokes
11:30 Sale of the Century
12:00 Landing of the Space Shuttle Challenger
12:30 Dream House
1:00 News
1:30 Search For Tomorrow
2:00 Days of Our Lives
3:00 Another World
4:00 Muppet Show
4:30 I Dream of Jeannie
5:00 Movie - The Story of Will Rogers (1952; Will Rogers Jr., Jane Wyman, Carl Benton Reid)
6:30 Entertainment Tonight (with Lee Horsley talking about his career and Matt Houston)
7:00 News
7:30 NBC News
8:00 M*A*S*H - "Exorcism"
8:30 WKRP in Cincinnati - "Pills" 
9:00 NBC News White Paper - "Journey to the Heart of China"
11:00 St. Elsewhere - "Entrapment"
12:00 News
12:30 Tonight Show 
1:30 David Letterman

WVII Channel 7 Bangor (ABC)
7:00 Jim Bakker
8:00 Good Morning America
10:00 20 Minute Workout
10:30 Edge of Night
11:00 Hour Magazine
12:00 Landing of the Space Shuttle Challenger
12:30 Loving
1:00 Family Feud
1:30 Ryan's Hope
2:00 All My Children
3:00 One Life to Live
4:00 General Hospital
5:00 Afterschool Special - "Andrea's Story: A Hitchhiking Tragedy"
6:00 Star Trek - "The Alternative Factor"
7:00 News
7:30 ABC News
8:00 Barney Miller
8:30 Family Feud
9:00 Fall Guy - "To the Finish" 
10:00 Dynasty - "The Proposal"
11:00 Hotel - "The Offer"
12:00 News
12:30 ABC News Nightline
1:30 Lie Detector

WAGM Channel 8 Presque Isle (CBS, NBC, ABC)
7:15 Rural Report
7:30 ABC News
8:00 Good Morning America
10:00 Donahue - "Equal Pay For Women"
11:00 New $25,000 Pyramid
11:30 Press Your Luck
12:00 Landing of the Space Shuttle Challenger
12:30 Price is Right (joined in progress after Landing of the Space Shuttle Challenger)
1:00 Family Feud
1:30 Young and the Restless
2:30 As the World Turns
3:30 Capitol
4:00 Guiding Light
5:00 Afterschool Special - "Andrea's Story: A Hitchhiking Tragedy"
6:00 Gilligan's Island
6:30 M*A*S*H
7:00 News
7:30 CBS News
8:00 Billy Graham Crusade
9:00 Snow White Christmas
10:00 Movie - Prototype (1983; Christopher Plummer, David Morse, Frances Sternhagen)
12:00 News
12:30 Police Story
12:40 Movie - Gibbsville: the Turning Point of Jim Malloy (1975; John Savage, Biff McGuire, Gig Young)

WMEM Channel 10 Presque Isle / WMED Channel 13 Calais (PBS)
9:15 A.M. Weather
9:30 Mister Rogers
10:00 Sesame Street
11:00 Educational Programming
1:00 Sesame Street
2:00 Educational Programming
3:30 Hooked On Aerobics
4:00 Focus On Society
4:30 It's Everybody's Business
5:00 Sesame Street
6:00 Mister Rogers
6:30 3-2-1 Contact
7:00 Hooked On Aerobics
7:30 Working Women
8:00 MacNeil-Lehrer News Hour
9:00 Snow Queen: An Ice Ballet
10:30 Movie - The Lady Vanishes (1938; Margaret Lockwood, Michael Redgrave, Paul Lukas)
12:30 Late Night America

ASN - Atlantic Satellite Network Cable TV only, Various Channels
9:00 Polka Dot Door
9:30 Size Small
10:00 Just Like Mom
10:30 Fast Forward
11:00 Educational Programming
11:30 Bits and Bytes
12:00 Scooby-Doo
12:30 Shirt Tales
1:00 Gerontology
2:30 Atlantic Afternoon
3:00 Micro Magic
3:30 You're Beautiful
4:00 Guiding Light
5:00 Pitfall
5:30 New Candid Camera
6:00 People's Court
6:30 That's Life
7:00 Atlantic Pulse
7:30 WKRP in Cincinnati
8:00 Michael LeGrand and Friends
9:00 Vista - "The Pink and the Blue"
10:00 New Music Magazine
11:00 Atlantic Pulse

THURSDAY, DECEMBER 8, 1983

CKCW Channel 2 Moncton, Channel 8 Charlottetown / CJCB Channel 4 Sydney / CJCH Channel 5 Halifax / 
CKLT Channel 9 Saint John (CTV)
7:00 Mighty Hercules
7:30 Canada A.M.
10:00 Romper Room
10:30 What's Cooking?
11:00 Guess What?
11:30 20 Minute Workout
12:00 Flintstones
12:30 Smurfs
1:00 Definition
1:30 City Lights
2:00 Don Harron
3:00 Another World
4:00 General Hospital
5:00 ATV News
6:30 M*A*S*H - "Picture This"
7:00 Movie - To Be Announced
9:00 Magnum, P.I. - "The Look"
10:00 Frank Mills Christmas
11:00 Sun Country
11:30 City Lights
12:00 CTV News
12:20 ATV News
1:00 Movie - Goin' South (1978; Jack Nicholson, Mary Steenburgen, Christopher Lloyd)

CBHT Channel 3 Halifax / CBIT Channel 5 Sydney / CBCT Channel 13 Charlottetown (CBC)
9:15 Friendly Giant
9:30 Nova Scotia Schools
10:30 Mr. Dressup
11:00 Sesame Street
12:00 Land and Sea (CBHT, CBIT only)
12:00 Heritage (CBCT only)
12:30 All in the Family
1:00 All Creatures Great and Small
2:00 All My Children
3:00 Take 30
3:30 Coronation Street
4:00 Do it For Yourself
4:30 What's New?
5:00 Happy Days
5:30 Three's Company
6:00 First Edition (CBHT, CBIT only)
6:00 Compass (CBCT only)
7:00 Fame - "Not in Kansas Anymore"
8:00 Backstretch
9:00 Tighten the Traces, Haul in the Reins
10:00 National
10:20 Journal
11:00 National News Update
11:05 Maritimes Tonight
11:25 Barney Miller - "Open House"
11:55 Movie - Torrid Zone (1940; James Cagney, Ann Sheridan, Pat O'Brien)

CJBR Channel 3 Rimouski, Quebec (SRC)
10:05 Fariboles
10:30 En Mouvement
10:45 Les 100 tours de Centour
11:00 Passe-Partout
11:30 Felix et Ciboulette
12:00 Le Droit au feminin
12:30 Daniel Bertolino, l'exploration et vous
1:00 Nouvelles
1:30 Allo Bou-Bou
2:30 Au jour le jour
3:30 Cinema - Pour toi, ma Stephanie (1981; Tony Orlando, Julie Carmen, Pepe Serna)
5:00 Bobino
5:30 Traboulidon
6:00 Robinson Suisse
6:30 La Vie secrete des animaux
7:00 Ce Soir
7:30 Nouvelles
8:00 Genies en Herbe
8:30 La Vie promise
9:00 Cinema - Les Sous-doues (1980; Michel Galabru, Maria Pacome, Daniel Auteuil)
11:00 Telejournal et sports
12:15 A premiere vue
12:45 Cinema - Vos gueules les mouettes (1974; Colette Brosset, Robert Castel, Micheline Dax)

CHSJ (CBAT) Channel 4 Saint John / Channel 6 Newcastle / Channel 7 Moncton (CBC)
8:00 100 Huntley Street
9:00 Sesame Street
10:00 Kids and Things
10:15 Friendly Giant
10:30 Mr. Dressup
11:00 All in the Family
11:30 Let's Shape Up
12:00 Mid-Day
1:00 Price is Right
2:00 All My Children
3:00 Take 30
3:30 Do it For Yourself
4:00 Rocket Robin Hood
4:30 Popeye
5:00 Laverne and Shirley
5:30 CBC News For New Brunswick
6:30 Three's Company
7:00 Movie - Nero Wolfe (1970; Thayer David, Anne Baxter, Tom Mason)
9:00 After M*A*S*H - "Fallout"
9:30 CHSJ Variety
10:00 National
10:20 Journal
11:00 Knots Landing - "I'll Tell You No Lies"
12:00 News
12:30 Hawaii Five-O

CBAFT Channel 11 Moncton (SRC)
10:05 Fariboles
10:30 En Mouvement
10:45 Les 100 tours de Centour
11:00 Passe-Partout
11:30 Felix et Ciboulette
12:00 Le Droit au feminin
12:30 Daniel Bertolino, l'exploration et vous
1:00 Nouvelles
1:30 Allo Bou-Bou
2:30 Au jour le jour
3:30 Cinema - Pour toi, ma Stephanie (1981; Tony Orlando, Julie Carmen, Pepe Serna)
5:00 Bobino
5:30 Traboulidon
6:00 Coup d'oeil
6:30 Ce Soir Atlantique
7:30 Avis de recherche
8:00 Genies en Herbe
8:30 La Vie promise
9:00 Cinema - Les Sous-doues (1980; Michel Galabru, Maria Pacome, Daniel Auteuil)
11:00 Telejournal et sports
12:15 A premiere vue
12:45 Cinema - Vos gueules les mouettes (1974; Colette Brosset, Robert Castel, Micheline Dax)

WLBZ Channel 2 Bangor (NBC)
7:30 News
8:00 Today
10:00 Donahue - "Police Use of Deadly Force"
11:00 Diff'rent Strokes
11:30 Sale of the Century
12:00 Wheel of Fortune
12:30 Dream House
1:00 News
1:30 Search For Tomorrow
2:00 Days of Our Lives
3:00 Another World
4:00 Muppet Show
4:30 I Dream of Jeannie
5:00 Movie - The Amazing Howard Hughes (first part) (1977; Tommy Lee Jones, Ed Flanders, James Hampton)
6:30 Entertainment Tonight
7:00 News
7:30 NBC News
8:00 M*A*S*H - "End Run"
8:30 NHL Hockey - Montreal @ Boston
11:00 Hill Street Blues - "Honk if You're a Goose"
12:00 News
12:30 Tonight Show
1:30 David Letterman

WVII Channel 7 Bangor (ABC)
7:00 Jim Bakker
8:00 Good Morning America
10:00 20 Minute Workout
10:30 Edge of Night
11:00 Hour Magazine
12:00 Benson
12:30 Loving
1:00 Family Feud
1:30 Ryan's Hope
2:00 All My Children
3:00 One Life to Live
4:00 General Hospital
5:00 CHiPs
6:00 Star Trek - "The Doomsday Machine"
7:00 News
7:30 ABC News
8:00 Barney Miller
8:30 Family Feud
9:00 To Be Announced
10:00 Trauma Center
11:00 20/20
12:00 News
12:30 ABC News Nightline
1:30 Lie Detector

WAGM Channel 8 Presque Isle (CBS, NBC, ABC)
7:15 Rural Report
7:30 ABC News
8:00 Good Morning America
10:00 Donahue - "Police Use of Deadly Force"
11:00 New $25,000 Pyramid
11:30 Press Your Luck
12:00 Price is Right
1:00 Family Feud
1:30 Young and the Restless
2:30 As the World Turns
3:30 Capitol
4:00 Guiding Light
5:00 Gilligan's Island
5:30 Merv Griffin
6:30 M*A*S*H
7:00 News
7:30 CBS News
8:00 Three's Company
8:30 We Got it Made - "Mickey's T-Shirt"
9:00 Magnum, P.I. - "The Look"
10:00 Simon & Simon - "Betty Grable Flies Again"
11:00 Knots Landing - "I'll Tell You No Lies"
12:00 News
12:30 Trapper John, M.D. - "Ladies in Waiting"
12:40 Movie - The Girls in the Office (1979; Susan Saint James, Barbara Eden, Tony Roberts)

WMEM Channel 10 Presque Isle / WMED Channel 13 Calais (PBS)
9:15 A.M. Weather
9:30 Mister Rogers
10:00 Sesame Street
11:00 Educational Programming
1:00 Sesame Street
2:00 Educational Programming
3:30 Hooked On Aerobics
4:00 Contemporary Health Issues
4:30 American Story
5:00 Sesame Street
6:00 Mister Rogers
6:30 3-2-1 Contact
7:00 Hooked On Aerobics
7:30 International Edition
8:00 MacNeil-Lehrer News Hour
9:00 State Wide
9:30 Wild America - "The Man Who Loved Bears: Pt. 2"
10:00 I'll Fly Away: A Gospel Celebration
11:30 Together in Concert: Tex Beneke and His Orchestra
12:30 Late Night America

ASN - Atlantic Satellite Network Cable TV only, Various Channels
9:00 Polka Dot Door
9:30 Size Small
10:00 Just Like Mom
10:30 Gerontology
12:00 Scooby-Doo
12:30 Drak Pack
1:00 Educational Programming
2:00 Canada: The Great Experiment
2:30 Atlantic Afternoon
3:00 Micro Magic
3:30 You're Beautiful
4:00 Guiding Light
5:00 Pitfall
5:30 New Candid Camera
6:00 People's Court
6:30 That's Life
7:00 Atlantic Pulse
7:30 WKRP in Cincinnati
8:00 Movie - The Detective (1968; Frank Sinatra, Lee Remick, Jacqueline Bisset)
10:00 New Faces
10:30 It's Not Easy
11:00 Atlantic Pulse

FRIDAY, DECEMBER 9, 1983

CKCW Channel 2 Moncton, Channel 8 Charlottetown / CJCB Channel 4 Sydney / CJCH Channel 5 Halifax / 
CKLT Channel 9 Saint John (CTV)
7:00 Mighty Hercules
7:30 Canada A.M.
10:00 Romper Room
10:30 What's Cooking?
11:00 Guess What?
11:30 20 Minute Workout
12:00 Flintstones
12:30 Smurfs
1:00 Definition
1:30 City Lights
2:00 Don Harron
3:00 Another World
4:00 General Hospital
5:00 ATV News
6:30 M*A*S*H - "That Darn Kid"
7:00 Goodnight, Beantown
7:30 Love Boat
8:30 Circus
9:00 Yellow Rose
10:00 Yellow Rose - "A Question of Love"
11:00 Falcon Crest - "The Betrayal"
11:00 Matt Houston 
12:00 CTV News
12:20 ATV News
1:00 Movie - The Three Musketeers (1973; Oliver Reed, Raquel Welch, Christopher Lee)

CBHT Channel 3 Halifax / CBIT Channel 5 Sydney / CBCT Channel 13 Charlottetown (CBC)
9:15 Friendly Giant
9:30 Nova Scotia Schools
10:00 Canadian Schools
10:30 Mr. Dressup
11:00 Sesame Street
12:00 Feeling Good
12:30 Wok With Yan
1:00 Cities
2:00 All My Children
3:00 Take 30
3:30 Coronation Street
4:00 Do it For Yourself
4:30 Amateur Naturalist
5:00 Coming Attractions
5:30 Three's Company
6:00 First Edition (CBHT, CBIT only)
6:00 Compass (CBCT only)
7:00 Muppet Show (with guest Milton Berle) (CBHT, CBIT only)
7:00 Sounds of the Island (CBCT only)
7:30 Barney Miller
8:00 Tommy Hunter (with guests Loretta Lynn, George Strait, and Johnny Lee)
9:00 Dallas - "To Catch a Sly"
10:00 National
10:20 Journal
11:00 National News Update
11:05 Maritimes Tonight
11:25 SCTV
12:25 Rock and Roll Video

CJBR Channel 3 Rimouski, Quebec (SRC)
10:05 Fariboles
10:30 En Mouvement
10:45 Les 100 tours de Centour
11:00 Passe-Partout
11:30 Felix et Ciboulette
12:00 Reflets
12:30 Mordicus
1:00 Nouvelles
1:30 Allo Bou-Bou
2:30 Au jour le jour
3:30 La Chasse aux Tresors
4:30 Les Heritiers
5:00 Bobino
5:30 Legendes Indiennes
6:00 Sur la route de l'amitie
6:30 Cle de bois
7:00 Ce Soir
7:30 Nouvelles
8:00 Par les chemins d'Ambroise
8:30 Grand-Papa
9:00 Deja 20 ans
10:00 La Chambre des dames
11:00 Telejournal et sports
12:25 Cinema - Retour en force (1980; Victor Lanoux, Bernadette Lafont, Pierre Mondy)
2:30 Cinema - Les Etrangers (1969; Michel Constantin, Senta Berger, Julian Mateos)

CHSJ (CBAT) Channel 4 Saint John / Channel 6 Newcastle / Channel 7 Moncton (CBC)
8:00 100 Huntley Street
9:00 Sesame Street
10:00 Kids and Things
10:15 Friendly Giant
10:30 Canadian Schools
11:00 Happy Days
11:30 Let's Shape Up
12:00 Mid-Day
1:00 Price is Right
2:00 All My Children
3:00 Take 30
3:30 Do it For Yourself
4:00 Rocket Robin Hood
4:30 Popeye
5:00 Laverne and Shirley
5:30 CBC News For New Brunswick
6:30 Three's Company
7:00 Hardcastle and McCormick
8:00 Hardcastle and McCormick
9:00 Dallas - "To Catch a Sly"
10:00 National
10:20 Journal
11:00 T.J. Hooker
12:00 News
12:30 Hawaii Five-O

CBAFT Channel 11 Moncton (SRC)
10:05 Fariboles
10:30 En Mouvement
10:45 Les 100 tours de Centour
11:00 Passe-Partout
11:30 Felix et Ciboulette
12:00 Reflets
12:30 Mordicus
1:00 Nouvelles
1:30 Allo Bou-Bou
2:30 Au jour le jour
3:30 La Chasse aux Tresors
4:30 Les Heritiers
5:00 Bobino
5:30 Legendes Indiennes
6:00 Coup d'oeil
6:30 Ce Soir Atlantique
7:30 Avis de recherche
8:00 Par les chemins d'Ambroise
8:30 Grand-Papa
9:00 Deja 20 ans
10:00 La Chambre des dames
11:00 Telejournal et sports
12:25 Cinema - Retour en force (1980; Victor Lanoux, Bernadette Lafont, Pierre Mondy)

WLBZ Channel 2 Bangor (NBC)
7:30 News
8:00 Today
10:00 Donahue - "The World After Nuclear War"
11:00 Diff'rent Strokes
11:30 Sale of the Century
12:00 Wheel of Fortune
12:30 Dream House
1:00 News
1:30 Search For Tomorrow
2:00 Days of Our Lives
3:00 Another World
4:00 Muppet Show
4:30 I Dream of Jeannie
5:00 Movie - The Amazing Howard Hughes (second part) (1977; Tommy Lee Jones, Ed Flanders, James Hampton)
6:30 Entertainment Tonight (with Adrian Zmed of T.J. Hooker discussing performing for a vinyl record album)
7:00 News
7:30 NBC News
8:00 M*A*S*H - "Ping Pong"
8:30 WKRP in Cincinnati - "Jennifer and Johnny's Charity"
9:00 Smurf Christmas Special
9:30 Chipmunk Christmas
10:00 Movie - Seems Like Old Times (1980; Chevy Chase, Goldie Hawn, Charles Grodin)
12:00 News
12:30 Tonight Show
1:30 Friday Night Videos

WVII Channel 7 Bangor (ABC)
7:00 Jim Bakker
8:00 Good Morning America
10:00 20 Minute Workout
10:30 Edge of Night
11:00 Hour Magazine
12:00 Benson
12:30 Loving
1:00 Family Feud
1:30 Ryan's Hope
2:00 All My Children
3:00 One Life to Live
4:00 General Hospital
5:00 CHiPs
6:00 Star Trek - "Wolf in the Fold"
7:00 News
7:30 ABC News
8:00 Barney Miller
8:30 Family Feud
9:00 Pre-Olympic Hockey - U.S.A. Vs. U.S.S.R.
12:00 News
12:30 ABC News Nightline
1:30 All Hit Videos

WAGM Channel 8 Presque Isle (CBS, NBC, ABC)
7:15 Rural Report
7:30 ABC News
8:00 Good Morning America
10:00 Donahue - "The World After Nuclear War"
11:00 New $25,000 Pyramid
11:30 Press Your Luck
12:00 Price is Right
1:00 Family Feud
1:30 Young and the Restless
2:30 As the World Turns
3:30 Capitol
4:00 Guiding Light
5:00 Healthbeat
5:30 Movie - Pinocchio in Outer Space (1964; cartoon)
6:30 M*A*S*H
7:00 News
7:30 CBS News
8:00 One Day at a Time - "Baby Love: Pt. 1"
8:30 One Day at a Time - "Baby Love: Pt. 2"
9:00 Dukes of Hazzard - "High Flyin' Dukes"
10:00 Dallas - "To Catch a Sly"
11:00 Matt Houston
12:00 News
12:30 Movie - Are You in the House Alone? (1978; Kathleen Beller, Blythe Danner, Tony Bill)

WMEM Channel 10 Presque Isle / WMED Channel 13 Calais (PBS)
9:15 A.M. Weather
9:30 Mister Rogers
10:00 Sesame Street
11:00 Educational Programming
1:00 Sesame Street
2:00 Educational Programming
3:30 Hooked On Aerobics
4:00 Focus On Society
4:30 It's Everybody's Business
5:00 Sesame Street
6:00 Mister Rogers
6:30 3-2-1 Contact
7:00 Hooked On Aerobics
7:30 Lawmakers
8:00 MacNeil-Lehrer News Hour
9:00 Washington Week in Review
9:30 Wall $treet Week - "Going Shopping For Retail Stocks"
10:00 Movie - Oklahoma! (1955; Gordon MacRae, Gloria Grahame, Gene Nelson)
1:00 Monty Python's Flying Circus

ASN - Atlantic Satellite Network Cable TV only, Various Channels
9:00 Polka Dot Door
9:30 Size Small
10:00 Just Like Mom
10:30 Educational Programming
11:00 Canada: The Great Experiment
11:30 Bits and Bytes
12:00 Scooby-Doo
12:30 Scooby-Doo
1:00 Gerontology
2:30 Atlantic Afternoon
3:00 Micro Magic
3:30 You're Beautiful
4:00 Guiding Light
5:00 Pitfall
5:30 New Candid Camera
6:00 People's Court
6:30 That's Life
7:00 Atlantic Pulse
7:30 WKRP in Cincinnati
8:00 Movie - The Duchess and the Dirtwater Fox (1976; George Segal, Goldie Hawn, Conrad Janis)
10:00 Lottery! 
11:00 Atlantic Pulse

SATURDAY, DECEMBER 10, 1983

CKCW Channel 2 Moncton, Channel 8 Charlottetown / CJCB Channel 4 Sydney / CJCH Channel 5 Halifax / 
CKLT Channel 9 Saint John (CTV)
7:00 Pac-Man
7:30 Smurfs
9:00 Storytime
10:00 Let's Go!
10:30 Swiss Family Robinson
11:00 Mighty Hercules
11:30 Harrigan
12:00 Shantytown
1:00 Red Fisher
1:30 NFL Football - Pittsburgh @ New York Jets
4:30 What Will They Think of Next!
5:00 Wide World of Sports
7:00 Sports Hot Seat
7:30 Andy Winters
8:00 Smith and Smith
8:30 Just Kidding
9:00 Movie - Coast to Coast (1980; Dyan Cannon, Robert Blake, Quinn K. Redeker)
11:00 New Music Magazine
12:00 CTV News
12:20 ATV News
12:30 Lively Specials - "Jazzazza"
1:00 Movie - Casey's Shadow (1978; Walter Matthau, Alexis Smith, Robert Webber)

CBHT Channel 3 Halifax / CBIT Channel 5 Sydney / CBCT Channel 13 Charlottetown (CBC)
9:30 Rock and Roll Video
10:00 Sesame Street
11:00 Maja the Bee
11:30 Spread Your Wings
12:00 Performance
12:30 Reach For the Top (CBHT, CBIT only)
12:30 Muppet Show (CBCT only)
1:00 Star Trek - "The Naked Time"
2:00 Gathering of the Clans
3:00 CBC Sportsweekend
7:00 CBC News
7:30 This Week in Parliament
8:00 Country East
8:30 Fame Game
9:00 NHL Hockey - Calgary @ Toronto
12:00 National
12:15 Provincial Affairs
12:20 News
12:30 Movie - Follow That Camel (1967; Phil Silvers, Jim Dale, Joan Sims)

CJBR Channel 3 Rimouski, Quebec (SRC)
8:30 Calimero/Merci, Monsieur Noe
9:00 Nils Holgersson
9:30 Passe-Partout
10:00 Remi
10:30 Candy
11:00 Ulysse 31
11:30 La Vallee secrete
12:00 Heros du samedi
12:30 La Semaine Parlementaire
1:30 Football Americain - Pittsburgh @ les Jets de New York
4:00 D'hier a demain
5:00 Bagatelle
6:00 La Course autour du monde
7:00 Impacts
8:00 Monde merveilleux de Disney
9:00 LNH Hockey - Calgary @ Toronto
11:30 Telejournal et sports
12:05 La Politique Federale
12:15 Cinema - Le Soleil en face (1979; Jean-Pierre Cassel, Alexandra Stewart, Beatrice Bruno)
2:00 Cinema - Les Mysteres de Sherlock Holmes (1976; Alan Arkin, Vanessa Redgrave, Robert Duvall)

CHSJ (CBAT) Channel 4 Saint John / Channel 6 Newcastle / Channel 7 Moncton (CBC)
8:00 100 Huntley Street
9:00 Circle Square
9:30 Charlie Brown and Snoopy Show
10:00 Terrytoons
10:30 Mighty Mouse
11:00 Lariat Sam
11:30 Rupert's Circus
12:00 My Favorite Martian
12:30 Star Trek - "What Are Little Girls Made of?"
1:30 Reach For the Top
2:00 Land and Sea
2:30 Inquiry
3:00 CBC Sportsweekend
7:00 Battle of the Network Stars
9:00 NHL Hockey - Calgary @ Toronto
12:00 National
12:15 Provincial Affairs
12:20 News
12:30 Movie - The Nevadan (1950; Randolph Scott, Dorothy Malone, Forrest Tucker)

CBAFT Channel 11 Moncton (SRC)
8:30 Calimero/Merci, Monsieur Noe
9:00 Nils Holgersson
9:30 Passe-Partout
10:00 Remi
10:30 Candy
11:00 Ulysse 31
11:30 La Vallee secrete
12:00 Heros du samedi
12:30 La Semaine Parlementaire
1:30 Football Americain - Pittsburgh @ les Jets de New York
4:00 A Communiquer
4:30 Sport-Mag
5:00 Bagatelle
6:00 La Course autour du monde
7:00 Impacts
8:00 Monde merveilleux de Disney
9:00 LNH Hockey - Calgary @ Toronto
11:30 Telejournal et sports
12:05 La Politique Federale
12:15 Cinema - Le Soleil en face (1979; Jean-Pierre Cassel, Alexandra Stewart, Beatrice Bruno)

WLBZ Channel 2 Bangor (NBC)
8:00 Muppet Show
8:30 Woody Woodpecker
9:00 Flintstone Funnies
9:30 Shirt Tales
10:00 Smurfs
11:30 Alvin and the Chipmunks
12:00 Mister T
12:30 Wild Kingdom
1:00 NFL '83
1:30 NFL Football - Pittsburgh @ New York Jets
4:30 Marty Robbins
5:00 Music City, U.S.A.
5:30 Austin City Limits Encore
6:00 Nashville Music
6:30 This Week in Country Music
7:00 News
7:30 NBC News
8:00 Fame
9:00 Diff'rent Strokes - "Assert Yourself"
9:30 Silver Spoons - "Happy Birthday"
10:00 Manimal - "Breath of the Dragon"
11:00 Yellow Rose - "A Question of Love"
12:00 News
12:30 Saturday Night Live

WVII Channel 7 Bangor (ABC)
7:00 New Zoo Revue
7:30 Great Space Coaster
8:00 Sport Billy
8:30 Jetsons
9:00 Bullwinkle
9:30 Monchhichis/Little Rascals/Richie Rich
10:30 Pac-Man/Rubik the Amazing Cube/Menudo
11:30 Littles
12:00 Scooby & Scrappy-Doo/Puppy Hour
1:00 ABC Weekend Specials - "The Secret World of Og: Pt. 2"
1:30 Movie - Pinocchio in Outer Space (1964; cartoon)
3:00 Another Evening With the Statler Brothers: Heroes, Legends, and Friends
4:30 Hardy Boys/Nancy Drew Mysteries
5:30 Sports Beat
6:00 Wide World of Sports
7:30 Shopsmith
8:00 Hee-Haw
9:00 T.J. Hooker - "Undercover Affair"
10:00 Love Boat
11:00 Fantasy Island
12:00 ABC News
12:15 Stacey's Country Jamboree

WAGM Channel 8 Presque Isle (CBS, NBC, ABC)
7:30 New Zoo Revue
8:00 Captain Kangaroo
9:00 Bisketts
9:30 Shirt Tales
10:00 Smurfs
11:30 Charlie Brown and Snoopy Show - "Lucy Loves Schroeder"/"Kite-Eating Tree"/"Scared Snoopy"
12:00 Benji, Zax, and Alien Prince
12:30 Bugs Bunny/Road Runner Show
1:00 NCAA Today
1:30 College Football - teams to be announced
4:30 NFL Today
5:00 NFL Football - Atlanta @ Miami
8:00 Star Search
9:00 Cutter to Houston - "It Ain't Braggin' if You've Done it"
10:00 Movie - Victory (1981; Michael Caine, Sylvester Stallone, Pele)
12:00 Solid Gold
1:00 Movie - Written On the Wind (1956; Rock Hudson, Lauren Bacall, Robert Stack)

WMEM Channel 10 Presque Isle / WMED Channel 13 Calais (PBS)
9:00 Sesame Street
10:00 Bradshaw On the Eight Stages of Man
10:30 New Tech Times
11:00 Wildlife Woodcarving
11:30 Woodwright's Shop
12:00 Dinner at Julia's
12:30 Housewarming With Charlie Wing
1:00 Murder Most English
1:50 Pledge Break
2:00 Masterpiece Theatre - "The Citadel: Pt. 3"
3:00 Movie - Ladykillers (1955; Alec Guinness, Herbert Lom, Peter Sellers)
5:15 U.S. Ballroom Grand Championships
6:45 Pledge Break
7:00 Matinee at the Bijou - Minstral Man (1944; Benny Fields, Gladys George, Alan Dinehart)
8:30 Nutcracker
10:00 Luciano Pavarotti in Concert
12:15 Bless Me, Father
12:45 Monty Python's Flying Circus

ASN - Atlantic Satellite Network Cable TV only, Various Channels
2:30 Buckshot
3:00 Bits and Bytes
3:30 Memorial University Programme
4:00 Fabulous Talking Time Machine
4:30 Kidsworld
5:00 Friends of Man
5:30 Nashville Swing
6:00 Original Six Hockey Heroes
7:00 Don Cherry's Grapevine
7:30 This Week in Hockey
8:00 Movie - The Dallas Cowboy Cheerleaders (1979; Jane Seymour, Laraine Stephens, Bert Convy)
10:00 Atlantic Canada's Choice

SUNDAY, DECEMBER 11, 1983

CKCW Channel 2 Moncton, Channel 8 Charlottetown / CJCB Channel 4 Sydney / CJCH Channel 5 Halifax / 
CKLT Channel 9 Saint John (CTV)
7:00 Mighty Hercules
7:30 Oopsy Daisy
8:00 Super Space Theatre - Captain Scarlet Vs. the Mysterons (1981)
9:45 Mighty Hercules
10:00 World of Travel
10:30 Rex Humbard
11:00 Oral Roberts
11:30 World Tomorrow
12:00 Genesis Two
12:30 Sunday Mass
1:00 It is Written
1:30 Revival Hour
2:00 NFL Football - Seattle @ New York Giants
5:00 In Concert
6:00 Untamed World
6:30 Question Period
7:00 News
7:30 Windows
8:00 Garrison Brothers
9:00 All-Star Party For Frank Sinatra
10:00 Scarecrow and Mrs. King
11:00 W-5
12:00 CTV News
12:20 ATV News
12:30 Ray St. Germain
1:00 Six Million Dollar Man

CBHT Channel 3 Halifax / CBIT Channel 5 Sydney / CBCT Channel 13 Charlottetown (CBC)
8:00 Cartoons
8:30 Switchback
10:00 Gunsmoke
11:00 Space: 1999 - "The Metamorph"
12:00 Meeting Place
1:00 Country Canada
1:30 Hymn Sing
2:00 Movie - Hide in Plain Sight (1980; James Caan, Jill Eikenberry, Joe Grifasi)
4:00 Walt Disney - "Strange Companions: Pt. 2"
5:00 CBC Sportsweekend
6:00 CBC News
6:30 Indian Legends
7:00 Fraggle Rock
7:30 Beachcombers - "Legacy"
8:00 Turn the World Around
9:00 Romeo and Juliet
11:00 CBC News
11:15 Nation's Business
11:20 News
11:30 Lou Grant - "Premonition"

CJBR Channel 3 Rimouski, Quebec (SRC)
8:30 Misha la boule
9:00 Tom et Jerry
9:30 Passe-Partout
10:00 Les Contes de la foret verte
10:30 Klimbo/Si tous les gens du monde
11:00 Le Jour du Seigneur
12:00 La Semaine a l'Assemblee Nationale
1:00 La Semaine Verte
2:00 Football Americain - Seattle @ New York Giants
5:00 Traits de memoire
5:30 Co Hoedeman, animateur
6:00 Second Regard
7:00 Science-realite
7:30 Le Sens des affaires
8:00 Court-circuit
8:30 Les Beaux Dimanches - "Superstar Enrico Macias"
9:30 Telejournal
9:50 Les Beaux Dimanches - "Les Grands esprits: 1e partie"
10:50 Les Beaux Dimanches - "La Belle et la bete"
11:20 Les Beaux Dimanches - "Les Chemins de l'imaginaire"
11:50 Sport Dimanche
12:05 La Politique Provinciale
12:20 Cinema - Ivan le terrible (1e partie) (1944; Nikolai Tcherkassov, Ludmila Tchelikovskaia, Serafima Birman)

CHSJ (CBAT) Channel 4 Saint John / Channel 6 Newcastle / Channel 7 Moncton (CBC)
7:30 Jimmy Swaggart
8:30 Switchback
10:00 Rex Humbard
10:30 Day of Discovery
11:00 Old-Time Gospel Hour
12:00 World Tomorrow
12:30 Country Canada
1:00 Outpouring
1:30 Hymn Sing
2:00 Movie - Hide in Plain Sight (1980; James Caan, Jill Eikenberry, Joe Grifasi)
4:00 Walt Disney - "Strange Companions: Pt. 2"
5:00 CBC Sportsweekend
6:00 CBC News
6:30 Frosty's Winter Wonderland
7:00 Fraggle Rock
7:30 Beachcombers - "Legacy"
8:00 Turn the World Around
9:00 Romeo and Juliet
11:00 CBC News
11:15 Nation's Business
11:20 News
11:30 Benny Hill
12:00 100 Huntley Street

CBAFT Channel 11 Moncton (SRC)
8:30 Misha la boule
9:00 Tom et Jerry
9:30 Passe-Partout
10:00 Les Contes de la foret verte
10:30 Klimbo/Si tous les gens du monde
11:00 Le Jour du Seigneur
12:00 La Revue
1:00 La Semaine Verte
2:00 Football Americain - Seattle @ New York Giants
5:00 Traits de memoire
5:30 Co Hoedeman, animateur
6:00 Second Regard
7:00 Science-realite
7:30 Le Sens des affaires
8:00 Court-circuit
8:30 Les Beaux Dimanches - "Superstar Enrico Macias"
9:30 Telejournal
9:50 Les Beaux Dimanches - "Les Grands esprits: 1e partie"
10:50 Les Beaux Dimanches - "La Belle et la bete"
11:20 Les Beaux Dimanches - "Les Chemins de l'imaginaire"
11:50 Sport Dimanche
12:05 Nouvelles
12:20 Cinema - Ivan le terrible (1e partie) (1944; Nikolai Tcherkassov, Ludmila Tchelikovskaia, Serafima Birman)

WLBZ Channel 2 Bangor (NBC)
8:00 This is the Life
8:30 Big Valley
9:30 Taking Advantage
10:00 Movie - Desperate Women (1978; Dan Haggerty, Susan Saint James, John Crawford)
12:00 Entertainment This Week
1:00 News
1:30 Marty Robbins
2:00 Movie - Seven Days in May (1964; Burt Lancaster, Kirk Douglas, Fredric March)
4:30 NFL '83
5:00 NFL Football - New England @ Los Angeles Rams
8:00 First Camera
9:00 Knight Rider - "Knightmares"
10:00 Movie - Coast to Coast (1980; Dyan Cannon, Robert Blake, Michael Lerner)
12:00 News
12:30 Movie - Death Moon (1978; Robert Foxworth, Joe Penny, Barbara Trentham)

WVII Channel 7 Bangor (ABC)
7:00 Great Space Coaster
7:30 Bullwinkle
8:00 Underdog
8:30 Jack Van Impe
9:00 Soul's Harbor
10:00 It's Your Business
10:30 Ernest Angley
11:30 World Tomorrow
12:00 Profiles
12:30 This Week With David Brinkley
1:30 Movie - The Gun and the Nun (1971; John Carson, Pete Duel, Ben Murphy)
3:30 Movie - Love is Not Forever (1974; Gary Frank, Glynnis O'Connor, Barry Livingston)
5:00 Tennis - I.T.F. Junior World Championships
7:00 ABC News
7:30 Happy Days
8:00 Ripley's Believe it or Not
9:00 Hardcastle and McCormick - "Just Another Round of That Old Song"
10:00 Movie - Through Naked Eyes (1983; David Soul, Pam Dawber, Fionnula Flanagan)
12:00 ABC News
12:15 Jim Bakker

WAGM Channel 8 Presque Isle (CBS, NBC, ABC)
7:00 Captain Kangaroo
8:00 Meatballs and Spaghetti
8:30 Jack Van Impe
9:00 Jimmy Swaggart
10:00 Day of Discovery
10:30 Oral Roberts
11:00 Sunday Mass
11:30 Sunday Morning
1:00 It's Your Business
1:30 NFL Today
2:00 NFL Football - New Orleans @ Philadelphia
5:00 NFL Football - Washington @ Dallas
8:00 60 Minutes
9:00 Knight Rider - "Knightmares"
10:00 Jeffersons - "Father Christmas"
10:30 Goodnight, Beantown - "Happy Medium"
11:00 Trapper John, M.D. - "Supernurse"
12:00 CBS News
12:15 Falcon Crest - "The Betrayal"

WMEM Channel 10 Presque Isle / WMED Channel 13 Calais (PBS)
9:00 Sesame Street
10:00 Mister Rogers
10:30 3-2-1 Contact
11:00 Newton's Apple
11:30 Wild America
12:00 Nature
1:00 Nova - "25 Years in Space"
2:00 Movie - South Pacific (1958; Rossano Brazzi, Mitzi Gaynor, John Kerr)
5:30 Movie - The Lavender Hill Mob (1951; Alec Guinness, Stanley Holloway, Audrey Hepburn)
7:15 Barbershop Jamboree
8:15 Dinner at Julia's
8:45 Pledge Break
9:00 Nature - "Amate: The Great Fig Tree"
10:00 Masterpiece Theatre - "The Citadel: Pt. 4"
11:00 Pledge Break
11:15 Lettermen in Concert
12:15 Austin City Limits

ASN - Atlantic Satellite Network Cable TV only, Various Channels
2:00 100 Huntley Street
3:00 Robert Schuller
4:00 Professor Moffett
4:30 Foufouli
5:00 World Outdoors
5:30 Challenging Sea
6:00 Peter Appleyard
6:30 Showbiz
7:00 Fighting Words
7:30 Fanfare
8:00 Movie - The Dallas Cowboy Cheerleaders II (1980; Laraine Stephens, Julie Hill, Roxanne Gregory)
10:00 Schulman File
11:30 Music 'Til Midnight

MONDAY, DECEMBER 12, 1983

CKCW Channel 2 Moncton, Channel 8 Charlottetown / CJCB Channel 4 Sydney / CJCH Channel 5 Halifax / 
CKLT Channel 9 Saint John (CTV)
7:00 Mighty Hercules
7:30 Canada A.M.
10:00 Romper Room
10:30 What's Cooking?
11:00 Guess What?
11:30 20 Minute Workout
12:00 Flintstones
12:30 Smurfs
1:00 Definition
1:30 City Lights
2:00 Don Harron
3:00 Another World
4:00 General Hospital
5:00 ATV News
6:30 M*A*S*H - "Hey, Look Me Over"
7:00 Movie - Little House On the Prairie: Look Back to Yesterday (1983; Michael Landon, Melissa Gilbert)
9:00 Snow Job
9:30 Movie - The Black Stallion (1979; Kelly Reno, Mickey Rooney, Teri Garr)
12:00 CTV News
12:20 ATV News
1:00 Bionic Woman - "The Martians Are Coming, the Martians Are Coming"

CBHT Channel 3 Halifax / CBIT Channel 5 Sydney / CBCT Channel 13 Charlottetown (CBC)
9:45 Friendly Giant
10:00 National Film Board
10:30 Mr. Dressup
11:00 Sesame Street
12:00 Feeling Good
12:30 Happy Days
1:00 Tales of the Unexpected
1:30 Spice of Life
2:00 All My Children
3:00 Take 30 - An Interview With Mordecai Richler"
3:30 Coronation Street
4:00 Do it For Yourself
4:30 Just Down the Street
5:00 Coming Attractions
5:30 Three's Company
6:00 First Edition (CBHT, CBIT only)
6:00 Compass (CBCT only)
7:00 Heritage (CBHT, CBIT only)
7:00 Window On Resources (CBCT only)
7:30 Land and Sea - "Fishing Quotas"
8:00 Hangin' in - "A Soft Touch"
8:30 Buffalo Bill
9:00 Too Close For Comfort - "Making Mountains Out of Molehills"
9:30 Newhart - "The Man Who Came Forever"
10:00 National
10:20 Journal
11:00 National News Update
11:05 Maritimes Tonight
11:25 Barney Miller - "Computer Crime"
11:55 Movie - The Public Enemy (1931; James Cagney, Jean Harlow, Edward Woods)

CJBR Channel 3 Rimouski, Quebec (SRC)
10:05 Fariboles
10:30 En Mouvement
10:45 Sur le bout de la langue
11:00 Passe-Partout
11:30 Felix et Ciboulette
12:00 Rien que pour vous
12:30 Star Trek
1:00 Nouvelles
1:30 Allo Bou-Bou
2:30 Au jour le jour
3:30 Cinema - Fantome a vendre (1935; Robert Donat, Jean Parker, Eugene Pallette)
5:00 Bobino
5:30 Les Schtroumpfs
6:00 Le Grand frere
7:00 Ce Soir
7:30 Nouvelles
8:00 Drole de vie
8:30 Terre humaine
9:00 Poivre et sel
9:30 La Bonne Aventure
10:00 Quincy - "L'Emeute"
11:00 Telejournal et sports
12:15 Katie

CHSJ (CBAT) Channel 4 Saint John / Channel 6 Newcastle / Channel 7 Moncton (CBC)
8:00 100 Huntley Street
9:00 Sesame Street
10:00 Kids and Things
10:15 Friendly Giant
10:30 Mr. Dressup
11:00 Happy Days
11:30 Let's Shape Up
12:00 Mid-Day
1:00 Price is Right
2:00 All My Children
3:00 Take 30 - An Interview With Mordecai Richler"
3:30 Do it For Yourself
4:00 Rocket Robin Hood
4:30 Popeye
5:00 Laverne and Shirley
5:30 CBC News For New Brunswick
6:30 Little Drummer Boy
7:00 Fame - "Not in Kansas Anymore"
8:00 Hangin' in - "A Soft Touch"
8:30 Buffalo Bill
9:00 Too Close For Comfort - "Making Mountains Out of Molehills"
9:30 Newhart - "The Man Who Came Forever"
10:00 National
10:20 Journal
11:00 Emerald Point N.A.S.
12:00 News
12:30 Hawaii Five-O

CBAFT Channel 11 Moncton (SRC)
10:05 Fariboles
10:30 En Mouvement
10:45 Sur le bout de la langue
11:00 Passe-Partout
11:30 Felix et Ciboulette
12:00 Rien que pour vous
12:30 Star Trek
1:00 Nouvelles
1:30 Allo Bou-Bou
2:30 Au jour le jour
3:30 Cinema - Fantome a vendre (1935; Robert Donat, Jean Parker, Eugene Pallette)
5:00 Bobino
5:30 Les Schtroumpfs
6:00 Coup d'oeil
6:30 Ce Soir Atlantique
7:30 Avis de recherche
8:00 Drole de vie
8:30 Terre humaine
9:00 Poivre et sel
9:30 La Bonne Aventure
10:00 Quincy - "L'Emeute"
11:00 Telejournal et sports
12:15 Katie

WLBZ Channel 2 Bangor (NBC)
7:30 News
8:00 Today
10:00 Donahue - "Helping Teen Prostitutes"
11:00 Diff'rent Strokes
11:30 Sale of the Century
12:00 Wheel of Fortune
12:30 Dream House
1:00 News
1:30 Search For Tomorrow
2:00 Days of Our Lives
3:00 Another World
4:00 Muppet Show
4:30 I Dream of Jeannie
5:00 Movie - L'il Abner (1959; Leslie Parrish, Stubby Kaye, Peter Palmer)
6:30 Entertainment Tonight
7:00 News
7:30 NBC News
8:00 M*A*S*H - "The Most Unforgettable Characters"
8:30 WKRP in Cincinnati - "I'll Take Romance"
9:00 Boone - "Words and Music"
10:00 Movie - Little House On the Prairie: Look Back to Yesterday (1983; Michael Landon, Melissa Gilbert)
12:00 News
12:30 Tonight Show (with guests Burt Reynolds and Charles Nelson Reilly)
1:30 David Letterman

WVII Channel 7 Bangor (ABC)
7:00 Jim Bakker
8:00 Good Morning America
10:00 20 Minute Workout
10:30 Edge of Night
11:00 Hour Magazine
12:00 Benson
12:30 Loving
1:00 Family Feud
1:30 Ryan's Hope
2:00 All My Children
3:00 One Life to Live
4:00 General Hospital
5:00 CHiPs
6:00 Star Trek - "The Changeling"
7:00 News
7:30 ABC News
8:00 Barney Miller
8:30 Family Feud
9:00 That's Incredible!
10:00 NFL Football - Green Bay @ Tampa Bay
1:00 News
1:30 ABC News Nightline
2:00 Lie Detector

WAGM Channel 8 Presque Isle (CBS, NBC, ABC)
7:15 Rural Report
7:30 ABC News
8:00 Good Morning America
10:00 Donahue - "Helping Teen Prostitutes"
11:00 New $25,000 Pyramid
11:30 Press Your Luck
12:00 Price is Right
1:00 Family Feud
1:30 Young and the Restless
2:30 As the World Turns
3:30 Capitol
4:00 Guiding Light
5:00 Gilligan's Island
5:30 Merv Griffin
6:30 M*A*S*H
7:00 News
7:30 CBS News
8:00 Three's Company
8:30 County Telequiz
9:00 Charlie Brown Christmas
9:30 How the Grinch Stole Christmas
10:00 After M*A*S*H - "Bladder Day Saints"
10:30 Newhart - "The Man Who Came Forever"
11:00 Emerald Point N.A.S.
12:00 News
12:30 Hart to Hart - "The Latest in High Fashion Murder"
12:40 Columbo - "Requiem For a Falling Star"

WMEM Channel 10 Presque Isle / WMED Channel 13 Calais (PBS)
9:30 Mister Rogers
10:00 Sesame Street
11:00 Educational Programming
1:00 Sesame Street
2:00 Educational Programming
3:30 Hooked On Aerobics
4:00 Nature
5:00 Sesame Street
6:00 Mister Rogers
6:30 Spaces
7:00 Hooked On Aerobics
7:30 Inside Business Today - "The Business of Being a Private Eye"
8:00 MacNeil-Lehrer News Hour
9:00 Making of Mankind
10:00 Great Performances - "Callas: An International Celebration"
12:00 To Be Announced
12:30 Late Night America

ASN - Atlantic Satellite Network Cable TV only, Various Channels
9:00 Polka Dot Door
9:30 Size Small
10:00 Just Like Mom
10:30 Educational Programming
12:00 Scooby-Doo
12:30 Little Rascals
1:00 Educational Programming
2:30 Atlantic Afternoon
3:00 Micro Magic
3:30 You're Beautiful
4:00 Guiding Light
5:00 Pitfall
5:30 New Candid Camera
6:00 People's Court
6:30 That's Life
7:00 Atlantic Pulse
7:30 WKRP in Cincinnati
8:00 Movie - Emperor of the North Pole (1973; Lee Marvin, Ernest Borgnine, Keith Carradine)
10:00 Spotlight
10:30 Showbiz
11:00 Atlantic Pulse

TUESDAY, DECEMBER 13, 1983

CKCW Channel 2 Moncton, Channel 8 Charlottetown / CJCB Channel 4 Sydney / CJCH Channel 5 Halifax / 
CKLT Channel 9 Saint John (CTV)
7:00 Mighty Hercules
7:30 Canada A.M.
10:00 Romper Room
10:30 What's Cooking?
11:00 Guess What?
11:30 20 Minute Workout
12:00 Flintstones
12:30 Smurfs
1:00 Definition
1:30 City Lights
2:00 Don Harron
3:00 Another World
4:00 General Hospital
5:00 ATV News
6:30 M*A*S*H - "Trick or Treatment"
7:00 Happy Days
7:30 Billy Graham Crusade
8:30 Lorne Greene's New Wilderness
9:00 Mississippi
10:00 Matt Houston - "Needle in a Haystack"
11:00 Hart to Hart - "Year of the Dog"
12:00 CTV News
12:20 ATV News
1:00 Six Million Dollar Man - "Return of the Robot Maker"

CBHT Channel 3 Halifax / CBIT Channel 5 Sydney / CBCT Channel 13 Charlottetown (CBC)
9:45 Friendly Giant
10:00 Canadian Schools
10:30 Mr. Dressup
11:00 Sesame Street
12:00 Wild Kingdom
12:30 All in the Family
1:00 Monte Carlo Show
2:00 All My Children
3:00 Take 30 - "Lindsay Eberhart"
3:30 Coronation Street
4:00 Do it For Yourself
4:30 Mr. Microchip
5:00 Happy Days
5:30 Three's Company
6:00 First Edition (CBHT, CBIT only)
6:00 Compass (CBCT only)
7:00 Remington Steele - "Steele Threads"
8:00 Fifth Estate
9:00 Three's Company - "Now You See it, Now You Don't"
9:30 Oh, Madeline - "Sisters"
10:00 National
10:20 Journal
11:00 National News Update
11:05 Maritimes Tonight
11:25 Barney Miller - "Graveyard Shift"
11:55 Movie - 'G' Men (1935; James Cagney, Margaret Lindsay, Ann Dvorak)

CJBR Channel 3 Rimouski, Quebec (SRC)
10:05 Fariboles
10:30 En Mouvement
10:45 Les 100 tours de Centour
11:00 Passe-Partout
11:30 Felix et Ciboulette
12:00 De bien belles choses
12:30 Les Aventures de Virulysse
1:00 Nouvelles
1:30 Allo Bou-Bou
2:30 Au jour le jour
3:30 Cinema - Le Cri du cormoran le soir au-dessus des jonques (1970; Michel Serrault, Bernard Blier, Carlos)
5:00 Bobino
5:30 Minibus
6:00 L'Incroyable Hulk
7:00 Ce Soir
7:30 Nouvelles
8:00 Le Vagabond - "En avant le musique"
8:30 Monsieur le Ministre
9:00 Cinema - Inspecteur la bavure (1980; Coluche, Gerard Depardieu, Dominique Lavanant)
11:00 Telejournal et sports
12:15 Rencontres
12:45 L'Habitation
1:15 Cinema - Les Grands moyens (1978; Helene Dieudonne, Yvette Maurech, Andree de Beaumont)

CHSJ (CBAT) Channel 4 Saint John / Channel 6 Newcastle / Channel 7 Moncton (CBC)
8:00 100 Huntley Street
9:00 Sesame Street
10:00 Kids and Things
10:15 Friendly Giant
10:30 Mr. Dressup
11:00 All in the Family
11:30 Let's Shape Up
12:00 Mid-Day
1:00 Price is Right
2:00 All My Children
3:00 Take 30 - "Lindsay Eberhart"
3:30 Do it For Yourself
4:00 Rocket Robin Hood
4:30 Popeye
5:00 Laverne and Shirley
5:30 CBC News For New Brunswick
6:30 Three's Company
7:00 Remington Steele - "Steele Threads"
8:00 Fifth Estate
9:00 Three's Company - "Now You See it, Now You Don't"
9:30 Oh, Madeline - "Sisters"
10:00 National
10:20 Journal
11:00 Tommy Hunter (with guests Loretta Lynn, George Strait, and Johnny Lee)
12:00 News
12:30 Hawaii Five-O

CBAFT Channel 11 Moncton (SRC)
10:05 Fariboles
10:30 En Mouvement
10:45 Les 100 tours de Centour
11:00 Passe-Partout
11:30 Felix et Ciboulette
12:00 De bien belles choses
12:30 Les Aventures de Virulysse
1:00 Nouvelles
1:30 Allo Bou-Bou
2:30 Au jour le jour
3:30 Cinema - Le Cri du cormoran le soir au-dessus des jonques (1970; Michel Serrault, Bernard Blier, Carlos)
5:00 Bobino
5:30 Minibus
6:00 Coup d'oeil
6:30 Ce Soir Atlantique
7:30 Avis de recherche
8:00 Le Vagabond - "En avant le musique"
8:30 Monsieur le Ministre
9:00 Cinema - Inspecteur la bavure (1980; Coluche, Gerard Depardieu, Dominique Lavanant)
11:00 Telejournal et sports
12:15 Rencontres
12:45 L'Habitation
1:15 Cinema - Les Grands moyens (1978; Helene Dieudonne, Yvette Maurech, Andree de Beaumont)

WLBZ Channel 2 Bangor (NBC)
7:30 News
8:00 Today
10:00 Donahue - "Controversial and Popular Disc Jockeys"
11:00 Diff'rent Strokes
11:30 Sale of the Century
12:00 Wheel of Fortune
12:30 Dream House
1:00 News
1:30 Search For Tomorrow
2:00 Days of Our Lives
3:00 Another World
4:00 Muppet Show
4:30 I Dream of Jeannie
5:00 Movie - Bonzo Goes to College (1952; Maureen O'Sullivan, Edmund Gwenn, Charles Drake)
6:30 Entertainment Tonight
7:00 News
7:30 NBC News
8:00 M*A*S*H - "Souvenirs"
8:30 WKRP in Cincinnati - "Fire"
9:00 A-Team - "The Maltese Cow"
10:00 Remington Steele - "Steele Threads"
11:00 For Love and Honor
12:00 News
12:30 Tonight Show
1:30 David Letterman (with guests Slim Whitman, Candy Clark, and Elayne Boosler)

WVII Channel 7 Bangor (ABC)
7:00 Jim Bakker
8:00 Good Morning America
10:00 20 Minute Workout
10:30 Edge of Night
11:00 Hour Magazine
12:00 Benson
12:30 Loving
1:00 Family Feud
1:30 Ryan's Hope
2:00 All My Children
3:00 One Life to Live
4:00 General Hospital
5:00 CHiPs
6:00 Star Trek - "The Apple"
7:00 News
7:30 ABC News
8:00 Barney Miller
8:30 Family Feud
9:00 Just Our Luck - "Ballad of Dead Eye Dick"
9:30 Happy Days - "You Get What You Pay For"
10:00 Three's Company - "Now You See it, Now You Don't"
10:30 Oh, Madeline - "Sisters"
11:00 Hart to Hart - "Year of the Dog"
12:00 News
12:30 ABC News Nightline
1:30 Lie Detector

WAGM Channel 8 Presque Isle (CBS, NBC, ABC)
7:15 Rural Report
7:30 ABC News
8:00 Good Morning America
10:00 Donahue - "Controversial and Popular Disc Jockeys"
11:00 New $25,000 Pyramid
11:30 Press Your Luck
12:00 Price is Right
1:00 Family Feud
1:30 Young and the Restless
2:30 As the World Turns
3:30 Capitol
4:00 Guiding Light
5:00 Gilligan's Island
5:30 Merv Griffin
6:30 M*A*S*H
7:00 News
7:30 CBS News
8:00 Billy Graham Christmas Special
9:00 A-Team - "The Maltese Cow"
10:00 Movie - Cook & Peary: The Race to the Pole (1983; Richard Chamberlain, Rod Steiger, Louis Negin)
12:00 News
12:30 Magnum, P.I. - "The Black Orchid"
12:40 McCloud - "A Little Plot at Tranquil Valley"

WMEM Channel 10 Presque Isle / WMED Channel 13 Calais (PBS)
9:15 A.M. Weather
9:30 Mister Rogers
10:00 Sesame Street
11:00 Educational Programming
1:00 Sesame Street
2:00 Educational Programming
3:30 Hooked On Aerobics
4:00 Making of Mankind
5:00 Sesame Street
6:00 Mister Rogers
6:30 Spaces
7:00 Hooked On Aerobics
7:30 Wildlife Woodcarving
8:00 MacNeil-Lehrer News Hour
9:00 Nova - "Nuclear Strategy For Beginners"
10:00 Vietnam: A Television History - "The End of the Tunnel (1973-1975)"
11:00 When a Factory Closes
12:00 Wildlife Woodcarving
12:45 Late Night America

ASN - Atlantic Satellite Network Cable TV only, Various Channels
9:00 Polka Dot Door
9:30 Size Small
10:00 Just Like Mom
10:30 Gerontology
12:00 Scooby-Doo
12:30 Gary Coleman Show
1:00 Educational Programming
2:30 Atlantic Afternoon
3:00 Micro Magic
3:30 You're Beautiful
4:00 Guiding Light
5:00 Pitfall
5:30 New Candid Camera
6:00 People's Court
6:30 That's Life
7:00 Atlantic Pulse
7:30 WKRP in Cincinnati
8:00 Movie - End of the Game (1975; Jon Voight, Jacqueline Bisset, Martin Ritt)
10:00 Trapper John, M.D.
11:00 Atlantic Pulse

WEDNESDAY, DECEMBER 14, 1983

CKCW Channel 2 Moncton, Channel 8 Charlottetown / CJCB Channel 4 Sydney / CJCH Channel 5 Halifax / 
CKLT Channel 9 Saint John (CTV)
7:00 Mighty Hercules
7:30 Canada A.M.
10:00 Romper Room
10:30 What's Cooking?
11:00 Guess What?
11:30 20 Minute Workout
12:00 Flintstones
12:30 Smurfs
1:00 Definition
1:30 City Lights
2:00 Don Harron
3:00 Another World
4:00 General Hospital
5:00 ATV News
6:30 M*A*S*H - "Foreign Affairs" 
7:00 Jeffersons
7:30 Atlantic Loto
8:00 Dynasty
9:00 Fall Guy - "Pleasure Isle"
10:00 St. Elsewhere - "All About Eve"
11:00 Hotel - "Choices"
12:00 CTV News
12:20 ATV News
1:00 Bionic Woman - "Sanctuary: Earth"

CBHT Channel 3 Halifax / CBIT Channel 5 Sydney / CBCT Channel 13 Charlottetown (CBC)
9:45 Friendly Giant
10:00 National Film Board
10:30 Mr. Dressup
11:00 Sesame Street
12:00 Feeling Good
12:30 Happy Days
1:00 Minder
2:00 All My Children
3:00 Take 30 - "Calgary: The Financial Boom of the 1960s and 1970s"
3:30 Coronation Street
4:00 Do it For Yourself
4:30 Going Great
5:00 Coming Attractions
5:30 Three's Company
6:00 First Edition (CBHT, CBIT only)
6:00 Compass (CBCT only)
7:00 Happy Days - "Bye, Bye, Blackball"
7:30 Inquiry
8:00 Raccoons and the Lost Star
9:00 Marketplace - "Problems of Mobile Home Buyers in Alberta"/"Egg Grading"/"Hair Dryers"
9:30 Front Page Challenge
10:00 National
10:20 Journal
11:00 National News Update
11:05 Maritimes Tonight
11:25 Barney Miller - "Jack Soo, a Retrospective"
11:55 Movie - The Strawberry Blonde (1941; James Cagney, Olivia de Havilland, Rita Hayworth)

CJBR Channel 3 Rimouski, Quebec (SRC)
10:05 Fariboles
10:30 En Mouvement
10:45 Les 100 tours de Centour
11:00 Passe-Partout
11:30 Felix et Ciboulette
12:00 Les Ateliers
12:30 Un animal, des animaux
1:00 Nouvelles
1:30 Allo Bou-Bou
2:30 Au jour le jour
3:30 Le Temps de vivre
5:00 Bobino
5:30 Au Jeu
6:00 Grizzly Adams
7:00 Ce Soir
7:30 Nouvelles
8:00 Du Tac au Tac - "Du nouveau"
8:30 Le Temps d'une paix
9:00 Coup d'oeil
9:30 Vivre a trois
10:00 La Taupe: 4e partie
11:00 Telejournal et sports
12:15 Reflets d'un pays
1:15 Cinema - Le Cri du sorcier (1978; Alan Bates, Susannah York, John Hurt)

CHSJ (CBAT) Channel 4 Saint John / Channel 6 Newcastle / Channel 7 Moncton (CBC)
8:00 100 Huntley Street
9:00 Sesame Street
10:00 Kids and Things
10:15 Friendly Giant
10:30 Mr. Dressup
11:00 Happy Days
11:30 Let's Shape Up
12:00 Mid-Day
1:00 Price is Right
2:00 All My Children
3:00 Take 30 - "Calgary: The Financial Boom of the 1960s and 1970s"
3:30 Do it For Yourself
4:00 Rocket Robin Hood
4:30 Popeye
5:00 Laverne and Shirley
5:30 CBC News For New Brunswick
6:30 Three's Company
7:00 Pinocchio's Christmas
8:00 Raccoons and the Lost Star
9:00 Marketplace - "Problems of Mobile Home Buyers in Alberta"/"Egg Grading"/"Hair Dryers"
9:30 Front Page Challenge
10:00 National
10:20 Journal
11:00 Christmas Special
12:00 News
12:30 Hawaii Five-O

CBAFT Channel 11 Moncton (SRC)
10:05 Fariboles
10:30 En Mouvement
10:45 Les 100 tours de Centour
11:00 Passe-Partout
11:30 Felix et Ciboulette
12:00 Les Ateliers
12:30 Un animal, des animaux
1:00 Nouvelles
1:30 Allo Bou-Bou
2:30 Au jour le jour
3:30 Le Temps de vivre
5:00 Bobino
5:30 Au Jeu
6:00 Coup d'oeil
6:30 Ce Soir Atlantique
7:30 Avis de recherche
8:00 Du Tac au Tac - "Du nouveau"
8:30 Le Temps d'une paix
9:00 Coup d'oeil
9:30 Vivre a trois
10:00 La Taupe: 4e partie
11:00 Telejournal et sports
12:15 Reflets d'un pays
1:15 Cinema - Le Cri du sorcier (1978; Alan Bates, Susannah York, John Hurt)

WLBZ Channel 2 Bangor (NBC)
7:30 News
8:00 Today
10:00 Donahue
11:00 Diff'rent Strokes
11:30 Sale of the Century
12:00 Wheel of Fortune
12:30 Dream House
1:00 News
1:30 Search For Tomorrow
2:00 Days of Our Lives
3:00 Another World
4:00 Muppet Show
4:30 I Dream of Jeannie
5:00 Movie - The Silver Chalice (first part) (1954; Virginia Mayo, Pier Angeli, Jack Palance)
6:30 Entertainment Tonight
7:00 News
7:30 NBC News
8:00 M*A*S*H - "38 Across"
8:30 WKRP in Cincinnati - "Dear Liar" 
9:00 Real People
10:00 Facts of Life - "The Second Time Around"
10:30 Family Ties - "A Keaton Christmas Carol"
11:00 St. Elsewhere - "All About Eve"
12:00 News
12:30 Tonight Show (with guest Donna Summer)
1:30 David Letterman (with guests Peter O'Toole and Phoebe Snow)

WVII Channel 7 Bangor (ABC)
7:00 Jim Bakker
8:00 Good Morning America
10:00 20 Minute Workout
10:30 Edge of Night
11:00 Hour Magazine
12:00 Benson
12:30 Loving
1:00 Family Feud
1:30 Ryan's Hope
2:00 All My Children
3:00 One Life to Live
4:00 General Hospital
5:00 G.I. Joe: A Real American Hero
7:00 News
7:30 ABC News
8:00 Raccoons and the Lost Star
9:00 Fall Guy - "License to Kill: Pt. 1" 
10:00 Fall Guy - "License to Kill: Pt. 2" 
11:00 20/20
12:00 News
12:30 ABC News Nightline
1:30 Lie Detector

WAGM Channel 8 Presque Isle (CBS, NBC, ABC)
7:15 Rural Report
7:30 ABC News
8:00 Good Morning America
10:00 Donahue
11:00 New $25,000 Pyramid
11:30 Press Your Luck
12:00 Price is Right
1:00 Family Feud
1:30 Young and the Restless
2:30 As the World Turns
3:30 Capitol
4:00 Guiding Light
5:00 Gilligan's Island
5:30 Merv Griffin
6:30 M*A*S*H
7:00 News
7:30 CBS News
8:00 Three's Company
8:30 Smurf Christmas Special
9:00 Real People
10:00 Movie - Drop-Out Father (1982; Dick Van Dyke, Mariette Hartley, George Coe)
12:00 News
12:30 Police Story
12:40 Movie - Go West, Young Girl (1978; Karen Valentine, Sandra Will, Stuart Whitman)

WMEM Channel 10 Presque Isle / WMED Channel 13 Calais (PBS)
9:15 A.M. Weather
9:30 Mister Rogers
10:00 Sesame Street
11:00 Educational Programming
1:00 Sesame Street
2:00 Educational Programming
3:30 Hooked On Aerobics
4:00 To Be Ourselves
4:30 It's Everybody's Business
5:00 Sesame Street
6:00 Mister Rogers
6:30 Spaces
7:00 Hooked On Aerobics
7:30 Working Women
8:00 MacNeil-Lehrer News Hour
9:00 In Performance at the White House
10:00 Store
12:00 Working Women
12:30 Late Night America

ASN - Atlantic Satellite Network Cable TV only, Various Channels
9:00 Polka Dot Door
9:30 Size Small
10:00 Just Like Mom
10:30 Fast Forward
11:00 Educational Programming
11:30 Bits and Bytes
12:00 Scooby-Doo
12:30 Shirt Tales
1:00 Gerontology
2:30 Atlantic Afternoon
3:00 Micro Magic
3:30 You're Beautiful
4:00 Guiding Light
5:00 Pitfall
5:30 New Candid Camera
6:00 People's Court
6:30 That's Life
7:00 Atlantic Pulse
7:30 WKRP in Cincinnati
8:00 Real People
9:00 Vista - "The Mysterious Bee"
10:00 New Music Magazine
11:00 Atlantic Pulse

THURSDAY, DECEMBER 15, 1983

CKCW Channel 2 Moncton, Channel 8 Charlottetown / CJCB Channel 4 Sydney / CJCH Channel 5 Halifax / 
CKLT Channel 9 Saint John (CTV)
7:00 Mighty Hercules
7:30 Canada A.M.
10:00 Romper Room
10:30 What's Cooking?
11:00 Guess What?
11:30 20 Minute Workout
12:00 Flintstones
12:30 Smurfs
1:00 Definition
1:30 City Lights
2:00 Don Harron
3:00 Another World
4:00 General Hospital
5:00 ATV News
6:30 M*A*S*H - "The Joker is Wild"
7:00 Benson - "Full Court Press"
7:30 Hill Street Blues - "The Russians Are Coming"
8:30 Littlest Hobo - "Guinea Pig"
9:00 Magnum, P.I. - "Operation: Silent Night"
10:00 Live it Up
10:30 Bizarre - "Stop Me From Smoking"/"A Computer Date"/"Fashion Food"
11:00 Sun Country
11:30 City Lights
12:00 CTV News
12:20 ATV News
1:00 Movie - The Bad News Bears (1976; Walter Matthau, Tatum O'Neal, Vic Morrow)

CBHT Channel 3 Halifax / CBIT Channel 5 Sydney / CBCT Channel 13 Charlottetown (CBC)
9:45 Friendly Giant
10:00 National Film Board
10:30 Mr. Dressup
11:00 Sesame Street
12:00 Land and Sea (CBHT, CBIT only)
12:00 Heritage (CBCT only)
12:30 All in the Family
1:00 All Creatures Great and Small
2:00 All My Children
3:00 Take 30
3:30 Coronation Street
4:00 Do it For Yourself
4:30 What's New?
5:00 Happy Days
5:30 Three's Company
6:00 First Edition (CBHT, CBIT only)
6:00 Compass (CBCT only)
7:00 Fame - "Gonna' Learn How to Fly: Pt. 1"
8:00 Backstretch
9:00 Fighting Men
10:00 National
10:20 Journal
11:00 National News Update
11:05 Maritimes Tonight
11:25 Barney Miller - "Inquisition"
11:55 Movie - City For Conquest (1940; James Cagney, Ann Sheridan, Frank Craven)

CJBR Channel 3 Rimouski, Quebec (SRC)
10:05 Fariboles
10:30 En Mouvement
10:45 Les 100 tours de Centour
11:00 Passe-Partout
11:30 Felix et Ciboulette
12:00 Les Ateliers
12:30 Daniel Bertolino, l'exploration et vous
1:00 Nouvelles
1:30 Allo Bou-Bou
2:30 Au jour le jour
3:30 Cinema - La Belle et la bete (1946; Jean Marais, Josette Day, Mila Parely)
5:00 Bobino
5:30 Traboulidon
6:00 Robinson Suisse
6:30 La Vie secrete des animaux
7:00 Ce Soir
7:30 Nouvelles
8:00 Genies en Herbe
8:30 La Vie promise
9:00 Cinema - On m'appelle Malabar (1981; Bud Spencer, Amidou, Joe Bugner)
11:00 Telejournal et sports
12:15 A premiere vue
12:45 Cinema - Vous ne l'emporterez pas au paradis (1975; Charles Denner, Pierre Mondy, Bernard Le Coq)

CHSJ (CBAT) Channel 4 Saint John / Channel 6 Newcastle / Channel 7 Moncton (CBC)
8:00 100 Huntley Street
9:00 Sesame Street
10:00 Kids and Things
10:15 Friendly Giant
10:30 Mr. Dressup
11:00 All in the Family
11:30 Let's Shape Up
12:00 Mid-Day
1:00 Price is Right
2:00 All My Children
3:00 Take 30
3:30 Do it For Yourself
4:00 Rocket Robin Hood
4:30 Popeye
5:00 Laverne and Shirley
5:30 CBC News For New Brunswick
6:30 Three's Company
7:00 Movie - Delta County, U.S.A. (1977; Joanna Miles, Peter Donat, Robert Hays)
9:00 Children Running Out of Time
10:00 National
10:20 Journal
11:00 Knots Landing - "Denials"
12:00 News
12:30 Hawaii Five-O

CBAFT Channel 11 Moncton (SRC)
10:05 Fariboles
10:30 En Mouvement
10:45 Les 100 tours de Centour
11:00 Passe-Partout
11:30 Felix et Ciboulette
12:00 Les Ateliers
12:30 Daniel Bertolino, l'exploration et vous
1:00 Nouvelles
1:30 Allo Bou-Bou
2:30 Au jour le jour
3:30 Cinema - La Belle et la bete (1946; Jean Marais, Josette Day, Mila Parely)
5:00 Bobino
5:30 Traboulidon
6:00 Coup d'oeil
6:30 Ce Soir Atlantique
7:30 Avis de recherche
8:00 Genies en Herbe
8:30 La Vie promise
9:00 Cinema - On m'appelle Malabar (1981; Bud Spencer, Amidou, Joe Bugner)
11:00 Telejournal et sports
12:15 A premiere vue
12:45 Cinema - Vous ne l'emporterez pas au paradis (1975; Charles Denner, Pierre Mondy, Bernard Le Coq)

WLBZ Channel 2 Bangor (NBC)
7:30 News
8:00 Today
10:00 Donahue - "Letter Show"
11:00 Diff'rent Strokes
11:30 Sale of the Century
12:00 Wheel of Fortune
12:30 Dream House
1:00 News
1:30 Search For Tomorrow
2:00 Days of Our Lives
3:00 Another World
4:00 Muppet Show
4:30 I Dream of Jeannie
5:00 Movie - The Silver Chalice (second part) (1954; Virginia Mayo, Pier Angeli, Jack Palance)
6:30 Entertainment Tonight (with an interview with Margot Kidder)
7:00 News
7:30 NBC News
8:00 On the Line - "Holiday Blahs"
9:00 Christmas in Washington
10:00 We Got it Made - "Pilot"
10:30 Cheers - "Just Three Friends"
11:00 Hill Street Blues - "The Russians Are Coming"
12:00 News
12:30 Tonight Show (with guests Mel Brooks and Teri Garr)
1:30 David Letterman (with guests Lauren Hutton and Brother Theodore)

WVII Channel 7 Bangor (ABC)
7:00 Jim Bakker
8:00 Good Morning America
10:00 20 Minute Workout
10:30 Edge of Night
11:00 Hour Magazine
12:00 Benson
12:30 Loving
1:00 Family Feud
1:30 Ryan's Hope
2:00 All My Children
3:00 One Life to Live
4:00 General Hospital
5:00 CHiPs
6:00 Star Trek - "The Deadly Years"
7:00 News
7:30 ABC News
8:00 Barney Miller
8:30 Family Feud
9:00 Automan - "Pilot"
10:30 Masquerade - "Pilot"
12:00 News
12:30 ABC News Nightline
1:30 Lie Detector

WAGM Channel 8 Presque Isle (CBS, NBC, ABC)
7:15 Rural Report
7:30 ABC News
8:00 Good Morning America
10:00 Donahue - "Letter Show"
11:00 New $25,000 Pyramid
11:30 Press Your Luck
12:00 Price is Right
1:00 Family Feud
1:30 Young and the Restless
2:30 As the World Turns
3:30 Capitol
4:00 Guiding Light
5:00 Gilligan's Island
5:30 Merv Griffin
6:30 M*A*S*H
7:00 News
7:30 CBS News
8:00 Three's Company
8:30 Christmas Miracle
9:00 Magnum, P.I. - "Operation: Silent Night"
10:00 Simon & Simon - "Bon Voyage, Alonso"
11:00 Knots Landing - "Denials"
12:00 News
12:30 Trapper John, M.D. - "The Peter Pan Syndrome"
12:40 Movie - The Father Knows Best Reunion (1977; Robert Young, Jane Wyatt, Lauren Chapin)

WMEM Channel 10 Presque Isle / WMED Channel 13 Calais (PBS)
9:15 A.M. Weather
9:30 Mister Rogers
10:00 Sesame Street
11:00 Educational Programming
1:00 Sesame Street
2:00 Educational Programming
3:30 Hooked On Aerobics
4:00 In Performance at the White House
5:00 Sesame Street
6:00 Mister Rogers
6:30 Spaces
7:00 Hooked On Aerobics
7:30 International Edition
8:00 MacNeil-Lehrer News Hour
9:00 State Wide
9:30 Wild America - "Backyard Wildlife"
10:00 Sneak Previews
10:30 All-New This Old House
11:00 Healthier Babies: The Genetic Era
11:30 New Tech Times
12:00 Lawmakers
12:30 Late Night America

ASN - Atlantic Satellite Network Cable TV only, Various Channels
9:00 Polka Dot Door
9:30 Size Small
10:00 Just Like Mom
10:30 Gerontology
12:00 Scooby-Doo
12:30 Drak Pack
1:00 Educational Programming
2:30 Atlantic Afternoon
3:00 Micro Magic
3:30 You're Beautiful
4:00 Guiding Light
5:00 Pitfall
5:30 New Candid Camera
6:00 People's Court
6:30 That's Life
7:00 Atlantic Pulse
7:30 WKRP in Cincinnati
8:00 Movie - Prudence and the Pill (1968; Deborah Kerr, David Niven, Robert Coote)
10:00 New Faces
10:30 Cheers
11:00 Atlantic Pulse

FRIDAY, DECEMBER 16, 1983

CKCW Channel 2 Moncton, Channel 8 Charlottetown / CJCB Channel 4 Sydney / CJCH Channel 5 Halifax / 
CKLT Channel 9 Saint John (CTV)
7:00 Mighty Hercules
7:30 Canada A.M.
10:00 Romper Room
10:30 What's Cooking?
11:00 Guess What?
11:30 20 Minute Workout
12:00 Flintstones
12:30 Smurfs
1:00 Definition
1:30 City Lights
2:00 Don Harron
3:00 Another World
4:00 General Hospital
5:00 ATV News
6:30 M*A*S*H - "Who Knew?"
7:00 Goodnight, Beantown
7:30 Love Boat
8:30 Circus
9:00 Johnny Cash Christmas
10:00 Yellow Rose - "Only the Proud"
11:00 Falcon Crest - "Coup d'Etat"
12:00 CTV News
12:20 ATV News
1:00 Movie - The Bingo Long-Traveling All-Stars and Motor Kings (1976; Billy Dee Williams, James Earl Jones, Richard Pryor)

CBHT Channel 3 Halifax / CBIT Channel 5 Sydney / CBCT Channel 13 Charlottetown (CBC)
9:45 Friendly Giant
10:00 Canadian Schools
10:30 Mr. Dressup
11:00 Sesame Street
12:00 Feeling Good
12:30 Happy Days
1:00 Cities
2:00 All My Children
3:00 Take 30
3:30 Coronation Street
4:00 Do it For Yourself
4:30 Amateur Naturalist
5:00 Coming Attractions
5:30 Three's Company
6:00 First Edition (CBHT, CBIT only)
6:00 Compass (CBCT only)
7:00 Muppet Show (CBHT, CBIT only)
7:00 Sounds of the Island (CBCT only)
7:30 Barney Miller
8:00 Tommy Hunter (with guests Hank Snow, Boots Randolph, T.G. Sheppard, and Lucille Starr)
9:00 Dallas - "Barbecue Four"
10:00 National
10:20 Journal
11:00 National News Update
11:05 Maritimes Tonight
11:25 SCTV

CJBR Channel 3 Rimouski, Quebec (SRC)
10:05 Fariboles
10:30 En Mouvement
10:45 Les 100 tours de Centour
11:00 Passe-Partout
11:30 Felix et Ciboulette
12:00 Reflets
12:30 Mordicus
1:00 Nouvelles
1:30 Allo Bou-Bou
2:30 Au jour le jour
3:30 La Chasse aux Tresors
4:30 Du neuf au zoo
5:00 Bobino
5:30 Legendes Indiennes
6:00 Sur la route de l'amitie
6:30 Salut sante
7:00 Ce Soir
7:30 Nouvelles
8:00 Le Paradis des chefs
8:30 Grand-Papa
9:00 Deja 20 ans
10:00 La Chambre des dames
11:00 Telejournal et sports
12:25 Cinema - La Flambeuse (1981; Lea Massari, Laurent Terzieff, Gerard Blain)
2:15 Cinema - La Loi (1958; Gina Lollobrigida, Marcello Mastroianni, Pierre Brasseur)

CHSJ (CBAT) Channel 4 Saint John / Channel 6 Newcastle / Channel 7 Moncton (CBC)
8:00 100 Huntley Street
9:00 Sesame Street
10:00 Kids and Things
10:15 Friendly Giant
10:30 Canadian Schools
11:00 Happy Days
11:30 Let's Shape Up
12:00 Mid-Day
1:00 Price is Right
2:00 All My Children
3:00 Take 30
3:30 Do it For Yourself
4:00 Rocket Robin Hood
4:30 Popeye
5:00 Laverne and Shirley
5:30 CBC News For New Brunswick
6:30 Three's Company
7:00 Rudolph's Shiny New Year
8:00 Christmas Special
9:00 Dallas - "Barbecue Four"
10:00 National
10:20 Journal
11:00 T.J. Hooker
12:00 News
12:30 Hawaii Five-O

CBAFT Channel 11 Moncton (SRC)
10:05 Fariboles
10:30 En Mouvement
10:45 Les 100 tours de Centour
11:00 Passe-Partout
11:30 Felix et Ciboulette
12:00 Reflets
12:30 Mordicus
1:00 Nouvelles
1:30 Allo Bou-Bou
2:30 Au jour le jour
3:30 La Chasse aux Tresors
4:30 Du neuf au zoo
5:00 Bobino
5:30 Legendes Indiennes
6:00 Coup d'oeil
6:30 Ce Soir Atlantique
7:30 Avis de recherche
8:00 Le Paradis des chefs
8:30 Grand-Papa
9:00 Deja 20 ans
10:00 La Chambre des dames
11:00 Telejournal et sports
12:25 Cinema - La Flambeuse (1981; Lea Massari, Laurent Terzieff, Gerard Blain)

WLBZ Channel 2 Bangor (NBC)
7:30 News
8:00 Today
10:00 Donahue - "Surviving Phone Service After 1984: New Competitors/Higher Costs"
11:00 Diff'rent Strokes
11:30 Sale of the Century
12:00 Wheel of Fortune
12:30 Dream House
1:00 News
1:30 Search For Tomorrow
2:00 Days of Our Lives
3:00 Another World
4:00 Muppet Show
4:30 Gift For Granny
5:00 Movie - The Wild and the Free (1980; Granville Van Dusen, Linda Gray, Frank Logan)
6:30 Entertainment Tonight (with an interview with David Soul about his career and The Yellow Rose)
7:00 News
7:30 NBC News
8:00 M*A*S*H - "Hanky Panky"
8:30 WKRP in Cincinnati - "The Creation of Venus"
9:00 Mr. Smith - "Mr. Smith Goes Public"
9:30 Jennifer Slept Here - "Rebel With a Cause"
10:00 Movie - Oh, God! Book II (1980; George Burns, Suzanne Pleshette, David Birney)
12:00 News
12:30 Tonight Show (with guest Andy Williams)
1:30 Friday Night Videos

WVII Channel 7 Bangor (ABC)
7:00 Jim Bakker
8:00 Good Morning America
10:00 20 Minute Workout
10:30 Edge of Night
11:00 Hour Magazine
12:00 Benson
12:30 Loving
1:00 Family Feud
1:30 Ryan's Hope
2:00 All My Children
3:00 One Life to Live
4:00 General Hospital
5:00 CHiPs
6:00 Star Trek - "I, Mudd"
7:00 News
7:30 ABC News
8:00 Barney Miller
8:30 Family Feud
9:00 Benson - "The Governor's Brain is Missing"
9:30 Webster - "A Question of Honor"
10:00 NFL Football - New York Jets @ Miami
1:00 News
1:30 ABC News Nightline
2:00 All Hit Videos

WAGM Channel 8 Presque Isle (CBS, NBC, ABC)
7:15 Rural Report
7:30 ABC News
8:00 Good Morning America
10:00 Donahue - "Surviving Phone Service After 1984: New Competitors/Higher Costs"
11:00 New $25,000 Pyramid
11:30 Press Your Luck
12:00 Price is Right
1:00 Family Feud
1:30 Young and the Restless
2:30 As the World Turns
3:30 Capitol
4:00 Guiding Light
5:00 Healthbeat
5:30 Merv Griffin
6:30 M*A*S*H
7:00 News
7:30 CBS News
8:00 Three's Company
8:30 Frosty the Snowman
9:00 Johnny Cash Christmas
10:00 Dallas - "Barbecue Four"
11:00 Christmas in Washington
12:00 News
12:30 Movie - The Awakening of Candra (1983; Blanche Baker, Cliff De Young, Richard Jaeckel)

WMEM Channel 10 Presque Isle / WMED Channel 13 Calais (PBS)
9:15 A.M. Weather
9:30 Mister Rogers
10:00 Sesame Street
11:00 Educational Programming
1:00 Sesame Street
2:00 Gerontology
3:30 Hooked On Aerobics
4:00 Nova - "Nuclear Strategy For Beginners"
5:00 Sesame Street
6:00 Mister Rogers
6:30 Spaces
7:00 Hooked On Aerobics
7:30 Lawmakers
8:00 MacNeil-Lehrer News Hour
9:00 Washington Week in Review
9:30 Wall $treet Week - "Forbes"
10:00 Maine Reporter's Notebook
10:30 Monty Python's Flying Circus
11:00 To the Manor Born
11:30 Butterflies
12:00 Doctor in the House
12:30 Late Night America

ASN - Atlantic Satellite Network Cable TV only, Various Channels
9:00 Polka Dot Door
9:30 Size Small
10:00 Just Like Mom
10:30 Educational Programming
11:00 Canada: The Great Experiment
11:30 Bits and Bytes
12:00 Scooby-Doo
12:30 Scooby-Doo
1:00 Gerontology
2:30 Atlantic Afternoon
3:00 Micro Magic
3:30 You're Beautiful
4:00 Guiding Light
5:00 Pitfall
5:30 New Candid Camera
6:00 People's Court
6:30 That's Life
7:00 Atlantic Pulse
7:30 WKRP in Cincinnati
8:00 Movie - Twirl (1981; Erin Moran, Lisa Whelchel, Charles Haid)
10:00 Lottery! 
11:00 Atlantic Pulse

SATURDAY, DECEMBER 17, 1983

CKCW Channel 2 Moncton, Channel 8 Charlottetown / CJCB Channel 4 Sydney / CJCH Channel 5 Halifax / 
CKLT Channel 9 Saint John (CTV)
7:00 Pac-Man
7:30 Smurfs
9:00 Storytime
10:00 Let's Go!
10:30 Swiss Family Robinson
11:00 Mighty Hercules
11:30 Harrigan
12:00 Shantytown
1:00 Tree House
1:30 Willie and Floyd
2:00 Adventure Outdoors
2:30 Red Fisher
3:00 Wide World of Sports
5:00 NFL Football - Cincinnati @ Minnesota
8:00 Romeo and Juliet On Ice
9:00 Movie - Rocky II (1979; Sylvester Stallone, Talia Shire, Burt Young)
11:30 New Music Magazine
12:30 CTV News
12:50 ATV News
1:00 Lively Specials
1:30 Movie - The Twist (1976; Bruce Dern, Stephane Audran, Sydne Rome)

CBHT Channel 3 Halifax / CBIT Channel 5 Sydney / CBCT Channel 13 Charlottetown (CBC)
9:30 Rock and Roll Video
10:00 Sesame Street
11:00 Maja the Bee
11:30 Spread Your Wings
12:00 Performance
12:30 Reach For the Top (CBHT, CBIT only)
12:30 Muppet Show (CBCT only)
1:00 Star Trek - "Charlie X"
2:00 Movie - Citizen Kane (1941; Orson Welles, Joseph Cotten, Dorothy Comingore)
4:00 CBC Sportsweekend
7:00 CBC News
7:30 This Week in Parliament
8:00 Country East
8:30 Fame Game
9:00 NHL Hockey - Washington @ Toronto
12:00 National
12:15 Provincial Affairs
12:20 News
12:30 Movie - Lost Horizon (1937; Ronald Colman, Jane Wyatt, Edward Everett Horton)

CJBR Channel 3 Rimouski, Quebec (SRC)
8:30 Calimero/Grisu le petit dragon
9:00 Nils Holgersson
9:30 Passe-Partout
10:00 Remi
10:30 Candy
11:00 Ulysse 31
11:30 La Vallee secrete
12:00 Heros du samedi
12:30 La Semaine Parlementaire
1:30 Football Americain - les Giants de New York @ Washington
4:00 D'hier a demain
5:00 Bagatelle
6:00 La Course autour du monde
7:00 Impacts
8:00 Monde merveilleux de Disney
9:00 LNH Hockey - St. Louis @ Montreal
11:30 Telejournal et sports
12:05 La Politique Federale
12:15 Cinema - La Route seme d'etoiles (1944; Bing Crosby, Barry Fitzgerald, Frank McHugh)
2:30 Cinema - L'Avare (1980; Louis de Funes, Frank David and Herve Bellon)

CHSJ (CBAT) Channel 4 Saint John / Channel 6 Newcastle / Channel 7 Moncton (CBC)
8:00 100 Huntley Street
9:00 Circle Square
9:30 Charlie Brown and Snoopy Show
10:00 Terrytoons
10:30 Mighty Mouse
11:00 Heckle and Jeckle
11:30 Rupert's Circus
12:00 My Favorite Martian
12:30 Star Trek - "Dagger of the Mind"
1:30 Reach For the Top
2:00 Land and Sea
2:30 Inquiry
3:00 Leprechaun's Gold
4:00 CBC Sportsweekend
7:00 Nestor the Long-Eared Christmas Donkey
7:30 Movie - A Christmas Carol (1951; Alastair Sim, Mervyn Johns, Kathleen Harrison)
9:00 NHL Hockey - Washington @ Toronto
12:00 National
12:15 Provincial Affairs
12:20 News
12:25 Movie - Time Out For Rhythm (1941; Rudy Vallee, Ann Miller, Rosemary Lane)

CBAFT Channel 11 Moncton (SRC)
8:30 Calimero/Grisu le petit dragon
9:00 Nils Holgersson
9:30 Passe-Partout
10:00 Remi
10:30 Candy
11:00 Ulysse 31
11:30 La Vallee secrete
12:00 Heros du samedi
12:30 La Semaine Parlementaire
1:30 Football Americain - les Giants de New York @ Washington
4:00 A Communiquer
4:30 Sport-Mag
5:00 Bagatelle
6:00 La Course autour du monde
7:00 Impacts
8:00 Monde merveilleux de Disney
9:00 LNH Hockey - St. Louis @ Montreal
11:30 Telejournal et sports
12:05 La Politique Federale
12:15 Cinema - La Route seme d'etoiles (1944; Bing Crosby, Barry Fitzgerald, Frank McHugh)

WLBZ Channel 2 Bangor (NBC)
8:00 Muppet Show
8:30 Woody Woodpecker
9:00 Flintstone Funnies
9:30 Shirt Tales
10:00 Smurfs
11:30 Alvin and the Chipmunks
12:00 Mister T
12:30 Wild Kingdom
1:00 Six Million Dollar Man - "The Madonna Caper"
2:00 Movie - Stunts (1977; Robert Forster, Joanna Cassidy, Bruce Glover)
4:00 Marty Robbins
4:30 NFL '83
5:00 NFL Football - Cincinnati @ Minnesota
8:00 Fame
9:00 Diff'rent Strokes - "Mrs. Z."
9:30 Silver Spoons - "Sounds of Silence"
10:00 Manimal - "Night of the Beast"
11:00 Yellow Rose - "Only the Proud"
12:00 News
12:30 Movie - The Winning Team (1952; Doris Day, Ronald Reagan, Russ Tamblyn)

WVII Channel 7 Bangor (ABC)
7:00 Big Blue Marble
7:30 Great Space Coaster
8:00 Sport Billy
8:30 Jetsons
9:00 Scooby-Doo/Menudo
9:30 Monchhichis/Little Rascals/Richie Rich
10:30 Pac-Man/Rubik the Amazing Cube/Menudo
11:30 Littles
12:00 Scooby & Scrappy-Doo/Puppy Hour
1:00 ABC Weekend Specials - "The Secret World of Og: Pt. 3"
1:30 American Bandstand
2:30 College Football - I-AA Championship
5:30 Sports Beat
6:00 Wide World of Sports
7:30 Lorne Greene's New Wilderness
8:00 Hee-Haw
9:00 T.J. Hooker - "Slay Ride"
10:00 Love Boat
11:00 Perry Como's Christmas in New York
12:00 ABC News
12:15 Stacey's Country Jamboree

WAGM Channel 8 Presque Isle (CBS, NBC, ABC)
7:30 New Zoo Revue
8:00 Captain Kangaroo
9:00 Bisketts
9:30 Shirt Tales
10:00 Smurfs
11:30 Charlie Brown and Snoopy Show 
12:00 Benji, Zax, and Alien Prince
12:30 Bugs Bunny/Road Runner Show
1:00 NFL Today
1:30 NFL Football - New York Giants @ Washington
4:30 College Basketball - Louisville @ North Carolina State
7:00 Christmas at Home
7:30 CBS News
8:00 Star Search
9:00 John Schneider's Christmas Holiday
10:00 Movie - Rocky II (1979; Sylvester Stallone, Talia Shire, Burt Young)
12:30 Solid Gold
1:30 Movie - Lover Come Back (1961; Rock Hudson, Doris Day, Tony Randall)

WMEM Channel 10 Presque Isle / WMED Channel 13 Calais (PBS)
9:00 Sesame Street
10:00 Spaces
10:30 New Tech Times
11:00 Wildlife Woodcarving
11:30 Woodwright's Shop
12:00 Dinner at Julia's
12:30 Housewarming With Charlie Wing
1:00 Murder Most English
1:50 Box 86
2:00 Masterpiece Theatre - "The Citadel: Pt. 4"
3:00 War Story
4:30 Barbershop Jamboree
5:00 Maine Reporter's Notebook
5:30 State Wide
6:00 Candlepin Bowling
7:00 Matinee at the Bijou - Danny Boy (1941; David Farrar, Wilfrid Lawson, Ann Todd)
8:30 Agronsky and Company
9:00 Movie - Kind Hearts and Coronets (1949; Alec Guinness, Hugh Griffith, Dennis Price)
10:45 Wings of Light
11:30 Barbershop Jamboree
12:00 Bless Me, Father
12:30 Monty Python's Flying Circus

ASN - Atlantic Satellite Network Cable TV only, Various Channels
2:30 Buckshot
3:00 Bits and Bytes
3:30 Memorial University Programme
4:00 Fabulous Talking Time Machine
4:30 Kidsworld
5:00 Friends of Man
5:30 Nashville Swing
6:00 Original Six Hockey Heroes
7:00 Don Cherry's Grapevine
7:30 This Week in Hockey
8:00 Movie - Made For Each Other (1971; Renee Taylor, Joseph Bologna, Paul Sorvino)
10:00 Atlantic Canada's Choice

SUNDAY, DECEMBER 18, 1983

CKCW Channel 2 Moncton, Channel 8 Charlottetown / CJCB Channel 4 Sydney / CJCH Channel 5 Halifax / 
CKLT Channel 9 Saint John (CTV)
7:00 Mighty Hercules
7:30 Oopsy Daisy
8:00 Super Space Theatre - Amazing Adventures of Joe 90 (1981)
9:45 Mighty Hercules
10:00 World of Travel
10:30 Rex Humbard
11:00 Oral Roberts
11:30 World Tomorrow
12:00 Genesis Two
12:30 Sunday Mass
1:00 It is Written
1:30 Revival Hour
2:00 NFL Football - Buffalo @ Atlanta
5:00 In Concert
6:00 Untamed World
6:30 Question Period
7:00 News
7:30 Windows
8:00 Dinah Christie: Winnipeg
9:00 Knight Rider - "Silent Knight"
10:00 Eighth Annual Circus of the Stars
12:00 CTV News
12:20 ATV News
12:30 Ray St. Germain
1:00 Six Million Dollar Man

CBHT Channel 3 Halifax / CBIT Channel 5 Sydney / CBCT Channel 13 Charlottetown (CBC)
8:00 Cartoons
8:30 Switchback
10:00 Gunsmoke
11:00 Space: 1999 - "Missing Link"
12:00 Meeting Place
1:00 Country Canada
1:30 Hymn Sing
2:00 Movie - The Wizard of Oz (1939; Judy Garland, Frank Morgan, Ray Bolger)
4:00 Walt Disney - "From All of Us to All of You"
5:00 CBC Sportsweekend
6:00 CBC News
6:30 Indian Legends
7:00 Movie - Mary Poppins (1964; Julie Andrews, Dick Van Dyke, Glynis Johns)
10:00 Something to Celebrate
11:00 CBC News
11:15 Nation's Business
11:20 News
11:30 Lou Grant - "Trial"

CJBR Channel 3 Rimouski, Quebec (SRC)
8:30 Misha la boule
9:00 Tom et Jerry
9:30 Passe-Partout
10:00 Les Contes de la foret verte
10:30 Klimbo/Si tous les gens du monde
11:00 Le Jour du Seigneur
12:00 La Semaine a l'Assemblee Nationale
1:00 La Semaine Verte
2:00 Football Americain - Philadelphie @ St. Louis
5:00 Traits de memoire
5:30 La Vie secrete des animaux
6:00 Second Regard
7:00 Science-realite
7:30 Le Sens des affaires
8:00 Court-circuit
8:30 Les Beaux Dimanches - "7e Festival International du Cirque de Monte Carlo"
9:30 Telejournal
9:50 Les Beaux Dimanches - "Les Grands esprits: 2e partie"
10:50 Les Beaux Dimanches - "Noel Concert avec Leontyne Price"
11:20 Les Chemins de l'imaginaire
11:50 Sport Dimanche
12:05 La Politique Provinciale
12:20 Cinema - Ivan le terrible (2e partie) (1944; Nikolai Tcherkassov, Ludmila Tchelikovskaia, Serafima Birman)

CHSJ (CBAT) Channel 4 Saint John / Channel 6 Newcastle / Channel 7 Moncton (CBC)
7:30 Jimmy Swaggart
8:30 Switchback
10:00 Rex Humbard
10:30 Day of Discovery
11:00 Old-Time Gospel Hour
12:00 World Tomorrow
12:30 Country Canada
1:00 Outpouring
1:30 Hymn Sing
2:00 Movie - The Wizard of Oz (1939; Judy Garland, Frank Morgan, Ray Bolger)
4:00 Walt Disney - "From All of Us to All of You"
5:00 CBC Sportsweekend
6:00 CBC News
6:30 First Christmas
7:00 Movie - Mary Poppins (1964; Julie Andrews, Dick Van Dyke, Glynis Johns)
10:00 Something to Celebrate
11:00 CBC News
11:15 Nation's Business
11:20 News
11:30 Benny Hill
12:00 Benny Hill
12:00 100 Huntley Street

CBAFT Channel 11 Moncton (SRC)
8:30 Misha la boule
9:00 Tom et Jerry
9:30 Passe-Partout
10:00 Les Contes de la foret verte
10:30 Klimbo/Si tous les gens du monde
11:00 Le Jour du Seigneur
12:00 La Revue
1:00 La Semaine Verte
2:00 Football Americain - Philadelphie @ St. Louis
5:00 Traits de memoire
5:30 La Vie secrete des animaux
6:00 Second Regard
7:00 Science-realite
7:30 Le Sens des affaires
8:00 Court-circuit
8:30 Les Beaux Dimanches - "7e Festival International du Cirque de Monte Carlo"
9:30 Telejournal
9:50 Les Beaux Dimanches - "Les Grands esprits: 2e partie"
10:50 Les Beaux Dimanches - "Noel Concert avec Leontyne Price"
11:20 Les Chemins de l'imaginaire
11:50 Sport Dimanche
12:05 Nouvelles
12:20 Cinema - Ivan le terrible (2e partie) (1944; Nikolai Tcherkassov, Ludmila Tchelikovskaia, Serafima Birman)

WLBZ Channel 2 Bangor (NBC)
8:00 This is the Life
8:30 Big Valley
9:30 Taking Advantage
10:00 Movie - The Slipper and the Rose: The Story of Cinderella (1976; Richard Chamberlain, Sherrie Hewson, John Turner)
12:00 Entertainment This Week
1:00 News
1:30 NFL '83
2:00 NFL Football - Buffalo @ Atlanta
5:00 NFL Football - San Diego @ Los Angeles Raiders
8:00 First Camera
9:00 Knight Rider - "Silent Knight"
10:00 Movie - National Lampoon's Animal House (1978; Tom Hulce, Stephen Furst, Mark Metcalf)
12:00 News
12:30 Movie - Last Bride of Salem (1974; Lois Nettleton, Bradford Dillman, Paul Harding)

WVII Channel 7 Bangor (ABC)
7:00 Great Space Coaster
7:30 Bullwinkle
8:00 Underdog
8:30 Jack Van Impe
9:00 Soul's Harbor
10:00 It's Your Business
10:30 Ernest Angley
11:30 World Tomorrow
12:00 Profiles
12:30 This Week With David Brinkley
1:30 To Be Announced
2:00 Christmas Legend of Nashville
5:30 1983 Official America's Cup Challenge
6:30 1983 U.S.G.A. Championship Highlights
7:00 ABC News
7:30 Happy Days
8:00 Pope and His Vatican
9:00 Hardcastle and McCormick - "Goin' Nowhere Fast"
10:00 Movie - Goldfinger (1964; Sean Connery, Gert Frobe, Honor Blackman)
12:00 ABC News
12:15 Jim Bakker

WAGM Channel 8 Presque Isle (CBS, NBC, ABC)
7:00 Captain Kangaroo
8:00 Meatballs and Spaghetti
8:30 Jack Van Impe
9:00 Jimmy Swaggart
10:00 Day of Discovery
10:30 Oral Roberts
11:00 Sunday Mass
11:30 Sunday Morning
1:00 It's Your Business
1:30 NFL Today
2:00 NFL Football - Los Angeles Rams @ New Orleans
5:00 To Be Announced
5:30 1983 Official America's Cup Challenge
6:30 Music City, U.S.A.
7:00 Chamber Magazine
7:30 CBS News
8:00 60 Minutes
9:00 Knight Rider - "Silent Knight"
10:00 Eighth Annual Circus of the Stars
12:00 CBS News
12:15 Falcon Crest - "Coup d'Etat"

WMEM Channel 10 Presque Isle / WMED Channel 13 Calais (PBS)
9:00 Sesame Street
10:00 Mister Rogers
10:30 Spaces
11:00 Newton's Apple
11:30 Wild America
12:00 Nature
1:00 Nova - "Nuclear Strategy For Beginners"
2:00 Washington Week in Review
2:30 Wall $treet Week
3:00 Movie - Divorce of Lady X (1938; Merle Oberon, Laurence Olivier, Binnie Barnes)
4:40 Box 86
5:00 International Edition
5:30 Victory Garden
6:00 Magic of Oil Painting
6:30 Magic of Decorative Painting
7:00 Firing Line - "The Day After The Day After"
8:00 Conversations Remembered
8:30 Dinner at Julia's
9:00 Nature - "Voices in the Forest"
10:00 Masterpiece Theatre - "The Citadel: Pt. 5"
11:00 Chemical People
11:30 Angoon: 100 Years Later
12:00 Austin City Limits

ASN - Atlantic Satellite Network Cable TV only, Various Channels
2:00 100 Huntley Street
3:00 Robert Schuller
4:00 Professor Moffett
4:30 Foufouli
5:00 World Outdoors
5:30 Challenging Sea
6:00 Peter Appleyard
6:30 Showbiz
7:00 Fighting Words
7:30 Fanfare
8:00 Movie - Bud and Lou (1978; Harvey Korman, Buddy Hackett, Michele Lee)
10:00 Schulman File
11:30 Music 'Til Midnight

MONDAY, DECEMBER 19, 1983

CKCW Channel 2 Moncton, Channel 8 Charlottetown / CJCB Channel 4 Sydney / CJCH Channel 5 Halifax / 
CKLT Channel 9 Saint John (CTV)
7:00 Mighty Hercules
7:30 Canada A.M.
10:00 Romper Room
10:30 What's Cooking?
11:00 Guess What?
11:30 20 Minute Workout
12:00 Flintstones
12:30 Smurfs
1:00 Definition
1:30 City Lights
2:00 Don Harron
3:00 Another World
4:00 General Hospital
5:00 ATV News
6:30 M*A*S*H
7:00 Alice - "The Robot Wore Pink"
7:30 That's Incredible!
8:30 Thrill of a Lifetime
9:00 Snow Job
9:30 Up Home Tonight
10:00 Movie - Found Money (1983; Dick Van Dyke, Sid Caesar, Shelley Hack)
12:00 CTV News
12:20 ATV News
1:00 Bionic Woman

CBHT Channel 3 Halifax / CBIT Channel 5 Sydney / CBCT Channel 13 Charlottetown (CBC)
9:45 Friendly Giant
10:00 Children's Cinema
10:30 Mr. Dressup
11:00 Sesame Street
12:00 Feeling Good
12:30 Happy Days
1:00 Tales of the Unexpected
1:30 Spice of Life
2:00 All My Children
3:00 Take 30
3:30 Coronation Street
4:00 Do it For Yourself
4:30 Just Down the Street
5:00 Coming Attractions
5:30 Three's Company
6:00 First Edition (CBHT, CBIT only)
6:00 Compass (CBCT only)
7:00 Heritage - "David Coldwell, Chief Model-Maker, Nova Scotia Museum"
7:30 Land and Sea - "Farm Survival"
8:00 Hangin' in - "The Hero"
8:30 Buffalo Bill
9:00 Too Close For Comfort - "Just Another Pretty Face"
9:30 Newhart - "The Looks of Love"
10:00 National
10:20 Journal
11:00 National News Update
11:05 Maritimes Tonight
11:25 Barney Miller - "Vacation"
11:55 Movie - The Prince and the Pauper (1937; Errol Flynn, Claude Rains, Henry Stephenson)

CJBR Channel 3 Rimouski, Quebec (SRC)
10:05 Fariboles
10:30 En Mouvement
10:45 Sur le bout de la langue
11:00 Passe-Partout
11:30 Felix et Ciboulette
12:00 Rien que pour vous
12:30 Star Trek
1:00 Nouvelles
1:30 Allo Bou-Bou
2:30 Au jour le jour
3:30 Cinema - Les Fugitifs (1981; Bernard Menez, Erika Maaz, Claude Gensac)
5:00 Bobino
5:30 Les Schtroumpfs
6:00 Le Grand frere
7:00 Ce Soir
7:30 Nouvelles
8:00 Drole de vie
8:30 Terre humaine
9:00 Poivre et sel
9:30 La Bonne Aventure
10:00 Quincy - "Un tueur nocturne"
11:00 Telejournal et sports
12:15 Katie

CHSJ (CBAT) Channel 4 Saint John / Channel 6 Newcastle / Channel 7 Moncton (CBC)
8:00 100 Huntley Street
9:00 Sesame Street
10:00 Kids and Things
10:15 Friendly Giant
10:30 Mr. Dressup
11:00 Wok With Yan
11:30 Let's Shape Up
12:00 Mid-Day
1:00 Price is Right
2:00 All My Children
3:00 Take 30
3:30 Do it For Yourself
4:00 Rocket Robin Hood
4:30 Popeye
5:00 Laverne and Shirley
5:30 CBC News For New Brunswick
6:30 Three's Company
7:00 Fame - "Gonna' Learn How to Fly: Pt. 1"
8:00 Hangin' in - "The Hero"
8:30 Buffalo Bill
9:00 Too Close For Comfort - "Just Another Pretty Face"
9:30 Newhart - "The Looks of Love"
10:00 National
10:20 Journal
11:00 Emerald Point N.A.S.
12:00 News
12:30 Hawaii Five-O

CBAFT Channel 11 Moncton (SRC)
10:05 Fariboles
10:30 En Mouvement
10:45 Sur le bout de la langue
11:00 Passe-Partout
11:30 Felix et Ciboulette
12:00 Rien que pour vous
12:30 Star Trek
1:00 Nouvelles
1:30 Allo Bou-Bou
2:30 Au jour le jour
3:30 Cinema - Les Fugitifs (1981; Bernard Menez, Erika Maaz, Claude Gensac)
5:00 Bobino
5:30 Les Schtroumpfs
6:00 Coup d'oeil
6:30 Ce Soir Atlantique
7:30 Avis de recherche
8:00 Drole de vie
8:30 Terre humaine
9:00 Poivre et sel
9:30 La Bonne Aventure
10:00 Quincy - "Un tueur nocturne"
11:00 Telejournal et sports
12:15 Katie

WLBZ Channel 2 Bangor (NBC)
7:30 News
8:00 Today
10:00 Donahue
11:00 Diff'rent Strokes
11:30 Sale of the Century
12:00 Wheel of Fortune
12:30 Dream House
1:00 News
1:30 Search For Tomorrow
2:00 Days of Our Lives
3:00 Another World
4:00 Muppet Show
4:30 I Dream of Jeannie
5:00 Movie - Taffy and the Jungle Hunter (1965; Jacques Bergerac, Manuel Padilla, Shary Marshall)
6:30 Entertainment Tonight
7:00 News
7:30 NBC News
8:00 M*A*S*H - "Fade Out, Fade in: Pt. 1"
8:30 M*A*S*H - "Fade Out, Fade in: Pt. 2"
9:00 Bob Hope Christmas Show
10:00 Movie - Found Money (1983; Dick Van Dyke, Sid Caesar, Shelley Hack)
12:00 News
12:30 Best of Carson
1:30 David Letterman

WVII Channel 7 Bangor (ABC)
7:00 Jim Bakker
8:00 Good Morning America
10:00 20 Minute Workout
10:30 Edge of Night
11:00 Hour Magazine
12:00 Benson
12:30 Loving
1:00 Family Feud
1:30 Ryan's Hope
2:00 All My Children
3:00 One Life to Live
4:00 General Hospital
5:00 CHiPs
6:00 Star Trek - "The Trouble With Tribbles"
7:00 News
7:30 ABC News
8:00 Barney Miller
8:30 Family Feud
9:00 That's Incredible!
10:00 NFL Football - Dallas @ San Francisco
1:00 News
1:30 ABC News Nightline
2:00 Lie Detector

WAGM Channel 8 Presque Isle (CBS, NBC, ABC)
7:15 Rural Report
7:30 ABC News
8:00 Good Morning America
10:00 Donahue
11:00 New $25,000 Pyramid
11:30 Press Your Luck
12:00 Price is Right
1:00 Family Feud
1:30 Young and the Restless
2:30 As the World Turns
3:30 Capitol
4:00 Guiding Light
5:00 Gilligan's Island
5:30 Merv Griffin
6:30 M*A*S*H
7:00 News
7:30 CBS News
8:00 Three's Company
8:30 County Telequiz
9:00 Scarecrow and Mrs. King - "The Long Christmas Eve"
10:00 After M*A*S*H - "All About Christmas Eve"
10:30 Newhart - "The Looks of Love"
11:00 Emerald Point N.A.S.
12:00 News
12:30 Hart to Hart - "Operation: Murder"
12:40 Columbo - "Old-Fashioned Murder"

WMEM Channel 10 Presque Isle / WMED Channel 13 Calais (PBS)
9:15 A.M. Weather
9:30 Mister Rogers
10:00 Sesame Street
11:00 Electric Company
11:30 Spaces
12:00 Mister Rogers
12:30 La Bonne Aventure
1:00 Sesame Street
2:00 Crockett's Victory Garden
2:30 Austin City Limits
3:30 Hooked On Aerobics
4:00 Nature
5:00 Sesame Street
6:00 Mister Rogers
6:30 Spaces
7:00 Hooked On Aerobics
7:30 Inside Business Today
8:00 MacNeil-Lehrer News Hour
9:00 Lettermen in Concert
10:00 Great Performances - "An American Christmas: Words and Music"
11:00 Glory of the Garden
12:00 Inside Business Today
12:30 Late Night America

ASN - Atlantic Satellite Network Cable TV only, Various Channels
9:00 Polka Dot Door
9:30 Size Small
10:00 Just Like Mom
10:30 Educational Programming
12:00 Scooby-Doo
12:30 Little Rascals
1:00 Educational Programming
2:30 Atlantic Afternoon
3:00 Micro Magic
3:30 You're Beautiful
4:00 Guiding Light
5:00 Pitfall
5:30 New Candid Camera
6:00 People's Court
6:30 That's Life
7:00 Atlantic Pulse
7:30 WKRP in Cincinnati
8:00 Movie - A Flea in Her Ear (1968; Rex Harrison, Rosemary Harris, Louis Jourdan)
10:00 Spotlight
10:30 Fanfare
11:00 Atlantic Pulse

TUESDAY, DECEMBER 20, 1983

CKCW Channel 2 Moncton, Channel 8 Charlottetown / CJCB Channel 4 Sydney / CJCH Channel 5 Halifax / 
CKLT Channel 9 Saint John (CTV)
7:00 Mighty Hercules
7:30 Canada A.M.
10:00 Romper Room
10:30 What's Cooking?
11:00 Guess What?
11:30 20 Minute Workout
12:00 Flintstones
12:30 Smurfs
1:00 Definition
1:30 City Lights
2:00 Don Harron
3:00 Another World
4:00 General Hospital
5:00 ATV News
6:30 M*A*S*H - "Settling Debts"
7:00 Happy Days
7:30 Billy Graham Christmas Special
8:30 Lorne Greene's New Wilderness
9:00 Mac Davis Special: The Music of Christmas
10:00 Matt Houston - "Target: Miss World"
11:00 Hart to Hart - "Trust Your Hart"
12:00 CTV News
12:20 ATV News
1:00 Six Million Dollar Man

CBHT Channel 3 Halifax / CBIT Channel 5 Sydney / CBCT Channel 13 Charlottetown (CBC)
9:45 Friendly Giant
10:00 Children's Cinema
10:30 Mr. Dressup
11:00 Sesame Street
12:00 Wild Kingdom
12:30 All in the Family
1:00 Monte Carlo Show
2:00 All My Children
3:00 Take 30
3:30 Coronation Street
4:00 Do it For Yourself
4:30 Mr. Microchip
5:00 Happy Days
5:30 Three's Company
6:00 First Edition (CBHT, CBIT only)
6:00 Compass (CBCT only)
7:00 Rich Little's Robin Hood
8:00 Fifth Estate - "Save the Children's Naomi Bronstein"
9:00 Three's Company - "The Charming Stranger"
9:30 Oh, Madeline
10:00 National
10:20 Journal
11:00 National News Update
11:05 Maritimes Tonight
11:25 Barney Miller - "The Brother"
11:55 Movie - The Private Lives of Elizabeth and Essex (1939; Bette Davis, Errol Flynn, Olivia de Havilland)

CJBR Channel 3 Rimouski, Quebec (SRC)
10:05 Fariboles
10:30 En Mouvement
10:45 Les 100 tours de Centour
11:00 Passe-Partout
11:30 Felix et Ciboulette
12:00 De bien belles choses
12:30 Les Aventures de Virulysse
1:00 Nouvelles
1:30 Cinema - Vas-y, maman (1978; Annie Girardot, Pierre Mondy, Nicole Calfan)
3:30 Cinema - Tom et Julie (1977; Francine Berge, Evelyne Buyle, Francis Huster)
5:00 Bobino
5:30 Minibus
6:00 L'Incroyable Hulk
7:00 Ce Soir
7:30 Nouvelles
8:00 Le Vagabond - "Le Psycho-drame"
8:30 Monsieur le Ministre
9:00 Cinema - L'Argent de la banque (1978; Christopher Plummer, Susannah York. Miles Cullen)
11:00 Telejournal et sports
12:15 Rencontres
12:45 L'Habitation
1:15 Cinema - L'Adolescente (1979; Simone Signoret, Francis Huster, Laetitia Chauveau)

CHSJ (CBAT) Channel 4 Saint John / Channel 6 Newcastle / Channel 7 Moncton (CBC)
8:00 100 Huntley Street
9:00 Sesame Street
10:00 Kids and Things
10:15 Friendly Giant
10:30 Mr. Dressup
11:00 Wok With Yan
11:30 Let's Shape Up
12:00 Mid-Day
1:00 Price is Right
2:00 All My Children
3:00 Take 30
3:30 Do it For Yourself
4:00 Rocket Robin Hood
4:30 Popeye
5:00 Laverne and Shirley
5:30 CBC News For New Brunswick
6:30 Three's Company
7:00 Year Without a Santa Claus
8:00 Fifth Estate - "Save the Children's Naomi Bronstein" 
9:00 Three's Company - "The Charming Stranger"
9:30 Oh, Madeline
10:00 National
10:20 Journal
11:00 Tommy Hunter (with guests Hank Snow, Boots Randolph, T.G. Sheppard, and Lucille Starr)
12:00 News
12:30 Hawaii Five-O - "The Young Assassins"

CBAFT Channel 11 Moncton (SRC)
10:05 Fariboles
10:30 En Mouvement
10:45 Les 100 tours de Centour
11:00 Passe-Partout
11:30 Felix et Ciboulette
12:00 De bien belles choses
12:30 Les Aventures de Virulysse
1:00 Nouvelles
1:30 Cinema - Vas-y, maman (1978; Annie Girardot, Pierre Mondy, Nicole Calfan)
3:30 Cinema - Tom et Julie (1977; Francine Berge, Evelyne Buyle, Francis Huster)
5:00 Bobino
5:30 Minibus
6:00 Coup d'oeil
6:30 Ce Soir Atlantique
7:30 Avis de recherche
8:00 Le Vagabond - "Le Psycho-drame"
8:30 Monsieur le Ministre
9:00 Cinema - L'Argent de la banque (1978; Christopher Plummer, Susannah York. Miles Cullen)
11:00 Telejournal et sports
12:15 Rencontres
12:45 L'Habitation
1:15 Cinema - L'Adolescente (1979; Simone Signoret, Francis Huster, Laetitia Chauveau)

WLBZ Channel 2 Bangor (NBC)
7:30 News
8:00 Today
10:00 Donahue
11:00 Diff'rent Strokes
11:30 Sale of the Century
12:00 Wheel of Fortune
12:30 Dream House
1:00 News
1:30 Search For Tomorrow
2:00 Days of Our Lives
3:00 Another World
4:00 Santa and the Three Bears
5:00 Movie - The Red Pony (1973; Henry Fonda, Maureen O'Hara, Ben Johnson)
6:30 Entertainment Tonight
7:00 News
7:30 NBC News
8:00 M*A*S*H - "Movie Tonight"
8:30 Christmas Tree Train
9:00 A-Team - "West Coast Turnaround"
10:00 Rousters - "Eye Witness Blues"
11:00 For Love and Honor
12:00 News
12:30 Best of Carson (with guests Buddy Hackett and Rocky Graziano)
1:30 David Letterman (with guests Ralph Steadman, Susie Chaffee, and Larry Miller)

WVII Channel 7 Bangor (ABC)
7:00 Jim Bakker
8:00 Good Morning America
10:00 20 Minute Workout
10:30 Edge of Night
11:00 Hour Magazine
12:00 Benson
12:30 Loving
1:00 Family Feud
1:30 Ryan's Hope
2:00 All My Children
3:00 One Life to Live
4:00 General Hospital
5:00 CHiPs
6:00 Star Trek - "Bread and Circuses"
7:00 News
7:30 ABC News
8:00 Juggler of Notre-Dame
9:00 Just Our Luck - "King Kahommi's Curse"
9:30 Leprechauns' Christmas Gold
10:00 Three's Company - "The Charming Stranger"
10:30 Oh, Madeline
11:00 Hart to Hart - "Trust Your Hart"
12:00 News
12:30 ABC News Nightline
1:30 Lie Detector

WAGM Channel 8 Presque Isle (CBS, NBC, ABC)
7:15 Rural Report
7:30 ABC News
8:00 Good Morning America
10:00 Donahue
11:00 New $25,000 Pyramid
11:30 Press Your Luck
12:00 Price is Right
1:00 Family Feud
1:30 Young and the Restless
2:30 As the World Turns
3:30 Capitol
4:00 Guiding Light
5:00 Gilligan's Island
5:30 Merv Griffin
6:30 M*A*S*H
7:00 News
7:30 CBS News
8:00 Three's Company
8:30 T'was the Night Before Christmas
9:00 A-Team - "West Coast Turnaround"
10:00 Movie - The Gift of Love: A Christmas Story (1983; Lee Remick, Angela Lansbury, Polly Holliday)
12:00 News
12:30 Magnum, P.I. - "J. 'Digger' Doyle"
12:40 McCloud - "Three Guns For New York"

WMEM Channel 10 Presque Isle / WMED Channel 13 Calais (PBS)
9:15 A.M. Weather
9:30 Mister Rogers
10:00 Sesame Street
11:00 Electric Company
11:30 Spaces
12:00 Mister Rogers
12:30 La Bonne Aventure
1:00 Sesame Street
2:00 Magic of Oil Painting
2:30 Firing Line
3:30 Hooked On Aerobics
4:00 Making of Mankind
5:00 Sesame Street
6:00 Mister Rogers
6:30 Spaces
7:00 Hooked On Aerobics
7:30 Wildlife Woodcarving
8:00 MacNeil-Lehrer News Hour
9:00 Nova - "Warming Warning"
10:00 Vietnam: A Television History - "Legacies"
11:00 Kennedy Center Tonight - "Christmas at Kennedy Center"
12:00 Wildlife Woodcarving
12:30 Late Night America

ASN - Atlantic Satellite Network Cable TV only, Various Channels
9:00 Polka Dot Door
9:30 Size Small
10:00 Just Like Mom
10:30 Gerontology
12:00 Scooby-Doo
12:30 Gary Coleman Show
1:00 Educational Programming
2:30 Atlantic Afternoon
3:00 Micro Magic
3:30 You're Beautiful
4:00 Guiding Light
5:00 Pitfall
5:30 New Candid Camera
6:00 People's Court
6:30 That's Life
7:00 Atlantic Pulse
7:30 WKRP in Cincinnati
8:00 Movie - Side By Side: The True Story of the Osmond Family (1982; Marie Osmond, Joseph Bottoms, Karen Alston)
10:00 Trapper John, M.D.
11:00 Atlantic Pulse

WEDNESDAY, DECEMBER 21, 1983

CKCW Channel 2 Moncton, Channel 8 Charlottetown / CJCB Channel 4 Sydney / CJCH Channel 5 Halifax / 
CKLT Channel 9 Saint John (CTV)
7:00 Mighty Hercules
7:30 Canada A.M.
10:00 Romper Room
10:30 What's Cooking?
11:00 Guess What?
11:30 20 Minute Workout
12:00 Flintstones
12:30 Smurfs
1:00 Definition
1:30 City Lights
2:00 Don Harron
3:00 Another World
4:00 General Hospital
5:00 ATV News
6:30 M*A*S*H
7:00 Jeffersons
7:30 Atlantic Loto
8:00 Dynasty - "Carousel"
9:00 Fall Guy - "Wheels"
10:00 St. Elsewhere - "Aids and Comfort"
11:00 Hotel - "Christmas"
12:00 CTV News
12:20 ATV News
1:00 Bionic Woman

CBHT Channel 3 Halifax / CBIT Channel 5 Sydney / CBCT Channel 13 Charlottetown (CBC)
9:45 Friendly Giant
10:00 Children's Cinema
10:30 Mr. Dressup
11:00 Sesame Street
12:00 Feeling Good
12:30 Happy Days
1:00 Minder
2:00 All My Children
3:00 Take 30
3:30 Coronation Street
4:00 Do it For Yourself
4:30 Going Great
5:00 Coming Attractions
5:30 Three's Company
6:00 First Edition (CBHT, CBIT only)
6:00 Compass (CBCT only)
7:00 Happy Days
7:30 Inquiry
8:00 Nature of Things
9:00 Marketplace - "Automobile Safety and Recalls"/"Telephone Advertising or Soliciting"/"Christmas Cakes and Tree Stands"
9:30 Front Page Challenge
10:00 National
10:20 Journal
11:00 National News Update
11:05 Maritimes Tonight
11:25 Barney Miller - "The Slave"
11:55 Movie - The Adventures of Robin Hood (1938; Errol Flynn, Olivia de Havilland, Basil Rathbone)

CJBR Channel 3 Rimouski, Quebec (SRC)
10:05 Fariboles
10:30 En Mouvement
10:45 Les 100 tours de Centour
11:00 Passe-Partout
11:30 Felix et Ciboulette
12:00 Les Ateliers
12:30 Un animal, des animaux
1:00 Nouvelles
1:30 Allo Bou-Bou
2:30 Au jour le jour
3:30 Le Temps de vivre
5:00 Bobino
5:30 Au Jeu
6:00 Grizzly Adams
7:00 Ce Soir
7:30 Nouvelles
8:00 Du Tac au Tac - "Le Bel Age"
8:30 Le Temps d'une paix
9:00 Coup d'oeil
9:30 Vivre a trois
10:00 La Taupe: 5e partie
11:00 Telejournal et sports
12:15 Reflets d'un pays
1:15 Mort ou vif

CHSJ (CBAT) Channel 4 Saint John / Channel 6 Newcastle / Channel 7 Moncton (CBC)
8:00 100 Huntley Street
9:00 Sesame Street
10:00 Kids and Things
10:15 Friendly Giant
10:30 Mr. Dressup
11:00 Wok With Yan
11:30 Let's Shape Up
12:00 Mid-Day
1:00 Price is Right
2:00 All My Children
3:00 Take 30
3:30 Do it For Yourself
4:00 Rocket Robin Hood
4:30 Popeye
5:00 Laverne and Shirley
5:30 CBC News For New Brunswick
6:30 Stingiest Man in Town
7:30 Christmas Music Special
8:00 Nature of Things
9:00 Marketplace - "Automobile Safety and Recalls"/"Telephone Advertising or Soliciting"/"Christmas Cakes and Tree Stands"
9:30 Front Page Challenge
10:00 National
10:20 Journal
11:00 Ceremony of Carols
12:00 News
12:30 Hawaii Five-O

CBAFT Channel 11 Moncton (SRC)
10:05 Fariboles
10:30 En Mouvement
10:45 Les 100 tours de Centour
11:00 Passe-Partout
11:30 Felix et Ciboulette
12:00 Les Ateliers
12:30 Un animal, des animaux
1:00 Nouvelles
1:30 Allo Bou-Bou
2:30 Au jour le jour
3:30 Le Temps de vivre
5:00 Bobino
5:30 Au Jeu
6:00 Coup d'oeil
6:30 Ce Soir Atlantique
7:30 Avis de recherche
8:00 Du Tac au Tac - "Le Bel Age"
8:30 Le Temps d'une paix
9:00 Coup d'oeil
9:30 Vivre a trois
10:00 La Taupe: 5e partie
11:00 Telejournal et sports
12:15 Reflets d'un pays
1:15 Mort ou vif

WLBZ Channel 2 Bangor (NBC)
7:30 News
8:00 Today
10:00 Donahue
11:00 Diff'rent Strokes
11:30 Sale of the Century
12:00 Wheel of Fortune
12:30 Dream House
1:00 News
1:30 Search For Tomorrow
2:00 Days of Our Lives
3:00 Another World
4:00 Muppet Show (with guest Wally Boag)
4:30 Mary Had a Little Lamb
5:00 Movie - Life With Father (1947; William Powell, Irene Dunne, Elizabeth Taylor)
6:30 Entertainment Tonight
7:00 News
7:30 NBC News
8:00 M*A*S*H
8:30 Gift
9:00 Real People
10:00 Facts of Life - "The Christmas Show"
10:30 Family Ties - "To Snatch a Keith"
11:00 St. Elsewhere - "Aids and Comfort"
12:00 News
12:30 Best of Carson (with guests Diana Ross and Chevy Chase)
1:30 David Letterman

WVII Channel 7 Bangor (ABC)
7:00 Jim Bakker
8:00 Good Morning America
10:00 20 Minute Workout
10:30 Edge of Night
11:00 Hour Magazine
12:00 Benson
12:30 Loving
1:00 Family Feud
1:30 Ryan's Hope
2:00 All My Children
3:00 One Life to Live
4:00 General Hospital
5:00 Afterschool Special - "Amy and the Angel"
6:00 Star Trek - "Journey to Babel"
7:00 News
7:30 ABC News
8:00 Movie - An American Christmas Carol (1979; Henry Winkler, Dorian Harewood, Susan Hogan)
10:00 Dynasty - "Carousel"
11:00 Hotel - "Christmas"
12:00 News
12:30 ABC News Nightline
1:30 Lie Detector

WAGM Channel 8 Presque Isle (CBS, NBC, ABC)
7:15 Rural Report
7:30 ABC News
8:00 Good Morning America
10:00 Donahue
11:00 New $25,000 Pyramid
11:30 Press Your Luck
12:00 Price is Right
1:00 Family Feud
1:30 Young and the Restless
2:30 As the World Turns
3:30 Capitol
4:00 Guiding Light
5:00 Afterschool Special - "Amy and the Angel"
6:00 Gilligan's Island
6:30 M*A*S*H
7:00 News
7:30 CBS News
8:00 Perry Como's Christmas in New York
9:00 Real People
10:00 Movie - Hobson's Choice (1983; Richard Thomas, Sharon Gless, Jack Warden)
12:00 News
12:30 Police Story - "Across the Line"
12:40 Movie - The Hazing (1977; Jeff East, Kelly Moran, Sandra Vacey)

WMEM Channel 10 Presque Isle / WMED Channel 13 Calais (PBS)
9:15 A.M. Weather
9:30 Mister Rogers
10:00 Sesame Street
11:00 Electric Company
11:30 Spaces
12:00 Mister Rogers
12:30 La Bonne Aventure
1:00 Sesame Street
2:00 Matinee at the Bijou
3:30 Hooked On Aerobics
4:00 Great Performances
5:00 Sesame Street
6:00 Mister Rogers
6:30 Spaces
7:00 Hooked On Aerobics
7:30 Working Women
8:00 MacNeil-Lehrer News Hour
9:00 Live From the Met - "Ernani"
11:30 Kimbell
12:00 Working Women
12:30 Late Night America

ASN - Atlantic Satellite Network Cable TV only, Various Channels
9:00 Polka Dot Door
9:30 Size Small
10:00 Just Like Mom
10:30 Educational Programming
12:00 Scooby-Doo
12:30 Shirt Tales
1:00 Gerontology
2:30 Atlantic Afternoon
3:00 Micro Magic
3:30 You're Beautiful
4:00 Guiding Light
5:00 Pitfall
5:30 New Candid Camera
6:00 People's Court
6:30 That's Life
7:00 Atlantic Pulse
7:30 WKRP in Cincinnati
8:00 Real People
9:00 Vista
10:00 New Music Magazine
11:00 Atlantic Pulse

THURSDAY, DECEMBER 22, 1983

CKCW Channel 2 Moncton, Channel 8 Charlottetown / CJCB Channel 4 Sydney / CJCH Channel 5 Halifax / 
CKLT Channel 9 Saint John (CTV)
7:00 Mighty Hercules
7:30 Canada A.M.
10:00 Romper Room
10:30 What's Cooking?
11:00 Guess What?
11:30 20 Minute Workout
12:00 Flintstones
12:30 Smurfs
1:00 Definition
1:30 City Lights
2:00 Don Harron
3:00 Another World
4:00 General Hospital
5:00 ATV News
6:30 M*A*S*H
7:00 Benson - "A Real Gone Daddy"
7:30 Hill Street Blues - "Santaclaustrophobia"
8:30 Littlest Hobo - "Trapper"
9:00 Magnum, P.I. - "Texas Lightning"
10:00 Live it Up
10:30 Bizarre - "A Look at the New Cars"/"Movie Critics"/"Exercise For the Dead"
11:00 Sun Country
11:30 City Lights
12:00 CTV News
12:20 ATV News
1:00 Movie - The Last Remake of Beau Geste (1977; Marty Feldman, Ann-Margret, Michael York)

CBHT Channel 3 Halifax / CBIT Channel 5 Sydney / CBCT Channel 13 Charlottetown (CBC)
9:45 Friendly Giant
10:00 Children's Cinema
10:30 Mr. Dressup
11:00 Sesame Street
12:00 Land and Sea (CBHT, CBIT only)
12:00 Heritage (CBCT only)
12:30 All in the Family
1:00 All Creatures Great and Small
2:00 All My Children
3:00 Take 30
3:30 Coronation Street
4:00 Do it For Yourself
4:30 Body By Garrett
5:00 Happy Days
5:30 Three's Company
6:00 First Edition (CBHT, CBIT only)
6:00 Compass (CBCT only)
7:00 Fame - "Gonna' Learn How to Fly: Pt. 2"
8:00 Backstretch
9:00 Dance
10:00 National
10:20 Journal
11:00 National News Update
11:05 Maritimes Tonight
11:25 Barney Miller - "Strip Joint"
11:55 Movie - The Sea Hawk (1940; Errol Flynn, Brenda Marshall, Claude Rains)

CJBR Channel 3 Rimouski, Quebec (SRC)
10:05 Fariboles
10:30 En Mouvement
10:45 Les 100 tours de Centour
11:00 Passe-Partout
11:30 Felix et Ciboulette
12:00 Les Ateliers
12:30 Daniel Bertolino, l'exploration et vous
1:00 Nouvelles
1:30 Cinema - La Baleine du bout du Monde (deuxieme partie) (1981; Peter Strauss, Dee Wallace, Kathryn Walker)
3:30 Cinema - Power Struggle (1978; Anthony Paulsen, Murray Salem)
5:00 Bobino
5:30 Traboulidon
6:00 Robinson Suisse
6:30 La Vie secrete des animaux
7:00 Ce Soir
7:30 Nouvelles
8:00 Genies en Herbe
8:30 La Vie promise
9:00 Cinema - Marc, je t'aime (1980; Kevin Dobson, James Whitmore, Cassie Yates)
11:00 Telejournal et sports
12:10 A premiere vue
12:40 Cinema - Clair de femme (1979; Yves Montand, Romy Schneider, Romolo Valli)

CHSJ (CBAT) Channel 4 Saint John / Channel 6 Newcastle / Channel 7 Moncton (CBC)
8:00 100 Huntley Street
9:00 Sesame Street
10:00 Kids and Things
10:15 Friendly Giant
10:30 Mr. Dressup
11:00 Wok With Yan
11:30 Let's Shape Up
12:00 Mid-Day
1:00 Price is Right
2:00 All My Children
3:00 Take 30
3:30 Do it For Yourself
4:00 Rocket Robin Hood
4:30 Popeye
5:00 Laverne and Shirley
5:30 CBC News For New Brunswick
6:30 Three's Company
7:00 Joey and Redhawk
9:00 Christmas Choir Special
9:30 CHSJ Variety
10:00 National
10:20 Journal
11:00 Knots Landing - "Witness"
12:00 News
12:30 Hawaii Five-O - "I'll Kill 'Em Again"

CBAFT Channel 11 Moncton (SRC)
10:05 Fariboles
10:30 En Mouvement
10:45 Les 100 tours de Centour
11:00 Passe-Partout
11:30 Felix et Ciboulette
12:00 Les Ateliers
12:30 Daniel Bertolino, l'exploration et vous
1:00 Nouvelles
1:30 Cinema - La Baleine du bout du Monde (deuxieme partie) (1981; Peter Strauss, Dee Wallace, Kathryn Walker)
3:30 Cinema - Power Struggle (1978; Anthony Paulsen, Murray Salem)
5:00 Bobino
5:30 Traboulidon
6:00 Coup d'oeil
6:30 Ce Soir Atlantique
7:30 Avis de recherche
8:00 Genies en Herbe
8:30 La Vie promise
9:00 Cinema - Marc, je t'aime (1980; Kevin Dobson, James Whitmore, Cassie Yates)
11:00 Telejournal et sports
12:10 A premiere vue
12:40 Cinema - Clair de femme (1979; Yves Montand, Romy Schneider, Romolo Valli)

WLBZ Channel 2 Bangor (NBC)
7:30 News
8:00 Today
10:00 Donahue
11:00 Diff'rent Strokes
11:30 Sale of the Century
12:00 Wheel of Fortune
12:30 Dream House
1:00 News
1:30 Search For Tomorrow
2:00 Days of Our Lives
3:00 Another World
4:00 Follow the North Star
5:00 Movie - Tom Sawyer (1973; Johnny Whitaker, Celeste Holm, Warren Oates)
6:30 Entertainment Tonight
7:00 News
7:30 NBC News
8:00 M*A*S*H - "Margaret's Marriage"
8:30 WKRP in Cincinnati - "Jennifer's Home for Christmas"
9:00 Gimme a Break! - "A Kanisky Christmas"
9:30 Mama's Family - "The Mama Who Came to Dinner"
10:00 Cheers - "Where There's a Will..."
10:30 Buffalo Bill - "Hit the Road, Jack"
11:00 Hill Street Blues - "Santaclaustrophobia"
12:00 News
12:30 Best of Carson (with guests Jim Fowler and Gore Vidal)
1:30 David Letterman (with guests Regis Philbin and Tommy Lasorda)

WVII Channel 7 Bangor (ABC)
7:00 Jim Bakker
8:00 Good Morning America
10:00 20 Minute Workout
10:30 Edge of Night
11:00 Hour Magazine
12:00 Benson
12:30 Loving
1:00 Family Feud
1:30 Ryan's Hope
2:00 All My Children
3:00 One Life to Live
4:00 General Hospital
5:00 CHiPs

WAGM Channel 8 Presque Isle (CBS, NBC, ABC)
7:15 Rural Report
7:30 ABC News
8:00 Good Morning America
10:00 Donahue
11:00 New $25,000 Pyramid
11:30 Press Your Luck
12:00 Price is Right
1:00 Family Feud
1:30 Young and the Restless
2:30 As the World Turns
3:30 Capitol
4:00 Guiding Light
5:00 Gilligan's Island
5:30 Merv Griffin
6:30 M*A*S*H
7:00 News
7:30 CBS News
8:00 Three's Company
8:30 Alice - "The Robot Wore Pink"
9:00 Magnum, P.I. - "Texas Lightning"
10:00 Simon & Simon - "All Your Favorite Games"
11:00 Knots Landing - "Witness"
12:00 News
12:30 Trapper John, M.D. - "Medicine Man"
12:40 Movie - Father Knows Best: Home For Christmas (1977; Robert Young, Jane Wyatt, Susan Adams)

WMEM Channel 10 Presque Isle / WMED Channel 13 Calais (PBS)
9:15 A.M. Weather
9:30 Mister Rogers
10:00 Sesame Street
11:00 Electric Company
11:30 Spaces
12:00 Mister Rogers
12:30 La Bonne Aventure
1:00 Sesame Street
2:00 Conversations
2:30 Christmas at Pops
3:30 Hooked On Aerobics
4:00 Kennedy Center Tonight - "Christmas at Kennedy Center"
5:00 Sesame Street
6:00 Mister Rogers
6:30 Spaces
7:00 Hooked On Aerobics
7:30 International Edition
8:00 MacNeil-Lehrer News Hour
9:00 State Wide
9:30 It's Your Move
10:00 Sneak Previews
10:30 All-New This Old House
11:00 Promises: Portrait of an Alcoholic
11:30 New Tech Times
12:00 Lawmakers
12:30 Late Night America

ASN - Atlantic Satellite Network Cable TV only, Various Channels
9:00 Polka Dot Door
9:30 Size Small
10:00 Just Like Mom
10:30 Gerontology
12:00 Scooby-Doo
12:30 Drak Pack
1:00 Educational Programming
2:30 Atlantic Afternoon
3:00 Micro Magic
3:30 You're Beautiful
4:00 Guiding Light
5:00 Pitfall
5:30 New Candid Camera
6:00 People's Court
6:30 That's Life
7:00 Atlantic Pulse
7:30 WKRP in Cincinnati
8:00 Movie - The Christmas Coal Mine Miracle (1977; Mitch Ryan, Kurt Russell, Andrew Prine)
10:00 New Faces
10:30 We Got it Made
11:00 Atlantic Pulse

FRIDAY, DECEMBER 23, 1983

CKCW Channel 2 Moncton, Channel 8 Charlottetown / CJCB Channel 4 Sydney / CJCH Channel 5 Halifax / 
CKLT Channel 9 Saint John (CTV)
7:00 Mighty Hercules
7:30 Canada A.M.
10:00 Romper Room
10:30 What's Cooking?
11:00 Guess What?
11:30 20 Minute Workout
12:00 Flintstones
12:30 Smurfs
1:00 Definition
1:30 City Lights
2:00 Don Harron
3:00 Another World
4:00 General Hospital
5:00 ATV News
6:30 M*A*S*H
7:00 Goodnight, Beantown
7:30 Love Boat
8:30 Circus
9:00 Dukes of Hazzard - "The Great Santa Claus Chase"
10:00 Perry Como's Christmas in New York
11:00 Falcon Crest - "No Trespassing"
12:00 CTV News
12:20 News
1:00 Movie - Fatso (1980; Dom DeLuise, Anne Bancroft, Ron Carey)

CBHT Channel 3 Halifax / CBIT Channel 5 Sydney / CBCT Channel 13 Charlottetown (CBC)
9:45 Friendly Giant
10:00 Children's Cinema
10:30 Mr. Dressup
11:00 Sesame Street
12:00 Feeling Good
12:30 Happy Days
1:00 Cities
2:00 All My Children
3:00 Take 30
3:30 Coronation Street
4:00 Do it For Yourself
4:30 Amateur Naturalist
5:00 Coming Attractions
5:30 Three's Company
6:00 First Edition (CBHT, CBIT only)
6:00 Compass (CBCT only)
7:00 Muppet Show (with guest Zero Mostel)
7:30 Barney Miller
8:00 From Our Family to Yours
9:00 Dallas - "Past Imperfect"
10:00 National
10:20 Journal
11:00 National News Update
11:05 Maritimes Tonight
11:25 SCTV Network

CJBR Channel 3 Rimouski, Quebec (SRC)
10:05 Fariboles
10:30 En Mouvement
10:45 Les 100 tours de Centour
11:00 Passe-Partout
11:30 Felix et Ciboulette
12:00 Reflets
12:30 Mordicus
1:00 Nouvelles
1:30 Cinema - Benji (1974; Peter Breck, Deborah Walley, Patsy Garrett)
3:30 La Chasse aux Tresors
4:30 Du neuf au zoo
5:00 Bobino
5:30 Legendes Indiennes
6:00 Sur la route de l'amitie
6:30 Salute sante
7:00 Ce Soir
7:30 Nouvelles
8:00 Le Paradis des chefs
8:30 Grand-Papa
9:00 Dossier
10:00 La Chambre des dames
11:00 Telejournal et sports
12:25 Cinema - Il faut tuer Birgit Haas (1981; Philippe Noiret, Jean Rochefort, Lisa Kreuzer)
2:15 Cinema - Alice ou la Derniere fugue (1976; Sylvia Kristel, Charles Vanel, Jean Carmet)

CHSJ (CBAT) Channel 4 Saint John / Channel 6 Newcastle / Channel 7 Moncton (CBC)
8:00 100 Huntley Street
9:00 Sesame Street
10:00 Kids and Things
10:15 Friendly Giant
10:30 Mr. Dressup
11:00 Wok With Yan
11:30 Let's Shape Up
12:00 Mid-Day
1:00 Price is Right
2:00 All My Children
3:00 Take 30
3:30 Do it For Yourself
4:00 Rocket Robin Hood
4:30 Popeye
5:00 Laverne and Shirley
5:30 CBC News For New Brunswick
6:30 Three's Company
7:00 Movie - The Pride of Jesse Hallam (1981; Johnny Cash, Brenda Vaccaro, Ben Marley)
9:00 Dallas - "Past Imperfect"
10:00 National
10:20 Journal
11:00 T.J. Hooker
12:00 News
12:30 Hawaii Five-O - "Steal Now-- Pay Later"

CBAFT Channel 11 Moncton (SRC)
10:05 Fariboles
10:30 En Mouvement
10:45 Les 100 tours de Centour
11:00 Passe-Partout
11:30 Felix et Ciboulette
12:00 La Petite Fille aux allumettes
12:30 Mordicus
1:00 Nouvelles
1:30 Cinema - Benji (1974; Peter Breck, Deborah Walley, Patsy Garrett)
3:30 La Chasse aux Tresors
4:30 Du neuf au zoo
5:00 Bobino
5:30 Legendes Indiennes
6:00 Coup d'oeil
6:30 Ce Soir Atlantique
7:30 Avis de recherche
8:00 Le Paradis des chefs
8:30 Grand-Papa
9:00 Dossier
10:00 La Chambre des dames
11:00 Telejournal et sports
12:25 Cinema - Il faut tuer Birgit Haas (1981; Philippe Noiret, Jean Rochefort, Lisa Kreuzer)

WLBZ Channel 2 Bangor (NBC)
7:30 News
8:00 Today
10:00 Donahue
11:00 Diff'rent Strokes
11:30 Sale of the Century
12:00 Wheel of Fortune
12:30 Dream House
1:00 News
1:30 Search For Tomorrow
2:00 Days of Our Lives
3:00 Another World
4:00 Muppet Show
4:30 Young People's Special - "Grandma Didn't Wave Back"
5:00 Movie - Holiday Inn (1942; Bing Crosby, Fred Astaire, Marjorie Reynolds)
6:30 Entertainment Tonight
7:00 News
7:30 NBC News
8:00 M*A*S*H - "Last Laugh"
8:30 WKRP in Cincinnati - "Bah, Humbug"
9:00 Movie - The Invisible Woman (1983; Bob Denver, Alexa Hamilton, David Doyle)
11:00 Mac Davis Special: The Music of Christmas
12:00 News
12:30 Best of Carson (with guests Robert Blake, B.B. King, and Donna Dixon)
1:30 Friday Night Videos

WVII Channel 7 Bangor (ABC)
7:00 Jim Bakker
8:00 Good Morning America
10:00 20 Minute Workout
10:30 Edge of Night
11:00 Hour Magazine
12:00 Benson
12:30 Loving
1:00 Family Feud
1:30 Ryan's Hope
2:00 All My Children
3:00 One Life to Live
4:00 General Hospital
5:00 CHiPs
6:00 Star Trek - "A Private Little War"
7:00 News
7:30 ABC News
8:00 That Christmas Family Feeling
8:30 Family Feud
9:00 Benson - "A Real Gone Daddy"
9:30 Webster - "Don't Jump, George"
10:00 Lottery! - "Los Angeles: Bigger Volume"
11:00 Matt Houston - "Target: Miss World"
12:00 News
12:30 ABC News Nightline
1:30 All Hit Videos

WAGM Channel 8 Presque Isle (CBS, NBC, ABC)
7:15 Rural Report
7:30 ABC News
8:00 Good Morning America
10:00 Donahue
11:00 New $25,000 Pyramid
11:30 Press Your Luck
12:00 Price is Right
1:00 Family Feud
1:30 Young and the Restless
2:30 As the World Turns
3:30 Capitol
4:00 Guiding Light
5:00 Healthbeat
5:30 Merv Griffin
6:30 M*A*S*H
7:00 News
7:30 CBS News
8:00 Three's Company
8:30 One Day at a Time
9:00 Dukes of Hazzard - "The Great Santa Claus Chase"
10:00 Dallas - "Past Imperfect"
11:00 Mac Davis Special: The Music of Christmas
12:00 News
12:30 Movie - Cotton Candy (1978; Charles Martin Smith, Clint Howard, Leslie King)

WMEM Channel 10 Presque Isle / WMED Channel 13 Calais (PBS)
9:15 A.M. Weather
9:30 Mister Rogers
10:00 Sesame Street
11:00 Electric Company
11:30 Spaces
12:00 Mister Rogers
12:30 La Bonne Aventure
1:00 Sesame Street
2:00 Housewarming With Charlie Wing
2:30 Great Performances
3:30 Hooked On Aerobics
4:00 Christmas Special With Luciano Pavarotti
5:00 Christmas Eve On Sesame Street
6:00 Mister Rogers
6:30 Spaces
7:00 Hooked On Aerobics
7:30 Lawmakers
8:00 MacNeil-Lehrer News Hour
9:00 Washington Week in Review
9:30 Wall $treet Week - "Breaking Up is Hard to Do"
10:00 Maine Reporter's Notebook
10:30 Monty Python's Flying Circus
11:00 To the Manor Born
11:30 Butterflies
12:00 Doctor in the House
12:30 Late Night America

ASN - Atlantic Satellite Network Cable TV only, Various Channels
8:00 100 Huntley Street
9:00 Polka Dot Door
9:30 Size Small
10:00 Just Like Mom
10:30 Educational Programming
12:00 Scooby-Doo
12:30 Scooby-Doo
1:00 Educational Programming
2:30 Atlantic Afternoon
3:00 Micro Magic
3:30 You're Beautiful
4:00 Guiding Light
5:00 Pitfall
5:30 New Candid Camera
6:00 People's Court
6:30 That's Life
7:00 Atlantic Pulse
7:30 WKRP in Cincinnati
8:00 Movie - A Christmas Without Snow (1980; Michael Learned, John Houseman, Ramon Bieri)
10:00 Lottery!
11:00 Atlantic Pulse

SATURDAY, DECEMBER 24, 1983

CKCW Channel 2 Moncton, Channel 8 Charlottetown / CJCB Channel 4 Sydney / CJCH Channel 5 Halifax / 
CKLT Channel 9 Saint John (CTV)
7:00 Pac-Man
7:30 Smurfs
9:00 Storytime
10:00 Let's Go!
10:30 Swiss Family Robinson
11:00 Mighty Hercules
11:30 Harrigan
12:00 Shantytown
1:00 Tree House
1:30 Red Fisher
2:00 Adventure Outdoors
2:30 What Will They think of Next!
3:00 Wide World of Sports
5:00 NFL Football - AFC Wild Card Game
8:00 Smith and Smith
8:30 Just Kidding
9:00 Movie - The Children Nobody Wanted (1981; Fredric Lehne, Michelle Pfeiffer, Matt Clark)
11:00 Handel's Messiah
12:00 CTV News
12:20 ATV News

CBHT Channel 3 Halifax / CBIT Channel 5 Sydney / CBCT Channel 13 Charlottetown (CBC)
9:30 Rock and Roll Video
10:00 Sesame Street
11:00 Maja the Bee
11:30 Spread Your Wings
12:00 Performance
12:30 Star Trek - "Balance of Terror"
1:30 Movie - A Christmas Carol (1951; Alastair Sim, Mervyn Johns, Kathleen Harrison)
3:00 Rearview Mirror
6:00 CBC News
6:30 This Week in Parliament
7:00 Night East
7:30 Christmas Raccoons
8:00 Calgary Christmas Pops
9:00 Christmas at King's Landing
10:00 Hymn Sing Christmas
11:00 National
11:15 Provincial Affairs
11:20 Choral Service For Christmas
12:20 Movie - Homecoming (1971; Patricia Neal, Richard Thomas, Edgar Bergen)

CJBR Channel 3 Rimouski, Quebec (SRC)
8:30 Calimero/Grisu le petit dragon
9:00 Nils Holgersson
9:30 Passe-Partout
10:00 Remi
10:30 Candy
11:00 Ulysse 31
11:30 Martin le Savetier
12:00 Le Revellion
1:00 La Semaine Parlementaire
2:00 D'hier a demain
3:00 Bagatelle
4:00 La Course autour du monde
5:00 Football Americain - Jeu AFC Wild Card
8:00 Monde merveilleux de Disney
9:00 Le Temps d'une paix - "Special de Noel"
10:30 Telejournal
10:50 La Politique Federale
11:00 Les Servantes du bon Dieu
12:30 Les Cites de Jesus
1:00 Messe de Minuit de Rome
2:00 Cinema - Le Prince des chats (1979; Pavel Hachie, Zanata Fuchova, Vladimir Hasek)

CHSJ (CBAT) Channel 4 Saint John / Channel 6 Newcastle / Channel 7 Moncton (CBC)
8:00 100 Huntley Street
9:00 Circle Square
9:30 Charlie Brown and Snoopy Show
10:00 Terrytoons
10:30 Mighty Mouse
11:00 Heckle and Jeckle
11:30 Rupert's Circus
12:00 My Favorite Martian
12:30 Star Trek - "Miri"
1:30 Reach For the Top
2:00 Land and Sea
2:30 Inquiry
3:00 Rearview Mirror
6:00 Rich Little's Christmas Carol
7:00 Night Before Christmas
7:30 Christmas Raccoons
8:00 Calgary Christmas Pops
9:00 Christmas at King's Landing
10:00 Hymn Sing Christmas
11:00 National
11:15 Provincial Affairs
11:20 Choral Service For Christmas
12:20 Movie - You Can't Take it With You (1938; Jean Arthur, Lionel Barrymore, James Stewart)

CBAFT Channel 11 Moncton (SRC)
8:30 Calimero/Grisu le petit dragon
9:00 Nils Holgersson
9:30 Passe-Partout
10:00 Remi
10:30 Candy
11:00 Ulysse 31
11:30 Martin le Savetier
12:00 Le Revellion
1:00 La Semaine Parlementaire
2:00 Sport-Mag
2:30 Cle de bois
3:00 Bagatelle
4:00 La Course autour du monde
5:00 Football Americain - Jeu AFC Wild Card
8:00 Monde merveilleux de Disney
9:00 Le Temps d'une paix - "Special de Noel"
10:30 Telejournal
10:50 La Politique Federale
11:00 Les Servantes du bon Dieu
12:30 Les Cites de Jesus
1:00 Messe de Minuit de Rome

WLBZ Channel 2 Bangor (NBC)
8:00 Muppet Show
8:30 Woody Woodpecker
9:00 Flintstone Funnies
9:30 Shirt Tales
10:00 Smurfs
11:30 Alvin and the Chipmunks
12:00 Mister T
12:30 Wild Kingdom
1:00 Marty Robbins
1:30 To Be Announced
5:00 NFL Football - AFC Wild Card Game
8:00 Fame
9:00 Diff'rent Strokes
9:30 Silver Spoons
10:00 Manimal
11:00 Yellow Rose
12:00 News
12:30 Christmas: Rome, 1983

WVII Channel 7 Bangor (ABC)
7:00 Big Blue Marble
7:30 Great Space Coaster
8:00 Sport Billy
8:30 Jetsons
9:00 Scooby-Doo/Menudo
9:30 Monchhichis/Little Rascals/Richie Rich
10:30 Pac-Man/Rubik the Amazing Cube/Menudo
11:30 Littles
12:00 Scooby & Scrappy-Doo/Puppy Hour
1:00 ABC Weekend Specials - "Horatio Alger Updated: Frank and Fearless: Pt. 1"
1:30 American Bandstand
2:30 Louise Mandrell: Diamonds, Gold, and Platinum
4:30 Movie - Man in the Santa Claus Suit (1979; Fred Astaire, Gary Burghoff, John Byner)
6:30 Hardy Boys/Nancy Drew Mysteries
7:30 Lorne Greene's New Wilderness
8:00 Hee-Haw
9:00 T.J. Hooker
10:00 Love Boat
11:00 Fantasy Island
12:00 ABC News
12:15 Stacey's Country Jamboree

WAGM Channel 8 Presque Isle (CBS, NBC, ABC)
7:30 New Zoo Revue
8:00 Captain Kangaroo
9:00 Bisketts
9:30 Shirt Tales
10:00 Smurfs
11:30 Charlie Brown and Snoopy Show
12:00 Benji, Zax, and Alien Prince
12:30 Bugs Bunny/Road Runner Show
2:00 College Basketball - Boston College @ Maryland
4:00 Sun Bowl
7:00 Music City, U.S.A.
7:30 CBS News
8:00 Star Search
9:00 Bob Hope Christmas Show
10:00 Movie - The Children Nobody Wanted (1981; Fredric Lehne, Michelle Pfeiffer, Matt Clark)
12:00 Solid Gold
1:00 Christmas Service
2:00 Let the Desert Be Joyful

WMEM Channel 10 Presque Isle / WMED Channel 13 Calais (PBS)
9:00 Christmas Eve On Sesame Street
10:00 Spaces
10:30 New Tech Times
11:00 Wildlife Woodcarving
11:30 Woodwright's Workshop
12:00 Dinner at Julia's
12:30 Housewarming With Charlie Wing
1:00 Murder Most English
1:50 Box 86
2:00 Masterpiece Theatre - "The Citadel: Pt. 5"
3:00 Movie - Reaching For the Moon (1930; Douglas Fairbanks, Bebe Daniels, Edward Everett Horton)
4:30 Sneak Previews
5:00 Maine Reporter's Notebook
5:30 State Wide
6:00 Candlepin Bowling
7:00 Matinee at the Bijou - Bells of Rosarita (1945; Roy Rogers, Dale Evans, Grant Withers)
8:30 Agronsky and Company
9:00 Movie - The Gathering (1977; Edward Asner, Maureen Stapleton, Rebecca Balding)
10:30 Christmas Special With Luciano Pavarotti
11:30 Christmas at Pops
12:30 Monty Python's Flying Circus

ASN - Atlantic Satellite Network Cable TV only, Various Channels
3:30 Buckshot
4:00 Fabulous Talking Time Machine
4:30 Kidsworld
5:00 Matt and Jenny
5:30 Nashville Swing
6:00 Original Six Hockey Heroes
7:00 Don Cherry's Grapevine
7:30 This Week in Hockey
8:00 Movie - Miracle On 34th Street (1947; Maureen O'Hara, John Payne, Edmund Gwenn)
10:00 Movie - Scrooge (1970; Albert Finney, Edith Evans, Kenneth More)

SUNDAY, DECEMBER 25, 1983

CKCW Channel 2 Moncton, Channel 8 Charlottetown / CJCB Channel 4 Sydney / CJCH Channel 5 Halifax / 
CKLT Channel 9 Saint John (CTV)
9:30 Selfish Giant
10:00 Little Mermaid
10:30 Rex Humbard
11:00 Oral Roberts
11:30 World Tomorrow
12:00 Remarkable Rocket
12:30 Sunday Mass
1:00 It is Written
1:30 Revival Hour
2:00 Genesis Two
2:30 Mr. Krueger's Christmas
3:00 Billy Graham Christmas
4:00 Happy Prince
4:30 The Hills Are Alive
5:30 Christmas Messenger
6:00 Christmas Lace
6:30 Question Period
7:00 Jeffersons
7:30 Joy of Christmas
8:00 Command Performance
9:00 Knight Rider - "Brother's Keeper"
10:00 Scarecrow and Mrs. King
11:00 Stephen Leacock's Christmas
12:00 CTV News
12:20 ATV News
12:30 Ray St. Germain

CBHT Channel 3 Halifax / CBIT Channel 5 Sydney / CBCT Channel 13 Charlottetown (CBC)
8:00 Celebration of Christmas
9:00 Movie - Miracle On 34th Street (1947; Maureen O'Hara, John Payne, Edmund Gwenn)
10:30 Nutcracker
12:00 Choral Service For Christmas
1:00 Country Canada
1:30 Hymn Sing
2:00 Queen's Christmas Message
2:15 Christmas Messages
3:00 A Time of Peace
4:30 Pierrot
5:00 Tukiki
5:30 Indian Legends
6:00 Walt Disney - "Walt Disney World's Very Merry Christmas"
7:00 Fraggle Rock
7:30 Beachcombers
8:00 Olden Days Coat
8:30 Noel
9:30 Beauty and the Beast
10:00 Man Alive Christmas
11:00 CBC News
11:15 Queen's Christmas Message
11:30 Christmas World

CJBR Channel 3 Rimouski, Quebec (SRC)
8:30 Misha la boule
9:00 Tom et Jerry
9:30 Passe-Partout
10:00 Le Cadeau de David
10:30 Klimbo/Ma soeur la Terre
11:00 Le Jour du Seigneur
12:00 La Semaine a l'Assemblee Nationale
1:00 La Semaine Verte
2:00 D'hier a demain
3:00 Cine-Famille - "La Grande vadrouille"
5:00 La Petite fille et le gros chien
5:30 A premiere vue
6:00 Second Regard
7:00 Heros du samedi
8:00 Court-circuit
8:30 Les Beaux Dimanches
9:30 Telejournal
9:45 Voeux Provinciaux
9:55 Les Beaux Dimanches - "Marc-Aurele Fortin"
10:55 Les Beaux Dimanches - "Casse-noisette"
12:25 Cinema - Une partie de campagne (1936; Sylvia Bataille, Georges D'Arnoux, Jane Marken)

CHSJ (CBAT) Channel 4 Saint John / Channel 6 Newcastle / Channel 7 Moncton (CBC)
8:00 Jimmy Swaggart
9:00 Choral Service For Christmas
10:00 Rex Humbard
10:30 Day of Discovery
11:00 Old-Time Gospel Hour
12:00 World Tomorrow
12:30 Country Canada
1:00 To Be Announced
1:30 Hymn Sing
2:00 Queen's Christmas Message
2:15 Christmas Messages
3:00 A Time of Peace
4:30 Christmas Choir
5:00 Tukiki
5:30 Diff'rent Strokes
6:00 Walt Disney - "Walt Disney World's Very Merry Christmas"
7:00 Fraggle Rock
7:30 Beachcombers
8:00 Olden Days Coat
8:30 Noel
9:30 Beauty and the Beast
10:00 Man Alive Christmas
11:00 CBC News
11:15 Queen's Christmas Message
11:30 Benny Hill
12:00 100 Huntley Street

CBAFT Channel 11 Moncton (SRC)
8:30 Misha la boule
9:00 Tom et Jerry
9:30 Passe-Partout
10:00 Le Cadeau de David
10:30 Klimbo/Ma soeur la Terre
11:00 Le Jour du Seigneur
12:00 La Revue
1:00 La Semaine Verte
2:00 D'hier a demain
3:00 Cine-Famille - "La Grande vadrouille"
5:00 La Petite fille et le gros chien
5:30 A premiere vue
6:00 Second Regard
7:00 Heros du samedi
8:00 Court-circuit
8:30 Les Beaux Dimanches
9:30 Telejournal
9:45 Voeux Provinciaux
9:55 Les Beaux Dimanches - "Marc-Aurele Fortin"
10:55 Les Beaux Dimanches - "Casse-noisette"
12:25 Cinema - Une partie de campagne (1936; Sylvia Bataille, Georges D'Arnoux, Jane Marken)

WLBZ Channel 2 Bangor (NBC)
8:00 This is the Life
8:30 Big Valley
9:30 Taking Advantage
10:00 Hollywood Christmas Parade
12:00 Entertainment This Week
1:00 Movie - Once Upon a Starry Night (1978; Dan Haggerty, Ken Curtis, Don Galloway)
3:00 Movie - The Christmas Coal Mine Miracle (1977; Mitch Ryan, Kurt Russell, Andrew Prine)
4:30 Movie - Fanny (1961; Leslie Caron, Maurice Chevalier, Charles Boyer)
7:00 News
7:30 NBC News
8:00 First Camera
9:00 Knight Rider - "Brother's Keeper"
10:00 Movie - Saturn 3 (1980; Kirk Douglas, Farrah Fawcett, Harvey Keitel)
12:00 News
12:30 Movie - Spectre (1977; Robert Culp, Gig Young, John Hurt)

WVII Channel 7 Bangor (ABC)
7:00 Great Space Coaster
7:30 Bullwinkle
8:00 Underdog
8:30 It's Your Business
9:00 Soul's Harbor
10:00 Jack Van Impe
10:30 Ernest Angley
11:30 Eight is Enough - "Yes, Nicholas, There is a Santa Claus: Pt. 1"
12:30 Eight is Enough - "Yes, Nicholas, There is a Santa Claus: Pt. 2"
1:30 Kalikimaka: Christmas in Hawaii
2:30 Walt Disney World's Merry Christmas Parade
3:30 Movie - Scrooge (1970; Albert Finney, Alec Guinness, Kenneth More)
6:00 That Family Christmas Feeling
6:30 Barney Miller
7:00 News
7:30 Happy Days
8:00 Ripley's Believe it or Not
9:00 Hardcastle and McCormick
10:00 Movie - Funny Lady (1975; Barbra Streisand, James Caan, Omar Sharif)
12:50 ABC News
1:10 Jim Bakker

WAGM Channel 8 Presque Isle (CBS, NBC, ABC)
7:00 Captain Kangaroo
8:00 Meatballs and Spaghetti
8:30 Jack Van Impe
9:00 Jimmy Swaggart
10:00 Day of Discovery
10:30 Oral Roberts
11:00 Sunday Mass
11:30 Sunday Morning
1:00 It's Your Business
1:30 Blue-Gray Football Classic
4:30 NBA Basketball - New Jersey @ New York Knicks
7:00 Nativity
7:30 CBS News
8:00 60 Minutes
9:00 Knight Rider - "Brother's Keeper"
10:00 Jeffersons
10:30 Goodnight, Beantown
11:00 Trapper John, M.D.
12:00 CBS News
12:15 Movie - It's a Wonderful Life (1946; James Stewart, Donna Reed, Lionel Barrymore)

WMEM Channel 10 Presque Isle / WMED Channel 13 Calais (PBS)
9:00 Sesame Street
10:00 Mister Rogers
10:30 Spaces
11:00 Newton's Apple
11:30 N.A.S.A. Special
12:00 Nature
1:00 Nova - "Warming Warning"
2:00 Washington Week in Review
2:30 Wall $treet Week - "Breaking Up is Hard to Do"
3:00 Movie - Dinner at the Ritz (1937; Annabella, David Niven, Paul Lukas)
4:20 Box 86
4:30 New England Christmas
5:00 International Edition
5:30 Victory Garden
6:00 Magic of Oil Painting
6:30 Magic of Decorative Painting
7:00 Firing Line - "How Does One Find Faith?"
8:00 It's Your Move
8:30 Dinner at Julia's
9:00 Nature
10:00 Masterpiece Theatre - "The Citadel: Pt. 6"
11:00 Chemical People - "Children of Substance Abusers"
11:30 N.A.S.A. Special
12:00 Austin City Limits

ASN - Atlantic Satellite Network Cable TV only, Various Channels
2:00 100 Huntley Street
3:00 Robert Schuller
4:00 Professor Moffett
4:30 Nativity
5:00 Stableboy's Christmas
5:30 Challenging Sea
6:00 Peter Appleyard
6:30 Showbiz
7:00 Fighting Words
7:30 City That Forgot About Christmas
8:00 Kennedy Center Honors: A Celebration of the Performing Arts

MONDAY, DECEMBER 26, 1983

CKCW Channel 2 Moncton, Channel 8 Charlottetown / CJCB Channel 4 Sydney / CJCH Channel 5 Halifax / 
CKLT Channel 9 Saint John (CTV)
7:00 Mighty Hercules
7:30 Canada A.M.
10:00 Romper Room
10:30 What's Cooking?
11:00 Guess What?
11:30 20 Minute Workout
12:00 Flintstones
12:30 Smurfs
1:00 Definition
1:30 City Lights
2:00 Don Harron
3:00 Another World
4:00 General Hospital
5:00 ATV News
6:30 M*A*S*H
7:00 One Day at a Time
7:30 That's Incredible!
8:30 Thrill of a Lifetime
9:00 Snow Job
9:30 Up Home Tonight
10:00 Movie - The Night the Lights Went Out in Georgia (1981; Kristy McNichol, Dennis Quaid, Mark Hamill)
12:00 CTV News
12:20 News
1:00 Bionic Woman - "Out of Body"

CBHT Channel 3 Halifax / CBIT Channel 5 Sydney / CBCT Channel 13 Charlottetown (CBC)
9:45 Friendly Giant
10:00 Children's Cinema
10:30 Mr. Dressup
11:00 Sesame Street
12:00 Feeling Good
12:30 Happy Days
1:00 Tales of the Unexpected
1:30 Titans
2:00 All My Children
3:00 Take 30
3:30 Coronation Street
4:00 Do it For Yourself
4:30 Just Down the Street
5:00 Coming Attractions
5:30 Three's Company
6:00 First Edition (CBHT, CBIT only)
6:00 Compass (CBCT only)
6:30 Sing We Noel
7:00 Heritage
7:30 Land and Sea
8:00 Too Close For Comfort - "Home is Where the Bart is"
8:30 Hangin' in
9:00 Buffalo Bill
9:30 Newhart - "Animal Attractions"
10:00 National
10:20 Journal
11:00 National News Update
11:05 Maritimes Tonight
11:25 Barney Miller - "Paternity"
11:55 Movie - Rhapsody in Blue (1945; Robert Alda, Joan Leslie, Alexis Smith)

CJBR Channel 3 Rimouski, Quebec (SRC)
10:30 En Mouvement
10:45 Sur le bout de la langue
11:00 Passe-Partout
11:30 Felix et Ciboulette
12:00 Rien que pour vous
12:30 Star Trek
1:00 Nouvelles
1:30 Le Jongleur
2:00 Bobino
2:30 Le Grand-frere
3:30 Football Americain - les Rams de Los Angeles @ Dallas
7:00 Ce Soir
7:30 Nouvelles
8:00 Drole de vie
8:30 Terre humaine
9:00 Poivre et sel
9:30 La Bonne Aventure
10:00 Quincy - "Objectif: minceur"
11:00 Telejournal et sports
12:10 Les Jeux Olympiques a Moscou

CHSJ (CBAT) Channel 4 Saint John / Channel 6 Newcastle / Channel 7 Moncton (CBC)
8:00 100 Huntley Street
9:00 Sesame Street
10:00 Kids and Things
10:15 Friendly Giant
10:30 Mr. Dressup
11:00 Wok With Yan
11:30 Let's Shape Up
12:00 Holiday News
12:30 Facts of Life
1:00 Price is Right
2:00 All My Children
3:00 Take 30
3:30 Do it For Yourself
4:00 Rocket Robin Hood
4:30 Popeye
5:00 Laverne and Shirley
5:30 CBC News For New Brunswick
6:30 Three's Company
7:00 Fame - "Gonna' Learn How to Fly: Pt. 2"
8:00 Too Close For Comfort - "Home is Where the Bart is"
8:30 Hangin' in
9:00 Buffalo Bill
9:30 Newhart - "Animal Attractions"
10:00 National
10:20 Journal
11:00 Emerald Point, N.A.S.
12:00 News
12:30 Hawaii Five-O - "Bomb, Bomb, Who's Got the Bomb?"

CBAFT Channel 11 Moncton (SRC)
10:30 En Mouvement
10:45 Sur le bout de la langue
11:00 Passe-Partout
11:30 Felix et Ciboulette
12:00 Rien que pour vous
12:30 Star Trek
1:00 Nouvelles
1:30 Le Jongleur
2:00 Bobino
2:30 Le Grand-frere
3:30 Football Americain - les Rams de Los Angeles @ Dallas
7:00 Ce Soir Atlantique
7:30 Avis de recherche
8:00 Drole de vie
8:30 Terre humaine
9:00 Poivre et sel
9:30 La Bonne Aventure
10:00 Quincy - "Objectif: minceur"
11:00 Telejournal et sports
12:10 Les Jeux Olympiques a Moscou

WLBZ Channel 2 Bangor (NBC)
7:30 News
8:00 Today
10:00 Donahue
11:00 Diff'rent Strokes
11:30 Sale of the Century
12:00 Wheel of Fortune
12:30 Dream House
1:00 News
1:30 Search For Tomorrow
2:00 Days of Our Lives
3:00 Another World
4:00 Muppet Show
4:30 I Dream of Jeannie
5:00 Movie - Tammy and the Bachelor (1957; Debbie Reynolds, Walter Brennan, Leslie Nielsen)
6:30 Entertainment Tonight
7:00 News
7:30 NBC News
8:00 M*A*S*H - "Fallen Idol"
8:30 WKRP in Cincinnati - "The Impossible Dream"
9:00 Rousters - "Everybody Loves a Clown"
10:00 Movie - Happy Endings (1983; John Schneider, Catherine Hicks, Ana Alicia)
12:00 News
12:30 Best of Carson (with guests Tom Noddy, Teri Garr, and B.B. King)
1:30 David Letterman (with guest Harry Shearer)

WVII Channel 7 Bangor (ABC)
7:00 Jim Bakker
8:00 Good Morning America
10:00 20 Minute Workout
10:30 Edge of Night
11:00 Hour Magazine
12:00 Benson
12:30 Loving
1:00 Family Feud
1:30 Ryan's Hope
2:00 All My Children
3:00 One Life to Live
4:00 General Hospital
5:00 CHiPs
6:00 Star Trek - "Obsession"
7:00 News
7:30 ABC News
8:00 Barney Miller
8:30 Family Feud
9:00 That's Incredible!
10:00 Movie - The Night the Lights Went Out in Georgia (1981; Kristy McNichol, Dennis Quaid, Mark Hamill)
12:00 News
12:30 ABC News Nightline
1:30 Lie Detector

WAGM Channel 8 Presque Isle (CBS, NBC, ABC)
7:15 Rural Report
7:30 ABC News
8:00 Good Morning America
10:00 Donahue
11:00 New $25,000 Pyramid
11:30 Press Your Luck
12:00 Price is Right
1:00 Family Feud
1:30 Young and the Restless
2:30 Capitol
3:00 NFL Today
3:30 NFL Football - Los Angeles Rams @ Dallas
7:00 News
7:30 CBS News
8:00 Lester Sumerall
9:00 Scarecrow and Mrs. King - "There Goes the Neighborhood"
10:00 After M*A*S*H - "Staph Inspection"
10:30 Newhart - "Animal Attractions"
11:00 Hill Street Blues
12:00 News
12:30 Hart to Hart - "Murder Takes a Bow"
1:40 Columbo - "Suitable For Framing"

WMEM Channel 10 Presque Isle / WMED Channel 13 Calais (PBS)
9:15 A.M. Weather
9:30 Mister Rogers
10:00 Sesame Street
11:00 Electric Company
11:30 Spaces
12:00 Mister Rogers
12:30 La Bonne Aventure
1:00 Sesame Street
2:00 Crockett's Victory Garden
2:30 Austin City Limits
3:30 Hooked On Aerobics
4:00 Nature
5:00 Sesame Street
6:00 Mister Rogers
6:30 Spaces
7:00 Hooked On Aerobics
7:30 Inside Business Today - "Inside the Hotel Business"
8:00 MacNeil-Lehrer News Hour
9:00 Merry Widow
10:00 Great Performances - "The Four Seasons"
11:00 Who's Havin' Fun?
12:00 Inside Business Today - "Inside the Hotel Business"

ASN - Atlantic Satellite Network Cable TV only, Various Channels
8:00 100 Huntley Street
9:00 Polka Dot Door
9:30 Size Small
10:00 Just Like Mom
10:30 Educational Programming
12:00 Scooby-Doo
12:30 Little Rascals
1:00 Educational Programming
2:30 Atlantic Afternoon
3:00 Micro Magic
3:30 You're Beautiful
4:00 Guiding Light
5:00 Pitfall
5:30 New Candid Camera
6:00 People's Court
6:30 That's Life
7:00 Atlantic Pulse
7:30 WKRP in Cincinnati
8:00 Movie - Father Damien: The Leper Priest (1980; Ken Howard, Mike Farrell, William Daniels)
10:00 Spotlight
10:30 Fanfare
11:00 Atlantic Pulse

TUESDAY, DECEMBER 27, 1983

CKCW Channel 2 Moncton, Channel 8 Charlottetown / CJCB Channel 4 Sydney / CJCH Channel 5 Halifax / 
CKLT Channel 9 Saint John (CTV)
7:00 Mighty Hercules
7:30 Canada A.M.
10:00 Romper Room
10:30 What's Cooking?
11:00 Guess What?
11:30 20 Minute Workout
12:00 Flintstones
12:30 Smurfs
1:00 Definition
1:30 City Lights
2:00 Don Harron
3:00 Another World
4:00 General Hospital
5:00 ATV News
6:30 M*A*S*H
7:00 Happy Days
7:30 World Vision
8:30 Lorne Greene's New Wilderness
9:00 Mississippi
10:00 Hart to Hart - "Passing Chance"
11:00 Hart to Hart - "From the Depths of My Hart"
12:00 CTV News
12:20 ATV News
1:00 Six Million Dollar Man - "Outrage in Balinderry"

CBHT Channel 3 Halifax / CBIT Channel 5 Sydney / CBCT Channel 13 Charlottetown (CBC)
9:45 Friendly Giant
10:00 Children's Cinema
10:30 Mr. Dressup
11:00 Sesame Street
12:00 Wild Kingdom
12:30 All in the Family
1:00 Monte Carlo Show
2:00 All My Children
3:00 Take 30
3:30 Coronation Street
4:00 Do it For Yourself
4:30 Mr. Microchip
5:00 Happy Days
5:30 Three's Company
6:00 First Edition (CBHT, CBIT only)
6:00 Compass (CBCT only)
7:00 Peking Circus
8:00 Wayne and Shuster Superspecial
9:00 Three's Company - "She Loves Me; She Loves Me Not"
9:30 Oh, Madeline
10:00 National
10:20 Journal
11:00 National News Update
11:05 Maritimes Tonight
11:25 Barney Miller - "Advancement"
11:55 Movie - Night and Day (1946; Cary Grant, Alexis Smith, Monty Woolley)

CJBR Channel 3 Rimouski, Quebec (SRC)
10:05 Fariboles
10:30 En Mouvement
10:45 Les 100 tours de Centour
11:00 Passe-Partout
11:30 Felix et Ciboulette
12:00 De bien belles choses
12:30 Les Aventures de Virulysse
1:00 Nouvelles
1:30 Histoires d'hier et d'Aujourd'hui
2:30 Sans famille
3:30 Cinema - Les Ringards (1978; Mireille Darc, Aldo Maccione, Julien Guiomar)
5:00 Bobino
5:30 Minibus
6:00 L'Incroyable Hulk
7:00 Ce Soir
7:30 Nouvelles
8:00 Le Vagabond - "Courrir du coeur"
8:30 Monsieur le Ministre
9:00 Cinema - Les Evades de l'Iran (1981; Gordon Pinsent, Chris Wiggins, Diana Barrington)
11:00 Telejournal et sports
12:15 Rencontres
12:45 L'Habitation - "En quete d'energie"
1:15 Cinema - L'Ombre des chateaux (1977; Philippe Leotard, Albert Dray, Zoe Chauveau)

CHSJ (CBAT) Channel 4 Saint John / Channel 6 Newcastle / Channel 7 Moncton (CBC)
8:00 100 Huntley Street
9:00 Sesame Street
10:00 Kids and Things
10:15 Friendly Giant
10:30 Mr. Dressup
11:00 All in the Family
11:30 Let's Shape Up
12:00 Holiday News
12:30 Facts of Life
1:00 Price is Right
2:00 All My Children
3:00 Take 30
3:30 Do it For Yourself
4:00 Rocket Robin Hood
4:30 Popeye
5:00 Laverne and Shirley
5:30 CBC News For New Brunswick
6:30 Three's Company
7:00 Peking Circus
8:00 Wayne and Shuster Superspecial
9:00 Three's Company - "She Loves Me; She Loves Me Not"
9:30 Oh, Madeline
10:00 National
10:20 Journal
11:00 From Our Family to Yours
12:00 News
12:30 Hawaii Five-O - "We Hang Our Own" 

CBAFT Channel 11 Moncton (SRC)
10:05 Fariboles
10:30 En Mouvement
10:45 Les 100 tours de Centour
11:00 Passe-Partout
11:30 Felix et Ciboulette
12:00 De bien belles choses
12:30 Les Aventures de Virulysse
1:00 Nouvelles
1:30 Histoires d'hier et d'Aujourd'hui
2:30 Sans famille
3:30 Cinema - Les Ringards (1978; Mireille Darc, Aldo Maccione, Julien Guiomar)
5:00 Bobino
5:30 Minibus
6:00 Coup d'oeil
6:30 Cle de bois
7:00 Ce Soir Atlantique
7:30 Avis de recherche
8:00 Le Vagabond - "Courrir du coeur"
8:30 Monsieur le Ministre
9:00 Cinema - Les Evades de l'Iran (1981; Gordon Pinsent, Chris Wiggins, Diana Barrington)
11:00 Telejournal et sports
12:15 Rencontres
12:45 L'Habitation - "En quete d'energie"
1:15 Cinema - L'Ombre des chateaux (1977; Philippe Leotard, Albert Dray, Zoe Chauveau)

WLBZ Channel 2 Bangor (NBC)
7:30 News
8:00 Today
10:00 Donahue
11:00 Diff'rent Strokes
11:30 Sale of the Century
12:00 Wheel of Fortune
12:30 Dream House
1:00 News
1:30 Search For Tomorrow
2:00 Days of Our Lives
3:00 Another World
4:00 Muppet Show
4:30 I Dream of Jeannie
5:00 Movie - Life Goes to the Movies (first part) (1976; Henry Fonda, Shirley MacLaine, Liza Minnelli)
6:30 Entertainment Tonight
7:00 News
7:30 NBC News
8:00 M*A*S*H - "Images"
8:30 WKRP in Cincinnati - "To Err is Human"
9:00 A-Team - "Recipe For Heavy Bread"
10:00 Remington Steele - "Red Holt Steele"
11:00 For Love and Honor
12:00 News
12:30 Tonight Show (with guest George Segal)
1:30 David Letterman (with guests Bob Goldthwait and Jamie Fricke)

WVII Channel 7 Bangor (ABC)
7:00 Jim Bakker
8:00 Good Morning America
10:00 20 Minute Workout
10:30 Edge of Night
11:00 Hour Magazine
12:00 Benson
12:30 Loving
1:00 Family Feud
1:30 Ryan's Hope
2:00 All My Children
3:00 One Life to Live
4:00 General Hospital
5:00 CHiPs
6:00 Star Trek - "The Immunity Syndrome"
7:00 News
7:30 ABC News
8:00 Children: The World's Most Fabulous Resource
9:00 Just Our Luck - "Keith's Car Crusade"
9:30 Happy Days - "Because It's There"
10:00 Three's Company - "She Loves Me; She Loves Me Not"
10:30 Oh, Madeline
11:00 Hart to Hart - "From the Depths of My Hart"
12:00 News
12:30 ABC News Nightline
1:30 Lie Detector

WAGM Channel 8 Presque Isle (CBS, NBC, ABC)
7:15 Rural Report
7:30 ABC News
8:00 Good Morning America
10:00 Donahue
11:00 New $25,000 Pyramid
11:30 Press Your Luck
12:00 Price is Right
1:00 Family Feud
1:30 Young and the Restless
2:30 As the World Turns
3:30 Capitol
4:00 Guiding Light
5:00 Gilligan's Island
5:30 Merv Griffin
6:30 M*A*S*H
7:00 News
7:30 CBS News
8:00 Three's Company
8:30 Buffalo Bill
9:00 A-Team - "Recipe For Heavy Bread"
10:00 Three's Company - "She Loves Me; She Loves Me Not"
10:30 Oh, Madeline
11:00 Hart to Hart - "From the Depths of My Hart"
12:00 News
12:30 Magnum, P.I. - "Beauty Knows No Pain"
12:40 McCloud - "Sharks!"

WMEM Channel 10 Presque Isle / WMED Channel 13 Calais (PBS)
9:15 A.M. Weather
9:30 Mister Rogers
10:00 Sesame Street
11:00 Electric Company
11:30 Spaces
12:00 Mister Rogers
12:30 La Bonne Aventure
1:00 Sesame Street
2:00 Magic of Oil Painting
2:30 Firing Line
3:30 Hooked On Aerobics
4:00 Great Performances
5:00 Sesame Street
6:00 Mister Rogers
6:30 Spaces
7:00 Hooked On Aerobics
7:30 Wildlife Woodcarving
8:00 MacNeil-Lehrer News Hour
9:00 Nova - "Eyes Over China"
10:00 Joint Custody
11:30 King of the Hobos
12:00 Wildlife Woodcarving
12:30 Late Night America

ASN - Atlantic Satellite Network Cable TV only, Various Channels
9:00 Polka Dot Door
9:30 Size Small
10:00 Just Like Mom
10:30 Educational Programming
12:00 Scooby-Doo
12:30 Gary Coleman Show
1:00 Educational Programming
2:30 Atlantic Afternoon
3:00 Micro Magic
3:30 You're Beautiful
4:00 Guiding Light
5:00 Pitfall
5:30 New Candid Camera
6:00 People's Court
6:30 That's Life
7:00 Atlantic Pulse
7:30 WKRP in Cincinnati
8:00 Movie - Rainbow (1978; Andrea McArdle, Don Murray, Michael Parks)
10:00 Trapper John, M.D.
11:00 Atlantic Pulse

WEDNESDAY, DECEMBER 28, 1983

CKCW Channel 2 Moncton, Channel 8 Charlottetown / CJCB Channel 4 Sydney / CJCH Channel 5 Halifax / 
CKLT Channel 9 Saint John (CTV)
7:00 Mighty Hercules
7:30 Canada A.M.
10:00 Romper Room
10:30 What's Cooking?
11:00 Guess What?
11:30 20 Minute Workout
12:00 Flintstones
12:30 Smurfs
1:00 Definition
1:30 City Lights
2:00 Don Harron
3:00 Another World
4:00 General Hospital
5:00 ATV News
6:30 M*A*S*H
7:00 Jeffersons
7:30 Atlantic Loto
8:00 Dynasty - "The Wedding"
9:00 Fall Guy
10:00 St. Elsewhere
11:00 Hotel - "Designs"
12:00 CTV News
12:20 ATV News
1:00 Bionic Woman - "Long Live the King"

CBHT Channel 3 Halifax / CBIT Channel 5 Sydney / CBCT Channel 13 Charlottetown (CBC)
9:45 Friendly Giant
10:00 Children's Cinema
10:30 Mr. Dressup
11:00 Sesame Street
12:00 Feeling Good
12:30 Happy Days
1:00 Minder
2:00 All My Children
3:00 Take 30
3:30 Coronation Street
4:00 Do it For Yourself
4:30 Going Great
5:00 Coming Attractions
5:30 Three's Company
6:00 First Edition (CBHT, CBIT only)
6:00 Compass (CBCT only)
7:00 Happy Days
7:30 Bless Me, Father - "Blessings & Weddings"
8:00 Nature of Things
9:00 CBC Year-End News
10:00 National
10:20 Journal
11:00 National News Update
11:05 Maritimes Tonight
11:25 Barney Miller - "The Car"
11:55 Movie - Thank Your Lucky Stars (1943; Eddie Cantor, Dennis Morgan, Humphrey Bogart)

CJBR Channel 3 Rimouski, Quebec (SRC)
10:05 Fariboles
10:30 En Mouvement
10:45 Les 100 tours de Centour
11:00 Passe-Partout
11:30 Felix et Ciboulette
12:00 Les Ateliers
12:30 Un animal, des animaux
1:00 Nouvelles
1:30 Histoires d'hier et d'Aujourd'hui
2:30 Sans famille
3:30 Le Temps de vivre
5:00 Bobino
5:30 Au Jeu
6:00 Grizzly Adams
7:00 Ce Soir
7:30 Nouvelles
8:00 Du Tac au Tac
8:30 Le Temps d'une paix
9:00 Coup d'oeil
9:30 Vivre a trois
10:00 La Taupe: 6e partie
11:00 Telejournal et sports
12:10 Les Ha-Ha!
1:10 Cinema - Le Desert rouge (1964; Monica Vitti, Richard Harris, Carlo Chionetti)

CHSJ (CBAT) Channel 4 Saint John / Channel 6 Newcastle / Channel 7 Moncton (CBC)
8:00 100 Huntley Street
9:00 Sesame Street
10:00 Kids and Things
10:15 Friendly Giant
10:30 Mr. Dressup
11:00 Wok With Yan
11:30 Let's Shape Up
12:00 Mid-Day
1:00 Price is Right
2:00 All My Children
3:00 Take 30
3:30 Do it For Yourself
4:00 Rocket Robin Hood
4:30 Popeye
5:00 Laverne and Shirley
5:30 CBC News For New Brunswick
6:30 Three's Company
7:00 Agri-News Year-End Special
8:00 Nature of Things
9:00 CBC Year-End News
10:00 National
10:20 Journal
11:00 Tighten the Traces, Haul in the Reins
12:00 News
12:30 Hawaii Five-O - "Right Grave, Wrong Body" 

CBAFT Channel 11 Moncton (SRC)
10:05 Fariboles
10:30 En Mouvement
10:45 Les 100 tours de Centour
11:00 Passe-Partout
11:30 Felix et Ciboulette
12:00 Les Ateliers
12:30 Un animal, des animaux
1:00 Nouvelles
1:30 Histoires d'hier et d'Aujourd'hui
2:30 Sans famille
3:30 Le Temps de vivre
5:00 Bobino
5:30 Au Jeu
6:00 Coup d'oeil
6:30 Cle de bois
7:00 Ce Soir Atlantique
7:30 Avis de recherche
8:00 Du Tac au Tac
8:30 Le Temps d'une paix
9:00 Coup d'oeil
9:30 Vivre a trois
10:00 La Taupe: 6e partie
11:00 Telejournal et sports
12:10 Les Ha-Ha!
1:10 Cinema - Le Desert rouge (1964; Monica Vitti, Richard Harris, Carlo Chionetti)

WLBZ Channel 2 Bangor (NBC)
7:30 News
8:00 Today
10:00 Donahue
11:00 Diff'rent Strokes
11:30 Sale of the Century
12:00 Wheel of Fortune
12:30 Dream House
1:00 News
1:30 Search For Tomorrow
2:00 Days of Our Lives
3:00 Another World
4:00 Muppet Show
4:30 I Dream of Jeannie
5:00 Movie - Life Goes to the Movies (second part) (1976; Henry Fonda, Shirley MacLaine, Liza Minnelli)
6:30 Entertainment Tonight
7:00 News
7:30 NBC News
8:00 M*A*S*H
8:30 WKRP in Cincinnati - "Up and Down the Dial"
9:00 Real People
10:00 Facts of Life - "The Chain Letter"
10:30 Family Ties - "Tender is the Knight"
11:00 Beyond the Missile Crisis
12:00 News
12:30 Tonight Show (with guest Gary Shandling)
1:30 David Letterman (with guest Fee Waybill of The Tubes)

WVII Channel 7 Bangor (ABC)
7:00 Jim Bakker
8:00 Good Morning America
10:00 20 Minute Workout
10:30 Edge of Night
11:00 Hour Magazine
12:00 Benson
12:30 Loving
1:00 Family Feud
1:30 Ryan's Hope
2:00 All My Children
3:00 One Life to Live
4:00 General Hospital
5:00 CHiPs
6:00 Star Trek - "A Piece of the Action"
7:00 News
7:30 ABC News
8:00 Barney Miller
8:30 Family Feud
9:00 Fall Guy
10:00 Dynasty - "The Wedding"
11:00 Hotel - "Designs"
12:00 News
12:30 ABC News Nightline
1:30 Lie Detector

WAGM Channel 8 Presque Isle (CBS, NBC, ABC)
7:15 Rural Report
7:30 ABC News
8:00 Good Morning America
10:00 Donahue
11:00 New $25,000 Pyramid
11:30 Press Your Luck
12:00 Price is Right
1:00 Family Feud
1:30 Young and the Restless
2:30 As the World Turns
3:30 Capitol
4:00 Guiding Light
5:00 Gilligan's Island
5:30 Merv Griffin
6:30 M*A*S*H
7:00 News
7:30 CBS News
8:00 Three's Company
8:30 Year in Revue
9:00 Real People
10:00 Movie - Continental Divide (1981; John Belushi, Blair Brown, Allen Garfield)
12:00 News
12:30 Police Story - "Wolf"
12:40 Movie - The Great Alligator (1981; Barbara Bach, Mel Ferrer, Claudio Cassinelli)

WMEM Channel 10 Presque Isle / WMED Channel 13 Calais (PBS)
9:15 A.M. Weather
9:30 Mister Rogers
10:00 Sesame Street
11:00 Electric Company
11:30 Spaces
12:00 Mister Rogers
12:30 La Bonne Aventure
1:00 Sesame Street
2:00 Matinee at the Bijou
3:30 Hooked On Aerobics
4:00 Who's Havin' Fun?
5:00 Sesame Street
6:00 Mister Rogers
6:30 Spaces
7:00 Hooked On Aerobics
7:30 Working Women
8:00 MacNeil-Lehrer News Hour
9:00 Mark Russell Comedy Specials
9:30 Great Performances - "Live From Lincoln Center: Marilyn Horne's Great American Storybook"
11:30 Wagner in Venice
12:00 Working Women
12:30 Late Night America

ASN - Atlantic Satellite Network Cable TV only, Various Channels
9:00 Polka Dot Door
9:30 Size Small
10:00 Just Like Mom
10:30 Educational Programming
12:00 Scooby-Doo
12:30 Shirt Tales
1:00 Educational Programming
2:30 Atlantic Afternoon
3:00 Micro Magic
3:30 You're Beautiful
4:00 Guiding Light
5:00 Pitfall
5:30 New Candid Camera
6:00 People's Court
6:30 That's Life
7:00 Atlantic Pulse
7:30 WKRP in Cincinnati
8:00 Real People
9:00 Vista - "A Plague On Our Children: Pt. 2"
10:00 Wayne Thomas
11:00 Atlantic Pulse

THURSDAY, DECEMBER 29, 1983

CKCW Channel 2 Moncton, Channel 8 Charlottetown / CJCB Channel 4 Sydney / CJCH Channel 5 Halifax / 
CKLT Channel 9 Saint John (CTV)
7:00 Mighty Hercules
7:30 Canada A.M.
10:00 Romper Room
10:30 What's Cooking?
11:00 Guess What?
11:30 20 Minute Workout
12:00 Flintstones
12:30 Smurfs
1:00 Definition
1:30 City Lights
2:00 Don Harron
3:00 Another World
4:00 General Hospital
5:00 ATV News
6:30 M*A*S*H
7:00 Benson - "God, I Need This Job" 
7:30 Hill Street Blues - "Trial By Fury"
8:30 Littlest Hobo - "Sailing Away"
9:00 Pre-Olympic Hockey - Canada Vs. U.S.S.R.
12:00 CTV News
12:20 News
1:00 Movie - Slow Dancing in the Big City (1978; Paul Sorvino, Anne Ditchburn, Nicolas Coster)

CBHT Channel 3 Halifax / CBIT Channel 5 Sydney / CBCT Channel 13 Charlottetown (CBC)
9:45 Friendly Giant
10:00 Children's Cinema
10:30 Mr. Dressup
11:00 Sesame Street
12:00 Midday News (CBHT, CBIT only)
12:00 Heritage (CBCT only)
12:30 All in the Family
1:00 All Creatures Great and Small
2:00 All My Children
3:00 Take 30
3:30 Coronation Street
4:00 Do it For Yourself
4:30 Beating the Odds: Making it in Rock
5:00 Happy Days
5:30 Three's Company
6:00 First Edition (CBHT, CBIT only)
6:00 Compass (CBCT only)
7:00 Fame - "Knock-Out"
8:00 Introducing... Janet
9:00 See You in the Funny Papers
9:30 Best Downhill Racer
10:00 National
10:20 Journal
11:00 National News Update
11:05 Maritimes Tonight
11:25 Barney Miller - "Possession"
11:55 Movie - It's a Great Feeling (1949; Doris Day, Dennis Morgan, Jack Carson)

CJBR Channel 3 Rimouski, Quebec (SRC)
10:05 Fariboles
10:30 En Mouvement
10:45 Les 100 tours de Centour
11:00 Passe-Partout
11:30 Felix et Ciboulette
12:00 Les Ateliers
12:30 Daniel Bertolino, l'exploration et vous
1:00 Nouvelles
1:30 Histoires d'hier et d'Aujourd'hui
2:30 Sans famille
3:30 Cinema - C'est pas moi, c'est lui (1979; Pierre Richard, Aldo Maccione, ValTrie Mairesse)
5:00 Bobino
5:30 Traboulidon
6:00 Robinson Suisse
6:30 La Vie secrete des animaux
7:00 Ce Soir
7:30 Nouvelles
8:00 Genies en Herbe
8:30 La Vie promise
9:00 Cinema - Les Inseperables (1965; Frank Sinatra, Deborah Kerr, Dean Martin)
11:00 Telejournal et sports
12:10 A premiere vue
12:40 Cinema - Watership Down (1978; dessins-animes)

CHSJ (CBAT) Channel 4 Saint John / Channel 6 Newcastle / Channel 7 Moncton (CBC)
8:00 100 Huntley Street
9:00 Sesame Street
10:00 Kids and Things
10:15 Friendly Giant
10:30 Mr. Dressup
11:00 Wok With Yan
11:30 Let's Shape Up
12:00 Mid-Day
1:00 Price is Right
2:00 All My Children
3:00 Take 30
3:30 Do it For Yourself
4:00 Rocket Robin Hood
4:30 Popeye
5:00 Laverne and Shirley
5:30 CBC News For New Brunswick
6:30 Three's Company
7:00 Movie - The Late, Great Me: Story of a Teenage Alcoholic (1979; Maia Danziger, Charley Lang)
9:00 Children Running Out of Time
10:00 National
10:20 Journal
11:00 Knots Landing - "Secrets Cry Aloud"
12:00 News
12:30 Hawaii Five-O - "The Two-Faced Corpse"

CBAFT Channel 11 Moncton (SRC)
10:05 Fariboles
10:30 En Mouvement
10:45 Les 100 tours de Centour
11:00 Passe-Partout
11:30 Felix et Ciboulette
12:00 Les Ateliers
12:30 Daniel Bertolino, l'exploration et vous
1:00 Nouvelles
1:30 Histoires d'hier et d'Aujourd'hui
2:30 Sans famille
3:30 Cinema - C'est pas moi, c'est lui (1979; Pierre Richard, Aldo Maccione, ValTrie Mairesse)
5:00 Bobino
5:30 Traboulidon
6:00 Coup d'oeil
6:30 La Vie secrete des animaux
6:30 Ce Soir Atlantique
7:30 Avis de recherche
8:00 Genies en Herbe
8:30 La Vie promise
9:00 Cinema - Les Inseperables (1965; Frank Sinatra, Deborah Kerr, Dean Martin)
11:00 Telejournal et sports
12:10 A premiere vue
12:40 Cinema - Watership Down (1978; dessins-animes)

WLBZ Channel 2 Bangor (NBC)
7:25 First Radio Parish Church
7:30 News
8:00 Today
10:00 Donahue
11:00 Diff'rent Strokes
11:30 Sale of the Century
12:00 Wheel of Fortune
12:30 Dream House
1:00 News
1:30 Search For Tomorrow
2:00 Days of Our Lives
3:00 Another World
4:00 Muppet Show
4:30 I Dream of Jeannie
5:00 Movie - Sailor Beware (1952; Dean Martin, Jerry Lewis, Corinne Calvet)
6:30 Entertainment Tonight
7:00 News
7:30 NBC News
8:00 M*A*S*H
8:30 WKRP in Cincinnati
9:00 Gimme a Break! - "The Groupie"
9:30 Mama's Family - "Flaming Forties"
10:00 Cheers - "Power Play"
10:30 Buffalo Bill - "Bill Proposes"
11:00 Hill Street Blues - "Trial By Fury"
12:00 News
12:30 Tonight Show 
1:30 David Letterman

WVII Channel 7 Bangor (ABC)
7:00 Jim Bakker
8:00 Good Morning America
10:00 20 Minute Workout
10:30 Edge of Night
11:00 Hour Magazine
12:00 Benson
12:30 Loving
1:00 Family Feud
1:30 Ryan's Hope
2:00 All My Children
3:00 One Life to Live
4:00 General Hospital
5:00 CHiPs
6:00 Star Trek - "By Any Other Name"
7:00 News
7:30 ABC News
8:00 Barney Miller
8:30 Family Feud
9:00 Liberty Bowl
12:00 News
12:30 ABC News Nightline
1:45 Lie Detector

WAGM Channel 8 Presque Isle (CBS, NBC, ABC)
7:15 Rural Report
7:30 ABC News
8:00 Good Morning America
10:00 Donahue
11:00 New $25,000 Pyramid
11:30 Press Your Luck
12:00 Price is Right
1:00 Family Feud
1:30 Young and the Restless
2:30 As the World Turns
3:30 Capitol
4:00 Guiding Light
5:00 Gilligan's Island
5:30 Merv Griffin
6:30 M*A*S*H
7:00 News
7:30 CBS News
8:00 Three's Company
8:30 Alice
9:00 Simon & Simon - "Pirate's Key: Pt. 1"
10:00 Simon & Simon - "Pirate's Key: Pt. 2"
11:00 Knots Landing - "Secrets Cry Aloud"
12:00 News
12:30 Trapper John, M.D. - "Maybe Baby"
1:40 Movie - The Kid From Left Field (1979; Gary Coleman, Robert Guillaume, Gary Collins)

WMEM Channel 10 Presque Isle / WMED Channel 13 Calais (PBS)
9:15 A.M. Weather
9:30 Mister Rogers
10:00 Sesame Street
11:00 Electric Company
11:30 Spaces
12:00 Mister Rogers
12:30 La Bonne Aventure
1:00 Sesame Street
2:00 It's Your Move
2:30 When a Factory Closes
3:30 Hooked On Aerobics
4:00 Nova
5:00 Sesame Street
6:00 Mister Rogers
6:30 Spaces
7:00 Hooked On Aerobics
7:30 International Edition
8:00 MacNeil-Lehrer News Hour
9:00 State Wide
9:30 Generic News
10:00 Sneak Previews - "The Best and Worst of 1983"
10:30 All-New This Old House
11:00 Tanya Maria
12:00 Lawmakers
12:30 Late Night America

ASN - Atlantic Satellite Network Cable TV only, Various Channels
8:00 100 Huntley Street
9:00 Polka Dot Door
9:30 Size Small
10:00 Joyce Davidson
10:30 Educational Programming
12:00 Scooby-Doo
12:30 Drak Pack
1:00 Educational Programming
2:30 Atlantic Afternoon
3:00 Micro Magic
3:30 You're Beautiful
4:00 Guiding Light
5:00 Pitfall
5:30 New Candid Camera
6:00 People's Court
6:30 That's Life
7:00 Atlantic Pulse
7:30 WKRP in Cincinnati
8:00 Movie - Stagecoach (1966; Ann-Margret, Alex Cord, Red Buttons)
10:00 New Faces
10:30 We Got it Made
11:00 Atlantic Pulse

FRIDAY, DECEMBER 30, 1983

CKCW Channel 2 Moncton, Channel 8 Charlottetown / CJCB Channel 4 Sydney / CJCH Channel 5 Halifax / 
CKLT Channel 9 Saint John (CTV)
7:00 Mighty Hercules
7:30 Canada A.M.
10:00 Romper Room
10:30 What's Cooking?
11:00 Guess What?
11:30 20 Minute Workout
12:00 Flintstones
12:30 Smurfs
1:00 Definition
1:30 City Lights
2:00 Don Harron
3:00 Another World
4:00 General Hospital
5:00 ATV News
6:30 M*A*S*H
7:00 Goodnight, Beantown
7:30 Love Boat
8:30 Circus
9:00 Dukes of Hazzard
10:00 Yellow Rose
11:00 Quincy
12:00 CTV News
12:20 News
1:00 Movie - The Conversation (1974; Gene Hackman, John Cazale, Allen Garfield)

CBHT Channel 3 Halifax / CBIT Channel 5 Sydney / CBCT Channel 13 Charlottetown (CBC)
9:45 Friendly Giant
10:00 Children's Cinema
10:30 Mr. Dressup
11:00 Sesame Street
12:00 Feeling Good
12:30 Happy Days
1:00 Cities
2:00 All My Children
3:00 Take 30
3:30 Coronation Street
4:00 Do it For Yourself
4:30 Amateur Naturalist
5:00 Coming Attractions
5:30 Three's Company
6:00 First Edition (CBHT, CBIT only)
6:00 Compass (CBCT only)
7:00 Muppet Show (with guest Steve Martin)
7:30 World Professional Figure Skating
9:00 Mr. Halpern and Mr. Johnson
10:00 National
10:20 Journal
11:00 National News Update
11:05 Maritimes Tonight
11:25 Best of Midnight Special

CJBR Channel 3 Rimouski, Quebec (SRC)
10:05 Fariboles
10:30 En Mouvement
10:45 Les 100 tours de Centour
11:00 Passe-Partout
11:30 Felix et Ciboulette
12:00 Le Jongleur
12:30 Mordicus
1:00 Nouvelles
1:30 Histoires d'hier et d'Aujourd'hui
2:30 Sans famille
3:30 La Chasse aux Tresors
4:30 Du neuf au zoo
5:00 Bobino
5:30 La Vie en reve... la vie en rose
6:00 Sur la route de l'amitie
6:30 Salute sante
7:00 Ce Soir
7:30 Nouvelles
8:00 Le Paradis des chefs - "Sa Majeste, le Roi Tupou IV"
8:30 Grand-Papa
9:00 Deja 20 ans
10:00 La Chambre des dames
11:00 Telejournal et sports
12:20 Cinema - Arlequin (1980; Robert Powell, David Hemmings, Carmen Duncan)
2:00 Cinema - Dracula vit toujours a Londres (1974; Christopher Lee, Peter Cushing, Freddie Jones)

CHSJ (CBAT) Channel 4 Saint John / Channel 6 Newcastle / Channel 7 Moncton (CBC)
8:00 100 Huntley Street
9:00 Sesame Street
10:00 Kids and Things
10:15 Friendly Giant
10:30 Mr. Dressup
11:00 Wok With Yan
11:30 Let's Shape Up
12:00 Mid-Day
1:00 Price is Right
2:00 All My Children
3:00 Take 30
3:30 Do it For Yourself
4:00 Rocket Robin Hood
4:30 Popeye
5:00 Laverne and Shirley
5:30 CBC News For New Brunswick
6:30 Three's Company
7:00 Facts of Life
7:30 World Professional Figure Skating
9:00 Mr. Halpern and Mr. Johnson
10:00 National
10:20 Journal
11:00 T.J. Hooker
12:00 News
12:30 Hawaii Five-O - "How to Steal a Masterpiece"

CBAFT Channel 11 Moncton (SRC)
10:05 Fariboles
10:30 En Mouvement
10:45 Les 100 tours de Centour
11:00 Passe-Partout
11:30 Felix et Ciboulette
12:00 Le Jongleur
12:30 Mordicus
1:00 Nouvelles
1:30 Histoires d'hier et d'Aujourd'hui
2:30 Sans famille
3:30 La Chasse aux Tresors
4:30 Du neuf au zoo
5:00 Bobino
5:30 La Vie en reve... la vie en rose
6:00 Coup d'oeil
6:30 Salute sante
6:30 Ce Soir
7:30 Avis de recherche
8:00 Le Paradis des chefs - "Sa Majeste, le Roi Tupou IV"
8:30 Grand-Papa
9:00 Deja 20 ans
10:00 La Chambre des dames
11:00 Telejournal et sports
12:20 Cinema - Arlequin (1980; Robert Powell, David Hemmings, Carmen Duncan)

WLBZ Channel 2 Bangor (NBC)
7:30 News
8:00 Today
10:00 Donahue
11:00 Diff'rent Strokes
11:30 Sale of the Century
12:00 Wheel of Fortune
12:30 Dream House
1:00 News
1:30 Search For Tomorrow
2:00 Days of Our Lives
3:00 Another World
4:00 Muppet Show
4:30 I Dream of Jeannie
5:00 Movie - Ain't Misbehavin' (1955; Rory Calhoun, Piper Laurie, Jack Carson)
6:30 Entertainment Tonight
7:00 News
7:30 NBC News
8:00 M*A*S*H
8:30 WKRP in Cincinnati
9:00 Movie - The Sound of Music (1965; Julie Andrews, Christopher Plummer, Richard Haydn)
12:00 News
12:30 Tonight Show
1:30 Friday Night Videos

WVII Channel 7 Bangor (ABC)
7:00 Jim Bakker
8:00 Good Morning America
10:00 20 Minute Workout
10:30 Edge of Night
11:00 Hour Magazine
12:00 Benson
12:30 Loving
1:00 Family Feud
1:30 Ryan's Hope
2:00 All My Children
3:00 One Life to Live
4:00 General Hospital
5:00 CHiPs
6:00 Star Trek - "Return to Tomorrow"
7:00 News
7:30 ABC News
8:00 Barney Miller
8:30 Family Feud
9:00 Gator Bowl
1:15 News
1:45 ABC News Nightline
2:15 All Hit Videos

WAGM Channel 8 Presque Isle (CBS, NBC, ABC)
7:15 Rural Report
7:30 ABC News
8:00 Good Morning America
10:00 Donahue
11:00 New $25,000 Pyramid
11:30 Press Your Luck
12:00 Price is Right
1:00 Family Feud
1:30 Young and the Restless
2:30 As the World Turns
3:30 Capitol
4:00 Peach Bowl
7:00 News
7:30 CBS News
8:00 Today in Agriculture
8:30 One Day at a Time
9:00 Dukes of Hazzard
10:00 Movie - Dixie: Changing Habits (1983; Suzanne Pleshette, Cloris Leachman, Kenneth McMillan)
12:00 News
12:30 College Basketball - Georgetown @ Nevada

WMEM Channel 10 Presque Isle / WMED Channel 13 Calais (PBS)
9:15 A.M. Weather
9:30 Mister Rogers
10:00 Sesame Street
11:00 Educational Programming
1:00 Sesame Street
2:00 Educational Programming
3:30 Hooked On Aerobics
4:00 Mark Russell Comedy Specials
4:30 Tania Maria
5:00 Sesame Street
6:00 Mister Rogers
6:30 Spaces
7:00 Hooked On Aerobics
7:30 Lawmakers
8:00 MacNeil-Lehrer News Hour
9:00 Washington Week in Review
9:30 Wall $treet Week - "Year-End Review"
10:00 Maine Reporter's Notebook
10:30 Monty Python's Flying Circus
11:00 To the Manor Born
11:30 Butterflies
12:00 Doctor in the House
12:30 Late Night America

ASN - Atlantic Satellite Network Cable TV only, Various Channels
8:00 100 Huntley Street
9:00 Polka Dot Door
9:30 Size Small
10:00 Joyce Davidson
10:30 Educational Programming
12:00 Scooby-Doo
12:30 Scooby-Doo
1:00 Educational Programming
1:30 Newcomers
2:30 Atlantic Afternoon
3:00 Micro Magic
3:30 You're Beautiful
4:00 Guiding Light
5:00 Pitfall
5:30 New Candid Camera
6:00 People's Court
6:30 That's Life
7:00 Atlantic Pulse
7:30 WKRP in Cincinnati
8:00 Movie - A Circle of Children (1977; Jane Alexander, Rachel Roberts, David Ogden Stiers)
10:00 Lottery!
11:00 Atlantic Pulse

SATURDAY, DECEMBER 31, 1983

CKCW Channel 2 Moncton, Channel 8 Charlottetown / CJCB Channel 4 Sydney / CJCH Channel 5 Halifax / 
CKLT Channel 9 Saint John (CTV)
7:00 Pac-Man
7:30 Smurfs
9:00 Storytime
10:00 Let's Go!
10:30 Swiss Family Robinson
11:00 Mighty Hercules
11:30 Harrigan
12:00 Shantytown
1:00 Red Fisher
1:30 NFL Football - Seattle @ Miami
4:30 CTV Sports in Review
5:00 Wide World of Sports
7:00 Sports Hot Seat
7:30 Andy Winters
8:00 Smith and Smith
8:30 Just Kidding
9:00 Movie - California Dolls (1981; Peter Falk, Burt Young, Richard Jaeckel)
11:00 New Music Magazine
12:00 CTV News
12:20 News
12:30 Movie - Bananas (1971; Woody Allen, Louise Lasser, Carlos Montalban)

CBHT Channel 3 Halifax / CBIT Channel 5 Sydney / CBCT Channel 13 Charlottetown (CBC)
10:00 Sesame Street
11:00 Maja the Bee
11:30 Spread Your Wings
12:00 Reach For the Top
12:30 Star Trek - "What Are Little Girls Made of?"
1:30 Movie - Flight of the Doves (1971; Ron Moody, Jack Wild, Dorothy McGuire)
3:00 Rearview Mirror - "The Barris Beat"
6:00 CBC Year-End News
7:00 Country East
7:30 Fame Game
8:00 NHL Hockey - Quebec @ Montreal
11:00 National
11:20 Royal Variety Performance
12:50 Dreams to Remember

CJBR Channel 3 Rimouski, Quebec (SRC)
8:30 Calimero/Grisu le petit dragon
9:00 Nils Holgersson
9:30 Passe-Partout
10:00 Remi
10:30 Candy
11:00 Ulysse 31
11:30 Rip Van Winkle
12:00 Heros du Samedi
1:00 Carrossiere sur measure
1:30 Football Americain - Seattle @ Miami
4:30 Bagatelle
5:00 Monde merveilleux de Disney
6:00 La Course autour du monde
7:00 Impacts
8:00 LNH Hockey - Quebec @ Montreal
10:30 Weekend a Brighton
11:30 Telejournal et sports
12:00 Bye-Bye, '83
1:05 Cinema - La Boum (1980; Claude Brasseur, Brigitte Fossey, Sophie Marceau)

CHSJ (CBAT) Channel 4 Saint John / Channel 6 Newcastle / Channel 7 Moncton (CBC)
9:00 Circle Square
9:30 Charlie Brown and Snoopy Show
10:00 Terrytoons
10:30 Mighty Mouse
11:00 Heckle and Jeckle
11:30 Rupert's Circus
12:00 My Favorite Martian
12:30 Star Trek - "The Immunity Syndrome"
1:30 Reach For the Top - Fredericton Vs. Simmonds
2:00 Land and Sea (with Focus North in Newcastle only)
2:30 Inquiry
3:00 Heritage
3:30 Rock and Roll Video
4:00 Rearview Mirror - "The Barris Beat"
7:00 Dick Clark
8:00 NHL Hockey - Quebec @ Montreal
11:00 National
11:15 News
11:25 Rich Little's Robin Hood
12:30 Dick Clark's New Year's Rockin' Eve

CBAFT Channel 11 Moncton (SRC)
8:30 Calimero/Grisu le petit dragon
9:00 Nils Holgersson
9:30 Passe-Partout
10:00 Remi
10:30 Candy
11:00 Ulysse 31
11:30 Rip Van Winkle
12:00 Heros du Samedi
1:00 Carrossiere sur measure
1:30 Football Americain - Seattle @ Miami
4:30 Bagatelle
5:00 Monde merveilleux de Disney
6:00 La Course autour du monde
7:00 Impacts
8:00 LNH Hockey - Quebec @ Montreal
10:30 Weekend a Brighton
11:30 Telejournal et sports
12:00 Bye-Bye, '83
1:05 Cinema - La Boum (1980; Claude Brasseur, Brigitte Fossey, Sophie Marceau)

WLBZ Channel 2 Bangor (NBC)
8:00 Muppet Show
8:30 Woody Woodpecker
9:00 Flintstone Funnies
9:30 Shirt Tales
10:00 Smurfs
11:30 Alvin and the Chipmunks
12:00 Mister T
12:30 Wild Kingdom
1:00 NFL '83
1:30 NFL Football - Seattle @ Miami
4:30 To Be Announced
5:00 Music City, U.S.A.
5:30 Austin City Limits
6:00 Nashville Music
6:30 This Week in Country Music
7:00 NBC News
7:30 News
8:00 Fame
9:00 King Orange Jamboree Parade
10:00 Diff'rent Strokes
10:30 Manimal - "Pilot"
12:00 News
12:30 New Year's Eve With Bill Lombardo and His Orchestra

WVII Channel 7 Bangor (ABC)
7:00 New Zoo Revue
7:30 Great Space Coaster
8:00 Sport Billy
8:30 Jetsons
9:00 Bullwinkle
9:30 Monchhichis/Little Rascals/Richie Rich
10:30 Pac-Man/Rubik the Amazing Cube/Menudo
11:30 Littles
12:00 Scooby & Scrappy-Doo/Puppy Hour
1:00 ABC Weekend Specials
1:30 American Bandstand
2:30 Movie - The Bofor's Gun (1968; Nicol Williamson, Ian Holm, David Warner)
4:30 Movie - A Lovely Way to Die (1968; Kirk Douglas, Eli Wallach, Sharon Farrell)
6:30 Hardy Boys/Nancy Drew Mysteries
7:30 Lorne Greene's New Wilderness
8:00 Hee-Haw
9:00 T.J. Hooker - "Carnal Express"
10:00 Love Boat
11:00 Fantasy Island
12:00 ABC News
12:30 Dick Clark's New Year's Rockin' Eve

WAGM Channel 8 Presque Isle (CBS, NBC, ABC)
7:30 New Zoo Revue
8:00 Captain Kangaroo
9:00 Bisketts
9:30 Shirt Tales
10:00 Smurfs
11:30 Charlie Brown and Snoopy Show
12:00 Benji, Zax, and Alien Prince
12:30 Bugs Bunny/Road Runner Show (Part 2 and Part 3 only)
1:30 NFL Football - Seattle @ Miami
4:30 NFL Today
5:00 NFL Football - Divisional Semi-Final
8:00 Star Search
9:00 Cutter to Houston - "The Life You Save"
10:00 Movie - Return of the Man From U.N.C.L.E. (1983; Robert Vaughn, David McCallum, Patrick Macnee)
12:00 Music City, U.S.A.
12:30 CBS Happy New Year America

WMEM Channel 10 Presque Isle / WMED Channel 13 Calais (PBS)
9:00 Sesame Street
10:00 Spaces
10:30 New Tech Times
11:00 Wildlife Woodcarving
11:30 Woodwright's Workshop
12:00 Dinner at Julia's
12:30 Housewarming With Charlie Wing
1:00 Murder Most English
1:50 Box 86
2:00 Masterpiece Theatre - "The Citadel: Pt. 6"
3:00 Movie - The Scarlet Letter (1934; Colleen Moore, Hardie Albright)
4:30 Sneak Previews
5:00 Maine Reporter's Notebook
5:30 State Wide
6:00 Candlepin Bowling
7:00 Matinee at the Bijou - Return of Rin Tin Tin (1947; Robert Blake, Donald Woods)
8:30 Agronsky and Company
9:00 Movie - Scott of the Antarctic (1948; John Mills, Derek Bond, Harold Warrender)
11:00 Mark Russell
11:30 Generic News
12:00 Bless Me, Father
12:30 Monty Python's Flying Circus

ASN - Atlantic Satellite Network Cable TV only, Various Channels
3:30 Buckshot
4:00 Fabulous Talking Time Machine
4:30 Kidsworld
5:00 Friends of Man
5:30 Nashville Swing
6:00 Original Six Hockey Heroes
7:30 This Week in Hockey
8:00 Movie - Human Feelings (1978; Billy Crystal, Nancy Walker, Donna Pescow)
10:00 Atlantic Canada's Choice New Year's Eve

SUNDAY, JANUARY 1, 1984

CKCW Channel 2 Moncton, Channel 8 Charlottetown / CJCB Channel 4 Sydney / CJCH Channel 5 Halifax / 
CKLT Channel 9 Saint John (CTV)
10:00 World of Travel
10:30 Rex Humbard
11:00 Expect a Miracle
11:30 World Tomorrow
12:00 World Alive
12:30 Sunday Mass
1:00 It is Written
1:30 Revival Hour
2:00 Canada in View
2:30 Wild World
3:00 Super Loto
3:30 Question Period
4:00 Olympiad - "The Marathon"
5:00 NFL Football - Pittsburgh @ Los Angeles
8:00 60 Minutes
9:00 Knight Rider - "Blind Spot"
10:00 Scarecrow and Mrs. King - "Service Above and Beyond"
11:00 W-5
12:00 CTV News
12:20 News
12:30 Ray St. Germain
1:00 Six Million Dollar Man

CBHT Channel 3 Halifax / CBIT Channel 5 Sydney / CBCT Channel 13 Charlottetown (CBC)
8:00 Tom and Jerry
8:30 Switchback
10:00 Gunsmoke
11:00 Space: 1999 - "Brian the Brain"
12:00 Meeting Place
1:00 Country Canada
1:30 Hymn Sing
2:00 New Year's Messages
2:15 Norma Dame
5:00 Sorcerer's Apprentice
5:30 Indian Legends
6:00 Walt Disney
7:00 Fraggle Rock
7:30 Beachcombers - "No Home is an Island"
8:00 The Gondoliers
10:35 Man Alive
11:05 CBC News
11:20 Nation's Business
11:25 News
11:30 Lou Grant

CJBR Channel 3 Rimouski, Quebec (SRC)
8:30 Il etait une fois... l'homme
9:00 Woody le Pic
9:30 Passe-Partout
10:00 Les Contes de la foret verte
10:30 Klimbo/Ma soeur la Terre
11:00 Le Jour du Seigneur
12:00 L'homme le plus mort au monde
12:30 La Semaine Verte
1:30 Football Americain - Demi-final
4:30 Film
5:00 Les Bleus, la nuit
5:30 A Premiere vue
6:00 Second Regard
7:00 Bye-Bye, '83 (reprise)
8:05 Court circuit
8:30 Les Beaux Dimanches
9:35 Telejournal
9:50 Voeux Federeaux
10:00 Les Beaux Dimanches
12:50 Cinema - Un americain a Paris (1951; Gene Kelly, Leslie Caron, Nina Foch)

CHSJ (CBAT) Channel 4 Saint John / Channel 6 Newcastle / Channel 7 Moncton (CBC)
7:30 Jimmy Swaggart
8:30 Switchback
10:00 Rex Humbard
10:30 Day of Discovery
11:00 Old-Time Gospel Hour
12:00 World Tomorrow
12:30 Country Canada
1:00 Outpouring
1:30 Hymn Sing
2:00 New Year's Messages
2:15 Norma Dame
5:00 Sorcerer's Apprentice
5:30 Indian Legends
6:00 Walt Disney
7:00 Fraggle Rock
7:30 Beachcombers - "No Home is an Island"
8:00 The Gondoliers
10:35 Man Alive
11:05 CBC News
11:20 Nation's Business
11:25 News
11:30 Benny Hill
12:00 100 Huntley Street

CBAFT Channel 11 Moncton (SRC)
8:30 Il etait une fois... l'homme
9:00 Woody le Pic
9:30 Passe-Partout
10:00 Les Contes de la foret verte
10:30 Klimbo/Ma soeur la Terre
11:00 Le Jour du Seigneur
12:00 La Revue
12:30 La Semaine Verte
1:30 Football Americain - Demi-final
4:30 Film
5:00 Les Bleus, la nuit
5:30 A Premiere vue
6:00 Second Regard
7:00 Bye-Bye, '83 (reprise)
8:05 Court circuit
8:30 Les Beaux Dimanches
9:35 Telejournal
9:50 Voeux Federeaux
10:00 Les Beaux Dimanches
12:50 Cinema - Un americain a Paris (1951; Gene Kelly, Leslie Caron, Nina Foch)

WLBZ Channel 2 Bangor (NBC)
8:00 This is the Life
8:30 Big Valley
9:30 Taking Advantage
10:00 Movie - Fireball 500 (1966; Frankie Avalon, Annette Funicello, Fabian)
12:00 Entertainment This Week
1:00 News
1:30 Bionic Woman
2:30 Movie - The Plainsman (1966; Don Murray, Guy Stockwell, Simon Oakland)
4:30 NFL '83
5:00 NFL Football - Divisional Semi-Final
8:00 First Camera
9:00 Knight Rider - "Blind Spot"
10:00 Movie - The Enforcer (1976; Clint Eastwood, Tyne Daly, Harry Guardino)
12:00 News
12:30 Movie - Frankenstein Must Be Destroyed (1969; Peter Cushing, Freddie Jones, Simon Ward)

WVII Channel 7 Bangor (ABC)
7:00 Great Space Coaster
7:30 Bullwinkle
8:00 Underdog
8:30 Jack Van Impe
9:00 Soul's Harbor
10:00 It's Your Business
10:30 Ernest Angley
11:30 World Tomorrow
12:00 Profiles
12:30 This Week With David Brinkley
1:30 Movie - Strategy of Terror (1969; Hugh O'Brian, Barbara Rush, Harry Townes)
3:30 Movie - Hail the Conquering Hero (1944; Eddie Bracken, Ella Raines, Raymond Walburn)
5:30 Hardy Boys/Nancy Drew Mysteries
6:30 Lorne Greene's New Wilderness
7:00 ABC News
7:30 Happy Days
8:00 Making of Superman III
9:00 Hardcastle and McCormick - "Third Down and Twenty Years to Life"
10:00 Movie - California Dolls (1981; Peter Falk, Burt Young, Richard Jaeckel)
12:25 ABC News
12:40 Jim Bakker

WAGM Channel 8 Presque Isle (CBS, NBC, ABC)
7:00 Captain Kangaroo
8:00 Meatballs and Spaghetti
8:30 Jack Van Impe
9:00 Jimmy Swaggart
10:00 Day of Discovery
10:30 Oral Roberts
11:00 Catholic Mass
11:30 Sunday Morning
1:00 NFL Football - Divisional Semi-Final
5:00 NFL Football - Pittsburgh @ Los Angeles
8:00 First Camera
9:00 Knight Rider - "Blind Spot"
10:00 Jeffersons - "What Makes Sammy Run?"
10:30 Goodnight, Beantown - "The Consumer's Best Friend"
11:00 Trapper John, M.D. - "Special Delivery"
12:00 CBS News
12:15 Solid Gold

WMEM Channel 10 Presque Isle / WMED Channel 13 Calais (PBS)
9:00 Sesame Street
10:00 Mister Rogers
10:30 Electric Company
11:00 Newton's Apple
11:30 Why in the World?
12:00 Nature
1:00 Good Morning, Mr. Orwell
2:00 Washington Week in Review
2:30 Wall $treet Week
3:00 Movie - The Bank Dick (1940; W.C. Fields, Cora Witherspoon)
4:15 Great Little Railways
5:00 International Edition
5:30 Victory Garden
6:00 Magic of Oil Painting
6:30 Magic of Decorative Painting
7:00 Firing Line
8:00 Mark Russell
8:30 Dinner at Julia's
9:00 Nature
10:00 Masterpiece Theatre - "The Citadel: Pt. 7"
11:00 Chemical People
11:30 Bangor Symphony Orchestra: An Evening With Beethoven

ASN - Atlantic Satellite Network Cable TV only, Various Channels
2:00 100 Huntley Street
3:00 Robert Schuller
4:00 Professor Moffett
4:30 Foufouli
5:00 For Lovers Only
5:30 World Outdoors
6:00 Challenging Sea
6:30 Peter Appleyard
7:00 Matt and Jenny
7:30 Fighting Words
8:00 Movie - Arabian Adventure (1979; Christopher Lee, Milo O'Shea, Emma Samms)
10:00 Schulman File
11:30 Music 'Til Midnight

MONDAY, JANUARY 2, 1984

CKCW Channel 2 Moncton, Channel 8 Charlottetown / CJCB Channel 4 Sydney / CJCH Channel 5 Halifax / 
CKLT Channel 9 Saint John (CTV)
7:00 Mighty Hercules
7:30 Canada A.M.
10:00 Romper Room
10:30 What's Cooking?
11:00 Guess What?
11:30 20 Minute Workout
12:00 Tournament of Roses Parade
2:30 Definition
3:00 City Lights
3:30 M*A*S*H
4:00 General Hospital
5:00 ATV News
5:30 Rose Bowl Pre-Game
5:45 Rose Bowl
9:00 Orange Bowl
12:00 CTV News
12:20 News
1:00 Bionic Woman

CBHT Channel 3 Halifax / CBIT Channel 5 Sydney / CBCT Channel 13 Charlottetown (CBC)
10:15 Friendly Giant
10:30 Mr. Dressup
11:00 Sesame Street
12:00 Holiday News
12:30 Tournament of Roses Parade
2:30 Cotton Bowl
6:00 First Edition (CBHT, CBIT only)
6:00 Compass (CBCT only)
7:00 Heritage (CBHT, CBIT only)
7:00 Window On Resources (CBCT only)
7:30 Land and Sea
8:00 Hangin' in
8:30 Buffalo Bill
9:00 Too Close For Comfort
9:30 Newhart
10:00 National
10:20 Journal
11:00 National News Update
11:05 Maritimes Tonight
11:25 Barney Miller
11:55 Movie - Confessions of a Nazi Spy (1939; Edward G. Robinson, George Sanders, Francis Lederer)

CJBR Channel 3 Rimouski, Quebec (SRC)
10:30 En Mouvement
10:45 Sur le bout de la langue
11:00 Passe-Partout
11:30 Felix et Ciboulette
12:00 Rien que pour vous
12:30 Star Trek
1:00 Nouvelles
1:30 Histoires d'hier et d'Aujourd'hui
2:30 Sans famille
3:30 Cinema - La Martingale (1983; Omar Sharif, Nicole Duhamel, Jean-Pierre Gos)
5:00 Bobino
5:30 Les Schtroumpfs
6:00 Le Grand-frere
7:00 Ce Soir
8:00 Drole de vie
8:30 Terre humaine
9:00 Poivre et sel
9:30 La Bonne Aventure
10:00 Quincy
11:00 Telejournal et sport
12:10 Le Roi qui vient du sud - "Le Prisonnier du Louvre"

CHSJ (CBAT) Channel 4 Saint John / Channel 6 Newcastle / Channel 7 Moncton (CBC)
8:00 100 Huntley Street
9:00 Sesame Street
10:00 Kids and Things
10:15 Friendly Giant
10:30 Mr. Dressup
11:00 Wok With Yan
11:30 Museum Today
12:00 Holiday News
12:30 Tournament of Roses Parade
2:30 Cotton Bowl
6:00 News
6:30 Three's Company
7:00 Fame
8:00 Hangin' in
8:30 Buffalo Bill
9:00 Too Close For Comfort
9:30 Newhart
10:00 National
10:20 Journal
11:00 Emerald Point, N.A.S.
12:00 News
12:30 Hawaii Five-O

CBAFT Channel 11 Moncton (SRC)
10:30 En Mouvement
10:45 Sur le bout de la langue
11:00 Passe-Partout
11:30 Felix et Ciboulette
12:00 Rien que pour vous
12:30 Star Trek
1:00 Premiere edition
1:30 Histoires d'hier et d'Aujourd'hui
2:30 Sans famille
3:30 Cinema - La Martingale (1983; Omar Sharif, Nicole Duhamel, Jean-Pierre Gos)
5:00 Bobino
5:30 Les Schtroumpfs
6:00 Coup d'oeil
6:30 Ce Soir Atlantique
7:30 Avis de recherche
8:00 Drole de vie
8:30 Terre humaine
9:00 Poivre et sel
9:30 La Bonne Aventure
10:00 Quincy
11:00 Telejournal et sport
12:10 Le Roi qui vient du sud - "Le Prisonnier du Louvre"

WLBZ Channel 2 Bangor (NBC)
7:25 First Radio Parish Church
7:30 News
8:00 Today
10:00 Donahue
11:00 Facts of Life
11:30 Sale of the Century
12:00 Tournament of Roses Parade
2:30 Fiesta Bowl
5:30 Rose Bowl Pre-Game
5:45 Rose Bowl
9:00 Orange Bowl
12:00 News
12:30 Tonight Show
1:30 David Letterman

WVII Channel 7 Bangor (ABC)
7:00 Jim Bakker
8:00 Good Morning America
10:00 20 Minute Workout
10:30 Edge of Night
11:00 Hour Magazine
12:00 Benson
12:30 Loving
1:00 Family Feud
1:30 Ryan's Hope
2:00 All My Children
3:00 One Life to Live
4:00 General Hospital
5:00 CHiPs
6:00 Star Trek - "Patterns of Force"
7:00 News
7:30 ABC News
8:00 Barney Miller
8:30 Family Feud
9:00 Sugar Bowl
12:15 News
12:45 Nightline
1:45 Lie Detector

WAGM Channel 8 Presque Isle (CBS, NBC, ABC)
7:15 Rural Report
7:30 ABC News
8:00 Good Morning America
10:00 Donahue
11:00 Cotton Bowl Parade
12:30 Tournament of Roses Parade
2:30 Cotton Bowl
6:00 Merv Griffin
7:00 News
7:30 CBS News
8:00 Three's Company
8:30 County Telequiz
9:00 Scarecrow and Mrs. King
10:00 After M*A*S*H
10:30 Newhart
11:00 Hill Street Blues
12:00 News
12:30 Hart to Hart
1:40 Columbo - "Murder By the Book"

WMEM Channel 10 Presque Isle / WMED Channel 13 Calais (PBS)
9:15 A.M. Weather
9:30 Mister Rogers
10:00 Sesame Street
11:00 Educational Programming
1:00 Sesame Street
2:00 Educational Programming
3:30 Hooked On Aerobics
4:00 Nature
5:00 Sesame Street
6:00 Mister Rogers
6:30 Electric Company
7:00 Hooked On Aerobics
7:30 Inside Business Today
8:00 MacNeil-Lehrer Report
8:30 Agronsky and Company
9:00 Life and Adventures of Nicholas Nickleby
11:00 Previn and the Pittsburgh
12:00 Training Dogs the Woodhouse Way
12:30 Late Night America

ASN - Atlantic Satellite Network Cable TV only, Various Channels
9:00 Polka Dot Door
9:30 Size Small
10:00 Joyce Davidson
10:30 Educational Programming
12:00 Scooby-Doo
12:30 Little Rascals
1:00 Educational Programming
2:30 Atlantic Afternoon
3:00 Micro Magic
3:30 You're Beautiful
4:00 To Be Announced
5:00 Pitfall
5:30 New Candid Camera
6:00 People's Court
6:30 That's Life
7:00 Atlantic Pulse
7:30 WKRP in Cincinnati
8:00 Movie - Along Came a Spider (1970; Suzanne Pleshette, Andrew Prine, Ed Nelson)
10:00 Spotlight
10:30 Showbiz
11:00 Atlantic Pulse

TUESDAY, JANUARY 3, 1984

CKCW Channel 2 Moncton, Channel 8 Charlottetown / CJCB Channel 4 Sydney / CJCH Channel 5 Halifax / 
CKLT Channel 9 Saint John (CTV)
7:00 Mighty Hercules
7:30 Canada A.M.
10:00 Romper Room
10:30 What's Cooking?
11:00 Guess What?
11:30 20 Minute Workout
12:00 Just Like Mom
12:30 Smurfs
1:00 Definition
1:30 City Lights
2:00 Don Harron
3:00 Another World
4:00 General Hospital
5:00 ATV News
6:30 M*A*S*H - "Bananas, Crackers, and Nuts"
7:00 Happy Days
7:30 Fantasy Island
8:30 Lorne Greene's New Wilderness
9:00 Mississippi
10:00 Matt Houston - "The Monster"
11:00 Hart to Hart - "Harts On the Run"
12:00 CTV News
12:20 News
1:00 Six Million Dollar Man - "Divided Loyalty"

CBHT Channel 3 Halifax / CBIT Channel 5 Sydney / CBCT Channel 13 Charlottetown (CBC)
9:45 Friendly Giant
10:00 Canadian Schools
10:30 Mr. Dressup
11:00 Sesame Street
12:00 1915
1:00 All My Children
2:00 All My Children
3:00 Take 30
3:30 Coronation Street
4:00 Do it For Yourself
4:30 Edison Twins
5:00 Happy Days
5:30 Three's Company
6:00 First Edition (CBHT, CBIT only)
6:00 Compass (CBCT only)
7:00 Remington Steele - "Red Holt Steele"
8:00 Fifth Estate - "The Failure of the Red Deer Steel Mill"
9:00 Three's Company - "Janet Shapes Up"
9:30 Oh, Madeline - "Ah, Wilderness"
10:00 National
10:20 Journal
11:00 National News Update
11:05 Maritimes Tonight
11:25 Barney Miller - "Games"
11:55 Movie - Watch On the Rhine (1943; Bette Davis, Paul Lukas, Geraldine Fitzgerald)

CJBR Channel 3 Rimouski, Quebec (SRC)
10:30 En Mouvement
10:45 Les 100 tours de Centour
11:00 Passe-Partout
11:30 Felix et Ciboulette
12:00 De bien belles choses
12:30 Les Aventures de Virulysse
1:00 Nouvelles
1:30 Cinema - Le Miracle de la volonte (1979; Patty Duke Astin, Melissa Gilbert, Diana Muldaur)
3:30 Cinema - Le Grand Prix (1976; Leonore Lapumpe, Sony de la Canardiere, Rodolphe Excalibur)
5:00 Bobino
5:30 Minibus
6:00 L'Incroyable Hulk
7:00 Ce Soir
7:30 Nouvelles
8:00 Le Vagabond - "La Boite a musique"
8:30 LNH Hockey - Quebec @ Montreal
11:00 Telejournal et sports
12:15 Rencontres
12:45 L'Habitation
1:15 Cinema - L'Epee enchantee (1962; Gary Lockwood, Basil Rathbone, Estelle Winwood)

CHSJ (CBAT) Channel 4 Saint John / Channel 6 Newcastle / Channel 7 Moncton (CBC)
8:00 100 Huntley Street
9:00 Sesame Street
10:00 Kids and Things
10:15 Friendly Giant
10:30 Mr. Dressup
11:00 Wok With Yan
11:30 Let's Shape Up
12:00 Mid-Day
1:00 Price is Right
2:00 All My Children
3:00 Take 30
3:30 Do it For Yourself
4:00 Rocket Robin Hood
4:30 Popeye
5:00 Laverne and Shirley
5:30 CBC News For New Brunswick
6:30 Three's Company
7:00 A-Team - "In Plane Sight"
8:00 Fifth Estate - "The Failure of the Red Deer Steel Mill"
9:00 Three's Company - "Janet Shapes Up"
9:30 Oh, Madeline - "Ah, Wilderness"
10:00 National
10:20 Journal
11:00 Tommy Hunter
12:00 News
12:30 Hawaii Five-O - "Welcome to Our Branch Office" 

CBAFT Channel 11 Moncton (SRC)
10:30 En Mouvement
10:45 Les 100 tours de Centour
11:00 Passe-Partout
11:30 Felix et Ciboulette
12:00 De bien belles choses
12:30 Les Aventures de Virulysse
1:00 Nouvelles
1:30 Cinema - Le Miracle de la volonte (1979; Patty Duke Astin, Melissa Gilbert, Diana Muldaur)
3:30 Cinema - Le Grand Prix (1976; Leonore Lapumpe, Sony de la Canardiere, Rodolphe Excalibur)
5:00 Bobino
5:30 Minibus
6:00 Coup d'oeil
6:30 Ce Soir Atlantique
7:30 Avis de recherche
8:00 Le Vagabond - "La Boite a musique"
8:30 LNH Hockey - Quebec @ Montreal
11:00 Telejournal et sports
12:10 Rencontres
12:40 L'Habitation
1:10 Cinema - L'Epee enchantee (1962; Gary Lockwood, Basil Rathbone, Estelle Winwood)

WLBZ Channel 2 Bangor (NBC)
7:30 News
8:00 Today
10:00 Donahue
11:00 Facts of Life
11:30 Sale of the Century
12:00 Wheel of Fortune
12:30 Dream House
1:00 News
1:30 Search For Tomorrow
2:00 Days of Our Lives
3:00 Another World
4:00 Muppet Show
4:30 I Dream of Jeannie
5:00 Movie - Mustang Country (1976; Joel McCrea, Robert Fuller, Patrick Wayne)
6:30 Entertainment Tonight
7:00 News
7:30 NBC News
8:00 M*A*S*H
8:30 WKRP in Cincinnati - "Preacher"
9:00 A-Team - "In Plane Sight"
10:00 Riptide - "Pilot: Pt. 1"
11:00 Riptide - "Pilot: Pt. 2"
12:00 News
12:30 Tonight Show (with guest Martin Mull)
1:30 David Letterman (with guest Pee Wee Herman)

WVII Channel 7 Bangor (ABC)
7:00 Jim Bakker
8:00 Good Morning America
10:00 20 Minute Workout
10:30 Edge of Night
11:00 Family
12:00 Benson
12:30 Loving
1:00 Family Feud
1:30 Ryan's Hope
2:00 All My Children
3:00 One Life to Live
4:00 General Hospital
5:00 CHiPs
6:00 Star Trek - "The Ultimate Computer"
7:00 News
7:30 ABC News
8:00 Edge of Disaster
9:00 Life's Most Embarrassing Moments
10:00 Three's Company - "Janet Shapes Up"
10:30 Oh, Madeline - "Ah, Wilderness"
11:00 Hart to Hart - "Harts On the Run"
12:00 News
12:30 ABC News Nightline
1:30 Lie Detector

WAGM Channel 8 Presque Isle (CBS, NBC, ABC)
7:15 Rural Report
7:30 ABC News
8:00 Good Morning America
10:00 Donahue - "Binge Buying"
11:00 New $25,000 Pyramid
11:30 Press Your Luck
12:00 Price is Right
1:00 Family Feud
1:30 Young and the Restless
2:30 As the World Turns
3:30 Capitol
4:00 Guiding Light
5:00 Gilligan's Island
5:30 Merv Griffin
6:30 M*A*S*H
7:00 News
7:30 CBS News
8:00 Three's Company
8:30 Cheers
9:00 A-Team - "In Plane Sight"
10:00 Three's Company - "Janet Shapes Up"
10:30 Oh, Madeline - "Ah, Wilderness"
11:00 Hart to Hart - "Harts On the Run"
12:00 News
12:30 Magnum, P.I. - "Dead Man's Channel"
1:40 McCloud - "The Park Avenue Rustlers"

WMEM Channel 10 Presque Isle / WMED Channel 13 Calais (PBS)
9:15 A.M. Weather
9:30 Mister Rogers
10:00 Sesame Street
11:00 Educational Programming
1:00 Sesame Street
2:00 Educational Programming
3:30 Hooked On Aerobics
4:00 Previn and the Pittsburgh
5:00 Sesame Street
6:00 Mister Rogers
6:30 Electric Company
7:00 Hooked On Aerobics
7:30 Wildlife Woodcarving
8:00 MacNeil-Lehrer News Hour
9:00 Life and Adventures of Nicholas Nickleby
11:00 Previn and the Pittsburgh - "Rachmaninoff"
12:00 Wildlife Woodcarving
12:30 Late Night America

ASN - Atlantic Satellite Network Cable TV only, Various Channels
8:00 100 Huntley Street
9:00 Polka Dot Door
9:30 Size Small
10:00 Joyce Davidson
10:30 Educational Programming
12:00 Scooby-Doo
12:30 Gary Coleman Show
1:00 Educational Programming
2:30 Atlantic Afternoon
3:00 Micro Magic
3:30 You're Beautiful
4:00 Guiding Light
5:00 Pitfall
5:30 New Candid Camera
6:00 People's Court
6:30 That's Life
7:00 Atlantic Pulse
7:30 WKRP in Cincinnati
8:00 Movie - To Be Announced
10:00 Trapper John, M.D.
11:00 Atlantic Pulse

WEDNESDAY, JANUARY 4, 1984

CKCW Channel 2 Moncton, Channel 8 Charlottetown / CJCB Channel 4 Sydney / CJCH Channel 5 Halifax / 
CKLT Channel 9 Saint John (CTV)
7:00 Mighty Hercules
7:30 Canada A.M.
10:00 Romper Room
10:30 What's Cooking?
11:00 Guess What?
11:30 20 Minute Workout
12:00 Just Like Mom
12:30 Smurfs
1:00 Definition
1:30 City Lights
2:00 Don Harron
3:00 Another World
4:00 General Hospital
5:00 ATV News
6:30 M*A*S*H - "Edwina"
7:00 Jeffersons
7:30 Atlantic Loto
8:00 Dynasty - "The Ring"
9:00 Fall Guy - "Cool Hand Colt"
10:00 St. Elsewhere - "Baron Von Munchausen"
11:00 Hotel - "Reflections"
12:00 CTV News
12:20 ATV News
1:00 Bionic Woman - "On the Run"

CBHT Channel 3 Halifax / CBIT Channel 5 Sydney / CBCT Channel 13 Charlottetown (CBC)
9:45 Friendly Giant
10:00 Children's Program
10:30 Mr. Dressup
11:00 Sesame Street
12:00 Feeling Good
12:30 Happy Days
1:00 Minder
2:00 All My Children
3:00 Take 30
3:30 Coronation Street
4:00 Do it For Yourself
4:30 Going Great
5:00 Coming Attractions
5:30 Three's Company
6:00 First Edition (CBHT, CBIT only)
6:00 Compass (CBCT only)
7:00 Happy Days - "Dreams Can Come True"
7:30 Inquiry
8:00 Nature of Things
9:00 Marketplace
9:30 Front Page Challenge
10:00 National
10:20 Journal
11:00 National News Update
11:05 Maritimes Tonight
11:25 Barney Miller - "Homeless"
11:55 Movie - All Through the Night (1941; Humphrey Bogart, Conrad Veidt, Kaaren Verne)

CJBR Channel 3 Rimouski, Quebec (SRC)
10:05 Fariboles
10:30 En Mouvement
10:45 Les 100 tours de Centour
11:00 Passe-Partout
11:30 Felix et Ciboulette
12:00 Les Ateliers
12:30 Un animal, des animaux
1:00 Nouvelles
1:30 Cinema - Le Grand Duc et l'heritiere (1962; Glenn Ford, Hope Lange, Charles Boyer) 
3:30 Le Temps de vivre
5:00 Bobino
5:30 Au Jeu
6:00 Grizzly Adams
7:00 Ce Soir
7:30 Nouvelles
8:00 Du Tac au Tac
8:30 Le Temps d'une paix
9:00 Coup d'oeil
9:30 Vivre a trois
10:00 Une femme nommee Golda
11:00 Telejournal et sports
12:10 Reflets d'un pays
1:10 Cinema - Chewing-Gum Rallye (1976; Michael Sarrazin, Tim McIntire, Raul Julia)

CHSJ (CBAT) Channel 4 Saint John / Channel 6 Newcastle / Channel 7 Moncton (CBC)
8:00 100 Huntley Street
9:00 Sesame Street
10:00 Kids and Things
10:15 Friendly Giant
10:30 Mr. Dressup
11:00 Wok With Yan
11:30 Let's Shape Up
12:00 Mid-Day
1:00 Price is Right
2:00 All My Children
3:00 Take 30
3:30 Do it For Yourself
4:00 Rocket Robin Hood
4:30 Popeye
5:00 Laverne and Shirley
5:30 CBC News For New Brunswick
6:30 Three's Company
7:00 Diff'rent Strokes
7:30 Newscope
8:00 Nature of Things
9:00 Marketplace
9:30 Front Page Challenge
10:00 National
10:20 Journal
11:00 Remington Steele - "Red Holt Steele"
12:00 News
12:30 Hawaii Five-O - "Presenting... in the Center Ring... Murder"

CBAFT Channel 11 Moncton (SRC)
10:05 Fariboles
10:30 En Mouvement
10:45 Les 100 tours de Centour
11:00 Passe-Partout
11:30 Felix et Ciboulette
12:00 Les Ateliers
12:30 Un animal, des animaux
1:00 Nouvelles
1:30 Cinema - Le Grand Duc et l'heritiere (1962; Glenn Ford, Hope Lange, Charles Boyer)
3:30 Le Temps de vivre
5:00 Bobino
5:30 Au Jeu
6:00 Coup d'oeil
6:30 Ce Soir Atlantique
7:30 Avis de recherche
8:00 Du Tac au Tac
8:30 Le Temps d'une paix
9:00 Coup d'oeil
9:30 Vivre a trois
10:00 Une femme nommee Golda
11:00 Telejournal et sports
12:10 Reflets d'un pays
1:10 Cinema - Chewing-Gum Rallye (1976; Michael Sarrazin, Tim McIntire, Raul Julia)

WLBZ Channel 2 Bangor (NBC)
7:30 News
8:00 Today
10:00 Donahue
11:00 Facts of Life
11:30 Sale of the Century
12:00 Wheel of Fortune
12:30 Dream House
1:00 News
1:30 Search For Tomorrow
2:00 Days of Our Lives
3:00 Another World
4:00 Muppet Show (with guest Roger Moore)
4:30 I Dream of Jeannie
5:00 Movie - Man From God's Country (1958; George Montgomery, Randy Stuart, Gregg Barton)
6:30 Entertainment Tonight
7:00 News
7:30 NBC News
8:00 M*A*S*H
8:30 WKRP in Cincinnati
9:00 Real People
10:00 Facts of Life - "Next Door"
10:30 Night Court - "All You Need is Love"
11:00 St. Elsewhere - "Baron Von Munchausen"
12:00 News
12:30 Tonight Show
1:30 David Letterman (with guest Bill Maher)

WVII Channel 7 Bangor (ABC)
7:00 Jim Bakker
8:00 Good Morning America
10:00 20 Minute Workout
10:30 Edge of Night
11:00 Hour Magazine
12:00 Benson
12:30 Loving
1:00 Family Feud
1:30 Ryan's Hope
2:00 All My Children
3:00 One Life to Live
4:00 General Hospital
5:00 Afterschool Special - "Sometimes, I Don't like My Mother"
6:00 Star Trek - "The Omega Glory"
7:00 News
7:30 ABC News
8:00 Barney Miller
8:30 Family Feud
9:00 Fall Guy - "Cool Hand Colt"
10:00 Dynasty - "The Ring"
11:00 Hotel - "Reflections"
12:00 News
12:30 ABC News Nightline
1:30 Lie Detector

WAGM Channel 8 Presque Isle (CBS, NBC, ABC)
7:15 Rural Report
7:30 ABC News
8:00 Good Morning America
10:00 Donahue
11:00 New $25,000 Pyramid
11:30 Press Your Luck
12:00 Price is Right
1:00 Family Feud
1:30 Young and the Restless
2:30 As the World Turns
3:30 Capitol
4:00 Guiding Light
5:00 Afterschool Special - "Sometimes, I Don't like My Mother"
6:00 Gilligan's Island
6:30 M*A*S*H
7:00 News
7:30 CBS News
8:00 Three's Company
8:30 M*A*S*H
9:00 Real People
10:00 Movie - The Gauntlet (1977; Clint Eastwood, Sondra Locke, Pat Hingle)
12:00 News
12:30 Police Story - "Love, Mabel"
12:40 Movie - The Curse of King Tut's Tomb (1980; Eva Marie Saint, Robin Ellis, Raymond Burr)

WMEM Channel 10 Presque Isle / WMED Channel 13 Calais (PBS)
9:15 A.M. Weather
9:30 Mister Rogers
10:00 Sesame Street
11:00 Educational Programming
1:00 Sesame Street
2:00 Educational Programming
3:30 Hooked On Aerobics
4:00 Previn and the Pittsburgh
5:00 Sesame Street
6:00 Mister Rogers
6:30 Electric Company
7:00 Hooked On Aerobics
7:30 Working Women
8:00 MacNeil-Lehrer News Hour
9:00 Life and Adventures of Nicholas Nickleby
11:00 Previn and the Pittsburgh
12:00 Working Women
12:30 Late Night America

ASN - Atlantic Satellite Network Cable TV only, Various Channels
9:00 Polka Dot Door
9:30 Size Small
10:00 Joyce Davidson
10:30 Educational Programming
12:00 Scooby-Doo
12:30 Shirt Tales
1:00 Educational Programming
2:30 Atlantic Afternoon
3:00 Micro Magic
3:30 You're Beautiful
4:00 Guiding Light
5:00 Pitfall
5:30 New Candid Camera
6:00 People's Court
6:30 That's Life
7:00 Atlantic Pulse
7:30 WKRP in Cincinnati
8:00 Real People
9:00 Vista - "Fueling the Future"
10:00 Wayne Thomas
11:00 Atlantic Pulse

THURSDAY, JANUARY 5, 1984

CKCW Channel 2 Moncton, Channel 8 Charlottetown / CJCB Channel 4 Sydney / CJCH Channel 5 Halifax / 
CKLT Channel 9 Saint John (CTV)
7:00 Mighty Hercules
7:30 Canada A.M.
10:00 Romper Room
10:30 What's Cooking?
11:00 Guess What?
11:30 20 Minute Workout
12:00 Just Like Mom
12:30 Smurfs
1:00 Definition
1:30 City Lights
2:00 Don Harron
3:00 Another World
4:00 General Hospital
5:00 ATV News
6:30 M*A*S*H - "Dear Dad"
7:00 Benson - "Too Pooped to Pip"
7:30 Hill Street Blues - "Here's Adventure, Here's Romance"
8:30 Littlest Hobo - "The Pearls"
9:00 Magnum, P.I. - "Jororo Farewell"
10:00 Live it Up - "Gas Stations: Self-Service Vs. Full-Service"/"Cooking Foreign Foods"/"Designer Homes For Dogs"
10:30 Bizarre - "Godfather Wedding"/"Yoga For Health"/"Solving the Rubik Cube Underwater"
11:00 Sun Country
11:30 City Lights
12:00 CTV News
12:20 News
1:00 Movie - Sidney Sheldon's Bloodline (1979; Audrey Hepburn, Ben Gazzara, James Mason)

CBHT Channel 3 Halifax / CBIT Channel 5 Sydney / CBCT Channel 13 Charlottetown (CBC)
9:45 Friendly Giant
10:00 Canadian Schools
10:30 Mr. Dressup
11:00 Sesame Street
12:00 Midday News (CBHT, CBIT only)
12:00 Heritage (CBCT only)
12:30 All in the Family
1:00 All Creatures Great and Small
2:00 All My Children
3:00 Take 30
3:30 Coronation Street
4:00 Do it For Yourself
4:30 What's New?
5:00 Happy Days
5:30 Three's Company
6:00 First Edition (CBHT, CBIT only)
6:00 Compass (CBCT only)
7:00 Fame - "Secrets"
8:00 Sons and Daughters - "Boys and Girls"
8:30 Judge
9:00 See You in the Funny Papers (a profile of cartoonist Lynn Johnson)
9:30 Laughter in My Soul (a report on 90-year-old Ukrainian-born cartoonist Josef Maydanyk)
10:00 National
10:20 Journal
11:00 National News Update
11:05 Maritimes Tonight
11:25 Barney Miller - "The Tontine"
11:55 Movie - Confidential Agent (1945; Charles Boyer, Lauren Bacall, Peter Lorre)

CJBR Channel 3 Rimouski, Quebec (SRC)
10:30 En Mouvement
10:45 Les 100 tours de Centour
11:00 Passe-Partout
11:30 Felix et Ciboulette
12:00 Les Ateliers
12:30 Daniel Bertolino, l'exploration et vous
1:00 Nouvelles
1:30 Cinema - Te Casse pas la tete, Jerry (1967; Jerry Lewis, Bernard Cribbins, Jacqueline Pearce)
3:30 Cinema - Les Enquettes de Desire Lafarge (1978; Raymond Baillet, Julia Dancourt)
5:00 Bobino
5:30 Traboulidon
6:00 Robinson Suisse
6:30 La Vie secrete des animaux
7:00 Ce Soir
7:30 Nouvelles
8:00 Genies en Herbe
8:30 La Vie promise
9:00 Cinema - Le Cadeau (1982; Pierre Mondy, Claudia Cardinale, Clio Goldsmith)
11:00 Telejournal et sports
12:10 A premiere vue
12:40 Cinema - Elle boit pas, elle fume pas, elle drague pas, mais... elle cause! (1970; Annie Girardot)

CHSJ (CBAT) Channel 4 Saint John / Channel 6 Newcastle / Channel 7 Moncton (CBC)
8:00 100 Huntley Street
9:00 Sesame Street
10:00 Kids and Things
10:15 Friendly Giant
10:30 Mr. Dressup
11:00 Wok With Yan
11:30 Let's Shape Up
12:00 Mid-Day
1:00 Price is Right
2:00 All My Children
3:00 Take 30
3:30 Do it For Yourself
4:00 Rocket Robin Hood
4:30 Popeye
5:00 Laverne and Shirley
5:30 CBC News For New Brunswick
6:30 Three's Company
7:00 Movie - Having Babies II (1977; Paula Prentiss, Tony Bill, Carol Lynley)
9:00 After M*A*S*H - "Chief of Staff"
9:30 CHSJ Variety
10:00 National
10:20 Journal
11:00 Knots Landing - "Forsaking All Others"
12:00 News
12:30 Hawaii Five-O - "Hara-Kiri: Murder"

CBAFT Channel 11 Moncton (SRC)
10:30 En Mouvement
10:45 Les 100 tours de Centour
11:00 Passe-Partout
11:30 Felix et Ciboulette
12:00 Les Ateliers
12:30 Daniel Bertolino, l'exploration et vous
1:00 Nouvelles
1:30 Cinema - Te Casse pas la tete, Jerry (1967; Jerry Lewis, Bernard Cribbins, Jacqueline Pearce)
3:30 Cinema - Les Enquettes de Desire Lafarge (1978; Raymond Baillet, Julia Dancourt)
5:00 Bobino
5:30 Traboulidon
6:00 Coup d'oeil
6:30 Ce Soir Atlantique
7:30 Avis de recherche
8:00 Genies en Herbe
8:30 La Vie promise
9:00 Cinema - Le Cadeau (1982; Pierre Mondy, Claudia Cardinale, Clio Goldsmith)
11:00 Telejournal et sports
12:10 A premiere vue
12:40 Cinema - Elle boit pas, elle fume pas, elle drague pas, mais... elle cause! (1970; Annie Girardot)

WLBZ Channel 2 Bangor (NBC)
7:25 First Radio Parish Church
7:30 News
8:00 Today
10:00 Donahue
11:00 Facts of Life
11:30 Sale of the Century
12:00 Wheel of Fortune
12:30 Dream House
1:00 News
1:30 Search For Tomorrow
2:00 Days of Our Lives
3:00 Another World
4:00 Muppet Show
4:30 I Dream of Jeannie
5:00 Movie - Cole Younger, Gunfighter (1958; Frank Lovejoy, Abby Dalton, James Best)
6:30 Entertainment Tonight
7:00 News
7:30 NBC News
8:00 M*A*S*H
8:30 WKRP in Cincinnati
9:00 Gimme a Break! - "Herbie"
9:30 Family Ties - "Birthday Boy"
10:00 Cheers - "Battle of the Exes"
10:30 Buffalo Bill - "Jerry Lewis Week"
11:00 Hill Street Blues - "Here's Adventure, Here's Romance"
12:00 News
12:30 Tonight Show
1:30 David Letterman (with guests Richard Lewis and Bob Greene)

WVII Channel 7 Bangor (ABC)
7:00 Jim Bakker
8:00 Good Morning America
10:00 20 Minute Workout
10:30 Edge of Night
11:00 Hour Magazine
12:00 Benson
12:30 Loving
1:00 Family Feud
1:30 Ryan's Hope
2:00 All My Children
3:00 One Life to Live
4:00 General Hospital
5:00 CHiPs
6:00 Star Trek - "Assignment: Earth"
7:00 News
7:30 ABC News
8:00 Can't Read, Can't Write
9:00 Automan - "Ships in the Night"
10:00 Masquerade - "The Defector"
11:00 20/20
12:00 News
12:30 ABC News Nightline
1:30 Lie Detector

WAGM Channel 8 Presque Isle (CBS, NBC, ABC)
7:15 Rural Report
7:30 ABC News
8:00 Good Morning America
10:00 Donahue
11:00 New $25,000 Pyramid
11:30 Press Your Luck
12:00 Price is Right
1:00 Family Feud
1:30 Young and the Restless
2:30 As the World Turns
3:30 Capitol
4:00 Guiding Light
5:00 Gilligan's Island
5:30 Merv Griffin
6:30 M*A*S*H
7:00 News
7:30 CBS News
8:00 Three's Company
8:30 To Be Announced
9:00 Magnum, P.I. - "Jororo Farewell"
10:00 Simon & Simon - "John Doe"
11:00 Knots Landing - "Forsaking All Others"
12:00 News
12:30 Trapper John, M.D. - "Love and Marriage"
1:40 Movie - Topper (1979; Kate Jackson, Jack Warden, Charles Siebert)

WMEM Channel 10 Presque Isle / WMED Channel 13 Calais (PBS)
9:15 A.M. Weather
9:30 Mister Rogers
10:00 Sesame Street
11:00 Educational Programming
1:00 Sesame Street
2:00 Educational Programming
3:30 Hooked On Aerobics
4:00 Nova
5:00 Sesame Street
6:00 Mister Rogers
6:30 Electric Company
7:00 Hooked On Aerobics
7:30 International Edition
8:00 MacNeil-Lehrer News Hour
9:00 Life and Adventures of Nicholas Nickleby
12:00 Lawmakers
12:30 Late Night America

ASN - Atlantic Satellite Network Cable TV only, Various Channels
8:00 100 Huntley Street
9:00 Polka Dot Door
9:30 Size Small
10:00 Joyce Davidson
10:30 Educational Programming
12:00 Scooby-Doo
12:30 Drak Pack
1:00 Educational Programming
2:30 Atlantic Afternoon
3:00 Micro Magic
3:30 You're Beautiful
4:00 Guiding Light
5:00 Pitfall
5:30 New Candid Camera
6:00 People's Court
6:30 That's Life
7:00 Atlantic Pulse
7:30 WKRP in Cincinnati
8:00 Movie - Adventures of the Queen (1975; Robert Stack, David Hedison, Linden Chiles)
10:00 New Faces
10:30 We Got it Made
11:00 Atlantic Pulse

FRIDAY, JANUARY 6, 1984

CKCW Channel 2 Moncton, Channel 8 Charlottetown / CJCB Channel 4 Sydney / CJCH Channel 5 Halifax / 
CKLT Channel 9 Saint John (CTV)
7:00 Mighty Hercules
7:30 Canada A.M.
10:00 Romper Room
10:30 What's Cooking?
11:00 Guess What?
11:30 20 Minute Workout
12:00 Just Like Mom
12:30 Smurfs
1:00 Definition
1:30 City Lights
2:00 Don Harron
3:00 Another World
4:00 General Hospital
5:00 ATV News
6:30 M*A*S*H - "Love Story"
7:00 Goodnight, Beantown
7:30 Love Boat
8:30 Circus
9:00 Dukes of Hazzard - "Heiress Daisy Duke"
10:00 Blue Thunder - "Second Thunder"
11:00 Falcon Crest - "Sport of Kings"
12:00 CTV News
12:20 News
1:00 Movie - Charly (1968; Cliff Robertson, Claire Bloom, Dick Van Patten)

CBHT Channel 3 Halifax / CBIT Channel 5 Sydney / CBCT Channel 13 Charlottetown (CBC)
9:45 Friendly Giant
10:00 Canadian Schools
10:30 Mr. Dressup
11:00 Sesame Street
12:00 Feeling Good
12:30 Happy Days
1:00 Cities
2:00 All My Children
3:00 Take 30
3:30 Coronation Street
4:00 Do it For Yourself
4:30 Amateur Naturalist
5:00 Coming Attractions
5:30 Three's Company
6:00 First Edition (CBHT, CBIT only)
6:00 Compass (CBCT only)
7:00 Muppet Show
7:30 Barney Miller
8:00 Tommy Hunter (with guests T.G. Sheppard, Hank Snow, and Boots Randolph)
9:00 Dallas - "Peter's Principles"
10:00 National
10:20 Journal
11:00 National News Update
11:05 Maritimes Tonight
11:25 Best of Midnight Special

CJBR Channel 3 Rimouski, Quebec (SRC)
10:30 En Mouvement
10:45 Les 100 tours de Centour
11:00 Passe-Partout
11:30 Felix et Ciboulette
12:00 Octo-puce
12:30 Mordicus
1:00 Nouvelles
1:30 Cinema - Comme sur des roulettes (1976; Evelyne Buyle, Francis Huster, Mathe Souverbie)
3:30 La Chasse aux Tresors
4:30 Du neuf au zoo
5:00 Bobino
5:30 Les Transistors
6:00 Sur la route de l'amitie
6:30 Salute sante
7:00 Ce Soir
7:30 Nouvelles
8:00 Le Paradis des chefs
8:30 Grand-Papa
9:00 Deja 20 ans
10:00 La Chambre des dames
11:00 Telejournal et sports
12:15 Cinema - Les Heros n'ont pas froid aux oreilles (1978; Daniel Auteuil, Gerard Jugnot, Anne Jousset)
1:50 Cinema - Arrete ton char... bidasse! (1977; Darry Cowl, Pierre Tornade, Robert Castel)

CHSJ (CBAT) Channel 4 Saint John / Channel 6 Newcastle / Channel 7 Moncton (CBC)
8:00 100 Huntley Street
9:00 Sesame Street
10:00 Kids and Things
10:15 Friendly Giant
10:30 Mr. Dressup
11:00 Wok With Yan
11:30 Let's Shape Up
12:00 Mid-Day
1:00 Price is Right
2:00 All My Children
3:00 Take 30
3:30 Do it For Yourself
4:00 Rocket Robin Hood
4:30 Popeye
5:00 Laverne and Shirley
5:30 CBC News For New Brunswick
6:30 Three's Company
7:00 Hollywood's Private Home Movies
8:00 Mandrell YFC Special
9:00 Dallas - "Peter's Principles"
10:00 National
10:20 Journal
11:00 T.J. Hooker
12:00 News
12:30 Hawaii Five-O - "Bones of Contention"

CBAFT Channel 11 Moncton (SRC)
10:30 En Mouvement
10:45 Les 100 tours de Centour
11:00 Passe-Partout
11:30 Felix et Ciboulette
12:00 Octo-puce
12:30 Mordicus
1:00 Nouvelles
1:30 Cinema - Comme sur des roulettes (1976; Evelyne Buyle, Francis Huster, Mathe Souverbie)
3:30 La Chasse aux Tresors
4:30 Du neuf au zoo
5:00 Bobino
5:30 Les Transistors
6:00 Coup d'oeil
6:30 Ce Soir Atlantique
7:30 Avis de recherche
8:00 Le Paradis des chefs
8:30 Grand-Papa
9:00 Deja 20 ans
10:00 La Chambre des dames
11:00 Telejournal et sports
12:15 Cinema - Les Heros n'ont pas froid aux oreilles (1978; Daniel Auteuil, Gerard Jugnot, Anne Jousset)

WLBZ Channel 2 Bangor (NBC)
7:25 First Radio Parish Church
7:30 News
8:00 Today
10:00 Donahue
11:00 Facts of Life
11:30 Sale of the Century
12:00 Wheel of Fortune
12:30 Dream House
1:00 News
1:30 Search For Tomorrow
2:00 Days of Our Lives
3:00 Another World
4:00 Muppet Show
4:30 I Dream of Jeannie
5:00 Movie - Quantrill's Raiders (1958; Steve Cochran, Diane Brewster, Leo Gordon)
6:30 Entertainment Tonight
7:00 News
7:30 NBC News
8:00 M*A*S*H
8:30 WKRP in Cincinnati
9:00 Movie - The Jerk, Too (1984; Mark Blankfield, Ray Walston, Robert Sampson)
11:00 New Show
12:00 News
12:30 Tonight Show
1:30 Friday Night Videos

WVII Channel 7 Bangor (ABC)
7:00 Jim Bakker
8:00 Good Morning America
10:00 20 Minute Workout
10:30 Edge of Night
11:00 Hour Magazine
12:00 Benson
12:30 Loving
1:00 Family Feud
1:30 Ryan's Hope
2:00 All My Children
3:00 One Life to Live
4:00 General Hospital
5:00 CHiPs
6:00 Star Trek - "Spectre of the Gun"
7:00 News
7:30 ABC News
8:00 Barney Miller
8:30 Family Feud
9:00 Benson - "Too Pooped to Pip"
9:30 Webster - "George the Patient in Spite of Himself"
10:00 Blue Thunder - "Second Thunder"
11:00 Matt Houston - "The Monster"
12:00 News
12:30 ABC News Nightline
1:30 Stacey's Country Jamboree

WAGM Channel 8 Presque Isle (CBS, NBC, ABC)
7:15 Rural Report
7:30 ABC News
8:00 Good Morning America
10:00 Donahue
11:00 New $25,000 Pyramid
11:30 Press Your Luck
12:00 Price is Right
1:00 Family Feud
1:30 Young and the Restless
2:30 As the World Turns
3:30 Capitol
4:00 Guiding Light
5:00 Healthbeat
5:30 Merv Griffin
6:30 M*A*S*H
7:00 News
7:30 CBS News
8:00 Three's Company
8:30 One Day at a Time
9:00 Dukes of Hazzard - "Heiress Daisy Duke"
10:00 Dallas - "Peter's Principles"
11:00 Falcon Crest - "Sport of Kings"
12:00 News
12:30 Movie - Elvis (1979; Kurt Russell, Shelley Winters, Bing Russell)

WMEM Channel 10 Presque Isle / WMED Channel 13 Calais (PBS)
9:15 A.M. Weather
9:30 Mister Rogers
10:00 Sesame Street
11:00 Educational Programming
1:00 Sesame Street
2:00 Educational Programming
3:30 Hooked On Aerobics
4:00 America: The Second Century
4:30 Case Studies in Small Business
5:00 Sesame Street
6:00 Mister Rogers
6:30 Electric Company
7:00 America: The Second Century
7:30 Case Studies in Small Business
8:00 MacNeil-Lehrer News Hour
9:00 Washington Week in Review
9:30 Wall $treet Week
10:00 Maine Reporter's Notebook
10:30 Good Neighbors
11:00 To the Manor Born
11:30 Butterflies
12:00 Monty Python's Flying Circus
12:30 Late Night America

ASN - Atlantic Satellite Network Cable TV only, Various Channels
8:00 100 Huntley Street
9:00 Polka Dot Door
9:30 Size Small
10:00 Joyce Davidson
10:30 Educational Programming
12:00 Scooby-Doo
12:30 Scooby-Doo
1:00 Educational Programming
2:30 Atlantic Afternoon
3:00 Micro Magic
3:30 You're Beautiful
4:00 Guiding Light
5:00 Pitfall
5:30 New Candid Camera
6:00 People's Court
6:30 That's Life
7:00 Atlantic Pulse
7:30 WKRP in Cincinnati
8:00 Movie - To Be Announced
10:00 Lottery!
11:00 Atlantic Pulse

SATURDAY, JANUARY 7, 1984

CKCW Channel 2 Moncton, Channel 8 Charlottetown / CJCB Channel 4 Sydney / CJCH Channel 5 Halifax / 
CKLT Channel 9 Saint John (CTV)
7:00 Oopsy Daisy
7:30 Smurfs
9:00 Storytime
10:00 Let's Go!
10:30 Swiss Family Robinson
11:00 Mighty Hercules
11:30 Harrigan
12:00 Shantytown
1:00 Tree House
1:30 Willie and Floyd
2:00 Adventures Outdoors
2:30 What Will They Think of Next!
3:00 Family Brown Country
3:30 Red Fisher
4:00 International Wrestling
5:00 Wide World of Sports
7:00 Sports Hot Seat
7:30 Andy Winters
8:00 Smith and Smith
8:30 Just Kidding
9:00 Movie - Death Hunt (1981; Charles Bronson, Lee Marvin, Andrew Stevens)
11:00 New Music Magazine
12:00 CTV News
12:20 News
12:30 Lively Specials
1:00 Movie - Two-Minute Warning (1976; Charlton Heston, John Cassavetes, Martin Balsam)

CBHT Channel 3 Halifax / CBIT Channel 5 Sydney / CBCT Channel 13 Charlottetown (CBC)
10:00 Sesame Street
11:00 Maja the Bee
11:30 Spread Your Wings
12:00 Performance
12:30 Reach For the Top
1:00 Star Trek - "Dagger of the Mind"
2:00 Movie - I Remember Mama (1948; Irene Dunne, Barbara Bel Geddes, Oskar Homolka)
4:00 CBC Sportsweekend
7:00 CBC News
7:30 Raccoons On Ice
8:00 Country East
8:30 Fame Game
9:00 NHL Hockey - Hartford @ Edmonton
12:00 National
12:15 Provincial Affairs
12:20 News
12:30 Movie - Hard Times (1975; Charles Bronson, James Coburn, Jill Ireland)

CJBR Channel 3 Rimouski, Quebec (SRC)
8:30 Calimero/Grisu le petit dragon
9:00 Nils Holgersson
9:30 Passe-Partout
10:00 Remi
10:30 Candy
11:00 Ulysse 31
11:30 Rip Van Winkle
12:00 Heros du Samedi
1:00 Images du Canada
2:00 D'hier a demain
3:00 Les Aventures de Tintin - "Tintin et le crabe aux pinces d'or"
5:00 Bagatelle
6:00 La Course autour du monde
7:00 Impacts
8:00 Monde merveilleux de Disney
9:00 LNH Hockey - St. Louis @ Montreal
11:30 Telejournal et sports
12:05 La Politique Federale
12:15 Cinema - La Femme flic (1980; Miou-Miou, Jean-Marc Thibault, Leny Escudero)
2:10 Cinema - Commissaire Moulin (1976; Yves Renier, Catherine Maurier, Pierre Vernier)

CHSJ (CBAT) Channel 4 Saint John / Channel 6 Newcastle / Channel 7 Moncton (CBC)
8:00 100 Huntley Street
9:00 Circle Square
9:30 Charlie Brown and Snoopy Show
10:00 Terrytoons
10:30 Mighty Mouse
11:00 Heckle and Jeckle
11:30 Rupert's Circus
12:00 My Favorite Martian
12:30 Star Trek - "A Piece of the Action"
1:30 Reach For the Top 
2:00 Land and Sea
2:30 Inquiry
3:00 Heritage
3:30 Rock and Roll Video
4:00 CBC Sportsweekend
7:00 Movie - One, Last Ride (1980; Ronny Cox, David Hollander, Carmen Zapata)
9:00 NHL Hockey - Hartford @ Edmonton
12:00 National
12:15 News
12:25 Movie - She Wore a Yellow Ribbon (1949; John Wayne, Joanne Dru, John Agar)

CBAFT Channel 11 Moncton (SRC)
8:30 Calimero/Grisu le petit dragon
9:00 Nils Holgersson
9:30 Passe-Partout
10:00 Remi
10:30 Candy
11:00 Ulysse 31
11:30 Rip Van Winkle
12:00 Heros du Samedi
1:00 Images du Canada
2:00 Sport-Mag
2:30 Cle de bois
3:00 Les Aventures de Tintin - "Tintin et le crabe aux pinces d'or"
5:00 Bagatelle
6:00 La Course autour du monde
7:00 Impacts
8:00 Monde merveilleux de Disney
9:00 LNH Hockey - St. Louis @ Montreal
11:30 Telejournal et sports
12:05 La Politique Federale
12:15 Cinema - La Femme flic (1980; Miou-Miou, Jean-Marc Thibault, Leny Escudero)

WLBZ Channel 2 Bangor (NBC)
8:00 Muppet Show
8:30 Woody Woodpecker
9:00 Flintstone Funnies
9:30 Shirt Tales
10:00 Smurfs
11:30 Alvin and the Chipmunks
12:00 Mister T
12:30 Wild Kingdom
1:00 Six Million Dollar Man - "Killer Wind"
2:00 Big Valley
3:00 Movie - The Woman Hunter (1972; Barbara Eden, Robert Vaughn, Stuart Whitman)
4:30 Hogan's Heroes
5:00 Hula Bowl
8:00 Fame
9:00 Diff'rent Strokes - "The Senior Class Queen"
9:30 Silver Spoons - "Rick the Greek"
10:00 We Got it Made - "Mickey's Misconception"
10:30 Mama's Family - "Mama Learns to Drive"
11:00 Yellow Rose - "Divide and Conquer"
12:00 News
12:30 Saturday Night Live

WVII Channel 7 Bangor (ABC)
7:00 New Zoo Revue
7:30 Great Space Coaster
8:00 Sport Billy
8:30 Jetsons
9:00 Bullwinkle
9:30 Monchhichis/Little Rascals/Richie Rich
10:30 Pac-Man/Rubik the Amazing Cube/Menudo
11:30 Littles
12:00 Scooby & Scrappy-Doo/Puppy Hour
1:00 ABC Weekend Specials - "Cougar: Pt. 1"
1:30 American Bandstand
2:30 To Be Announced
4:00 Sports Beat
4:30 P.B.A. Bowling - $140,000 Rolaids Open
6:00 Wide World of Sports
7:30 Shopsmith
8:00 Hee-Haw
9:00 T.J. Hooker - "The Lipstick Killer" 
10:00 Love Boat
11:00 Fantasy Island
12:00 ABC News
12:15 To Be Announced

WAGM Channel 8 Presque Isle (CBS, NBC, ABC)
7:30 New Zoo Revue
8:00 Captain Kangaroo
9:00 Bisketts
9:30 Shirt Tales
10:00 Smurfs
11:30 Charlie Brown and Snoopy Show
12:00 Benji, Zax, and Alien Prince
12:30 Bugs Bunny/Road Runner Show
2:00 College Basketball - Oklahoma @ Syracuse
4:00 East-West Shrine Game
7:00 News
7:30 CBS News
8:00 Star Search
9:00 Whiz Kids - "The Network"
10:00 Movie - Death Hunt (1981; Charles Bronson, Lee Marvin, Andrew Stevens)
12:00 Solid Gold
1:00 Movie - Soldier Blue (1970; Candice Bergen, Peter Strauss, Donald Pleasence)

WMEM Channel 10 Presque Isle / WMED Channel 13 Calais (PBS)
9:00 Sesame Street
10:00 Mister Rogers
10:30 New Tech Times
11:00 Wildlife Woodcarving
11:30 Woodwright's Workshop
12:00 Dinner at Julia's
12:30 Housewarming With Charlie Wing
1:00 Murder Most English
1:50 Box 86
2:00 Masterpiece Theatre - "The Citadel: Pt. 7"
3:00 Movie - American Empire (1942; Richard Dix, Leo Carrillo, Preston Foster)
4:30 Sneak Previews
5:00 Maine Reporter's Notebook
5:30 State Wide
6:00 Candlepin Bowling
7:00 Matinee at the Bijou - Mask and Memories (1934; Lillian Roth, Weldon Heyburn, Queenie Smith)
8:30 Agronsky and Company
9:00 Movie - The Devil and Daniel Webster (1941; Edward Arnold, Walter Huston, Jane Darwell)
11:00 Austin City Limits
12:00 Bless Me, Father
12:30 Monty Python's Flying Circus

ASN - Atlantic Satellite Network Cable TV only, Various Channels
3:30 Buckshot
4:00 Fabulous Talking Time Machine
4:30 Kidsworld
5:00 Friends of Man
5:30 Nashville Swing
6:00 Original Six Hockey Heroes
7:00 Don Cherry's Grapevine
7:30 This Week in Hockey
8:00 Movie - Hard Country (1981; Jan-Michael Vincent, Kim Basinger, Michael Parks)
10:00 Atlantic Canada's Choice

SUNDAY, JANUARY 8, 1984

CKCW Channel 2 Moncton, Channel 8 Charlottetown / CJCB Channel 4 Sydney / CJCH Channel 5 Halifax / 
CKLT Channel 9 Saint John (CTV)
8:30 Mighty Hercules
9:00 Pac-Man
9:30 Wild World
10:00 World of Travel
10:30 Rex Humbard
11:00 Oral Roberts
11:30 World Tomorrow
12:00 World Alive
12:30 Sunday Mass
1:00 It is Written
1:30 Revival Hour
2:00 NFL Football - San Francisco @ Washington
5:00 Canada in View
5:30 Question Period
6:00 Olympiad - "The Australians"
7:00 News
7:30 Windows
8:00 60 Minutes
9:00 Knight Rider - "A Knight in Shining Armor"
10:00 Scarecrow and Mrs. King
11:00 W-5
12:00 CTV News
12:20 News
12:30 Ray St. Germain
1:00 Six Million Dollar Man - "The Bionic Woman: Pt. 1"

CBHT Channel 3 Halifax / CBIT Channel 5 Sydney / CBCT Channel 13 Charlottetown (CBC)
8:00 Tom and Jerry
8:30 Switchback
10:00 Gunsmoke
11:00 Space: 1999 - "The Rules of Luton"
12:00 Meeting Place
1:00 Country Canada
1:30 Hymn Sing
2:00 Il Trovatore
5:00 CBC News
5:30 Indian Legends
6:00 Walt Disney - "The Swamp Fox: Tory Vengeance"
7:00 Fraggle Rock
7:30 Beachcombers - "The Hermit of Shaman Island"
8:00 Chautauqua Girl
10:30 Man Alive
11:00 CBC News
11:20 Nation's Business
11:25 News
11:30 Lou Grant

CJBR Channel 3 Rimouski, Quebec (SRC)
8:30 Il etait une fois... l'homme
9:00 Woody le Pic
9:30 Passe-Partout
10:00 Les Contes de la foret verte
10:30 Klimbo/Ma soeur la Terre
11:00 Le Jour du Seigneur
12:00 A Communiquer
1:00 La Semaine Verte
2:00 Football Americain - San Francisco @ Washington
5:00 Oscar
5:30 Connaissance du milieu
6:00 Second Regard
7:00 Science-realite
7:30 Dossiers de presse
8:00 Court circuit
8:30 Les Beaux Dimanches
10:50 La Celeste bicyclette
11:20 Sport-Dimanche
11:50 Cinema - Docteur Mabuse le joueur (1922; Alfred Abel, Rudolf Klein-Rogge, Bernhard Goetzke)

CHSJ (CBAT) Channel 4 Saint John / Channel 6 Newcastle / Channel 7 Moncton (CBC)
7:30 Jimmy Swaggart
8:30 Switchback
10:00 Rex Humbard
10:30 Day of Discovery
11:00 Old-Time Gospel Hour
12:00 World Tomorrow
12:30 Country Canada
1:00 Outpouring
1:30 Hymn Sing
2:00 Il Trovatore
5:00 To Be Announced
5:30 Indian Legends
6:00 Walt Disney - "The Swamp Fox: Tory Vengeance"
7:00 Fraggle Rock
7:30 Beachcombers - "The Hermit of Shaman Island"
8:00 Chautauqua Girl
10:30 Man Alive
11:00 CBC News
11:20 Nation's Business
11:25 News
11:30 Benny Hill
12:00 Benny Hill
12:25 100 Huntley Street

CBAFT Channel 11 Moncton (SRC)
8:30 Il etait une fois... l'homme
9:00 Woody le Pic
9:30 Passe-Partout
10:00 Les Contes de la foret verte
10:30 Klimbo/Ma soeur la Terre
11:00 Le Jour du Seigneur
12:00 La Revue
1:00 La Semaine Verte
2:00 Football Americain - San Francisco @ Washington
5:00 Oscar
5:30 Connaissance du milieu
6:00 Second Regard
7:00 Science-realite
7:30 Dossiers de presse
8:00 Court circuit
8:30 Les Beaux Dimanches
10:50 La Celeste bicyclette
11:20 Sport-Dimanche
11:50 Cinema - Docteur Mabuse le joueur (1922; Alfred Abel, Rudolf Klein-Rogge, Bernhard Goetzke)

WLBZ Channel 2 Bangor (NBC)
8:00 This is the Life
8:30 Big Valley
9:30 Taking Advantage
10:00 Movie - Sergeant Deadhead (1965; Frankie Avalon, Deborah Walley, Buster Keaton)
12:00 Entertainment This Week
1:00 News
1:30 Bionic Woman
2:30 Movie - Lady of the House (1978; Dyan Cannon, Armand Assante, Zohra Lampert)
4:30 NFL '83
5:00 NFL Football - Seattle @ Los Angeles Raiders
8:00 First Camera
9:00 Knight Rider - "A Knight in Shining Armor"
10:00 Movie - Bronco Billy (1980; Clint Eastwood, Sondra Locke, Geoffrey Lewis)
12:30 News
1:00 Movie - The Brides of Fu Manchu (1966; Christopher Lee, Douglas Wilmer, Rupert Davies)

WVII Channel 7 Bangor (ABC)
7:00 Great Space Coaster
7:30 Bullwinkle
8:00 Underdog
8:30 Jack Van Impe
9:00 Soul's Harbor
10:00 It's Your Business
10:30 Ernest Angley
11:30 World Tomorrow
12:00 Profiles
12:30 This Week With David Brinkley
1:30 Movie - Loves of a Psychiatrist (1968; Karen Drake, Denine Martin)
3:30 Movie - Whispering Death (1976; Christopher Lee, Horst Frank, James Faulkner)
5:30 Hardy Boys/Nancy Drew Mysteries
6:30 Lorne Greene's New Wilderness
7:00 ABC News
7:30 Happy Days
8:00 Ripley's Believe it or Not
9:00 Hardcastle and McCormick - "Whistler's Pride"
10:00 Movie - Slap Shot (1977; Paul Newman, Michael Ontkean, Lindsay Crouse)
12:30 ABC News
12:45 Jim Bakker

WAGM Channel 8 Presque Isle (CBS, NBC, ABC)
7:00 Captain Kangaroo
8:00 Meatballs and Spaghetti
8:30 Jack Van Impe
9:00 Jimmy Swaggart
10:00 Day of Discovery
10:30 Oral Roberts
11:00 Catholic Mass
11:30 Sunday Morning
1:00 It's Your Business
1:30 NFL Today
2:00 NFL Football - San Francisco @ Washington
5:00 NFL Football - Seattle @ Los Angeles Raiders
8:00 First Camera
9:00 Knight Rider - "A Knight in Shining Armor"
10:00 Jeffersons - "Getting Back to Basiks"
10:30 Goodnight, Beantown - "Lost and Foundering"
11:00 Trapper John, M.D. - "Play Your Hunch"
12:00 CBS News
12:15 To Be Announced

WMEM Channel 10 Presque Isle / WMED Channel 13 Calais (PBS)
9:00 Sesame Street
10:00 Mister Rogers
10:30 Electric Company
11:00 Newton's Apple
11:30 Why in the World?
12:00 Nature
1:00 Behind the Curtains: Manners in Russia and China
2:00 Washington Week in Review
2:30 Wall $treet Week
3:00 Movie - The Big Clock (1948; Ray Milland, Charles Laughton, Maureen O'Sullivan)
5:00 International Edition
5:30 Victory Garden
6:00 Magic of Oil Painting
6:30 Magic of Decorative Painting
7:00 Firing Line
8:00 Conversations
8:30 Dinner at Julia's
9:00 Nature - "The Discovery of Animal Behavior: Search For the Mind"
10:00 Masterpiece Theatre - "The Citadel: Pt. 8"
11:00 Chemical People - "Chemically-Related Birth Defects"
11:30 Piano Recital With Baycka Voronietzky

ASN - Atlantic Satellite Network Cable TV only, Various Channels
1:30 Jack Van Impe
2:00 100 Huntley Street
3:00 Robert Schuller
4:00 Professor Moffett
4:30 Foufouli
5:00 For Lovers Only
5:30 World Outdoors
6:00 Challenging Sea
6:30 Peter Appleyard
7:00 Matt and Jenny
7:30 Fighting Words
8:00 Movie - Incident at Crestridge (1981; Eileen Brennan, Bruce Davison, Corky Fowler)
10:00 Schulman File
11:30 Music 'Til Midnight

MONDAY, JANUARY 9, 1984

CKCW Channel 2 Moncton, Channel 8 Charlottetown / CJCB Channel 4 Sydney / CJCH Channel 5 Halifax / 
CKLT Channel 9 Saint John (CTV)
7:00 Mighty Hercules
7:30 Canada A.M.
10:00 Romper Room
10:30 What's Cooking?
11:00 Guess What?
11:30 20 Minute Workout
12:00 Just Like Mom
12:30 Smurfs
1:00 Definition
1:30 City Lights
2:00 Don Harron (with guests Catherine McKinnon, Maureen Murphy, Emma Samms, and Jill Whelan)
3:00 Another World
4:00 General Hospital
5:00 ATV News
6:30 M*A*S*H - "Tuttle"
7:00 One Day at a Time
7:30 That's Incredible!
8:30 Thrill of a Lifetime
9:00 Pre-Olympic Hockey - Canada Vs. U.S.S.R.
12:00 CTV News
12:20 News
1:00 Bionic Woman - "The Bionic Dog: Pt. 1"

CBHT Channel 3 Halifax / CBIT Channel 5 Sydney / CBCT Channel 13 Charlottetown (CBC)
9:15 Friendly Giant
9:30 Nova Scotia Schools
10:30 Mr. Dressup
11:00 Sesame Street
12:00 Feeling Good
12:30 Happy Days
1:00 Tales of the Unexpected
1:30 Titans
2:00 All My Children
3:00 Take 30 - "An Interview With Gloria Steinem: Pt. 1"
3:30 Coronation Street
4:00 Do it For Yourself
4:30 Just Down the Street
5:00 Coming Attractions
5:30 Three's Company
6:00 First Edition (CBHT, CBIT only)
6:00 Compass (CBCT only)
7:00 Heritage
7:30 Land and Sea
8:00 Too Close For Comfort - "Son of the Groom"
8:30 Hangin' in - "Happiness is a Warm Grover"
9:00 Buffalo Bill - "The Interview"
9:30 Newhart - "A Jug of Wine, a Loaf of Bread, and POW"
10:00 National
10:20 Journal
11:00 National News Update
11:05 Maritimes Tonight
11:25 Barney Miller - "The Clown"
11:55 Movie - A Midsummer Night's Dream (1935; Dick Powell, Olivia de Havilland, James Cagney)

CJBR Channel 3 Rimouski, Quebec (SRC)
10:30 En Mouvement
10:45 Sur le bout de la langue
11:00 Passe-Partout
11:30 Felix et Ciboulette
12:00 Rien que pour vous
12:30 Star Trek
1:00 Nouvelles
1:30 Allo Bou-Bou
2:30 Au jour le jour
3:30 Cinema - Les Risques du metier (1967; Jacques Brel, Emmanuele Riva, Nathalie Neil)
5:00 Bobino
5:30 Les Schtroumpfs
6:00 Le Grand-frere
7:00 Ce Soir
7:30 Nouvelles
8:00 Drole de vie
8:30 Terre humaine
9:00 Poivre et sel
9:30 La Bonne Aventure
10:00 Quincy
11:00 Telejournal et sports
12:15 Les Vacances d'Elvis Gratton
12:45 Le Roi qui vient du sud - "Le Panache blanc"

CHSJ (CBAT) Channel 4 Saint John / Channel 6 Newcastle / Channel 7 Moncton (CBC)
8:00 100 Huntley Street
9:00 Sesame Street
10:00 Kids and Things
10:15 Friendly Giant
10:30 Canadian Schools
11:00 Wok With Yan
11:30 Let's Shape Up
12:00 Mid-Day
1:00 Price is Right
2:00 All My Children
3:00 Take 30 - "An Interview With Gloria Steinem: Pt. 1"
3:30 Do it For Yourself
4:00 Rocket Robin Hood
4:30 Popeye
5:00 Laverne and Shirley
5:30 CBC News For New Brunswick
6:30 Three's Company
7:00 Fame
8:00 Too Close For Comfort - "Son of the Groom"
8:30 Hangin' in - "Happiness is a Warm Grover"
9:00 Buffalo Bill - "The Interview"
9:30 Newhart - "A Jug of Wine, a Loaf of Bread, and POW"
10:00 National
10:20 Journal
11:00 Emerald Point, N.A.S.
12:00 News
12:30 Hawaii Five-O

CBAFT Channel 11 Moncton (SRC)
10:30 En Mouvement
10:45 Sur le bout de la langue
11:00 Passe-Partout
11:30 Felix et Ciboulette
12:00 Rien que pour vous
12:30 Star Trek
1:00 Nouvelles
1:30 Allo Bou-Bou
2:30 Au jour le jour
3:30 Cinema - Les Risques du metier (1967; Jacques Brel, Emmanuele Riva, Nathalie Neil)
5:00 Bobino
5:30 Les Schtroumpfs
6:00 Coup d'oeil
6:30 Ce Soir Atlantique
7:30 Avis de recherche
8:00 Drole de vie
8:30 Terre humaine
9:00 Poivre et sel
9:30 La Bonne Aventure
10:00 Quincy
11:00 Telejournal et sports
12:15 Les Vacances d'Elvis Gratton
12:45 Le Roi qui vient du sud - "Le Panache blanc"

WLBZ Channel 2 Bangor (NBC)
7:30 News
8:00 Today
10:00 Donahue - "Craniofacial Reconstructive Surgery"
11:00 Facts of Life
11:30 Sale of the Century
12:00 Wheel of Fortune
12:30 Dream House
1:00 News
1:30 Search For Tomorrow
2:00 Days of Our Lives
3:00 Another World
4:00 Muppet Show (with guests Kris Kristofferson and Rita Coolidge)
4:30 I Dream of Jeannie
5:00 Movie - Terror On the 40th Floor (1974; John Forsythe, Joseph Campanella, Lynn Carlin)
6:30 Entertainment Tonight
7:00 News
7:30 NBC News
8:00 M*A*S*H - "Good-Bye, Radar: Pt. 1"
8:30 WKRP in Cincinnati - "Hold-Up"
9:00 TV's Bloopers, Commercials, and Practical Jokes
10:00 Movie - Secret Air Force (1980; Darren McGavin, Robert Vaughn)
12:00 News
12:30 Best of Carson (with guests Richard Benjamin, Kelly Monteith, and Pete Fountain)
1:30 David Letterman

WVII Channel 7 Bangor (ABC)
7:00 Jim Bakker
8:00 Good Morning America
10:00 20 Minute Workout
10:30 Edge of Night
11:00 Family
12:00 People to People
12:30 Loving
1:00 Family Feud
1:30 Ryan's Hope
2:00 All My Children
3:00 One Life to Live
4:00 General Hospital
5:00 CHiPs
6:00 Star Trek - "Elaan of Troyius"
7:00 News
7:30 ABC News
8:00 Food For the Hungry
9:00 That's Incredible!
10:00 Movie - Something About Amelia (1984; Ted Danson, Glenn Close, Olivia Cole)
12:00 News
12:30 ABC News Nightline
1:30 Lie Detector

WAGM Channel 8 Presque Isle (CBS, NBC, ABC)
7:15 Rural Report
7:30 ABC News
8:00 Good Morning America
10:00 Donahue - "Craniofacial Reconstructive Surgery"
11:00 New $25,000 Pyramid
11:30 Press Your Luck
12:00 Price is Right
1:00 Family Feud
1:30 Young and the Restless
2:30 As the World Turns
3:30 Capitol
4:00 Guiding Light
5:00 Gilligan's Island
5:30 Merv Griffin - "Soapy Awards"
6:30 M*A*S*H
7:00 News
7:30 CBS News
8:00 Three's Company
8:30 County Telequiz
9:00 Scarecrow and Mrs. King - "Remembrance of Things Past"
10:00 After M*A*S*H - "September of '53"
10:30 Newhart - "A Jug of Wine, a Loaf of Bread, and POW"
11:00 Hill Street Blues - "Here's Adventure, Here's Romance"
12:00 News
12:30 Hart to Hart - "Harts and Flowers"
1:40 Columbo - "Publish or Perish"

WMEM Channel 10 Presque Isle / WMED Channel 13 Calais (PBS)
9:15 A.M. Weather
9:30 Mister Rogers
10:00 It's Everybody's Business
10:30 College Preview
11:00 Educational Programming
1:00 Sesame Street
2:00 Educational Programming
3:30 Hooked On Aerobics
4:00 America: The Second Century
4:30 Understanding Human Behavior
5:00 Sesame Street
6:00 Mister Rogers
6:30 Electric Company
7:00 Focus On Society
7:30 It's Everybody's Business
8:00 MacNeil-Lehrer News Hour
9:00 Skate America
10:00 Great Performances - "The Magic Flute"

ASN - Atlantic Satellite Network Cable TV only, Various Channels
8:00 100 Huntley Street
9:00 Polka Dot Door
9:30 Size Small
10:00 Joyce Davidson
10:30 Educational Programming
12:00 Scooby-Doo
12:30 Little Rascals
1:00 Educational Programming
2:30 Atlantic Afternoon
3:00 Micro Magic
3:30 You're Beautiful
4:00 Guiding Light
5:00 Pitfall
5:30 New Candid Camera
6:00 People's Court
6:30 That's Life
7:00 Atlantic Pulse
7:30 WKRP in Cincinnati - "The Union"
8:00 Movie - Alien Attack (1979; Martin Landau, Barbara Bain, Barry Morse)
10:00 Spotlight
10:30 Showbiz
11:00 Atlantic Pulse

TUESDAY, JANUARY 10, 1984

CKCW Channel 2 Moncton, Channel 8 Charlottetown / CJCB Channel 4 Sydney / CJCH Channel 5 Halifax / 
CKLT Channel 9 Saint John (CTV)
7:00 Mighty Hercules
7:30 Canada A.M.
10:00 Romper Room
10:30 What's Cooking?
11:00 Guess What?
11:30 20 Minute Workout
12:00 Just Like Mom
12:30 Smurfs
1:00 Definition
1:30 City Lights
2:00 Don Harron (with guests Carroll Baker, Barbara Hamilton, Mike McDonald, and Dick Van Patten)
3:00 Another World
4:00 General Hospital
5:00 ATV News
6:30 M*A*S*H - "The Ringbanger"
7:00 Happy Days
7:30 World Vision Special
8:30 Lorne Greene's New Wilderness
9:00 Mississippi
10:00 Matt Houston - "Waltz of Death"
11:00 Hart to Hart - "Whispers in the Wings"
12:00 CTV News
12:20 News
1:00 Six Million Dollar Man - "The Bionic Woman: Pt. 2"

CBHT Channel 3 Halifax / CBIT Channel 5 Sydney / CBCT Channel 13 Charlottetown (CBC)
9:15 Friendly Giant
9:30 Nova Scotia Schools
10:00 Canadian Schools
10:30 Mr. Dressup
11:00 Sesame Street
12:00 Wild Kingdom
12:30 All in the Family
1:00 1915
2:00 All My Children
3:00 Take 30 - "An Interview With Gloria Steinem: Pt. 2"
3:30 Coronation Street
4:00 Do it For Yourself
4:30 Edison Twins
5:00 Happy Days
5:30 Three's Company
6:00 First Edition (CBHT, CBIT only)
6:00 Compass (CBCT only)
7:00 Remington Steele - "Steele Eligible"
8:00 Fifth Estate - "The Falkland Islands: Eighteen Months After the War"
9:00 Three's Company - "Itching For Trouble"
9:30 Oh, Madeline - "Monday Night Madeline"
10:00 National
10:20 Journal
11:00 National News Update
11:05 Maritimes Tonight
11:25 Barney Miller - "Chinatown: Pt. 1"
11:55 Movie - Captain Blood (1935; Errol Flynn, Olivia de Havilland, Lionel Atwill)

CJBR Channel 3 Rimouski, Quebec (SRC)
10:30 En Mouvement
10:45 Les 100 tours de Centour
11:00 Passe-Partout
11:30 Felix et Ciboulette
12:00 De bien belles choses
12:30 Les Aventures de Virulysse
1:00 Nouvelles
1:30 Allo Bou-Bou
2:30 Au jour le jour
3:30 Cinema - Dupont Lajoie (1975; Jean Carmet, Pierre Tornade, Jean Bouise)
5:00 Bobino
5:30 Minibus
6:00 L'Incroyable Hulk
7:00 Ce Soir
7:30 Nouvelles
8:00 Le Vagabond
8:30 Monsieur le Ministre
9:00 Cinema - Les Fleurs de sang (1981; Charles Durning, Robert F. Lyons, Claude Earl Jones)
11:00 Telejournal et sports
12:15 Rencontres
12:45 L'Habitation - "Prospective"
1:15 Cinema - Les Gauloises bleues (1969; Annie Girardot, Jean-Pierre Kalfon, Nella Bielski)

CHSJ (CBAT) Channel 4 Saint John / Channel 6 Newcastle / Channel 7 Moncton (CBC)
8:00 100 Huntley Street
9:00 Sesame Street
10:00 Kids and Things
10:15 Friendly Giant
10:30 Mr. Dressup
11:00 Wok With Yan
11:30 Let's Shape Up
12:00 Mid-Day
1:00 Price is Right
2:00 All My Children
3:00 Take 30 - "An Interview With Gloria Steinem: Pt. 2"
3:30 Do it For Yourself
4:00 Rocket Robin Hood
4:30 Popeye
5:00 Laverne and Shirley
5:30 CBC News For New Brunswick
6:30 Three's Company
7:00 A-Team - "The Battle of Bel Air"
8:00 Fifth Estate - "The Falkland Islands: Eighteen Months After the War"
9:00 Three's Company - "Itching For Trouble"
9:30 Oh, Madeline - "Monday Night Madeline"
10:00 National
10:20 Journal
11:00 Tommy Hunter (with guests T.G. Sheppard, Hank Snow, and Boots Randolph)
12:00 News
12:30 Hawaii Five-O

CBAFT Channel 11 Moncton (SRC)
10:30 En Mouvement
10:45 Les 100 tours de Centour
11:00 Passe-Partout
11:30 Felix et Ciboulette
12:00 De bien belles choses
12:30 Les Aventures de Virulysse
1:00 Nouvelles
1:30 Allo Bou-Bou
2:30 Au jour le jour
3:30 Cinema - Dupont Lajoie (1975; Jean Carmet, Pierre Tornade, Jean Bouise)
5:00 Bobino
5:30 Minibus
6:00 Coup d'oeil
6:30 Ce Soir Atlantique
7:30 Avis de recherche
8:00 La Bastringue - "Jean Boucher et Johnny Comeau"
8:30 Monsieur le Ministre
9:00 Cinema - Les Fleurs de sang (1981; Charles Durning, Robert F. Lyons, Claude Earl Jones)
11:00 Telejournal et sports
12:15 Rencontres
12:45 L'Habitation - "Prospective"
1:15 Cinema - Les Gauloises bleues (1969; Annie Girardot, Jean-Pierre Kalfon, Nella Bielski)

WLBZ Channel 2 Bangor (NBC)
7:30 News
8:00 Today
10:00 Donahue - "Binge Buying"
11:00 Facts of Life
11:30 Sale of the Century
12:00 Wheel of Fortune
12:30 Dream House
1:00 News
1:30 Search For Tomorrow
2:00 Days of Our Lives
3:00 Another World
4:00 Muppet Show (with guest Ben Vereen)
4:30 I Dream of Jeannie
5:00 Movie - Overboard (1978; Angie Dickinson, Cliff Robertson, Acajou)
6:30 Entertainment Tonight (on location in Israel with Rock Hudson)
7:00 News
7:30 NBC News
8:00 M*A*S*H - "Good-Bye, Radar: Pt. 2"
8:30 WKRP in Cincinnati - "Good-Bye, Johnny: Pt. 1"
9:00 A-Team - "The Battle of Bel Air"
10:00 Riptide - "Conflict of Interest"
11:00 Remington Steele - "Steele Eligible"
12:00 News
12:30 Tonight Show
1:30 David Letterman (with guest Andy Kaufman)

WVII Channel 7 Bangor (ABC)
7:00 Jim Bakker
8:00 Good Morning America
10:00 20 Minute Workout
10:30 Edge of Night
11:00 Family
12:00 People to People
12:30 Loving
1:00 Family Feud
1:30 Ryan's Hope
2:00 All My Children
3:00 One Life to Live
4:00 General Hospital
5:00 CHiPs
6:00 Star Trek - "The Paradise Syndrome"
7:00 News
7:30 ABC News
8:00 Edge of Disaster
9:00 Fowl-Ups, Bleeps, and Blunders
9:30 Happy Days - "Kiss Me, Teach"
10:00 Three's Company - "Itching For Trouble"
10:30 Oh, Madeline - "Monday Night Madeline"
11:00 Hart to Hart - "Whispers in the Wings"
12:00 News
12:30 ABC News Nightline
1:30 Lie Detector

WAGM Channel 8 Presque Isle (CBS, NBC, ABC)
7:15 Rural Report
7:30 ABC News
8:00 Good Morning America
10:00 Donahue - "Binge Buying"
11:00 New $25,000 Pyramid
11:30 Press Your Luck
12:00 Price is Right
1:00 Family Feud
1:30 Young and the Restless
2:30 As the World Turns
3:30 Capitol
4:00 Guiding Light
5:00 Gilligan's Island
5:30 Merv Griffin
6:30 M*A*S*H
7:00 News
7:30 CBS News
8:00 Three's Company
8:30 Cheers - "Battle of the Exes"
9:00 A-Team - "The Battle of Bel Air"
10:00 Movie - License to Kill (1984; James Farentino, Penny Fuller, Don Murray)
12:00 News
12:30 Magnum, P.I. - "Dead Man's Channel"
1:40 McCloud - "The Park Avenue Rustlers"

WMEM Channel 10 Presque Isle / WMED Channel 13 Calais (PBS)
9:15 A.M. Weather
9:30 Mister Rogers
10:00 Sesame Street
11:00 Educational Programming
1:00 Sesame Street
2:00 Educational Programming
3:30 Hooked On Aerobics
4:00 Young and Special
4:30 Focus On Society
5:00 Sesame Street
6:00 Mister Rogers
6:30 Electric Company
7:00 America: The Second Century
7:30 Understanding Human Behavior
8:00 MacNeil-Lehrer News Hour
9:00 Nova - "Alcoholism: Life Under the Influence"
10:00 Philippines: To Sing Our Own Song
11:00 In the Shadow of the Mountains
11:30 New Tech Times
12:00 Wildlife Woodcarving
12:30 Late Night America

ASN - Atlantic Satellite Network Cable TV only, Various Channels
8:00 100 Huntley Street
9:00 Polka Dot Door
9:30 Size Small
10:00 Joyce Davidson
10:30 Gerontology
12:00 Scooby-Doo
12:30 Gary Coleman Show
1:00 Educational Programming
2:30 Atlantic Afternoon
3:00 Micro Magic
3:30 You're Beautiful
4:00 Guiding Light
5:00 Pitfall
5:30 New Candid Camera
6:00 People's Court
6:30 That's Life
7:00 Atlantic Pulse
7:30 WKRP in Cincinnati
8:00 Movie - From a Far Country: Pope John Paul II (1981; Sam Neill, Christopher Cazenove, Lisa Harrow)
10:00 Trapper John, M.D.
11:00 Atlantic Pulse

WEDNESDAY, JANUARY 11, 1984

CKCW Channel 2 Moncton, Channel 8 Charlottetown / CJCB Channel 4 Sydney / CJCH Channel 5 Halifax / 
CKLT Channel 9 Saint John (CTV)
7:00 Mighty Hercules
7:30 Canada A.M.
10:00 Romper Room
10:30 What's Cooking?
11:00 Guess What?
11:30 20 Minute Workout
12:00 Just Like Mom
12:30 Smurfs
1:00 Definition
1:30 City Lights
2:00 Don Harron (with guests Peter Fonda, Barbara Hamilton, William Hutt, and Mike McDonald)
3:00 Another World
4:00 General Hospital
5:00 ATV News
6:30 M*A*S*H - "Dear Dad, Again"
7:00 Jeffersons
7:30 Atlantic Loto
8:00 Dynasty - "Lancelot"
9:00 Fall Guy - "The Huntress"
10:00 St. Elsewhere - "A Pig Too Far"
11:00 Hotel - "Tomorrows"
12:00 CTV News
12:20 ATV News
1:00 Bionic Woman - "The Bionic Dog: Pt. 2"

CBHT Channel 3 Halifax / CBIT Channel 5 Sydney / CBCT Channel 13 Charlottetown (CBC)
9:15 Friendly Giant
9:30 Nova Scotia Schools
10:00 Canadian Schools
10:30 Mr. Dressup
11:00 Sesame Street
12:00 Feeling Good
12:30 Happy Days
1:00 Minder
2:00 All My Children
3:00 Take 30 - "Crisis of the Halifax Fishing Industry"
3:30 Coronation Street
4:00 Do it For Yourself
4:30 Going Great
5:00 Coming Attractions
5:30 Three's Company
6:00 First Edition (CBHT, CBIT only)
6:00 Compass (CBCT only)
7:00 Happy Days - "The Sixth Sense"
7:30 Inquiry
8:00 Nature of Things
9:00 Marketplace - "Health Benefits of a Low-Salt Diet/"Insolvent Insurance Companies"/"Snow-Blower Offers"
9:30 Front Page Challenge
10:00 National
10:20 Journal
11:00 National News Update
11:05 Maritimes Tonight
11:25 Barney Miller - "Chinatown: Pt. 2"
11:55 Movie - The Great Garrick (1937; Brian Aherne, Olivia de Havilland, Edward Everett Horton)

CJBR Channel 3 Rimouski, Quebec (SRC)
10:05 Fariboles
10:30 En Mouvement
10:45 Les 100 tours de Centour
11:00 Passe-Partout
11:30 Felix et Ciboulette
12:00 Les Ateliers
12:30 Un animal, des animaux
1:00 Nouvelles
1:30 Allo Bou-Bou
2:30 Au jour le jour
3:30 Le Temps de vivre
5:00 Bobino
5:30 Au Jeu
6:00 Grizzly Adams
7:00 Ce Soir
7:30 Nouvelles
8:00 Du Tac au Tac - "Une faculte qui oublie"
8:30 Le Temps d'une paix
9:00 Coup d'oeil
9:30 Vivre a trois
10:00 Une femme nommee Golda
11:00 Telejournal et sports
12:15 Reflets d'un pays - "Les Amis de chiffon"
1:15 Cinema - La Vie revee (1972; Liliane Lemaitre-Auger, Veronique Le Flaguais, Jean-François Guite)

CHSJ (CBAT) Channel 4 Saint John / Channel 6 Newcastle / Channel 7 Moncton (CBC)
8:00 100 Huntley Street
9:00 Sesame Street
10:00 Kids and Things
10:15 Friendly Giant
10:30 Mr. Dressup
11:00 Wok With Yan
11:30 Let's Shape Up
12:00 Mid-Day
1:00 Price is Right
2:00 All My Children
3:00 Take 30 - "Crisis of the Halifax Fishing Industry"
3:30 Do it For Yourself
4:00 Rocket Robin Hood
4:30 Popeye
5:00 Laverne and Shirley
5:30 CBC News For New Brunswick
6:30 Three's Company
7:00 Diff'rent Strokes
7:30 Newscope
8:00 Nature of Things
9:00 Marketplace - "Health Benefits of a Low-Salt Diet/"Insolvent Insurance Companies"/"Snow-Blower Offers"
9:30 Front Page Challenge
10:00 National
10:20 Journal
11:00 Remington Steele - "Steele Eligible"
12:00 News
12:30 Hawaii Five-O

CBAFT Channel 11 Moncton (SRC)
10:05 Fariboles
10:30 En Mouvement
10:45 Les 100 tours de Centour
11:00 Passe-Partout
11:30 Felix et Ciboulette
12:00 Les Ateliers
12:30 Un animal, des animaux
1:00 Nouvelles
1:30 Allo Bou-Bou
2:30 Au jour le jour
3:30 Le Temps de vivre
5:00 Bobino
5:30 Au Jeu
6:00 Coup d'oeil
6:30 Ce Soir Atlantique
7:30 Avis de recherche
8:00 Villes et Villages
8:30 Le Temps d'une paix
9:00 Coup d'oeil
9:30 Du Tac au Tac - "Une faculte qui oublie"
10:00 Une femme nommee Golda
11:00 Telejournal et sports
12:15 Reflets d'un pays - "Les Amis de chiffon"
1:15 Cinema - La Vie revee (1972; Liliane Lemaitre-Auger, Veronique Le Flaguais, Jean-François Guite)

WLBZ Channel 2 Bangor (NBC)
7:30 News
8:00 Today
10:00 Donahue - "What's a Wife Worth?"
11:00 Facts of Life
11:30 Sale of the Century
12:00 Wheel of Fortune
12:30 Dream House
1:00 News
1:30 Search For Tomorrow
2:00 Days of Our Lives
3:00 Another World
4:00 Muppet Show (with guest Vincent Price)
4:30 I Dream of Jeannie
5:00 Movie - The Henderson Monster (1980; Jason Miller, Christine Lahti, Stephen Collins)
6:30 Entertainment Tonight
7:00 News
7:30 NBC News
8:00 M*A*S*H - "Period of Adjustment"
8:30 WKRP in Cincinnati - "Good-Bye, Johnny: Pt. 2"
9:00 Real People
10:00 Facts of Life - "Crossing the Line"
10:30 Night Court - "Santa Goes Downtown"
11:00 St. Elsewhere - "A Pig Too Far"
12:00 News
12:30 Tonight Show (with guests William F. Buckley Jr. and Itzhak Perlman)
1:30 David Letterman (with guest Richard Morris)

WVII Channel 7 Bangor (ABC)
7:00 Jim Bakker
8:00 Good Morning America
10:00 20 Minute Workout
10:30 Edge of Night
11:00 Family
12:00 People to People
12:30 Loving
1:00 Family Feud
1:30 Ryan's Hope
2:00 All My Children
3:00 One Life to Live
4:00 General Hospital
5:00 CHiPs
6:00 Star Trek - "The Enterprise Incident"
7:00 News
7:30 ABC News
8:00 Barney Miller
8:30 Family Feud
9:00 Fall Guy - "The Huntress"
10:00 Dynasty - "Lancelot"
11:00 Hotel - "Tomorrows"
12:00 News
12:30 ABC News Nightline
1:30 Lie Detector

WAGM Channel 8 Presque Isle (CBS, NBC, ABC)
7:15 Rural Report
7:30 ABC News
8:00 Good Morning America
10:00 Donahue - "What's a Wife Worth?"
11:00 New $25,000 Pyramid
11:30 Press Your Luck
12:00 Price is Right
1:00 Family Feud
1:30 Young and the Restless
2:30 As the World Turns
3:30 Capitol
4:00 Guiding Light
5:00 Gilligan's Island
5:30 Merv Griffin
6:30 M*A*S*H
7:00 News
7:30 CBS News
8:00 Three's Company
8:30 We Got it Made - "Mickey's Misconception"
9:00 Real People
10:00 Movie - Modern Problems (1981; Chevy Chase, Patti D'Arbanville, Dabney Coleman)
12:00 News
12:30 Police Story
12:40 Movie - Voices (1979; Michael Ontkean, Amy Irving, Alex Rocco)

WMEM Channel 10 Presque Isle / WMED Channel 13 Calais (PBS)
9:15 A.M. Weather
9:30 Mister Rogers
10:00 It's Everybody's Business
10:30 College Preview
11:00 Educational Programming
1:00 Sesame Street
2:00 Educational Programming
3:30 Hooked On Aerobics
4:00 America: The Second Century
4:30 Understanding Human Behavior
5:00 Sesame Street
6:00 Mister Rogers
6:30 Electric Company
7:00 Focus On Society
7:30 It's Everybody's Business
8:00 MacNeil-Lehrer News Hour
9:00 National Geographic - "Among the Wild Chimpanzees"
10:00 Walk Through the Twentieth Century With Bill Moyers - "Marshall, Texas; Marshall, Texas"
11:00 Style Wars
11:30 Last of the One-Night Stands
12:00 Working Women
12:30 Late Night America

ASN - Atlantic Satellite Network Cable TV only, Various Channels
9:00 Polka Dot Door
9:30 Size Small
10:00 Joyce Davidson
10:30 Educational Programming
12:00 Scooby-Doo
12:30 Shirt Tales
1:00 Gerontology
2:30 Atlantic Afternoon
3:00 Micro Magic
3:30 You're Beautiful
4:00 Guiding Light
5:00 Pitfall
5:30 New Candid Camera
6:00 People's Court
6:30 That's Life
7:00 Atlantic Pulse
7:30 WKRP in Cincinnati
8:00 Real People - "The Tree That Grew Up"
9:00 Vista
10:00 Wayne Thomas
11:00 Atlantic Pulse

THURSDAY, JANUARY 12, 1984

CKCW Channel 2 Moncton, Channel 8 Charlottetown / CJCB Channel 4 Sydney / CJCH Channel 5 Halifax / 
CKLT Channel 9 Saint John (CTV)
7:00 Mighty Hercules
7:30 Canada A.M.
10:00 Romper Room
10:30 What's Cooking?
11:00 Guess What?
11:30 20 Minute Workout
12:00 Just Like Mom
12:30 Smurfs
1:00 Definition
1:30 City Lights
2:00 Don Harron (with guests Madeleine Morris, Anne Murray, Jerry Seinfeld, and Betty Thomas)
3:00 Another World
4:00 General Hospital
5:00 ATV News
6:30 M*A*S*H - "Sometimes You Hear the Bullet"
7:00 Benson
7:30 Hill Street Blues - "Ratman and Bobbin"
8:30 Littlest Hobo - "Carnival of Fear"
9:00 Magnum, P.I. - "Luther Gillis: File # 521"
10:00 Live it Up
10:30 Bizarre - "Sporting Equipment"/"A Look at Body Language"/"The All-World News Network"
11:00 Sun Country
11:30 City Lights
12:00 CTV News
12:20 News
1:00 Movie - Ring of Bright Water (1969; Bill Travers, Virginia McKenna, Peter Jeffrey)

CBHT Channel 3 Halifax / CBIT Channel 5 Sydney / CBCT Channel 13 Charlottetown (CBC)
9:15 Friendly Giant
9:30 Nova Scotia Schools
10:30 Mr. Dressup
11:00 Sesame Street
12:00 Midday News (CBHT, CBIT only)
12:00 Heritage (CBCT only)
12:30 All in the Family
1:00 All Creatures Great and Small
2:00 All My Children
3:00 Take 30
3:30 Coronation Street
4:00 Do it For Yourself
4:30 What's New?
5:00 Happy Days
5:30 Three's Company
6:00 First Edition (CBHT, CBIT only)
6:00 Compass (CBCT only)
7:00 Fame - "Equals"
8:00 Sons and Daughters
8:30 Judge
9:00 Duplessis
10:00 National
10:20 Journal
11:00 National News Update
11:05 Maritimes Tonight
11:25 Barney Miller - "Hunger Strike"
11:55 Movie - The Male Animal (1942; Henry Fonda, Olivia de Havilland, Joan Leslie)

CJBR Channel 3 Rimouski, Quebec (SRC)
10:30 En Mouvement
10:45 Les 100 tours de Centour
11:00 Passe-Partout
11:30 Felix et Ciboulette
12:00 Les Ateliers
12:30 Daniel Bertolino, l'exploration et vous
1:00 Nouvelles
1:30 Allo Bou-Bou
2:30 Au jour le jour
3:30 Cinema - L'Enfant sauvage (1970; Francois Truffaut, Jean-Pierre Cargol, Francoise Seigner)
5:00 Bobino
5:30 Traboulidon
6:00 Robinson Suisse
6:30 La Vie secrete des animaux
7:00 Ce Soir
7:30 Nouvelles
8:00 Genies en Herbe
8:30 La Vie promise
9:00 Cinema - Le Voyage organise (1980; L. Alberg, J. Skolmen)
11:00 Telejournal et sports
12:15 A premiere vue
12:45 Cinema - Mon Oncle Benjamin (1969; Jacques Brel, Claude Jade, Bernard Alane)

CHSJ (CBAT) Channel 4 Saint John / Channel 6 Newcastle / Channel 7 Moncton (CBC)
8:00 100 Huntley Street
9:00 Sesame Street
10:00 Kids and Things
10:15 Friendly Giant
10:30 Mr. Dressup
11:00 Wok With Yan
11:30 Let's Shape Up
12:00 Mid-Day
1:00 Price is Right
2:00 All My Children
3:00 Take 30
3:30 Do it For Yourself
4:00 Rocket Robin Hood
4:30 Popeye
5:00 Laverne and Shirley
5:30 CBC News For New Brunswick
6:30 Three's Company
7:00 Movie - The Mating Season (1981;  Lucie Arnaz, Thomas Barbour, Imogene Bliss)
9:00 After M*A*S*H - "C.Y.A."
9:30 CHSJ Variety
10:00 National
10:20 Journal
11:00 Knots Landing - "Reconcilable Differences"
12:00 News
12:30 Hawaii Five-O

CBAFT Channel 11 Moncton (SRC)
10:30 En Mouvement
10:45 Les 100 tours de Centour
11:00 Passe-Partout
11:30 Felix et Ciboulette
12:00 Les Ateliers
12:30 Daniel Bertolino, l'exploration et vous
1:00 Nouvelles
1:30 Allo Bou-Bou
2:30 Au jour le jour
3:30 Cinema - L'Enfant sauvage (1970; Francois Truffaut, Jean-Pierre Cargol, Francoise Seigner)
5:00 Bobino
5:30 Traboulidon
6:00 Coup d'oeil
6:30 Ce Soir Atlantique
7:30 Avis de recherche
8:00 Genies en Herbe
8:30 La Vie promise
9:00 Cinema - Le Voyage organise (1980; L. Alberg, J. Skolmen)
11:00 Telejournal et sports
12:15 A premiere vue
12:45 Cinema - Mon Oncle Benjamin (1969; Jacques Brel, Claude Jade, Bernard Alane)

WLBZ Channel 2 Bangor (NBC)
7:30 News
8:00 Today
10:00 Donahue
11:00 Facts of Life
11:30 Sale of the Century
12:00 Wheel of Fortune
12:30 Dream House
1:00 News
1:30 Search For Tomorrow
2:00 Days of Our Lives
3:00 Another World
4:00 Muppet Show (with guest Diana Ross)
4:30 I Dream of Jeannie
5:00 Movie - Pleasure Palace (1980; Omar Sharif, Victoria Principal, J.D. Cannon)
6:30 Entertainment Tonight
7:00 News
7:30 NBC News
8:00 M*A*S*H
8:30 WKRP in Cincinnati
9:00 Gimme a Break! - "James Returns"
9:30 Family Ties - "Go, Tigers"
10:00 Cheers - "No Help Wanted"
10:30 Buffalo Bill - "The Interview"
11:00 Hill Street Blues - "Ratman and Bobbin"
12:00 News
12:30 Tonight Show (with guest Steve Lawrence)
1:30 David Letterman (with guests Jay Leno and David Wallechinsky)

WVII Channel 7 Bangor (ABC)
7:00 Jim Bakker
8:00 Good Morning America
10:00 20 Minute Workout
10:30 Edge of Night
11:00 Family
12:00 People to People
12:30 Loving
1:00 Family Feud
1:30 Ryan's Hope
2:00 All My Children
3:00 One Life to Live
4:00 General Hospital
5:00 CHiPs
6:00 Star Trek - "And the Children Shall Lead"
7:00 News
7:30 ABC News
8:00 Barney Miller
8:30 Family Feud
9:00 Automan - "Unreasonable Facsimile"
10:00 Masquerade - "Caribbean Holiday"
11:00 20/20
12:00 News
12:30 ABC News Nightline
1:30 Lie Detector

WAGM Channel 8 Presque Isle (CBS, NBC, ABC)
7:15 Rural Report
7:30 ABC News
8:00 Good Morning America
10:00 Donahue - "Anger"
11:00 New $25,000 Pyramid
11:30 Press Your Luck
12:00 Price is Right
1:00 Family Feud
1:30 Young and the Restless
2:30 As the World Turns
3:30 Capitol
4:00 Guiding Light
5:00 Gilligan's Island
5:30 Merv Griffin
6:30 M*A*S*H
7:00 News
7:30 CBS News
8:00 Three's Company
8:30 Local Basketball Highlights
9:00 Magnum, P.I. - "Luther Gillis: File # 521"
10:00 Simon and Simon - "Dear Lovesick"
11:00 Knots Landing - "Reconcilable Differences"
12:00 News
12:30 Trapper John, M.D. - "Candy Doctor"
1:40 Movie - The Billion Dollar Threat (1979; Dale Robinette, Ralph Bellamy, Keenan Wynn)

WMEM Channel 10 Presque Isle / WMED Channel 13 Calais (PBS)
9:15 A.M. Weather
9:30 Mister Rogers
10:00 Sesame Street
11:00 Educational Programming
1:00 Sesame Street
2:00 Educational Programming
3:30 Hooked On Aerobics
4:00 Young and Special
4:30 Focus On Society
5:00 Sesame Street
6:00 Mister Rogers
6:30 Electric Company
7:00 Young and Special
7:30 Focus On Society
8:00 MacNeil-Lehrer News Hour
9:00 State Wide
9:30 La Frontera
10:00 Stanley Kramer On Film
11:00 Sneak Previews
11:30 All-New This Old House
12:00 Lawmakers
12:30 Late Night America

ASN - Atlantic Satellite Network Cable TV only, Various Channels
8:00 100 Huntley Street
9:00 Polka Dot Door
9:30 Size Small
10:00 Joyce Davidson
10:30 Gerontology
12:00 Scooby-Doo
12:30 Drak Pack
1:00 Educational Programming
2:30 Atlantic Afternoon
3:00 Micro Magic
3:30 You're Beautiful
4:00 Guiding Light
5:00 Pitfall
5:30 New Candid Camera
6:00 People's Court
6:30 That's Life
7:00 Atlantic Pulse
7:30 WKRP in Cincinnati
8:00 Movie - Marion Rose White (1982; Nancy Cartwright, Charles Aidman, Ruth Silveira)
10:00 New Faces
10:30 We Got it Made
11:00 Atlantic Pulse

FRIDAY, JANUARY 13, 1984

CKCW Channel 2 Moncton, Channel 8 Charlottetown / CJCB Channel 4 Sydney / CJCH Channel 5 Halifax / 
CKLT Channel 9 Saint John (CTV)
7:00 Mighty Hercules
7:30 Canada A.M.
10:00 Romper Room
10:30 What's Cooking?
11:00 Guess What?
11:30 20 Minute Workout
12:00 Just Like Mom
12:30 Smurfs
1:00 Definition
1:30 City Lights
2:00 Don Harron (with guests Steve Bond, George Lindsey, Peter Newman, and Mike Warren)
3:00 Another World
4:00 General Hospital
5:00 ATV News
6:30 M*A*S*H - "The Longjohn Flap" 
7:00 Love Boat
8:00 Canadian Figure Skating
9:00 Dukes of Hazzard - "Brotherly Love"
10:00 Yellow Rose
11:00 Falcon Crest - "Queen's Gambit"
12:00 CTV News
12:20 News
1:00 Movie - Zachariah (1971; John Rubinstein, Patricia Quinn, Don Johnson)

CBHT Channel 3 Halifax / CBIT Channel 5 Sydney / CBCT Channel 13 Charlottetown (CBC)
9:00 News (CBHT, CBIT only)
9:15 Friendly Giant
9:30 Nova Scotia Schools
10:00 Canadian Schools
10:30 Mr. Dressup
11:00 Sesame Street
12:00 Feeling Good
12:30 Happy Days
1:00 Cities
2:00 All My Children
3:00 Take 30
3:30 Coronation Street
4:00 Do it For Yourself
4:30 Grange Hill
5:00 Coming Attractions
5:30 Three's Company
6:00 First Edition (CBHT, CBIT only)
6:00 Compass (CBCT only)
7:00 Muppet Show (with guest John Cleese)
7:30 Barney Miller
8:00 Tommy Hunter (with guests Tammy Wynette, Ed Bruce, Ray Stevens, and Gene Watson)
9:00 Dallas - "Offshore Crude"
10:00 National
10:20 Journal
11:00 National News Update
11:05 Maritimes Tonight
11:25 Best of Midnight Special (with host Roy Orbison and guests The Drifters and Del Shannon)

CJBR Channel 3 Rimouski, Quebec (SRC)
10:30 En Mouvement
10:45 Les 100 tours de Centour
11:00 Passe-Partout
11:30 Felix et Ciboulette
12:00 Octo-puce
12:30 Mordicus
1:00 Nouvelles
1:30 Allo Bou-Bou
2:30 Au jour le jour
3:30 Salvator et les Mohicans de Paris
4:30 Du neuf au zoo
5:00 Bobino
5:30 Les Transistors
6:00 Sur la route de l'amitie
6:30 Salute sante
7:00 Ce Soir
7:30 Nouvelles
8:00 Le Paradis des chefs - "Brunei, Son Altesse le Sultan"
8:30 Grand-Papa
9:00 Deja 20 ans
10:00 La Chambre des dames
11:00 Telejournal et sports
12:25 Cinema - Un si joli village (1979; Victor Lanoux, Jean Carmet, Valerie Mairesse)
2:35 Cinema - L'Education amoureuse de Valentin (1974; Paul Meurisse, Bernard Menez, Gila Von Weitershausen)

CHSJ (CBAT) Channel 4 Saint John / Channel 6 Newcastle / Channel 7 Moncton (CBC)
8:00 100 Huntley Street
9:00 Sesame Street
10:00 Kids and Things
10:15 Friendly Giant
10:30 Mr. Dressup
11:00 Wok With Yan
11:30 Let's Shape Up
12:00 Mid-Day
1:00 Price is Right
2:00 All My Children
3:00 Take 30
3:30 Do it For Yourself
4:00 Rocket Robin Hood
4:30 Popeye
5:00 Laverne and Shirley
5:30 CBC News For New Brunswick
6:30 Three's Company
7:00 Movie - Where's Willie? (1978; Henry Darrow, Katherine Woodville, Guy Madison)
9:00 Dallas - "Offshore Crude"
10:00 National
10:20 Journal
11:00 T.J. Hooker
12:00 News
12:30 Hawaii Five-O

CBAFT Channel 11 Moncton (SRC)
10:30 En Mouvement
10:45 Les 100 tours de Centour
11:00 Passe-Partout
11:30 Felix et Ciboulette
12:00 Octo-puce
12:30 Mordicus
1:00 Nouvelles
1:30 Allo Bou-Bou
2:30 Au jour le jour
3:30 Salvator et les Mohicans de Paris
4:30 Du neuf au zoo
5:00 Bobino
5:30 Les Transistors
6:00 Coup d'oeil
6:30 Ce Soir Atlantique
7:30 Avis de recherche
8:00 Le Paradis des chefs - "Brunei, Son Altesse le Sultan"
8:30 Grand-Papa
9:00 Deja 20 ans
10:00 La Chambre des dames
11:00 Telejournal et sports
12:25 Cinema - Un si joli village (1979; Victor Lanoux, Jean Carmet, Valerie Mairesse)

WLBZ Channel 2 Bangor (NBC)
7:30 News
8:00 Today
10:00 Donahue
11:00 Facts of Life
11:30 Sale of the Century
12:00 Wheel of Fortune
12:30 Dream House
1:00 News
1:30 Search For Tomorrow
2:00 Days of Our Lives
3:00 Another World
4:00 Muppet Show (with guest Twiggy)
4:30 I Dream of Jeannie
5:00 Movie - The Enforcer (1951; Humphrey Bogart, Zero Mostel, Everett Sloane)
6:30 Entertainment Tonight
7:00 News
7:30 NBC News
8:00 M*A*S*H
8:30 WKRP in Cincinnati
9:00 Movie - Hard Knox (1984; Robert Conrad, Red West, Joan Sweeny)
11:00 New Show (with guests John Candy and Paul Simon)
12:00 News
12:30 Tonight Show (with guests Charles Nelson Reilly and Susan Sarandon)
1:30 Friday Night Videos

WVII Channel 7 Bangor (ABC)
7:00 Jim Bakker
8:00 Good Morning America
10:00 20 Minute Workout
10:30 Edge of Night
11:00 Family
12:00 People to People
12:30 Loving
1:00 Family Feud
1:30 Ryan's Hope
2:00 All My Children
3:00 One Life to Live
4:00 General Hospital
5:00 CHiPs
6:00 Star Trek - "Spock's Brain"
7:00 News
7:30 ABC News
8:00 Barney Miller
8:30 Family Feud
9:00 Benson - "In All the Wrong Places"
9:30 Webster - "Maybe Baby"
10:00 Blue Thunder - "A Clear and Present Danger"
11:00 Matt Houston - "Waltz of Death"
12:00 News
12:30 ABC News Nightline
1:30 Stacey's Country Jamboree

WAGM Channel 8 Presque Isle (CBS, NBC, ABC)
7:15 Rural Report
7:30 ABC News
8:00 Good Morning America
10:00 Donahue
11:00 New $25,000 Pyramid
11:30 Press Your Luck
12:00 Price is Right
1:00 Family Feud
1:30 Young and the Restless
2:30 As the World Turns
3:30 Capitol
4:00 Guiding Light
5:00 Healthbeat
5:30 Merv Griffin
6:30 M*A*S*H
7:00 News
7:30 CBS News
8:00 Three's Company
8:30 One Day at a Time - "Dear Max"
9:00 Is This Good-Bye, Charlie Brown?
9:30 How Bugs Bunny Won the West
10:00 Dallas - "Offshore Crude"
11:00 Falcon Crest - "Queen's Gambit"
12:00 News
12:30 Movie - Birth of the Beatles (1979; Stephen MacKenna, Rod Culbertson, John Altman)

WMEM Channel 10 Presque Isle / WMED Channel 13 Calais (PBS)
9:15 A.M. Weather
9:30 Mister Rogers
10:00 Sesame Street
11:00 Educational Programming
1:00 Sesame Street
2:00 Educational Programming
3:30 Hooked On Aerobics
4:00 America: The Second Century
4:30 Case Studies in Small Business
5:00 Sesame Street
6:00 Mister Rogers
6:30 Electric Company
7:00 America: The Second Century
7:30 Case Studies in Small Business
8:00 MacNeil-Lehrer News Hour
9:00 Washington Week in Review
9:30 Wall $treet Week - "High Flyers"
10:00 Maine Reporter's Notebook
10:30 Good Neighbors
11:00 To the Manor Born
11:30 Butterflies
12:00 Monty Python's Flying Circus
12:30 Late Night America

ASN - Atlantic Satellite Network Cable TV only, Various Channels
8:00 100 Huntley Street
9:00 Polka Dot Door
9:30 Size Small
10:00 Joyce Davidson
10:30 Educational Programming
12:00 Scooby-Doo
12:30 Scooby-Doo
1:00 Gerontology
2:30 Atlantic Afternoon
3:00 Micro Magic
3:30 You're Beautiful
4:00 Guiding Light
5:00 Pitfall
5:30 New Candid Camera
6:00 People's Court
6:30 That's Life
7:00 Atlantic Pulse
7:30 WKRP in Cincinnati
8:00 Movie - Cry For the Strangers (1982; Patrick Duffy, Cindy Pickett, Lawrence Pressman)
10:00 Lottery!
11:00 Atlantic Pulse

SATURDAY, JANUARY 14, 1984

CKCW Channel 2 Moncton, Channel 8 Charlottetown / CJCB Channel 4 Sydney / CJCH Channel 5 Halifax / 
CKLT Channel 9 Saint John (CTV)
7:30 Oopsy Daisy
8:00 Smurfs
9:30 Storytime
10:00 Let's Go!
10:30 Swiss Family Robinson
11:00 Mighty Hercules
11:30 Harrigan
12:00 Shantytown
1:00 Tree House
1:30 Willie and Floyd
2:00 Adventures Outdoors
2:30 What Will They Think of Next!
3:00 Family Brown Country
3:30 Red Fisher
4:00 International Wrestling
5:00 Wide World of Sports
6:00 Canadian Figure Skating Championships
7:00 Sports Hot Seat
7:30 Andy Winters
8:00 Canadian Figure Skating Championships
9:00 New Music Magazine
10:00 Movie - Body Heat (1981; William Hurt, Kathleen Turner, Richard Crenna)
12:20 CTV News
12:40 News
12:50 Lively Specials
1:20 Movie - The Prey (1984; Debbie Thureson, Steve Bond, Lori Lethin)

CBHT Channel 3 Halifax / CBIT Channel 5 Sydney / CBCT Channel 13 Charlottetown (CBC)
10:00 Sesame Street
11:00 Maja the Bee - "The Beetles"
11:30 Spread Your Wings
12:00 Performance
12:30 Reach For the Top
1:00 Star Trek  - "Miri"
2:00 Movie - The Hunchback of Notre-Dame (1939; Charles Laughton, Cedric Hardwicke, Thomas Mitchell)
4:00 CBC Sportsweekend
7:00 Foreign Correspondents Panel
8:00 Country East
8:30 Fame Game
9:00 NHL Hockey - Chicago @ Toronto
12:00 National
12:15 Provincial Affairs
12:20 News
12:30 Movie - Summer Wishes, Winter Dreams (1973; Joanne Woodward, Martin Balsam, Sylvia Sidney)

CJBR Channel 3 Rimouski, Quebec (SRC)
8:30 Calimero/Grisu le petit dragon
9:00 Nils Holgersson
9:30 Passe-Partout
10:00 Remi
10:30 Candy
11:00 Ulysse 31
11:30 La Vallee secrete
12:00 Heros du Samedi
1:00 Images du Canada
2:00 D'hier a demain
3:00 Les Aventures de Tintin - "L'Etoile mysterieuse"
5:00 Bagatelle
6:00 La Course autour du monde
7:00 Impacts
8:00 Monde merveilleux de Disney
9:00 LNH Hockey - New Jersey @ Montreal
11:30 Telejournal et sports
12:05 La Politique Federale
12:15 Cinema - Chambre avec vue sur mer (1978; Zofia Mrozowska, Marcin Tronski, Iwona Biernacka)
1:55 Cinema - Monseigneur (1925; Harold Lloyd, Jobyna Ralston, Brooks Benedict)

CHSJ (CBAT) Channel 4 Saint John / Channel 6 Newcastle / Channel 7 Moncton (CBC)
8:00 100 Huntley Street
9:00 Circle Square
9:30 Charlie Brown and Snoopy Show
10:00 Terrytoons
10:30 Mighty Mouse
11:00 Heckle and Jeckle
11:30 Rupert's Circus
12:00 My Favorite Martian
12:30 Star Trek - "By Any Other Name"
1:30 Reach For the Top 
2:00 Land and Sea
2:30 Inquiry
3:00 Heritage
3:30 Rock and Roll Video
4:00 CBC Sportsweekend
7:00 Country Girl
9:00 NHL Hockey - Chicago @ Toronto
12:00 National
12:15 News
12:25 Movie - Close Call For Boston Blackie (1946; Chester Morris, Lynn Merrick, Richard Lane)

CBAFT Channel 11 Moncton (SRC)
8:30 Calimero/Grisu le petit dragon
9:00 Nils Holgersson
9:30 Passe-Partout
10:00 Remi
10:30 Candy
11:00 Ulysse 31
11:30 La Vallee secrete
12:00 Heros du Samedi
1:00 Images du Canada
2:00 Sport-Mag
2:30 Cle de bois
3:00 Les Aventures de Tintin - "L'Etoile mysterieuse"
5:00 Bagatelle
6:00 La Course autour du monde
7:00 Impacts
8:00 Monde merveilleux de Disney
9:00 LNH Hockey - New Jersey @ Montreal
11:30 Telejournal et sports
12:05 La Politique Federale
12:15 Cinema - Chambre avec vue sur mer (1978; Zofia Mrozowska, Marcin Tronski, Iwona Biernacka)

WLBZ Channel 2 Bangor (NBC)
8:00 Muppet Show
8:30 Woody Woodpecker
9:00 Flintstone Funnies
9:30 Shirt Tales
10:00 Smurfs
11:30 Alvin and the Chipmunks
12:00 Mister T
12:30 Kidsworld
1:00 Six Million Dollar Man
2:00 Big Valley
3:00 Movie - The Stranger (1973; Glenn Corbett, Cameron Mitchell, Sharon Acker)
5:00 Music City, U.S.A.
5:30 Austin City Limits Encore
6:00 Nashville Music
6:30 This Week in Country Music
7:00 News
7:30 NBC News
8:00 Fame
9:00 Diff'rent Strokes - "Where There's Smoke"
9:30 Silver Spoons - "Uneasy Rider"
10:00 We Got it Made - "Mickey's Poster"
10:30 Mama's Family - "Black Belt Mama"
11:00 Yellow Rose - "Hell Hath No Fury"
12:00 News
12:30 Saturday Night Live

WVII Channel 7 Bangor (ABC)
7:00 New Zoo Revue
7:30 Great Space Coaster
8:00 Sport Billy
8:30 Jetsons
9:00 Bullwinkle
9:30 To Be Announced
10:30 Pac-Man/Rubik the Amazing Cube/Menudo
11:30 Littles
12:00 Scooby & Scrappy-Doo/Puppy Hour
1:00 ABC Weekend Specials - "Cougar: Pt. 2"
1:30 American Bandstand
2:30 To Be Announced
4:00 Sports Beat
4:30 P.B.A. Bowling - $150,000 ACDelco Classic
6:00 Wide World of Sports
7:30 Lorne Greene's New Wilderness
8:00 Hee-Haw
9:00 T.J. Hooker - "The Snow Game" 
10:00 Love Boat
11:00 Weekend With the Stars Cerebral Palsy Telethon (continues into Sunday)

WAGM Channel 8 Presque Isle (CBS, NBC, ABC)
7:30 New Zoo Revue
8:00 Captain Kangaroo
9:00 Bisketts
9:30 Shirt Tales
10:00 Smurfs
11:30 Charlie Brown and Snoopy Show
12:00 Benji, Zax, and Alien Prince
12:30 Bugs Bunny/Road Runner Show
2:00 Fat Albert and the Cosby Kids
2:30 Children's Film Festival
3:00 College Basketball - North Carolina @ Wake Forest
5:00 Sports Saturday
7:00 News
7:30 CBS News
8:00 Star Search
9:00 Whiz Kids - "Watch Out!"
10:00 Movie - Body Heat (1981; William Hurt, Kathleen Turner, Richard Crenna)
12:20 Solid Gold
1:20 Movie - On the Double (1961; Danny Kaye, Dana Wynter)

WMEM Channel 10 Presque Isle / WMED Channel 13 Calais (PBS)
9:00 Young and Special
9:30 Young and Special
10:00 Case Studies in Small Business
10:30 New Tech Times
11:00 Wildlife Woodcarving
11:30 Woodwright's Workshop
12:00 All-New This Old House
12:30 Everyday Cooking With Jacques Pepin
1:00 Murder Most English
1:50 Box 86
2:00 Masterpiece Theatre - "The Citadel: Pt. 8"
3:00 College Basketball - Brooklyn Vs. Maine
5:00 Maine Reporter's Notebook
5:30 State Wide
6:00 Candlepin Bowling
7:00 Great Chefs of New Orleans
7:30 Soapbox
8:00 Inside the White House
8:30 Agronsky and Company
8:50 Box 86
9:00 Movie - Odd Man Out (1947; James Mason, Robert Newton, Cyril Cusack)
11:00 Austin City Limits - "The Mandolin Special"/"The David Grisman Quintet"
12:00 Bless Me, Father
12:30 Monty Python's Flying Circus

ASN - Atlantic Satellite Network Cable TV only, Various Channels
2:30 Buckshot
3:00 Bits and Bytes
3:30 Memorial University Programme
4:00 Fabulous Talking Time Machine
4:30 Kidsworld
5:00 Friends of Man
5:30 Nashville Swing
6:00 Original Six Hockey Heroes
7:00 Don Cherry's Grapevine
7:30 This Week in Hockey
8:00 Movie - Ali, the Fighter (1975; Muhammad Ali, Joe Frazier, Richie Havens)
10:00 Atlantic Canada's Choice

SUNDAY, JANUARY 15, 1984

CKCW Channel 2 Moncton, Channel 8 Charlottetown / CJCB Channel 4 Sydney / CJCH Channel 5 Halifax / 
CKLT Channel 9 Saint John (CTV)
8:30 Mighty Hercules
9:00 Pac-Man
9:30 Wild World
10:00 World of Travel
10:30 Rex Humbard
11:00 Oral Roberts
11:30 World Tomorrow
12:00 World Alive
12:30 Sunday Mass
1:00 It is Written
1:30 Revival Hour
2:00 Canada in View
2:30 What Will They Think of Next!
3:00 Entertainers
4:00 Question Period
4:30 Canadian Figure Skating Championships
6:00 Olympiad - "Those Who Endured"
7:00 News
7:30 Windows
8:00 60 Minutes
9:00 Knight Rider - "Diamonds Aren't a Girl's Best Friend"
10:00 Scarecrow and Mrs. King - "Lost and Found"
11:00 W-5
12:00 CTV News
12:20 News
12:30 Ray St. Germain
1:00 Six Million Dollar Man - "Clark Templeton O’Flaherty"

CBHT Channel 3 Halifax / CBIT Channel 5 Sydney / CBCT Channel 13 Charlottetown (CBC)
8:00 Tom and Jerry
8:30 Switchback
10:00 Gunsmoke
11:00 Space: 1999 - "The Taybor"
12:00 Meeting Place
1:00 Country Canada
1:30 Hymn Sing
2:00 Falstaff
4:00 Duplessis
5:00 CBC News
5:30 Indian Legends
6:00 Walt Disney - "Day of Reckoning"
7:00 Fraggle Rock
7:30 Beachcombers - "Maggie"
8:00 Seeing Things - "Seeing R.E.D."
9:30 Trains
10:30 Man Alive
11:00 CBC News
11:20 Nation's Business
11:25 News
11:30 Lou Grant

CJBR Channel 3 Rimouski, Quebec (SRC)
8:30 Il etait une fois... l'homme
9:00 Woody le Pic
9:30 Passe-Partout
10:00 Les Contes de la foret verte
10:30 Klimbo/Si tous les gens du monde
11:00 Le Jour du Seigneur
12:00 Maurice Proulx, cineaste d'un Quebec oublie
1:00 La Semaine Verte
2:00 Au jour le jour
3:00 Enlevement au serait
5:30 Connaissance du milieu
6:00 Second Regard
7:00 Science-realite
7:30 Dossiers de presse
8:00 Court circuit
8:30 Les Beaux Dimanches - "Coeur en tete"
9:30 Telejournal
9:50 Les Beaux Dimanches - "Le Petit Monde de Fernand Contandin dit Fernandel"
10:20 Les Beaux Dimanches - "Les Iles de Mingan"
11:40 Sport-Dimanche
12:00 Cinema - Mabuse: Le Demon du crime (1922; Rudolf Klein-Rogge, Lil Dagover)

CHSJ (CBAT) Channel 4 Saint John / Channel 6 Newcastle / Channel 7 Moncton (CBC)
7:30 Jimmy Swaggart
8:30 Switchback
10:00 Rex Humbard
10:30 Day of Discovery
11:00 Old-Time Gospel Hour
12:00 World Tomorrow
12:30 Country Canada
1:00 Outpouring
1:30 Hymn Sing
2:00 Falstaff
4:00 Duplessis
5:00 CBC News
5:30 Indian Legends
6:00 Walt Disney - "Day of Reckoning"
7:00 Fraggle Rock
7:30 Beachcombers - "Maggie"
8:00 Seeing Things - "Seeing R.E.D."
9:30 Trains
10:30 Man Alive
11:00 CBC News
11:20 Nation's Business
11:25 News
11:30 Benny Hill
12:00 100 Huntley Street

CBAFT Channel 11 Moncton (SRC)
8:30 Il etait une fois... l'homme
9:00 Woody le Pic
9:30 Passe-Partout
10:00 Les Contes de la foret verte
10:30 Klimbo/Si tous les gens du monde
11:00 Le Jour du Seigneur
12:00 La Revue
1:00 La Semaine Verte
2:00 Au jour le jour
3:00 Enlevement au serait
5:30 Connaissance du milieu
6:00 Second Regard
7:00 Science-realite
7:30 Dossiers de presse
8:00 Court circuit
8:30 Les Beaux Dimanches - "Coeur en tete"
9:30 Telejournal
9:50 Les Beaux Dimanches - "Le Petit Monde de Fernand Contandin dit Fernandel"
10:20 Les Beaux Dimanches - "Les Iles de Mingan"
11:40 Sport-Dimanche
12:00 Cinema - Mabuse: Le Demon du crime (1922; Rudolf Klein-Rogge, Lil Dagover)

WLBZ Channel 2 Bangor (NBC)
8:00 Big Valley
9:00 Wild Kingdom
9:30 Taking Advantage
10:00 Movie - Dondi (1961; David Janssen, Patti Page, Dick Patterson)
12:00 Entertainment This Week
1:00 News
1:30 Tennis - Volvo Masters
4:15 Sportsworld
5:30 Golf - Bob Hope Desert Classic
7:30 NBC News
8:00 First Camera
9:00 Knight Rider - "Diamonds Aren't a Girl's Best Friend"
10:00 Bob Hope in Beirut
12:00 News
12:30 Movie - Trog (1970; Joan Crawford, Michael Gough, Bernard Kay)

WVII Channel 7 Bangor (ABC)
6:00 Weekend With the Stars Cerebral Palsy Telethon (continued from Saturday and through the day to 8 o'clock in evening)
8:00 Ripley's Believe it or Not
9:00 Hardcastle and McCormick - "Mr. Hardcastle Goes to Washington"
10:00 Movie - The Electric Horseman (1979; Robert Redford, Jane Fonda, Valerie Perrine)
12:30 ABC News
12:45 Jim Bakker

WAGM Channel 8 Presque Isle (CBS, NBC, ABC)
7:00 Captain Kangaroo
8:00 Meatballs and Spaghetti
8:30 Jack Van Impe
9:00 Jimmy Swaggart
10:00 Day of Discovery
10:30 Oral Roberts
11:00 Catholic Mass
11:30 Sunday Morning
1:00 It's Your Business
1:30 Music City, U.S.A.
2:00 NBA Basketball - Boston @ Milwaukee
4:30 Sports Sunday
7:00 Spotlight
7:30 CBS News
8:00 60 Minutes
9:00 Knight Rider - "Diamonds Aren't a Girl's Best Friend"
10:00 Jeffersons - "The Command Post"
10:30 Goodnight, Beantown - "An Old Flame Flickers"
11:00 Trapper John, M.D. - "A Little Knife Music"
12:00 CBS News
12:15 Hotel

WMEM Channel 10 Presque Isle / WMED Channel 13 Calais (PBS)
9:00 Sesame Street
10:00 Mister Rogers
10:30 Why in the World?
11:00 Newton's Apple
11:30 3-2-1 Contact
12:00 Nature
1:00 Nova - "Alcoholism: Life Under the Influence"
2:00 Washington Week in Review
2:30 Wall $treet Week - "High Fliers"
3:00 Movie - Nurse Edith Cavell (1939; Zasu Pitts, Anna Neagle, Edna May Oliver)
4:35 Box 86
5:00 International Edition
5:30 Victory Garden
6:00 Magic of Oil Painting
6:30 Magic of Decorative Painting
7:00 Firing Line - "The Nuclear Danger"
8:00 Conversations
8:30 To Be Announced
9:00 Nature - "The Discovery of Animal Behavior: A Question of Learning"
10:00 Masterpiece Theatre - "The Citadel: Pt. 9"
11:00 Chemical People
11:30 Maine Chamber Ensemble

ASN - Atlantic Satellite Network Cable TV only, Various Channels
1:30 Jack Van Impe
2:00 100 Huntley Street
3:00 Robert Schuller
4:00 Professor Moffett
4:30 Foufouli
5:00 For Lovers Only
5:30 World Outdoors
6:00 Challenging Sea
6:30 Peter Appleyard
7:00 Matt and Jenny
7:30 Fighting Words
8:00 Movie - The Love Tapes (1980; Martin Balsam, Mariette Hartley, Loretta Swit)
10:00 Schulman File
11:30 Music 'Til Midnight

MONDAY, JANUARY 16, 1984

CKCW Channel 2 Moncton, Channel 8 Charlottetown / CJCB Channel 4 Sydney / CJCH Channel 5 Halifax / 
CKLT Channel 9 Saint John (CTV)
7:00 Mighty Hercules
7:30 Canada A.M.
10:00 Romper Room
10:30 What's Cooking?
11:00 Guess What?
11:30 20 Minute Workout
12:00 Just Like Mom
12:30 Smurfs
1:00 Definition
1:30 City Lights
2:00 Don Harron
3:00 Another World
4:00 General Hospital
5:00 ATV News
6:30 M*A*S*H - "Major Fred C. Dobbs"
7:00 One Day at a Time
7:30 That's Incredible!
8:30 Thrill of a Lifetime
9:00 Snow Job
9:30 Up Home Tonight
10:00 American Music Awards
12:00 CTV News
12:20 News
1:00 Bionic Woman - "Motorcycle Boogie"

CBHT Channel 3 Halifax / CBIT Channel 5 Sydney / CBCT Channel 13 Charlottetown (CBC)
9:15 Friendly Giant
9:30 Nova Scotia Schools
10:00 Canadian Schools
10:30 Mr. Dressup
11:00 Sesame Street
12:00 Feeling Good
12:30 Happy Days
1:00 Tales of the Unexpected
1:30 Titans
2:00 All My Children
3:00 Take 30
3:30 Coronation Street
4:00 Do it For Yourself
4:30 Just Down the Street
5:00 Coming Attractions
5:30 Three's Company
6:00 First Edition (CBHT, CBIT only)
6:00 Compass (CBCT only)
7:00 Heritage
7:30 Land and Sea
8:00 Too Close For Comfort - "Witness For the Persecution"
8:30 Hangin' in - "Pack Up Your Troubles in Kate's Old Bag"
9:00 Buffalo Bill - "Company Ink"
9:30 Newhart - "Cats"
10:00 National
10:20 Journal
11:00 National News Update
11:05 Maritimes Tonight
11:25 Barney Miller - "Obituary"
11:55 Movie - Two Stage Sisters (1964; Fang Xie, Yindi Cao, Nan Deng)

CJBR Channel 3 Rimouski, Quebec (SRC)
10:30 En Mouvement
10:45 Sur le bout de la langue
11:00 Passe-Partout
11:30 Felix et Ciboulette
12:00 Rien que pour vous
12:30 Star Trek
1:00 Nouvelles
1:30 Allo Bou-Bou
2:30 Au jour le jour
3:30 Cinema - Nous n'irons plus au bois (1955; Denise Carvenne, Henry Charles, Jean Gerardy)
5:00 Bobino
5:30 Les Schtroumpfs
6:00 Le Grand-frere
7:00 Ce Soir
7:30 Nouvelles
8:00 Drole de vie
8:30 Terre humaine
9:00 Poivre et sel
9:30 La Bonne Aventure
10:00 Quincy
11:00 Telejournal et sports
12:15 Le Roi qui vient du sud

CHSJ (CBAT) Channel 4 Saint John / Channel 6 Newcastle / Channel 7 Moncton (CBC)
8:00 100 Huntley Street
9:00 Sesame Street
10:00 Kids and Things
10:15 Friendly Giant
10:30 Mr. Dressup
11:00 Wok With Yan
11:30 Let's Shape Up
12:00 Mid-Day
1:00 Price is Right
2:00 All My Children
3:00 Take 30
3:30 Do it For Yourself
4:00 Rocket Robin Hood
4:30 Popeye
5:00 Laverne and Shirley
5:30 CBC News For New Brunswick
6:30 Three's Company
7:00 Fame
8:00 Too Close For Comfort - "Witness For the Persecution"
8:30 Hangin' in - "Pack Up Your Troubles in Kate's Old Bag"
9:00 Buffalo Bill - "Company Ink"
9:30 Newhart - "Cats"
10:00 National
10:20 Journal
11:00 Emerald Point N.A.S.
12:00 News
12:30 Hawaii Five-O

CBAFT Channel 11 Moncton (SRC)
10:30 En Mouvement
10:45 Sur le bout de la langue
11:00 Passe-Partout
11:30 Felix et Ciboulette
12:00 Rien que pour vous
12:30 Star Trek
1:00 Nouvelles
1:30 Allo Bou-Bou
2:30 Au jour le jour
3:30 Cinema - Nous n'irons plus au bois (1955; Denise Carvenne, Henry Charles, Jean Gerardy)
5:00 Bobino
5:30 Les Schtroumpfs
6:00 Coup d'oeil
6:30 Ce Soir Atlantique
7:30 Avis de recherche
8:00 Drole de vie
8:30 Terre humaine
9:00 Poivre et sel
9:30 La Bonne Aventure
10:00 Quincy
11:00 Telejournal et sports
12:15 Le Roi qui vient du sud

WLBZ Channel 2 Bangor (NBC)
7:30 News
8:00 Today
10:00 Donahue - "Homemakers Retiring From Housework"
11:00 Facts of Life
11:30 Sale of the Century
12:00 Wheel of Fortune
12:30 Dream House
1:00 News
1:30 Search For Tomorrow
2:00 Days of Our Lives
3:00 Another World
4:00 Muppet Show (with guest Spike Milligan)
4:30 I Dream of Jeannie
5:00 Movie - Don't Raise the Bridge, Lower the River (1968; Jerry Lewis, Terry-Thomas, Bernard Cribbins)
6:30 Entertainment Tonight
7:00 News
7:30 NBC News
8:00 M*A*S*H - "Mr. and Mrs. Who?"
8:30 WKRP in Cincinnati - "Fish Story"
9:00 TV's Bloopers, Commercials, and Practical Jokes
10:00 Movie - A Matter of Sex (1984; Jean Stapleton, Nancy Beatty, J. Winston Carroll)
12:00 News
12:30 Tonight Show (with guest host Joan Rivers and guest Rita Moreno)
1:30 David Letterman

WVII Channel 7 Bangor (ABC)
7:00 Jim Bakker
8:00 Good Morning America
10:00 20 Minute Workout
10:30 Edge of Night
11:00 Family
12:00 Benson
12:30 Loving
1:00 Family Feud
1:30 Ryan's Hope
2:00 All My Children
3:00 One Life to Live
4:00 General Hospital
5:00 CHiPs
6:00 Star Trek - "Is There in Truth No Beauty?"
7:00 News
7:30 ABC News
8:00 Barney Miller
8:30 Family Feud
9:00 That's Incredible!
10:00 American Music Awards
12:00 News
12:30 ABC News Nightline
1:30 Lie Detector

WAGM Channel 8 Presque Isle (CBS, NBC, ABC)
7:15 Rural Report
7:30 ABC News
8:00 Good Morning America
10:00 Donahue
11:00 New $25,000 Pyramid
11:30 Press Your Luck
12:00 Price is Right
1:00 Family Feud
1:30 Young and the Restless
2:30 As the World Turns
3:30 Capitol
4:00 Guiding Light
5:00 Tattletales
5:30 Merv Griffin
6:30 Three's Company
7:00 News
7:30 CBS News
8:00 M*A*S*H
8:30 County Telequiz
9:00 Scarecrow and Mrs. King - "Lost and Found"
10:00 After M*A*S*H - "Yours Truly, Max Klinger"
10:30 Newhart - "Cats"
11:00 Hill Street Blues - "Ratman and Bobbin"
12:00 News
12:30 Hart to Hart - "Hart, Line, and Sinker"
1:40 Columbo - "Dead Weight"

WMEM Channel 10 Presque Isle / WMED Channel 13 Calais (PBS)
9:15 A.M. Weather
9:30 Mister Rogers
10:00 It's Everybody's Business
10:30 College Preview
11:00 Educational Programming
1:00 Sesame Street
2:00 Educational Programming
3:30 Hooked On Aerobics
4:00 America: The Second Century
4:30 Understanding Human Behavior
5:00 Sesame Street
6:00 Mister Rogers
6:30 Electric Company
7:00 Focus On Society
7:30 It's Everybody's Business
8:00 MacNeil-Lehrer News Hour
9:00 Frontline - "Crisis at General Hospital"
10:00 Behind the Curtains: Manners in Russia and China
11:00 Great Performances - "Dance in America: A Song For Dead Warriors"
12:00 Training Dogs the Wodehouse Way
12:30 Late Night America

ASN - Atlantic Satellite Network Cable TV only, Various Channels
8:00 100 Huntley Street
9:00 Polka Dot Door
9:30 Size Small
10:00 Joyce Davidson
10:30 Educational Programming
12:00 Scooby-Doo
12:30 Little Rascals
1:00 Educational Programming
2:30 Atlantic Afternoon
3:00 Micro Magic
3:30 You're Beautiful
4:00 Guiding Light
5:00 Pitfall
5:30 New Candid Camera
6:00 People's Court
6:30 That's Life
7:00 Atlantic Pulse
7:30 WKRP in Cincinnati
8:00 Movie - The Death of Ocean View Park (1979; Mike Connors, Diana Canova, Martin Landau)
10:00 Spotlight
10:30 Showbiz
11:00 Atlantic Pulse

TUESDAY, JANUARY 17, 1984

CKCW Channel 2 Moncton, Channel 8 Charlottetown / CJCB Channel 4 Sydney / CJCH Channel 5 Halifax / 
CKLT Channel 9 Saint John (CTV)
7:00 Mighty Hercules
7:30 Canada A.M.
10:00 Romper Room
10:30 What's Cooking?
11:00 Guess What?
11:30 20 Minute Workout
12:00 Just Like Mom
12:30 Smurfs
1:00 Definition
1:30 City Lights
2:00 Don Harron
3:00 Another World
4:00 General Hospital
5:00 ATV News
6:30 M*A*S*H - "Sticky Wicket"
7:00 Happy Days
7:30 Fantasy Island
8:30 Lorne Greene's New Wilderness
9:00 Mississippi
10:00 Matt Houston - "Houston is Dead"
11:00 Hart to Hart - "Max's Waltz"
12:00 CTV News
12:20 News
1:00 Six Million Dollar Man - "The Winning Smile"

CBHT Channel 3 Halifax / CBIT Channel 5 Sydney / CBCT Channel 13 Charlottetown (CBC)
9:15 Friendly Giant
9:30 Nova Scotia Schools
10:00 Canadian Schools
10:30 Mr. Dressup
11:00 Sesame Street
12:00 Wild Kingdom
12:30 All in the Family
1:00 1915
2:00 All My Children
3:00 Take 30
3:30 Coronation Street
4:00 Do it For Yourself
4:30 Edison Twins
5:00 Happy Days
5:30 Three's Company
6:00 First Edition (CBHT, CBIT only)
6:00 Compass (CBCT only)
7:00 Remington Steele - "High Flying Steele"
8:00 Fifth Estate
9:00 Ziyang Gala
10:00 National
10:20 Journal
11:00 National News Update
11:05 Maritimes Tonight
11:25 Barney Miller
11:55 Movie - Early Spring (1963; Daolin Sun, Fang Xie, Yunzhu Shangguan)

CJBR Channel 3 Rimouski, Quebec (SRC)
10:30 En Mouvement
10:45 Les 100 tours de Centour
11:00 Passe-Partout
11:30 Felix et Ciboulette
12:00 De bien belles choses
12:30 Les Aventures de Virulysse
1:00 Nouvelles
1:30 Allo Bou-Bou
2:30 Au jour le jour
3:30 Cinema - Safari express (1977; Jack Palance, Ursula Andress, Giuliano Gemma)
5:00 Bobino
5:30 Minibus
6:00 L'Incroyable Hulk
7:00 Ce Soir
7:30 Nouvelles
8:00 Le Vagabond
8:30 Monsieur le Ministre
9:00 Cinema - Une affaire d'hommes (1981; Claude Brasseur, Jean-Louis Trintignant, Jean-Paul Roussillon)
11:00 Telejournal et sports
12:15 Rencontres
12:45 Patrimoine religieux
1:15 Cinema - L'Americain (1969; Jean-Louis Trintignant, Bernard Fresson, Marcel Bozzuffi)

CHSJ (CBAT) Channel 4 Saint John / Channel 6 Newcastle / Channel 7 Moncton (CBC)
8:00 100 Huntley Street
9:00 Sesame Street
10:00 Kids and Things
10:15 Friendly Giant
10:30 Mr. Dressup
11:00 Wok With Yan
11:30 Let's Shape Up
12:00 Mid-Day
1:00 Price is Right
2:00 All My Children
3:00 Take 30
3:30 Do it For Yourself
4:00 Rocket Robin Hood
4:30 Popeye
5:00 Laverne and Shirley
5:30 CBC News For New Brunswick
6:30 Three's Company
7:00 A-Team - "Say it With Bullets"
8:00 Fifth Estate
9:00 Ziyang Gala
10:00 National
10:20 Journal
11:00 Tommy Hunter (with guests Tammy Wynette, Ed Bruce, Ray Stevens, and Gene Watson)
12:00 News
12:30 Hawaii Five-O

CBAFT Channel 11 Moncton (SRC)
10:30 En Mouvement
10:45 Les 100 tours de Centour
11:00 Passe-Partout
11:30 Felix et Ciboulette
12:00 De bien belles choses
12:30 Les Aventures de Virulysse
1:00 Nouvelles
1:30 Allo Bou-Bou
2:30 Au jour le jour
3:30 Cinema - Safari express (1977; Jack Palance, Ursula Andress, Giuliano Gemma)
5:00 Bobino
5:30 Minibus
6:00 Coup d'oeil
6:30 Ce Soir Atlantique
7:30 Avis de recherche
8:00 La Bastringue - "Cornella Boucher-Macleod et Raymond Leger"
8:30 Monsieur le Ministre
9:00 Cinema - Une affaire d'hommes (1981; Claude Brasseur, Jean-Louis Trintignant, Jean-Paul Roussillon)
11:00 Telejournal et sports
12:15 Rencontres
12:45 Patrimoine religieux
1:15 Cinema - L'Americain (1969; Jean-Louis Trintignant, Bernard Fresson, Marcel Bozzuffi)

WLBZ Channel 2 Bangor (NBC)
7:30 News
8:00 Today
10:00 Donahue - "Understanding Mind-Active Drugs"
11:00 Facts of Life
11:30 Sale of the Century
12:00 Wheel of Fortune
12:30 Dream House
1:00 News
1:30 Search For Tomorrow
2:00 Days of Our Lives
3:00 Another World
4:00 Muppet Show (with guest Raquel Welch)
4:30 I Dream of Jeannie
5:00 Movie - The Mouse That Roared (1959; Peter Sellers, Jean Seberg, William Hartnell)
6:30 Entertainment Tonight
7:00 News
7:30 NBC News
8:00 M*A*S*H - "The Yalu Brick Road"
8:30 WKRP in Cincinnati - "The Contest Nobody Could Win"
9:00 A-Team - "Say it With Bullets"
10:00 Riptide - "Somebody's Killing the Great Geeks of America"
11:00 Remington Steele - "High Flying Steele"
12:00 News
12:30 Tonight Show (with guest host Joan Rivers)
1:30 David Letterman

WVII Channel 7 Bangor (ABC)
7:00 Jim Bakker
8:00 Good Morning America
10:00 20 Minute Workout
10:30 Edge of Night
11:00 Family
12:00 Benson
12:30 Loving
1:00 Family Feud
1:30 Ryan's Hope
2:00 All My Children
3:00 One Life to Live
4:00 General Hospital
5:00 CHiPs
6:00 Star Trek - "The Empath"
7:00 News
7:30 ABC News
8:00 Interaid
9:00 Fowl-Ups, Bleeps, and Blunders
9:30 Happy Days - "The People Vs. the Fonz"
10:00 Three's Company - "Baby, It's Cold Inside"
10:30 Oh, Madeline - "The Lady and the Lamp"
11:00 Hart to Hart - "Max's Waltz"
12:00 News
12:30 ABC News Nightline
1:30 Lie Detector

WAGM Channel 8 Presque Isle (CBS, NBC, ABC)
7:15 Rural Report
7:30 ABC News
8:00 Good Morning America
10:00 Donahue
11:00 New $25,000 Pyramid
11:30 Press Your Luck
12:00 Price is Right
1:00 Family Feud
1:30 Young and the Restless
2:30 As the World Turns
3:30 Capitol
4:00 Guiding Light
5:00 Tattletales
5:30 Merv Griffin
6:30 Three's Company
7:00 News
7:30 CBS News
8:00 M*A*S*H
8:30 Cheers - "No Help Wanted"
9:00 A-Team - "Say it With Bullets"
10:00 Three's Company - "Baby, It's Cold Inside"
10:30 Oh, Madeline - "The Lady and the Lamp"
11:00 Hart to Hart - "Max's Waltz"
12:00 News
12:30 Magnum, P.I. - "The Woman On the Beach"
1:40 McCloud - "Showdown at the End of the World"

WMEM Channel 10 Presque Isle / WMED Channel 13 Calais (PBS)
9:15 A.M. Weather
9:30 Mister Rogers
10:00 Sesame Street
11:00 Educational Programming
1:00 Sesame Street
2:00 Educational Programming
3:30 Hooked On Aerobics
4:00 Young and Special
4:30 Focus On Society
5:00 Sesame Street
6:00 Mister Rogers
6:30 Electric Company
7:00 America: The Second Century
7:30 Understanding Human Behavior
8:00 MacNeil-Lehrer News Hour
9:00 Nova - "The Case of E.S.P."
10:00 American Playhouse - "The Ghost Writer"
11:30 New Tech Times
12:00 Wildlife Woodcarving
12:30 Late Night America

ASN - Atlantic Satellite Network Cable TV only, Various Channels
8:00 100 Huntley Street
9:00 Polka Dot Door
9:30 Size Small
10:00 Joyce Davidson
10:30 Gerontology
12:00 Scooby-Doo
12:30 Gary Coleman Show
1:00 Educational Programming
2:30 Atlantic Afternoon
3:00 Micro Magic
3:30 You're Beautiful
4:00 Guiding Light
5:00 Pitfall
5:30 New Candid Camera
6:00 People's Court
6:30 That's Life
7:00 Atlantic Pulse
7:30 WKRP in Cincinnati
8:00 Movie - Remembrance of Love (1982; Kirk Douglas, Robert Clary, Pam Dawber)
10:00 Trapper John, M.D.
11:00 Atlantic Pulse

WEDNESDAY, JANUARY 18, 1984

CKCW Channel 2 Moncton, Channel 8 Charlottetown / CJCB Channel 4 Sydney / CJCH Channel 5 Halifax / 
CKLT Channel 9 Saint John (CTV)
7:00 Mighty Hercules
7:30 Canada A.M.
10:00 Romper Room
10:30 What's Cooking?
11:00 Guess What?
11:30 20 Minute Workout
12:00 Just Like Mom
12:30 Smurfs
1:00 Definition
1:30 City Lights
2:00 Don Harron
3:00 Another World
4:00 General Hospital
5:00 ATV News
6:30 M*A*S*H - "The Army-Navy Game"
7:00 Jeffersons
7:30 Atlantic Loto
8:00 Dynasty - "Seizure"
9:00 Fall Guy - "Bite of the Wasp"
10:00 St. Elsewhere - "Blizzard"
11:00 Hotel - "Passages"
12:00 CTV News
12:20 ATV News
1:00 Bionic Woman - "Brain Wash"

CBHT Channel 3 Halifax / CBIT Channel 5 Sydney / CBCT Channel 13 Charlottetown (CBC)
9:15 Friendly Giant
9:30 Nova Scotia Schools
10:00 Children's Program
10:30 Mr. Dressup
11:00 Sesame Street
12:00 Feeling Good
12:30 Happy Days
1:00 Minder
2:00 All My Children
3:00 Take 30
3:30 Coronation Street
4:00 Do it For Yourself
4:30 Going Great
5:00 Coming Attractions
5:30 Three's Company
6:00 First Edition (CBHT, CBIT only)
6:00 Compass (CBCT only)
7:00 Happy Days - "Poohba Doo Dah"
7:30 Inquiry
8:00 Nature of Things
9:00 Marketplace - "Herbal Products"/"Tipping"/"Latest Trends and Developments Affecting Consumers"
9:30 Front Page Challenge
10:00 National
10:20 Journal
11:00 National News Update
11:05 Maritimes Tonight
11:25 Barney Miller - "Old Love"
11:55 Movie - The Lin Family Shop (1959; Shu Chen, Tao Han, Bin Lin)

CJBR Channel 3 Rimouski, Quebec (SRC)
10:05 Fariboles
10:30 En Mouvement
10:45 Les 100 tours de Centour
11:00 Passe-Partout
11:30 Felix et Ciboulette
12:00 Les Ateliers
12:30 Un animal, des animaux
1:00 Nouvelles
1:30 Allo Bou-Bou
2:30 Au jour le jour
3:30 Le Temps de vivre
5:00 Bobino
5:30 Au Jeu
6:00 Grizzly Adams
7:00 Ce Soir
7:30 Nouvelles
8:00 Du Tac au Tac - "Un poste maudit"
8:30 Le Temps d'une paix
9:00 Coup d'oeil
9:30 Vivre a trois
10:00 Une femme nommee Golda
11:00 Telejournal et sports
12:15 Reflets d'un pays
1:15 Cinema - Legitime defense (1980; Bulle Ogier, Bernard Fresson, Jean-Marc Bory)

CHSJ (CBAT) Channel 4 Saint John / Channel 6 Newcastle / Channel 7 Moncton (CBC)
8:00 100 Huntley Street
9:00 Sesame Street
10:00 Kids and Things
10:15 Friendly Giant
10:30 Mr. Dressup
11:00 Wok With Yan
11:30 Let's Shape Up
12:00 Mid-Day
1:00 Price is Right
2:00 All My Children
3:00 Take 30
3:30 Do it For Yourself
4:00 Rocket Robin Hood
4:30 Popeye
5:00 Laverne and Shirley
5:30 CBC News For New Brunswick
6:30 Three's Company
7:00 Diff'rent Strokes
7:30 Newscope
8:00 Nature of Things
9:00 Marketplace - "Herbal Products"/"Tipping"/"Latest Trends and Developments Affecting Consumers"
9:30 Front Page Challenge
10:00 National
10:20 Journal
11:00 Remington Steele - "High Flying Steele"
12:00 News
12:30 Hawaii Five-O

CBAFT Channel 11 Moncton (SRC)
10:05 Fariboles
10:30 En Mouvement
10:45 Les 100 tours de Centour
11:00 Passe-Partout
11:30 Felix et Ciboulette
12:00 Les Ateliers
12:30 Un animal, des animaux
1:00 Nouvelles
1:30 Allo Bou-Bou
2:30 Au jour le jour
3:30 Le Temps de vivre
5:00 Bobino
5:30 Au Jeu
6:00 Coup d'oeil
6:30 Ce Soir Atlantique
7:30 Avis de recherche
8:00 Villes et Villages
8:30 Le Temps d'une paix
9:00 Coup d'oeil
9:30 Du Tac au Tac - "Un poste maudit"
10:00 Une femme nommee Golda
11:00 Telejournal et sports
12:15 Reflets d'un pays
1:15 Cinema - Legitime defense (1980; Bulle Ogier, Bernard Fresson, Jean-Marc Bory)

WLBZ Channel 2 Bangor (NBC)
7:30 News
8:00 Today
10:00 Donahue
11:00 Facts of Life
11:30 Sale of the Century
12:00 Wheel of Fortune
12:30 Dream House
1:00 News
1:30 Search For Tomorrow
2:00 Days of Our Lives
3:00 Another World
4:00 Muppet Show (with guest Leslie Uggams)
4:30 I Dream of Jeannie
5:00 Movie - Meatballs (1979; Bill Murray, Harvey Atkin, Kate Lynch)
6:30 Entertainment Tonight
7:00 News
7:30 NBC News
8:00 M*A*S*H - "Nurse Doctor"
8:30 WKRP in Cincinnati - "Mama's Review"
9:00 Real People
10:00 Facts of Life - "All or Nothing"
10:30 Night Court - "The Former Harry Stone"
11:00 St. Elsewhere - "Blizzard"
12:00 News
12:30 Tonight Show (with guest host Joan Rivers and guest James Coco)
1:30 David Letterman

WVII Channel 7 Bangor (ABC)
7:00 Jim Bakker
8:00 Good Morning America
10:00 20 Minute Workout
10:30 Edge of Night
11:00 Family
12:00 Benson
12:30 Loving
1:00 Family Feud
1:30 Ryan's Hope
2:00 All My Children
3:00 One Life to Live
4:00 General Hospital
5:00 Afterschool Special - "Between Two Loves"
6:00 Star Trek - "The Tholian Web"
7:00 News
7:30 ABC News
8:00 Barney Miller
8:30 Family Feud
9:00 Fall Guy - "Bite of the Wasp"
10:00 Dynasty - "Seizure"
11:00 Hotel - "Passages"
12:00 News
12:30 ABC News Nightline
1:30 Lie Detector

WAGM Channel 8 Presque Isle (CBS, NBC, ABC)
7:15 Rural Report
7:30 ABC News
8:00 Good Morning America
10:00 Donahue
11:00 New $25,000 Pyramid
11:30 Press Your Luck
12:00 Price is Right
1:00 Family Feud
1:30 Young and the Restless
2:30 As the World Turns
3:30 Capitol
4:00 Guiding Light
5:00 Afterschool Special - "Between Two Loves"
6:00 Merv Griffin
7:00 News
7:30 CBS News
8:00 M*A*S*H
8:30 We Got it Made - "Mickey's Poster"
9:00 Real People
10:00 Movie - Carbon Copy (1981; George Segal, Susan Saint James, Jack Warden)
12:00 News
12:30 Police Story - "Sniper"
12:40 Movie - Belle Starr (1980; Elizabeth Montgomery, Cliff Potts, Michael Cavanaugh)

WMEM Channel 10 Presque Isle / WMED Channel 13 Calais (PBS)
9:15 A.M. Weather
9:30 Mister Rogers
10:00 It's Everybody's Business
10:30 College Preview
11:00 Educational Programming
1:00 Sesame Street
2:00 Educational Programming
3:30 Hooked On Aerobics
4:00 America: The Second Century
4:30 Understanding Human Behavior
5:00 Sesame Street
6:00 Mister Rogers
6:30 Electric Company
7:00 Focus On Society
7:30 It's Everybody's Business
8:00 MacNeil-Lehrer News Hour
9:00 Smithsonian World - "Time and Light"
10:00 Different Kettle of Fish
11:00 Style Wars
12:00 Working Women
12:30 Late Night America

ASN - Atlantic Satellite Network Cable TV only, Various Channels
9:00 Polka Dot Door
9:30 Size Small
10:00 Just Like Mom
10:30 Educational Programming
12:00 Scooby-Doo
12:30 Shirt Tales
1:00 Gerontology
2:30 Atlantic Afternoon
3:00 Micro Magic
3:30 You're Beautiful
4:00 Guiding Light
5:00 Pitfall
5:30 New Candid Camera
6:00 People's Court
6:30 That's Life
7:00 Atlantic Pulse
7:30 WKRP in Cincinnati
8:00 Real People
9:00 Vista - "Uranium Goes Critical"
10:00 Wayne Thomas
11:00 Atlantic Pulse

THURSDAY, JANUARY 19, 1984

CKCW Channel 2 Moncton, Channel 8 Charlottetown / CJCB Channel 4 Sydney / CJCH Channel 5 Halifax / 
CKLT Channel 9 Saint John (CTV)
7:00 Mighty Hercules
7:30 Canada A.M.
10:00 Romper Room
10:30 What's Cooking?
11:00 Guess What?
11:30 20 Minute Workout
12:00 Just Like Mom
12:30 Smurfs
1:00 Definition
1:30 City Lights
2:00 Don Harron
3:00 Another World
4:00 General Hospital
5:00 ATV News
6:30 M*A*S*H - "Cease-Fire"
7:00 Gimme a Break! - "Samantha's Protest"
7:30 Hill Street Blues - "Nichols From Heaven"
8:30 Littlest Hobo - "Dragonslayer"
9:00 Magnum, P.I. - "The Case of the Red-Faced Thespian"
10:00 Live it Up - "A Quest For Laughs"/"Visit With a Bigot Family"/"Physical On Television"
10:30 Bizarre
11:00 Hot 30
12:00 CTV News
12:20 News
1:00 Movie - The Seven Per-Cent Solution (1976; Alan Arkin, Vanessa Redgrave, Robert Duvall)

CBHT Channel 3 Halifax / CBIT Channel 5 Sydney / CBCT Channel 13 Charlottetown (CBC)
9:15 Friendly Giant
9:30 Nova Scotia Schools
10:00 Canadian Schools
10:30 Mr. Dressup
11:00 Sesame Street
12:00 Midday News (CBHT, CBIT only)
12:00 Heritage (CBCT only)
12:30 All in the Family
1:00 All Creatures Great and Small
2:00 All My Children
3:00 Take 30
3:30 Coronation Street
4:00 Do it For Yourself
4:30 What's New?
5:00 Happy Days
5:30 Three's Company
6:00 First Edition (CBHT, CBIT only)
6:00 Compass (CBCT only)
7:00 Fame - "Equals"
8:00 Sons and Daughters
8:30 Judge
9:00 Duplessis
10:00 National
10:20 Journal
11:00 National News Update
11:05 Maritimes Tonight
11:25 Barney Miller - "Altercation"
11:55 Movie - The Teahouse (1982; Zongwun Hu, Zongluo Huang, Zhao Jin)

CJBR Channel 3 Rimouski, Quebec (SRC)
10:05 Fariboles
10:30 En Mouvement
10:45 Les 100 tours de Centour
11:00 Passe-Partout
11:30 Felix et Ciboulette
12:00 Les Ateliers
12:30 Daniel Bertolino, l'exploration et vous
1:00 Nouvelles
1:30 Allo Bou-Bou
2:30 Au jour le jour
3:30 Cinema - Le Casse de l'Oncle Tom (1970; Godfrey Cambridge, Calvin Lockhart, Judy Pace)
5:00 Bobino
5:30 Traboulidon
6:00 Robinson Suisse
6:30 La Vie secrete des animaux
7:00 Ce Soir
7:30 Nouvelles
8:00 Genies en Herbe
8:30 La Vie promise
9:00 Cinema - La Derniere Corvee (1973; Jack Nicholson, Otis Young, Randy Quaid)
11:00 Telejournal et sports
12:15 A premiere vue
12:45 Cinema - La Legion saute sur Kolwezi (1980; Bruno Cremer, Mimsy Farmer, Giuliano Gemma)

CHSJ (CBAT) Channel 4 Saint John / Channel 6 Newcastle / Channel 7 Moncton (CBC)
8:00 100 Huntley Street
9:00 Sesame Street
10:00 Kids and Things
10:15 Friendly Giant
10:30 Mr. Dressup
11:00 Wok With Yan
11:30 Let's Shape Up
12:00 Mid-Day
1:00 Price is Right
2:00 All My Children
3:00 Take 30
3:30 Do it For Yourself
4:00 Rocket Robin Hood
4:30 Popeye
5:00 Laverne and Shirley
5:30 CBC News For New Brunswick
6:30 Three's Company
7:00 Movie - The Kid From Not-So-Big (1978; Jennifer McAllister, Robert Viharo, Veronica Cartwright)
9:00 After M*A*S*H - "Yours Truly, Max Klinger"
9:30 CHSJ Variety
10:00 National
10:20 Journal
11:00 Knots Landing - "Second Chances"
12:00 News
12:30 Hawaii Five-O

CBAFT Channel 11 Moncton (SRC)
10:05 Fariboles
10:30 En Mouvement
10:45 Les 100 tours de Centour
11:00 Passe-Partout
11:30 Felix et Ciboulette
12:00 Les Ateliers
12:30 Daniel Bertolino, l'exploration et vous
1:00 Nouvelles
1:30 Allo Bou-Bou
2:30 Au jour le jour
3:30 Cinema - Le Casse de l'Oncle Tom (1970; Godfrey Cambridge, Calvin Lockhart, Judy Pace)
5:00 Bobino
5:30 Traboulidon
6:00 Coup d'oeil
6:30 Ce Soir Atlantique
7:30 Avis de recherche
8:00 Genies en Herbe
8:30 La Vie promise
9:00 Cinema - La Derniere Corvee (1973; Jack Nicholson, Otis Young, Randy Quaid)
11:00 Telejournal et sports
12:15 A premiere vue
12:45 Cinema - La Legion saute sur Kolwezi (1980; Bruno Cremer, Mimsy Farmer, Giuliano Gemma)

WLBZ Channel 2 Bangor (NBC)
7:30 News
8:00 Today
10:00 Donahue - "Death Penalty: Death Row Interviews"
11:00 Facts of Life
11:30 Sale of the Century
12:00 Wheel of Fortune
12:30 Dream House
1:00 News
1:30 Search For Tomorrow
2:00 Days of Our Lives
3:00 Another World
4:00 Muppet Show (with guest Kenny Rogers)
4:30 I Dream of Jeannie
5:00 Movie - A Man Could Get Killed (1966; James Garner, Melina Mercouri, Sandra Dee)
6:30 Entertainment Tonight
7:00 News
7:30 NBC News
8:00 M*A*S*H - "Dreams"
8:30 WKRP in Cincinnati - "Tornado"
9:00 Gimme a Break! - "Samantha's Protest"
9:30 Family Ties - "'M' is for the Many Things"
10:00 Cheers - "And Coachie Makes Three"
10:30 Buffalo Bill - "Company Ink"
11:00 Hill Street Blues - "Nichols From Heaven"
12:00 News
12:30 Tonight Show (with guest host Joan Rivers and guest Bill Cosby)
1:30 David Letterman

WVII Channel 7 Bangor (ABC)
7:00 Jim Bakker
8:00 Good Morning America
10:00 20 Minute Workout
10:30 Edge of Night
11:00 Family
12:00 Benson
12:30 Loving
1:00 Family Feud
1:30 Ryan's Hope
2:00 All My Children
3:00 One Life to Live
4:00 General Hospital
5:00 CHiPs
6:00 Star Trek - "For the World is Hollow and I Have Touched the Sky"
7:00 News
7:30 ABC News
8:00 Barney Miller
8:30 Family Feud
9:00 Automan - "Flashes and Ashes"
10:00 Masquerade - "Five Days"
11:00 20/20
12:00 News
12:30 ABC News Viewpoint - "1984: Secrecy and the Media"
2:00 Lie Detector

WAGM Channel 8 Presque Isle (CBS, NBC, ABC)
7:15 Rural Report
7:30 ABC News
8:00 Good Morning America
10:00 Donahue
11:00 New $25,000 Pyramid
11:30 Press Your Luck
12:00 Price is Right
1:00 Family Feud
1:30 Young and the Restless
2:30 As the World Turns
3:30 Capitol
4:00 Guiding Light
5:00 Tattletales
5:30 Merv Griffin
6:30 Three's Company
7:00 News
7:30 CBS News
8:00 M*A*S*H
8:30 Alice - "Jolene Throws a Curve"
9:00 Magnum, P.I. - "The Case of the Red-Faced Thespian"
10:00 Simon & Simon - "Bloodlines"
11:00 Knots Landing - "Second Chances"
12:00 News
12:30 Trapper John, M.D. - "Doctors and Other Strangers"
1:40 Movie - Human Feelings (1978; Nancy Walker, Billy Crystal, Squire Fridell)

WMEM Channel 10 Presque Isle / WMED Channel 13 Calais (PBS)
9:15 A.M. Weather
9:30 Mister Rogers
10:00 Sesame Street
11:00 Educational Programming
1:00 Sesame Street
2:00 Educational Programming
3:30 Hooked On Aerobics
4:00 Young and Special
4:30 Focus On Society
5:00 Sesame Street
6:00 Mister Rogers
6:30 Electric Company
7:00 Young and Special
7:30 Focus On Society
8:00 MacNeil-Lehrer News Hour
9:00 State Wide
9:30 Enterprise - "Hard News"
10:00 Mystery! - "Reilly, Ace of Spies: Pt. 1"
11:30 Sneak Previews
12:00 Lawmakers
12:30 Late Night America

ASN - Atlantic Satellite Network Cable TV only, Various Channels
8:00 100 Huntley Street
9:00 Polka Dot Door
9:30 Size Small
10:00 Joyce Davidson
10:30 Gerontology
12:00 Scooby-Doo
12:30 Drak Pack
1:00 Educational Programming
2:30 Atlantic Afternoon
3:00 Micro Magic
3:30 You're Beautiful
4:00 Guiding Light
5:00 Pitfall
5:30 New Candid Camera
6:00 People's Court
6:30 That's Life
7:00 Atlantic Pulse
7:30 WKRP in Cincinnati
8:00 Movie - Hear No Evil (1982; Gil Gerard, Bernie Casey, Wings Hauser)
10:00 New Faces
10:30 We Got it Made
11:00 Atlantic Pulse

FRIDAY, JANUARY 20, 1984

CKCW Channel 2 Moncton, Channel 8 Charlottetown / CJCB Channel 4 Sydney / CJCH Channel 5 Halifax / 
CKLT Channel 9 Saint John (CTV)
7:00 Mighty Hercules
7:30 Canada A.M.
10:00 Romper Room
10:30 What's Cooking?
11:00 Guess What?
11:30 20 Minute Workout
12:00 Just Like Mom
12:30 Smurfs
1:00 Definition
1:30 City Lights
2:00 Don Harron
3:00 Another World
4:00 General Hospital
5:00 ATV News
6:30 M*A*S*H
7:00 Canadian Figure Skating Championships
7:30 Love Boat
8:30 Circus
9:00 Dukes of Hazzard - "Dead and Alive"
10:00 Yellow Rose - "Hell Hath No Fury"
11:00 Falcon Crest - "Bitter Harvest"
12:00 CTV News
12:20 News
1:00 Movie - How Do I Love Thee? (1970; Jackie Gleason, Maureen O'Hara, Shelley Winters)

CBHT Channel 3 Halifax / CBIT Channel 5 Sydney / CBCT Channel 13 Charlottetown (CBC)
9:15 Friendly Giant
9:30 Nova Scotia Schools
10:00 Canadian Schools
10:30 Mr. Dressup
11:00 Sesame Street
12:00 Feeling Good
12:30 Happy Days
1:00 Cities
2:00 All My Children
3:00 Take 30
3:30 Coronation Street
4:00 Do it For Yourself
4:30 Grange Hill
5:00 Coming Attractions
5:30 Three's Company
6:00 First Edition (CBHT, CBIT only)
6:00 Compass (CBCT only)
7:00 Muppet Show
7:30 Barney Miller
8:00 Tommy Hunter (with guests Roy Rogers, Dale Evans, Roy Rogers Jr., and Ian Tyson)
9:00 Dallas - "Some Do... Some Don't"
10:00 National
10:20 Journal
11:00 National News Update
11:05 Maritimes Tonight
11:25 Best of Midnight Special

CJBR Channel 3 Rimouski, Quebec (SRC)
10:30 En Mouvement
10:45 Les 100 tours de Centour
11:00 Passe-Partout
11:30 Felix et Ciboulette
12:00 Octo-puce
12:30 Mordicus
1:00 Nouvelles
1:30 Allo Bou-Bou
2:30 Au jour le jour
3:30 Salvator et les Mohicans de Paris
4:30 Du neuf au zoo
5:00 Bobino
5:30 Les Transistors
6:00 Sur la route de l'amitie
6:30 Salute sante
7:00 Ce Soir
7:30 Nouvelles
8:00 Le Paradis des chefs
8:30 Grand-Papa
9:00 Les Noirs-Americains, reves ou cauchemars
10:00 La Chambre des dames
11:00 Telejournal et sports
12:25 Cinema - Les Dents de la mer (1975; Roy Scheider, Robert Shaw, Richard Dreyfuss)
2:40 Cinema - Les Maries de l'an deux (1971; Jean-Paul Belmondo, Marlene Jobert, Charles Denner)

CHSJ (CBAT) Channel 4 Saint John / Channel 6 Newcastle / Channel 7 Moncton (CBC)
8:00 100 Huntley Street
9:00 Sesame Street
10:00 Kids and Things
10:15 Friendly Giant
10:30 Mr. Dressup
11:00 Wok With Yan
11:30 Let's Shape Up
12:00 Mid-Day
1:00 Price is Right
2:00 All My Children
3:00 Take 30
3:30 Do it For Yourself
4:00 Rocket Robin Hood
4:30 Popeye
5:00 Laverne and Shirley
5:30 CBC News For New Brunswick
6:30 Three's Company
7:00 Movie - Bang! Bang! You're Dead (1966; Tony Randall, Herbert Lom, Senta Berger)
9:00 Dallas - "Some Do... Some Don't"
10:00 National
10:20 Journal
11:00 T.J. Hooker
12:00 News
12:30 Hawaii Five-O

CBAFT Channel 11 Moncton (SRC)
10:30 En Mouvement
10:45 Les 100 tours de Centour
11:00 Passe-Partout
11:30 Felix et Ciboulette
12:00 Octo-puce
12:30 Mordicus
1:00 Nouvelles
1:30 Allo Bou-Bou
2:30 Au jour le jour
3:30 Salvator et les Mohicans de Paris
4:30 Du neuf au zoo
5:00 Bobino
5:30 Les Transistors
6:00 Coup d'oeil
6:30 Ce Soir Atlantique
7:30 Avis de recherche
8:00 Le Paradis des chefs
8:30 Grand-Papa
9:00 Les Noirs-Americains, reves ou cauchemars
10:00 La Chambre des dames
11:00 Telejournal et sports
12:25 Cinema - Les Dents de la mer (1975; Roy Scheider, Robert Shaw, Richard Dreyfuss)

WLBZ Channel 2 Bangor (NBC)
7:30 News
8:00 Today
10:00 Donahue
11:00 Facts of Life
11:30 Sale of the Century
12:00 Wheel of Fortune
12:30 Dream House
1:00 News
1:30 Search For Tomorrow
2:00 Days of Our Lives
3:00 Another World
4:00 Muppet Show
4:30 I Dream of Jeannie
5:00 Movie - Promise Her Anything (1966; Warren Beatty, Leslie Caron, Robert Cummings)
6:30 Entertainment Tonight
7:00 News
7:30 NBC News
8:00 M*A*S*H
8:30 WKRP in Cincinnati
9:00 Legmen - "Take the Credit and Run"
10:00 Master - "Max"
11:00 New Show
12:00 News
12:30 Tonight Show
1:30 Friday Night Videos

WVII Channel 7 Bangor (ABC)
7:00 Jim Bakker
8:00 Good Morning America
10:00 20 Minute Workout
10:30 Edge of Night
11:00 Family
12:00 Benson
12:30 Loving
1:00 Family Feud
1:30 Ryan's Hope
2:00 All My Children
3:00 One Life to Live
4:00 General Hospital
5:00 CHiPs
6:00 Star Trek - "Day of the Dove"
7:00 News
7:30 ABC News
8:00 Barney Miller
8:30 Family Feud
9:00 Benson - "Embarrassing Moments"
9:30 Webster - "Missing"
10:00 Blue Thunder - "Arms Race"
11:00 Matt Houston - "Houston is Dead"
12:00 News
12:30 ABC News Nightline
1:30 Stacey's Country Jamboree

WAGM Channel 8 Presque Isle (CBS, NBC, ABC)
7:15 Rural Report
7:30 ABC News
8:00 Good Morning America
10:00 Donahue
11:00 New $25,000 Pyramid
11:30 Press Your Luck
12:00 Price is Right
1:00 Family Feud
1:30 Young and the Restless
2:30 As the World Turns
3:30 Capitol
4:00 Guiding Light
5:00 Tattletales
5:30 Merv Griffin
6:30 Healthbeat
7:00 News
7:30 CBS News
8:00 M*A*S*H
8:30 One Day at a Time
9:00 Dukes of Hazzard - "Dead and Alive"
10:00 Dallas - "Some Do... Some Don't"
11:00 Falcon Crest - "Bitter Harvest"
12:00 News
12:30 Movie - The Driver (1978; Ryan O'Neal, Bruce Dern, Isabelle Adjani)

WMEM Channel 10 Presque Isle / WMED Channel 13 Calais (PBS)
9:15 A.M. Weather
9:30 Mister Rogers
10:00 Sesame Street
11:00 Educational Programming
1:00 Sesame Street
2:00 Educational Programming
3:30 Hooked On Aerobics
4:00 America: The Second Century
4:30 Case Studies in Small Business
5:00 Sesame Street
6:00 Mister Rogers
6:30 Electric Company
7:00 America: The Second Century
7:30 Case Studies in Small Business
8:00 MacNeil-Lehrer News Hour
9:00 Washington Week in Review
9:30 Wall $treet Week
10:00 Maine Reporter's Notebook
10:30 Good Neighbors
11:00 To the Manor Born
11:30 Butterflies
12:00 Monty Python's Flying Circus
12:30 Late Night America

ASN - Atlantic Satellite Network Cable TV only, Various Channels
8:00 100 Huntley Street
9:00 Polka Dot Door
9:30 Size Small
10:00 Joyce Davidson
10:30 Educational Programming
12:00 Scooby-Doo
12:30 Scooby-Doo
1:00 Gerontology
2:30 Atlantic Afternoon
3:00 Micro Magic
3:30 You're Beautiful
4:00 Guiding Light
5:00 Pitfall
5:30 New Candid Camera
6:00 People's Court
6:30 That's Life
7:00 Atlantic Pulse
7:30 WKRP in Cincinnati
8:00 Movie - Hello, Dolly (1969; Barbra Streisand, Walter Matthau, Michael Crawford)
11:00 Atlantic Pulse

SATURDAY, JANUARY 21, 1984

CKCW Channel 2 Moncton, Channel 8 Charlottetown / CJCB Channel 4 Sydney / CJCH Channel 5 Halifax / 
CKLT Channel 9 Saint John (CTV)
7:30 Oopsy Daisy
8:00 Smurfs
9:30 Storytime
10:00 Let's Go!
10:30 Swiss Family Robinson
11:00 Mighty Hercules
11:30 Harrigan
12:00 Shantytown
1:00 Tree House
1:30 Willie and Floyd
2:00 Adventures Outdoors
2:30 What Will They Think of Next!
3:00 Family Brown Country
3:30 Red Fisher
4:00 International Wrestling
5:00 Wide World of Sports
7:30 Andy Winters
8:00 Smith and Smith
8:30 Just Kidding
9:00 New Music Magazine
10:00 Movie - Making Love (1981; Michael Ontkean, Kate Jackson, Harry Hamlin)
12:00 CTV News
12:20 News
12:30 Lively Specials
1:00 Movie - Newman's Law (1974; George Peppard, Roger Robinson, Eugene Roche)

CBHT Channel 3 Halifax / CBIT Channel 5 Sydney / CBCT Channel 13 Charlottetown (CBC)
10:00 Sesame Street
11:00 Maja the Bee
11:30 Spread Your Wings
12:00 Performance
12:30 Reach For the Top
1:00 Star Trek - "The Conscience of the King"
2:00 Movie - Top Hat (1935; Fred Astaire, Ginger Rogers, Bob Hope)
4:00 CBC Sportsweekend
7:00 CBC News
7:30 This Week in Parliament
8:00 Country East
8:30 Fame Game
9:00 NHL Hockey - New York Rangers @ Toronto
12:00 National
12:15 Provincial Affairs
12:20 News
12:30 Movie - Oklahoma Crude (1973; George C. Scott, Faye Dunaway, Jack Palance)

CJBR Channel 3 Rimouski, Quebec (SRC)
8:30 Calimero/Grisu le petit dragon
9:00 Nils Holgersson
9:30 Passe-Partout
10:00 Remi
10:30 Candy
11:00 Ulysse 31
11:30 La Vallee secrete
12:00 Heros du Samedi
1:00 Images du Canada
2:00 D'hier a demain
3:00 Les Aventures de Tintin - "Le Tresor de Rackham le Rouge"
5:00 Bagatelle
6:00 La Course autour du monde
7:00 Impacts
8:00 Monde merveilleux de Disney
9:00 LNH Hockey - Calgary @ Montreal
11:30 Telejournal et sports
12:05 La Politique Federale
12:15 Cinema - Qui est-ce denomme Harry Kellerman? (1971; Dustin Hoffman, Barbara Harris, Jack Warden)
1:55 Cinema - Il pleut toujours ou c'est mouille (1975; Myriam Boyer, Sylvie Fennec, Jean Le Mouel)

CHSJ (CBAT) Channel 4 Saint John / Channel 6 Newcastle / Channel 7 Moncton (CBC)
8:00 100 Huntley Street
9:00 Circle Square
9:30 Charlie Brown and Snoopy Show
10:00 Terrytoons
10:30 Mighty Mouse
11:00 Heckle and Jeckle
11:30 Rupert's Circus
12:00 My Favorite Martian
12:30 Star Trek - "The Conscience of the King"
1:30 Reach For the Top 
2:00 Land and Sea
2:30 Inquiry
3:00 Heritage
3:30 Rock and Roll Video
4:00 CBC Sportsweekend
7:00 Movie - Ski Lift to Death (1978; Howard Duff, Charles Frank, Don Galloway)
9:00 NHL Hockey - New York Rangers @ Toronto
12:00 National
12:15 News
12:25 Movie - The Violent Men (1955; Glenn Ford, Barbara Stanwyck, Edward G. Robinson)

CBAFT Channel 11 Moncton (SRC)
8:30 Calimero/Grisu le petit dragon
9:00 Nils Holgersson
9:30 Passe-Partout
10:00 Remi
10:30 Candy
11:00 Ulysse 31
11:30 La Vallee secrete
12:00 Heros du Samedi
1:00 Images du Canada
2:00 Sport-Mag
2:30 Cle de bois
3:00 Les Aventures de Tintin - "Le Tresor de Rackham le Rouge"
5:00 Bagatelle
6:00 La Course autour du monde
7:00 Impacts
8:00 Monde merveilleux de Disney
9:00 LNH Hockey - Calgary @ Montreal
11:30 Telejournal et sports
12:05 La Politique Federale
12:15 Cinema - Qui est-ce denomme Harry Kellerman? (1971; Dustin Hoffman, Barbara Harris, Jack Warden)

WLBZ Channel 2 Bangor (NBC)
8:00 Muppet Show
8:30 Woody Woodpecker
9:00 Flintstone Funnies
9:30 Shirt Tales
10:00 Smurfs
11:30 Alvin and the Chipmunks
12:00 Mister T
12:30 Kidsworld
1:00 Six Million Dollar Man - "Stranger in Broken Fork"
2:00 Big Valley
3:00 Movie - The McMasters (1970; Burl Ives, Brock Peters, David Carradine)
5:00 Music City, U.S.A.
5:30 Austin City Limits Encore
6:00 Nashville Music
6:30 This Week in Country Music
7:00 News
7:30 NBC News
8:00 Fame
9:00 Diff'rent Strokes - "Drummond's Lady"
9:30 Silver Spoons - "The World's Greatest Father"
10:00 We Got it Made - "The Other Tucker"
10:30 Mama's Family - "Mama Buys a Car"
11:00 Yellow Rose - "Deadline"
12:00 News
12:30 Saturday Night Live

WVII Channel 7 Bangor (ABC)
7:00 New Zoo Revue
7:30 Great Space Coaster
8:00 Sport Billy
8:30 Jetsons
9:00 Bullwinkle
9:30 To Be Announced
10:30 Pac-Man/Rubik the Amazing Cube/Menudo
11:30 Littles
12:00 Scooby & Scrappy-Doo/Puppy Hour
1:00 ABC Weekend Specials - "Cougar: Pt. 3"
1:30 American Bandstand
2:30 To Be Announced
4:00 P.B.A. Bowling - $175,000 Showboat Invitational
5:30 Wide World of Sports
7:30 Lorne Greene's New Wilderness
8:00 Hee-Haw
9:00 T.J. Hooker - "Chinatown" 
10:00 Love Boat
11:00 Fantasy Island
12:00 ABC News
12:15 All Hit Videos

WAGM Channel 8 Presque Isle (CBS, NBC, ABC)
7:30 New Zoo Revue
8:00 Captain Kangaroo
9:00 Bisketts
9:30 Shirt Tales
10:00 Smurfs
11:30 Charlie Brown and Snoopy Show
12:00 Benji, Zax, and Alien Prince
12:30 Bugs Bunny/Road Runner Show 
2:00 Fat Albert and the Cosby Kids
2:30 Children's Film Festival
3:00 Lorne Greene's New Wilderness
3:30 Music City, U.S.A.
4:00 Sports Saturday
7:00 News
7:30 CBS News
8:00 Star Search
9:00 Whiz Kids - "Deadly Access"
10:00 Movie - Making Love (1981; Michael Ontkean, Kate Jackson, Harry Hamlin)
12:00 Solid Gold
1:00 Movie - The Night of the Grizzly (1966; Clint Walker, Martha Hyer, Keenan Wynn)

WMEM Channel 10 Presque Isle / WMED Channel 13 Calais (PBS)
9:00 Young and Special
9:30 Young and Special
10:00 Case Studies in Small Business
10:30 New Tech Times
11:00 Wildlife Woodcarving
11:30 Woodwright's Workshop
12:00 All-New This Old House
12:30 Everyday Cooking With Jacques Pepin
1:00 Murder Most English
1:50 Box 86
2:00 Masterpiece Theatre - "The Citadel: Pt. 9"
3:00 College Basketball - Maine Vs. Vermont
5:00 Maine Reporter's Notebook
5:30 State Wide
6:00 Candlepin Bowling
7:00 Great Chefs of New Orleans
7:30 Soapbox
8:00 Inside Story - "Whose News is it?"
8:30 Agronsky and Company
8:50 Box 86
9:00 Movie - Dead of Night (1945; Mervyn Johns, Roland Culver, Hartley Power)
11:00 Women's College Basketball - Maine Vs. Northeastern

ASN - Atlantic Satellite Network Cable TV only, Various Channels
2:30 Buckshot
3:00 Bits and Bytes
3:30 Memorial University Programme
4:00 Fabulous Talking Time Machine
4:30 Kidsworld
5:00 Original Six Hockey Heroes
6:00 Vince Lombardi: I am Not a Legend
7:30 This Week in Hockey
8:00 Movie - The French Connection (1971; Gene Hackman, Fernando Rey, Roy Scheider)
10:00 Atlantic Canada's Choice

SUNDAY, JANUARY 22, 1984

CKCW Channel 2 Moncton, Channel 8 Charlottetown / CJCB Channel 4 Sydney / CJCH Channel 5 Halifax / 
CKLT Channel 9 Saint John (CTV)
8:00 Mighty Hercules
8:30 Sport Billy
9:00 Pac-Man
9:30 Wild World
10:00 World of Travel
10:30 Rex Humbard
11:00 Oral Roberts
11:30 World Tomorrow
12:00 World Alive
12:30 Sunday Mass
1:00 It is Written
1:30 Revival Hour
2:00 World Vision Special
3:00 Entertainers
4:00 Movie - For the Love of Benji (1977; Brandon Camp, Patsy Garrett, Cynthia Smith)
6:00 Untamed World
6:30 Question Period
7:00 News
7:30 Windows
8:00 Santana/Heart: Concert For the Americas
9:00 Knight Rider - "Goliath: Pt. 1"
10:00 Knight Rider - "Goliath: Pt. 2"
11:00 W-5
12:00 CTV News
12:20 News
12:30 60 Minutes

CBHT Channel 3 Halifax / CBIT Channel 5 Sydney / CBCT Channel 13 Charlottetown (CBC)
8:00 Tom and Jerry
8:30 Switchback
10:00 Gunsmoke
11:00 Space: 1999 - "New Adam, New Eve"
12:00 Meeting Place
1:00 Country Canada
1:30 Hymn Sing
2:00 Bartok Concerto For Orchestra
3:00 Talent Festival Winners
4:00 Duplessis
5:00 CBC News
5:30 Indian Legends
6:00 Walt Disney - "Ferdinand the Bull"
7:00 Fraggle Rock
7:30 Beachcombers - "Million Dollar Rescue"
8:00 Seeing Things - "Someone is Watching"
9:00 Raymond Massey
10:30 Man Alive
11:00 CBC News
11:20 Nation's Business
11:25 News
11:30 Lou Grant - "Censored"

CJBR Channel 3 Rimouski, Quebec (SRC)
8:30 Il etait une fois... l'homme
9:00 Woody le Pic
9:30 Passe-Partout
10:00 Les Contes de la foret verte
10:30 Klimbo/Si tous les gens du monde
11:00 Le Jour du Seigneur
12:00 A Communiquer
1:00 La Semaine Verte
2:00 Propos et confidences
2:30 Connaissance du milieu
3:00 Second Regard
4:00 Science-realite
4:30 Dossiers de presse
5:00 A Communiquer
5:30 Super Bowl
8:30 Les Beaux Dimanches - "Magic Show"
9:30 Telejournal
9:50 Les Beaux Dimanches - "Aeroport: Le Ciel et le feu"
10:20 Les Beaux Dimanches - "Les Iles de Mingan"
11:10 Sport-Dimanche
11:40 Cinema - La Regle du jeu (1939; Jean Renoir, Nora Gregor, Paulette Dubost)

CHSJ (CBAT) Channel 4 Saint John / Channel 6 Newcastle / Channel 7 Moncton (CBC)
7:30 Jimmy Swaggart
8:30 Switchback
10:00 Rex Humbard
10:30 Day of Discovery
11:00 Old-Time Gospel Hour
12:00 World Tomorrow
12:30 Country Canada
1:00 Outpouring
1:30 Hymn Sing
2:00 Bartok Concerto For Orchestra
3:00 Talent Festival Winners
4:00 Duplessis
5:00 CBC News
5:30 Super Bowl
8:30 To Be Announced
9:00 Raymond Massey
10:30 Man Alive
11:00 CBC News
11:20 Nation's Business
11:25 News
11:30 Benny Hill
12:00 100 Huntley Street

CBAFT Channel 11 Moncton (SRC)
8:30 Il etait une fois... l'homme
9:00 Woody le Pic
9:30 Passe-Partout
10:00 Les Contes de la foret verte
10:30 Klimbo/Si tous les gens du monde
11:00 Le Jour du Seigneur
12:00 La Revue
1:00 La Semaine Verte
2:00 Propos et confidences
2:30 Connaissance du milieu
3:00 Second Regard
4:00 Science-realite
4:30 Dossiers de presse
5:00 A Communiquer
5:30 Super Bowl
8:30 Les Beaux Dimanches - "Magic Show"
9:30 Telejournal
9:50 Les Beaux Dimanches - "Aeroport: Le Ciel et le feu"
10:20 Les Beaux Dimanches - "Les Iles de Mingan"
11:10 Sport-Dimanche
11:40 Cinema - La Regle du jeu (1939; Jean Renoir, Nora Gregor, Paulette Dubost)

WLBZ Channel 2 Bangor (NBC)
8:00 Big Valley
9:00 Wild Kingdom
9:30 Taking Advantage
10:00 Movie - Francis (1950; Donald O'Connor, Patricia Medina, Ray Collins)
12:00 Entertainment This Week
1:00 News
1:30 Hogan's Heroes
2:00 Bionic Woman
3:00 Movie - The Glass Menagerie (1973; Katharine Hepburn, Sam Waterston, Joanna Miles)
5:00 Movie - Love's Savage Fury (1979; Jennifer O'Neill, Perry King, Raymond Burr)
7:00 News
7:30 NBC News
8:00 Movie - The Kid With the 200 I.Q. (1983; Gary Coleman, Robert Guillaume, Kari Michaelson)
10:00 Knight Rider - "Goliath: Pt. 1"
11:00 Knight Rider - "Goliath: Pt. 2"
12:00 News
12:30 Movie - The Vengeance of Fu Manchu (1969; Christopher Lee, Maria Perschy, Douglas Wilmer)

WVII Channel 7 Bangor (ABC)
7:00 Great Space Coaster
7:30 Bullwinkle
8:00 Underdog
8:30 Jack Van Impe
9:00 Soul's Harbor
10:00 It's Your Business
10:30 Ernest Angley
11:30 World Tomorrow
12:00 Profiles
12:30 This Week With David Brinkley
1:30 Voting For Democracy
2:30 Let the Children Live
3:30 Hodag
5:30 Barney Miller
6:00 CHiPs
7:00 ABC News
7:30 Happy Days
8:00 Ripley's Believe it or Not
9:00 Hardcastle and McCormick - "The Crystal Duck"
10:00 Movie - Diamonds Are Forever (1971; Sean Connery, Jill St. John, Charles Gray)
12:30 ABC News
12:45 Jim Bakker

WAGM Channel 8 Presque Isle (CBS, NBC, ABC)
7:00 Captain Kangaroo
8:00 Dungeons and Dragons
8:30 Jack Van Impe
9:00 Jimmy Swaggart
10:00 Day of Discovery
10:30 Oral Roberts
11:00 Catholic Mass
11:30 Sunday Morning
1:00 It's Your Business
1:30 College Basketball - Houston @ Kentucky
3:30 Super Bowl Today
5:30 Super Bowl 
8:30 Post-Game
9:30 60 Minutes
10:30 Movie - Airwolf (1984; Jan-Michael Vincent, David Hemmings, Ernest Borgnine)
12:00 CBS News
12:15 Hotel

WMEM Channel 10 Presque Isle / WMED Channel 13 Calais (PBS)
9:00 Sesame Street
10:00 Mister Rogers
10:30 Why in the World?
11:00 Newton's Apple
11:30 3-2-1 Contact
12:00 Nature
1:00 Nova - "The Case of E.S.P."
2:00 Washington Week in Review
2:30 Wall $treet Week
3:00 Movie - One Rainy Afternoon (1936; Ida Lupino, Hugh Herbert, Francis Lederer)
4:30 Men of Company 208
5:00 International Edition
5:30 Victory Garden
6:00 Magic of Oil Painting
6:30 Magic of Animal and Landscape Painting
7:00 Firing Line - "Psychiatry and the Law"
8:00 Conversations
8:30 Barbara's World of Horses and Ponies
9:00 Nature - "The Discovery of Animal Behavior: Signs and Signals"
10:00 Masterpiece Theatre - "The Citadel: Pt. 10"
11:00 Chemical People
11:30 Concert With the University Singers

ASN - Atlantic Satellite Network Cable TV only, Various Channels
1:30 Jack Van Impe
2:00 100 Huntley Street
3:00 Robert Schuller
4:00 Professor Moffett
4:30 Foufouli
5:00 For Lovers Only
5:30 World Outdoors
6:00 Challenging Sea
6:30 Peter Appleyard
7:00 Matt and Jenny
7:30 Fighting Words
8:00 Movie - Blood Feud (1980; Sophia Loren, Marcello Mastroianni, Giancarlo Giannini)
10:00 Schulman File
11:30 Music 'Til Midnight

MONDAY, JANUARY 23, 1984

CKCW Channel 2 Moncton, Channel 8 Charlottetown / CJCB Channel 4 Sydney / CJCH Channel 5 Halifax / 
CKLT Channel 9 Saint John (CTV)
7:00 Mighty Hercules
7:30 Canada A.M.
10:00 Romper Room
10:30 What's Cooking?
11:00 Guess What?
11:30 20 Minute Workout
12:00 Just Like Mom
12:30 Smurfs
1:00 Definition
1:30 City Lights
2:00 Don Harron
3:00 Another World
4:00 General Hospital
5:00 ATV News
6:30 M*A*S*H - "Kim"
7:00 One Day at a Time
7:30 That's Incredible!
8:30 Up Home Tonight
9:00 Burnett Discovers Domingo
12:00 CTV News
12:20 News
1:00 Bionic Woman - "Escape to Love"

CBHT Channel 3 Halifax / CBIT Channel 5 Sydney / CBCT Channel 13 Charlottetown (CBC)
9:15 Friendly Giant
9:30 Nova Scotia Schools
10:30 Mr. Dressup
11:00 Sesame Street
12:00 Feeling Good
12:30 Happy Days
1:00 Tales of the Unexpected
1:30 Titans
2:00 All My Children
3:00 Take 30
3:30 Coronation Street
4:00 Do it For Yourself
4:30 Just Down the Street
5:00 Coming Attractions
5:30 Three's Company
6:00 First Edition (CBHT, CBIT only)
6:00 Compass (CBCT only)
7:00 Heritage (CBHT, CBIT only)
7:00 Window On Resources (CBCT only)
7:30 Land and Sea - "On the Fisheries Patrol Boat, Syngus"
8:00 Too Close For Comfort - "Henry Draws a Blank"
8:30 Hangin' in - "Bridesmaid Revisited"
9:00 Buffalo Bill - "Jo-Jo's Problem: Pt. 1"
9:30 Newhart - "Curious George at the Firehouse"
10:00 National
10:20 Journal
11:00 National News Update
11:05 Maritimes Tonight
11:25 Barney Miller - "Landmark: Pt. 1"
11:55 Dr. Norman Bethune

CJBR Channel 3 Rimouski, Quebec (SRC)
10:30 En Mouvement
10:45 Sur le bout de la langue
11:00 Passe-Partout
11:30 Felix et Ciboulette
12:00 Rien que pour vous
12:30 Star Trek
1:00 Nouvelles
1:30 Allo Bou-Bou
2:30 Au jour le jour
3:30 Cinema - Le Treizieme Caprice (1967; Marie Laforet, Pierre Brice, Pascale Robert)
5:00 Bobino
5:30 Les Schtroumpfs
6:00 Le Grand-frere
7:00 Ce Soir
7:30 Nouvelles
8:00 Drole de vie
8:30 Terre humaine
9:00 Poivre et sel
9:30 La Bonne Aventure
10:00 Quincy
11:00 Telejournal et sports
12:15 Science-realite
12:45 Dossiers de presse
1:15 Le Roi qui vient du sud

CHSJ (CBAT) Channel 4 Saint John / Channel 6 Newcastle / Channel 7 Moncton (CBC)
8:00 100 Huntley Street
9:00 Sesame Street
10:00 Kids and Things
10:15 Friendly Giant
10:30 Mr. Dressup
11:00 Wok With Yan
11:30 Let's Shape Up
12:00 Mid-Day
1:00 Price is Right
2:00 All My Children
3:00 Take 30
3:30 Do it For Yourself
4:00 Rocket Robin Hood
4:30 Popeye
5:00 Laverne and Shirley
5:30 CBC News For New Brunswick
6:30 Three's Company
7:00 Fame
8:00 Too Close For Comfort - "Henry Draws a Blank"
8:30 Hangin' in - "Bridesmaid Revisited"
9:00 Buffalo Bill - "Jo-Jo's Problem: Pt. 1"
9:30 Newhart - "Curious George at the Firehouse"
10:00 National
10:20 Journal
11:00 Emerald Point, N.A.S.
12:00 News
12:30 Hawaii Five-O

CBAFT Channel 11 Moncton (SRC)
10:30 En Mouvement
10:45 Sur le bout de la langue
11:00 Passe-Partout
11:30 Felix et Ciboulette
12:00 Rien que pour vous
12:30 Star Trek
1:00 Nouvelles
1:30 Allo Bou-Bou
2:30 Au jour le jour
3:30 Cinema - Le Treizieme Caprice (1967; Marie Laforet, Pierre Brice, Pascale Robert)
5:00 Bobino
5:30 Les Schtroumpfs
6:00 Coup d'oeil
6:30 Ce Soir Atlantique
7:30 Avis de recherche
8:00 Drole de vie
8:30 Terre humaine
9:00 Poivre et sel
9:30 La Bonne Aventure
10:00 Quincy
11:00 Telejournal et sports
12:15 Science-realite
12:45 Dossiers de presse
1:15 Le Roi qui vient du sud

WLBZ Channel 2 Bangor (NBC)
7:30 News
8:00 Today
10:00 Donahue
11:00 Facts of Life
11:30 Sale of the Century
12:00 Wheel of Fortune
12:30 Dream House
1:00 News
1:30 Search For Tomorrow
2:00 Days of Our Lives
3:00 Another World
4:00 Muppet Show (with guest Arlo Guthrie)
4:30 I Dream of Jeannie
5:00 Movie - Bell, Book, and Candle (1958; James Stewart, Kim Novak, Jack Lemmon)
6:30 Entertainment Tonight
7:00 News
7:30 NBC News
8:00 M*A*S*H - "Dear Uncle Abdul"
8:30 WKRP in Cincinnati - "Young Master Carlson"
9:00 TV's Bloopers, Commercials, and Practical Jokes
10:00 Movie - The Outlaw Josey Wales (1976; Clint Eastwood, Sondra Locke, Chief Dan George)
12:30 News
1:00 Best of Carson (with guests Michael Landon, Maureen McGovern, and Patti and Leah Burton)
2:00 David Letterman (with guests George Miller and Jim Quinn)

WVII Channel 7 Bangor (ABC)
7:00 Jim Bakker
8:00 Good Morning America
10:00 20 Minute Workout
10:30 Edge of Night
11:00 Family
12:00 Benson
12:30 Loving
1:00 Family Feud
1:30 Ryan's Hope
2:00 All My Children
3:00 One Life to Live
4:00 General Hospital
5:00 CHiPs
6:00 Star Trek - "Plato's Stepchildren"
7:00 News
7:30 ABC News
8:00 Barney Miller
8:30 Family Feud
9:00 That's Incredible!
10:00 Movie - Jealousy (1984; Angie Dickinson, David Carradine, Paul Michael Glaser)
12:00 News
12:30 ABC News Nightline
1:30 Lie Detector

WAGM Channel 8 Presque Isle (CBS, NBC, ABC)
7:15 Rural Report
7:30 ABC News
8:00 Good Morning America
10:00 Donahue
11:00 New $25,000 Pyramid
11:30 Press Your Luck
12:00 Price is Right
1:00 Family Feud
1:30 Young and the Restless
2:30 As the World Turns
3:30 Capitol
4:00 Guiding Light
5:00 Tattletales
5:30 Merv Griffin (with guests Shirley Jones, Tom Rettig, Lois Wyse, and Stephen Collins)
6:30 Three's Company
7:00 News
7:30 CBS News
8:00 M*A*S*H
8:30 County Telequiz
9:00 After M*A*S*H - "It Had to Be You"
9:30 Newhart - "Curious George at the Firehouse"
10:00 Movie - The Four Seasons (1981; Alan Alda, Carol Burnett, Len Cariou)
12:00 News
12:30 Hart to Hart - "Hartland Express"
1:40 Columbo - "Short Fuse"

WMEM Channel 10 Presque Isle / WMED Channel 13 Calais (PBS)
9:15 A.M. Weather
9:30 Mister Rogers
10:00 It's Everybody's Business
10:30 College Preview
11:00 Educational Programming
1:00 Sesame Street
2:00 Educational Programming
3:30 Hooked On Aerobics
4:00 America: The Second Century
4:30 Understanding Human Behavior
5:00 Sesame Street
6:00 Mister Rogers
6:30 Electric Company
7:00 Focus On Society
7:30 It's Everybody's Business
8:00 MacNeil-Lehrer News Hour
9:00 Frontline - "We Are Driven"
10:00 Great Performances - "The House of Mirth"
12:00 Training Dogs the Wodehouse Way
12:30 Late Night America

ASN - Atlantic Satellite Network Cable TV only, Various Channels
8:00 100 Huntley Street
9:00 Polka Dot Door
9:30 Size Small
10:00 Joyce Davidson
10:30 Bits and Bytes
11:00 University of the Air
12:00 Scooby-Doo
12:30 Little Rascals
1:00 Landscapes of Geometry
1:15 Science Alliance
1:30 Amerique du Nord
1:45 Mangeaille
2:15 Earth Science
2:30 Atlantic Afternoon
3:00 Micro Magic
3:30 You're Beautiful
4:00 Guiding Light
5:00 Pitfall
5:30 New Candid Camera
6:00 People's Court
6:30 That's Life
7:00 Atlantic Pulse
7:30 WKRP in Cincinnati
8:00 Movie - Escape to Athena (1979; Roger Moore, Telly Savalas, David Niven)
10:00 Spotlight
10:30 Showbiz
11:00 Atlantic Pulse

TUESDAY, JANUARY 24, 1984

CKCW Channel 2 Moncton, Channel 8 Charlottetown / CJCB Channel 4 Sydney / CJCH Channel 5 Halifax / 
CKLT Channel 9 Saint John (CTV)
7:00 Mighty Hercules
7:30 Canada A.M.
10:00 Romper Room
10:30 What's Cooking?
11:00 Guess What?
11:30 20 Minute Workout
12:00 Just Like Mom
12:30 Smurfs
1:00 Definition
1:30 City Lights
2:00 Don Harron
3:00 Another World
4:00 General Hospital
5:00 ATV News
6:30 M*A*S*H - "Dear Dad"
7:00 Happy Days
7:30 Fantasy Island
8:30 Lorne Greene's New Wilderness
9:00 Mississippi
10:00 Matt Houston - "Criss-Cross"
11:00 Hart to Hart - "The Dog Who Knew Too Much"
12:00 CTV News
12:20 News
1:00 Six Million Dollar Man - "The Golden Pharaoh"

CBHT Channel 3 Halifax / CBIT Channel 5 Sydney / CBCT Channel 13 Charlottetown (CBC)
9:15 Friendly Giant
9:30 Nova Scotia Schools
10:00 Canadian Schools
10:30 Mr. Dressup
11:00 Sesame Street
12:00 Wild Kingdom
12:30 All in the Family
1:00 1915
2:00 All My Children
3:00 Take 30
3:30 Coronation Street
4:00 Do it For Yourself
4:30 Edison Twins
5:00 Happy Days
5:30 Three's Company
6:00 First Edition (CBHT, CBIT only)
6:00 Compass (CBCT only)
7:00 Remington Steele - "Steele Away With Me: Pt. 1"
8:00 Fifth Estate
9:00 Three's Company - "Look What I Found"
9:30 Oh, Madeline - "Things That Go Bump in the Night"
10:00 National
10:20 Journal
11:00 National News Update
11:05 Maritimes Tonight
11:25 Barney Miller - "Landmark: Pt. 2"
11:55 Movie - The Herdsman (1982; Liu Qiong, Zhu Shimao, Cong Shan)

CJBR Channel 3 Rimouski, Quebec (SRC)
10:30 En Mouvement
10:45 Les 100 tours de Centour
11:00 Passe-Partout
11:30 Felix et Ciboulette
12:00 De bien belles choses
12:30 Les Aventures de Virulysse
1:00 Nouvelles
1:30 Allo Bou-Bou
2:30 Au jour le jour
3:30 Cinema - L'Enfant de la nuit (1978; Serge Youssoufian, Jean-Claude Bouillon, Agostina Belli)
5:00 Bobino
5:30 Minibus
6:00 L'Incroyable Hulk
7:00 Ce Soir
7:30 Nouvelles
8:00 Le Vagabond
8:30 Monsieur le Ministre
9:00 Cinema - La Revanche (1981; Annie Girardot, Victor Lanoux, Claude Rich)
11:00 Telejournal et sports
12:15 Rencontres
12:45 Les Arts sacres du Quebec
1:15 Cinema - La Vallee perdue (1971; Michael Caine, Omar Sharif, Florinda Bolkan)

CHSJ (CBAT) Channel 4 Saint John / Channel 6 Newcastle / Channel 7 Moncton (CBC)
8:00 100 Huntley Street
9:00 Sesame Street
10:00 Kids and Things
10:15 Friendly Giant
10:30 Mr. Dressup
11:00 Wok With Yan
11:30 Let's Shape Up
12:00 Mid-Day
1:00 Price is Right
2:00 All My Children
3:00 Take 30
3:30 Do it For Yourself
4:00 Rocket Robin Hood
4:30 Popeye
5:00 Laverne and Shirley
5:30 CBC News For New Brunswick
6:30 Three's Company
7:00 A-Team - "The Only Church in Town"
8:00 Fifth Estate
9:00 Three's Company - "Look What I Found"
9:30 Oh, Madeline - "Things That Go Bump in the Night"
10:00 National
10:20 Journal
11:00 Tommy Hunter (with guests Roy Rogers, Dale Evans, Roy Rogers Jr., and Ian Tyson)
12:00 News
12:30 Hawaii Five-O

CBAFT Channel 11 Moncton (SRC)
10:30 En Mouvement
10:45 Les 100 tours de Centour
11:00 Passe-Partout
11:30 Felix et Ciboulette
12:00 De bien belles choses
12:30 Les Aventures de Virulysse
1:00 Nouvelles
1:30 Allo Bou-Bou
2:30 Au jour le jour
3:30 Cinema - L'Enfant de la nuit (1978; Serge Youssoufian, Jean-Claude Bouillon, Agostina Belli)
5:00 Bobino
5:30 Minibus
6:00 Coup d'oeil
6:30 Ce Soir Atlantique
7:30 Avis de recherche
8:00 La Bastringue - "Raymond Savoie et Eddie Arsenault"
8:30 Monsieur le Ministre
9:00 Cinema - La Revanche (1981; Annie Girardot, Victor Lanoux, Claude Rich)
11:00 Telejournal et sports
12:15 Rencontres
12:45 Les Arts sacres du Quebec
1:15 Cinema - La Vallee perdue (1971; Michael Caine, Omar Sharif, Florinda Bolkan)

WLBZ Channel 2 Bangor (NBC)
7:30 News
8:00 Today
10:00 Donahue - "Home Schooling: Pro and Con"
11:00 Facts of Life
11:30 Sale of the Century
12:00 Wheel of Fortune
12:30 Dream House
1:00 News
1:30 Search For Tomorrow
2:00 Days of Our Lives
3:00 Another World
4:00 Muppet Show (with guest Elke Sommer)
4:30 I Dream of Jeannie
5:00 Movie - The Time Machine (1978; John Beck, Priscilla Barnes, Andrew Duggan)
6:30 Entertainment Tonight
7:00 News
7:30 NBC News
8:00 M*A*S*H
8:30 WKRP in Cincinnati - "Never Leave Me, Lucille"
9:00 A-Team - "The Only Church in Town"
10:00 Remington Steele - "Steele Away With Me: Pt. 1"
11:00 Remington Steele - "Steele Away With Me: Pt. 2"
12:00 News
12:30 Tonight Show (with guests Jack Lemmon and Tanya Tucker)
1:30 David Letterman (with guest Ron Silver)

WVII Channel 7 Bangor (ABC)
7:00 Jim Bakker
8:00 Good Morning America
10:00 20 Minute Workout
10:30 Edge of Night
11:00 Family
12:00 Benson
12:30 Loving
1:00 Family Feud
1:30 Ryan's Hope
2:00 All My Children
3:00 One Life to Live
4:00 General Hospital
5:00 CHiPs
6:00 Star Trek - "Wink of an Eye"
7:00 News
7:30 ABC News
8:00 Barney Miller
8:30 Family Feud
9:00 Fowl-Ups, Bleeps, and Blunders
9:30 Happy Days - "Like Mother, Like Daughter"
10:00 Three's Company - "Look What I Found"
10:30 Oh, Madeline - "Things That Go Bump in the Night"
11:00 Hart to Hart - "The Dog Who Knew Too Much"
12:00 News
12:30 ABC News Nightline
1:30 Lie Detector

WAGM Channel 8 Presque Isle (CBS, NBC, ABC)
7:15 Rural Report
7:30 ABC News
8:00 Good Morning America
10:00 Donahue - "Home Schooling: Pro and Con"
11:00 New $25,000 Pyramid
11:30 Press Your Luck
12:00 Price is Right
1:00 Family Feud
1:30 Young and the Restless
2:30 As the World Turns
3:30 Capitol
4:00 Guiding Light
5:00 Tattletales
5:30 Schoolbook Special
6:30 Three's Company
7:00 News
7:30 CBS News
8:00 Hill Street Blues
9:00 A-Team - "The Only Church in Town"
10:00 Three's Company - "Look What I Found"
10:30 Oh, Madeline - "Things That Go Bump in the Night"
11:00 Hart to Hart - "The Dog Who Knew Too Much"
12:00 News
12:30 Magnum, P.I. - "From Moscow to Maui"
1:40 McCloud - "The Concrete Corral"

WMEM Channel 10 Presque Isle / WMED Channel 13 Calais (PBS)
9:15 A.M. Weather
9:30 Mister Rogers
10:00 Sesame Street
11:00 Educational Programming
1:00 Sesame Street
2:00 Educational Programming
3:30 Hooked On Aerobics
4:00 Young and Special
4:30 Focus On Society
5:00 Sesame Street
6:00 Mister Rogers
6:30 Electric Company
7:00 America: The Second Century
7:30 Understanding Human Behavior
8:00 MacNeil-Lehrer News Hour
9:00 Nova - "Anatomy of a Volcano"
10:00 American Playhouse - "Pudd'nhead Wilson"
12:00 Wildlife Woodcarving
12:30 Late Night America

ASN - Atlantic Satellite Network Cable TV only, Various Channels
8:00 100 Huntley Street
9:00 Polka Dot Door
9:30 Size Small
10:00 Joyce Davidson
10:30 Gerontology
12:00 Scooby-Doo
12:30 Gary Coleman Show
1:00 Educational Programming
2:30 Atlantic Afternoon
3:00 Micro Magic
3:30 You're Beautiful
4:00 Guiding Light
5:00 Pitfall
5:30 New Candid Camera
6:00 People's Court
6:30 That's Life
7:00 Atlantic Pulse
7:30 WKRP in Cincinnati
8:00 Movie - Fireball Forward (1972; Ben Gazzara, Ricardo Montalban, Anne Francis)
10:00 Trapper John, M.D.
11:00 Atlantic Pulse

WEDNESDAY, JANUARY 25, 1984

CKCW Channel 2 Moncton, Channel 8 Charlottetown / CJCB Channel 4 Sydney / CJCH Channel 5 Halifax / 
CKLT Channel 9 Saint John (CTV)
7:00 Mighty Hercules
7:30 Canada A.M.
10:00 Romper Room
10:30 What's Cooking?
11:00 Guess What?
11:30 20 Minute Workout
12:00 Just Like Mom
12:30 Smurfs
1:00 Definition
1:30 City Lights
2:00 Don Harron
3:00 Another World
4:00 General Hospital
5:00 ATV News
6:30 M*A*S*H - "The Incubator"
7:00 Jeffersons
7:30 Atlantic Loto
8:00 Dynasty
9:00 Fall Guy - "Rabbit's Feet"
10:00 St. Elsewhere
11:00 Knight Rider - "Custom K.I.T.T."
12:00 CTV News
12:20 ATV News
1:00 Bionic Woman - "Max"

CBHT Channel 3 Halifax / CBIT Channel 5 Sydney / CBCT Channel 13 Charlottetown (CBC)
9:15 Friendly Giant
9:30 Nova Scotia Schools
10:30 Mr. Dressup
11:00 Sesame Street
12:00 Feeling Good
12:30 Happy Days
1:00 Minder
2:00 All My Children
3:00 Take 30
3:30 Coronation Street
4:00 Do it For Yourself
4:30 Going Great
5:00 Coming Attractions
5:30 Three's Company
6:00 First Edition (CBHT, CBIT only)
6:00 Compass (CBCT only)
7:00 Happy Days
7:30 Inquiry - "Child Abuse: One Man's Story"
8:00 Nature of Things - "The Nation Family"
9:00 Marketplace - "Cancer-Causing Pesticides"/"Nightgowns That Catch Fire"/"Cost of Hotel Rooms"
9:30 Front Page Challenge
10:00 National
10:20 Journal
11:00 National News Update
11:05 Maritimes Tonight
11:25 Barney Miller - "Landmark: Pt. 3"
11:55 Movie - New Year Sacrifice (1956; Yang Bai, Li Di, Zongxiang Guan)

CJBR Channel 3 Rimouski, Quebec (SRC)
10:05 Fariboles
10:30 En Mouvement
10:45 Les 100 tours de Centour
11:00 Passe-Partout
11:30 Felix et Ciboulette
12:00 Les Ateliers
12:30 Un animal, des animaux
1:00 Nouvelles
1:30 Allo Bou-Bou
2:30 Au jour le jour
3:30 Le Temps de vivre
5:00 Bobino
5:30 Au Jeu
6:00 Grizzly Adams
7:00 Ce Soir
7:30 Nouvelles
8:00 Du Tac au Tac
8:30 Le Temps d'une paix
9:00 Coup d'oeil
9:30 Vivre a trois
10:00 Une femme nommee Golda
11:00 Telejournal et sports
12:15 Reflets d'un pays
1:15 Cinema - L'Ile nue (1960; Nobuko Otowa, Taiji Tonoyama, Shinji Tanaka)

CHSJ (CBAT) Channel 4 Saint John / Channel 6 Newcastle / Channel 7 Moncton (CBC)
8:00 100 Huntley Street
9:00 Sesame Street
10:00 Kids and Things
10:15 Friendly Giant
10:30 Mr. Dressup
11:00 Wok With Yan
11:30 Let's Shape Up
12:00 Mid-Day
1:00 Price is Right
2:00 All My Children
3:00 Take 30
3:30 Do it For Yourself
4:00 Rocket Robin Hood
4:30 Popeye
5:00 Laverne and Shirley
5:30 CBC News For New Brunswick
6:30 Three's Company
7:00 Diff'rent Strokes
7:30 Newscope
8:00 Nature of Things - "The Nation Family"
9:00 Marketplace - "Cancer-Causing Pesticides"/"Nightgowns That Catch Fire"/"Cost of Hotel Rooms"
9:30 Front Page Challenge
10:00 National
10:20 Journal
11:00 Remington Steele - "Steele Away With Me: Pt. 1"
12:00 News
12:30 Hawaii Five-O

CBAFT Channel 11 Moncton (SRC)
10:05 Fariboles
10:30 En Mouvement
10:45 Les 100 tours de Centour
11:00 Passe-Partout
11:30 Felix et Ciboulette
12:00 Les Ateliers
12:30 Un animal, des animaux
1:00 Nouvelles
1:30 Allo Bou-Bou
2:30 Au jour le jour
3:30 Le Temps de vivre
5:00 Bobino
5:30 Au Jeu
6:00 Coup d'oeil
6:30 Ce Soir Atlantique
7:30 Avis de recherche
8:00 Villes et Villages - "Lameque"
8:30 Le Temps d'une paix
9:00 Coup d'oeil
9:30 Du Tac au Tac
10:00 Une femme nommee Golda
11:00 Telejournal et sports
12:15 Les Ha-Ha!
1:15 Cinema - L'Ile nue (1960; Nobuko Otowa, Taiji Tonoyama, Shinji Tanaka)

WLBZ Channel 2 Bangor (NBC)
7:30 News
8:00 Today
10:00 Donahue
11:00 Facts of Life
11:30 Sale of the Century
12:00 Wheel of Fortune
12:30 Dream House
1:00 News
1:30 Search For Tomorrow
2:00 Days of Our Lives
3:00 Another World
4:00 Muppet Show (with guest Sylvester Stallone)
4:30 I Dream of Jeannie
5:00 Movie - Flight of the Lost Balloon (1961; Mala Powers, Marshall Thompson, James Lanphier)
6:30 Entertainment Tonight
7:00 News
7:30 NBC News
8:00 M*A*S*H - "Stars and Stripes"
8:30 WKRP in Cincinnati - "Commercial Break"
9:00 Real People
10:00 State pf the Union Address
11:00 Democratic Response
12:00 News
12:30 Best of Carson (with guests David Brenner and Johnny Mathis)
1:30 David Letterman (with guests Bobby Kosser and Ray Manzarek)

WVII Channel 7 Bangor (ABC)
7:00 Jim Bakker
8:00 Good Morning America
10:00 20 Minute Workout
10:30 Edge of Night
11:00 Family
12:00 Benson
12:30 Loving
1:00 Family Feud
1:30 Ryan's Hope
2:00 All My Children
3:00 One Life to Live
4:00 General Hospital
5:00 CHiPs
6:00 Star Trek - "That Which Survives"
7:00 News
7:30 ABC News
8:00 Courage
8:30 Family Feud
9:00 Fall Guy - "Rabbit's Feet"
10:00 State of the Union Address
11:30 Hotel - "Choices"
12:30 News
1:00 ABC News Nightline
2:00 Lie Detector

WAGM Channel 8 Presque Isle (CBS, NBC, ABC)
7:15 Rural Report
7:30 ABC News
8:00 Good Morning America
10:00 Donahue
11:00 New $25,000 Pyramid
11:30 Press Your Luck
12:00 Price is Right
1:00 Family Feud
1:30 Young and the Restless
2:30 As the World Turns
3:30 Capitol
4:00 Guiding Light
5:00 Tattletales
5:30 Merv Griffin
6:30 Three's Company
7:00 News
7:30 CBS News
8:00 United Way Telethon
10:00 State pf the Union Address
11:00 Democratic Response
12:00 News
12:30 Police Story - "The Execution"
12:40 Movie - The Magnificent, Magical Magnet of Santa Mesa (1977; Michael Burns, Susan Blanchard)

WMEM Channel 10 Presque Isle / WMED Channel 13 Calais (PBS)
9:15 A.M. Weather
9:30 Mister Rogers
10:00 It's Everybody's Business
10:30 College Preview
11:00 Educational Programming
1:00 Sesame Street
2:00 Educational Programming
3:30 Hooked On Aerobics
4:00 America: The Second Century
4:30 Understanding Human Behavior
5:00 Sesame Street
6:00 Mister Rogers
6:30 Electric Company
7:00 Focus On Society
7:30 It's Everybody's Business
8:00 MacNeil-Lehrer News Hour
9:00 Walk Through the Twentieth Century With Bill Moyers
10:00 Sailor's Return
11:30 A View From the Standpipe: John Falter's World
12:00 Working Women
12:30 Late Night America

ASN - Atlantic Satellite Network Cable TV only, Various Channels
9:00 Polka Dot Door
9:30 Size Small
10:00 Just Like Mom
10:30 Fast Forward
11:00 Landscapes of Geometry
11:15 Science Alliance
11:30 Bits and Bytes
12:00 Scooby-Doo
12:30 Shirt Tales
1:00 Gerontology
2:30 Atlantic Afternoon
3:00 Micro Magic
3:30 You're Beautiful
4:00 Guiding Light
5:00 Pitfall
5:30 New Candid Camera
6:00 People's Court
6:30 That's Life
7:00 Atlantic Pulse
7:30 WKRP in Cincinnati
8:00 Real People
9:00 Vista - "The Safety Factor"
10:00 Wayne Thomas
11:00 Atlantic Pulse

THURSDAY, JANUARY 26, 1984

CKCW Channel 2 Moncton, Channel 8 Charlottetown / CJCB Channel 4 Sydney / CJCH Channel 5 Halifax / 
CKLT Channel 9 Saint John (CTV)
7:00 Mighty Hercules
7:30 Canada A.M.
10:00 Romper Room
10:30 What's Cooking?
11:00 Guess What?
11:30 20 Minute Workout
12:00 Just Like Mom
12:30 Smurfs
1:00 Definition
1:30 City Lights
2:00 Don Harron
3:00 Another World
4:00 General Hospital
5:00 ATV News
6:30 M*A*S*H - "Dear Dad, Again"
7:00 Cheers - "Cliff's Rocky Moment"
7:30 Hill Street Blues - "Fuchs Me? Fuchs You!"
8:30 Littlest Hobo - "The Genesis Tapes: Pt. 1"
9:00 Magnum, P.I. - "No More Mr. Nice Guy"
10:00 Live it Up
10:30 Bizarre - "Bathroom Humor"/"A Look at New Phones"/"Reverend TV Sewell"
11:00 Hot 30
12:00 CTV News
12:20 News
1:00 Movie - Memories Never Die (1982; Lindsay Wagner, Gerald McRaney, Melissa Michaelsen)

CBHT Channel 3 Halifax / CBIT Channel 5 Sydney / CBCT Channel 13 Charlottetown (CBC)
9:15 Friendly Giant
9:30 Nova Scotia Schools
10:30 Mr. Dressup
11:00 Sesame Street
12:00 Midday News (CBHT, CBIT only)
12:00 Heritage (CBCT only)
12:30 All in the Family
1:00 All Creatures Great and Small
2:00 All My Children
3:00 Take 30
3:30 Coronation Street
4:00 Do it For Yourself
4:30 What's New?
5:00 Happy Days
5:30 Three's Company
6:00 First Edition (CBHT, CBIT only)
6:00 Compass (CBCT only)
7:00 Fame - "Fame Looks at Music '83"
8:00 Sons and Daughters
8:30 Judge
9:00 Duplessis
10:00 National
10:20 Journal
11:00 National News Update
11:05 Maritimes Tonight
11:25 Barney Miller - "The Bird"
11:55 Movie - Rickshaw Boy (1982; Zongxiang Guan, Gaowa Siqin, Bide Yan)

CJBR Channel 3 Rimouski, Quebec (SRC)
10:05 Fariboles
10:30 En Mouvement
10:45 Les 100 tours de Centour
11:00 Passe-Partout
11:30 Felix et Ciboulette
12:00 Les Ateliers
12:30 Daniel Bertolino, l'exploration et vous
1:00 Nouvelles
1:30 Allo Bou-Bou
2:30 Au jour le jour
3:30 Cinema - Le Tumulle (1963; Dean Martin, Geraldine Page, Yvette Mimieux)
5:00 Bobino
5:30 Traboulidon
6:00 Robinson Suisse
6:30 La Vie secrete des animaux
7:00 Ce Soir
7:30 Nouvelles
8:00 Genies en Herbe
8:30 La Vie promise
9:00 Cinema - Les Marchands de violence (1977; Michael Moriarty, Kevin Conway, Meryl Streep)
11:00 Telejournal et sports
12:15 A premiere vue
12:45 Cinema - Quelle joie de vivre! (1961; Alain Delon, Barbara Lass, Gino Cervi)

CHSJ (CBAT) Channel 4 Saint John / Channel 6 Newcastle / Channel 7 Moncton (CBC)
8:00 100 Huntley Street
9:00 Sesame Street
10:00 Kids and Things
10:15 Friendly Giant
10:30 Mr. Dressup
11:00 Wok With Yan
11:30 Let's Shape Up
12:00 Mid-Day
1:00 Price is Right
2:00 All My Children
3:00 Take 30
3:30 Do it For Yourself
4:00 Rocket Robin Hood
4:30 Popeye
5:00 Laverne and Shirley
5:30 CBC News For New Brunswick
6:30 Three's Company
7:00 Movie - The Ghost of Flight 401 (1978; Ernest Borgnine, Gary Lockwood, Tina Chen)
9:00 After M*A*S*H - "It Had to Be You"
9:30 CHSJ Variety
10:00 National
10:20 Journal
11:00 Salute
12:00 News
12:30 Hawaii Five-O

CBAFT Channel 11 Moncton (SRC)
10:05 Fariboles
10:30 En Mouvement
10:45 Les 100 tours de Centour
11:00 Passe-Partout
11:30 Felix et Ciboulette
12:00 Les Ateliers
12:30 Daniel Bertolino, l'exploration et vous
1:00 Nouvelles
1:30 Allo Bou-Bou
2:30 Au jour le jour
3:30 Cinema - Le Tumulle (1963; Dean Martin, Geraldine Page, Yvette Mimieux)
5:00 Bobino
5:30 Traboulidon
6:00 Coup d'oeil
6:30 Ce Soir Atlantique
7:30 Avis de recherche
8:00 Genies en Herbe
8:30 La Vie promise
9:00 Cinema - Les Marchands de violence (1977; Michael Moriarty, Kevin Conway, Meryl Streep)
11:00 Telejournal et sports
12:15 A premiere vue
12:45 Cinema - Quelle joie de vivre! (1961; Alain Delon, Barbara Lass, Gino Cervi)

WLBZ Channel 2 Bangor (NBC)
7:30 News
8:00 Today
10:00 Donahue - "Male Empowerment Therapy"
11:00 Facts of Life
11:30 Sale of the Century
12:00 Wheel of Fortune
12:30 Dream House
1:00 News
1:30 Search For Tomorrow
2:00 Days of Our Lives
3:00 Another World
4:00 Muppet Show (with guest John Cleese)
4:30 I Dream of Jeannie
5:00 Movie - Here Comes Mr. Jordan (1941; Robert Montgomery, Claude Rains, Evelyn Keyes)
6:30 Entertainment Tonight
7:00 News
7:30 NBC News
8:00 On the Line
9:00 Gimme a Break! - "Flashback"
9:30 Family Ties - "Say Uncle"
10:00 Cheers - "Cliff's Rocky Moment"
10:30 Buffalo Bill - "Jo-Jo's Problem: Pt. 1"
11:00 Hill Street Blues - "Fuchs Me? Fuchs You!"
12:00 News
12:30 Best of Carson (with guests George Carlin and George Segal)
1:30 David Letterman (with guest Vincent Cravero)

WVII Channel 7 Bangor (ABC)
7:00 Jim Bakker
8:00 Good Morning America
10:00 20 Minute Workout
10:30 Edge of Night
11:00 Family
12:00 Benson
12:30 Loving
1:00 Family Feud
1:30 Ryan's Hope
2:00 All My Children
3:00 One Life to Live
4:00 General Hospital
5:00 CHiPs
6:00 Star Trek - "Let That Be Your Last Battlefield"
7:00 News
7:30 ABC News
8:00 Barney Miller
8:30 Family Feud
9:00 Automan - "The Biggest Game in Town"
10:00 Masquerade - "Oil"
11:00 20/20
12:00 News
12:30 ABC News Nightline
1:30 Lie Detector

WAGM Channel 8 Presque Isle (CBS, NBC, ABC)
7:15 Rural Report
7:30 ABC News
8:00 Good Morning America
10:00 Donahue - "Male Empowerment Therapy"
11:00 New $25,000 Pyramid
11:30 Press Your Luck
12:00 Price is Right
1:00 Family Feud
1:30 Young and the Restless
2:30 As the World Turns
3:30 Capitol
4:00 Guiding Light
5:00 Tattletales
5:30 Merv Griffin
6:30 Three's Company
7:00 News
7:30 CBS News
8:00 M*A*S*H
8:30 Lorne Greene's New Wilderness
9:00 Magnum, P.I. - "No More Mr. Nice Guy"
10:00 Mike Hammer - "Murder Me, Murder You: Pt. 1"
11:00 Mike Hammer - "Murder Me, Murder You: Pt. 2"
12:00 News
12:30 Trapper John, M.D. - "A Piece of the Action"
1:40 Movie - More Than Friends (1978; Rob Reiner, Penny Marshall, Phillip R. Allen)

WMEM Channel 10 Presque Isle / WMED Channel 13 Calais (PBS)
9:15 A.M. Weather
9:30 Mister Rogers
10:00 Sesame Street
11:00 Educational Programming
1:00 Sesame Street
2:00 Educational Programming
3:30 Hooked On Aerobics
4:00 Young and Special
4:30 Focus On Society
5:00 Sesame Street
6:00 Mister Rogers
6:30 Electric Company
7:00 Young and Special
7:30 Focus On Society
8:00 MacNeil-Lehrer News Hour
9:00 State Wide
9:30 Enterprise - "Life After Death"
10:00 Mystery! - "Reilly, Ace of Spies: Pt. 2"
11:00 Sneak Previews
11:30 All-New This Old House
12:00 Lawmakers
12:30 Late Night America

ASN - Atlantic Satellite Network Cable TV only, Various Channels
8:00 100 Huntley Street
9:00 Polka Dot Door
9:30 Size Small
10:00 Joyce Davidson
10:30 Gerontology
12:00 Scooby-Doo
12:30 Drak Pack
1:00 Educational Programming
2:30 Atlantic Afternoon
3:00 Micro Magic
3:30 You're Beautiful
4:00 Guiding Light
5:00 Pitfall
5:30 New Candid Camera
6:00 People's Court
6:30 That's Life
7:00 Atlantic Pulse
7:30 WKRP in Cincinnati
8:00 Movie - This House Possessed (1981; Parker Stevenson, Lisa Eilbacher, Joan Bennett)
10:00 New Faces
10:30 We Got it Made
11:00 Atlantic Pulse

FRIDAY, JANUARY 27, 1984

CKCW Channel 2 Moncton, Channel 8 Charlottetown / CJCB Channel 4 Sydney / CJCH Channel 5 Halifax / 
CKLT Channel 9 Saint John (CTV)
7:00 Mighty Hercules
7:30 Canada A.M.
10:00 Romper Room
10:30 What's Cooking?
11:00 Guess What?
11:30 20 Minute Workout
12:00 Just Like Mom
12:30 Smurfs
1:00 Definition
1:30 City Lights
2:00 Don Harron
3:00 Another World
4:00 General Hospital
5:00 ATV News
6:30 M*A*S*H
7:00 Goodnight, Beantown
7:30 Love Boat
8:30 Circus
9:00 Dukes of Hazzard - "Play it Again, Luke"
10:00 Movie - This is Elvis (1981; David Scott, Paul Boensch III, Johnny Harra)
12:00 CTV News
12:20 News
1:00 Movie - Whatever Happened to Aunt Alice? (1969; Geraldine Page, Ruth Gordon, Rosemary Forsyth)

CBHT Channel 3 Halifax / CBIT Channel 5 Sydney / CBCT Channel 13 Charlottetown (CBC)
9:15 Friendly Giant
9:30 Nova Scotia Schools
10:00 Canadian Schools
10:30 Mr. Dressup
11:00 Sesame Street
12:00 Feeling Good
12:30 Happy Days
1:00 Brideshead Revisited
2:00 All My Children
3:00 Take 30
3:30 Coronation Street
4:00 Do it For Yourself
4:30 Grange Hill
5:00 Coming Attractions
5:30 Three's Company
6:00 First Edition (CBHT, CBIT only)
6:00 Compass (CBCT only)
7:00 Muppet Show
7:30 Barney Miller
8:00 Tommy Hunter
9:00 Dallas - "Eye of the Beholder"
10:00 National
10:20 Journal
11:00 National News Update
11:05 Maritimes Tonight
11:25 Best of Midnight Special

CJBR Channel 3 Rimouski, Quebec (SRC)
10:30 En Mouvement
10:45 Les 100 tours de Centour
11:00 Passe-Partout
11:30 Felix et Ciboulette
12:00 Octo-puce
12:30 Mordicus
1:00 Nouvelles
1:30 Allo Bou-Bou
2:30 Au jour le jour
3:30 Salvator et les Mohicans de Paris
4:30 Du neuf au zoo
5:00 Bobino
5:30 Les Transistors
6:00 Sur la route de l'amitie
6:30 Salute sante
7:00 Ce Soir
7:30 Nouvelles
8:00 Le Paradis des chefs - "Le Chef des Sardyia"
8:30 Grand-Papa
9:00 Deja 20 ans
10:00 La Chambre des dames
11:00 Telejournal et sports
12:25 Cinema - Les Dents de la mer: 2e partie (1978; Roy Scheider, Lorraine Gary, Murray Hamilton)
2:30 Cinema - Duel dans le Pacifique (1968; Lee Marvin, Toshiro Mifune, Conrad L. Hall)

CHSJ (CBAT) Channel 4 Saint John / Channel 6 Newcastle / Channel 7 Moncton (CBC)
8:00 100 Huntley Street
9:00 Sesame Street
10:00 Kids and Things
10:15 Friendly Giant
10:30 Mr. Dressup
11:00 Wok With Yan
11:30 Let's Shape Up
12:00 Mid-Day
1:00 Price is Right
2:00 All My Children
3:00 Take 30
3:30 Do it For Yourself
4:00 Rocket Robin Hood
4:30 Popeye
5:00 Laverne and Shirley
5:30 CBC News For New Brunswick
6:30 Three's Company
7:00 Fraggle Rock
7:30 Beachcombers - "Million Dollar Rescue"
8:00 Seeing Things - "Someone is Watching"
9:00 Dallas - "Eye of the Beholder"
10:00 National
10:20 Journal
11:00 T.J. Hooker
12:00 News
12:30 Hawaii Five-O

CBAFT Channel 11 Moncton (SRC)
10:30 En Mouvement
10:45 Les 100 tours de Centour
11:00 Passe-Partout
11:30 Felix et Ciboulette
12:00 Octo-puce
12:30 Mordicus
1:00 Nouvelles
1:30 Allo Bou-Bou
2:30 Au jour le jour
3:30 Salvator et les Mohicans de Paris
4:30 Du neuf au zoo
5:00 Bobino
5:30 Les Transistors
6:00 Coup d'oeil
6:30 Ce Soir Atlantique
7:30 Avis de recherche
8:00 Le Paradis des chefs - "Le Chef des Sardyia"
8:30 Grand-Papa
9:00 Deja 20 ans
10:00 La Chambre des dames
11:00 Telejournal et sports
12:25 Cinema - Les Dents de la mer: 2e partie (1978; Roy Scheider, Lorraine Gary, Murray Hamilton)

WLBZ Channel 2 Bangor (NBC)
7:30 News
8:00 Today
10:00 Donahue - "High School Freedom of the Press"
11:00 Facts of Life
11:30 Sale of the Century
12:00 Wheel of Fortune
12:30 Dream House
1:00 News
1:30 Search For Tomorrow
2:00 Days of Our Lives
3:00 Another World
4:00 Muppet Show
4:30 Young People's Special - "My Mother, the Witch"
5:00 Movie - River of Gold (1971; Ray Milland, Suzanne Pleshette, Dack Rambo)
6:30 Entertainment Tonight
7:00 News
7:30 NBC News
8:00 M*A*S*H
8:30 WKRP in Cincinnati
9:00 Legmen - "Knight at Casanova's"
10:00 Master - "Out-of-Time Step"
11:00 Hollywood's Unsolved Mysteries
12:00 News
12:30 Best of Carson
1:30 Friday Night Videos

WVII Channel 7 Bangor (ABC)
7:00 Jim Bakker
8:00 Good Morning America
10:00 20 Minute Workout
10:30 Edge of Night
11:00 Family
12:00 Benson
12:30 Loving
1:00 Family Feud
1:30 Ryan's Hope
2:00 All My Children
3:00 One Life to Live
4:00 General Hospital
5:00 CHiPs
6:00 Star Trek - "Whom Gods Destroy"
7:00 News
7:30 ABC News
8:00 Barney Miller
8:30 Family Feud
9:00 Benson - "Take My Life, Please"
9:30 Webster - "Secrets of the Night"
10:00 Blue Thunder - "Revenge in the Sky"
11:00 When Will They Stop Dying?
12:00 News
12:30 ABC News Nightline
1:30 Stacey's Country Jamboree

WAGM Channel 8 Presque Isle (CBS, NBC, ABC)
7:15 Rural Report
7:30 ABC News
8:00 Good Morning America
10:00 Donahue - "High School Freedom of the Press"
11:00 New $25,000 Pyramid
11:30 Press Your Luck
12:00 Price is Right
1:00 Family Feud
1:30 Young and the Restless
2:30 As the World Turns
3:30 Capitol
4:00 Guiding Light
5:00 Tattletales
5:30 Merv Griffin
6:30 Three's Company
7:00 News
7:30 CBS News
8:00 M*A*S*H
8:30 Boys' High School Basketball - Caribou Vs. Presque Isle
11:00 Burnett Discovers Domingo
12:00 News
12:30 Movie - Ruckus (1981; Dirk Benedict, Linda Blair, Richard Farnsworth)

WMEM Channel 10 Presque Isle / WMED Channel 13 Calais (PBS)
9:15 A.M. Weather
9:30 Mister Rogers
10:00 Sesame Street
11:00 Educational Programming
1:00 Sesame Street
2:00 Educational Programming
3:30 Hooked On Aerobics
4:00 America: The Second Century
4:30 Case Studies in Small Business
5:00 Sesame Street
6:00 Mister Rogers
6:30 Electric Company
7:00 America: The Second Century
7:30 Case Studies in Small Business
8:00 MacNeil-Lehrer News Hour
9:00 Washington Week in Review
9:30 Wall $treet Week - "Tech Talk"
10:00 Maine Reporter's Notebook
10:30 Good Neighbors
11:00 To the Manor Born
11:30 Butterflies
12:00 Monty Python's Flying Circus
12:30 Late Night America

ASN - Atlantic Satellite Network Cable TV only, Various Channels
8:00 100 Huntley Street
9:00 Polka Dot Door
9:30 Size Small
10:00 Joyce Davidson
10:30 Educational Programming
12:00 Scooby-Doo
12:30 Scooby-Doo
1:00 Educational Programming
2:30 Atlantic Afternoon
3:00 Micro Magic
3:30 You're Beautiful
4:00 Guiding Light
5:00 Pitfall
5:30 New Candid Camera
6:00 People's Court
6:30 That's Life
7:00 Atlantic Pulse
7:30 WKRP in Cincinnati
8:00 Movie - A Tale of Two Cities (1980; Chris Sarandon, Peter Cushing, Barry Morse)
11:00 Atlantic Pulse

SATURDAY, JANUARY 28, 1984

CKCW Channel 2 Moncton, Channel 8 Charlottetown / CJCB Channel 4 Sydney / CJCH Channel 5 Halifax / 
CKLT Channel 9 Saint John (CTV)
7:30 Oopsy Daisy
8:00 Smurfs
9:30 Storytime
10:00 Let's Go!
10:30 Swiss Family Robinson
11:00 Mighty Hercules
11:30 Harrigan
12:00 Shantytown
1:00 Tree House
1:30 Willie and Floyd
2:00 Adventures Outdoors
2:30 What Will They Think of Next!
3:00 Family Brown Country
3:30 Red Fisher
4:00 International Wrestling
5:00 Wide World of Sports
7:00 Movie - License to Kill (1984; James Farentino, Penny Fuller, Don Murray)
9:00 Movie - The Making of a Male Model (1983; Joan Collins, Jon-Erik Hexum, Kevin McCarthy)
11:00 New Music Magazine
12:00 CTV News
12:20 News
12:30 Lively Specials
1:00 Movie - Jenny (1970; Marlo Thomas, Alan Alda, Marian Hailey)

CBHT Channel 3 Halifax / CBIT Channel 5 Sydney / CBCT Channel 13 Charlottetown (CBC)
10:00 Sesame Street
11:00 Maja the Bee
11:30 Spread Your Wings
12:00 Performance
12:30 Reach For the Top
1:00 Star Trek - "The Galileo Seven"
2:00 Movie - Gunga Din (1939; Cary Grant, Joan Fontaine, Victor McLaglen)
4:00 CBC Sportsweekend
7:00 CBC News
7:30 This Week in Parliament
8:00 Country East
8:30 Fame Game
9:00 NHL Hockey - Washington @ Toronto
12:00 National
12:15 Provincial Affairs
12:20 News
12:30 Movie - The Executioner (1970; George Peppard, Joan Collins, Judy Geeson)

CJBR Channel 3 Rimouski, Quebec (SRC)
8:30 Calimero/Grisu le petit dragon
9:00 Nils Holgersson
9:30 Passe-Partout
10:00 Remi
10:30 Candy
11:00 Ulysse 31
11:30 La Vallee secrete
12:00 Heros du Samedi
1:00 La Semaine Parlementaire
2:00 D'hier a demain
3:00 LNH Hockey - Pittsburgh @ Montreal
5:30 Bagatelle
6:00 La Course autour du monde
7:00 Impacts
8:00 Monde merveilleux de Disney
9:00 Cinema - King Kong (1976; Jeff Bridges, Charles Grodin, Jessica Lange)
11:30 Telejournal et sports
12:05 La Politique Federale
12:15 Cinema - Elle court, elle court, la banlieue (1972; Marthe Keller, Jacques Higelin, Annie Cordy)
2:00 Cinema - Le Temps des vacances (1979; Nathalie Delon, Daniel Ceccaldi, Eleonore Klarwein)

CHSJ (CBAT) Channel 4 Saint John / Channel 6 Newcastle / Channel 7 Moncton (CBC)
8:00 100 Huntley Street
9:00 Circle Square
9:30 Charlie Brown and Snoopy Show
10:00 Terrytoons
10:30 Mighty Mouse
11:00 Heckle and Jeckle
11:30 Rupert's Circus
12:00 My Favorite Martian
12:30 Star Trek - "The Galileo Seven"
1:30 Reach For the Top  
2:00 Land and Sea
2:30 Inquiry
3:00 Heritage
3:30 Rock and Roll Video
4:00 CBC Sportsweekend
7:00 Movie - Getting Married (1978; Richard Thomas, Bess Armstrong, Dena Dietrich)
9:00 NHL Hockey - Washington @ Toronto
12:00 National
12:15 News
12:25 Movie - Allegheny Uprising (1939; Claire Trevor, John Wayne, George Sanders)

CBAFT Channel 11 Moncton (SRC)
8:30 Calimero/Grisu le petit dragon
9:00 Nils Holgersson
9:30 Passe-Partout
10:00 Remi
10:30 Candy
11:00 Ulysse 31
11:30 La Vallee secrete
12:00 Heros du Samedi
1:00 La Semaine Parlementaire
2:00 Sport-Mag
2:30 Cle de bois
3:00 LNH Hockey - Pittsburgh @ Montreal
5:30 Bagatelle
6:00 La Course autour du monde
7:00 Impacts
8:00 Monde merveilleux de Disney
9:00 Cinema - King Kong (1976; Jeff Bridges, Charles Grodin, Jessica Lange)
11:30 Telejournal et sports
12:05 La Politique Federale
12:15 Cinema - Elle court, elle court, la banlieue (1972; Marthe Keller, Jacques Higelin, Annie Cordy)

WLBZ Channel 2 Bangor (NBC)
8:00 Muppet Show (with guest Joan Baez)
8:30 Woody Woodpecker
9:00 Flintstone Funnies
9:30 Shirt Tales
10:00 Smurfs
11:30 Alvin and the Chipmunks
12:00 Mister T
12:30 Kidsworld
1:00 Six Million Dollar Man - "The Peeping Blonde"
2:00 Big Valley
3:00 Movie - The Red Badge of Courage (1974; Richard Thomas, Michael Brandon, Wendell Burton)
4:30 Hogan's Heroes
5:00 Music City, U.S.A.
5:30 Austin City Limits Encore
6:00 Nashville Music
6:30 This Week in Country Music
7:00 News
7:30 NBC News
8:00 Fame
9:00 Diff'rent Strokes - "The Hitchhikers: Pt. 1"
9:30 Silver Spoons - "I Want to Be Alone"
10:00 Movie - World War III (first part) (1982; David Soul, Cathy Lee Crosby, Rock Hudson)
12:00 News
12:30 Saturday Night Live (with host Don Rickles and guest Billy Idol)

WVII Channel 7 Bangor (ABC)
7:00 New Zoo Revue
7:30 Great Space Coaster
8:00 Sport Billy
8:30 Jetsons
9:00 Bullwinkle
9:30 To Be Announced
10:30 Pac-Man/Rubik the Amazing Cube/Menudo
11:30 Littles
12:00 Scooby & Scrappy-Doo/Puppy Hour
1:00 ABC Weekend Specials 
1:30 American Bandstand
2:30 Hardy Boys/Nancy Drew Mysteries
3:30 Greatest Sports Legends of Football
4:00 Sports Beat
4:30 P.B.A. Bowling - $125,000 Quaker State Open
6:00 Wide World of Sports
7:30 Lorne Greene's New Wilderness
8:00 Hee-Haw
9:00 T.J. Hooker - "Exercise in Murder" 
10:00 Love Boat
11:00 Fantasy Island
12:00 ABC News
12:15 All Hit Videos

WAGM Channel 8 Presque Isle (CBS, NBC, ABC)
7:30 New Zoo Revue
8:00 Captain Kangaroo
9:00 Bisketts
9:30 Shirt Tales
10:00 Smurfs
11:30 Charlie Brown and Snoopy Show
12:00 Benji, Zax, and Alien Prince
12:30 Bugs Bunny/Road Runner Show 
2:00 Fat Albert and the Cosby Kids
2:30 Children's Film Festival
3:00 College Basketball - St. John's @ Syracuse
5:00 College Basketball - DePaul @ University of California, Los Angeles
7:00 News
7:30 CBS News
8:00 Star Search
9:00 Whiz Kids - "Amen to Amen-Re"
10:00 Airwolf - "Daddy's Gone a-Hunt'n" 
11:00 Mike Hammer - "24 Karat Dead"
12:00 Solid Gold
1:00 Movie - Donovan's Reef (1963; John Wayne, Lee Marvin, Elizabeth Allen)

WMEM Channel 10 Presque Isle / WMED Channel 13 Calais (PBS)
9:00 Young and Special
9:30 Young and Special
10:00 Case Studies in Small Business
10:30 New Tech Times
11:00 Wildlife Woodcarving
11:30 Woodwright's Workshop
12:00 All-New This Old House
12:30 Everyday Cooking With Jacques Pepin
1:00 Murder Most English
1:50 Box 86
2:00 College Basketball - Drexel Vs. Maine
4:00 Women's College Basketball - Maine-Farmington Vs. University of Maine at Orono
5:00 Maine Reporter's Notebook
5:30 State Wide
6:00 Candlepin Bowling
7:00 Great Chefs of San Francisco
7:30 Soapbox
8:00 Inside Story - "Superbowl/Superparty"
8:30 Agronsky and Company
8:50 Box 86
9:00 Movie - A Night to Remember (1958; Kenneth More, Honor Blackman, Anthony Bushell)
11:00 Austin City Limits
12:00 Bless Me, Father
12:30 Monty Python's Flying Circus

ASN - Atlantic Satellite Network Cable TV only, Various Channels
2:30 Buckshot
3:00 Bits and Bytes
3:30 Memorial University Programme
4:00 Fabulous Talking Time Machine
4:30 Kidsworld
5:00 Friends of Man
5:30 Nashville Swing
6:00 Original Six Hockey Heroes
7:00 Don Cherry's Grapevine
7:30 This Week in Hockey
8:00 Movie - The Great Riviera Bank Robbery (1979; Ian McShane, Warren Clarke, Stephen Greif)
10:00 Atlantic Canada's Choice

SUNDAY, JANUARY 29, 1984

CKCW Channel 2 Moncton, Channel 8 Charlottetown / CJCB Channel 4 Sydney / CJCH Channel 5 Halifax / 
CKLT Channel 9 Saint John (CTV)
8:00 Mighty Hercules
8:30 Sport Billy
9:00 Pac-Man
9:30 Wild World
10:00 World of Travel
10:30 Rex Humbard
11:00 Oral Roberts
11:30 World Tomorrow
12:00 World Alive
12:30 Sunday Mass
1:00 It is Written
1:30 Revival Hour
2:00 Canada in View
2:30 Sun Country
3:00 Entertainers
4:00 Roberta Flack
5:00 Super Loto
5:30 Question Period
6:00 Olympiad - "The Immortals"
7:00 News
7:30 Windows
8:00 60 Minutes
9:00 Knight Rider - "White-Line Warriors"
10:00 Scarecrow and Mrs. King - "I am Not Now, Nor Have I Ever Been... a Spy"
11:00 W-5
12:00 CTV News
12:20 News
12:30 Ray St. Germain
1:00 Six Million Dollar Man - "The Secret of Bigfoot: Pt. 1"

CBHT Channel 3 Halifax / CBIT Channel 5 Sydney / CBCT Channel 13 Charlottetown (CBC)
8:00 Tom and Jerry
8:30 Switchback
10:00 Gunsmoke
11:00 Space: 1999 - "The AB Chrysalis"
12:00 Meeting Place
1:00 Country Canada
1:30 Grand Concert: Rideau Hall
3:00 Smiley's People
4:00 Duplessis
5:00 CBC News
5:30 Indian Legends
6:00 Walt Disney - "Escape to Witch Mountain: Pt. 1"
7:00 Fraggle Rock
7:30 Beachcombers - "Aces High: Pt. 1"
8:00 Seeing Things - "I'm Looking Through You"
9:00 Indigo!
10:30 Man Alive
11:00 CBC News
11:20 Nation's Business
11:25 News
11:30 Lou Grant

CJBR Channel 3 Rimouski, Quebec (SRC)
8:30 Il etait une fois... l'homme
9:00 Woody le Pic
9:30 Passe-Partout
10:00 Les Contes de la foret verte
10:30 Klimbo/Si tous les gens du monde
11:00 Le Jour du Seigneur
12:00 La Semaine Verte
1:00 Propos et confidences
1:30 Grand Concert, Rideau Hall
3:00 Univers des sports
6:00 Second Regard
7:00 Science-realite
7:30 Dossiers de presse
8:00 Court-circuit
8:30 Les Beaux Dimanches
9:30 Telejournal
9:50 Comme en Californie
11:10 Sport-Dimanche
11:40 Cinema - La Comiesse aux pieds nus (1954; Ava Gardner, Humphrey Bogart, Edmond O'Brien)

CHSJ (CBAT) Channel 4 Saint John / Channel 6 Newcastle / Channel 7 Moncton (CBC)
7:30 Jimmy Swaggart
8:30 Switchback
10:00 Rex Humbard
10:30 Day of Discovery
11:00 Old-Time Gospel Hour
12:00 World Tomorrow
12:30 Country Canada
1:00 Outpouring
1:30 Grand Concert: Rideau Hall
3:00 Smiley's People
4:00 Duplessis
5:00 CBC News
5:30 Indian Legends
6:00 Walt Disney - "Escape to Witch Mountain: Pt. 1"
7:00 Fraggle Rock
7:30 Beachcombers - "Aces High: Pt. 1"
8:00 Seeing Things - "I'm Looking Through You"
9:00 Indigo!
10:30 Man Alive
11:00 CBC News
11:20 Nation's Business
11:25 News
11:30 Benny Hill
12:00 100 Huntley Street

CBAFT Channel 11 Moncton (SRC)
8:30 Il etait une fois... l'homme
9:00 Woody le Pic
9:30 Passe-Partout
10:00 Les Contes de la foret verte
10:30 Klimbo/Si tous les gens du monde
11:00 Le Jour du Seigneur
12:00 La Semaine Verte
1:00 Propos et confidences
1:30 Grand Concert, Rideau Hall
3:00 Univers des sports
6:00 Second Regard
7:00 Science-realite
7:30 Dossiers de presse
8:00 Court-circuit
8:30 Les Beaux Dimanches
9:30 Telejournal
9:50 Comme en Californie
11:10 Sport-Dimanche
11:40 Cinema - La Comiesse aux pieds nus (1954; Ava Gardner, Humphrey Bogart, Edmond O'Brien)

WLBZ Channel 2 Bangor (NBC)
8:00 Big Valley
9:00 Wild Kingdom
9:30 Taking Advantage
10:00 Movie - Mr. Music (1950; Bing Crosby, Nancy Olson, Charles Coburn)
12:00 Entertainment This Week
1:00 News
1:30 Meet the Press
2:00 Bionic Woman
3:00 Movie - A Guide For the Married Woman (1978; Cybill Shepherd, Charles Frank, John Hillerman)
5:00 Movie - The Prince and the Showgirl (1957; Laurence Olivier, Marilyn Monroe, Richard Wattis)
7:00 News
7:30 NBC News
8:00 Iacocca: An American Profile
9:00 Knight Rider - "White-Line Warriors"
10:00 Movie - World War III (second part) (1982; David Soul, Cathy Lee Crosby, Rock Hudson)
12:00 News
12:30 Movie - Whatever Happened to Baby Jane? (1962; Bette Davis, Joan Crawford, Victor Buono)

WVII Channel 7 Bangor (ABC)
7:00 Great Space Coaster
7:30 Bullwinkle
8:00 Underdog
8:30 It's Your Business
9:00 Soul's Harbor
10:00 Jack Van Impe
10:30 Ernest Angley
11:30 World Tomorrow
12:00 Profiles
12:30 This Week With David Brinkley
1:30 Happy Days
2:00 Let the Children Live
3:00 Superstars - "The Men Superstars"
5:00 Pro-Bowl
8:00 Ripley's Believe it or Not
9:00 Hardcastle and McCormick - "School For Scandal"
10:00 Movie - Amazons (1984; Tamara Dobson, Jack Scalia, Stella Stevens)
12:00 ABC News
12:15 Jim Bakker

WAGM Channel 8 Presque Isle (CBS, NBC, ABC)
7:00 Captain Kangaroo
8:00 Dungeons and Dragons
8:30 Jack Van Impe
9:00 Jimmy Swaggart
10:00 Day of Discovery
10:30 Oral Roberts
11:00 Catholic Mass
11:30 Sunday Morning
1:00 College Basketball - Arkansas @ Villanova
3:00 NBA Basketball - All-Star Game
5:30 Sports Sunday
7:00 Chamber Magazine
7:30 CBS News
8:00 60 Minutes
9:00 Knight Rider - "White-Line Warriors"
10:00 Jeffersons - "Real Men Don't Dry Clean"
10:30 Alice - "Lies My Mother Told Me"
11:00 Trapper John, M.D. - "Where There's a Will"
12:00 CBS News
12:15 Hotel

WMEM Channel 10 Presque Isle / WMED Channel 13 Calais (PBS)
9:00 Sesame Street
10:00 Mister Rogers
10:30 Why in the World?
11:00 Newton's Apple
11:30 3-2-1 Contact
12:00 Nature
1:00 Nova - "Anatomy of a Volcano"
2:00 Washington Week in Review
2:30 Wall $treet Week - "Tech Talk"
3:00 Movie - As You Like it (1936; Laurence Olivier, Peter Bull, Henry Ainley)
5:00 International Edition
5:30 Victory Garden
6:00 Magic of Oil Painting
6:30 Magic of Animal and Landscape Painting
7:00 Firing Line - "The Rights of Children"
8:00 Conversations
8:30 Barbara's World of Horses and Ponies
9:00 Nature - "The Discovery of Animal Behavior: Living Together"
10:00 Masterpiece Theatre - "The Irish R.M.: Pt. 1"
11:00 Chemical People
11:30 On the Lighter Side

ASN - Atlantic Satellite Network Cable TV only, Various Channels
1:30 Jack Van Impe
2:00 100 Huntley Street
3:00 Robert Schuller
4:00 Professor Moffett
4:30 Foufouli
5:00 For Lovers Only
5:30 World Outdoors
6:00 Challenging Sea
6:30 Peter Appleyard
7:00 Matt and Jenny
7:30 Fighting Words
8:00 Movie - Inside Moves (1980; John Savage, David Morse, Diana Scarwid)
10:00 Schulman File
11:30 Music 'Til Midnight

MONDAY, JANUARY 30, 1984

CKCW Channel 2 Moncton, Channel 8 Charlottetown / CJCB Channel 4 Sydney / CJCH Channel 5 Halifax / 
CKLT Channel 9 Saint John (CTV)
7:00 Mighty Hercules
7:30 Canada A.M.
10:00 Romper Room
10:30 What's Cooking?
11:00 Guess What?
11:30 20 Minute Workout
12:00 Just Like Mom
12:30 Smurfs
1:00 Definition
1:30 City Lights
2:00 Don Harron
3:00 Another World
4:00 General Hospital
5:00 ATV News
6:30 M*A*S*H
7:00 One Day at a Time
7:30 That's Incredible!
8:30 Thrill of a Lifetime
9:00 Snow Job
9:30 Up Home Tonight
10:00 Movie - Omen III: The Final Conflict (1981; Sam Neill, Rossano Brazzi, Lisa Harrow)
12:00 CTV News
12:20 News
1:00 Bionic Woman - "Fembots in Las Vegas: Pt. 1"

CBHT Channel 3 Halifax / CBIT Channel 5 Sydney / CBCT Channel 13 Charlottetown (CBC)
9:15 Friendly Giant
9:30 Nova Scotia Schools
10:30 Mr. Dressup
11:00 Sesame Street
12:00 Feeling Good
12:30 Happy Days
1:00 Tales of the Unexpected
1:30 Titans
2:00 All My Children
3:00 Take 30
3:30 Coronation Street
4:00 Do it For Yourself
4:30 Just Down the Street
5:00 Coming Attractions
5:30 Three's Company
6:00 First Edition (CBHT, CBIT only)
6:00 Compass (CBCT only)
7:00 Heritage (CBHT, CBIT only)
7:00 Window On Resources (CBCT only)
7:30 Land and Sea - "Bug Migration"
8:00 Too Close For Comfort - "Shipmates"
8:30 Hangin' in - "The Icepick Cometh"
9:00 Buffalo Bill - "Jo-Jo's Problem: Pt. 2"
9:30 Newhart - "Book Beat"
10:00 National
10:20 Journal
11:00 National News Update
11:05 Maritimes Tonight
11:25 Barney Miller - "The Judge"
11:55 Movie - Little Caesar (1931; Edward G. Robinson, Douglas Fairbanks Jr., Glenda Farrell)

CJBR Channel 3 Rimouski, Quebec (SRC)
10:30 En Mouvement
10:45 Sur le bout de la langue
11:00 Passe-Partout
11:30 Felix et Ciboulette
12:00 Rien que pour vous
12:30 Star Trek
1:00 Nouvelles
1:30 Allo Bou-Bou
2:30 Au jour le jour
3:30 Cinema - Colline (1980; Paul Crauchet, Yves Favier, Armand Meffre)
5:00 Bobino
5:30 Les Schtroumpfs
6:00 Le Grand-frere
7:00 Ce Soir
7:30 Nouvelles
8:00 Drole de vie
8:30 Terre humaine
9:00 Poivre et sel
9:30 La Bonne Aventure
10:00 Quincy - "Simulation criminelle"
11:00 Telejournal et sports
12:15 Science-realite
12:45 Dossiers de presse
1:15 Le Roi qui vient du sud

CHSJ (CBAT) Channel 4 Saint John / Channel 6 Newcastle / Channel 7 Moncton (CBC)
8:00 100 Huntley Street
9:00 Sesame Street
10:00 Kids and Things
10:15 Friendly Giant
10:30 Mr. Dressup
11:00 Wok With Yan
11:30 Let's Shape Up
12:00 Mid-Day
1:00 Price is Right
2:00 All My Children
3:00 Take 30
3:30 Do it For Yourself
4:00 Rocket Robin Hood
4:30 Popeye
5:00 Laverne and Shirley
5:30 CBC News For New Brunswick
6:30 Three's Company
7:00 Fame
8:00 Too Close For Comfort - "Shipmates"
8:30 Hangin' in - "The Icepick Cometh"
9:00 Buffalo Bill - "Jo-Jo's Problem: Pt. 2"
9:30 Newhart - "Book Beat"
10:00 National
10:20 Journal
11:00 Emerald Point, N.A.S.
12:00 News
12:30 Hawaii Five-O

CBAFT Channel 11 Moncton (SRC)
10:30 En Mouvement
10:45 Sur le bout de la langue
11:00 Passe-Partout
11:30 Felix et Ciboulette
12:00 Rien que pour vous
12:30 Star Trek
1:00 Nouvelles
1:30 Allo Bou-Bou
2:30 Au jour le jour
3:30 Cinema - Colline (1980; Paul Crauchet, Yves Favier, Armand Meffre)
5:00 Bobino
5:30 Les Schtroumpfs
6:00 Coup d'oeil
6:30 Ce Soir Atlantique
7:30 Avis de recherche
8:00 Drole de vie
8:30 Terre humaine
9:00 Poivre et sel
9:30 La Bonne Aventure
10:00 Quincy - "Simulation criminelle"
11:00 Telejournal et sports
12:15 Science-realite
12:45 Dossiers de presse
1:15 Le Roi qui vient du sud

WLBZ Channel 2 Bangor (NBC)
7:30 News
8:00 Today
10:00 Donahue
11:00 Facts of Life
11:30 Sale of the Century
12:00 Wheel of Fortune
12:30 Dream House
1:00 News
1:30 Search For Tomorrow
2:00 Days of Our Lives
3:00 Another World
4:00 Muppet Show (with guest Beverly Sills)
4:30 I Dream of Jeannie
5:00 Movie - Follow That Dream (1962; Elvis Presley, Arthur O'Connell, Anne Helm)
6:30 Entertainment Tonight - "TV's Finest Hours: Pt. 1"
7:00 News
7:30 NBC News
8:00 M*A*S*H - "Yessir, That's Our Baby"
8:30 St. Regis in Maine
9:00 TV's Bloopers, Commercials, and Practical Jokes
10:00 Most Beautiful Girl in the World
12:00 News
12:30 Best of Carson (with guests Alan King and The Mighty Carson Art Players)
1:30 David Letterman (with guests Sandra Bernhard and Matthew Lesko)

WVII Channel 7 Bangor (ABC)
7:00 Jim Bakker
8:00 Good Morning America
10:00 20 Minute Workout
10:30 Edge of Night
11:00 Family
12:00 Benson
12:30 Loving
1:00 Family Feud
1:30 Ryan's Hope
2:00 All My Children
3:00 One Life to Live
4:00 General Hospital
5:00 CHiPs
6:00 Star Trek - "The Mark of Gideon"
7:00 News
7:30 ABC News
8:00 Barney Miller
8:30 Family Feud
9:00 That's Incredible!
10:00 Movie - When She Says No (1984; Kathleen Quinlan, Jeffrey DeMunn, George Dzundza)
12:00 News
12:30 ABC News Nightline
1:30 Lie Detector

WAGM Channel 8 Presque Isle (CBS, NBC, ABC)
7:15 Rural Report
7:30 ABC News
8:00 Good Morning America
10:00 Donahue
11:00 New $25,000 Pyramid
11:30 Press Your Luck
12:00 Price is Right
1:00 Family Feud
1:30 Young and the Restless
2:30 As the World Turns
3:30 Capitol
4:00 Guiding Light
5:00 Tattletales
5:30 Merv Griffin
6:30 Three's Company
7:00 News
7:30 CBS News
8:00 M*A*S*H
8:30 County Telequiz
9:00 Scarecrow and Mrs. King - "I am Not Now, Nor Have I Ever Been... a Spy"
10:00 After M*A*S*H - "Odds and Ends"
10:30 Newhart - "Book Beat"
11:00 Hill Street Blues - "Fuchs Me? Fuchs You!"
12:00 News
12:30 Hart to Hart - "What Becomes a Murder Most?"
1:40 Columbo - "Lady in Waiting"

WMEM Channel 10 Presque Isle / WMED Channel 13 Calais (PBS)
9:15 A.M. Weather
9:30 Mister Rogers
10:00 It's Everybody's Business
10:30 College Preview
11:00 Educational Programming
1:00 Sesame Street
2:00 Educational Programming
3:30 Hooked On Aerobics
4:00 America: The Second Century
4:30 Understanding Human Behavior
5:00 Sesame Street
6:00 Mister Rogers
6:30 Electric Company
7:00 Focus On Society
7:30 It's Everybody's Business
8:00 MacNeil-Lehrer News Hour
9:00 Frontline - "Abortion Clinic"
10:00 Great Performances - "Summer"
11:30 Writer's World: E.L. Doctorow and the American Myth
12:00 Training Dogs the Wodehouse Way
12:30 Late Night America

ASN - Atlantic Satellite Network Cable TV only, Various Channels
8:00 100 Huntley Street
9:00 Polka Dot Door
9:30 Size Small
10:00 Joyce Davidson
10:30 Bits and Bytes
11:00 University of the Air
12:00 Scooby-Doo
12:30 Little Rascals
1:00 Landscapes of Geometry
1:15 Science Alliance
1:30 Amerique du Nord
1:45 Mangeaille
2:15 Earth Science
2:30 Atlantic Afternoon
3:00 Micro Magic
3:30 You're Beautiful
4:00 Guiding Light
5:00 Pitfall
5:30 New Candid Camera
6:00 People's Court
6:30 That's Life
7:00 Atlantic Pulse
7:30 WKRP in Cincinnati
8:00 Movie - Mother, Jugs, & Speed (1976; Bill Cosby, Raquel Welch, Harvey Keitel)
10:00 Spotlight
10:30 Showbiz
11:00 Atlantic Pulse

TUESDAY, JANUARY 31, 1984

CKCW Channel 2 Moncton, Channel 8 Charlottetown / CJCB Channel 4 Sydney / CJCH Channel 5 Halifax / 
CKLT Channel 9 Saint John (CTV)
7:00 Mighty Hercules
7:30 Canada A.M.
10:00 Romper Room
10:30 What's Cooking?
11:00 Guess What?
11:30 20 Minute Workout
12:00 Just Like Mom
12:30 Smurfs
1:00 Definition
1:30 City Lights
2:00 Don Harron
3:00 Another World
4:00 General Hospital
5:00 ATV News
6:30 M*A*S*H
7:00 Happy Days
7:30 Billy Graham Crusade
8:30 Lorne Greene's New Wilderness
9:00 Mississippi
10:00 Matt Houston - "The Bikini Murders"
11:00 Hart to Hart - "Silent Dance"
12:00 CTV News
12:20 News
1:00 Six Million Dollar Man - "The Secret of Bigfoot: Pt. 2"

CBHT Channel 3 Halifax / CBIT Channel 5 Sydney / CBCT Channel 13 Charlottetown (CBC)
9:15 Friendly Giant
9:30 Nova Scotia Schools
10:00 Canadian Schools
10:30 Mr. Dressup
11:00 Sesame Street
12:00 Wild Kingdom
12:30 All in the Family
1:00 1915
2:00 All My Children
3:00 Take 30
3:30 Coronation Street
4:00 Do it For Yourself
4:30 Edison Twins
5:00 Happy Days
5:30 Three's Company
6:00 First Edition (CBHT, CBIT only)
6:00 Compass (CBCT only)
7:00 Remington Steele - "Steele Away With Me: Pt. 2"
8:00 Bless Me, Father
8:30 Shelley
9:00 NHL Hockey - All-Star Game
12:00 National
12:20 Journal
1:00 National News Update
1:05 Maritimes Tonight

CJBR Channel 3 Rimouski, Quebec (SRC)
10:30 En Mouvement
10:45 Les 100 tours de Centour
11:00 Passe-Partout
11:30 Felix et Ciboulette
12:00 De bien belles choses
12:30 Les Aventures de Virulysse
1:00 Nouvelles
1:30 Allo Bou-Bou
2:30 Au jour le jour
3:30 Cinema - L'Entraineuse (1939; Michele Morgan, Gilbert Gil, Andrex)
5:00 Bobino
5:30 Minibus
6:00 L'Incroyable Hulk
7:00 Ce Soir
7:30 Nouvelles
8:00 Le Vagabond
8:30 Monsieur le Ministre
9:00 LNH Hockey - Match des etoiles
11:30 Telejournal et sports
12:50 Rencontres
1:20 Les Arts sacres du Quebec
1:45 Cinema - Jour de noces (1971; Arnold Walter, Dora Doll, Francois Simon)

CHSJ (CBAT) Channel 4 Saint John / Channel 6 Newcastle / Channel 7 Moncton (CBC)
8:00 100 Huntley Street
9:00 Sesame Street
10:00 Kids and Things
10:15 Friendly Giant
10:30 Mr. Dressup
11:00 Wok With Yan
11:30 Let's Shape Up
12:00 Mid-Day
1:00 Price is Right
2:00 All My Children
3:00 Take 30
3:30 Do it For Yourself
4:00 Rocket Robin Hood
4:30 Popeye
5:00 Laverne and Shirley
5:30 CBC News For New Brunswick
6:30 Three's Company
7:00 A-Team - "Pure-Dee Poison"
8:00 Tommy Hunter
9:00 NHL Hockey - All-Star Game
12:00 National
12:20 Journal
1:00 News

CBAFT Channel 11 Moncton (SRC)
10:30 En Mouvement
10:45 Les 100 tours de Centour
11:00 Passe-Partout
11:30 Felix et Ciboulette
12:00 De bien belles choses
12:30 Les Aventures de Virulysse
1:00 Nouvelles
1:30 Allo Bou-Bou
2:30 Au jour le jour
3:30 Cinema - L'Entraineuse (1939; Michele Morgan, Gilbert Gil, Andrex)
5:00 Bobino
5:30 Minibus
6:00 Coup d'oeil
6:30 Ce Soir Atlantique
7:30 Avis de recherche
8:00 La Bastringue - "Eric Surette et Ivan Hicks"
8:30 Monsieur le Ministre
9:00 LNH Hockey - Match des etoiles
11:30 Telejournal et sports
12:50 Rencontres
1:20 Les Arts sacres du Quebec
1:45 Cinema - Jour de noces (1971; Arnold Walter, Dora Doll, Francois Simon)

WLBZ Channel 2 Bangor (NBC)
7:30 News
8:00 Today
10:00 Donahue - "Pay For College Athletes: Pro and Con"
11:00 Facts of Life
11:30 Sale of the Century
12:00 Wheel of Fortune
12:30 Dream House
1:00 News
1:30 Search For Tomorrow
2:00 Days of Our Lives
3:00 Another World
4:00 Muppet Show
4:30 I Dream of Jeannie
5:00 Movie - Tea For Two (1950; Doris Day, Gordon MacRae, Eve Arden)
6:30 Entertainment Tonight
7:00 News
7:30 NBC News
8:00 M*A*S*H
8:30 WKRP in Cincinnati - "Baseball"
9:00 A-Team - "Pure-Dee Poison"
10:00 Riptide - "Hatchet Job"
11:00 Remington Steele - "Blood is Thicker Than Steele"
12:00 News
12:30 Tonight Show
1:30 David Letterman

WVII Channel 7 Bangor (ABC)
7:00 Jim Bakker
8:00 Good Morning America
10:00 20 Minute Workout
10:30 Edge of Night
11:00 Family
12:00 Benson
12:30 Loving
1:00 Family Feud
1:30 Ryan's Hope
2:00 All My Children
3:00 One Life to Live
4:00 General Hospital
5:00 CHiPs
6:00 Star Trek - "The Lights of Zetar"
7:00 News
7:30 ABC News
8:00 Barney Miller
8:30 Family Feud
9:00 Fowl-Ups, Bleeps, and Blunders
9:30 Happy Days - "Social Studies"
10:00 Three's Company - "Jack's Tattoo"
10:30 Oh, Madeline - "My Mother, the Carnal"
11:00 Hart to Hart - "Silent Dance"
12:00 News
12:30 ABC News Nightline
1:30 Lie Detector

WAGM Channel 8 Presque Isle (CBS, NBC, ABC)
7:15 Rural Report
7:30 ABC News
8:00 Good Morning America
10:00 Donahue - "Pay For College Athletes: Pro and Con"
11:00 New $25,000 Pyramid
11:30 Press Your Luck
12:00 Price is Right
1:00 Family Feud
1:30 Young and the Restless
2:30 As the World Turns
3:30 Capitol
4:00 Guiding Light
5:00 Tattletales
5:30 Merv Griffin
6:30 Three's Company
7:00 News
7:30 CBS News
8:00 Billy Graham Crusade
9:00 A-Team - "Pure-Dee Poison"
10:00 Three's Company - "Jack's Tattoo"
10:30 Oh, Madeline - "My Mother, the Carnal"
11:00 Hart to Hart - "Silent Dance"
12:00 News
12:30 Magnum, P.I. - "Tropical Madness"
1:40 McCloud - "Bonnie and McCloud"

WMEM Channel 10 Presque Isle / WMED Channel 13 Calais (PBS)
9:15 A.M. Weather
9:30 Mister Rogers
10:00 Sesame Street
11:00 Educational Programming
1:00 Sesame Street
2:00 Educational Programming
3:30 Hooked On Aerobics
4:00 Young and Special
4:30 Focus On Society
5:00 Sesame Street
6:00 Mister Rogers
6:30 Electric Company
7:00 America: The Second Century
7:30 Understanding Human Behavior
8:00 MacNeil-Lehrer News Hour
9:00 Nova - "Antarctica: Earth's Last Frontier"
10:00 American Playhouse - "True West"
12:00 Wildlife Woodcarving
12:30 Late Night America

ASN - Atlantic Satellite Network Cable TV only, Various Channels
8:00 100 Huntley Street
9:00 Polka Dot Door
9:30 Size Small
10:00 Joyce Davidson
10:30 Gerontology
12:00 Scooby-Doo
12:30 Gary Coleman Show
1:00 Educational Programming
2:30 Atlantic Afternoon
3:00 Micro Magic
3:30 You're Beautiful
4:00 Guiding Light
5:00 Pitfall
5:30 New Candid Camera
6:00 People's Court
6:30 That's Life
7:00 Atlantic Pulse
7:30 WKRP in Cincinnati
8:00 Movie - Invasion: UFO (1981; Ed Bishop, George Sewell, Michael Billington)
10:00 Trapper John, M.D.
11:00 Atlantic Pulse

WEDNESDAY, FEBRUARY 1, 1984

CKCW Channel 2 Moncton, Channel 8 Charlottetown / CJCB Channel 4 Sydney / CJCH Channel 5 Halifax / 
CKLT Channel 9 Saint John (CTV)
7:00 Mighty Hercules
7:30 Canada A.M.
10:00 Romper Room
10:30 What's Cooking?
11:00 Guess What?
11:30 20 Minute Workout
12:00 Just Like Mom
12:30 Smurfs
1:00 Definition
1:30 City Lights
2:00 Don Harron
3:00 Another World
4:00 General Hospital
5:00 ATV News
6:30 M*A*S*H
7:00 Jeffersons
7:30 Atlantic Loto
8:00 Dynasty - "A Little Girl"
9:00 Fall Guy - "Olympic Quest"
10:00 St. Elsewhere - "Hearing"
11:00 Hotel - "Mistaken Identities"
12:00 CTV News
12:20 ATV News
1:00 Bionic Woman - "Fembots in Las Vegas: Pt. 2"

CBHT Channel 3 Halifax / CBIT Channel 5 Sydney / CBCT Channel 13 Charlottetown (CBC)
9:15 Friendly Giant
9:30 Nova Scotia Schools
10:30 Mr. Dressup
11:00 Sesame Street
12:00 Feeling Good
12:30 Happy Days
1:00 Minder
2:00 All My Children
3:00 Take 30 - "A Look at the Need For Emergency Housing"
3:30 Coronation Street
4:00 Do it For Yourself
4:30 Going Great
5:00 Coming Attractions
5:30 Three's Company
6:00 First Edition (CBHT, CBIT only)
6:00 Compass (CBCT only)
7:00 Happy Days - "Hi Yo Fonzie, Away"
7:30 Inquiry
8:00 Nature of Things - "Long-Point Marsh"
9:00 Marketplace - "Herbal Products"/"Cost-Efficient Homes of the Future"/"Coffee-Makers"
9:30 Front Page Challenge
10:00 National
10:20 Journal
11:00 National News Update
11:05 Maritimes Tonight
11:25 Barney Miller - "The Dentist"
11:55 Movie - Manpower (1941; Edward G. Robinson, Marlene Dietrich, George Raft)

CJBR Channel 3 Rimouski, Quebec (SRC)
10:05 Fariboles
10:30 En Mouvement
10:45 Les 100 tours de Centour
11:00 Passe-Partout
11:30 Felix et Ciboulette
12:00 Les Ateliers
12:30 Un animal, des animaux
1:00 Nouvelles
1:30 Allo Bou-Bou
2:30 Au jour le jour
3:30 Le Temps de vivre
5:00 Bobino
5:30 Au Jeu
6:00 Grizzly Adams
7:00 Ce Soir
7:30 Nouvelles
8:00 Du Tac au Tac - "Defense de stationner"
8:30 Le Temps d'une paix
9:00 Coup d'oeil
9:30 Vivre a trois
10:00 Les Oiseaux se cachent pour mourir
11:00 Telejournal et sports
12:15 Reflets d'un pays
1:15 Cinema - Decembre (1973; Michel Auclair, Sid Ali Kouiret, Julien Guiomar)

CHSJ (CBAT) Channel 4 Saint John / Channel 6 Newcastle / Channel 7 Moncton (CBC)
8:00 100 Huntley Street
9:00 Sesame Street
10:00 Kids and Things
10:15 Friendly Giant
10:30 Mr. Dressup
11:00 Wok With Yan
11:30 Let's Shape Up
12:00 Mid-Day
1:00 Price is Right
2:00 All My Children
3:00 Take 30 - "A Look at the Need For Emergency Housing"
3:30 Do it For Yourself
4:00 Rocket Robin Hood
4:30 Popeye
5:00 Laverne and Shirley
5:30 CBC News For New Brunswick
6:30 Three's Company
7:00 Diff'rent Strokes
7:30 Newscope
8:00 Nature of Things - "Long-Point Marsh"
9:00 Marketplace - "Herbal Products"/"Cost-Efficient Homes of the Future"/"Coffee-Makers"
9:30 Front Page Challenge
10:00 National
10:20 Journal
11:00 Remington Steele - "Steele Away With Me: Pt. 2"
12:00 News
12:30 Hawaii Five-O - "Retire in Sunny Hawaii Forever"

CBAFT Channel 11 Moncton (SRC)
10:05 Fariboles
10:30 En Mouvement
10:45 Les 100 tours de Centour
11:00 Passe-Partout
11:30 Felix et Ciboulette
12:00 Les Ateliers
12:30 Un animal, des animaux
1:00 Nouvelles
1:30 Allo Bou-Bou
2:30 Au jour le jour
3:30 Le Temps de vivre
5:00 Bobino
5:30 Au Jeu
6:00 Coup d'oeil
6:30 Ce Soir Atlantique
7:30 Avis de recherche
8:00 Villes et Villages - "Balmoral"
9:00 Coup d'oeil
9:30 Du Tac au Tac - "Defense de stationner"
10:00 Les Oiseaux se cachent pour mourir
11:00 Telejournal et sports
12:15 Reflets d'un pays
1:15 Cinema - Decembre (1973; Michel Auclair, Sid Ali Kouiret, Julien Guiomar)

WLBZ Channel 2 Bangor (NBC)
7:30 News
8:00 Today
10:00 Donahue - "House-Husbands"
11:00 Facts of Life
11:30 Sale of the Century
12:00 Wheel of Fortune
12:30 Dream House
1:00 News
1:30 Search For Tomorrow
2:00 Days of Our Lives
3:00 Another World
4:00 Muppet Show (with guest Phyllis George)
4:30 I Dream of Jeannie
5:00 Movie - Lili (1953; Leslie Caron, Mel Ferrer, Jean-Pierre Aumont)
6:30 Entertainment Tonight
7:00 News
7:30 NBC News
8:00 M*A*S*H - "Morale Victory"
8:30 WKRP in Cincinnati - "Jennifer Falls in Love"
9:00 Real People
10:00 Facts of Life - "A Death in the Family"
10:30 Night Court - "Welcome Back, Momma"
11:00 St. Elsewhere - "Hearing"
12:00 News
12:30 Tonight Show (with guests Byron Janis and Tom Jones)
1:30 David Letterman (with guests Joel Hodgson and Edwin Newman)

WVII Channel 7 Bangor (ABC)
7:00 Jim Bakker
8:00 Good Morning America
10:00 20 Minute Workout
10:30 Edge of Night
11:00 Family
12:00 Benson
12:30 Loving
1:00 Family Feud
1:30 Ryan's Hope
2:00 All My Children
3:00 One Life to Live
4:00 General Hospital
5:00 CHiPs
6:00 Star Trek - "The Cloud-Minders"
7:00 News
7:30 ABC News
8:00 Barney Miller
8:30 Family Feud
9:00 Fall Guy - "Olympic Quest"
10:00 Dynasty - "A Little Girl"
11:00 Hotel - "Mistaken Identities"
12:00 News
12:30 ABC News Nightline
1:30 Lie Detector

WAGM Channel 8 Presque Isle (CBS, NBC, ABC)
7:15 Rural Report
7:30 ABC News
8:00 Good Morning America
10:00 Donahue - "House-Husbands"
11:00 New $25,000 Pyramid
11:30 Press Your Luck
12:00 Price is Right
1:00 Family Feud
1:30 Young and the Restless
2:30 As the World Turns
3:30 Capitol
4:00 Guiding Light
5:00 Tattletales
5:30 Merv Griffin
6:30 Three's Company
7:00 News
7:30 CBS News
8:00 M*A*S*H
8:30 We Got it Made - "The Other Tucker"
9:00 Real People
10:00 Movie - Omen III: The Final Conflict (1981; Sam Neill, Rossano Brazzi, Lisa Harrow)
12:00 News
12:30 Police Story - "War Games"
12:40 Movie - Goldie and the Boxer (1979; O.J. Simpson, Vincent Gardenia, Ned Glass)

WMEM Channel 10 Presque Isle / WMED Channel 13 Calais (PBS)
9:15 A.M. Weather
9:30 Mister Rogers
10:00 It's Everybody's Business
10:30 College Preview
11:00 Educational Programming
1:00 Sesame Street
2:00 Educational Programming
3:30 Hooked On Aerobics
4:00 America: The Second Century
4:30 Understanding Human Behavior
5:00 Sesame Street
6:00 Mister Rogers
6:30 Electric Company
7:00 Focus On Society
7:30 It's Everybody's Business
8:00 MacNeil-Lehrer News Hour
9:00 Live From the Met - "Don Carlo"

ASN - Atlantic Satellite Network Cable TV only, Various Channels
9:00 Polka Dot Door
9:30 Size Small
10:00 Just Like Mom
10:30 Fast Forward
11:00 Landscapes of Geometry
11:15 Science Alliance
11:30 Bits and Bytes
12:00 Scooby-Doo
12:30 Shirt Tales
1:00 Gerontology
2:30 Atlantic Afternoon
3:00 Micro Magic
3:30 You're Beautiful
4:00 Guiding Light
5:00 Pitfall
5:30 New Candid Camera
6:00 People's Court
6:30 That's Life
7:00 Atlantic Pulse
7:30 WKRP in Cincinnati
8:00 Real People
9:00 Vista - "The Fat is in the Fire"
10:00 Wayne Thomas
11:00 Atlantic Pulse

THURSDAY, FEBRUARY 2, 1984

CKCW Channel 2 Moncton, Channel 8 Charlottetown / CJCB Channel 4 Sydney / CJCH Channel 5 Halifax / 
CKLT Channel 9 Saint John (CTV)
7:00 Mighty Hercules
7:30 Canada A.M.
10:00 Romper Room
10:30 What's Cooking?
11:00 Guess What?
11:30 20 Minute Workout
12:00 Just Like Mom
12:30 Smurfs
1:00 Definition
1:30 City Lights
2:00 Don Harron
3:00 Another World
4:00 General Hospital
5:00 ATV News
6:30 M*A*S*H
7:00 Cheers - "Fortune and Men's Weight"
7:30 Hill Street Blues - "Grace Under Pressure"
8:30 Littlest Hobo - "The Genesis Tapes: Pt. 2"
9:00 Magnum, P.I. - "Rembrandt's Girl"
10:00 Live it Up
10:30 Bizarre - "Earthquake Movers"/"Home Movies Bloopers of the Stars"/"No Smoking"
11:00 Hot 30
12:00 CTV News
12:20 News
1:00 Movie - Girl Stroke Boy (1971; Joan Greenwood, Michael Hordern, Clive Francis)

CBHT Channel 3 Halifax / CBIT Channel 5 Sydney / CBCT Channel 13 Charlottetown (CBC)
9:15 Friendly Giant
9:30 Nova Scotia Schools
10:00 Canadian Schools
10:30 Mr. Dressup
11:00 Sesame Street
12:00 Midday News (CBHT, CBIT only)
12:00 Heritage (CBCT only)
12:30 All in the Family
1:00 All Creatures Great and Small
2:00 All My Children
3:00 Take 30
3:30 Coronation Street
4:00 Do it For Yourself
4:30 What's New?
5:00 Happy Days
5:30 Three's Company
6:00 First Edition (CBHT, CBIT only)
6:00 Compass (CBCT only)
7:00 Fame - "Appearances"
8:00 Sons and Daughters
8:30 Judge
9:00 Duplessis
10:00 National
10:20 Journal
11:00 National News Update
11:05 Maritimes Tonight
11:25 Barney Miller - "People's Court"
11:55 Movie - The Sea Wolf (1941; Edward G. Robinson, Ida Lupino, John Garfield)

CJBR Channel 3 Rimouski, Quebec (SRC)
10:05 Fariboles
10:30 En Mouvement
10:45 Les 100 tours de Centour
11:00 Passe-Partout
11:30 Felix et Ciboulette
12:00 Les Ateliers
12:30 Daniel Bertolino, l'exploration et vous
1:00 Nouvelles
1:30 Allo Bou-Bou
2:30 Au jour le jour
3:30 Cinema - Le Cretin de Malec (1920; Buster Keaton, Odette Tyler, Irving Cummings)
5:00 Bobino
5:30 Traboulidon
6:00 Robinson Suisse
6:30 La Vie secrete des animaux
7:00 Ce Soir
7:30 Nouvelles
8:00 Genies en Herbe
8:30 La Vie promise
9:00 Cinema - Heidi (1968; Jennifer Edwards, Michael Redgrave, Maximilian Schell)
11:00 Telejournal et sports
12:15 A premiere vue
12:45 Cinema - Le Transfuge (1982; Bertrand Altmann, Michele Perello, Thizou Durand)

CHSJ (CBAT) Channel 4 Saint John / Channel 6 Newcastle / Channel 7 Moncton (CBC)
8:00 100 Huntley Street
9:00 Sesame Street
10:00 Kids and Things
10:15 Friendly Giant
10:30 Mr. Dressup
11:00 Wok With Yan
11:30 Let's Shape Up
12:00 Mid-Day
1:00 Price is Right
2:00 All My Children
3:00 Take 30
3:30 Do it For Yourself
4:00 Rocket Robin Hood
4:30 Popeye
5:00 Laverne and Shirley
5:30 CBC News For New Brunswick
6:30 Three's Company
7:00 Movie - Mary Jane Harper Cried Last Night (1977; Susan Dey, John Vernon, Kevin McCarthy)
9:00 World Vision
10:00 National
10:20 Journal
11:00 Knots Landing - "Lest the Truth Be Known"
12:00 News
12:30 Hawaii Five-O

CBAFT Channel 11 Moncton (SRC)
10:05 Fariboles
10:30 En Mouvement
10:45 Les 100 tours de Centour
11:00 Passe-Partout
11:30 Felix et Ciboulette
12:00 Les Ateliers
12:30 Daniel Bertolino, l'exploration et vous
1:00 Nouvelles
1:30 Allo Bou-Bou
2:30 Au jour le jour
3:30 Cinema - Le Cretin de Malec (1920; Buster Keaton, Odette Tyler, Irving Cummings)
5:00 Bobino
5:30 Traboulidon
6:00 Coup d'oeil
6:30 Ce Soir Atlantique
7:30 Avis de recherche
8:00 Genies en Herbe
8:30 La Vie promise
9:00 Cinema - Heidi (1968; Jennifer Edwards, Michael Redgrave, Maximilian Schell)
11:00 Telejournal et sports
12:15 A premiere vue
12:45 Cinema - Le Transfuge (1982; Bertrand Altmann, Michele Perello, Thizou Durand)

WLBZ Channel 2 Bangor (NBC)
7:30 News
8:00 Today
10:00 Donahue - "Good-Looking People's Network"
11:00 Facts of Life
11:30 Sale of the Century
12:00 Wheel of Fortune
12:30 Dream House
1:00 News
1:30 Search For Tomorrow
2:00 Days of Our Lives
3:00 Another World
4:00 Muppet Show (with guest Jean Stapleton)
4:30 I Dream of Jeannie
5:00 Movie - Easy Come, Easy Go (1967; Elvis Presley, Dodie Marshall, Pat Priest)
6:30 Entertainment Tonight - "TV's Finest Hours: Pt. 2"
7:00 News
7:30 NBC News
8:00 M*A*S*H
8:30 WKRP in Cincinnati
9:00 Gimme a Break! - "Knock Three Times"
9:30 Family Ties - "Ladies' Man"
10:00 Cheers - "Fortune and Men's Weight"
10:30 Buffalo Bill - "Jo-Jo's Problem: Pt. 2"
11:00 Hill Street Blues - "Grace Under Pressure"
12:00 News
12:30 Tonight Show (with guest Charles Nelson Reilly)
1:30 David Letterman

WVII Channel 7 Bangor (ABC)
7:00 Jim Bakker
8:00 Good Morning America
10:00 20 Minute Workout
10:30 Edge of Night
11:00 Family
12:00 Benson
12:30 Loving
1:00 Family Feud
1:30 Ryan's Hope
2:00 All My Children
3:00 One Life to Live
4:00 General Hospital
5:00 CHiPs
6:00 Star Trek - "The Way to Eden"
7:00 News
7:30 ABC News
8:00 Barney Miller
8:30 Family Feud
9:00 Movie - Grease (1978; John Travolta, Olivia Newton-John, Stockard Channing)
11:00 20/20
12:00 News
12:30 ABC News Nightline
1:30 Lie Detector

WAGM Channel 8 Presque Isle (CBS, NBC, ABC)
7:15 Rural Report
7:30 ABC News
8:00 Good Morning America
10:00 Donahue - "Good-Looking People's Network"
11:00 New $25,000 Pyramid
11:30 Press Your Luck
12:00 Price is Right
1:00 Family Feud
1:30 Young and the Restless
2:30 As the World Turns
3:30 Capitol
4:00 Guiding Light
5:00 Tattletales
5:30 Merv Griffin
6:30 Three's Company
7:00 News
7:30 CBS News
8:00 Four Seasons - "Pilot: Pt. 1"
8:30 Four Seasons - "Pilot: Pt. 2"
9:00 Magnum, P.I. - "Rembrandt's Girl"
10:00 Simon and Simon - "Heels and Toes"
11:00 Knots Landing - "Lest the Truth Be Known"
12:00 News
12:30 Trapper John, M.D. - "Cause For Concern"
1:40 Movie - And Your Name is Jonah (1979; Sally Struthers, James Woods, Randee Heller)

WMEM Channel 10 Presque Isle / WMED Channel 13 Calais (PBS)
9:15 A.M. Weather
9:30 Mister Rogers
10:00 Sesame Street
11:00 Educational Programming
1:00 Sesame Street
2:00 Educational Programming
3:30 Hooked On Aerobics
4:00 Young and Special
4:30 Focus On Society
5:00 Sesame Street
6:00 Mister Rogers
6:30 Electric Company
7:00 America: The Second Century
7:30 Understanding Human Behavior
8:00 MacNeil-Lehrer News Hour
9:00 State Wide
9:30 Enterprise - "The Colonel Comes to Japan"
10:00 Mystery! - "Reilly, Ace of Spies: Pt. 3"
11:00 Sneak Previews
11:30 All-New This Old House
12:00 Lawmakers
12:30 Late Night America

ASN - Atlantic Satellite Network Cable TV only, Various Channels
8:00 100 Huntley Street
9:00 Polka Dot Door
9:30 Size Small
10:00 Joyce Davidson
10:30 Gerontology
12:00 Scooby-Doo
12:30 Drak Pack
1:00 Salut Good Works
1:15 Mangeaille
1:45 Earth Science
2:00 Canada: The Great Experiment
2:30 Atlantic Afternoon
3:00 Micro Magic
3:30 You're Beautiful
4:00 Guiding Light
5:00 Pitfall
5:30 New Candid Camera
6:00 People's Court
6:30 That's Life
7:00 Atlantic Pulse
7:30 WKRP in Cincinnati
8:00 Movie - The Mirror Crack'd (1980; Angela Lansbury, Tony Curtis, Rock Hudson)
10:00 New Faces
10:30 We Got it Made
11:00 Atlantic Pulse

FRIDAY, FEBRUARY 3, 1984

CKCW Channel 2 Moncton, Channel 8 Charlottetown / CJCB Channel 4 Sydney / CJCH Channel 5 Halifax / 
CKLT Channel 9 Saint John (CTV)
7:00 Mighty Hercules
7:30 Canada A.M.
10:00 Romper Room
10:30 What's Cooking?
11:00 Guess What?
11:30 20 Minute Workout
12:00 Just Like Mom
12:30 Smurfs
1:00 Definition
1:30 City Lights
2:00 Don Harron
3:00 Another World
4:00 General Hospital
5:00 ATV News
6:30 Blue Thunder - "Trojan Horse"
7:30 Love Boat
8:30 Circus
9:00 Dukes of Hazzard - "Undercover Dukes: Pt. 1"
10:00 Cutter to Houston - "It Ain't Braggin' if You Done it"
11:00 Falcon Crest - "Power Play"
12:00 CTV News
12:20 News
1:00 Movie - Candy (1968; Ewa Aulin, Marlon Brando, Richard Burton)

CBHT Channel 3 Halifax / CBIT Channel 5 Sydney / CBCT Channel 13 Charlottetown (CBC)
9:15 Friendly Giant
9:30 Nova Scotia Schools
10:00 Canadian Schools
10:30 Mr. Dressup
11:00 Sesame Street
12:00 Feeling Good
12:30 Happy Days
1:00 Brideshead Revisited
2:00 All My Children
3:00 Take 30
3:30 Coronation Street
4:00 Do it For Yourself
4:30 Grange Hill
5:00 Coming Attractions
5:30 Three's Company
6:00 First Edition (CBHT, CBIT only)
6:00 Compass (CBCT only)
7:00 Four Seasons
7:30 Barney Miller - "The Child Stealers"
8:00 Tommy Hunter (with guests Porter Wagoner, Donna Fargo, and Al Simmons)
9:00 Dallas - "Twelve-Mile Limit"
10:00 National
10:20 Journal
11:00 National News Update
11:05 Maritimes Tonight
11:25 Best of Midnight Special - "Million Sellers of '73"

CJBR Channel 3 Rimouski, Quebec (SRC)
10:30 En Mouvement
10:45 Les 100 tours de Centour
11:00 Passe-Partout
11:30 Felix et Ciboulette
12:00 Octo-puce
12:30 Mordicus
1:00 Nouvelles
1:30 Allo Bou-Bou
2:30 Au jour le jour
3:30 Klondike
4:30 Du neuf au zoo
5:00 Bobino
5:30 Les Transistors
6:00 Sur la route de l'amitie
6:30 Salute sante
7:00 Ce Soir
7:30 Nouvelles
8:00 Le Paradis des chefs
8:30 Grand-Papa
9:00 Deja 20 ans
10:00 La Chambre des dames
11:00 Telejournal et sports
12:25 Cinema - Macadam Cowboy (1969; Dustin Hoffman, Jon Voight, Sylvia Miles)
2:40 Cinema - Caboblanco (1980; Charles Bronson, Dominique Sanda, Jason Robards)

CHSJ (CBAT) Channel 4 Saint John / Channel 6 Newcastle / Channel 7 Moncton (CBC)
8:00 100 Huntley Street
9:00 Sesame Street
10:00 Kids and Things
10:15 Friendly Giant
10:30 Mr. Dressup
11:00 Wok With Yan
11:30 Let's Shape Up
12:00 Mid-Day
1:00 Price is Right
2:00 All My Children
3:00 Take 30
3:30 Do it For Yourself
4:00 Rocket Robin Hood
4:30 Popeye
5:00 Laverne and Shirley
5:30 CBC News For New Brunswick
6:30 Three's Company
7:00 Movie - Big Bob Johnson and His Fantastic Speed Circus (1978; Charles Napier, Maud Adams, Constance Forslund)
9:00 Dallas - "Twelve-Mile Limit"
10:00 National
10:20 Journal
11:00 T.J. Hooker
12:00 News
12:30 Hawaii Five-O - "The Waterfront Steal"

CBAFT Channel 11 Moncton (SRC)
10:30 En Mouvement
10:45 Les 100 tours de Centour
11:00 Passe-Partout
11:30 Felix et Ciboulette
12:00 Octo-puce
12:30 Mordicus
1:00 Nouvelles
1:30 Allo Bou-Bou
2:30 Au jour le jour
3:30 Klondike
4:30 Du neuf au zoo
5:00 Bobino
5:30 Les Transistors
6:00 Coup d'oeil
6:30 Ce Soir Atlantique
7:30 Avis de recherche
8:00 Le Paradis des chefs
8:30 Grand-Papa
9:00 Deja 20 ans
10:00 La Chambre des dames
11:00 Telejournal et sports
12:25 Cinema - Macadam Cowboy (1969; Dustin Hoffman, Jon Voight, Sylvia Miles)

WLBZ Channel 2 Bangor (NBC)
7:30 News
8:00 Today
10:00 Donahue - "Nudity in Advertising"
11:00 Facts of Life
11:30 Sale of the Century
12:00 Wheel of Fortune
12:30 Dream House
1:00 News
1:30 Search For Tomorrow
2:00 Days of Our Lives
3:00 Another World
4:00 Muppet Show (with guest Harvey Korman)
4:30 I Dream of Jeannie
5:00 Movie - King Creole (1958; Elvis Presley, Carolyn Jones, Walter Matthau)
6:30 Entertainment Tonight
7:00 News
7:30 NBC News
8:00 M*A*S*H
8:30 WKRP in Cincinnati
9:00 Legmen - "The Return of Apple Dan Bonny"
10:00 Master - "State of the Union"
11:00 New Show (with guest Penny Marshall)
12:00 News
12:30 Tonight Show (with guest Loni Anderson)
1:30 Friday Night Videos

WVII Channel 7 Bangor (ABC)
7:00 Jim Bakker
8:00 Good Morning America
10:00 20 Minute Workout
10:30 Edge of Night
11:00 Family
12:00 Benson
12:30 Loving
1:00 Family Feud
1:30 Ryan's Hope
2:00 All My Children
3:00 One Life to Live
4:00 General Hospital
5:00 CHiPs
6:00 Star Trek - "Requiem For Methuselah"
7:00 News
7:30 ABC News
8:00 Barney Miller
8:30 Family Feud
9:00 Benson - "Beauty and the Beef"
9:30 Webster - "Special Friends"
10:00 Blue Thunder - "Trojan Horse"
11:00 Matt Houston - "The Bikini Murders"
12:00 News
12:30 ABC News Nightline
1:30 Stacey's Country Jamboree

WAGM Channel 8 Presque Isle (CBS, NBC, ABC)
7:15 Rural Report
7:30 ABC News
8:00 Good Morning America
10:00 Donahue - "Nudity in Advertising"
11:00 New $25,000 Pyramid
11:30 Press Your Luck
12:00 Price is Right
1:00 Family Feud
1:30 Young and the Restless
2:30 As the World Turns
3:30 Capitol
4:00 Guiding Light
5:00 Tattletales
5:30 Merv Griffin
6:30 Healthbeat
7:00 News
7:30 CBS News
8:00 M*A*S*H
8:30 Today in Agriculture
9:00 Dukes of Hazzard - "Undercover Dukes: Pt. 1"
10:00 Dallas - "Twelve-Mile Limit"
11:00 Falcon Crest - "Power Play"
12:00 News
12:30 Movie - Death Car On the Freeway (1979; Shelley Hack, Frank Gorshin, Peter Graves)

WMEM Channel 10 Presque Isle / WMED Channel 13 Calais (PBS)
9:15 A.M. Weather
9:30 Mister Rogers
10:00 Sesame Street
11:00 Educational Programming
1:00 Sesame Street
2:00 Educational Programming
3:30 Hooked On Aerobics
4:00 America: The Second Century
4:30 Case Studies in Small Business
5:00 Sesame Street
6:00 Mister Rogers
6:30 Electric Company
7:00 America: The Second Century
7:30 Case Studies in Small Business
8:00 MacNeil-Lehrer News Hour
9:00 Washington Week in Review
9:30 Wall $treet Week
10:00 Maine Reporter's Notebook
10:30 Good Neighbors
11:00 To the Manor Born
11:30 Butterflies
12:00 Monty Python's Flying Circus
12:30 Late Night America

ASN - Atlantic Satellite Network Cable TV only, Various Channels
8:00 100 Huntley Street
9:00 Polka Dot Door
9:30 Size Small
10:00 Joyce Davidson
10:30 Educational Programming
12:00 Scooby-Doo
12:30 Scooby-Doo
1:00 Gerontology
2:30 Atlantic Afternoon
3:00 Micro Magic
3:30 You're Beautiful
4:00 Guiding Light
5:00 Pitfall
5:30 New Candid Camera
6:00 People's Court
6:30 That's Life
7:00 Atlantic Pulse
7:30 WKRP in Cincinnati
8:00 Movie - The Ordeal of Dr. Mudd (1980; Dennis Weaver, Susan Sullivan, Richard Dysart)
10:00 Lottery!
11:00 Atlantic Pulse

SATURDAY, FEBRUARY 4, 1984

CKCW Channel 2 Moncton, Channel 8 Charlottetown / CJCB Channel 4 Sydney / CJCH Channel 5 Halifax / 
CKLT Channel 9 Saint John (CTV)
7:30 Oopsy Daisy
8:00 Smurfs
9:30 Storytime
10:00 Let's Go!
10:30 Swiss Family Robinson
11:00 Mighty Hercules
11:30 Harrigan
12:00 Shantytown
1:00 Bits and Bytes
1:30 Red Fisher
2:00 Tennis - Molson Challenge
5:00 Wide World of Sports
7:00 Sports Hot Seat
7:30 Andy Winters
8:00 Smith and Smith
8:30 Just Kidding
9:00 Movie - On Golden Pond (1981; Katharine Hepburn, Henry Fonda, Jane Fonda)
11:00 New Music Magazine
12:00 CTV News
12:20 News
12:30 Lively Specials
1:00 Movie - Eat My Dust (1976; Ron Howard, Christopher Norris, Brad David)

CBHT Channel 3 Halifax / CBIT Channel 5 Sydney / CBCT Channel 13 Charlottetown (CBC)
10:00 Sesame Street
11:00 Maja the Bee - "Maja and Kurt's Rescue"
11:30 Spread Your Wings
12:00 Performance
12:30 Reach For the Top
1:00 Star Trek - "Court-Martial"
2:00 Movie - Adventure in Baltimore (1949; Robert Young, Shirley Temple, John Agar)
4:00 CBC Sportsweekend
7:00 CBC News
7:30 This Week in Parliament
8:00 Country East
8:30 Fame Game
9:00 NHL Hockey - New York Rangers @ Vancouver
12:00 National
12:15 Provincial Affairs
12:20 News
12:30 Movie - Bless the Beasts and Children (1971; Bill Mumy, Barry Robins, Miles Chapin)

CJBR Channel 3 Rimouski, Quebec (SRC)
8:30 Calimero/Grisu le petit dragon
9:00 Nils Holgersson
9:30 Passe-Partout
10:00 Remi
10:30 Candy
11:00 Ulysse 31
11:30 La Vallee secrete
12:00 Heros du Samedi
1:00 La Semaine Parlementaire
2:00 D'hier a demain - "Le Printemps Cretois: 1e partie"
3:00 Les Aventures de Tintin - "Tintin et le Temple du soleil"
5:00 Bagatelle
6:00 La Course autour du monde
7:00 Impacts
8:00 Monde merveilleux de Disney
9:00 LNH Hockey - les Rangers de New York @ Vancouver
11:30 Telejournal et sports
12:15 Cinema - Il etait une fois la legion (1977; Gene Hackman, Terence Hill, Catherine Deneuve)
2:10 Cinema - Commissaire Moulin: Police Judiciere (1979; Yves Renier, J.L. Moreau, Marcel Cuvelier)

CHSJ (CBAT) Channel 4 Saint John / Channel 6 Newcastle / Channel 7 Moncton (CBC)
8:00 100 Huntley Street
9:00 Circle Square
9:30 Charlie Brown and Snoopy Show
10:00 Terrytoons
10:30 Mighty Mouse
11:00 Heckle and Jeckle
11:30 Rupert's Circus
12:00 My Favorite Martian
12:30 Star Trek - "Court-Martial"
1:30 Reach For the Top
2:00 Land and Sea
2:30 Inquiry
3:00 Heritage
3:30 Sons and Daughters
4:00 CBC Sportsweekend
7:00 Movie - Red Alert (1977; William Devane, Adrienne Barbeau, Ralph Waite)
9:00 NHL Hockey - New York Rangers @ Vancouver
12:00 National
12:15 News
12:30 Movie - The Long Voyage Home (1940; John Wayne, Thomas Mitchell, Ian Hunter)

CBAFT Channel 11 Moncton (SRC)
8:30 Calimero/Grisu le petit dragon
9:00 Nils Holgersson
9:30 Passe-Partout
10:00 Remi
10:30 Candy
11:00 Ulysse 31
11:30 La Vallee secrete
12:00 Heros du Samedi
1:00 La Semaine Parlementaire
2:00 D'hier a demain - "Le Printemps Cretois: 1e partie"
3:00 Les Aventures de Tintin - "Tintin et le Temple du soleil"
5:00 Bagatelle
6:00 La Course autour du monde
7:00 Impacts
8:00 Monde merveilleux de Disney
9:00 LNH Hockey - les Rangers de New York @ Vancouver
11:30 Telejournal et sports
12:15 Cinema - Il etait une fois la legion (1977; Gene Hackman, Terence Hill, Catherine Deneuve)

WLBZ Channel 2 Bangor (NBC)
8:00 Muppet Show
8:30 Woody Woodpecker
9:00 Flintstone Funnies
9:30 Shirt Tales
10:00 Smurfs
11:30 Alvin and the Chipmunks
12:00 Mister T
12:30 Kidsworld
1:00 Six Million Dollar Man - "The Cross-Country Kidnap"
2:00 Big Valley
3:00 Movie - Green Eyes (1977; Paul Winfield, Rita Tushingham, Jonathan Goldsmith)
5:00 Music City, U.S.A.
5:30 Austin City Limits Encore
6:00 Nashville Music
6:30 This Week in Country Music
7:00 News
7:30 NBC News
8:00 Fame
9:00 Diff'rent Strokes - "The Hitchhikers: Pt. 2"
9:30 Silver Spoons - "Mr. Cool"
10:00 We've Got it Made - "The Break-Up: Pt. 1"
10:30 Mama's Family - "Supermarket"
11:00 Hollywood Mysteries
12:00 News
12:30 Saturday Night Live

WVII Channel 7 Bangor (ABC)
7:00 New Zoo Revue
7:30 Great Space Coaster
8:00 Sport Billy
8:30 Jetsons
9:00 Monchhichis/Little Rascals/Richie Rich
10:30 Pac-Man/Rubik the Amazing Cube/Menudo
11:30 Littles
12:00 Scooby & Scrappy-Doo/Puppy Hour
1:00 ABC Weekend Specials - "Stanley the Ugly Duckling"
1:30 American Bandstand
2:30 Hardy Boys/Nancy Drew Mysteries
3:30 Happy Days
4:00 Sports Beat
4:30 P.B.A. Bowling - $150,000 Miller High Life Classic
6:00 Wide World of Sports
7:30 Lorne Greene's New Wilderness
8:00 Hee-Haw
9:00 T.J. Hooker - "Hooker's Run"
10:00 Love Boat
11:00 Love Boat
12:00 News
12:15 All Hit Videos

WAGM Channel 8 Presque Isle (CBS, NBC, ABC)
7:30 New Zoo Revue
8:00 Captain Kangaroo
9:00 Bisketts
9:30 Shirt Tales
10:00 Smurfs
11:30 Charlie Brown and Snoopy Show
12:00 Benji, Zax, and Alien Prince
12:30 Bugs Bunny/Road Runner Show
2:00 Fat Albert and the Cosby Kids
2:30 Children's Film Festival
3:00 College Basketball - Boston College @ Pittsburgh
5:00 Golf - Bing Crosby Pro-Am Tournament
7:00 News
7:30 CBS News
8:00 Memories With Lawrence Welk
9:00 Whiz Kids - "Maid in the U.S.A."
10:00 Airwolf - "Bite of the Jackal"
11:00 Mike Hammer - "Hot Ice"
12:00 Solid Gold
1:00 Movie - To Catch a Thief (1955; Cary Grant, Grace Kelly, Jessie Royce Landis)

WMEM Channel 10 Presque Isle / WMED Channel 13 Calais (PBS)
9:00 Sesame Street
10:00 Case Studies in Small Business
10:30 New Tech Times
11:00 Wildlife Woodcarvers
11:30 Woodwright's Workshop
12:00 All New This Old House
12:30 Everyday Cooking With Jacques Pepin
1:00 So You Think You Know Maine?
1:30 Training Dogs the Woodhouse Way
2:00 Masterpiece Theatre - "The Irish R.M.: Part 1"
3:00 Movie - The Perils of Pauline (1947; Betty Hutton, Billy De Wolfe, Frank Faylen)
4:30 Sneak Previews
5:00 Maine Reporter's Notebook
5:30 State Wide
6:00 Candlepin Bowling
7:00 Great Chefs of San Francisco
7:30 Soapbox
8:00 Inside Story - "The Anchor"
8:30 Agronsky and Company
9:00 Movie - The Cruel Sea (1953; Virginia McKenna, Jack Hawkins, Donald Sinden)
11:00 Austin City Limits
12:00 Sorry
12:30 Monty Python's Flying Circus

ASN - Atlantic Satellite Network Cable TV only, Various Channels
2:30 Buckshot
3:00 Bits and Bytes
3:30 Memorial University Programme
4:00 Fabulous Talking Time Machine
4:30 Kidsworld
5:00 Friends of Man
5:30 Nashville Swing
6:00 Original Six Hockey Heroes - "Finals"
7:00 Don Cherry's Grapevine
7:30 This Week in Hockey
8:00 Movie - The Monster Club (1980; Vincent Price, John Carradine, Donald Pleasence)
10:00 Atlantic Canada's Choice

SUNDAY, FEBRUARY 5, 1984

CKCW Channel 2 Moncton, Channel 8 Charlottetown / CJCB Channel 4 Sydney / CJCH Channel 5 Halifax / 
CKLT Channel 9 Saint John (CTV)
8:00 Mighty Hercules
8:30 Sport Billy
9:00 Pac-Man
9:30 Wild World
10:00 World of Travel
10:30 Rex Humbard
11:00 Oral Roberts
11:30 World Tomorrow
12:00 World Alive
12:30 Sunday Mass
1:00 It is Written
1:30 Revival Hour
2:00 Tennis - Molson Challenge
5:00 Sun Country
5:30 Question Period
6:00 Olympiad - "The Great Moments at the Winter Games"
7:00 News
7:30 Windows
8:00 60 Minutes
9:00 Goodnight, Beantown
9:30 Movie - Chariots of Fire (1981; Ben Cross, Ian Charleson, Nigel Havers)
12:00 CTV News
12:20 News
12:30 Ray St. Germain
1:00 Six Million Dollar Man

CBHT Channel 3 Halifax / CBIT Channel 5 Sydney / CBCT Channel 13 Charlottetown (CBC)
8:00 Tom and Jerry
8:30 Switchback
10:00 Gunsmoke
11:00 Space: 1999 - "Catacombs of the Moon"
12:00 Meeting Place
1:00 Country Canada
1:30 Hymn Sing
2:00 Smiley's People
3:00 Smiley's People
4:00 Duplessis
5:00 CBC News
5:30 Indian Legends
6:00 Walt Disney - "Escape to Witch Mountain: Pt. 2"
7:00 Fraggle Rock
7:30 Beachcombers - "Aces High: Pt. 2"
8:00 Seeing Things - "Now You See Him, Now You Don't"
9:00 Movie - The Grey Fox (1982; Richard Farnsworth, Jackie Burroughs, Ken Pogue)
11:00 CBC News
11:20 Nation's Business
11:25 News
11:30 Lou Grant

CJBR Channel 3 Rimouski, Quebec (SRC)
8:30 Il etait une fois... l'homme
9:00 Woody le Pic
9:30 Passe-Partout
10:00 Les Contes de la foret verte
10:30 Klimbo/Si tous les gens du monde
11:00 Le Jour du Seigneur
12:00 Les Jeux Olympiques, reflet de l'histoire
1:00 La Semaine Verte
2:00 Propos et confidences
2:30 Les Couleurs de l'orchestre
3:00 Univers des sports
5:00 La Terre des milles coleres - "Cendre qui pleut, Terre qui rit"
5:30 Les Six Saisons Attikameks
6:00 Second Regard
7:00 Science-realite
7:30 Dossiers de presse
8:00 Court-circuit
8:30 Les Beaux Dimanches - "Superstar Pierre Nadeau"
9:30 Telejournal
9:50 Les Beaux Dimanches - "La Quarantine"
11:35 Sport-Dimanche
12:00 Cinema - La Poursuite infernale (1946; Henry Fonda, Linda Darnell, Victor Mature)

CHSJ (CBAT) Channel 4 Saint John / Channel 6 Newcastle / Channel 7 Moncton (CBC)
7:30 Jimmy Swaggart
8:30 Switchback
10:00 Rex Humbard
10:30 Day of Discovery
11:00 Old-Time Gospel Hour
12:00 World Tomorrow
12:30 Country Canada
1:00 Outpouring
1:30 Hymn Sing
2:00 Smiley's People
3:00 Smiley's People
4:00 Duplessis
5:00 CBC News
5:30 Indian Legends
6:00 Walt Disney - "Escape to Witch Mountain: Pt. 2"
7:00 Fraggle Rock
7:30 Beachcombers - "Aces High: Pt. 2"
8:00 Seeing Things - "Now You See Him, Now You Don't"
9:00 Movie - The Grey Fox (1982; Richard Farnsworth, Jackie Burroughs, Ken Pogue)
11:00 CBC News
11:20 Nation's Business
11:25 News
11:30 Benny Hill
12:00 100 Huntley Street

CBAFT Channel 11 Moncton (SRC)
8:30 Il etait une fois... l'homme
9:00 Woody le Pic
9:30 Passe-Partout
10:00 Les Contes de la foret verte
10:30 Klimbo/Si tous les gens du monde
11:00 Le Jour du Seigneur
12:00 Les Jeux Olympiques, reflet de l'histoire
1:00 vLa Semaine Verte
2:00 Propos et confidences
2:30 Les Couleurs de l'orchestre
3:00 Univers des sports
5:00 Sport-Mag
5:30 Les Six Saisons Attikameks
6:00 Second Regard
7:00 Science-realite
7:30 Dossiers de presse
8:00 Court-circuit
8:30 Les Beaux Dimanches - "Superstar Pierre Nadeau"
9:30 Telejournal
9:50 Les Beaux Dimanches - "La Quarantine"
11:35 Sport-Dimanche
12:00 Cinema - La Poursuite infernale (1946; Henry Fonda, Linda Darnell, Victor Mature)

WLBZ Channel 2 Bangor (NBC)
8:00 Big Valley
9:00 Wild Kingdom
9:30 Taking Advantage
10:00 Movie - The Pirates of Monterey (1947; Maria Montez, Rod Cameron, Mikhail Rasumny)
12:00 Entertainment This Week
1:00 News
1:30 Meet the Press
2:00 Bionic Woman - "Which One is Jaime?"
3:00 Movie - See How She Runs (1978; Joanne Woodward, John Considine, Mary-Beth Manning)
5:00 Movie - Try to Catch a Saint (1976; Susan Clark, Ricardo Montalban, Vera Miles)
7:00 News
7:30 NBC News
8:00 First Camera
9:00 Knight Rider - "Race For Life"
10:00 Movie - On Golden Pond (1981; Katharine Hepburn, Henry Fonda, Jane Fonda)
12:15 News
12:45 Movie - The Man Who Wanted to Live Forever (1970; Stuart Whitman, Sandy Dennis, Burl Ives)

WVII Channel 7 Bangor (ABC)
7:00 Great Space Coaster
7:30 Bullwinkle
8:00 Underdog
8:30 It's Your Business
9:00 Soul's Harbor
10:00 Jack Van Impe
10:30 Ernest Angley
11:30 World Tomorrow
12:00 Profiles
12:30 This Week With David Brinkley
1:30 CHiPs
2:30 Barney Miller
3:00 Superstars - "The Women Superstars"
4:30 Amateur Boxing - U.S.A. Vs. U.S.S.R.
5:30 Wide World of Sports
7:00 ABC News
7:30 Happy Days
8:00 Ripley's Believe it or Not
9:00 Hardcastle and McCormick - "The Georgia Street Motors"
10:00 Movie - My Mother's Secret Life (1984; Loni Anderson, Paul Sorvino, Amanda Wyss)
12:00 ABC News
12:15 Jim Bakker

WAGM Channel 8 Presque Isle (CBS, NBC, ABC)
7:00 Captain Kangaroo
8:00 Dungeons and Dragons
8:30 Jack Van Impe
9:00 Jimmy Swaggart
10:00 Day of Discovery
10:30 Oral Roberts
11:00 Catholic Mass
11:30 Sunday Morning
1:00 It's Your Business
1:30 Meet the Press
2:00 College Basketball - Oregon State @ Michigan State
4:00 Golf - Bing Crosby Pro-Am Tournament
7:30 CBS News
8:00 60 Minutes
9:00 Music City, U.S.A.
9:30 Movie - Chariots of Fire (1981; Ben Cross, Ian Charleson, Nigel Havers)
12:00 CBS News
12:15 Hotel

WMEM Channel 10 Presque Isle / WMED Channel 13 Calais (PBS)
9:00 Sesame Street
10:00 Mister Rogers
10:30 Why in the World?
11:00 Newton's Apple
11:30 3-2-1 Contact
12:00 Nature
1:00 Nova - "Antarctica: Earth's Last Frontier"
2:00 Washington Week in Review
2:30 Wall $treet Week
3:00 Movie - Trail of the Lonesome Pine (1936; Sylvia Sidney, Fred MacMurray, Henry Fonda)
5:00 International Edition
5:30 Victory Garden
6:00 Magic of Oil Painting
6:30 Magic of Animal and Landscape Painting
7:00 Firing Line
8:00 Conversations
8:30 Barbara's World of Horses and Ponies
9:00 Nature
10:00 Masterpiece Theatre - "The Irish R.M.: Pt. 2"
11:00 Chemical People
11:30 Caribou Choral Society

ASN - Atlantic Satellite Network Cable TV only, Various Channels
1:30 Jack Van Impe
2:00 100 Huntley Street
3:00 Robert Schuller
4:00 Professor Moffett
4:30 Foufouli
5:00 For Lovers Only
5:30 World Outdoors
6:00 Challenging Sea
6:30 Peter Appleyard
7:00 Matt and Jenny
7:30 Fighting Words
8:00 Movie - Can't Stop the Music (1980; Alex Briley, David Hodo, Glenn Hughes)
10:00 Schulman File
11:30 Music 'Til Midnight

MONDAY, FEBRUARY 6, 1984

CKCW Channel 2 Moncton, Channel 8 Charlottetown / CJCB Channel 4 Sydney / CJCH Channel 5 Halifax / 
CKLT Channel 9 Saint John (CTV)
7:00 Mighty Hercules
7:30 Canada A.M.
10:00 Romper Room
10:30 What's Cooking?
11:00 Guess What?
11:30 20 Minute Workout
12:00 Just Like Mom
12:30 Smurfs
1:00 Definition (with guests Liona Boyd and Harvey Atkin)
1:30 City Lights
2:00 Don Harron
3:00 Another World
4:00 General Hospital
5:00 ATV News
6:30 M*A*S*H - "Out of Gas"
7:00 Movie - Little House On the Prairie: The Last Farewell (1984; Melissa Gilbert, Dean Butler, Richard Bull)
9:00 Movie - Arthur (1981; Dudley Moore, Liza Minnelli, John Gielgud)
11:00 XIV Winter Olympics
12:00 CTV News
12:20 News
1:00 Bionic Woman

CBHT Channel 3 Halifax / CBIT Channel 5 Sydney / CBCT Channel 13 Charlottetown (CBC)
9:15 Friendly Giant
9:30 Nova Scotia Schools
10:30 Mr. Dressup
11:00 Sesame Street
12:00 Feeling Good
12:30 Happy Days
1:00 Tales of the Unexpected
1:30 Titans
2:00 All My Children
3:00 Take 30
3:30 Coronation Street
4:00 Do it For Yourself
4:30 Just Down the Street
5:00 Coming Attractions
5:30 Three's Company
6:00 First Edition (CBHT, CBIT only)
6:00 Compass (CBCT only)
7:00 Remington Steele - "Steele Sweet On You"
8:00 Too Close For Comfort - "Is There a Doctor in the House?"
8:30 Hangin' in - "Kissing Cousins"
9:00 Buffalo Bill - "The Search High and Low For Miss WBFL"
9:30 Newhart - "Kirk Pops the Question"
10:00 National
10:20 Journal
11:00 National News Update
11:05 Maritimes Tonight
11:25 Barney Miller - "Guns"
11:55 Movie - Juarez (1939; Paul Muni, Bette Davis, Brian Aherne)

CJBR Channel 3 Rimouski, Quebec (SRC)
10:30 En Mouvement
10:45 Sur le bout de la langue
11:00 Passe-Partout
11:30 Felix et Ciboulette
12:00 Rien que pour vous
12:30 Star Trek
1:00 Nouvelles
1:30 Allo Bou-Bou
2:30 Au jour le jour
3:30 Cinema - Maitre apres Dieu (1951; Pierre Brasseur, Jacques Francois, Jean Mercure)
5:00 Bobino
5:30 Les Schtroumpfs
6:00 Le Grand-frere
7:00 Ce Soir
7:30 Nouvelles
8:00 Drole de vie
8:30 Terre humaine
9:00 Poivre et sel
9:30 La Bonne Aventure
10:00 Quincy - "Le Releve"
11:00 Telejournal et sports
12:15 Science-realite
12:45 Patrimoine religieux
1:15 Le Roi qui vient du sud

CHSJ (CBAT) Channel 4 Saint John / Channel 6 Newcastle / Channel 7 Moncton (CBC)
8:00 100 Huntley Street
9:00 Sesame Street
10:00 Kids and Things
10:15 Friendly Giant
10:30 Mr. Dressup
11:00 Wok With Yan
11:30 Let's Shape Up
12:00 Mid-Day
1:00 Price is Right
2:00 All My Children
3:00 Take 30
3:30 Do it For Yourself
4:00 Rocket Robin Hood
4:30 Popeye
5:00 Laverne and Shirley
5:30 CBC News For New Brunswick
6:30 Three's Company
7:00 Fame
8:00 Too Close For Comfort - "Is There a Doctor in the House?"
8:30 Hangin' in - "Kissing Cousins"
9:00 Buffalo Bill - "The Search High and Low For Miss WBFL"
9:30 Newhart - "Kirk Pops the Question"
10:00 National
10:20 Journal
11:00 Emerald Point, N.A.S.
12:00 News
12:30 Hawaii Five-O

CBAFT Channel 11 Moncton (SRC)
10:30 En Mouvement
10:45 Sur le bout de la langue
11:00 Passe-Partout
11:30 Felix et Ciboulette
12:00 Rien que pour vous
12:30 Star Trek
1:00 Nouvelles
1:30 Allo Bou-Bou
2:30 Au jour le jour
3:30 Cinema - Maitre apres Dieu (1951; Pierre Brasseur, Jacques Francois, Jean Mercure)
5:00 Bobino
5:30 Les Schtroumpfs
6:00 Coup d'oeil
6:30 Ce Soir Atlantique
7:30 Avis de recherche
8:00 Drole de vie
8:30 Terre humaine
9:00 Poivre et sel
9:30 La Bonne Aventure
10:00 Quincy - "Le Releve"
11:00 Telejournal et sports
12:15 Science-realite
12:45 Patrimoine religieux
1:15 Le Roi qui vient du sud

WLBZ Channel 2 Bangor (NBC)
7:30 News
8:00 Today
10:00 Donahue
11:00 Facts of Life
11:30 Sale of the Century
12:00 Wheel of Fortune
12:30 Dream House
1:00 News
1:30 Search For Tomorrow
2:00 Days of Our Lives
3:00 Another World
4:00 Muppet Show
4:30 I Dream of Jeannie
5:00 Buck Rogers in the 25th Century
5:45 Buck Rogers in the 25th Century
6:30 Entertainment Tonight
7:00 News
7:30 NBC News
8:00 M*A*S*H - "Good-Bye, Cruel World"
8:30 WKRP in Cincinnati - "Carlson For President"
9:00 TV's Bloopers, Commercials, and Practical Jokes
10:00 Movie - Little House On the Prairie: The Last Farewell (1984; Melissa Gilbert, Dean Butler, Richard Bull)
12:00 News
12:30 Best of Carson (with guests Steve Martin, David Frishberg, and Ali MacGraw)
1:30 David Letterman

WVII Channel 7 Bangor (ABC)
7:00 Jim Bakker
8:00 Good Morning America
10:00 20 Minute Workout
10:30 Edge of Night
11:00 Family
12:00 Benson
12:30 Loving
1:00 Family Feud
1:30 Ryan's Hope
2:00 All My Children
3:00 One Life to Live
4:00 General Hospital
5:00 CHiPs
6:00 Star Trek - "The Savage Curtain"
7:00 News
7:30 ABC News
8:00 About Maine
8:30 Family Feud
9:00 Movie - Arthur (1981; Dudley Moore, Liza Minnelli, John Gielgud)
11:00 Barbara Walters Special (with interviews with Mister T, Esther Williams, and Howard Cosell)
12:00 News
12:30 XIV Winter Olympics
1:00 Lie Detector

WAGM Channel 8 Presque Isle (CBS, NBC, ABC)
7:15 Rural Report
7:30 ABC News
8:00 Good Morning America
10:00 Donahue
11:00 New $25,000 Pyramid
11:30 Press Your Luck
12:00 Price is Right
1:00 Family Feud
1:30 Young and the Restless
2:30 As the World Turns
3:30 Capitol
4:00 Guiding Light
5:00 Tattletales
5:30 Merv Griffin
6:30 Three's Company
7:00 News
7:30 CBS News
8:00 M*A*S*H
8:30 County Telequiz
9:00 Scarecrow and Mrs. King - "Dead Ringer"
10:00 After M*A*S*H - "Another Saturday Night"
10:30 Newhart - "Kirk Pops the Question"
11:00 Hill Street Blues - "Grace Under Pressure"
12:00 News
12:30 Hart to Hart - "Murder Up Their Sleeve"
1:40 Columbo - "Double Exposure"

WMEM Channel 10 Presque Isle / WMED Channel 13 Calais (PBS)
9:15 A.M. Weather
9:30 Mister Rogers
10:00 It's Everybody's Business
10:30 College Preview
11:00 Educational Programming
1:00 Sesame Street
2:00 Educational Programming
3:30 Hooked On Aerobics
4:00 America: The Second Century
4:30 Understanding Human Behavior
5:00 Sesame Street
6:00 Mister Rogers
6:30 Electric Company
7:00 Focus On Society
7:30 It's Everybody's Business
8:00 MacNeil-Lehrer News Hour
9:00 Frontline - "The Old Man and the Gun"
10:00 Great Performances - "La Cenerentola"

ASN - Atlantic Satellite Network Cable TV only, Various Channels
8:00 100 Huntley Street
9:00 Polka Dot Door
9:30 Size Small
10:00 Joyce Davidson
10:30 University of the Air
11:30 Tourism
12:00 Scooby-Doo
12:30 Little Rascals
1:00 Landscapes of Geometry
1:15 Science Alliance
1:30 Amerique du Nord
1:45 Earth Science
2:00 Grandeur Nature
2:30 Atlantic Afternoon
3:00 Micro Magic
3:30 You're Beautiful
4:00 Guiding Light
5:00 Pitfall
5:30 New Candid Camera
6:00 People's Court
6:30 That's Life
7:00 Atlantic Pulse
7:30 WKRP in Cincinnati
8:00 Movie - Cleopatra (first part) (1963; Elizabeth Taylor, Richard Burton, Martin Landau)
10:00 Spotlight
10:30 Showbiz
11:00 Atlantic Pulse

TUESDAY, FEBRUARY 7, 1984

CKCW Channel 2 Moncton, Channel 8 Charlottetown / CJCB Channel 4 Sydney / CJCH Channel 5 Halifax / 
CKLT Channel 9 Saint John (CTV)
7:00 Mighty Hercules
7:30 Canada A.M.
10:00 Romper Room
10:30 What's Cooking?
11:00 Guess What?
11:30 20 Minute Workout
12:00 Just Like Mom
12:30 Smurfs
1:00 Definition (with guests Liona Boyd and Harvey Atkin)
1:30 City Lights
2:00 Don Harron
3:00 Another World
4:00 General Hospital
5:00 ATV News
6:30 M*A*S*H - "Private Finance"
7:00 Fantasy Island
8:00 XIV Winter Olympics
11:00 Mississippi
12:00 CTV News
12:20 News
12:45 XIV Winter Olympics
1:15 Six Million Dollar Man

CBHT Channel 3 Halifax / CBIT Channel 5 Sydney / CBCT Channel 13 Charlottetown (CBC)
9:15 Friendly Giant
9:30 Nova Scotia Schools
10:00 Canadian Schools
10:30 Mr. Dressup
11:00 Sesame Street
12:00 Wild Kingdom
12:30 All in the Family
1:00 1915
2:00 All My Children
3:00 Take 30
3:30 Coronation Street
4:00 Do it For Yourself
4:30 Edison Twins
5:00 Happy Days
5:30 Three's Company
6:00 First Edition (CBHT, CBIT only)
6:00 Compass (CBCT only)
7:00 Fifth Estate
8:00 XIV Winter Olympics
9:00 Three's Company - "Baby, It's Cold Inside"
9:30 Oh, Madeline - "The Lady and the Lamp"
10:00 National
10:20 Journal
11:00 National News Update
11:05 Maritimes Tonight
11:25 Barney Miller - "Vanished: Pt. 1"
11:55 Movie - Doctor Ehrlich's Magic Bullet (1940; Edward G. Robinson, Ruth Gordon, Otto Kruger)

CJBR Channel 3 Rimouski, Quebec (SRC)
10:30 En Mouvement
10:45 Les 100 tours de Centour
11:00 Passe-Partout
11:30 Felix et Ciboulette
12:00 De bien belles choses
12:30 Les Aventures de Virulysse
1:00 Nouvelles
1:30 Allo Bou-Bou
2:30 Au jour le jour
3:30 Cinema - Une tille du tonnere (1966; Ann-Margret, Tony Franciosa, Robert Coote)
5:00 Bobino
5:30 Minibus
6:00 L'Incroyable Hulk
7:00 Ce Soir
7:30 Nouvelles
8:00 Le Vagabond
8:30 Monsieur le Ministre
9:00 Cinema - Sybil (premiere partie) (1976; Joanne Woodward, Sally Field, Brad Davis)
11:00 Telejournal et sports
12:20 XIVe Jeux Olympiques d'hiver
1:20 Cinema - Chasseurs de scalps (1968; Burt Lancaster, Shelley Winters, Telly Savalas)

CHSJ (CBAT) Channel 4 Saint John / Channel 6 Newcastle / Channel 7 Moncton (CBC)
8:00 100 Huntley Street
9:00 Sesame Street
10:00 Kids and Things
10:15 Friendly Giant
10:30 Mr. Dressup
11:00 Wok With Yan
11:30 Let's Shape Up
12:00 Mid-Day
1:00 Price is Right
2:00 All My Children
3:00 Take 30
3:30 Do it For Yourself
4:00 Rocket Robin Hood
4:30 Popeye
5:00 Laverne and Shirley
5:30 CBC News For New Brunswick
6:30 Three's Company
7:00 Fifth Estate
8:00 A-Team - "It's a Desert Out There"
9:00 Three's Company - "Baby, It's Cold Inside"
9:30 Oh, Madeline - "The Lady and the Lamp"
10:00 National
10:20 Journal
11:00 Remington Steele - "Steele Sweet On You"
12:00 News
12:30 XIV Winter Olympics

CBAFT Channel 11 Moncton (SRC)
10:30 En Mouvement
10:45 Les 100 tours de Centour
11:00 Passe-Partout
11:30 Felix et Ciboulette
12:00 De bien belles choses
12:30 Les Aventures de Virulysse
1:00 Nouvelles
1:30 Allo Bou-Bou
2:30 Au jour le jour
3:30 Cinema - Une tille du tonnere (1966; Ann-Margret, Tony Franciosa, Robert Coote)
5:00 Bobino
5:30 Minibus
6:00 Coup d'oeil
6:30 Ce Soir Atlantique
7:30 Avis de recherche
8:00 La Bastringue - "Albert Babin et Bob Higgins"
8:30 Monsieur le Ministre
9:00 Cinema - Sybil (premiere partie) (1976; Joanne Woodward, Sally Field, Brad Davis)
11:00 Telejournal et sports
12:20 XIVe Jeux Olympiques d'hiver
1:20 Cinema - Chasseurs de scalps (1968; Burt Lancaster, Shelley Winters, Telly Savalas)

WLBZ Channel 2 Bangor (NBC)
7:30 News
8:00 Today
10:00 Donahue
11:00 Facts of Life
11:30 Sale of the Century
12:00 Wheel of Fortune
12:30 Dream House
1:00 News
1:30 Search For Tomorrow
2:00 Days of Our Lives
3:00 Another World
4:00 Muppet Show
4:30 I Dream of Jeannie
5:00 Buck Rogers in the 25th Century
5:45 Buck Rogers in the 25th Century
6:30 Entertainment Tonight
7:00 News
7:30 NBC News
8:00 M*A*S*H - "April Fools"
8:30 WKRP in Cincinnati - "Bad Risk"
9:00 A-Team - "It's a Desert Out There"
10:00 Riptide - "The Mean, Green Love Machine"
11:00 Remington Steele - "Steele Sweet On You"
12:00 News
12:30 Tonight Show
1:30 David Letterman

WVII Channel 7 Bangor (ABC)
7:00 Jim Bakker
8:00 Good Morning America
10:00 20 Minute Workout
10:30 Edge of Night
11:00 Family
12:00 Benson
12:30 Loving
1:00 Family Feud
1:30 Ryan's Hope
2:00 All My Children
3:00 One Life to Live
4:00 General Hospital
5:00 CHiPs
6:00 Star Trek - "All Our Yesterdays"
7:00 News
7:30 ABC News
8:00 Barney Miller
8:30 Family Feud
9:00 XIV Winter Olympics
12:00 News
12:30 ABC News Nightline
1:30 Lie Detector

WAGM Channel 8 Presque Isle (CBS, NBC, ABC)
7:15 Rural Report
7:30 ABC News
8:00 Good Morning America
10:00 Donahue
11:00 New $25,000 Pyramid
11:30 Press Your Luck
12:00 Price is Right
1:00 Family Feud
1:30 Young and the Restless
2:30 As the World Turns
3:30 Capitol
4:00 Guiding Light
5:00 Tattletales
5:30 Merv Griffin
6:30 Three's Company
7:00 News
7:30 CBS News
8:00 M*A*S*H
8:30 Cheers - "Fortune and Men's Weight"
9:00 XIV Winter Olympics
12:00 News
12:30 Magnum, P.I. - "Wave Good-Bye"
1:40 McCloud - "The Man With the Golden Hat"

WMEM Channel 10 Presque Isle / WMED Channel 13 Calais (PBS)
9:15 A.M. Weather
9:30 Mister Rogers
10:00 Sesame Street
11:00 Educational Programming
1:00 Sesame Street
2:00 Educational Programming
3:30 Hooked On Aerobics
4:00 Young and Special
4:30 Focus On Society
5:00 Sesame Street
6:00 Mister Rogers
6:30 Electric Company
7:00 America: The Second Century
7:30 Understanding Human Behavior
8:00 MacNeil-Lehrer News Hour
9:00 Nova - "Bamiki Bandula: Children of the Forest"
10:00 American Playhouse - "Nothing But a Man"
11:30 New Tech Times
12:00 Wildlife Woodcarving
12:30 Late Night America

ASN - Atlantic Satellite Network Cable TV only, Various Channels
8:00 100 Huntley Street
9:00 Polka Dot Door
9:30 Size Small
10:00 Joyce Davidson
10:30 Gerontology
12:00 Scooby-Doo
12:30 Gary Coleman Show
1:00 Salut Good Works
1:15 Juba
1:30 Trade-Offs
1:45 Art
2:00 Mon Coin du Pays
2:30 Atlantic Afternoon
3:00 Micro Magic
3:30 You're Beautiful
4:00 Guiding Light
5:00 Pitfall
5:30 New Candid Camera
6:00 People's Court
6:30 That's Life
7:00 Atlantic Pulse
7:30 WKRP in Cincinnati
8:00 Movie - Cleopatra (second part) (1963; Elizabeth Taylor, Richard Burton, Martin Landau)
10:00 Trapper John, M.D.
11:00 Atlantic Pulse

WEDNESDAY, FEBRUARY 8, 1984

CKCW Channel 2 Moncton, Channel 8 Charlottetown / CJCB Channel 4 Sydney / CJCH Channel 5 Halifax / 
CKLT Channel 9 Saint John (CTV)
7:00 Mighty Hercules
7:30 Canada A.M.
9:30 XIV Winter Olympics
11:00 Guess What?
11:30 20 Minute Workout
12:00 Just Like Mom
12:30 Smurfs
1:00 Definition (with guests Liona Boyd and Harvey Atkin)
1:30 City Lights
2:00 Don Harron
3:00 Another World
4:00 General Hospital
5:00 ATV News
6:30 M*A*S*H - "Good-Bye, Radar: Pt. 1"
7:00 Jeffersons
7:30 Atlantic Loto
8:00 XIV Winter Olympics
10:00 St. Elsewhere - "In Sickness and in Health"
11:00 Dukes of Hazzard - "Undercover Dukes: Pt. 2"
12:00 CTV News
12:20 ATV News
1:00 Bionic Woman

CBHT Channel 3 Halifax / CBIT Channel 5 Sydney / CBCT Channel 13 Charlottetown (CBC)
9:15 Friendly Giant
9:30 XIV Winter Olympics
11:00 Sesame Street
12:00 Feeling Good
12:30 Happy Days
1:00 Minder
2:00 All My Children
3:00 Take 30
3:30 Coronation Street
4:00 Do it For Yourself
4:30 Going Great
5:00 Coming Attractions
5:30 Three's Company
6:00 First Edition (CBHT, CBIT only)
6:00 Compass (CBCT only)
7:00 Nature of Things - "Bring Back My Bonnie"
8:00 XIV Winter Olympics
9:00 Marketplace - "The Diet Dilemma"/"The Growth of Investment Clubs"/"Liquid Cleaners"
9:30 Front Page Challenge
10:00 National
10:20 Journal
11:00 National News Update
11:05 Maritimes Tonight
11:25 Barney Miller - "Vanished: Pt. 2"
11:55 Movie - Gentleman Jim (1942; Errol Flynn, Alexis Smith, Jack Carson)

CJBR Channel 3 Rimouski, Quebec (SRC)
10:05 Fariboles
10:30 En Mouvement
10:45 Les 100 tours de Centour
11:00 Passe-Partout
11:30 Felix et Ciboulette
12:00 Les Ateliers
12:30 Un animal, des animaux
1:00 Nouvelles
1:30 Allo Bou-Bou
2:30 Au jour le jour
3:30 Le Temps de vivre
5:00 Bobino
5:30 Au Jeu
6:00 Grizzly Adams
7:00 Ce Soir
7:30 Nouvelles
8:00 Du Tac au Tac - "La Partie de cartes"
8:30 Le Temps d'une paix
9:00 Coup d'oeil
9:30 Vivre a trois
10:00 Les Oiseaux se cachent pour mourir
11:00 Telejournal et sports
12:20 XIVe Jeux Olympiques d'hiver
1:40 Reflets d'un pays

CHSJ (CBAT) Channel 4 Saint John / Channel 6 Newcastle / Channel 7 Moncton (CBC)
8:00 100 Huntley Street
9:00 Sesame Street
10:00 Kids and Things
10:15 Friendly Giant
10:30 Mr. Dressup
11:00 Wok With Yan
11:30 Let's Shape Up
12:00 Mid-Day
1:00 Price is Right
2:00 All My Children
3:00 Take 30
3:30 Do it For Yourself
4:00 Rocket Robin Hood
4:30 Popeye
5:00 Laverne and Shirley
5:30 CBC News For New Brunswick
6:30 Three's Company
7:00 Nature of Things - "Bring Back My Bonnie"
8:00 Diff'rent Strokes
8:30 Newscope
9:00 Marketplace - "The Diet Dilemma"/"The Growth of Investment Clubs"/"Liquid Cleaners"
9:30 Front Page Challenge
10:00 National
10:20 Journal
11:00 Tommy Hunter (with guests Porter Wagoner, Donna Fargo, and Al Simmons)
12:00 News
12:30 XIV Winter Olympics

CBAFT Channel 11 Moncton (SRC)
10:05 Fariboles
10:30 En Mouvement
10:45 Les 100 tours de Centour
11:00 Passe-Partout
11:30 Felix et Ciboulette
12:00 Les Ateliers
12:30 Un animal, des animaux
1:00 Nouvelles
1:30 Allo Bou-Bou
2:30 Au jour le jour
3:30 Le Temps de vivre
5:00 Bobino
5:30 Au Jeu
6:00 Coup d'oeil
6:30 Ce Soir Atlantique
7:30 Avis de recherche
8:00 Villes et Villages - "Beresford"
9:00 Coup d'oeil
9:30 Du Tac au Tac - "La Partie de cartes"
10:00 Les Oiseaux se cachent pour mourir
11:00 Telejournal et sports
12:20 XIVe Jeux Olympiques d'hiver
1:40 Reflets d'un pays

WLBZ Channel 2 Bangor (NBC)
7:30 News
8:00 Today
10:00 Donahue
11:00 Facts of Life
11:30 Sale of the Century
12:00 Wheel of Fortune
12:30 Dream House
1:00 News
1:30 Search For Tomorrow
2:00 Days of Our Lives
3:00 Another World
4:00 Muppet Show
4:30 I Dream of Jeannie
5:00 Buck Rogers in the 25th Century
5:45 Buck Rogers in the 25th Century
6:30 Entertainment Tonight
7:00 News
7:30 NBC News
8:00 M*A*S*H
8:30 WKRP in Cincinnati
9:00 Real People
10:00 Facts of Life - "Big Fish/Little Fish"
10:30 Night Court - "The Eye of the Beholder"
11:00 St. Elsewhere - "In Sickness and in Health"
12:00 News
12:30 Tonight Show
1:30 David Letterman

WVII Channel 7 Bangor (ABC)
7:00 Jim Bakker
8:00 Good Morning America
10:00 20 Minute Workout
10:30 Edge of Night
11:00 Family
12:00 Benson
12:30 Loving
1:00 Family Feud
1:30 Ryan's Hope
2:00 All My Children
3:00 One Life to Live
4:00 General Hospital
5:00 Afterschool Special - "The Great Love Experiment"
6:00 Star Trek - "Turnabout Intruder"
7:00 News
7:30 ABC News
8:00 Barney Miller
8:30 Family Feud
9:00 20/20
10:00 XIV Winter Olympics
12:00 News
12:30 XIV Winter Olympics
1:00 Lie Detector

WAGM Channel 8 Presque Isle (CBS, NBC, ABC)
7:15 Rural Report
7:30 ABC News
8:00 Good Morning America
10:00 Donahue
11:00 New $25,000 Pyramid
11:30 Press Your Luck
12:00 Price is Right
1:00 Family Feud
1:30 Young and the Restless
2:30 As the World Turns
3:30 Capitol
4:00 Guiding Light
5:00 Afterschool Special - "The Great Love Experiment"
6:00 Merv Griffin
7:00 News
7:30 CBS News
8:00 M*A*S*H
8:30 We Got it Made
9:00 Real People
10:00 XIV Winter Olympics
12:00 News
12:30 Police Story - "The Witness"
12:40 Movie - The Magnificent Hustle (1978; David Kyle, Albert Salmi, George Hamilton)

WMEM Channel 10 Presque Isle / WMED Channel 13 Calais (PBS)
9:15 A.M. Weather
9:30 Mister Rogers
10:00 It's Everybody's Business
10:30 College Preview
11:00 Educational Programming
1:00 Sesame Street
2:00 Educational Programming
3:30 Hooked On Aerobics
4:00 America: The Second Century
4:30 Understanding Human Behavior
5:00 Sesame Street
6:00 Mister Rogers
6:30 Electric Company
7:00 Focus On Society
7:30 It's Everybody's Business
8:00 MacNeil-Lehrer News Hour
9:00 National Geographic - "Love Those Trains"
10:00 Walk Through the Twentieth Century with Bill Moyers
11:00 DuPont-Columbia Awards in Broadcast Journalism
12:30 Late Night America

ASN - Atlantic Satellite Network Cable TV only, Various Channels
9:00 Polka Dot Door
9:30 Size Small
10:00 Just Like Mom
10:30 Fast Forward
11:00 Canada: The Great Experiment
11:30 Bits and Bytes
12:00 Scooby-Doo
12:30 Shirt Tales
1:00 Gerontology
2:30 Atlantic Afternoon
3:00 Micro Magic
3:30 You're Beautiful
4:00 Guiding Light
5:00 Pitfall
5:30 New Candid Camera
6:00 People's Court
6:30 That's Life
7:00 Atlantic Pulse
7:30 WKRP in Cincinnati
8:00 Real People
9:00 Vista - "You Are Older, Father William"
10:00 Wayne Thomas
11:00 Atlantic Pulse

THURSDAY, FEBRUARY 9, 1984

CKCW Channel 2 Moncton, Channel 8 Charlottetown / CJCB Channel 4 Sydney / CJCH Channel 5 Halifax / 
CKLT Channel 9 Saint John (CTV)
7:00 Mighty Hercules
7:30 Canada A.M.
10:00 XIV Winter Olympics
11:00 Guess What?
11:30 20 Minute Workout
12:00 Just Like Mom
12:30 Smurfs
1:00 Definition (with guests Liona Boyd and Harvey Atkin)
1:30 Good Company - "Breast Cancer"
2:30 Another World
3:30 XIV Winter Olympics
5:00 ATV News
6:30 M*A*S*H - "Good-Bye, Radar: Pt. 2"
7:00 Hill Street Blues - "The Other Side of Oneness"
8:00 XIV Winter Olympics
9:30 Magnum, P.I. - "Paradise Blues"
10:30 Cheers - "Snow Job"
11:00 Hot 30
12:00 CTV News
12:20 News
12:45 XIV Winter Olympics
1:15 Movie - Custer of the West (1967; Robert Shaw, Mary Ure, Ty Hardin)

CBHT Channel 3 Halifax / CBIT Channel 5 Sydney / CBCT Channel 13 Charlottetown (CBC)
9:15 Friendly Giant
9:30 Nova Scotia Schools
10:30 Mr. Dressup
11:00 Sesame Street
12:00 Midday News (CBHT, CBIT only)
12:00 Heritage (CBCT only)
12:30 All in the Family
1:00 All Creatures Great and Small
2:00 All My Children
3:00 Take 30
3:30 Coronation Street
4:00 Do it For Yourself
4:30 What's New?
5:00 Happy Days
5:30 Three's Company
6:00 First Edition (CBHT, CBIT only)
6:00 Compass (CBCT only)
7:00 Sons and Daughters
7:30 Judge
8:00 XIV Winter Olympics
9:00 Hand and Eye
10:00 National
10:20 Journal
11:00 National News Update
11:05 Maritimes Tonight
11:25 Barney Miller - "Uniform Day"
11:55 Movie - The Adventures of Mark Twain (1944; Fredric March, Alexis Smith, Donald Crisp)

CJBR Channel 3 Rimouski, Quebec (SRC)
10:05 Fariboles
10:30 En Mouvement
10:45 Les 100 tours de Centour
11:00 Passe-Partout
11:30 Felix et Ciboulette
12:00 Les Ateliers
12:30 Daniel Bertolino, l'exploration et vous
1:00 Nouvelles
1:30 Allo Bou-Bou
2:30 Au jour le jour
3:30 Cinema - Malec chez les Indiens (1922; Buster Keaton, Virginia Fox, Joe Roberts)
5:00 Bobino
5:30 Traboulidon
6:00 Robinson Suisse
6:30 La Vie secrete des animaux
7:00 Ce Soir
7:30 Nouvelles
8:00 Genies en Herbe
8:30 La Vie promise
9:00 Cinema - Orca (1977; Richard Harris, Charlotte Rampling, Bo Derek)
11:00 Telejournal et sports
12:20 XIVe Jeux Olympiques d'hiver
1:20 Cinema - Fantomas contre Scotland Yard (1967; Jean Marais, Louis de Funes, Mylene Demongeot)

CHSJ (CBAT) Channel 4 Saint John / Channel 6 Newcastle / Channel 7 Moncton (CBC)
8:00 100 Huntley Street
9:00 Sesame Street
10:00 Kids and Things
10:15 Friendly Giant
10:30 Mr. Dressup
11:00 Wok With Yan
11:30 Let's Shape Up
12:00 Mid-Day
1:00 Price is Right
2:00 All My Children
3:00 Take 30
3:30 Do it For Yourself
4:00 Rocket Robin Hood
4:30 Popeye
5:00 Laverne and Shirley
5:30 CBC News For New Brunswick
6:30 Three's Company
7:00 Most Beautiful Girl in the World
9:00 Ethiopia Report
10:00 National
10:20 Journal
11:00 Knots Landing - "So Shall You Reap"
12:00 News
12:30 XIV Winter Olympics

CBAFT Channel 11 Moncton (SRC)
10:05 Fariboles
10:30 En Mouvement
10:45 Les 100 tours de Centour
11:00 Passe-Partout
11:30 Felix et Ciboulette
12:00 Les Ateliers
12:30 Daniel Bertolino, l'exploration et vous
1:00 Nouvelles
1:30 Allo Bou-Bou
2:30 Au jour le jour
3:30 Cinema - Malec chez les Indiens (1922; Buster Keaton, Virginia Fox, Joe Roberts)
5:00 Bobino
5:30 Traboulidon
6:00 Coup d'oeil
6:30 Ce Soir Atlantique
7:30 Avis de recherche
8:00 Genies en Herbe
8:30 La Vie promise
9:00 Cinema - Orca (1977; Richard Harris, Charlotte Rampling, Bo Derek)
11:00 Telejournal et sports
12:20 XIVe Jeux Olympiques d'hiver
1:20 Cinema - Fantomas contre Scotland Yard (1967; Jean Marais, Louis de Funes, Mylene Demongeot)

WLBZ Channel 2 Bangor (NBC)
7:30 News
8:00 Today
10:00 Donahue
11:00 Facts of Life
11:30 Sale of the Century
12:00 Wheel of Fortune
12:30 Dream House
1:00 News
1:30 Search For Tomorrow
2:00 Days of Our Lives
3:00 Another World
4:00 Muppet Show
4:30 I Dream of Jeannie
5:00 Buck Rogers in the 25th Century
5:45 Buck Rogers in the 25th Century
6:30 Entertainment Tonight
7:00 News
7:30 NBC News
8:00 M*A*S*H - "Back Pay"
8:30 WKRP in Cincinnati - "Baby, if You've Ever Wondered"
9:00 Gimme a Break! - "Valentine"
9:30 Family Ties - "Ready or Not"
10:00 Cheers - "Snow Job"
10:30 Buffalo Bill - "The Search High and Low For Miss WBFL"
11:00 Hill Street Blues - "The Other Side of Oneness"
12:00 News
12:30 Tonight Show
1:30 David Letterman

WVII Channel 7 Bangor (ABC)
7:00 Jim Bakker
8:00 Good Morning America
10:00 20 Minute Workout
10:30 Edge of Night
11:00 Family
12:00 Benson
12:30 Loving
1:00 Family Feud
1:30 Ryan's Hope
2:00 All My Children
3:00 One Life to Live
4:00 General Hospital
5:00 CHiPs
6:00 Star Trek - "Space Seed"
7:00 News
7:30 ABC News
8:00 Barney Miller
8:30 Family Feud
9:00 XIV Winter Olympics
12:00 News
12:30 XIV Winter Olympics
1:00 ABC News Nightline
1:30 Lie Detector

WAGM Channel 8 Presque Isle (CBS, NBC, ABC)
7:15 Rural Report
7:30 ABC News
8:00 Good Morning America
10:00 Donahue
11:00 New $25,000 Pyramid
11:30 Press Your Luck
12:00 Price is Right
1:00 Family Feud
1:30 Young and the Restless
2:30 As the World Turns
3:30 Capitol
4:00 Guiding Light
5:00 Tattletales
5:30 Merv Griffin
6:30 Three's Company
7:00 News
7:30 CBS News
8:00 M*A*S*H
8:30 Four Seasons
9:00 XIV Winter Olympics
12:00 News
12:30 Trapper John, M.D. - "John's Other Life"
1:40 Movie - The Promise (1979; Kathleen Quinlan, Stephen Collins, Beatrice Straight)

WMEM Channel 10 Presque Isle / WMED Channel 13 Calais (PBS)
9:15 A.M. Weather
9:30 Mister Rogers
10:00 Sesame Street
11:00 Educational Programming
1:00 Sesame Street
2:00 Educational Programming
3:30 Hooked On Aerobics
4:00 Young and Special
4:30 Focus On Society
5:00 Sesame Street
6:00 Mister Rogers
6:30 Electric Company
7:00 America: The Second Century
7:30 Understanding Human Behavior
8:00 MacNeil-Lehrer News Hour
9:00 State Wide
9:30 Enterprise - "Room at the Top"
10:00 Mystery! - "Reilly, Ace of Spies: Pt. 4"
11:00 Sneak Previews
11:30 All-New This Old House
12:00 Lawmakers
12:30 Late Night America

ASN - Atlantic Satellite Network Cable TV only, Various Channels
8:00 100 Huntley Street
9:00 Polka Dot Door
9:30 Size Small
10:00 Joyce Davidson
10:30 Gerontology
12:00 Scooby-Doo
12:30 Drak Pack
1:00 Landscapes of Geometry
1:15 Juba
1:30 Trade-Offs
1:45 Art
2:00 Tourism
2:30 Atlantic Afternoon
3:00 Micro Magic
3:30 You're Beautiful
4:00 Guiding Light
5:00 Pitfall
5:30 New Candid Camera
6:00 People's Court
6:30 That's Life
7:00 Atlantic Pulse
7:30 WKRP in Cincinnati
8:00 Movie - Pleasure Palace (1980; Omar Sharif, Victoria Principal, J.D. Cannon)
10:00 New Faces
10:30 We Got it Made
11:00 Atlantic Pulse

FRIDAY, FEBRUARY 10, 1984

CKCW Channel 2 Moncton, Channel 8 Charlottetown / CJCB Channel 4 Sydney / CJCH Channel 5 Halifax / 
CKLT Channel 9 Saint John (CTV)
7:00 Mighty Hercules
7:30 Canada A.M.
10:00 Romper Room
10:30 What's Cooking?
11:00 Guess What?
11:30 20 Minute Workout
12:00 Just Like Mom
12:30 Smurfs
1:00 General Hospital
2:00 Another World
3:00 XIV Winter Olympics
6:00 ATV News
7:00 Dinah Christie
8:00 XIV Winter Olympics
9:30 Benson
10:00 Yellow Rose - "Land of the Free"
11:00 Falcon Crest - "Changing Times"
12:00 CTV News
12:20 News
12:45 XIV Winter Olympics
1:15 Movie - Smashing Time (1967; Rita Tushingham, Lynn Redgrave, Michael York)

CBHT Channel 3 Halifax / CBIT Channel 5 Sydney / CBCT Channel 13 Charlottetown (CBC)
9:15 Friendly Giant
9:30 Nova Scotia Schools
10:00 Canadian Schools
10:30 Mr. Dressup
11:00 Sesame Street
12:00 Feeling Good
12:30 Happy Days
1:00 Brideshead Revisited
2:00 All My Children
3:00 Take 30
3:30 Coronation Street
4:00 Do it For Yourself
4:30 Grange Hill
5:00 Coming Attractions
5:30 Three's Company
6:00 First Edition (CBHT, CBIT only)
6:00 Compass (CBCT only)
7:00 Tommy Hunter (with guests Terri Gibbs, Tom T. Hall, and T.G. Sheppard)
8:00 XIV Winter Olympics
9:00 Dallas - "Where is Poppa?"
10:00 National
10:20 Journal
11:00 National News Update
11:05 Maritimes Tonight
11:25 Best of Midnight Special (with host Diana Ross and guests Jermaine Jackson and Franklyn Ajaye) 

CJBR Channel 3 Rimouski, Quebec (SRC)
10:30 En Mouvement
10:45 Les 100 tours de Centour
11:00 Passe-Partout
11:30 Felix et Ciboulette
12:00 Octo-puce
12:30 Mordicus
1:00 Nouvelles
1:30 Allo Bou-Bou
2:30 Au jour le jour
3:30 Klondike
4:30 Du neuf au zoo
5:00 Bobino
5:30 Les Transistors
6:00 Sur la route de l'amitie
6:30 Salute sante
7:00 Ce Soir
7:30 Nouvelles
8:00 Le Paradis des chefs - "Le Double heritage de Tuanku Ja-Afar"
8:30 Grand-Papa
9:00 Deja 20 ans
10:00 La Chambre des dames
11:00 Telejournal et sports
12:15 Vivre en forme
12:25 XIVe Jeux Olympiques d'hiver
1:25 Cinema - La Chevauchee sauvage (1975; Gene Hackman, James Coburn, Candice Bergen)

CHSJ (CBAT) Channel 4 Saint John / Channel 6 Newcastle / Channel 7 Moncton (CBC)
8:00 100 Huntley Street
9:00 Sesame Street
10:00 Kids and Things
10:15 Friendly Giant
10:30 Mr. Dressup
11:00 Wok With Yan
11:30 Let's Shape Up
12:00 Mid-Day
1:00 Price is Right
2:00 All My Children
3:00 Take 30
3:30 Do it For Yourself
4:00 Rocket Robin Hood
4:30 Popeye
5:00 Laverne and Shirley
5:30 CBC News For New Brunswick
6:30 Three's Company
7:00 Golden Globe Awards
9:00 Dallas - "Where is Poppa?"
10:00 National
10:20 Journal
11:00 Salute Bobby Vinton
12:00 News
12:30 Christian Children's Aid: Emergency Special Report
1:30 XIV Winter Olympics

CBAFT Channel 11 Moncton (SRC)
10:30 En Mouvement
10:45 Les 100 tours de Centour
11:00 Passe-Partout
11:30 Felix et Ciboulette
12:00 Octo-puce
12:30 Mordicus
1:00 Nouvelles
1:30 Allo Bou-Bou
2:30 Au jour le jour
3:30 Klondike
4:30 Du neuf au zoo
5:00 Bobino
5:30 Les Transistors
6:00 Coup d'oeil
6:30 Ce Soir Atlantique
7:30 Avis de recherche
8:00 Le Paradis des chefs - "Le Double heritage de Tuanku Ja-Afar"
8:30 Grand-Papa
9:00 Deja 20 ans
10:00 La Chambre des dames
11:00 Telejournal et sports
12:15 Vivre en forme
12:25 XIVe Jeux Olympiques d'hiver
1:25 Cinema - La Chevauchee sauvage (1975; Gene Hackman, James Coburn, Candice Bergen)

WLBZ Channel 2 Bangor (NBC)
7:30 News
8:00 Today
10:00 Donahue
11:00 Facts of Life
11:30 Sale of the Century
12:00 Wheel of Fortune
12:30 Dream House
1:00 News
1:30 Search For Tomorrow
2:00 Days of Our Lives
3:00 Another World
4:00 Muppet Show
4:30 I Dream of Jeannie
5:00 Buck Rogers in the 25th Century
5:45 Buck Rogers in the 25th Century
6:30 Entertainment Tonight
7:00 News
7:30 NBC News
8:00 M*A*S*H
8:30 WKRP in Cincinnati
9:00 Movie - The Fantastic World of D.C. Collins (1984; Gary Coleman, Bernie Casey, Shelley Smith)
11:00 New Show
12:00 News
12:30 Tonight Show (with guest Dudley Moore)
1:30 Friday Night Videos

WVII Channel 7 Bangor (ABC)
7:00 Jim Bakker
8:00 Good Morning America
10:00 20 Minute Workout
10:30 Edge of Night
11:00 Family
12:00 Benson
12:30 Loving
1:00 Family Feud
1:30 Ryan's Hope
2:00 All My Children
3:00 One Life to Live
4:00 General Hospital
5:00 CHiPs
6:00 Star Trek - "Where No Man Has Gone Before"
7:00 News
7:30 ABC News
8:00 Barney Miller
8:30 XIV Winter Olympics
12:00 News
12:30 XIV Winter Olympics
1:00 All Hit Videos

WAGM Channel 8 Presque Isle (CBS, NBC, ABC)
7:15 Rural Report
7:30 ABC News
8:00 Good Morning America
10:00 Donahue
11:00 New $25,000 Pyramid
11:30 Press Your Luck
12:00 Price is Right
1:00 Family Feud
1:30 Young and the Restless
2:30 As the World Turns
3:30 Capitol
4:00 Guiding Light
5:00 Tattletales
5:30 Merv Griffin
6:30 Three's Company
7:00 News
7:30 CBS News
8:00 M*A*S*H
8:30 XIV Winter Olympics
12:00 News
12:30 Movie - SST: Disaster in the Sky (1977; Peter Graves, Lorne Greene, Martin Milner)

WMEM Channel 10 Presque Isle / WMED Channel 13 Calais (PBS)
9:15 A.M. Weather
9:30 Mister Rogers
10:00 Sesame Street
11:00 Educational Programming
1:00 Sesame Street
2:00 Educational Programming
3:30 Hooked On Aerobics
4:00 America: The Second Century
4:30 Case Studies in Small Business
5:00 Sesame Street
6:00 Mister Rogers
6:30 Electric Company
7:00 America: The Second Century
7:30 Case Studies in Small Business
8:00 MacNeil-Lehrer News Hour
9:00 Washington Week in Review
9:30 Wall $treet Week - "Healthy Profits"
10:00 Maine Reporter's Notebook
10:30 Good Neighbors
11:00 To the Manor Born
11:30 Butterflies
12:00 Monty Python's Flying Circus
12:30 Late Night America

ASN - Atlantic Satellite Network Cable TV only, Various Channels
8:00 100 Huntley Street
9:00 Polka Dot Door
9:30 Size Small
10:00 Joyce Davidson
10:30 Fast Forward
11:00 Canada: The Great Experiment
11:30 Faire et Defaire
12:00 Scooby-Doo
12:30 Scooby-Doo
1:00 Gerontology
2:30 Atlantic Afternoon
3:00 Micro Magic
3:30 You're Beautiful
4:00 Guiding Light
5:00 Pitfall
5:30 New Candid Camera
6:00 People's Court
6:30 That's Life
7:00 Atlantic Pulse
7:30 WKRP in Cincinnati
8:00 Movie - All Quiet On the Western Front (1979; Richard Thomas, Ernest Borgnine, Ian Holm)
11:00 Atlantic Pulse

SATURDAY, FEBRUARY 11, 1984

CKCW Channel 2 Moncton, Channel 8 Charlottetown / CJCB Channel 4 Sydney / CJCH Channel 5 Halifax / 
CKLT Channel 9 Saint John (CTV)
7:00 Smurfs
8:30 Let's Go!
9:00 Swiss Family Robinson
9:30 Storytime
10:00 XIV Winter Olympics
2:00 Adventures Outdoors
2:30 Bits and Bytes
3:00 XIV Winter Olympics
6:30 Red Fisher
7:00 Sports Hot Seat
7:30 Andy Winters
8:00 Smith and Smith
8:30 Benson
9:00 Movie - Girls of the White Orchid (1983; Jennifer Jason Leigh, Ann Jillian, Thomas Byrd)
11:00 New Music Magazine
12:00 CTV News
12:20 News
12:30 XIV Winter Olympics
1:00 Movie - Grand Theft Auto (1977; Ron Howard, Nancy Morgan, Elizabeth Rogers)

CBHT Channel 3 Halifax / CBIT Channel 5 Sydney / CBCT Channel 13 Charlottetown (CBC)
10:00 Sesame Street
11:00 Maja the Bee - "The Bug"
11:30 Spread Your Wings
12:00 Performance
12:30 Reach For the Top
1:00 Star Trek - "The Menagerie: Pt. 1"
2:00 Movie - The Gay Divorcee (1934; Fred Astaire, Ginger Rogers, Alice Brady)
4:00 CBC Sportsweekend
7:00 CBC News
7:30 This Week in Parliament
8:00 Country East
8:30 Fame Game
9:00 NHL Hockey - Buffalo @ Montreal
12:00 National
12:15 Provincial Affairs
12:20 News
12:30 Movie - Loving (1970; George Segal, Eva Marie Saint, Sterling Hayden)

CJBR Channel 3 Rimouski, Quebec (SRC)
8:30 Calimero/Grisu le petit dragon
9:00 Nils Holgersson
9:30 Passe-Partout
10:00 Remi
10:30 Candy
11:00 Ulysse 31
11:30 La Vallee secrete
12:00 Heros du Samedi
1:00 La Semaine Parlementaire
2:00 D'hier a demain - "Le Printemps Cretois: 2e partie"
3:00 Les Aventures de Tintin - "Objectif: Lune" 
5:00 Bagatelle
6:00 La Course autour du monde
7:00 Impacts
8:00 Monde merveilleux de Disney
9:00 LNH Hockey - Buffalo @ Montreal
11:30 Telejournal et sports
12:15 XIVe Jeux Olympiques d'hiver
1:15 Cinema - Le Piege a cons (1979; Jean-Pierre Mocky, Catherine Leprince and Lise Roy)

CHSJ (CBAT) Channel 4 Saint John / Channel 6 Newcastle / Channel 7 Moncton (CBC)
8:00 100 Huntley Street
9:00 Circle Square
9:30 Charlie Brown and Snoopy Show
10:00 Terrytoons
10:30 Mighty Mouse
11:00 Heckle and Jeckle
11:30 Rupert's Circus
12:00 My Favorite Martian
12:30 Star Trek - "The Menagerie: Pt. 1"
1:30 Reach For the Top
2:00 Land and Sea
2:30 Inquiry
3:00 Heritage
3:30 Sons and Daughters
4:00 CBC Sportsweekend
7:00 Movie - Murder at the Mardi Gras (1978; Bill Daily, David Groh, Didi Conn)
9:00 NHL Hockey - Buffalo @ Montreal
12:00 National
12:15 News
12:30 Movie - Back to Bataan (1945; John Wayne, Anthony Quinn, Beulah Bondi)

CBAFT Channel 11 Moncton (SRC)
8:30 Calimero/Grisu le petit dragon
9:00 Nils Holgersson
9:30 Passe-Partout
10:00 Remi
10:30 Candy
11:00 Ulysse 31
11:30 La Vallee secrete
12:00 Heros du Samedi
1:00 La Semaine Parlementaire
2:00 D'hier a demain - "Le Printemps Cretois: 2e partie"
3:00 Les Aventures de Tintin - "Objectif: Lune" 
5:00 Bagatelle
6:00 La Course autour du monde
7:00 Impacts
8:00 Monde merveilleux de Disney
9:00 LNH Hockey - Buffalo @ Montreal
11:30 Telejournal et sports
12:15 XIVe Jeux Olympiques d'hiver
1:15 Cinema - Le Piege a cons (1979; Jean-Pierre Mocky, Catherine Leprince and Lise Roy)

WLBZ Channel 2 Bangor (NBC)
8:00 Landing of the Space Shuttle Challenger
9:00 Flintstone Funnies
9:30 Shirt Tales
10:00 Smurfs
11:30 Alvin and the Chipmunks
12:00 Mister T
12:30 Kidsworld
1:00 Six Million Dollar Man - "Lost Love"
2:00 Big Valley
3:00 Movie - Checkered Flag or Crash (1977; Joe Don Baker, Susan Sarandon, Larry Hagman) 
5:00 Music City, U.S.A.
5:30 Austin City Limits Encore
6:00 Nashville Music
6:30 This Week in Country Music
7:00 News
7:30 NBC News
8:00 Fame
9:00 Diff'rent Strokes - "Hooray For Hollywood: Pt.1"
9:30 Silver Spoons - "St. Louis Blues"
10:00 We Got it Made - "The Break-Up: Pt.2"
10:30 Mama's Family - "No Room at the Inn"
11:00 Yellow Rose - "Land of the Free"
12:00 News
12:30 Saturday Night Live

WVII Channel 7 Bangor (ABC)
7:00 New Zoo Revue
7:30 Great Space Coaster
8:00 Landing of the Space Shuttle Challenger
9:00 Tennessee Tuxedo
9:30 Little Rascals/Richie Rich
10:00 Scooby-Doo
10:30 Pac-Man/Rubik the Amazing Cube/Menudo
11:30 Littles
12:00 XIV Winter Olympics
2:30 P.B.A. Bowling - $125,000 Angle Open
4:00 XIV Winter Olympics
6:00 Wide World of Sports
7:30 Lorne Greene's New Wilderness
8:00 Hee-Haw
9:00 XIV Winter Olympics
12:00 ABC News
12:30 XIV Winter Olympics
1:00 All Hit Videos

WAGM Channel 8 Presque Isle (CBS, NBC, ABC)
7:30 New Zoo Revue
8:00 Landing of the Space Shuttle Challenger
9:00 Bisketts
9:30 Shirt Tales
10:00 Smurfs
11:30 Music City, U.S.A.
12:00 XIV Winter Olympics
2:30 Children's Film Festival
3:00 Children Between Life and Death
4:00 XIV Winter Olympics
6:00 Christian Children's Fund
6:30 Woods Workshop
7:00 News
7:30 CBS News
8:00 Star Search
9:00 XIV Winter Olympics
12:00 Solid Gold
1:00 Movie - Hud (1963; Paul Newman, Melvyn Douglas, Patricia Neal)

WMEM Channel 10 Presque Isle / WMED Channel 13 Calais (PBS)
9:00 Sesame Street
10:00 Case Studies in Small Business
10:30 New Tech Times
11:00 Wildlife Woodcarvers
11:30 Saving Energy
12:00 All New This Old House
12:30 Everyday Cooking With Jacques Pepin
1:00 So You Think You Know Maine?
1:30 Training Dogs the Woodhouse Way
2:00 Masterpiece Theatre - "The Irish R.M.: Pt.2"
3:00 Movie - Stage Door Canteen (1943; Cheryl Walker, William Terry, Judith Anderson)
5:00 Maine Reporter's Notebook
5:30 State Wide
6:00 Candlepin Bowling
7:00 Great Chefs of San Francisco
7:30 Soapbox
8:00 Inside Story - "Black Pols/White Press"
8:30 Agronsky and Company
9:00 Movie - Great Expectations (1947; John Mills, Tony Wager, Valerie Hobson) 
11:00 Austin City Limits
12:00 Sorry
12:30 Monty Python's Flying Circus

ASN - Atlantic Satellite Network Cable TV only, Various Channels
3:00 Bits and Bytes
3:30 Tourism
4:00 Buckshot
4:30 Fabulous Talking Time Machine
5:00 Kidsworld
5:30 Friends of Man
6:00 Nashville Swing
6:30 Fanfare
7:00 Don Cherry's Grapevine
7:30 This Week in Hockey
8:00 Movie - Murder in Peyton Place (1977; Dorothy Malone, Ed Nelson, Tim O'Connor)
10:00 Atlantic Canada's Choice

SUNDAY, FEBRUARY 12, 1984

CKCW Channel 2 Moncton, Channel 8 Charlottetown / CJCB Channel 4 Sydney / CJCH Channel 5 Halifax / 
CKLT Channel 9 Saint John (CTV)
8:00 Sport Billy
8:30 Academy of Computers: Bits and Bytes
9:00 Sunday Mass
9:30 Rex Humbard
10:00 World Tomorrow
10:30 World Alive
11:00 XIV Winter Olympics
1:00 It is Written
1:30 Revival Hour
2:00 Question Period
2:30 XIV Winter Olympics
7:30 News
8:00 60 Minutes
9:00 Knight Rider - "Speed Demons"
10:00 Celebrity: Pt. 1
12:30 CTV News
12:50 News
1:00 XIV Winter Olympics
1:30 Six Million Dollar Man

CBHT Channel 3 Halifax / CBIT Channel 5 Sydney / CBCT Channel 13 Charlottetown (CBC)
8:00 Tom and Jerry
8:30 Switchback
10:00 Gunsmoke
11:00 Space: 1999 - "Seed of Destruction"
12:00 Meeting Place
1:00 Country Canada
1:30 Hymn Sing
2:00 Smiley's People
3:00 Smiley's People
4:00 Smiley's People
5:00 CBC News
5:30 Indian Legends
6:00 Walt Disney - "A Disney Valentine"
7:00 XIV Winter Olympics
8:00 Seeing Things - "Snow Blind"
9:00 Movie - Tribute (1980; Jack Lemmon, Robby Benson, Lee Remick)
11:30 CBC News
11:45 Nation's Business
11:50 News
12:00 Lou Grant

CJBR Channel 3 Rimouski, Quebec (SRC)
8:30 Il etait une fois... l'homme
9:00 Woody le Pic
9:30 Passe-Partout
10:00 Les Contes de la foret verte
10:30 Klimbo/Si tous les gens du monde
11:00 Le Jour du Seigneur
12:00 A Communiquer
1:00 La Semaine Verte
2:00 Propos et confidences
2:30 A premiere vue
3:00 Univers des sports
5:00 La Terre des milles coleres
5:30 Les Six Saisons Attikameks
6:00 Second Regard
7:00 Science-realite
7:30 Dossiers de presse
8:00 Court-circuit
8:30 Les Beaux Dimanches
9:30 Telejournal
9:50 Les Beaux Dimanches - "Les Grands esprits: 1e partie"
10:50 Les Beaux Dimanches - "La Symphonie Numero 3"
11:50 Sport-Dimanche
12:05 La Politique Provinciale
12:15 XIVe Jeux Olympiques d'hiver
1:15 Cinema - Rio Bravo (1959; John Wayne, Dean Martin, Ricky Nelson)

CHSJ (CBAT) Channel 4 Saint John / Channel 6 Newcastle / Channel 7 Moncton (CBC)
7:30 Jimmy Swaggart
8:30 Switchback
10:00 Rex Humbard
10:30 Day of Discovery
11:00 Old-Time Gospel Hour
12:00 World Tomorrow
12:30 Country Canada
1:00 Outpouring
1:30 Hymn Sing
2:00 Smiley's People
3:00 Smiley's People
4:00 Smiley's People
5:00 CBC News
5:30 Indian Legends
6:00 Walt Disney - "A Disney Valentine"
7:00 XIV Winter Olympics
8:00 Seeing Things - "Snow Blind"
9:00 Movie - Tribute (1980; Jack Lemmon, Robby Benson, Lee Remick)
11:30 CBC News
11:45 Nation's Business
11:50 News
12:00 Benny Hill
12:30 100 Huntley Street

CBAFT Channel 11 Moncton (SRC)
8:30 Il etait une fois... l'homme
9:00 Woody le Pic
9:30 Passe-Partout
10:00 Les Contes de la foret verte
10:30 Klimbo/Si tous les gens du monde
11:00 Le Jour du Seigneur
12:00 La Revue
1:00 La Semaine Verte
2:00 Propos et confidences
2:30 A premiere vue
3:00 Univers des sports
5:00 Sport-Mag
5:30 Les Six Saisons Attikameks
6:00 Second Regard
7:00 Science-realite
7:30 Dossiers de presse
8:00 Court-circuit
8:30 Les Beaux Dimanches
9:30 Telejournal
9:50 Les Beaux Dimanches - "Les Grands esprits: 1e partie"
10:50 Les Beaux Dimanches - "La Symphonie Numero 3"
11:50 Sport-Dimanche
12:05 Nouvelles
12:15 XIVe Jeux Olympiques d'hiver
1:15 Cinema - Rio Bravo (1959; John Wayne, Dean Martin, Ricky Nelson)

WLBZ Channel 2 Bangor (NBC)
8:00 Big Valley
9:00 Wild Kingdom
9:30 Taking Advantage
10:00 Movie - Abbott and Costello in the Foreign Legion (1950; Bud Abbott, Lou Costello, Patricia Medina)
12:00 Entertainment This Week
1:00 News
1:30 Meet the Press
2:00 Bionic Woman
3:00 Movie - Murder By Natural Causes (1979; Hal Holbrook, Richard Anderson, Katharine Ross)
5:00 Movie - Inside Daisy Clover (1965; Natalie Wood, Christopher Plummer, Robert Redford)
7:00 News
7:30 NBC News
8:00 Chipmunk Valentine
8:30 Berenstein Bears Comic Valentine
9:00 Knight Rider - "Speed Demons"
10:00 Celebrity: Pt. 1
12:30 News
1:00 Movie - Devil Dog: The Hound of Hell (1978; Richard Crenna, Yvette Mimieux, Kim Richards)

WVII Channel 7 Bangor (ABC)
7:00 Great Space Coaster
7:30 Bullwinkle
8:00 Underdog
8:30 It's Your Business
9:00 Soul's Harbor
10:00 Jack Van Impe
10:30 Ernest Angley
11:30 World Tomorrow
12:00 Profiles
12:30 This Week With David Brinkley
1:30 CHiPs
2:30 Barney Miller
3:00 XIV Winter Olympics
5:30 Wide World of Sports
7:00 ABC News
7:30 Happy Days
8:00 XIV Winter Olympics
12:00 Sports Plus
12:30 XIV Winter Olympics
1:00 Jim Bakker

WAGM Channel 8 Presque Isle (CBS, NBC, ABC)
7:00 Captain Kangaroo
8:00 Dungeons and Dragons
8:30 Jack Van Impe
9:00 Jimmy Swaggart
10:00 Day of Discovery
10:30 Oral Roberts
11:00 Catholic Mass
11:30 Sunday Morning
1:00 It's Your Business
1:30 Lorne Greene's New Wilderness
2:00 Children: The World's Most Fabulous Resource
3:00 XIV Winter Olympics
5:30 NBA Basketball - Philadelphia @ Boston (joined in progress after XIV Olympic Winter Games)
7:00 Spotlight
7:30 CBS News
8:00 XIV Winter Olympics
12:00 CBS News
12:15 Hotel

WMEM Channel 10 Presque Isle / WMED Channel 13 Calais (PBS)
9:00 Sesame Street
10:00 Mister Rogers
10:30 Why in the World?
11:00 Newton's Apple
11:30 3-2-1 Contact
12:00 Nature
1:00 Nova - "Bamiki Bandula: Children of the Forest"
2:00 Washington Week in Review
2:30 Wall $treet Week
3:00 International Edition
3:30 Victory Garden
4:00 Your Tax Return
6:00 Magic of Oil Painting
6:30 Magic of Animal and Landscape Painting
7:00 Firing Line - "Resolved: That Presdent Reagan Be Re-elected in 1984"
8:00 Conversations
8:30 Barbara's World of Horses and Ponies
9:00 Nature - "Big Business in Bees"
10:00 Masterpiece Theatre - "The Irish R.M.: Pt. 3"
11:00 Chemical People
11:30 Bill Street Jazz Quartet

ASN - Atlantic Satellite Network Cable TV only, Various Channels
1:30 Jack Van Impe
2:00 100 Huntley Street
3:00 Robert Schuller
4:00 Professor Moffett
4:30 Foufouli
5:00 For Lovers Only
5:30 World Outdoors
6:00 Challenging Sea
6:30 Peter Appleyard
7:00 Matt and Jenny
7:30 Fighting Words
8:00 Movie - Legend of the Lone Ranger (1981; Klinton Spilsbury, Michael Horse, Christopher Lloyd)
10:00 Schulman File
11:30 Music 'Til Midnight

MONDAY, FEBRUARY 13, 1984

CKCW Channel 2 Moncton, Channel 8 Charlottetown / CJCB Channel 4 Sydney / CJCH Channel 5 Halifax / 
CKLT Channel 9 Saint John (CTV)
7:00 Mighty Hercules
7:30 Canada A.M.
10:00 Romper Room
10:30 What's Cooking?
11:00 Guess What?
11:30 20 Minute Workout
12:00 Just Like Mom
12:30 Smurfs
1:00 General Hospital
2:00 Don Harron (with guests Tony Bennett, Dirk Benedict, and Charlie Callas)
3:00 Another World
4:00 General Hospital
5:00 ATV News
6:30 M*A*S*H - "Stars and Stripes"
7:00 One Day at a Time
7:30 One Day at a Time
8:00 XIV Winter Olympics
10:00 Celebrity: Pt. 2
12:00 CTV News
12:20 News
12:45 XIV Winter Olympics
1:15 Bionic Woman

CBHT Channel 3 Halifax / CBIT Channel 5 Sydney / CBCT Channel 13 Charlottetown (CBC)
9:15 Friendly Giant
9:30 Nova Scotia Schools
10:30 Mr. Dressup
11:00 Sesame Street
12:00 Feeling Good
12:30 Happy Days
1:00 Tales of the Unexpected
1:30 Titans
2:00 All My Children
3:00 Take 30
3:30 Coronation Street
4:00 Do it For Yourself
4:30 Just Down the Street
5:00 Coming Attractions
5:30 Three's Company
6:00 First Edition (CBHT, CBIT only)
6:00 Compass (CBCT only)
7:00 Too Close For Comfort - "High and Inside"
7:30 Hangin' in - "Windjammer"
8:00 XIV Winter Olympics
9:00 Buffalo Bill - "The Big Freeze"
9:30 Newhart - "Best Friends"
10:00 National
10:20 Journal
11:00 National News Update
11:05 Maritimes Tonight
11:25 Barney Miller - "Dietrich's Arrest: Pt. 1"
11:55 Movie - Johnny Belinda (1948; Jane Wyman, Lew Ayres, Charles Bickford)

CJBR Channel 3 Rimouski, Quebec (SRC)
10:30 En Mouvement
10:45 Sur le bout de la langue
11:00 Passe-Partout
11:30 Felix et Ciboulette
12:00 Rien que pour vous
12:30 Les P'tits Pierrafeu
1:00 Nouvelles
1:30 Allo Bou-Bou
2:30 Au jour le jour
3:30 Cinema - Le Tonnerre de Dieu (1965; Jean Gabin, Michele Mercier, Robert Hossein)
5:00 Bobino
5:30 Les Schtroumpfs
6:00 Le Grand-frere
7:00 Ce Soir
7:30 Nouvelles
8:00 Drole de vie
8:30 Terre humaine
9:00 Poivre et sel
9:30 La Bonne Aventure
10:00 Quincy
11:00 Telejournal et sports
12:15 La Vie de Berlioz

CHSJ (CBAT) Channel 4 Saint John / Channel 6 Newcastle / Channel 7 Moncton (CBC)
8:00 100 Huntley Street
9:00 Sesame Street
10:00 Kids and Things
10:15 Friendly Giant
10:30 Mr. Dressup
11:00 Wok With Yan
11:30 Let's Shape Up
12:00 Mid-Day
1:00 Price is Right
2:00 All My Children
3:00 Take 30
3:30 Do it For Yourself
4:00 Rocket Robin Hood
4:30 Popeye
5:00 Laverne and Shirley
5:30 CBC News For New Brunswick
6:30 Three's Company
7:00 Too Close For Comfort - "High and Inside"
7:30 Hangin' in - "Windjammer"
8:00 Fame
9:00 Buffalo Bill - "The Big Freeze"
9:30 Newhart - "Best Friends"
10:00 National
10:20 Journal
11:00 Emerald Point, N.A.S.
12:00 News
12:30 XIV Winter Olympics

CBAFT Channel 11 Moncton (SRC)
10:30 En Mouvement
10:45 Sur le bout de la langue
11:00 Passe-Partout
11:30 Felix et Ciboulette
12:00 Rien que pour vous
12:30 Les P'tits Pierrafeu
1:00 Nouvelles
1:30 Allo Bou-Bou
2:30 Au jour le jour
3:30 Cinema - Le Tonnerre de Dieu (1965; Jean Gabin, Michele Mercier, Robert Hossein)
5:00 Bobino
5:30 Les Schtroumpfs
6:00 Coup d'oeil
6:30 Ce Soir Atlantique
7:30 Avis de recherche
8:00 Drole de vie
8:30 Terre humaine
9:00 Poivre et sel
9:30 La Bonne Aventure
10:00 Quincy
11:00 Telejournal et sports
12:15 La Vie de Berlioz

WLBZ Channel 2 Bangor (NBC)
7:30 News
8:00 Today
10:00 Donahue
11:00 Facts of Life
11:30 Sale of the Century
12:00 Wheel of Fortune
12:30 Dream House
1:00 News
1:30 Search For Tomorrow
2:00 Days of Our Lives
3:00 Another World
4:00 Muppet Show
4:30 I Dream of Jeannie
5:00 Movie - Father Goose (1964; Cary Grant, Leslie Caron, Trevor Howard)
6:30 Entertainment Tonight
7:00 News
7:30 NBC News
8:00 M*A*S*H
8:30 WKRP in Cincinnati
9:00 TV's Bloopers, Commercials, and Practical Jokes
10:00 Celebrity: Pt. 2
12:00 News
12:30 Best of Carson (with guests Lynn Redgrave, Lee Greenwood, and Charlie Osborne)
1:30 David Letterman (with guest Robin Williams)

WVII Channel 7 Bangor (ABC)
7:00 Jim Bakker
8:00 Good Morning America
10:00 20 Minute Workout
10:30 Edge of Night
11:00 Family
12:00 New Newlywed Game
12:30 Loving
1:00 Family Feud
1:30 Ryan's Hope
2:00 All My Children
3:00 One Life to Live
4:00 General Hospital
5:00 CHiPs
6:00 Star Trek - "The Corbomite Maneuver"
7:00 News
7:30 ABC News
8:00 About Maine
8:30 Family Feud
9:00 XIV Winter Olympics
12:00 News
12:30 XIV Winter Olympics
1:00 ABC News Nightline
1:30 Lie Detector

WAGM Channel 8 Presque Isle (CBS, NBC, ABC)
7:15 Rural Report
7:30 ABC News
8:00 Good Morning America
10:00 Donahue
11:00 New $25,000 Pyramid
11:30 Press Your Luck
12:00 Price is Right
1:00 Family Feud
1:30 Young and the Restless
2:30 As the World Turns
3:30 Capitol
4:00 Guiding Light
5:00 Tattletales
5:30 Merv Griffin
6:30 Three's Company
7:00 News
7:30 CBS News
8:00 M*A*S*H
8:30 County Telequiz
9:00 XIV Winter Olympics
12:00 News
12:30 Hart to Hart - "Harts Under Glass"
1:40 Columbo - "Mind Over Mayhem"

WMEM Channel 10 Presque Isle / WMED Channel 13 Calais (PBS)
9:15 A.M. Weather
9:30 Mister Rogers
10:00 It's Everybody's Business
10:30 College Preview
11:00 Educational Programming
1:00 Sesame Street
2:00 Educational Programming
3:30 Hooked On Aerobics
4:00 America: The Second Century
4:30 Understanding Human Behavior
5:00 Sesame Street
6:00 Mister Rogers
6:30 Electric Company
7:00 Focus On Society
7:30 It's Everybody's Business
8:00 MacNeil-Lehrer News Hour
9:00 Frontline - "Give Me That Big-Time Religion"
10:00 Great Performances - "A Choreographer's Notebook"
11:00 Ready When You Are, Mr. Demille
12:00 Training Dogs the Woodhouse Way
12:30 Late Night America

ASN - Atlantic Satellite Network Cable TV only, Various Channels
8:00 100 Huntley Street
9:00 Polka Dot Door
9:30 Size Small
10:00 Joyce Davidson
10:30 University of the Air
11:30 Tourism
12:00 Scooby-Doo
12:30 Little Rascals
1:00 Landscapes of Geometry
1:15 Science Alliance
1:30 Amerique du Nord
1:45 Earth Science
2:00 Grandeur Nature
2:30 Atlantic Afternoon
3:00 Micro Magic
3:30 You're Beautiful
4:00 Guiding Light
5:00 Pitfall
5:30 New Candid Camera
6:00 People's Court
6:30 That's Life
7:00 Atlantic Pulse
7:30 WKRP in Cincinnati
8:00 Movie - The Saint and the Brave Goose (1979; Ian Ogilvy, Gayle Hunnicutt, Stratford Johns)
10:00 Spotlight
10:30 Showbiz
11:00 Atlantic Pulse

TUESDAY, FEBRUARY 14, 1984

CKCW Channel 2 Moncton, Channel 8 Charlottetown / CJCB Channel 4 Sydney / CJCH Channel 5 Halifax / 
CKLT Channel 9 Saint John (CTV)
7:00 Mighty Hercules
7:30 Canada A.M.
10:00 Romper Room
10:30 What's Cooking?
11:00 Guess What?
11:30 20 Minute Workout
12:00 Just Like Mom
12:30 Smurfs
1:00 Definition (with guests Lynn Griffin and Tony Rosato)
1:30 City Lights
2:00 Don Harron
3:00 Another World
4:00 General Hospital
5:00 ATV News
6:30 M*A*S*H
7:00 Fantasy Island
8:00 XIV Winter Olympics
10:00 Celebrity: Pt. 3
12:00 CTV News
12:20 News
12:45 XIV Winter Olympics
1:15 Six Million Dollar Man

CBHT Channel 3 Halifax / CBIT Channel 5 Sydney / CBCT Channel 13 Charlottetown (CBC)
9:15 Friendly Giant
9:30 Nova Scotia Schools
10:00 Canadian Schools
10:30 Mr. Dressup
11:00 Sesame Street
12:00 Wild Kingdom
12:30 All in the Family
1:00 Tales of the Klondike
2:00 All My Children
3:00 Take 30
3:30 Coronation Street
4:00 Do it For Yourself
4:30 Edison Twins
5:00 Happy Days
5:30 Three's Company
6:00 First Edition (CBHT, CBIT only)
6:00 Compass (CBCT only)
7:00 Fifth Estate - "The Sinking of the Ocean Ranger"
8:00 XIV Winter Olympics
9:00 Three's Company - "Jack's Tattoo"
9:30 Oh, Madeline - "My Mother, the Carnal"
10:00 National
10:20 Journal
11:00 National News Update
11:05 Maritimes Tonight
11:25 Barney Miller - "Dietrich's Arrest: Pt. 2"
11:55 Movie - Shining Victory (1941; James Stephenson, Geraldine Fitzgerald, Donald Crisp)

CJBR Channel 3 Rimouski, Quebec (SRC)
10:30 En Mouvement
10:45 Les 100 tours de Centour
11:00 Passe-Partout
11:30 Felix et Ciboulette
12:00 De bien belles choses
12:30 Les Aventures de Virulysse
1:00 Nouvelles
1:30 Allo Bou-Bou
2:30 Au jour le jour
3:30 Cinema - Le Coup de l'escalier (1959; Harry Belafonte, Robert Ryan, Shelley Winters)
5:00 Bobino
5:30 Minibus
6:00 L'Incroyable Hulk
7:00 Ce Soir
7:30 Nouvelles
8:00 Le Vagabond - "Le Genie"
8:30 Monsieur le Ministre
9:00 Cinema - Sybil (deuxieme partie) (1976; Joanne Woodward, Sally Field, Brad Davis)
11:00 Telejournal et sports
12:20 XIVe Jeux Olympiques d'hiver
1:20 Cinema - L'Americain (1969; Jean-Louis Trintignant, Bernard Fresson, Marcel Bozzuffi)

CHSJ (CBAT) Channel 4 Saint John / Channel 6 Newcastle / Channel 7 Moncton (CBC)
8:00 100 Huntley Street
9:00 Sesame Street
10:00 Kids and Things
10:15 Friendly Giant
10:30 Mr. Dressup
11:00 Wok With Yan
11:30 Let's Shape Up
12:00 Mid-Day
1:00 Price is Right
2:00 All My Children
3:00 Take 30
3:30 Do it For Yourself
4:00 Rocket Robin Hood
4:30 Popeye
5:00 Laverne and Shirley
5:30 CBC News For New Brunswick
6:30 Three's Company
7:00 Fifth Estate - "The Sinking of the Ocean Ranger"
8:00 A-Team - "Chopping Spree"
9:00 Three's Company - "Jack's Tattoo"
9:30 Oh, Madeline - "My Mother, the Carnal"
10:00 National
10:20 Journal
11:00 Tommy Hunter
12:00 News
12:30 XIV Winter Olympics

CBAFT Channel 11 Moncton (SRC)
10:30 En Mouvement
10:45 Les 100 tours de Centour
11:00 Passe-Partout
11:30 Felix et Ciboulette
12:00 De bien belles choses
12:30 Les Aventures de Virulysse
1:00 Nouvelles
1:30 Allo Bou-Bou
2:30 Au jour le jour
3:30 Cinema - Le Coup de l'escalier (1959; Harry Belafonte, Robert Ryan, Shelley Winters)
5:00 Bobino
5:30 Minibus
6:00 Coup d'oeil
6:30 Ce Soir Atlantique
7:30 Avis de recherche
8:00 La Bastringue - "Albert Babin et Bob Higgins"
8:30 Monsieur le Ministre
9:00 Cinema - Sybil (deuxieme partie) (1976; Joanne Woodward, Sally Field, Brad Davis)
11:00 Telejournal et sports
12:20 XIVe Jeux Olympiques d'hiver
1:20 Cinema - L'Americain (1969; Jean-Louis Trintignant, Bernard Fresson, Marcel Bozzuffi)

WLBZ Channel 2 Bangor (NBC)
7:30 News
8:00 Today
10:00 Donahue
11:00 Facts of Life
11:30 Sale of the Century
12:00 Wheel of Fortune
12:30 Dream House
1:00 News
1:30 Search For Tomorrow
2:00 Days of Our Lives
3:00 Another World
4:00 Muppet Show (with guest Deborah Harry)
4:30 I Dream of Jeannie
5:00 Movie - Billy Rose's Jumbo (1962; Doris Day, Jimmy Durante, Stephen Boyd)
6:30 Entertainment Tonight
7:00 News
7:30 NBC News
8:00 M*A*S*H - "Requiem For a Lightweight"
8:30 WKRP in Cincinnati
9:00 A-Team - "Chopping Spree"
10:00 Celebrity: Pt. 3
12:00 News
12:30 Tonight Show (with guests Eydie Gorme and Calvin Trillin) 
1:30 David Letterman (with guests Martin Short and Dr. Ruth Westheimer)

WVII Channel 7 Bangor (ABC)
7:00 Jim Bakker
8:00 Good Morning America
10:00 20 Minute Workout
10:30 Edge of Night
11:00 Family
12:00 New Newlywed Game
12:30 Loving
1:00 Family Feud
1:30 Ryan's Hope
2:00 All My Children
3:00 One Life to Live
4:00 General Hospital
5:00 CHiPs
6:00 Star Trek - "Mudd's Women"
7:00 News
7:30 ABC News
8:00 Barney Miller
8:30 Family Feud
9:00 XIV Winter Olympics
12:00 News
12:30 XIV Winter Olympics
1:00 ABC News Nightline
1:30 Lie Detector

WAGM Channel 8 Presque Isle (CBS, NBC, ABC)
7:15 Rural Report
7:30 ABC News
8:00 Good Morning America
10:00 Donahue
11:00 New $25,000 Pyramid
11:30 Press Your Luck
12:00 Price is Right
1:00 Family Feud
1:30 Young and the Restless
2:30 As the World Turns
3:30 Capitol
4:00 Guiding Light
5:00 Tattletales
5:30 Merv Griffin
6:30 Three's Company
7:00 News
7:30 CBS News
8:00 Dukes of Hazzard - "Undercover Dukes: Pt. 2"
9:00 XIV Winter Olympics
12:00 News
12:30 Magnum, P.I. - "Mad Buck Gibson"
1:40 McCloud

WMEM Channel 10 Presque Isle / WMED Channel 13 Calais (PBS)
9:15 A.M. Weather
9:30 Mister Rogers
10:00 Sesame Street
11:00 Educational Programming
1:00 Sesame Street
2:00 Educational Programming
3:30 Hooked On Aerobics
4:00 Young and Special
4:30 Focus On Society
5:00 Sesame Street
6:00 Mister Rogers
6:30 Electric Company
7:00 America: The Second Century
7:30 Understanding Human Behavior
8:00 MacNeil-Lehrer News Hour
9:00 Nova - "China's Only Child"
10:00 American Playhouse - "Popular Neurotics"
11:00 Nkulelko Means Freedom
11:30 New Tech Times
12:00 Wildlife Woodcarving
12:30 Late Night America

ASN - Atlantic Satellite Network Cable TV only, Various Channels
8:00 100 Huntley Street
9:00 Polka Dot Door
9:30 Size Small
10:00 Joyce Davidson
10:30 Gerontology
12:00 Scooby-Doo
12:30 Gary Coleman Show
1:00 Salut Good Works
1:15 Juba
1:30 Trade-Offs
1:45 Art
2:00 Mon Coin du Pays
2:30 Atlantic Afternoon
3:00 Micro Magic
3:30 You're Beautiful
4:00 Guiding Light
5:00 Pitfall
5:30 New Candid Camera
6:00 People's Court
6:30 That's Life
7:00 Atlantic Pulse
7:30 WKRP in Cincinnati
8:00 Movie - James at 15 (1977; (Lance Kerwin, Melissa Sue Anderson, Linden Chiles)
10:00 Trapper John, M.D.
11:00 Atlantic Pulse

WEDNESDAY, FEBRUARY 15, 1984

CKCW Channel 2 Moncton, Channel 8 Charlottetown / CJCB Channel 4 Sydney / CJCH Channel 5 Halifax / 
CKLT Channel 9 Saint John (CTV)
7:00 Mighty Hercules
7:30 Canada A.M.
9:30 XIV Winter Olympics
11:00 Guess What?
11:30 20 Minute Workout
12:00 Just Like Mom
12:30 Smurfs
1:00 Definition (with guests Lynn Griffin and Tony Rosato)
1:30 Dinah Christie
2:30 Another World
3:30 XIV Winter Olympics
6:00 ATV News
7:00 Jeffersons
7:30 Atlantic Loto
8:00 XIV Winter Olympics
10:00 Knight Rider - "Goliath Returns: Pt. 1"
11:00 Knight Rider - "Goliath Returns: Pt. 2"
12:00 CTV News
12:20 ATV News
12:45 XIV Winter Olympics
1:15 Bionic Woman

CBHT Channel 3 Halifax / CBIT Channel 5 Sydney / CBCT Channel 13 Charlottetown (CBC)
9:15 Friendly Giant
9:30 XIV Winter Olympics
11:00 Sesame Street
12:00 Feeling Good
12:30 Happy Days
1:00 Minder
2:00 All My Children
3:00 Take 30
3:30 Coronation Street
4:00 Do it For Yourself
4:30 To Be Announced
5:30 Budget 1984
7:00 Nature of Things
8:00 XIV Winter Olympics
9:00 Marketplace - "Hair Restorers"/"Do-it-Yourself Repairs"/"Lifetime Costs of Owning a Car"
9:30 Front Page Challenge
10:00 National
10:20 Journal
11:00 National News Update
11:05 Maritimes Tonight
11:25 Barney Miller - "The Architect"
11:55 Movie - One Foot in Heaven (1941; Fredric March, Martha Scott, Beulah Bondi)

CJBR Channel 3 Rimouski, Quebec (SRC)
10:05 Fariboles
10:30 En Mouvement
10:45 Les 100 tours de Centour
11:00 Passe-Partout
11:30 Felix et Ciboulette
12:00 Les Ateliers
12:30 Un animal, des animaux
1:00 Nouvelles
1:30 Allo Bou-Bou
2:30 Au jour le jour
3:30 Le Temps de vivre
5:00 Bobino
5:30 Au Jeu
6:00 Grizzly Adams
7:00 Ce Soir
7:30 Nouvelles
8:00 Du Tac au Tac - "L'Amour aveugle"
8:30 Le Temps d'une paix
9:00 Coup d'oeil
9:30 Vivre a trois
10:00 Les Oiseaux se cachent pour mourir
11:00 Telejournal et sports
12:20 XIVe Jeux Olympiques d'hiver
1:40 Reflets d'un pays

CHSJ (CBAT) Channel 4 Saint John / Channel 6 Newcastle / Channel 7 Moncton (CBC)
8:00 100 Huntley Street
9:00 Sesame Street
10:00 Kids and Things
10:15 Friendly Giant
10:30 Mr. Dressup
11:00 Wok With Yan
11:30 Let's Shape Up
12:00 Mid-Day
1:00 Price is Right
2:00 All My Children
3:00 Take 30
3:30 Do it For Yourself
4:00 Rocket Robin Hood
4:30 Popeye
5:00 Laverne and Shirley
5:30 Budget 1984
7:00 Nature of Things
8:00 Diff'rent Strokes
8:30 Newscope
9:00 Marketplace - "Hair Restorers"/"Do-it-Yourself Repairs"/"Lifetime Costs of Owning a Car"
9:30 Front Page Challenge
10:00 National
10:20 Journal
11:00 Tommy Hunter (with guests Terri Gibbs, Tom T. Hall, and T.G. Sheppard)
12:00 News
12:30 XIV Winter Olympics

CBAFT Channel 11 Moncton (SRC)
10:05 Fariboles
10:30 En Mouvement
10:45 Les 100 tours de Centour
11:00 Passe-Partout
11:30 Felix et Ciboulette
12:00 Les Ateliers
12:30 Un animal, des animaux
1:00 Nouvelles
1:30 Allo Bou-Bou
2:30 Au jour le jour
3:30 Le Temps de vivre
5:00 Bobino
5:30 Au Jeu
6:00 Coup d'oeil
6:30 Ce Soir Atlantique
7:30 Avis de recherche
8:00 Villes et Villages - "Shippigan"
9:00 Coup d'oeil
9:30 Du Tac au Tac - "L'Amour aveugle"
10:00 Les Oiseaux se cachent pour mourir
11:00 Telejournal et sports
12:20 XIVe Jeux Olympiques d'hiver
1:40 Reflets d'un pays

WLBZ Channel 2 Bangor (NBC)
7:30 News
8:00 Today
10:00 Donahue
11:00 Facts of Life
11:30 Sale of the Century
12:00 Wheel of Fortune
12:30 Dream House
1:00 News
1:30 Search For Tomorrow
2:00 Days of Our Lives
3:00 Another World
4:00 Muppet Show
4:30 I Dream of Jeannie
5:00 Movie - The Big Mouth (1967; Jerry Lewis, Harold J. Stone, Susan Bay)
6:30 Entertainment Tonight
7:00 News
7:30 NBC News
8:00 M*A*S*H - "Cowboy"
8:30 WKRP in Cincinnati - "Mike Fright"
9:00 Real People
10:00 Facts of Life - "Star at Langley"
10:30 Night Court - "Death Threat"
11:00 St. Elsewhere - "Drama Center"
12:00 News
12:30 Tonight Show
1:30 David Letterman

WVII Channel 7 Bangor (ABC)
7:00 Jim Bakker
8:00 Good Morning America
10:00 20 Minute Workout
10:30 Edge of Night
11:00 Family
12:00 New Newlywed Game
12:30 Loving
1:00 Family Feud
1:30 Ryan's Hope
2:00 All My Children
3:00 One Life to Live
4:00 General Hospital
5:00 CHiPs
6:00 Star Trek - "The Enemy Within"
7:00 News
7:30 ABC News
8:00 Barney Miller
8:30 Family Feud
9:00 XIV Winter Olympics
12:00 News
12:30 XIV Winter Olympics
1:00 ABC News Nightline
1:30 Lie Detector

WAGM Channel 8 Presque Isle (CBS, NBC, ABC)
7:15 Rural Report
7:30 ABC News
8:00 Good Morning America
10:00 Donahue
11:00 New $25,000 Pyramid
11:30 Press Your Luck
12:00 Price is Right
1:00 Family Feud
1:30 Young and the Restless
2:30 As the World Turns
3:30 Capitol
4:00 Guiding Light
5:00 Tattletales
5:30 Merv Griffin
6:30 Three's Company
7:00 News
7:30 CBS News
8:00 M*A*S*H
8:30 We Got it Made
9:00 XIV Winter Olympics
12:00 News
12:30 Police Story - "The Return of Joe Forrester"
12:40 Movie - Triple Play 1 (1970; Farrah Fawcett, Margaret Hamilton)

WMEM Channel 10 Presque Isle / WMED Channel 13 Calais (PBS)
9:15 A.M. Weather
9:30 Mister Rogers
10:00 It's Everybody's Business
10:30 College Preview
11:00 Educational Programming
1:00 Sesame Street
2:00 Educational Programming
3:30 Hooked On Aerobics
4:00 America: The Second Century
4:30 Understanding Human Behavior
5:00 Sesame Street
6:00 Mister Rogers
6:30 Electric Company
7:00 Focus On Society
7:30 It's Everybody's Business
8:00 MacNeil-Lehrer News Hour
9:00 Smithsonian World - "Crossing the Distance"
10:00 Rockin' & Rollin' With Phil Spector
11:00 Gotta' Make This Journey: Sweet Honey in the Rock
12:00 Working Women
12:30 Late Night America

ASN - Atlantic Satellite Network Cable TV only, Various Channels
9:00 Polka Dot Door
9:30 Size Small
10:00 Just Like Mom
10:30 Fast Forward
11:00 Canada: The Great Experiment
11:30 Bits and Bytes
12:00 Scooby-Doo
12:30 Shirt Tales
1:00 Gerontology
2:30 Atlantic Afternoon
3:00 Micro Magic
3:30 You're Beautiful
4:00 Guiding Light
5:00 Pitfall
5:30 New Candid Camera
6:00 People's Court
6:30 That's Life
7:00 Atlantic Pulse
7:30 WKRP in Cincinnati
8:00 Real People
9:00 Vista - "Life On a Silken Thread"
10:00 Wayne Thomas
11:00 Atlantic Pulse

THURSDAY, FEBRUARY 16, 1984

CKCW Channel 2 Moncton, Channel 8 Charlottetown / CJCB Channel 4 Sydney / CJCH Channel 5 Halifax / 
CKLT Channel 9 Saint John (CTV)
7:00 Mighty Hercules
7:30 Canada A.M.
10:00 Romper Room
10:30 What's Cooking?
11:00 Guess What?
11:30 20 Minute Workout
12:00 Just Like Mom
12:30 Smurfs
1:00 General Hospital
2:00 Don Harron
3:00 Another World
4:00 XIV Winter Olympics
7:00 ATV News
8:00 XIV Winter Olympics
10:30 Cheers - "Coach Buries a Grudge"
11:00 Hill Street Blues - "Parting is Such Sweep Sorrow"
12:00 CTV News
12:20 News
12:45 XIV Winter Olympics
1:00 Movie - Fedora (1978; William Holden, Marthe Keller, Hildegard Knef)

CBHT Channel 3 Halifax / CBIT Channel 5 Sydney / CBCT Channel 13 Charlottetown (CBC)
9:30 News (CBHT, CBIT only)
9:45 Friendly Giant
10:00 Canadian Schools
10:30 Mr. Dressup
11:00 Sesame Street
12:00 Land and Sea
12:30 All in the Family
1:00 All Creatures Great and Small
2:00 All My Children
3:00 Take 30
3:30 Coronation Street
4:00 Do it For Yourself
4:30 What's New?
5:00 Happy Days
5:30 Three's Company
6:00 First Edition (CBHT, CBIT only)
6:00 Compass (CBCT only)
7:00 Fame
8:00 XIV Winter Olympics
9:00 Hand and Eye
10:00 National
10:20 Journal
11:00 National News Update
11:05 Maritimes Tonight
11:25 Barney Miller
11:55 Movie - Roughly Speaking (1945; Rosalind Russell, Jack Carson, Robert Hutton)

CJBR Channel 3 Rimouski, Quebec (SRC)
10:30 En Mouvement
10:45 Les 100 tours de Centour
11:00 Passe-Partout
11:30 Felix et Ciboulette
12:00 Les Ateliers
12:30 Daniel Bertolino, l'exploration et vous
1:00 Nouvelles
1:30 Allo Bou-Bou
2:30 Au jour le jour
3:30 Cinema - Au dela des grilles (1948; Jean Gabin, Isa Miranda, Vera Taichi)
5:00 Bobino
5:30 Traboulidon
6:00 Robinson Suisse
6:30 La Vie secrete des animaux
7:00 Ce Soir
7:30 Nouvelles
8:00 Genies en Herbe
8:30 La Vie promise
9:00 Cinema - Accroche-toi, j'arrive (1979; Elliott Gould, Kate Jackson, Arthur Hill)
11:00 Telejournal et sports
12:20 XIVe Jeux Olympiques d'hiver
1:20 Cinema - Khartoum (1966; Charlton Heston, Laurence Olivier, Richard Johnson)

CHSJ (CBAT) Channel 4 Saint John / Channel 6 Newcastle / Channel 7 Moncton (CBC)
8:00 100 Huntley Street
9:00 Sesame Street
10:00 Kids and Things
10:15 Friendly Giant
10:30 Mr. Dressup
11:00 Wok With Yan
11:30 Let's Shape Up
12:00 Mid-Day
1:00 Price is Right
2:00 All My Children
3:00 Take 30
3:30 Do it For Yourself
4:00 Rocket Robin Hood
4:30 Popeye
5:00 Laverne and Shirley
5:30 CBC News For New Brunswick
6:30 Three's Company
7:00 Movie - Maid in America (1982; Susan Clark, Alex Karras, Fritz Weaver)
9:00 After M*A*S*H
9:30 CHSJ Variety
10:00 National
10:20 Journal
11:00 Knots Landing
12:00 News
12:30 XIV Winter Olympics

CBAFT Channel 11 Moncton (SRC)
10:30 En Mouvement
10:45 Les 100 tours de Centour
11:00 Passe-Partout
11:30 Felix et Ciboulette
12:00 Les Ateliers
12:30 Daniel Bertolino, l'exploration et vous
1:00 Nouvelles
1:30 Allo Bou-Bou
2:30 Au jour le jour
3:30 Cinema - Au dela des grilles (1948; Jean Gabin, Isa Miranda, Vera Taichi)
5:00 Bobino
5:30 Traboulidon
6:00 Coup d'oeil
6:30 Ce Soir Atlantique
7:30 Avis de recherche
8:00 Genies en Herbe
8:30 La Vie promise
9:00 Cinema - Accroche-toi, j'arrive (1979; Elliott Gould, Kate Jackson, Arthur Hill)
11:00 Telejournal et sports
12:20 XIVe Jeux Olympiques d'hiver

WLBZ Channel 2 Bangor (NBC)
7:30 News
8:00 Today
10:00 Donahue
11:00 Facts of Life
11:30 Sale of the Century
12:00 Wheel of Fortune
12:30 Dream House
1:00 News
1:30 Search For Tomorrow
2:00 Days of Our Lives
3:00 Another World
4:00 Muppet Show
4:30 I Dream of Jeannie
5:00 Movie - The Reluctant Heroes (1971; Ken Berry, Jim Hutton, Trini Lopez)
6:30 Entertainment Tonight
7:00 News
7:30 NBC News
8:00 On the Line
9:00 Gimme a Break! - "The Big Apple: Pt. 1"
9:30 Family Ties - "Double Date"
10:00 Cheers - "Coach Buries a Grudge"
10:30 Buffalo Bill - "The Big Freeze"
11:00 Hill Street Blues - "Parting is Such Sweep Sorrow"
12:00 News
12:30 Tonight Show
1:30 David Letterman

WVII Channel 7 Bangor (ABC)
7:00 Jim Bakker
8:00 Good Morning America
10:00 20 Minute Workout
10:30 Edge of Night
11:00 Family
12:00 New Newlywed Game
12:30 Loving
1:00 Family Feud
1:30 Ryan's Hope
2:00 All My Children
3:00 One Life to Live
4:00 General Hospital
5:00 CHiPs
6:00 Star Trek - "The Man Trap"
7:00 News
7:30 ABC News
8:00 Barney Miller
8:30 XIV Winter Olympics
12:00 News
12:30 XIV Winter Olympics
1:00 ABC News Nightline

WAGM Channel 8 Presque Isle (CBS, NBC, ABC)
7:15 Rural Report
7:30 ABC News
8:00 Good Morning America
10:00 Donahue
11:00 New $25,000 Pyramid
11:30 Press Your Luck
12:00 Price is Right
1:00 Family Feud
1:30 Young and the Restless
2:30 As the World Turns
3:30 Capitol
4:00 Guiding Light
5:00 Tattletales
5:30 Merv Griffin
7:00 News
7:30 CBS News
8:00 Wood Workshop
8:30 XIV Winter Olympics
12:00 News
12:30 Trapper John, M.D. - "The One and Only"
1:40 Movie - The Deadly Triangle (1977; Dale Robinette, Taylor Lacher, Geoffrey Lewis)

WMEM Channel 10 Presque Isle / WMED Channel 13 Calais (PBS)
9:15 A.M. Weather
9:30 Mister Rogers
10:00 Sesame Street
11:00 Educational Programming
1:00 Sesame Street
2:00 Educational Programming
3:30 Hooked On Aerobics
4:00 Young and Special
4:30 Focus On Society
5:00 Sesame Street
6:00 Mister Rogers
6:30 Electric Company
7:00 America: Second Century
7:30 Understanding Human Behavior
8:00 MacNeil-Lehrer News Hour
9:00 State Wide
9:30 Enterprise - "Fired"
10:00 Mystery! - "Reilly, Ace of Spies: Pt. 5"
11:00 Sneak Previews
11:30 All New This Old House
12:00 Lawmakers
12:30 Late Night America

ASN - Atlantic Satellite Network Cable TV only, Various Channels
8:00 100 Huntley Street
9:00 Polka Dot Door
9:30 Size Small
10:00 Joyce Davidson
10:30 Gerontology
12:00 Scooby-Doo
12:30 Drak Pack
1:00 Educational Programming
2:30 Atlantic Afternoon
3:00 Micro Magic
3:30 You're Beautiful
4:00 Guiding Light
5:00 Pitfall
5:30 New Candid Camera
6:00 People's Court
6:30 That's Life
7:00 Atlantic Pulse
7:30 WKRP in Cincinnati
8:00 Movie - Saturn 3 (1980; Kirk Douglas, Farrah Fawcett, Harvey Keitel)
10:00 New Faces
10:30 We've Got it Made
11:00 Atlantic Pulse

SATURDAY, FEBRUARY 18, 1984

CKCW Channel 2 Moncton, Channel 8 Charlottetown / CJCB Channel 4 Sydney / CJCH Channel 5 Halifax / 
CKLT Channel 9 Saint John (CTV)
7:30 Oopsy Daisy
8:00 Smurfs
9:30 Showtime
10:00 Let's Go!
10:30 Swiss Family Robinson 
11:00 Mighty Hercules
11:30 Shantytown
12:30 Bits and Bytes
1:00 XIV Winter Olympics
5:00 Movie - The Magic of Lassie (1978; James Stewart, Mickey Rooney and Pernell Roberts)
7:00 Sports Hot Seat
7:30 Andy Winters
8:00 XIV Winter Olympics
10:00 Movie - Superman II (1980; Christopher Reeve, Gene Hackman, Terence Stamp)
1:00 CTV News
1:20 News
1:30 XIV Winter Olympics
2:00 Movie - Moonlight (1982; Robert Desiderio, Michelle Phillips, William Prince)

CBHT Channel 3 Halifax / CBIT Channel 5 Sydney / CBCT Channel 13 Charlottetown (CBC)
10:00 Sesame Street
11:00 Maja the Bee - "The Cicada's Concert"
11:30 Spread Your Wings - "Yohannes and the Silver Cross"
12:00 Performance
12:30 Reach For the Top
1:00 Star Trek - "The Menagerie: Pt. 2"
2:00 Movie - Fort Apache (1948; John Wayne, Henry Fonda, Shirley Temple)
4:00 CBC Sportsweekend
7:00 CBC News
7:30 This Week in Parliament
8:00 Country East
8:30 Fame Game
9:00 NHL Hockey - Boston @ Calgary
12:00 National
12:15 Provincial Affairs
12:20 News
12:30 Movie - 40 Carats (1973; Liv Ullmann, Edward Albert, Gene Kelly)

CJBR Channel 3 Rimouski, Quebec (SRC)
8:30 Calimero/Grisu le petit dragon
9:00 Nils Holgersson
9:30 Passe-Partout
10:00 Remi
10:30 Candy
11:00 Ulysse 31
11:30 La Vallee secrete
12:00 Heros du Samedi
1:00 La Semaine Parlementaire
2:00 D'hier a demain - "Le Secret de John Lethbridge: 1e partie"
3:00 Les Aventures de Tintin 
5:00 Bagatelle
6:00 La Course autour du monde
7:00 Impacts
8:00 Monde merveilleux de Disney
9:00 LNH Hockey - Hartford @ Toronto
11:30 Telejournal et sports
12:15 XIVe Jeux Olympiques d'hiver
1:15 Cinema - Viens chez moi, j'habite chez une copine (1981; Michel Blanc, Bernard Giraudeau)

CHSJ (CBAT) Channel 4 Saint John / Channel 6 Newcastle / Channel 7 Moncton (CBC)
8:00 100 Huntley Street
9:00 Circle Square
9:30 Charlie Brown and Snoopy Show
10:00 Terrytoons
10:30 Mighty Mouse
11:00 Heckle and Jeckle
11:30 Rupert's Circus
12:00 My Favorite Martian
12:30 Star Trek - "The Menagerie: Pt. 2"
1:30 Reach For the Top
2:00 Land and Sea
2:30 Inquiry
3:00 Heritage
3:30 Sons and Daughters
4:00 CBC Sportsweekend
7:00 Movie - Adam at 6 A.M. (1970; Michael Douglas, Lee Purcell, Joe Don Baker)
9:00 NHL Hockey - Boston @ Calgary
12:00 National
12:15 News
12:30 Movie - Fort Apache (1948; John Wayne, Henry Fonda, Shirley Temple)

CBAFT Channel 11 Moncton (SRC)
8:30 Calimero/Grisu le petit dragon
9:00 Nils Holgersson
9:30 Passe-Partout
10:00 Remi
10:30 Candy
11:00 Ulysse 31
11:30 La Vallee secrete
12:00 Heros du Samedi
1:00 La Semaine Parlementaire
2:00 D'hier a demain - "Le Secret de John Lethbridge: 1e partie"
3:00 Les Aventures de Tintin
5:00 Bagatelle
6:00 La Course autour du monde
7:00 Telejournal
7:00 Impacts
8:00 Monde merveilleux de Disney
9:00 LNH Hockey - Hartford @ Toronto
11:30 Telejournal et sports
12:15 XIVe Jeux Olympiques d'hiver
1:15 Cinema - Viens chez moi, j'habite chez une copine (1981; Michel Blanc, Bernard Giraudeau)

WLBZ Channel 2 Bangor (NBC)
8:00 Muppet Show
8:30 Woody Woodpecker
9:00 Flintstone Funnies
9:30 Shirt Tales
10:00 Smurfs
11:30 Alvin and the Chipmunks
12:00 Mister T
12:30 Kidsworld
1:00 Six Million Dollar Man - "The Last Kamikaze"
2:00 Big Valley
3:00 Movie - The Internecine Project (1974; James Coburn, Lee Grant, Harry Andrews)
5:00 Music City, U.S.A.
5:30 Austin City Limits Encore
6:00 Nashville Music
6:30 This Week in Country Music
7:00 News
7:30 NBC News
8:00 Fame
9:00 Diff'rent Strokes - "Hooray For Hollywood: Pt. 2"
9:30 Silver Spoons - "A-Hunting We Will Go "
10:00 We Got it Made - "Miss Mom"
10:30 Mama's Family - "Mama For Mayor: Pt. 1"
11:00 Yellow Rose - "Sport of Kings"
12:00 News
12:30 Saturday Night Live

WVII Channel 7 Bangor (ABC)
7:00 New Zoo Revue
7:30 Great Space Coaster
8:00 Sport Billy
8:30 King Leonardo
9:00 Tennessee Tuxedo
9:30 Monchhichis/Little Rascals/Richie Rich
10:30 Pac-Man/Rubik the Amazing Cube/Menudo
11:30 Littles
12:00 Scooby & Scrappy-Doo/Puppy Hour
1:00 ABC Weekend Specials - "The Dog Days of Arthur Cane"
1:30 XIV Winter Olympics
4:30 P.B.A. Bowling - $150,000 True Value Open
6:00 Wide World of Sports
7:30 Lorne Greene's New Wilderness
8:00 XIV Winter Olympics
12:00 ABC News
12:30 XIV Winter Olympics
1:00 All Hit Videos

WAGM Channel 8 Presque Isle (CBS, NBC, ABC)
7:30 New Zoo Revue
8:00 Captain Kangaroo
9:00 Charlie Brown and Snoopy Show
9:30 Shirt Tales
10:00 Smurfs
11:30 Bugs Bunny/Road Runner Show
1:00 Lorne Greene's New Wilderness
1:30 XIV Winter Olympics
4:40 Woods Workshop
5:00 Golf - Los Angeles Open
7:00 News
7:30 CBS News
8:00 XIV Winter Olympics
12:00 Solid Gold
1:00 Movie - Teacher's Pet (1958; Clark Gable, Doris Day, Gig Young)

WMEM Channel 10 Presque Isle / WMED Channel 13 Calais (PBS)
9:00 Young and Special
9:30 Young and Special
10:00 Case Studies in Small Business
10:30 New Tech Times
11:00 Yankee Woodlot
11:30 Saving Energy
12:00 All New This Old House
12:30 Everyday Cooking With Jacques Pepin
1:00 So You Think You Know Maine?
1:30 Training Dogs the Woodhouse Way
2:00 Masterpiece Theatre - "The Irish R.M.: Pt. 3"
3:00 Movie - Something to Sing About (1937; James Cagney, Evelyn Daw, William Frawley)
4:30 Sneak Previews
5:00 Maine Reporter's Notebook
5:30 State Wide
6:00 Candlepin Bowling
7:00 Great Chefs of San Francisco
7:30 Soapbox
8:00 Inside Story
8:30 Agronsky and Company
9:00 Movie - Major Barbara (1941; Wendy Hiller, Rex Harrison and Robert Morley) 
11:00 Austin City Limits
12:00 Sorry
12:30 Monty Python's Flying Circus

ASN - Atlantic Satellite Network Cable TV only, Various Channels
3:00 Bits and Bytes
3:30 Tourism
4:00 Buckshot
4:30 Fabulous Talking Time Machine
5:00 Kidsworld
5:30 Friends of Man
6:00 Nashville Swing
6:30 Fanfare
7:00 Don Cherry's Grapevine
7:30 This Week in Hockey
8:00 Movie - I Was a Mail Order Bride (1982; Valerie Bertinelli, Ted Wass, Kenneth Kimmins)
10:00 Atlantic Canada's Choice

SUNDAY, FEBRUARY 19, 1984

CKCW Channel 2 Moncton, Channel 8 Charlottetown / CJCB Channel 4 Sydney / CJCH Channel 5 Halifax / 
CKLT Channel 9 Saint John (CTV)
8:00 It is Written
8:30 XIV Winter Olympics
11:00 Expect a Miracle
11:30 World Tomorrow
12:00 Rex Humbard
12:30 Mass For Shut-ins
1:00 XIV Winter Olympics
6:30 Question Period
7:00 News
7:30 Windows
8:00 60 Minutes
9:00 Master of the Game: Pt. 1
12:00 CTV News
12:20 News
12:30 Ray St. Germain
1:00 Six Million Dollar Man

CBHT Channel 3 Halifax / CBIT Channel 5 Sydney / CBCT Channel 13 Charlottetown (CBC)
8:00 Tom and Jerry
8:30 Switchback
10:00 Gunsmoke
11:00 Space: 1999 - "Space Warp"
12:00 Meeting Place
1:00 Country Canada
1:30 Hymn Sing
2:00 XIV Winter Olympics
4:00 Legacy of Time
4:30 XIV Winter Olympics
5:00 CBC News
5:30 Indian Legends
6:00 Walt Disney - "The Spaceman in King Arthur's Court: Pt. 1"
7:00 Fraggle Rock
7:30 Beachcombers - "High Tension"
8:00 Seeing Things - "An Eye On the Future"
9:00 For the Record - "Kate Morris, Vice President"
10:30 Man Alive
11:00 CBC News
11:15 Nation's Business
11:20 News
11:30 Lou Grant

CJBR Channel 3 Rimouski, Quebec (SRC)
8:30 Il etait une fois... l'homme
9:00 Woody le Pic
9:30 Passe-Partout
10:00 Les Contes de la foret verte
10:30 Klimbo/Si tous les gens du monde
11:00 Le Jour du Seigneur
12:00 Les Chemins de la Vie
1:00 La Semaine Verte
2:00 Propos et confidences
2:30 A premiere vue
3:00 XIVe Jeux Olympiques d'hiver
4:00 Stade
4:30 Fenetre sur le monde
5:00 La Terre des milles coleres
5:30 Les Six Saisons Attikameks
6:00 Second Regard
7:00 Science-realite
7:30 Dossiers de presse
8:00 Court-circuit
8:30 Vaut mieux en rire - "Operation: Acapulco"
9:30 Telejournal
9:50 Les Beaux Dimanches - "Les Grands esprits: 2e partie"
10:50 Les Beaux Dimanches - "Bourvil, un eclat de rire"
11:50 Sport-Dimanche
12:05 La Politique Provinciale
12:15 XIVe Jeux Olympiques d'hiver
1:20 Cinema - La Prisonniere du desert (1955; John Wayne, Jeffrey Hunter, Natalie Wood)

CHSJ (CBAT) Channel 4 Saint John / Channel 6 Newcastle / Channel 7 Moncton (CBC)
7:30 Jimmy Swaggart
8:30 Switchback
10:00 Rex Humbard
10:30 Day of Discovery
11:00 Old-Time Gospel Hour
12:00 World Tomorrow
12:30 Country Canada
1:00 Outpouring
1:30 Hymn Sing
2:00 XIV Winter Olympics
4:00 Legacy of Time
4:30 XIV Winter Olympics
5:00 CBC News
5:30 Indian Legends
6:00 Walt Disney - "The Spaceman in King Arthur's Court: Pt. 1"
7:00 Fraggle Rock
7:30 Beachcombers - "High Tension"
8:00 Seeing Things - "An Eye On the Future"
9:00 For the Record - "Kate Morris, Vice President"
10:30 Man Alive
11:00 CBC News
11:15 Nation's Business
11:20 News
11:30 Benny Hill
12:00 100 Huntley Street

CBAFT Channel 11 Moncton (SRC)
8:30 Il etait une fois... l'homme
9:00 Woody le Pic
9:30 Passe-Partout
10:00 Les Contes de la foret verte
10:30 Klimbo/Si tous les gens du monde
11:00 Le Jour du Seigneur
12:00 La Revue
1:00 La Semaine Verte
2:00 Propos et confidences
2:30 A premiere vue
3:00 XIVe Jeux Olympiques d'hiver
4:00 Stade
4:30 Fenetre sur le monde
5:00 Sport-Mag
5:30 Les Six Saisons Attikameks
6:00 Second Regard
7:00 Science-realite
7:30 Dossiers de presse
8:00 Court-circuit
8:30 Vaut mieux en rire - "Operation: Acapulco"
9:30 Telejournal
9:50 Les Beaux Dimanches - "Les Grands esprits: 2e partie"
10:50 Les Beaux Dimanches - "Bourvil, un eclat de rire"
11:50 Sport-Dimanche
12:05 Nouvelles
12:15 XIVe Jeux Olympiques d'hiver
1:20 Cinema - La Prisonniere du desert (1955; John Wayne, Jeffrey Hunter, Natalie Wood)

WLBZ Channel 2 Bangor (NBC)
8:00 Big Valley
9:00 Wild Kingdom
9:30 Taking Advantage
10:00 Movie - Who's Minding the Store? (1963; Jerry Lewis, Jill St. John, Ray Walston)
12:00 Entertainment This Week
1:00 News
1:30 Meet the Press
2:00 Bionic Woman - "Doomsday is Tomorrow: Pt. 1"
3:00 Bionic Woman - "Doomsday is Tomorrow: Pt. 2"
4:00 Movie - The Ordeal of Dr. Mudd (1980; Dennis Weaver, Susan Sullivan, Richard Dysart)
7:00 News
7:30 NBC News
8:00 First Camera
9:00 Knight Rider - "Goliath Returns: Pt. 1"
10:00 Knight Rider - "Goliath Returns: Pt. 2"
11:00 Television's Greatest Commercials
12:30 News
1:00 Movie - Sherlock Holmes in New York (1976; Roger Moore, John Huston, Patrick Macnee)

WVII Channel 7 Bangor (ABC)
7:00 Great Space Coaster
7:30 Uncle Waldo
8:00 King Leonardo
8:30 It's Your Business
9:00 Soul's Harbor
10:00 Jack Van Impe
10:30 Ernest Angley
11:30 World Tomorrow
12:00 Profiles
12:30 Barney Miller
1:00 XIV Winter Olympics
6:00 Wide World of Sports
7:00 ABC News
7:30 Happy Days
8:00 XIV Winter Olympics
12:00 News
12:15 Jim Bakker

WAGM Channel 8 Presque Isle (CBS, NBC, ABC)
7:00 Captain Kangaroo
8:00 Dungeons and Dragons
8:30 Jack Van Impe
9:00 Jimmy Swaggart
10:00 Day of Discovery
10:30 Oral Roberts
11:00 Catholic Mass
11:30 Sunday Morning
1:00 XIV Winter Olympics
6:00 Golf - Los Angeles Open (joined in progress after XIV Olympic Winter Games)
7:00 Spotlight
7:30 CBS News
8:00 XIV Winter Olympics
12:00 CBS News
12:15 Star Search

WMEM Channel 10 Presque Isle / WMED Channel 13 Calais (PBS)
9:00 Sesame Street
10:00 Mister Rogers
10:30 Why in the World?
11:00 Newton's Apple
11:30 3-2-1 Contact
12:00 Nature
1:00 Nova - "China's Only Child"
2:00 Washington Week in Review
2:30 Wall $treet Week - "The Twenty-Year Century"
3:00 Movie - Double Indemnity (1944; Fred MacMurray, Barbara Stanwyck, Edward G. Robinson)
5:00 International Edition
5:30 Victory Garden
6:00 Magic of Oil Painting
6:30 Magic of Animal and Landscape Painting
7:00 Firing Line
8:00 Conversations
8:30 Barbara's World of Horses and Ponies
9:00 Nature
10:00 Masterpiece Theatre - "The Irish R.M.: Pt. 4"
11:00 Art of the Russian Cello
12:00 A Different Drummer: Blacks in the Military

ASN - Atlantic Satellite Network Cable TV only, Various Channels
1:30 Jack Van Impe
2:00 100 Huntley Street
3:00 Robert Schuller
4:00 Professor Moffett
4:30 Foufouli
5:00 For Lovers Only
5:30 World Outdoors
6:00 Challenging Sea
6:30 Peter Appleyard
7:00 Matt and Jenny
7:30 Fighting Words
8:00 Movie - A Guide For the Married Woman (1978; Cybill Shepherd, Charles Frank, John Hillerman)
10:00 Schulman File
11:30 Music 'Til Midnight

SATURDAY, FEBRUARY 25, 1984

CKCW Channel 2 Moncton, Channel 8 Charlottetown / CJCB Channel 4 Sydney / CJCH Channel 5 Halifax / 
CKLT Channel 9 Saint John (CTV)
7:30 Oopsy Daisy
8:00 Smurfs
9:30 Showtime - "Beds and Boxes"
10:00 Let's Go! - "Music"
10:30 Swiss Family Robinson
11:00 Mighty Hercules
11:30 Harrigan
12:00 Shantytown
1:00 Tree House
1:30 Willie and Floyd
2:00 Adventures Outdoors
2:30 Bits and Bytes
3:00 Family Brown Country
3:30 Red Fisher
4:00 International Wrestling
5:00 Wide World of Sports
7:00 Sports Hot Seat
7:30 Andy Winters
8:00 Smith and Smith
8:30 Just Kidding
9:00 Movie - Sharky's Machine (1981; Burt Reynolds, Rachel Ward, Brian Keith)
11:30 New Music Magazine
12:30 CTV News
12:50 News
1:00 Movie - Lois Gibbs and the Love Canal (1982; Marsha Mason, Bob Gunton, Penny Fuller)

CBHT Channel 3 Halifax / CBIT Channel 5 Sydney / CBCT Channel 13 Charlottetown (CBC)
10:00 Sesame Street
11:00 Maja the Bee - "Best Friend, the Ant"
11:30 Spread Your Wings - "Kurtis in Hollywood"
12:00 Performance
12:30 Reach For the Top
1:00 Star Trek
2:00 Movie - Mr. Blandings Builds His Dream House (1948; Cary Grant, Myrna Loy, Melvyn Douglas)
4:00 CBC Sportsweekend
7:00 CBC News
7:30 This Week in Parliament
8:00 Country East
8:30 Fame Game
9:00 NHL Hockey - Toronto @ Edmonton
12:00 National
12:15 Provincial Affairs
12:20 News
12:30 Movie - Brother John (1971; Sidney Poitier, Will Geer and Bradford Dillman)

CJBR Channel 3 Rimouski, Quebec (SRC)
8:30 Calimero/Grisu le petit dragon
9:00 Nils Holgersson
9:30 Passe-Partout
10:00 Remi
10:30 Candy
11:00 Ulysse 31
11:30 La Vallee secrete
12:00 Heros du Samedi
1:00 La Semaine Parlementaire
2:00 D'hier a demain - "Le Secret de John Lethbridge: 2e partie"
3:00 Les Aventures de Tintin - "Tintin et les oranges bleues"
5:00 Bagatelle
6:00 La Course autour du monde
7:00 Telejournal
7:00 Impacts
8:00 Monde merveilleux de Disney
9:00 LNH Hockey - les Rangers de New York @ Montreal 
11:30 Telejournal et sports
12:15 Cinema - De l'autre cote de minuit (1977; Marie-France Pisier, John Beck, Susan Sarandon)
3:00 Cinema - Le Roi des cons (1980; Francis Perrin, Marie-Christine Descouard, Isabelle Mejias)

CHSJ (CBAT) Channel 4 Saint John / Channel 6 Newcastle / Channel 7 Moncton (CBC)
8:00 100 Huntley Street
9:00 Circle Square
9:30 Charlie Brown and Snoopy Show
10:00 Terrytoons
10:30 Mighty Mouse
11:00 Heckle and Jeckle
11:30 Rupert's Circus
12:00 My Favorite Martian
12:30 Star Trek - "Shore Leave"
1:30 Reach For the Top
2:00 Land and Sea
2:30 Inquiry
3:00 Heritage
3:30 Sons and Daughters
4:00 CBC Sportsweekend
7:00 Movie - The April Fools (1969; Jack Lemmon, Catherine Deneuve, Peter Lawford)
9:00 NHL Hockey - Toronto @ Edmonton
12:00 National
12:15 News
12:30 Movie - Flying Leathernecks (1951; John Wayne, Robert Ryan, Don Taylor)

CBAFT Channel 11 Moncton (SRC)
8:30 Calimero/Grisu le petit dragon
9:00 Nils Holgersson
9:30 Passe-Partout
10:00 Remi
10:30 Candy
11:00 Ulysse 31
11:30 La Vallee secrete
12:00 Heros du Samedi
1:00 La Semaine Parlementaire
2:00 D'hier a demain - "Le Secret de John Lethbridge: 2e partie"
3:00 Les Aventures de Tintin - "Tintin et les oranges bleues"
5:00 Bagatelle
6:00 La Course autour du monde
7:00 Telejournal
7:00 Impacts
8:00 Monde merveilleux de Disney
9:00 LNH Hockey - les Rangers de New York @ Montreal 
11:30 Telejournal et sports
12:15 Cinema - De l'autre cote de minuit (1977; Marie-France Pisier, John Beck, Susan Sarandon)

WLBZ Channel 2 Bangor (NBC)
8:00 Muppet Show
8:30 Woody Woodpecker
9:00 Flintstone Funnies
9:30 Shirt Tales
10:00 Smurfs
11:30 Alvin and the Chipmunks
12:00 Mister T
12:30 Kidsworld
1:00 Six Million Dollar Man - "Return of the Robot Maker"
2:00 Big Valley
3:00 Movie - The Power Within (1979; Art Hindle, Edward Binns, Joseph Rassulo)
4:30 Hogan's Heroes
5:00 Music City, U.S.A.
5:30 Austin City Limits Encore
6:00 Nashville Music
6:30 This Week in Country Music
7:00 News
7:30 NBC News
8:00 Fame
9:00 Diff'rent Strokes - "The Wedding: Pt. 1"
9:30 Diff'rent Strokes - "The Wedding: Pt. 2"
10:00 We Got it Made - "The Fight"
10:30 Mama's Family - "Mama For Mayor: Pt. 2"
11:00 Yellow Rose - "Running Free"
12:00 News
12:30 Saturday Night Live

WVII Channel 7 Bangor (ABC)
7:00 New Zoo Revue
7:30 Great Space Coaster
8:00 Sport Billy
8:30 King Leonardo
9:00 Tennessee Tuxedo
9:30 Monchhichis/Little Rascals/Richie Rich
10:30 Pac-Man/Rubik the Amazing Cube/Menudo
11:30 Littles
12:00 Scooby & Scrappy-Doo/Puppy Hour
1:00 ABC Weekend Specials 
1:30 American Bandstand
2:30 Hardy Boys/Nancy Drew Mysteries
3:30 Happy Days
4:00 Sports Beat
4:30 P.B.A. Bowling - $125,000 Meister Brau Open
6:00 Wide World of Sports
7:30 Lorne Greene's New Wilderness
8:00 Hee-Haw
9:00 T.J. Hooker - "Hot Property"
10:00 Love Boat
11:00 Fantasy Island
12:00 ABC News
12:15 All Hit Videos

WAGM Channel 8 Presque Isle (CBS, NBC, ABC)
7:30 New Zoo Revue
8:00 Captain Kangaroo
9:00 Charlie Brown and Snoopy Show
9:30 Shirt Tales
10:00 Smurfs
11:30 Bugs Bunny/Road Runner Show
1:00 Tennis - U.S.T.A. Women's Indoor Championships
3:00 College Basketball - Boston College Vs. Georgetown
5:00 Sports Saturday
7:00 News
7:30 CBS News
8:00 Star Search
9:00 Whiz Kids - "The Lollypop Gang Strikes Back"
10:00 Movie - Sharky's Machine (1981; Burt Reynolds, Rachel Ward, Brian Keith)
12:30 Solid Gold
1:30 Movie - Warning Shot (1967; David Janssen, Ed Begley, Keenan Wynn)

WMEM Channel 10 Presque Isle / WMED Channel 13 Calais (PBS)
9:00 Young and Special
9:30 Young and Special
10:00 Case Studies in Small Business
10:30 New Tech Times
11:00 Yankee Woodlot
11:30 Saving Energy
12:00 All New This Old House
12:30 Everyday Cooking With Jacques Pepin
1:00 So You Think You Know Maine?
1:30 Training Dogs the Woodhouse Way
2:00 Girls' High School Basketball - Class D Finals
4:00 Boys' High School Basketball - Class D Finals
6:00 Candlepin Bowling
7:00 Great Chefs of San Francisco
7:30 Soapbox
8:00 Girls' High School Basketball - Class B Finals
10:00 Boys' High School Basketball - Class B Finals
12:00 Sorry
12:30 Monty Python's Flying Circus

ASN - Atlantic Satellite Network Cable TV only, Various Channels
3:00 Bits and Bytes
3:30 Tourism
4:00 Buckshot
4:30 Fabulous Talking Time Machine
5:00 Kidsworld
5:30 Friends of Man
6:00 Nashville Swing
6:30 Fanfare
7:00 Don Cherry's Grapevine
7:30 This Week in Hockey
8:00 Movie - The Intruder Within (1981; Chad Everett, Joseph Bottoms, Jennifer Warren)
10:00 Atlantic Canada's Choice

SUNDAY, FEBRUARY 26, 1984

CKCW Channel 2 Moncton, Channel 8 Charlottetown / CJCB Channel 4 Sydney / CJCH Channel 5 Halifax / 
CKLT Channel 9 Saint John (CTV)
8:00 Mighty Hercules
8:30 Sport Billy
9:00 Pac-Man
9:30 Wild World
10:00 World of Travel
10:30 Rex Humbard
11:00 Expect a Miracle
11:30 World Tomorrow
12:00 World Alive
12:30 Mass For Shut-ins
1:00 It is Written
1:30 Revival Hour
2:00 Ethiopia Report: Our Children Are Dying
3:00 Bits and Bytes
3:30 Entertainers
4:30 Canada in View
5:00 Super Loto
5:30 Question Period
6:00 Olympiad - "The Decathalon"
7:00 News
7:30 Windows
8:00 60 Minutes
9:00 Movie - Star Wars (1977; Mark Hamill, Harrison Ford, Carrie Fisher)
12:00 CTV News
12:20 News
12:30 Ray St. Germain
1:00 Six Million Dollar Man

CBHT Channel 3 Halifax / CBIT Channel 5 Sydney / CBCT Channel 13 Charlottetown (CBC)
8:00 Tom and Jerry
8:30 Switchback
10:00 Gunsmoke
11:00 Space: 1999 - "A Matter of Balance"
12:00 Meeting Place
1:00 Country Canada
1:30 Hymn Sing
2:00 Movie - 2001: A Space Odyssey (1968; Keir Dullea, Gary Lockwood, William Sylvester)
5:00 CBC News
5:30 Indian Legends
6:00 Walt Disney - "The Spaceman in King Arthur's Court: Pt. 2"
7:00 Fraggle Rock
7:30 Beachcombers - "Rhyme Schemes"
8:00 Seeing Things - "Second Sight"
9:00 For the Record
10:00 Children's Crusade
11:00 CBC News
11:15 Nation's Business
11:20 News
11:30 Lou Grant

CJBR Channel 3 Rimouski, Quebec (SRC)
8:30 Il etait une fois... l'homme
9:00 Woody le Pic
9:30 Passe-Partout
10:00 Les Contes de la foret verte
10:30 Klimbo/Si tous les gens du monde
11:00 Le Jour du Seigneur
12:00 Indiens des Andes
1:00 La Semaine Verte
2:00 Propos et confidences
2:30 Les Coleurs de l'orchestre
3:00 Univers des sports
5:00 La Terre des milles coleres
5:30 Les Six Saisons Attikameks
6:00 Second Regard
7:00 Science-realite
7:30 Dossiers de presse
8:00 Court-circuit
8:30 Les Beaux Dimanches - "Jean-Guy Moreau"
9:30 Telejournal
9:50 Les Beaux Dimanches - "Noces de juin"
11:20 Les Beaux Dimanches - "Suite 16"
11:55 Sport-Dimanche
12:10 La Politique Provinciale
12:20 Cinema - La Rue sans joie (1925; Greta Garbo, Asta Nielson, Werner Krauss)

CHSJ (CBAT) Channel 4 Saint John / Channel 6 Newcastle / Channel 7 Moncton (CBC)
7:30 Jimmy Swaggart
8:30 Switchback
10:00 Rex Humbard
10:30 Day of Discovery
11:00 Old-Time Gospel Hour
12:00 World Tomorrow
12:30 Country Canada
1:00 Outpouring
1:30 Hymn Sing
2:00 Movie - 2001: A Space Odyssey (1968; Keir Dullea, Gary Lockwood, William Sylvester)
5:00 CBC News
5:30 Indian Legends
6:00 Walt Disney - "The Spaceman in King Arthur's Court: Pt. 2"
7:00 Fraggle Rock
7:30 Beachcombers - "Rhyme Schemes"
8:00 Seeing Things - "Second Sight"
9:00 For the Record
10:00 Children's Crusade
11:00 CBC News
11:15 Nation's Business
11:20 News
11:30 Benny Hill
12:00 100 Huntley Street

CBAFT Channel 11 Moncton (SRC)
8:30 Il etait une fois... l'homme
9:00 Woody le Pic
9:30 Passe-Partout
10:00 Les Contes de la foret verte
10:30 Klimbo/Si tous les gens du monde
11:00 Le Jour du Seigneur
12:00 La Revue
1:00 La Semaine Verte
2:00 Propos et confidences
2:30 Les Coleurs de l'orchestre
3:00 Univers des sports
5:00 Sport-Mag
5:30 Les Six Saisons Attikameks
6:00 Second Regard
7:00 Science-realite
7:30 Dossiers de presse
8:00 Court-circuit
8:30 Les Beaux Dimanches - "Jean-Guy Moreau"
9:30 Telejournal
9:50 Les Beaux Dimanches - "Noces de juin"
11:20 Les Beaux Dimanches - "Suite 16"
11:55 Sport-Dimanche
12:10 Nouvelles
12:20 Cinema - La Rue sans joie (1925; Greta Garbo, Asta Nielson, Werner Krauss)

WLBZ Channel 2 Bangor (NBC)
8:00 Big Valley
9:00 Wild Kingdom
9:30 Taking Advantage
10:00 Movie - Calamity Jane (1953; Doris Day, Howard Keel, Allyn Ann McLerie)
12:00 Entertainment This Week
1:00 News
1:30 Meet the Press
2:00 Bionic Woman - "Deadly Ringer: Pt. 1"
3:00 Bionic Woman - "Deadly Ringer: Pt. 2"
4:00 Movie - Lost Horizon (1973; Peter Finch, Liv Ullmann, Sally Kellerman)
7:00 News
7:30 NBC News
8:00 First Camera
9:00 Movie - Urban Cowboy (1980; John Travolta, Debra Winger, Scott Glen)
12:00 News
12:30 Movie - Frankenstein Created Woman (1967; Peter Cushing, Susan Denberg, Thorley Walters)

WVII Channel 7 Bangor (ABC)
7:00 Great Space Coaster
7:30 Uncle Waldo
8:00 King Leonardo
8:30 It's Your Business
9:00 Soul's Harbor
10:00 Jack Van Impe
10:30 Ernest Angley
11:30 World Tomorrow
12:00 Profiles
12:30 This Week With David Brinkley
1:30 CHiPs
2:30 Barney Miller
3:00 American Sportsman
3:30 Movie - The Front Page (1974; Jack Lemmon, Walter Matthau, Susan Sarandon)
5:30 Eight is Enough
6:30 Barney Miller
7:00 ABC News
7:30 Happy Days
8:00 Ripley's Believe it ot Not
9:00 Movie - Lace (first part) (1984; Bess Armstrong, Brooke Adams, Arielle Dombasle)
12:00 News
12:15 Jim Bakker

WAGM Channel 8 Presque Isle (CBS, NBC, ABC)
7:00 Captain Kangaroo
8:00 Dungeons and Dragons
8:30 Jack Van Impe
9:00 Jimmy Swaggart
10:00 Day of Discovery
10:30 Oral Roberts
11:00 Catholic Mass
11:30 Sunday Morning
1:00 NBA Basketball - Los Angeles Lakers @ Philadelphia
3:30 College Basketball - Louisville @ DePaul
5:30 Sports Sunday
7:00 Spotlight
7:30 CBS News
8:00 60 Minutes
9:00 Movie - Star Wars (1977; Mark Hamill, Harrison Ford, Carrie Fisher)
12:00 CBS News
12:15 Hotel

WMEM Channel 10 Presque Isle / WMED Channel 13 Calais (PBS)
9:00 Sesame Street
10:00 Mister Rogers
10:30 Why in the World?
11:00 Newton's Apple
11:30 3-2-1 Contact
12:00 Nature
1:00 Nova - "It's About Time"
2:00 Washington Week in Review
2:30 Wall $treet Week
3:00 Movie - Shock (1946; Vincent Price, Lynn Bari, Frank Latimore)
5:00 International Edition
5:30 Victory Garden
6:00 Magic of Oil Painting
6:30 Magic of Animal and Landscape Painting
7:00 Firing Line
8:00 Conversations
8:30 Barbara's World of Horses and Ponies
9:00 Nature - "The Masterbuilders"
10:00 Masterpiece Theatre - "The Irish R.M.: Pt. 5"
11:00 New England Piano Quartet
12:00 Non-Fiction Television

ASN - Atlantic Satellite Network Cable TV only, Various Channels
1:30 Jack Van Impe
2:00 100 Huntley Street
3:00 Robert Schuller
4:00 Professor Moffett
4:30 Foufouli
5:00 For Lovers Only
5:30 World Outdoors
6:00 Challenging Sea
6:30 Peter Appleyard
7:00 Matt and Jenny
7:30 Fighting Words
8:00 Spotlight
8:30 Domestic Life
9:00 Movie - Lace (first part) (1984; Bess Armstrong, Brooke Adams, Arielle Dombasle)

SATURDAY, MARCH 3, 1984

CKCW Channel 2 Moncton, Channel 8 Charlottetown / CJCB Channel 4 Sydney / CJCH Channel 5 Halifax / 
CKLT Channel 9 Saint John (CTV)
7:30 Oopsy Daisy
8:00 Smurfs
9:30 Storytime
10:00 Let's Go! - "Temptations"
10:30 Swiss Family Robinson
11:00 Mighty Hercules
11:30 Harrigan
12:00 Shantytown
1:00 Tree House
1:30 Willie and Floyd
2:00 Adventures Outdoors
2:30 Bits and Bytes
3:00 Family Brown Country
3:30 Red Fisher
4:00 International Wrestling
5:00 Wide World of Sports
7:00 Sports Hot Seat
7:30 Andy Winters
8:00 Smith and Smith
8:30 Just Kidding
9:00 Movie - 10 (1979; Dudley Moore, Bo Derek, Julie Andrews)
11:00 New Music Magazine
12:00 CTV News
12:20 News
12:30 Lively Specials - "Sweet Adelines"
1:00 Movie - Avalanche Express (1979; Lee Marvin, Robert Shaw, Linda Evans)

CBHT Channel 3 Halifax / CBIT Channel 5 Sydney / CBCT Channel 13 Charlottetown (CBC)
10:00 Sesame Street
11:00 Maja the Bee - "How the Crickets Were Freed"
11:30 Spread Your Wings - "Yang-Xun, the Peasant Painter"
12:00 Performance
12:30 Reach For the Top
1:00 Star Trek - "The Alternative Factor"
2:00 CBC Sportsweekend
7:00 CBC News
7:30 This Week in Parliament
8:00 Country East
8:30 Fame Game
9:00 NHL Hockey - Montreal @ Calgary
12:00 National
12:15 Provincial Affairs
12:20 News
12:30 Movie - Butterflies Are Free (1972; Goldie Hawn, Edward Albert, Eileen Heckart)

CJBR Channel 3 Rimouski, Quebec (SRC)
8:30 Calimero/Grisu le petit dragon
9:00 Nils Holgersson
9:30 Passe-Partout
10:00 Remi
10:30 Candy
11:00 Ulysse 31
11:30 La Vallee secrete
12:00 Heros du Samedi
1:00 La Semaine Parlementaire
2:00 D'hier a demain
3:00 La Coupe du Monde de Ski
4:30 Les Draveurs de la riviere Coulonge 
5:00 Bagatelle
6:00 La Course autour du monde
7:00 Impacts
8:00 Monde merveilleux de Disney
9:00 LNH Hockey - Montreal @ Calgary
11:30 Telejournal et sports
12:05 La Politique Federale
12:15 Cinema - Qui a tue le chat? (1977; Ugo Tognazzi, Mariangela Melato, Michel Galabru)
2:15 Cinema - Trinita? Connais pas (1975; Michael Coby, Paul Smith)

CHSJ (CBAT) Channel 4 Saint John / Channel 6 Newcastle / Channel 7 Moncton (CBC)
8:00 100 Huntley Street
9:00 Circle Square
9:30 Charlie Brown and Snoopy Show
10:00 Terrytoons
10:30 Mighty Mouse
11:00 Heckle and Jeckle
11:30 Rupert's Circus
12:00 My Favorite Martian
12:30 Star Trek - "The Squire of Gothos"
1:30 Reach For the Top  
2:00 CBC Sportsweekend
7:00 Movie - Cave-in! (1983; Dennis Cole, Susan Sullivan, Leslie Nielsen)
9:00 NHL Hockey - Montreal @ Calgary
12:00 National
12:15 News
12:25 Movie - Stagecoach (1939; John Wayne, Claire Trevor, Andy Devine)

CBAFT Channel 11 Moncton (SRC)
8:30 Calimero/Grisu le petit dragon
9:00 Nils Holgersson
9:30 Passe-Partout
10:00 Remi
10:30 Candy
11:00 Ulysse 31
11:30 La Vallee secrete
12:00 Heros du Samedi
1:00 La Semaine Parlementaire
2:00 D'hier a demain
3:00 La Coupe du Monde de Ski
4:30 Les Draveurs de la riviere Coulonge 
5:00 Bagatelle
6:00 La Course autour du monde
7:00 Impacts
8:00 Monde merveilleux de Disney
9:00 LNH Hockey - Montreal @ Calgary
11:30 Telejournal et sports
12:05 La Politique Federale
12:15 Cinema - Qui a tue le chat? (1977; Ugo Tognazzi, Mariangela Melato, Michel Galabru)

WLBZ Channel 2 Bangor (NBC)
8:00 Muppet Show
8:30 Woody Woodpecker
9:00 Flintstone Funnies
9:30 Shirt Tales
10:00 Smurfs
11:30 Alvin and the Chipmunks
12:00 Mister T
12:30 Kidsworld
1:00 Movie - Robin and the Seven Hoods (1964; Frank Sinatra, Dean Martin, Sammy Davis Jr.)
3:00 Movie - Ring of Passion (1978; Bernie Casey, Stephen Macht, Allen Garfield)
5:00 Music City, U.S.A.
5:30 Austin City Limits Encore
6:00 Nashville Music
6:30 This Week in Country Music
7:00 News
7:30 NBC News
8:00 Fame
9:00 Diff'rent Strokes - "The Honeymoon's Over"
9:30 Silver Spoons - "Changes"
10:00 We Got it Made - "A Paige in David's Life"
10:30 Mama's Family
11:00 Lone Star
12:00 News
12:30 Saturday Night Live 

WVII Channel 7 Bangor (ABC)
7:00 New Zoo Revue
7:30 Great Space Coaster
8:00 Sport Billy
8:30 King Leonardo
9:00 Tennessee Tuxedo
9:30 Monchhichis/Little Rascals/Richie Rich
10:30 Pac-Man/Rubik the Amazing Cube/Menudo
11:30 Littles
12:00 Scooby & Scrappy-Doo/Puppy Hour
1:00 ABC Weekend Specials - "Puppy Saves the Circus"
1:30 American Bandstand
2:30 Hardy Boys/Nancy Drew Mysteries
3:30 Happy Days
4:00 Sports Beat
4:30 P.B.A. Bowling
6:00 Wide World of Sports
7:30 Shopsmith
8:00 Hee-Haw
9:00 T.J. Hooker - "Death On the Line"
10:00 Love Boat
11:00 Fantasy Island
12:00 ABC News
12:15 All Hit Videos

WAGM Channel 8 Presque Isle (CBS, NBC, ABC)
7:30 New Zoo Revue
8:00 Captain Kangaroo
9:00 Girls' High School Basketball - Class A Quarter-Finals
10:30 Boys' High School Basketball - Class A Quarter-Finals 
12:00 Boys' High School Basketball - Class A Quarter-Finals 
1:30 Benji, Zax, and Alien Prince
2:00 Fat Albert and the Cosby Kids
2:30 Children's Film Festival
3:00 Shirt Tales
3:30 Girls' High School Basketball - Class A Quarter-Finals
5:00 Boys' High School Basketball - Class A Quarter-Finals
6:30 Music City, U.S.A.
7:00 News
7:30 CBS News
8:00 Pine Tree Camp
8:30 Girls' High School Basketball - Class A Quarter-Finals
10:00 Boys' High School Basketball - Class A Quarter-Final
11:30 To Be Announced  
12:30 Solid Gold
1:30 Movie - Heller in Pink Tights (1960; Sophia Loren, Anthony Quinn, Margaret O'Brien)

WMEM Channel 10 Presque Isle / WMED Channel 13 Calais (PBS)
9:00 Young and Special
9:30 Young and Special
10:00 Case Studies in Small Business
10:30 New Tech Times
11:00 Yankee Woodlot
11:30 Saving Energy
12:00 All-New This Old House
12:30 Everyday Cooking With Jacques Pepin
1:00 So You Think You Know Maine?
1:30 Training Dogs the Woodhouse Way
2:00 Masterpiece Theatre - "The Irish R.M.: Pt. 5"
3:00 Girls' High School Basketball - Class D Finals
4:30 Boys' High School Basketball - Class D Finals
6:00 Austin City Limits
7:00 Great Chefs of San Francisco
7:30 Soapbox
8:00 Girls' High School Basketball - Class C Finals
9:30 Boys' High School Basketball - Class C Finals
11:30 Agronsky and Company
11:50 Box 86
12:00 Sorry
12:30 Monty Python's Flying Circus

ASN - Atlantic Satellite Network Cable TV only, Various Channels
2:30 Buckshot
3:00 Bits and Bytes
3:30 Tourism
4:00 Fabulous Talking Time Machine
4:30 Kidsworld
5:00 Friends of Man
5:30 Nashville Swing
6:00 Showbiz
6:30 Fanfare
7:00 Don Cherry's Grapevine
7:30 This Week in Hockey
8:00 Movie - Death Wish II (1982; Charles Bronson, Jill Ireland, Vincent Gardenia)
10:00 Atlantic Canada's Choice

SUNDAY, MARCH 4, 1984

CKCW Channel 2 Moncton, Channel 8 Charlottetown / CJCB Channel 4 Sydney / CJCH Channel 5 Halifax / 
CKLT Channel 9 Saint John (CTV)
8:00 Mighty Hercules
8:30 Sport Billy
9:00 Pac-Man
9:30 Wild World
10:00 World of Travel
10:30 Rex Humbard
11:00 Expect a Miracle
11:30 World Tomorrow
12:00 World Alive
12:30 Mass For Shut-ins
1:00 It is Written
1:30 Revival Hour
2:00 Canada in View
2:30 Bits and Bytes
3:00 Entertainers
4:00 Movie - The Hideaways (1973; Ingrid Bergman, Sally Prager, Johnny Doran)
6:00 Untamed World
6:30 Question Period
7:00 News
7:30 Windows
8:00 60 Minutes
9:00 Knight Rider - "A Good Knight's Work"
10:00 Scarecrow and Mrs. King
11:00 W-5
12:00 CTV News
12:20 News
12:30 Ray St. Germain
1:00 Six Million Dollar Man

CBHT Channel 3 Halifax / CBIT Channel 5 Sydney / CBCT Channel 13 Charlottetown (CBC)
8:00 Tom and Jerry
8:30 Switchback
10:00 Gunsmoke
11:00 Space: 1999 - "The Beta Cloud"
12:00 Meeting Place
1:00 Country Canada
1:30 Hymn Sing
2:00 Movie - Thornwell (1981; Glynn Turman, Vincent Gardenia, Craig Wasson)
4:00 Walt Disney - "Mickey and Donald Present Sport Goofy"
5:00 CBC Sportsweekend
6:30 Indian Legends
7:00 Fraggle Rock
7:30 Beachcombers - "A Dog By Any Other Name"
8:00 Seeing Things - "Looking Good"
9:00 For the Record
10:00 Hemlo Gold Story
11:00 CBC News
11:15 Nation's Business
11:20 News
11:30 Thriller

CJBR Channel 3 Rimouski, Quebec (SRC)
8:30 Il etait une fois... l'homme
9:00 Woody le Pic
9:30 Passe-Partout
10:00 Les Contes de la foret verte
10:30 Klimbo/Si tous les gens du monde
11:00 Le Jour du Seigneur
12:00 La Biosphere
1:00 La Semaine Verte
2:00 Propos et confidences
2:30 Les Coleurs de l'orchestre
3:00 Univers des sports
5:00 Les Six Saisons Attikameks
5:30 Nous sommes les ingenieurs
6:00 Second Regard
7:00 Science-realite
7:30 Dossiers de presse
8:00 Court-circuit
8:30 Les Beaux Dimanches - "Superstar Charles Dutoit"
9:30 Telejournal
9:50 Les Beaux Dimanches - "La Pepiniere"
10:50 Les Beaux Dimanches - "Pourquoi l'etrange M. Zolock s'interessait-il tant a la bande dessinee"
12:00 Sport-Dimanche
12:15 La Politique Provinciale
12:30 Cinema - Kwaidan (1964; Rentaro Mikuni, Michiyo Aratama, Misako Watanabe)

CHSJ (CBAT) Channel 4 Saint John / Channel 6 Newcastle / Channel 7 Moncton (CBC)
7:30 Jimmy Swaggart
8:30 Switchback
10:00 Rex Humbard
10:30 Day of Discovery
11:00 Old-Time Gospel Hour
12:00 World Tomorrow
12:30 Country Canada
1:00 Outpouring
1:30 Hymn Sing
2:00 Movie - Thornwell (1981; Glynn Turman, Vincent Gardenia, Craig Wasson)
4:00 Walt Disney - "Mickey and Donald Present Sport Goofy"
5:00 CBC Sportsweekend
6:30 Indian Legends
7:00 Fraggle Rock
7:30 Beachcombers - "A Dog By Any Other Name"
8:00 Seeing Things - "Looking Good"
9:00 For the Record
10:00 Hemlo Gold Story
11:00 CBC News
11:15 Nation's Business
11:20 News
11:30 Benny Hill
12:00 100 Huntley Street

CBAFT Channel 11 Moncton (SRC)
8:30 Il etait une fois... l'homme
9:00 Woody le Pic
9:30 Passe-Partout
10:00 Les Contes de la foret verte
10:30 Klimbo/Si tous les gens du monde
11:00 Le Jour du Seigneur
12:00 La Revue
1:00 La Semaine Verte
2:00 Propos et confidences
2:30 Les Coleurs de l'orchestre
3:00 Univers des sports
5:00 Sport-Mag
5:30 Nous sommes les ingenieurs
6:00 Second Regard
7:00 Science-realite
7:30 Dossiers de presse
8:00 Court-circuit
8:30 Les Beaux Dimanches - "Superstar Charles Dutoit"
9:30 Telejournal
9:50 Les Beaux Dimanches - "La Pepiniere"
10:50 Les Beaux Dimanches - "Pourquoi l'etrange M. Zolock s'interessait-il tant a la bande dessinee"
12:00 Sport-Dimanche
12:15 Nouvelles
12:30 Cinema - Kwaidan (1964; Rentaro Mikuni, Michiyo Aratama, Misako Watanabe)

WLBZ Channel 2 Bangor (NBC)
8:00 Big Valley
9:00 Wild Kingdom
9:30 Taking Advantage
10:00 Movie - Tarzan Goes to India (1962; Jock Mahoney, Jai, Leo Gordon)
12:00 Entertainment This Week
1:00 News
1:30 Meet the Press
2:00 Bionic Woman - "Jaime and the King"
3:00 Movie - The Miracle Worker (1962; Anne Bancroft, Patty Duke, Victor Jory)
5:00 Movie - The Users (1978; Jaclyn Smith, Tony Curtis, Red Buttons)
7:00 News
7:30 NBC News
8:00 First Camera
9:00 Knight Rider - "A Good Knight's Work"
10:00 Television Academy Hall of Fame
12:00 News
12:30 Movie - The Night Strangler (1973; Darren McGavin, Simon Oakland, Richard Anderson)

WVII Channel 7 Bangor (ABC)
7:00 Great Space Coaster
7:30 Uncle Waldo
8:00 King Leonardo
8:30 It's Your Business
9:00 Soul's Harbor
10:00 Jack Van Impe
10:30 Ernest Angley
11:30 World Tomorrow
12:00 Profiles
12:30 This Week With David Brinkley
1:30 Stacey's Country Jamboree
2:30 Barney Miller
3:00 American Sportsman
3:30 Olympiad
4:30 Movie - Crime Knows No Age (1973; Gary Crosby, Jack Kelly, Mitchell Ryan)
6:30 Barney Miller
7:00 ABC News
7:30 Happy Days
8:00 Ripley's Believe it ot Not
9:00 Hardcastle and McCormick - "The Homecoming: Pt. 1"
10:00 Movie - A Streetcar Named Desire (1951; Marlon Brando, Vivien Leigh, Kim Hunter)
12:35 News
12:50 Jim Bakker

WAGM Channel 8 Presque Isle (CBS, NBC, ABC)
7:00 Captain Kangaroo
8:00 It's Your Business
8:30 Jack Van Impe
9:00 Jimmy Swaggart
10:00 Day of Discovery
10:30 Oral Roberts
11:00 Catholic Mass
11:30 Sunday Morning
1:00 NBA Basketball - Los Angeles Lakers @ Detroit
3:30 College Basketball - Indiana @ Illinois
5:30 Sports Sunday
7:00 Spotlight
7:30 CBS News
8:00 60 Minutes
9:00 Knight Rider - "A Good Knight's Work"
10:00 Television Academy Hall of Fame
12:00 CBS News
12:15 Hotel

WMEM Channel 10 Presque Isle / WMED Channel 13 Calais (PBS)
9:00 Sesame Street
10:00 Mister Rogers
10:30 Why in the World?
11:00 Newton's Apple
11:30 3-2-1 Contact
12:00 Nature
1:00 Pledge Break
1:20 Nova - "Will I Walk Again?"
2:30 Movie - Man in a Crooked Hat (1959; Terry-Thomas, Peter Sellers, Ian Bannen)
4:45 Movie - Waltz of the Toreadors (1962; Peter Sellers, Dany Robin, Margaret Leighton)
7:20 Festival '84 Preview
8:00 Tim Sample: Down-East Stand-Up
9:00 Nature - "The Plight of the Bumble Bee"
10:10 Masterpiece Theatre - "The Irish R.M.: Pt. 6"
11:20 Mario Lanza: The American Caruso

ASN - Atlantic Satellite Network Cable TV only, Various Channels
1:30 Jack Van Impe
2:00 100 Huntley Street
3:00 Robert Schuller
4:00 Professor Moffett
4:30 Foufouli
5:00 For Lovers Only
5:30 World Outdoors
6:00 Challenging Sea
6:30 Peter Appleyard
7:00 Matt and Jenny
7:30 Fighting Words
8:00 Television Academy Hall of Fame
10:00 Schulman File - "Is There Life After Death?"
11:30 Music 'Til Midnight

SATURDAY, MARCH 10, 1984

CKCW Channel 2 Moncton, Channel 8 Charlottetown / CJCB Channel 4 Sydney / CJCH Channel 5 Halifax / 
CKLT Channel 9 Saint John (CTV)
7:30 Oopsy Daisy
8:00 Smurfs
9:30 Showtime
10:00 Let's Go! - "Smile"
10:30 Swiss Family Robinson - "The Deadly Feast"
11:00 Mighty Hercules
11:30 Harrigan
12:00 Shantytown
1:00 Tree House
1:30 Willie and Floyd
2:00 Adventures Outdoors
2:30 Bits and Bytes
3:00 Family Brown Country
3:30 Red Fisher
4:00 International Wrestling
5:00 Wide World of Sports
7:00 Sports Hot Seat
7:30 Andy Winters
8:00 Smith and Smith
8:30 Just Kidding
9:00 Movie - Little Darlings (1980; Tatum O'Neal, Kristy McNichol, Matt Dillon)
11:00 New Music Magazine
12:00 CTV News
12:20 News
12:30 Lively Specials
1:00 Movie - Silver Bears (1978; Michael Caine, Cybill Shepherd, Louis Jourdan)

CBHT Channel 3 Halifax / CBIT Channel 5 Sydney / CBCT Channel 13 Charlottetown (CBC)
10:00 Sesame Street
11:00 Maja the Bee - "Maja Looks For a Forest"
11:30 Spread Your Wings
12:00 Performance
12:30 Reach For the Top
1:00 Star Trek
2:00 Movie - Shall We Dance? (1937; Fred Astaire, Ginger Rogers, Edward Everett Horton)
4:00 CBC Sportsweekend
7:00 CBC News
7:30 This Week in Parliament
8:00 Country East
8:30 Fame Game
9:00 NHL Hockey - Boston @ Montreal
12:00 National
12:15 Provincial Affairs
12:20 News
12:30 Movie - X, Y, and Zee (1972; Elizabeth Taylor, Michael Caine, Susannah York)

CJBR Channel 3 Rimouski, Quebec (SRC)
8:30 Calimero/Grisu le petit dragon
9:00 Nils Holgersson
9:30 Passe-Partout
10:00 Remi
10:30 Candy
11:00 Albator
11:30 La Vallee secrete
12:00 Heros du Samedi
1:00 La Semaine Parlementaire
2:00 D'hier a demain
3:00 Les Aventures de Tintin - "Tintin et le mystere de la Toison d'Or"
5:00 Bagatelle
6:00 La Course autour du monde
7:00 Impacts
8:00 Monde merveilleux de Disney 
9:00 LNH Hockey - Boston @ Montreal
11:30 Telejournal et sports
12:15 Cinema - Si c'etait a refaire (1976; Catherine Deneuve, Anouk Aimee, Charles Denner)
2:15 Cinema - Carnage (1972; Lee Marvin, Gene Hackman, Sissy Spacek)

CHSJ (CBAT) Channel 4 Saint John / Channel 6 Newcastle / Channel 7 Moncton (CBC)
8:00 100 Huntley Street
9:00 Circle Square
9:30 Charlie Brown and Snoopy Show
10:00 Terrytoons
10:30 Mighty Mouse
11:00 Heckle and Jeckle
11:30 Rupert's Circus
12:00 My Favorite Martian
12:30 Star Trek - "Arena"
1:30 Reach For the Top
2:00 Land and Sea
2:30 Inquiry
3:00 Heritage
3:30 Sons and Daughters
4:00 CBC Sportsweekend
7:00 From Here to Eternity: Pt. 3
9:00 NHL Hockey - Boston @ Montreal
12:00 National
12:15 News
12:30 Movie - Tall in the Saddle (1944; John Wayne, Ella Raines, Ward Bond)

CBAFT Channel 11 Moncton (SRC)
8:30 Calimero/Grisu le petit dragon
9:00 Nils Holgersson
9:30 Passe-Partout
10:00 Remi
10:30 Candy
11:00 Albator
11:30 La Vallee secrete
12:00 Heros du Samedi
1:00 La Semaine Parlementaire
2:00 D'hier a demain
3:00 Les Aventures de Tintin - "Tintin et le mystere de la Toison d'Or"
5:00 Bagatelle
6:00 La Course autour du monde
7:00 Impacts
8:00 Monde merveilleux de Disney 
9:00 LNH Hockey - Boston @ Montreal
11:30 Telejournal et sports
12:15 Cinema - Si c'etait a refaire (1976; Catherine Deneuve, Anouk Aimee, Charles Denner)

WLBZ Channel 2 Bangor (NBC)
8:00 Muppet Show
8:30 Woody Woodpecker
9:00 Flintstone Funnies
9:30 Shirt Tales
10:00 Smurfs
11:30 Alvin and the Chipmunks
12:00 Mister T
12:30 Kidsworld
1:00 Six Million Dollar Man - "Look Alike"
2:00 Big Valley - "The Royal Road"
3:00 Movie - Second Chance (1972; Brian Keith, Elizabeth Ashley, Kenneth Mars)
5:00 Music City, U.S.A.
5:30 Austin City Limits Encore
6:00 Nashville Music
6:30 This Week in Country Music
7:00 News
7:30 NBC News
8:00 Fame
9:00 Diff'rent Strokes - "The Lie"
9:30 Silver Spoons - "A Summer's Romance: Pt. 1"
10:00 We Got it Made - "Mickey Makes the Grade"
10:30 Mama's Family - "Harper Versus Harper"
11:00 Yellow Rose - "Sacred Ground"
12:00 News
12:30 Saturday Night Live

WVII Channel 7 Bangor (ABC)
7:00 New Zoo Revue
7:30 Great Space Coaster
8:00 Sport Billy
8:30 King Leonardo
9:00 Tennessee Tuxedo
9:30 Monchhichis/Little Rascals/Richie Rich
10:30 Pac-Man/Rubik the Amazing Cube/Menudo
11:30 Littles
12:00 Scooby & Scrappy-Doo/Puppy Hour
1:00 ABC Weekend Specials - "A Different Twist"
1:30 American Bandstand
2:30 Hardy Boys/Nancy Drew Mysteries
3:30 Barney Miller
4:00 Sports Beat
4:30 P.B.A. Bowling - $125,000 King Louie Open
6:00 Wide World of Sports
7:30 Shopsmiths
8:00 Hee-Haw
9:00 T.J. Hooker - "Death Strip"
10:00 Love Boat
11:00 Fantasy Island
12:00 News
12:15 All Hit Videos

WAGM Channel 8 Presque Isle (CBS, NBC, ABC)
7:30 New Zoo Revue
8:00 Captain Kangaroo
9:00 Charlie Brown and Snoopy Show
9:30 Shirt Tales
10:00 Smurfs
11:30 Bugs Bunny/Road Runner Show
1:00 College Basketball - Metro Conference Championship
3:00 Golf - Doral Open
5:00 College Basketball - University of California, Los Angeles @ Oregon State
7:00 News
7:30 CBS News
8:00 Girls' High School Basketball - Class A Finals
10:00 Boys' High School Basketball - Class A Finals
12:00 Solid Gold
1:00 Movie - Roman Holiday (1953; Gregory Peck, Audrey Hepburn, Eddie Albert)

WMEM Channel 10 Presque Isle / WMED Channel 13 Calais (PBS)
9:00 Young and Special
9:30 Young and Special
10:00 Case Studies in Small Business
10:30 New Tech Times
11:00 Yankee Woodlot
11:30 Saving Energy
12:00 All New This Old House
12:30 Everyday Cooking With Jacques Pepin
1:00 So You Think You Know Maine?
1:30 Training Dogs the Woodhouse Way
2:00 Pledge Break
2:05 Masterpiece Theatre - "The Irish R.M.: Pt. 6"
3:10 Movie - Laurel and Hardy's Laughing 20s (1965; Stan Laurel, Oliver Hardy, Jay Jackson)
5:00 Everly Brothers Rock N' Roll Odyssey
7:00 Woody Gutherie: Hard Travelin'
8:30 Agronsky and Company
9:00 I Feel a Song Comin' On
11:05 Country Memories With Willie Nelson
12:40 Sorry

ASN - Atlantic Satellite Network Cable TV only, Various Channels
2:30 Buckshot
3:00 Bits and Bytes
3:30 Tourism
4:00 Fabulous Talking Time Machine
4:30 Kidsworld
5:00 Friends of Man
5:30 Nashville Swing
6:00 Showbiz
6:30 Fanfare
7:00 Don Cherry's Grapevine
7:30 This Week in Hockey
8:00 Movie - Battle Beyond the Stars (1980; George Peppard, Robert Vaughn, Richard Thomas)
10:00 Atlantic Canada's Choice

SUNDAY, MARCH 11, 1984

CKCW Channel 2 Moncton, Channel 8 Charlottetown / CJCB Channel 4 Sydney / CJCH Channel 5 Halifax / 
CKLT Channel 9 Saint John (CTV)
8:00 Mighty Hercules
8:30 Sport Billy
9:00 Pac-Man
9:30 Wild World
10:00 World of Travel
10:30 Rex Humbard
11:00 Expect a Miracle
11:30 World Tomorrow
12:00 World Alive
12:30 Mass For Shut-ins
1:00 It is Written
1:30 Revival Hour
2:00 Canada in View
2:30 Bits and Bytes
3:00 What Will They Think of Next!
3:30 Question Period
4:00 Golf - Doral Open
6:30 Olympiad - "The Fastest Men in the World"
7:30 News
8:00 60 Minutes
9:00 Knight Rider
10:00 Scarecrow and Mrs. King
11:00 W-5
12:00 CTV News
12:20 News
12:30 Ray St. Germain
1:00 Six Million Dollar Man - "Nightmare in the Sky"

CBHT Channel 3 Halifax / CBIT Channel 5 Sydney / CBCT Channel 13 Charlottetown (CBC)
8:00 Tom and Jerry
8:30 Switchback
10:00 Gunsmoke
11:00 Space: 1999 - "Dorzak"
12:00 Meeting Place
1:00 Walt Disney - "Beyond Witch Mountain"
2:00 Fraggle Rock
2:30 Beachcombers
3:00 Skiing - World Cup
5:00 CBC Sportsweekend
8:00 Jazz Alive
9:00 For the Record
10:00 Parole Dance
11:00 CBC News
11:15 Nation's Business
11:20 News
11:30 Thriller

CJBR Channel 3 Rimouski, Quebec (SRC)
8:30 Il etait une fois... l'homme
9:00 Woody le Pic
9:30 Passe-Partout
10:00 Les Contes de la foret verte
10:30 Klimbo/Si tous les gens du monde
11:00 Le Jour du Seigneur
12:00 Les Grandes batailles du passe
1:00 La Semaine Verte
2:00 Propos et confidences
2:30 Les Coleurs de l'orchestre
3:00 Univers des sports
5:00 Musique populaire Suisse
6:00 Second Regard
7:00 Science-realite
7:30 Dossiers de presse
8:00 Court-circuit
8:30 Les Beaux Dimanches - "Les Meilleurs moments des Ha! Ha!"
9:30 Telejournal
9:50 Les Beaux Dimanches
10:50 Les Beaux Dimanches - "L'Oiseau de feu"
11:40 Sport-Dimanche
11:55 La Politique Provinciale
12:05 Cinema - Main basse sur la ville (1962; Rod Steiger, Salvo Randone, Guido Alberti)

CHSJ (CBAT) Channel 4 Saint John / Channel 6 Newcastle / Channel 7 Moncton (CBC)
7:30 Jimmy Swaggart
8:30 Switchback
10:00 Rex Humbard
10:30 Day of Discovery
11:00 Old-Time Gospel Hour
12:00 World Tomorrow
12:30 Outpouring
1:00 Walt Disney - "Beyond Witch Mountain"
2:00 Fraggle Rock
2:30 Beachcombers
3:00 Skiing - World Cup
5:00 CBC Sportsweekend
8:00 Jazz Alive
9:00 For the Record
10:00 Parole Dance
11:00 CBC News
11:15 Nation's Business
11:20 News
11:30 Benny Hill
12:00 100 Huntley Street

CBAFT Channel 11 Moncton (SRC)
8:30 Il etait une fois... l'homme
9:00 Woody le Pic
9:30 Passe-Partout
10:00 Les Contes de la foret verte
10:30 Klimbo/Si tous les gens du monde
11:00 Le Jour du Seigneur
12:00 La Revue
1:00 La Semaine Verte
2:00 Propos et confidences
2:30 Les Coleurs de l'orchestre
3:00 Univers des sports
5:00 Sport-Mag
5:30 Salut Sante
6:00 Second Regard
7:00 Science-realite
7:30 Dossiers de presse
8:00 Court-circuit
8:30 Les Beaux Dimanches - "Les Meilleurs moments des Ha! Ha!"
9:30 Telejournal
9:50 Les Beaux Dimanches
10:50 Les Beaux Dimanches - "L'Oiseau de feu"
11:40 Sport-Dimanche
11:55 Nouvelles
12:05 Cinema - Main basse sur la ville (1962; Rod Steiger, Salvo Randone, Guido Alberti)

WLBZ Channel 2 Bangor (NBC)
8:00 Big Valley
9:00 Wild Kingdom
9:30 Taking Advantage
10:00 Movie - Fort Dobbs (1958; Clint Walker, Virginia Mayo, Brian Keith)
12:00 Entertainment This Week
1:00 News
1:30 Meet the Press
2:00 Bionic Woman - "Beyond the Call"
3:00 Movie - Divorce His, Divorce Hers (1973; Richard Burton, Elizabeth Taylor, Carrie Nye)
5:00 Movie - The Autobiography of Miss Jane Pittman (1974; Cicely Tyson, Eric Brown, Richard Dysart)
7:00 News
7:30 NBC News
8:00 NHL Hockey - Washington @ Boston
10:30 Movie - Little Darlings (1980; Tatum O'Neal, Kristy McNichol, Armand Assante) (joined in progress after Hockey)
12:00 News
12:30 Movie - The Lucifer Complex (1978; Robert Vaughn, Merrie Lynn Ross, Keenan Wynn)

WVII Channel 7 Bangor (ABC)
7:00 Great Space Coaster
7:30 Uncle Waldo
8:00 King Leonardo
8:30 It's Your Business
9:00 Soul's Harbor
10:00 Jack Van Impe
10:30 Ernest Angley
11:30 World Tomorrow
12:00 Profiles
12:30 This Week With David Brinkley
1:30 Stacey's Country Jamboree
2:30 Barney Miller
3:00 American Sportsman
3:30 Olympiad
4:30 Movie - Love Me or Leave Me (1955; Doris Day, James Cagney, Cameron Mitchell)
7:00 ABC News
7:30 Happy Days
8:00 Ripley's Believe it ot Not
9:00 Hardcastle and McCormick - "The Homecoming: Pt. 2"
10:00 Movie - The Spy Who Loved Me (1977; Roger Moore, Barbara Bach, Curt Jurgens)
12:45 News
1:00 Jim Bakker

WAGM Channel 8 Presque Isle (CBS, NBC, ABC)
7:00 Captain Kangaroo
8:00 Dungeons and Dragons
8:30 Jack Van Impe
9:00 Jimmy Swaggart
10:00 Day of Discovery
10:30 Oral Roberts
11:00 Catholic Mass
11:30 Sunday Morning
1:00 College Basketball Special - "The Road to Seattle"
2:00 College Basketball - Purdue @ Minnesota
4:00 Golf - Doral Open
6:30 College Basketball Pairing Special
8:00 60 Minutes
9:00 Knight Rider
10:00 Jeffersons - "A New Girl in Town"
10:30 Alice - "Dollars to Donuts"
11:00 Trapper John, M.D. - "The Fred Connection"
12:00 CBS News
12:15 Hotel

WMEM Channel 10 Presque Isle / WMED Channel 13 Calais (PBS)
9:00 Sesame Street
10:00 Mister Rogers
10:30 Why in the World?
11:00 Newton's Apple
11:30 3-2-1 Contact
12:00 Nature
1:00 Pledge Break
1:20 Nova - "The Underwater World of Al Giddings"
2:10 Movie - Hamlet (1948; Laurence Olivier, Peter Cushing, Eileen Herlie)
5:25 Movie - Topper (1937; Cary Grant, Constance Bennett, Billie Burke)
7:25 Eisteddfod: A Journey to the Land of Song
8:05 Return of the Great Whales
9:00 Nature - "The Missing Monsoon"
10:05 Masterpiece Theatre - "On Approval"
12:10 Austin City Limits

ASN - Atlantic Satellite Network Cable TV only, Various Channels
1:30 Jack Van Impe
2:00 100 Huntley Street
3:00 Robert Schuller
4:00 Professor Moffett
4:30 Foufouli
5:00 For Lovers Only
5:30 World Outdoors
6:00 Challenging Sea
6:30 Peter Appleyard
7:00 Matt and Jenny
7:30 Fighting Words
8:00 Movie - Rooster (1982; Paul Williams, Pat McCormick, J.D. Cannon)
10:00 Schulman File
11:30 Music 'Til Midnight

THURSDAY, MARCH 15, 1984

CKCW Channel 2 Moncton, Channel 8 Charlottetown / CJCB Channel 4 Sydney / CJCH Channel 5 Halifax / 
CKLT Channel 9 Saint John (CTV)
7:00 Mighty Hercules
7:30 Canada A.M.
10:00 Romper Room
10:30 What's Cooking?
11:00 Guess What?
11:30 20 Minute Workout
12:00 Just Like Mom
12:30 Smurfs
1:00 Definition
1:30 City Lights
2:00 Don Harron
3:00 Another World
4:00 General Hospital
5:00 ATV News
6:30 M*A*S*H - "Blood Brothers"
7:00 Cheers
7:30 Hill Street Blues - "Nutcracker Suite"
8:30 Littlest Hobo - "Sheep in Wolf's Clothing"
9:00 Magnum, P.I. - "On Face Value"
10:00 Tenth Annual People's Choice Awards
12:00 CTV News
12:20 News
1:00 Movie - The Last Valley (1971; Michael Caine, Omar Sharif, Florinda Bolkan)

CBHT Channel 3 Halifax / CBIT Channel 5 Sydney / CBCT Channel 13 Charlottetown (CBC)
9:30 News (CBHT, CBIT only)
9:45 Friendly Giant
10:00 Canadian Schools
10:30 Mr. Dressup
11:00 Sesame Street
12:00 Heritage
12:30 All in the Family
1:00 All Creatures Great and Small
2:00 All My Children
3:00 Take 30
3:30 Coronation Street
4:00 Do it For Yourself
4:30 What's New?
5:00 Happy Days
5:30 Three's Company
6:00 First Edition (CBHT, CBIT only)
6:00 Compass (CBCT only)
7:00 Fame
8:00 Empire, Inc.
9:00 Hand and Eye
10:00 National
10:20 Journal
11:00 National News Update
11:05 Maritimes Tonight
11:25 Barney Miller - "Lady and the Bomb"
11:55 Movie - White Heat (1949; James Cagney, Virginia Mayo, Edmond O'Brien)

CJBR Channel 3 Rimouski, Quebec (SRC)
10:30 En Mouvement
10:45 Les 100 tours de Centour
11:00 Passe-Partout
11:30 Animagerie
11:45 Tape tambour
12:00 Le droit au feminin
12:30 Deux enfants an Afrique
1:00 Nouvelles
1:30 Allo Bou-Bou
2:30 Au jour le jour
3:30 Cinema - Operation: Lady Marlene (1975; Bernard Menez, Michel Serrault, Pierre Tornade)
5:00 Bobino
5:30 Traboulidon
6:00 Robinson Suisse
6:30 La Vie secrete des animaux
7:00 Ce Soir
7:30 Nouvelles
8:00 Genies en Herbe
8:30 La Vie promise
9:00 Cinema - Scanners (1981; Jennifer O'Neill, Stephen Lack, Michael Ironside)
11:00 Telejournal et sports
12:15 A premiere vue
12:45 Cinema - Massabielle (1982; Bernard LeBlanc, Mona Cyr, Albert Belzile)
1:15 Cinema - La Grande bagarre de Don Camillo (1955; Fernandel, Gino Cervi)

CHSJ (CBAT) Channel 4 Saint John / Channel 6 Newcastle / Channel 7 Moncton (CBC)
8:00 100 Huntley Street
9:00 Sesame Street
10:00 Kids and Things
10:15 Friendly Giant
10:30 Mr. Dressup
11:00 Wok With Yan
11:30 Let's Shape Up
12:00 Mid-Day
1:00 Price is Right
2:00 All My Children
3:00 Take 30
3:30 Do it For Yourself
4:00 Rocket Robin Hood
4:30 Popeye
5:00 Laverne and Shirley
5:30 CBC News For New Brunswick
6:30 Three's Company
7:00 Movie - The Wild Geese (1978; Richard Burton, Roger Moore, Richard Harris)
9:30 CHSJ Variety
10:00 National
10:20 Journal
11:00 Salute: Gladys Knight and the Pips
12:00 News
12:30 Hawaii Five-O

CBAFT Channel 11 Moncton (SRC)
10:30 En Mouvement
10:45 Les 100 tours de Centour
11:00 Passe-Partout
11:30 Animagerie
11:45 Tape tambour
12:00 Le droit au feminin
12:30 Deux enfants an Afrique
1:00 Nouvelles
1:30 Allo Bou-Bou
2:30 Au jour le jour
3:30 Cinema - Operation: Lady Marlene (1975; Bernard Menez, Michel Serrault, Pierre Tornade)
5:00 Bobino
5:30 Traboulidon
6:00 Coup d'oeil
6:30 Ce Soir Atlantique
7:30 Avis de recherche
8:00 Genies en Herbe
8:30 La Vie promise
9:00 Cinema - Scanners (1981; Jennifer O'Neill, Stephen Lack, Michael Ironside)
11:00 Telejournal et sports
12:15 A premiere vue
12:45 Cinema - Massabielle (1982; Bernard LeBlanc, Mona Cyr, Albert Belzile)

WLBZ Channel 2 Bangor (NBC)
7:30 News
8:00 Today
10:00 Donahue
11:00 Facts of Life
11:30 Sale of the Century
12:00 Wheel of Fortune
12:30 Dream House
1:00 News
1:30 Search For Tomorrow
2:00 Days of Our Lives
3:00 Another World
4:00 Muppet Show
4:30 I Dream of Jeannie
5:00 Movie - The Jazz Singer (second part) (1953; Danny Thomas, Peggy Lee, Mildred Dunnock)
6:30 Entertainment Tonight
7:00 News
7:30 NBC News
8:00 On the Line
9:00 Gimme a Break! - "Katie's College"
9:30 Family Ties - "The Graduate"
10:00 Cheers
10:30 Buffalo Bill - "The Tap Dancer"
11:00 Hill Street Blues - "Nutcracker Suite"
12:00 News
12:30 Tonight Show
1:30 David Letterman

WVII Channel 7 Bangor (ABC)
7:00 Jim Bakker
8:00 Good Morning America
10:00 20 Minute Workout
10:30 Edge of Night
11:00 Family
12:00 Benson
12:30 Loving
1:00 Family Feud
1:30 Ryan's Hope
2:00 All My Children
3:00 One Life to Live
4:00 General Hospital
5:00 CHiPs
6:00 Star Trek - "This Side of Paradise"
7:00 News
7:30 ABC News
8:00 Barney Miller
8:30 Family Feud
9:00 Two Marriages
10:00 Lottery - "Miami -- Sharing"
11:00 20/20
12:00 News
12:30 ABC News Nightline
1:00 Eye On Hollywood

WAGM Channel 8 Presque Isle (CBS, NBC, ABC)
7:15 Rural Report
7:30 ABC News
8:00 Good Morning America
10:00 Donahue
11:00 New $25,000 Pyramid
11:30 Press Your Luck
12:00 Price is Right
1:00 Family Feud
1:30 Young and the Restless
2:30 As the World Turns
3:30 Capitol
4:00 Guiding Light
5:00 Gilligan's Island
5:30 Merv Griffin
7:00 News
7:30 CBS News
8:00 Today in Agriculture
8:30 Four Seasons
9:00 Magnum, P.I. - "On Face Value"
10:00 Tenth Annual People's Choice Awards
12:00 News
12:30 College Basketball - First Round Championship Game

WMEM Channel 10 Presque Isle / WMED Channel 13 Calais (PBS)
9:15 A.M. Weather
9:30 Mister Rogers
10:00 Sesame Street
11:00 Educational Programming
1:00 Sesame Street
2:00 Educational Programming
3:30 Hooked On Aerobics
4:00 Young and Special
4:30 Focus On Society
5:00 Sesame Street
6:00 Mister Rogers
6:30 Electric Company
7:00 A Time to Live With Leo Buscaglia
8:00 MacNeil-Lehrer News Hour
9:00 Survival - "The Man Who Lived With Gorillas"
10:00 Mystery!
11:10 Following the Tundra Wolf
12:35 Late Night America

ASN - Atlantic Satellite Network Cable TV only, Various Channels
8:00 100 Huntley Street
9:00 Polka Dot Door
9:30 Size Small
10:00 Joyce Davidson
10:30 Gerontology
12:00 Scooby-Doo
12:30 Drak Pack
1:00 Educational Programming
2:30 Atlantic Afternoon
3:00 Micro Magic
3:30 You're Beautiful
4:00 Guiding Light
5:00 People's Court
5:30 New Candid Camera
6:00 Pitfall
6:30 That's Life
7:00 Atlantic Pulse
7:30 WKRP in Cincinnati
8:00 Movie - The Runner Stumbles (1979; Dick Van Dyke, Kathleen Quinlan, Maureen Stapleton)
10:00 Lottery - "Miami-- Sharing"
11:00 Atlantic Pulse

TVO- TVOntario, Various Channels
9:00 Polka Dot Door
9:30 Robin and Rosie of Cockleshell Bay
10:15 Report Canada/Readalong
10:30 Two Plus You
10:45 Dragons, Dragons, and Wax
11:00 Write On/Parlez-moi
11:15 See, Hear/Bodyworks
11:30 Book Bird
11:45 All About You
12:00 Les Boucaniers
12:30 Let's All Sing
12:45 Jeremy
1:00 Readalong/Flower Stories/Paddington
1:30 Realities
2:00 North of 60 - "Destiny Uncertain"
2:30 Report Canada/Measuremetric/Read Along
3:00 Artscape
3:30 Inside Out
3:30 Jeremy
3:45 Think About
4:00 No Place Like Home
5:00 Les 100 tours de Centour
5:15 Colargol
5:30 Kidsworld
6:00 Sesame Street
7:00 Polka Dot Door
7:30 Today's Special
8:00 Doctor Who - "City of Death: Pt. 1"
8:30 Magic Shadows - "The Malta Story: Pt. 4"
9:00 Realities
9:30 A Sense of Music
10:00 Speaking Out
11:30 World Business Summit
12:00 Realities

SATURDAY, MARCH 17, 1984

CKCW Channel 2 Moncton, Channel 8 Charlottetown / CJCB Channel 4 Sydney / CJCH Channel 5 Halifax / 
CKLT Channel 9 Saint John (CTV)
7:30 Oopsy Daisy
8:00 Smurfs
9:30 Showtime
10:00 Let's Go!
10:30 Swiss Family Robinson - "The Arrival"
11:00 Mighty Hercules
11:30 Harrigan
12:00 Shantytown
1:00 Tree House
1:30 Willie and Floyd
2:00 Adventures Outdoors
2:30 Bits and Bytes
3:00 CIAU Basketball - Championship Final
5:00 Wide World of Sports
7:00 Sports Hot Seat
7:30 Andy Winters
8:00 Smith and Smith
8:30 Just Kidding
9:00 Movie - Who Will Love My Children? (1983; Ann-Margret, Frederic Forrest, Cathryn Damon)
11:00 New Music Magazine
12:00 CTV News
12:20 News
1:00 Movie - The 300-Year Weekend (1971; William Devane, Dorothy Lyman, Gabriel Dell)

CBHT Channel 3 Halifax / CBIT Channel 5 Sydney / CBCT Channel 13 Charlottetown (CBC)
10:00 Sesame Street
11:00 Maja the Bee
11:30 Spread Your Wings
12:00 Performance
12:30 Reach For the Top
1:00 Star Trek
2:00 Movie - To Be Announced
4:00 CBC Sportsweekend
7:00 CBC News
7:30 This Week in Parliament
8:00 Country East
8:30 Fame Game
9:00 NHL Hockey - Toronto @ Montreal
12:00 National
12:15 Provincial Affairs
12:20 News
12:30 Movie - Mad Bull (1977; Alex Karras, Susan Anspach, Steve Sandor)

CJBR Channel 3 Rimouski, Quebec (SRC)
8:30 Calimero/Grisu le petit dragon
9:00 Nils Holgersson
9:30 Passe-Partout
10:00 Remi
10:30 Candy
11:00 Albator
11:30 La Vallee secrete
12:00 Heros du Samedi
1:00 La Semaine Parlementaire
2:00 D'hier a demain
3:00 Cine-Famille - "Tintin et l'Ile Noire"
5:00 Victor, la Terre est plate
5:30 La Course autour du monde
7:00 Impacts
8:00 Monde merveilleux de Disney - "Les Enfants du Capitaine Grant: 1e partie"
9:00 LNH Hockey - Toronto @ Montreal
11:30 Telejournal et sports
12:15 Cinema - Touche pas a mon gazon (1976; George Segal, Jane Fonda, Ed McMahon)
2:00 Cinema - Aloha, Bobby et Rose (1975; Paul LeMat, Dianne Hull, Tim McIntyre)

CHSJ (CBAT) Channel 4 Saint John / Channel 6 Newcastle / Channel 7 Moncton (CBC)
8:00 100 Huntley Street
9:00 Circle Square
9:30 Charlie Brown and Snoopy Show
10:00 Terrytoons
10:30 Mighty Mouse
11:00 Heckle and Jeckle
11:30 Rupert's Circus
12:00 My Favorite Martian
12:30 Star Trek - "The Alternative Factor"
1:30 Reach For the Top
2:00 Land and Sea
2:30 Inquiry
3:00 Heritage
3:30 Sons and Daughters
4:00 CBC Sportsweekend
7:00 Movie - The Princess and the Cabbie (1981; Valerie Bertinelli, Robert Desiderio, Cynthia Harris)
9:00 NHL Hockey - Toronto @ Montreal
12:00 National
12:15 News
12:30 Movie - Tycoon (1947; John Wayne, Laraine Day, Cedric Hardwicke)

CBAFT Channel 11 Moncton (SRC)
8:30 Calimero/Grisu le petit dragon
9:00 Nils Holgersson
9:30 Passe-Partout
10:00 Remi
10:30 Candy
11:00 Albator
11:30 La Vallee secrete
12:00 Heros du Samedi
1:00 La Semaine Parlementaire
2:00 D'hier a demain
3:00 Cine-Famille - "Tintin et l'Ile Noire"
5:00 Victor, la Terre est plate
5:30 La Course autour du monde
7:00 Impacts
8:00 Monde merveilleux de Disney - "Les Enfants du Capitaine Grant: 1e partie"
9:00 LNH Hockey - Toronto @ Montreal
11:30 Telejournal et sports
12:15 Cinema - Touche pas a mon gazon (1976; George Segal, Jane Fonda, Ed McMahon)

WLBZ Channel 2 Bangor (NBC)
8:00 Muppet Show
8:30 Woody Woodpecker
9:00 Flintstone Funnies
9:30 Shirt Tales
10:00 Smurfs
11:30 Alvin and the Chipmunks
12:00 Mister T
12:30 Kidsworld
1:00 Six Million Dollar Man - "The E.S.P. Spy"
2:00 NHL Hockey - New Jersey @ Boston
5:00 Music City, U.S.A.
5:30 Pop! Goes the Country
6:00 Nashville Music
6:30 This Week in Country Music
7:00 News
7:30 NBC News
8:00 Fame
9:00 Diff'rent Strokes - "The Bar Mitzvah Boy"
9:30 Silver Spoons - "A Summer's Romance: Pt. 2"
10:00 We Got it Made
10:30 Mama's Family - "Mama's Birthday"
11:00 Yellow Rose - "Debt of Honor"
12:00 News
12:30 Saturday Night Live (with host Billy Crystal)

WVII Channel 7 Bangor (ABC)
7:00 New Zoo Revue
7:30 Great Space Coaster
8:00 Sport Billy
8:30 King Leonardo
9:00 Tennessee Tuxedo
9:30 Monchhichis/Little Rascals/Richie Rich
10:30 Pac-Man/Rubik the Amazing Cube/Menudo
11:30 Littles
12:00 Scooby & Scrappy-Doo/Puppy Hour
1:00 ABC Weekend Specials - "Arthur the Kid"
1:30 American Bandstand
2:30 Hardy Boys/Nancy Drew Mysteries
3:30 Happy Days
4:00 Sports Beat
4:30 P.B.A. Bowling
6:00 Wide World of Sports
7:30 Hands-On Woodworking
8:00 Hee-Haw
9:00 T.J. Hooker - "The Shadow of Truth"
10:00 Love Boat
11:00 Fantasy Island
12:00 News
12:15 All Hit Videos

WAGM Channel 8 Presque Isle (CBS, NBC, ABC)
7:30 New Zoo Revue
8:00 Captain Kangaroo
9:00 Charlie Brown and Snoopy Show
9:30 Shirt Tales
10:00 Smurfs
11:30 Bugs Bunny/Road Runner Show
1:00 College Basketball - National Championship Second Round
3:00 College Basketball - National Championship Second Round
5:00 College Basketball - National Championship Second Round
7:00 News
7:30 CBS News
8:00 Girls' High School Basketball - State of Maine Finals
10:00 Boys' High School Basketball - State of Maine Finals
12:00 Solid Gold
1:00 Movie - Shane (1953; Alan Ladd, Jean Arthur, Van Heflin)

WMEM Channel 10 Presque Isle / WMED Channel 13 Calais (PBS)
9:00 Young and Special
9:30 Young and Special
10:00 Case Studies in Small Business
10:30 New Tech Times
11:00 Yankee Woodlots
11:30 Saving Energy
12:00 All New This Old House
12:30 Everyday Cooking With Jacques Pepin
1:00 So You Think You Know Maine?
1:30 Pledge Break
1:35 Training Dogs the Woodhouse Way
2:00 Pledge Break
2:10 Masterpiece Theatre - "On Approval"
4:15 Movie - Topper Takes a Trip (1938; Constance Bennett, Roland Young, Billie Burke)
6:00 Movie - In Which We Serve (1942; Noel Coward, John Mills, Derek Elphinstone)
9:00 Sentimental Journeys
12:05 Sorry
12:45 Monty Python's Flying Circus

ASN - Atlantic Satellite Network Cable TV only, Various Channels
2:30 Buckshot
3:00 Bits and Bytes
3:30 Tourism
4:00 Fabulous Talking Time Machine
4:30 Kidsworld
5:00 Friends of Man
5:30 Nashville Swing
6:00 Showbiz
6:30 Fanfare
7:00 Don Cherry's Grapevine
7:30 This Week in Hockey
8:00 Movie - The Unseen (1981; Barbara Bach, Sydney Lassick, Stephen Furst)
10:00 Atlantic Canada's Choice

TVO- TVOntario, Various Channels
9:30 Polka Dot Door
10:00 Cucumber
10:30 World in Your Kitchen
11:00 Media and the Methods of the Artist
11:30 Championship Bridge
12:00 Pins and Needles
12:30 Canadians in Conflict
1:00 Future of Work
1:30 Energy-Efficient Housing
2:00 Long Search
3:00 Understanding Human Behavior
3:30 Understanding the Earth
4:30 Focus On Soccer
5:00 Tourism is Your Business
5:30 Kidsbeat
6:00 Sesame Street
7:00 Polka Dot Door
7:30 Polka Dot Door
8:00 Doctor Who - "City of Death: Pt. 2"
8:30 Spice of Life
9:00 Movie - The Blue Max (1966; George Peppard, James Mason, Jeremy Kemp)
11:40 Conversations
12:15 Movie - Road to Glory (1936; Fredric March, Warner Baxter, Lionel Barrymore)

SUNDAY, MARCH 18, 1984

CKCW Channel 2 Moncton, Channel 8 Charlottetown / CJCB Channel 4 Sydney / CJCH Channel 5 Halifax / 
CKLT Channel 9 Saint John (CTV)
8:00 Mighty Hercules
8:30 Sport Billy
9:00 Pac-Man
9:30 Wild World
10:00 World of Travel
10:30 Rex Humbard
11:00 Expect a Miracle
11:30 World Tomorrow
12:00 Bits and Bytes
12:30 Sunday Mass
1:00 It is Written
1:30 Revival Hour
2:00 College Hockey - CIAU Championship Final
5:00 Entertainers
6:00 Untamed World
6:30 Question Period
7:00 News
7:30 Windows
8:00 60 Minutes
9:00 Knight Rider - "Merchants of Death"
10:00 Scarecrow and Mrs. King
11:00 W-5
12:00 CTV News
12:20 News
12:30 Ray St. Germain
1:00 Six Million Dollar Man - "The Most Dangerous Enemy"

CBHT Channel 3 Halifax / CBIT Channel 5 Sydney / CBCT Channel 13 Charlottetown (CBC)
8:00 Tom and Jerry
8:30 Switchback
10:00 Gunsmoke
11:00 Space: 1999 - "Devil's Planet"
12:00 Meeting Place
1:00 Country Canada
1:30 Hymn Sing
2:00 St. Patrick's Parade
3:15 Romberg's Broadway
4:00 Harness Racing
5:30 Indian Legends
6:00 Walt Disney - "The Footloose Fox"
7:00 Fraggle Rock
7:30 Beachcombers - "The Nephew"
8:00 Stratford Delights
11:00 CBC News
11:15 Nation's Business
11:20 News
11:30 Thriller

CJBR Channel 3 Rimouski, Quebec (SRC)
8:30 Il etait une fois... l'homme
9:00 Woody le Pic
9:30 Passe-Partout
10:00 Les Contes de la foret verte
10:30 Klimbo/Si tous les gens du monde
11:00 Le Jour du Seigneur
12:00 La Semaine a l'Assemblee Nationale
1:00 La Semaine Verte
2:00 Propos et confidences
2:30 Les Coleurs de l'orchestre
3:00 Univers des sports
5:00 Musique populaire Suisse
6:00 Second Regard
7:00 Science-realite
7:30 Dossiers de presse
8:00 Court-circuit
8:30 Les Beaux Dimanches
9:30 Telejournal
9:50 Les Beaux Dimanches
10:50 Les Beaux Dimanches - "La Mer et ses princes"
11:45 Sport-Dimanche
12:00 La Politique Provinciale
12:15 Cinema - Goupi-mains roses (1943; Fernand Ledoux, Maurice Schultz, Georges Rollin)

CHSJ (CBAT) Channel 4 Saint John / Channel 6 Newcastle / Channel 7 Moncton (CBC)
7:30 Jimmy Swaggart
8:30 Switchback
10:00 Rex Humbard
10:30 Day of Discovery
11:00 Old-Time Gospel Hour
12:00 World Tomorrow
12:30 Country Canada
1:00 Outpouring
1:30 Hymn Sing
2:00 Movie - Brass Target (1978; Sophia Loren, John Cassavetes, George Kennedy)
4:00 Harness Racing
5:30 Indian Legends
6:00 Walt Disney - "The Footloose Fox"
7:00 Fraggle Rock
7:30 Beachcombers - "The Nephew"
8:00 Stratford Delights
11:00 CBC News
11:15 Nation's Business
11:20 News
11:30 Benny Hill
12:00 100 Huntley Street

CBAFT Channel 11 Moncton (SRC)
8:30 Il etait une fois... l'homme
9:00 Woody le Pic
9:30 Passe-Partout
10:00 Les Contes de la foret verte
10:30 Klimbo/Si tous les gens du monde
11:00 Le Jour du Seigneur
12:00 La Revue
1:00 La Semaine Verte
2:00 Propos et confidences
2:30 Les Coleurs de l'orchestre
3:00 Univers des sports
5:00 Sport-Mag
5:30 Autour de nos boises
6:00 Second Regard
7:00 Science-realite
7:30 Dossiers de presse
8:00 Court-circuit
8:30 Les Beaux Dimanches
9:30 Telejournal
9:50 Les Beaux Dimanches
10:50 Les Beaux Dimanches - "La Mer et ses princes"
11:45 Sport-Dimanche
12:00 Nouvelles
12:15 Cinema - Goupi-mains roses (1943; Fernand Ledoux, Maurice Schultz, Georges Rollin)

WLBZ Channel 2 Bangor (NBC)
8:00 Big Valley
9:00 Wild Kingdom
9:30 Taking Advantage
10:00 Movie - Thunder Alley (1961; Fabian, Annette Funicello, Diane McBain)
12:00 Entertainment This Week
1:00 News
1:30 Meet the Press
2:00 A Lost History
3:30 Golf - Bay Hill Classic
5:30 Movie - Incident in San Francisco (1971; Richard Kiley, Leslie Nielsen, Dean Jagger)
7:30 NBC News
8:00 First Camera
9:00 Knight Rider - "Merchants of Death"
10:00 Movie - The Border (1982; Jack Nicholson, Harvey Keitel, Valerie Perrine)
12:00 News
12:30 Movie - Night Caller From Outer Space (1966; John Saxon, Aubrey Morris, Maurice Denham)

WVII Channel 7 Bangor (ABC)
7:00 Great Space Coaster
7:30 Uncle Waldo
8:00 King Leonardo
8:30 It's Your Business
9:00 Soul's Harbor
10:00 Jack Van Impe
10:30 Ernest Angley
11:30 World Tomorrow
12:00 Profiles
12:30 This Week With David Brinkley
1:30 Stacey's Country Jamboree
2:30 Barney Miller
3:00 American Sportsman
3:30 Olympiad
4:30 Movie - The UFO Incident (1975; James Earl Jones, Estelle Parsons, Barnard Hughes)
6:30 Barney Miller
7:00 ABC News
7:30 Happy Days
8:00 Ripley's Believe it ot Not
9:00 Hardcastle and McCormick - "Did You See the One That Got Away?"
10:00 Movie - Absence of Malice (1981; Paul Newman, Sally Field, Bob Balaban)
12:30 News
12:45 Jim Bakker

WAGM Channel 8 Presque Isle (CBS, NBC, ABC)
7:00 Captain Kangaroo
8:00 It's Your Business
8:30 Jack Van Impe
9:00 Jimmy Swaggart
10:00 Day of Discovery
10:30 Oral Roberts
11:00 Catholic Mass
11:30 Sunday Morning
1:00 College Basketball - National Championship Second Round
3:00 College Basketball - National Championship Second Round
5:00 College Basketball - National Championship Second Round
7:30 CBS News
8:00 60 Minutes
9:00 Knight Rider - "Merchants of Death"
10:00 Jeffersons - "Otis"
10:30 Alice - "My Dinner With Debbie"
11:00 Trapper John, M.D. - "The Jackpot Pays Off"
12:00 CBS News
12:15 Hotel

WMEM Channel 10 Presque Isle / WMED Channel 13 Calais (PBS)
9:00 Sesame Street
10:00 Mister Rogers
10:30 Why in the World?
11:00 Newton's Apple
11:30 3-2-1 Contact
12:00 Nature
1:00 Pledge Break
1:20 Nova - "The Miracle of Life"
2:20 Pledge Break
2:30 Movie - The Red Shoes (1948; Marius Goring, Jean Short, Gordon Littmann)
5:15 Movie - The Third Man (1949; Joseph Cotten, Alida Valli, Orson Welles)
7:15 Hindenburg: The Ship of Doom
8:00 Survival
9:00 Gala of Stars
12:10 Austin City Limits

ASN - Atlantic Satellite Network Cable TV only, Various Channels
1:30 Jack Van Impe
2:00 100 Huntley Street
3:00 Robert Schuller
4:00 Professor Moffett
4:30 Foufouli
5:00 For Lovers Only
5:30 World Outdoors
6:00 Challenging Sea
6:30 Peter Appleyard
7:00 Matt and Jenny
7:30 Fighting Words
8:00 Movie - An Innocent Love (1982; Melissa Sue Anderson, Doug McKeon, Steven Bauer)
10:00 Schulman File - "Whatever Happened to the '60s?"
11:30 Music 'Til Midnight

TVO- TVOntario, Various Channels
9:30 Polka Dot Door
10:00 Fables of the Green Forest
10:30 Sesame Street
11:30 Dr. Snuggles
12:00 Read All About
12:30 Kidsbeat
1:00 Octo-puce
1:30 Octo-puce Plus
2:00 Peche sportive
2:30 Nova
3:30 Chefs d'oeuvres a l'ecran: Cesar Birotteau
4:30 Asterix le Gaulois
6:00 Passe-Partout
6:30 Terrarium
7:00 A votre service
7:30 C'est ton droit
8:00 La Societe National Geographic
9:00 Les Ontariens
9:30 C'est demain la veille
10:00 Cinema - La Petite Sirene (1980; Laura Alexis, Andre Penvern, Philippe Leotard)
12:00 Jennie, Lady Randolph Churchill

SATURDAY, MARCH 24, 1984

CKCW Channel 2 Moncton, Channel 8 Charlottetown / CJCB Channel 4 Sydney / CJCH Channel 5 Halifax / 
CKLT Channel 9 Saint John (CTV)
7:30 Oopsy Daisy
8:00 Smurfs
9:30 Storytime - "Cats"
10:00 Let's Go! - "Colors"
10:30 Swiss Family Robinson
11:00 Mighty Hercules
11:30 Harrigan
12:00 Shantytown
1:00 Tree House
1:30 Willie and Floyd
2:00 Adventures Outdoors
2:30 Bits and Bytes
3:00 Family Brown Country
3:30 Red Fisher
4:00 What Will They Think of Next!
4:30 Wide World of Sports
5:00 Figure Skating World Championships
6:30 Wide World of Sports
7:00 Sports Hot Seat
7:30 Andy Winters
8:00 Smith and Smith
8:30 Just Kidding
9:00 Movie - The Adventures of Sherlock Holmes' Smarter Brother (1975; Gene Wilder, Marty Feldman, Madeline Kahn)
11:00 New Music Magazine
12:00 CTV News
12:20 News
12:30 Lively Specials
1:00 Movie - Shadow Mountain (1977; Joe Baker, Sondra Locke, Ted Neeley)

CBHT Channel 3 Halifax / CBIT Channel 5 Sydney / CBCT Channel 13 Charlottetown (CBC)
10:00 Sesame Street
11:00 Maja the Bee - "Flip's Terrible Family"
11:30 Spread Your Wings - "Richard and the Totem Pole"
12:00 Performance
12:30 Clan's Closing Ceremonies
1:00 Star Trek 
2:00 Movie - Follow the Fleet (1936; Fred Astaire, Ginger Rogers, Randolph Scott)
4:00 CBC Sportsweekend
7:00 CBC News
7:30 This Week in Parliament
8:00 Country East
8:30 Fame Game
9:00 NHL Hockey - Boston @ Montreal
12:00 National
12:15 Provincial Affairs
12:20 News
12:30 Movie - A Reflection of Fear (1973; Robert Shaw, Sally Kellerman, Mary Ure)

CJBR Channel 3 Rimouski, Quebec (SRC)
8:30 Calimero/Grisu le petit dragon
9:00 Nils Holgersson
9:30 Passe-Partout
10:00 Remi
10:30 Candy
11:00 Albator
11:30 La Vallee secrete
12:00 Heros du Samedi
1:00 La Semaine Parlementaire
2:00 D'hier a demain
3:00 Cine-Famille - "Ces etranges adultes"/"Melodie, ma grand-mere"
5:00 Bagatelle
6:00 154 jours d'aventure
7:00 Impacts
8:00 Monde merveilleux de Disney - "Les Enfants du Capitaine Grant: 2e partie"
9:00 LNH Hockey - Boston @ Montreal
11:30 Telejournal et sports
12:05 La Politique Federale
12:15 Cinema - Le Mors aux dents (1979; Jacques Dutronc, Michel Piccoli, and Michel Galabru)
2:15 Cinema - L'Horoscope d'Elyse (1975; Elizabeth Moorman, Tommy Lee Jones, Rose Quong)

CHSJ (CBAT) Channel 4 Saint John / Channel 6 Newcastle / Channel 7 Moncton (CBC)
8:00 100 Huntley Street
9:00 Circle Square
9:30 Charlie Brown and Snoopy Show
10:00 Terrytoons
10:30 Mighty Mouse
11:00 Heckle and Jeckle
11:30 Rupert's Circus
12:00 My Favorite Martian
12:30 Star Trek - "Tomorrow is Yesterday"
1:30 Reach For the Top  
2:00 Land and Sea
2:30 Inquiry
3:00 Heritage
3:30 Sons and Daughters
4:00 CBC Sportsweekend
7:00 Movie - Undercover With the KKK (1979; Don Meredith, Ed Lauter, Clifton James)
9:00 NHL Hockey - Boston @ Montreal
12:00 National
12:15 News
12:25 Movie - Portrait of an Escort (1980; Susan Anspach, Tony Bill, Cyd Charisse)

CBAFT Channel 11 Moncton (SRC)
8:30 Calimero/Grisu le petit dragon
9:00 Nils Holgersson
9:30 Passe-Partout
10:00 Remi
10:30 Candy
11:00 Albator
11:30 La Vallee secrete
12:00 Heros du Samedi
1:00 La Semaine Parlementaire
2:00 D'hier a demain
3:00 Cine-Famille
5:00 Bagatelle
6:00 154 jours d'aventure
7:00 Impacts
8:00 Monde merveilleux de Disney - "Les Enfants du Capitaine Grant: 2e partie"
9:00 LNH Hockey - Boston @ Montreal
11:30 Telejournal et sports
12:05 La Politique Federale
12:15 Cinema - Le Mors aux dents (1979; Jacques Dutronc, Michel Piccoli, and Michel Galabru)

WLBZ Channel 2 Bangor (NBC)
8:00 Muppet Show
8:30 Woody Woodpecker
9:00 Flintstone Funnies
9:30 Shirt Tales
10:00 Smurfs
11:30 Alvin and the Chipmunks
12:00 Mister T
12:30 Kidsworld
1:00 Six Million Dollar Man - "The Bionic Woman: Pt. 1"
2:00 Big Valley - "Barbary Red"
3:00 Movie - Midas Run (1969; Fred Astaire, Richard Crenna, Anne Heywood)
5:00 Music City, U.S.A.
5:30 Austin City Limits Encore
6:00 Nashville Music
6:30 This Week in Country Music
7:00 News
7:30 NBC News
8:00 Fame - "Catch a Falling Star"
9:00 Diff'rent Strokes - "Kathy's Olympics"
9:30 Silver Spoons - "Spare the Rod"
10:00 People Are Funny
10:30 Mama's Family - "Mama Cries Uncle"
11:00 Yellow Rose - "Chains of Fear"
12:00 News
12:30 Saturday Night Live 

WVII Channel 7 Bangor (ABC)
7:00 New Zoo Revue
7:30 Great Space Coaster
8:00 Sport Billy
8:30 King Leonardo
9:00 Tennessee Tuxedo
9:30 Monchhichis/Little Rascals/Richie Rich
10:30 Pac-Man/Rubik the Amazing Cube/Menudo
11:30 Littles
12:00 Scooby & Scrappy-Doo/Puppy Hour
1:00 ABC Weekend Specials - "The Bunjee Venture: Pt. 1"
1:30 American Bandstand
2:30 Hardy Boys/Nancy Drew Mysteries
3:30 Wrestling
4:00 Sports Beat
4:30 P.B.A. Bowling - $150,000 Miller High Life Open
6:00 Wide World of Sports
7:30 Hands-On Woodworking
8:00 Hee-Haw
9:00 T.J. Hooker - "Psychic Terror"
10:00 Love Boat
11:00 Fantasy Island
12:00 ABC News
12:15 All Hit Videos

WAGM Channel 8 Presque Isle (CBS, NBC, ABC)
7:30 New Zoo Revue
8:00 Captain Kangaroo
9:00 Charlie Brown and Snoopy Show
9:30 Shirt Tales
10:00 Smurfs
11:30 Bugs Bunny/Road Runner Show
1:00 College Basketball - East Regional Semi-Final
3:00 College Basketball - Mideast Regional Semi-Final
5:30 Sports Saturday
7:00 News
7:30 CBS News
8:00 Movie - The Looney, Looney, Looney Bugs Bunny Movie (1981; cartoon)
9:00 Dukes of Hazzard
10:00 Airwolf - "Mad Over Miami"
11:00 Mike Hammer - "Sex Trap"
12:00 Solid Gold
1:00 Movie - Sunset Boulevard (1950; William Holden, Gloria Swanson, Erich Von Stroheim)

WMEM Channel 10 Presque Isle / WMED Channel 13 Calais (PBS)
9:00 Young and Special
9:30 Young and Special
10:00 Case Studies in Small Business
10:30 New Tech Times
11:00 Yankee Woodlot
11:30 Housewarming With Charlie Wing
12:00 All-New This Old House
12:30 Everyday Cooking With Jacques Pepin
1:00 So You Think You Know Maine?
1:30 Best From the Grand Ole Opry
3:00 Movie - Sundown (1941; Gene Tierney, Bruce Cabot, George Sanders)
4:30 Sneak Previews
5:00 Maine Reporter's Notebook
5:30 State Wide
6:00 Candlepin Bowling
7:00 Great Chefs of San Francisco
7:30 vSoapbox
8:00 Inside Story - "The Curious Predicament of Rita Jensen"
8:30 Agronsky and Company
8:50 Box 86
9:00 Movie - Topper Returns (1941; Joan Blondell, Roland Young, Carole Landis)
11:00 Austin City Limits
12:00 Sorry
12:30 Monty Python's Flying Circus

ASN - Atlantic Satellite Network Cable TV only, Various Channels
2:30 Buckshot
3:00 Bits and Bytes
3:30 Tourism
4:00 Fabulous Talking Time Machine
4:30 Kidsworld
5:00 Friends of Man
5:30 Nashville Swing
6:00 Showbiz
6:30 Fanfare
7:00 Don Cherry's Grapevine
7:30 This Week in Hockey
8:00 Movie - Hard Knox (1984; Robert Conrad, Red West, Joan Sweeny)
10:00 Atlantic Canada's Choice

TVO- TVOntario, Various Channels
9:30 Polka Dot Door
10:00 Cucumber
10:30 World in Your Kitchen
11:00 Media and the Methods of the Artist
11:30 Championship Bridge
12:00 Pins and Needles
12:30 Canadians in Conflict
1:00 Future of Work
1:30 Energy-Efficient Housing
2:00 Long Search
3:00 Understanding Human Behavior
3:30 Explorations in the Novel
4:00 Explorations in Shaw
4:30 Focus On Soccer
5:00 Tourism is Your Business
5:30 Kidsbeat
6:00 Sesame Street
7:00 Polka Dot Door
7:30 Struggle Beneath the Sea
8:00 Doctor Who - "City of Death: Pt. 3"
8:30 Spice of Life
9:00 Saturday Night
9:10 Movie - Thank-You, Mr. Moto (1937; Peter Lorre, Thomas Beck, Pauline Frederick)
10:30 Movie - Powdersmoke Range (1935; Harry Carey, Hoot Gibson, Guinn Williams)
11:40 Conversations
11:50 Movie - The Saint in London (1939; George Sanders, Sally Gray, David Burns)
1:00 Conversations
1:15 Movie - The Painted Desert (1931; William Boyd, Helen Twelvetrees, William Farnum)

SUNDAY, MARCH 25, 1984

CKCW Channel 2 Moncton, Channel 8 Charlottetown / CJCB Channel 4 Sydney / CJCH Channel 5 Halifax / 
CKLT Channel 9 Saint John (CTV)
8:00 Mighty Hercules
8:30 Sport Billy
9:00 Pac-Man
9:30 Wild World
10:00 World of Travel
10:30 Rex Humbard
11:00 Expect a Miracle
11:30 World Tomorrow
12:00 Bits and Bytes
12:30 Sunday Mass
1:00 It is Written
1:30 Revival Hour
2:00 Sun Country
2:30 Bits and Bytes
3:00 Entertainers
4:00 Question Period
4:30 World Figure Skating Championships Highlights
6:00 Olympiad - "The Incredible Five"
7:00 News
7:30 Windows
8:00 60 Minutes
9:00 Knight Rider - "Soul Survivor"
10:00 Movie - Alien (1979; Tom Skerritt, Sigourney Weaver, Yaphet Kotto)
12:30 CTV News
12:50 News
1:00 Ray St. Germain
1:30 Six Million Dollar Man - "The Bionic Boy: Pt. 1"

CBHT Channel 3 Halifax / CBIT Channel 5 Sydney / CBCT Channel 13 Charlottetown (CBC)
8:00 Tom and Jerry
8:30 Switchback
10:00 Gunsmoke
11:00 Space: 1999 - "The Immunity Syndrome"
12:00 Meeting Place
1:00 Country Canada
1:30 Hymn Sing
2:00 Walt Disney - "The Misadventures of Chip 'N' Dale"
3:00 Automobile Racing
4:00 Fraggle Rock
4:30 Beachcombers
5:00 NHL Hockey - Winnipeg @ Edmonton
8:00 Wayne and Shuster
9:00 For the Record
10:00 Curing the Ills of Medicare
11:00 CBC News
11:15 Nation's Business
11:20 News
11:30 Thriller

CJBR Channel 3 Rimouski, Quebec (SRC)
8:30 Il etait une fois... l'homme
9:00 Woody le Pic
9:30 Passe-Partout
10:00 Bout d'chou et casse-cou
10:30 Klimbo/Si tous les gens du monde
11:00 Le Jour du Seigneur
12:00 La Semaine a l'Assemblee Nationale
1:00 La Semaine Verte
2:00 Propos et confidences
2:30 Les Coleurs de l'orchestre
3:00 Univers des sports
5:00 Musique populaire Suisse
6:00 Second Regard
7:00 Science-realite
7:30 Dossiers de presse
8:00 Court-circuit
8:30 Les Beaux Dimanches - "Deux amies Judith et Marie-Paule"
9:30 Telejournal
9:50 Les Beaux Dimanches
10:50 Les Beaux Dimanches - "Le Sacre du printemps"
11:35 Sport-Dimanche
11:50 La Politique Provinciale
12:05 Cinema - Les Contrebandiers de Moonfleet (1955; Stewart Granger, Jon Whiteley, George Sanders)

CHSJ (CBAT) Channel 4 Saint John / Channel 6 Newcastle / Channel 7 Moncton (CBC)
7:30 Jimmy Swaggart
8:30 Switchback
10:00 Rex Humbard
10:30 Day of Discovery
11:00 Old-Time Gospel Hour
12:00 World Tomorrow
12:30 Country Canada
1:00 Outpouring
1:30 Hymn Sing
2:00 Walt Disney - "The Misadventures of Chip 'N' Dale"
3:00 Automobile Racing
4:00 Fraggle Rock
4:30 Beachcombers
5:00 NHL Hockey - Winnipeg @ Edmonton
8:00 Wayne and Shuster
9:00 For the Record
10:00 Curing the Ills of Medicare
11:00 CBC News
11:15 Nation's Business
11:20 News
11:30 Benny Hill
12:00 100 Huntley Street

CBAFT Channel 11 Moncton (SRC)
8:30 Il etait une fois... l'homme
9:00 Woody le Pic
9:30 Passe-Partout
10:00 Bout d'chou et casse-cou
10:30 Klimbo/Si tous les gens du monde
11:00 Le Jour du Seigneur
12:00 La Revue
1:00 La Semaine Verte
2:00 Propos et confidences
2:30 Les Coleurs de l'orchestre
3:00 Univers des sports
5:00 Sport-Mag
5:30 Salut Sante
6:00 Second Regard
7:00 Science-realite
7:30 Dossiers de presse
8:00 Court-circuit
8:30 Les Beaux Dimanches - "Deux amies Judith et Marie-Paule"
9:30 Telejournal
9:50 Les Beaux Dimanches
10:50 Les Beaux Dimanches - "Le Sacre du printemps"
11:35 Sport-Dimanche
11:50 Nouvelles
12:05 Cinema - Les Contrebandiers de Moonfleet (1955; Stewart Granger, Jon Whiteley, George Sanders)

WLBZ Channel 2 Bangor (NBC)
8:00 Big Valley
9:00 Wild Kingdom
9:30 Taking Advantage
10:00 Movie - The Littlest Hobo (1958; William E. Marks, Buddy Hart, Wendy Stuart)
12:00 Entertainment This Week
1:00 News
1:30 Meet the Press
2:00 Bionic Woman - "The Dijon Caper"
3:00 Movie - The Death of Richie (1977; Ben Gazzara, Eileen Brennan, Robby Benson)
5:00 Golf - Women's Kemper Open
7:00 News
7:30 NBC News
8:00 First Camera
9:00 Knight Rider - "Soul Survivor"
10:00 Movie - Time Bomb (1984; Morgan Fairchild, Billy Dee Williams, Joseph Bottoms)
12:00 News
12:30 Movie - Face of Fu Manchu (1965; Christopher Lee, Nigel Green, Karin Dor)

WVII Channel 7 Bangor (ABC)
7:00 Great Space Coaster
7:30 Uncle Waldo
8:00 King Leonardo
8:30 It's Your Business
9:00 Soul's Harbor
10:00 Jack Van Impe
10:30 Ernest Angley
11:30 World Tomorrow
12:00 Profiles
12:30 This Week With David Brinkley
1:30 Stacey's Country Jamboree
2:30 American Rifleman
3:00 American Sportsman
3:30 Olympiad
4:30 Black Beauty: Pt. 1
6:30 Community in Focus
7:00 ABC News
7:30 Happy Days
8:00 Ripley's Believe it ot Not
9:00 Hardcastle and McCormick - "Really Neat Cars and Guys With a Sense of Humor"
10:00 Movie - Alien (1979; Tom Skerritt, Sigourney Weaver, Yaphet Kotto)
12:30 News
12:45 Jim Bakker

WAGM Channel 8 Presque Isle (CBS, NBC, ABC)
7:00 Captain Kangaroo
8:00 It's Your Business
8:30 Jack Van Impe
9:00 Jimmy Swaggart
10:00 Day of Discovery
10:30 Oral Roberts
11:00 Catholic Mass
11:30 Sunday Morning
1:00 World Figure Skating Championships
2:30 College Basketball - Midwest Regional Final
4:30 College Basketball - West Regional Final
7:00 News
7:30 CBS News
8:00 60 Minutes
9:00 Knight Rider - "Soul Survivor"
10:00 Summer Solstice
10:30 Alice - "Vera's Fine Feathered Friends"
11:00 Trapper John, M.D. - "I Do, I Don't"
12:00 CBS News
12:15 Hotel

WMEM Channel 10 Presque Isle / WMED Channel 13 Calais (PBS)
9:00 Sesame Street
10:00 Mister Rogers
10:30 Why in the World?
11:00 Newton's Apple
11:30 3-2-1 Contact
12:00 Nature
1:00 Nova - "Down On the Farm"
2:00 Washington Week in Review
2:30 Wall $treet Week - "The Dow Theory"
3:00 Great Performances - "The Soldier's Tale"
4:00 Your Tax Return
5:00 International Edition
5:30 Victory Garden
6:00 Magic of Oil Painting
6:30 Magic of Animal and Landscape Painting
7:00 Brunswick String Quartet
8:00 Conversations
8:30 Barbara's World of Horses and Ponies
9:00 Nature - "Resurrection of Truk Lagoon"
10:00 Masterpiece Theatre - "The Tale of Beatrix Potter: Pt. 1"
11:00 Kazantzakis
11:30 Views of a Cameraman
12:00 Riding For America

ASN - Atlantic Satellite Network Cable TV only, Various Channels
1:30 Jack Van Impe
2:00 100 Huntley Street
3:00 Robert Schuller
4:00 Professor Moffett
4:30 Foufouli
5:00 For Lovers Only
5:30 World Outdoors
6:00 Challenging Sea
6:30 Peter Appleyard
7:00 Matt and Jenny
7:30 Fighting Words
8:00 Movie - My Mother's Secret Life (1984; Loni Anderson, Paul Sorvino, Amanda Wyss)
10:00 Schulman File
11:30 Music 'Til Midnight

TVO- TVOntario, Various Channels
9:30 Polka Dot Door
10:00 Fables of the Green Forest
10:30 Sesame Street
11:30 Dr. Snuggles
12:00 Read All About
12:30 Kidsbeat
1:00 Octo-puce
1:30 Octo-puce Plus
2:00 Peche sportive
2:30 Nova
3:30 Chefs d'oeuvres a l'ecran: Cesar Birotteau
4:30 Heidi
5:00 Entre deux nuages/Colargol
5:30 Petit Lulu
6:00 Passe-Partout
6:30 Terrarium
7:00 A votre service
7:30 C'est ton droit
8:00 La Societe National Geographic
9:00 Les Ontariens
9:30 C'est demain la veille
10:00 Cinema - La Confusion des sentiments (1979; Michel Piccoli, Gila von Weitershausen, Pierre Malet)
12:00 Jennie, Lady Randolph Churchill


Go to Television Listings For Canada's Eastern Maritime Provinces: 1984 to 1985


Return to Kevin McCorry's Home Page